Weg en wiel Oudshoorn bv Mitsubishi Colt volgt ovale trend Vehikel '92 Daihatsu vult gamma aan met Charade sedan Pontiac neemt Salsa mogelijk in produktie Tweedehandsje' wint het van nieuwe auto vv 1 Piet Pelle een eeuw op Gazelle 5 T donderdag 27 februan 1992 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: CLARA KEMPER 11 Gebruikte Omega te koop als Supreme Speciaal voor gebruikte Opeis van het type Omega heeft General Motors samen met de Opel-dealers een accessoirepakket ont wikkeld. De occasion-Omega's staan nu bij de dealer te koop als Omega Supreme. Het Supreme-pakket omvat onder meer chi que wieldoppen, diverse Supreme-logo's, matten voor en achter, dorpelbescherming en als extraatje de CD met de grootste hits van uiteraard... de Supremes. Het pakket kost niets extra en op iedere Supreme zit een (Bovag)garantie van een jaar. Toyota stort zich op Klasse Occasions Ook de dealerorganisatie van Toyota gaat de gebruikte auto meer aandacht geven. Daartoe introduceert het Japanse merk de zogeheten Klasse Occasions, waarbij het occasion-aanbod wordt verdeeld in drie afdelingen. Auto's (ook van een ander merk) tot 7.500 behoren tot de Economy Class (blauw logo), van 7.500 tot 15.000 is de Special Class (wit logo) en auto's vanaf 15.000 zijn ondergebracht in de First Class (rood logo). In iedere klasse biedt Toyota aantrekkelijke leverings- en garantievoorwaarden. Saab breidt modellenprogramma uit Saab heeft op basis van de 9000 CD de uitermate luxueuze Royal Griffin op de markt gebracht. Alle denkbare luxe en/of nuttige extra's zijn in dit model ondergebracht. En dat mag ook wel want voor dit nieuwe topmodel vraagt Saab 125.950 gulden. Een tweede blijvende uitbreiding is de 3-deurs 900 S Aero, die uiter lijk overeenkomsten vertoont met de Turbo 16 S. De S Aero is met een prijs van 60.950 echter 17 mille goedkoper dan de Turbo. Als derde brengt Saab een beperkt leverbare Special Edi tion van de 900 S Cabrio uit. Deze SE heeft een elektrisch be- dienbare kap die in blauw of beige is uitgevoerd en met afwij kende carrosseriekleuren te combineren is. Toegevoegde extra's als lichtmetalen wielen en leer in het interieur brengen de prijs op 99.450, 7.500 gulden meer dan de 'gewone' Cabrio. Off. Mitsubishi dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5, Leiderdorp, tel. 071-410141 Met een verkoopaantal van 9.383 auto's vorig jaar heeft Daihatsu zich tussen de presti gieuze merken Alfa Romeo en Mercedes genesteld. Voor het marktaandeel van 1,91 procent zorgen voornamelijk de model len Cuore en Charade, die elk ruim 3.700 stuks noteerden. Van de Charade, die al in negen versies als hatchback leverbaar was, heeft de importeur nu een kofferbakversie (sedan) voor 24.995 in het programma op genomen. Met die prijs zit de sedan SG 1.3i precies 1.000 gul den boven de duurste hatch back, de 5-deurs CX 1.3i S. Een proefritje met de sedan heeft weer eens duidelijk ge maakt dat de Japanners wel we ten hoe je een pittig 16-klepper- tje moet maken. De 90 pk komen met een leven dig geluid tot een top van 170 km/u en de fabrikant belooft een gemiddeld verbruik van een liter op 14,3 kilometer. Maar... dan moet je niet boven de 120 km/u uitkomen. Naast deze klassieke kofferbak Charade, is er ook nieuws bij de Applause-modellen. Van dit model werden er vorig jaar bij na 1.700 stuks verkocht, een kleine tweehonderd meer dan in 1990. Deze iets grotere en sterker ge motoriseerde auto dan de Cha rade, is leverbaar vanaf 26.995 en daarvoor is hij nu een stuk completer uitgerust. De mensen die uit een kleinere auto wilden overstappen naar de Applause klaagden over de karige uitrus ting. Daihatsu heeft tegelijker tijd wat technische verbeterin gen aangebracht waardoor de auto lichter stuurt en de motor minder rumoerig is. BLIKVANGERS SUEDRECHT PL Enige tijd geleden moesten kinderen alle maal een Transformer hebben, zo'n robotje dat in een oogwenk tot auto of vliegtuig is om te bouwen. Als het aan Pontiac ligt komt er binnenkort een Transformer voor grote mensen op de markt in de vorm van de Salsa conceptcar. De Amerikaanse GM-dochter onderzoekt of het zinvol is de Salsa in produktie te ne men. "fechnisch is het geen probleem, want de ontwerpers hadden de opdracht met een produktierijpe wagen voor de dag te ko men. Maar of het commercieel haalbaar is, moet nog blijken. De Salsa werd onlangs in een fluorescerend oranje uitvoering tijdens de Detroit Motor show voorgesteld en de reacties van het pu bliek en de pers aldaar zullen zwaar wegen bij de uiteindelijke beslissing over het al dan niet in produktie gaan. Een echte Transformer is het overigens niet, want het is een auto en blijft een auto, maar de Salsa is wel naar wens te veranderen in een convertible (cabriolet), een pick-up (auto met laadbak) of een dichte personen wagen. Men zet er simpelweg een ander 'module-dak' op. Zo'n Transformer-auto is voor ons land niet helemaal nieuw want de Nederlandse MAX is ook met verschillende kunststof opbouwen uit te rusten. De Pontiac Salsa is een zeer fraaie creatie, breed op de banden en in verhouding vrij kort, waardoor volgens GM de eigenschap pen van een sportwagen en een luxueuze sedan gecombineerd worden. De ontwerpers zijn uitgegaan van de ruimte die in het interieur nodig was voor de laad ruimte en de vijf zitplaatsen. De buitenkant is daar vervolgens omheen gebouwd. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Op de onlangs in Amsterdam gehouden Bedrijfsauto-RAI was er een opmerkelijk debuut van de nieuwe Mitsubishi Colt in Van-uitvoering. Importeur Hart Nibbrig Greeve vond de tentoonstelling een mooie gelegenheid om, nog voor de officiële presentatie, alvast een geblindeerde uit voering van de Colt neer te zetten. BAARN PL/GPD Vorige week was de personen- uitvoering aan de beurt. De pre sentatie van de nieuwe Colt is een onderdeel van een flinke hoeveelheid nieuws die dit jaar vanuit Japan naar Europa komt. In april komt Mitsubishi met de in de Amerikaanse Diamond Star-fabriek gebouwde coupé Eclipse. De nieuwe Galant kun nen we in de zomer verwachten en in het najaar komt het snel heidskanon 3000 GT. De huidige Colt is ruim vier jaar op de markt geweest. Deze vrij snelle modelwisselingen zijn in Japan gebruikelijk. De nu gelanceerde Colt is ron der van vorm, geheel volgens de 'ovale trend' die vooral in Japan veel navolging vindt. In geval van de Colt is er een aantrekke lijk model ontstaan, dat mede dankzij de ovale koplampen en achterlichten een enigszins futuristisch voorkomen heeft. De jongste Colt is opnieuw ont worpen. Dat geldt niet alleen voor de carrosserie en de op hangingen, maar ook voor een aantal van de motoren. Als basis is er de 1.3 liter 12 klepper (drie per cilinder) met een bovenlig gende nokkenas. Deze machine levert 75 pk. Daarna komt de nieuwe 1.6 liter zestienkleps motor, eveneens door een enkele nokkenas be diend én met een vermogen van 113 pk. Aan de top vinden we de 1.8 liter met zestien klep pen, welke twee bovenliggende nokkenassen bevat. Deze motor heeft natuurlijk veel kracht: 140 pk en is bedoeld voor de ex tra sportieve versie: de 1.8 GTi. Er is bij het nieuwe ontwerp enige ruimtewinst geboekt doordat de motor minder plaats nodig had. Wielbasis en spoor breedte namen wat toe. Zo doende onstond meer plek voor passagiers plus bagage. De kof ferruimte is via een derde deur bereikbaar. De achterleuning is deelbaar en kan gescheiden worden neergeklapt. IV tildrempel is aan de ho^e kant. Er zitten goede stoelen in de Colt. die voldoende steun bil den. Ook de wegligging en de remmen geven geen reden tot klagen. IV Colt is een zeer han delbarc auto. al stuurt hij (zon derbekrachtiging) soms wat Mitsubishi levert de wagen van al I 24 mm 1 l I In die klasse zijn drie versies voorhanden. De 1.6 begint bi) 29.995 gulden. De duurste is de 1.8 GTi met lichtmetalen velg en: 40.695. De importeur denkt er dit jaar 3 (XX) te verko pen. CV volgende jdren zouden er nog duizend bij moeten ko- ben over reparaties of het on derhoud van hun auto. In een onderzoek van de Con sumentenbond werden de kos ten van 45 nieuwe en gebruikte auto's vergeleken Uil de tabel len blijkt dat hoe ouder de meeste auto's zijn. hoe lager de gemiddelde maandkosten voor de gebruiker worden. Bij voor beeld de Volkswagen Golf 1.6 i in deeeme23 jan kost hg de automobilist gemiddeld 916 gulden. Na vijf jaar is dat bedrag gezakt naar 782 gulden, een jaar later kost de wagen de automo bilist eOee maand 759 gulden en rijdt hij 7,5 jaar lang in deze au to, dan kost dat hem 728 gulden per maand. Bij sommige auto's zijn deze verschillen nog groter Bij deze kosten zijn ook gemid dclde reparatiekosten mcegcre 11 li,.! i i<T ai ztjride»bjjoude auto's vaak hoger, het heeft geen neaatievi lm lood op m verschilln de kosten tussen nieuwe auto's en occasions. Bij het kopen van een auto is het verstandig niet alleen natn de aanschafprijs te kijken, maar ook naar andere kostenposten. Deze zijn tc verdelen in variabe le en vaste kosten. De variabele kosten zijn afhankelijk van het aantal kilometers dat met de auto wocdi gstedm Staat de auto stil. dan hoeft de eigenaar uiteraard geen geld uit tc geven aan benzine en reparaties. Het grootste onderdeel van de vaste Koeten is deebt hrijitag, ma» ook de wegenbelasting en ver zekering kunnen behoorlijk aantikken. Wordt het een tweedehands of een nieuwe. Dat is vaak de vraag bij de aanschaf van een auto. Het antwoord kan simpel zijn, want de koper is doorgaans veel goedkoper af als hij een goede tweedehands auto op de kop weet te tikken. De meeste nieuwe auto's heb ben in hun eerste jaren name lijk enorme hoge afschrijvings kosten. Na die tijd wordt het aantrekkelijker om er in te rij den. Het is financieel het meest gunstig om een auto van twee tot drie jaar oud te kopen. Deze wagens hoeven gemiddeld niet vaker naar dc garage en staan ook niet eerder met pech langs de weg dan nieuwe. Hoewel de verkoopverhouding tussen nieuw en occasion al ja ren ongeveer hetzelfde is (1:2, in het voordeel van de occasion), doet een organisatie als de Bo- vag er alles aan om de gebruikte auto in een nog beter daglicht te stellen. Woordvoerder Spruijt van de Bovag: „Het Bovag-ga rantiebewijs is het meest be kend. Maar de laatste jaren ko men er meer instrumenten om de consument te beschermen. Zo is het door de invoering van de Autopas voortaan onmoge lijk met de IdlomefeiteQer te knoeien. Om de koper de gele genheid te geven in geval van problemen na de aanschaf van een tweedehands auto iets te ondernemen, begint in mei de nieuwe Geschillencommissie Auto. Hier kunnen automobilis ten terecht als ze klachten heb- WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB. politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitge voerd, tenzij anders vermeld. Ter hoogte van Best/Liempde. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) Ter hoogte van het Kleinpolderplein, avond en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Ter hoogte van Werkendam. Klassieke voertuigen en alles wat daar mee te maken heeft zetten komend carnavalsweek einde de Jaarbeurs in Utrecht in een nostalgisch sfeertje. De beurs Vehikel is in de eerste plaats een goeie plek voor de sleutelaar en de verzamelaar. Maar ook de voertuig-minnen de leek komt er veel fraais te gen. De ongeveer 1.000 stands in de Bernhard- en Marijkehal zijn zaterdag en zondag van 10- 17 uur geopend, vrijdag 28 fe- brparivan 14-18 uur. De entree is 12,50,65-plussers betalen 10 en kinderen tot 14 jaar 7,50. Kinderen die minder dan een meter lang zijn mogen voor niets naar binnen. BLIK IN HET VERLEDEN Ferrari heeft in zijn relatief korte bestaan (sinds 1947) een enorme reputatie opgebouwd, die voor een deel is ontstaan in de racerij. Menige bloedrode bolide was niet bi) te houden door de concurrentie en In vele race verslagen uit bet verleden neemt de naam Ferrari een prominente plaats In. Een succesvolte drcuttauto was de 250 CT. die in vele gedaanten van '53 tot '65 is gebouwd Het absolute topmodel was de 250 Short Wheel Base (zie achtergrond), die in produktie was tussen 59 en '62. Voor het seizoen '64 kwam Ferrari met de fraaie 250 Le Mans (voorgrond), die eigenlijk de successen van de GT"s moest voortzetten, ware het niet dat de auto in een andere klasse viel en die vlieger dus niet opging. 4010 VM ongen, wat I heb jij toch uitge voerd? Och vader, ik heb wat op mijn Ga zelle getoerd". De fa briek van fietsen waar half Nederland op leerde fietsen, naar het voorbeeld van Piet Pelle, viert dit jaar haar honderdjarig be staan. De solide kin derfiets en het degelijk rijwiel zijn nog steeds de stevige basis voor fietsenfabrikant Gazel le in Dieren. Dit jaar „loopt" naar verwach ting de acht miljoenste fiets van de band. Honderd jaar geleden moet postbode Willem Kölling met zijn dienstfiets een beziens waardigheid zijn geweest. Boe ren. burgers en buitenlui in de omgeving wilden de nieuwe vinding gretig uitproberen. Köl ling gaf ook fietsles en creëerde zo zijn eigen markt. Samen met ijzerhandelaar Arentsen maakte de postbode in 1892 de eerste fietsen in de plaatselijke smidse. De handel floreerde. In 1912 betrok het duo een monumentaal gebouw, waar nog steeds de produktie van fietsen plaats, tegenwoordig zo'n 325.000 rijwielen per jaar. Het personeelsbestand is geste gen tot 550 medewerkers. Uit de tijd van de verhuizing da teert ook de naam. De plaatse lijke elite, onder wie inmiddels de fabrikanten Arentsen en Köl ling, zag bij één van de wande lingen op ae zondagmiddag een reebok het pad kruisen. De leni ge- en gespierde indruk van het Gazelle-directeur K. Dantuma (links) en pr-rr dier inspireerden tot de merk naam Gazelle. „Dat vermoeden komt uit het grijze circuit der veronderstellingen", zegt Gazel le-voorlichter C. van Wijk. „Er is geen geschreven historie be waard gebleven. Maar we gaan er hier voor het gemak maar van uit". De Gazelle groeide uit tot sym bool van Hollands Welvaren. Nog steeds is de degelijke Ne derlandse fiets het belangrijkste produkt dat de fabriek verlaat. In de nuchtere folder van de Dierense fabrikant heet die ove rigens gewoon alledag-fiets. „De vertrouwde Nederlandse fiets is ook de redding geweest voor het,bedrijfzegt Gazelle directeur K. Dantuma. In slechtere tijden hebben an dere fabrikanten vooral inge speeld op trends, meent de di recteur. „Decrossfiets, de race fiets en nu weer de ATB of mountain-bike. Dat hebben wij ook gedaan. Maar in beperkte mate. Een trend brengt name lijk het risico met zich mee dat de rage al weer is uitgewoed te gen de tijd dat je er als produ cent goed op hebt ingespeeld In 1971 kwam de fabriek in handen van het Britse concern Tube Investments, reeds eige naar van Raleigh. Vijf jaar gele den trok TI zich terug. Gazelle is nu een volle dochter Derby In ternational. Onder de naam Gazelle wordt twintig procent geëxporteerd. Hoofdzakelijk naar Belgic, Duitsland. Denemarken en Frankrijk Dantuma. „In Indo nesië hebben we ook fietsen met dc merknaam Gazelle aan getroffen. Niet ons fabrikaat. Een andere producent heeft er gewoon een stickertje met onze naam op geplakt. Toch een te ken dat we gezien worden als kwaliteitsmerk". (GPD)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11