Economie EG onderzoekt akkoord NedCar Roemenië wordt land van keuterboeren Avonturier Branson verkiest luchtvaartmaatschappij boven muziek VOC wordt weer gewoon Van Ommeren Donderdag 27 februari 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: WJM ENTIUS Grote softwarefusie op komst De Volmac Software Groep (VGS) in Utrecht voert besprekingen met Cap Gemini Benelux over een volledige fusie. Cap Gemini wil de Benelux-activiteiten onderbrengen in VSG in ruil vooreen 'aanzienlijk' belang in VSG. Ben meerderheidsbelang wordt niet uitgesloten. Hiervoor wil VSG nieuwe aandelen uitgeven. Cap Gemini is een aan de beurs van Parijs genoteerde onderneming (ongeveer 23.000 werknemers en circa drie miljard gulden om zet) en is Europees marktleider met eveneens een sterke positie in de Verenigde Staten. Via deze samenwerking wil VSG de zo lang begeerde toegang tot de buitenlandse markten krijgen. Ontslaggolf bij Volkswagen België Bij het Volkswagenbedrijf in het Belgische Vorst (één van de 19 gemeenten die samen Brussel vormen) moeten tegen het eind van het jaar negenhonderd mensen weg. Het banenverlies heeft niets te maken met economische moeilijkheden. De assemblage 2 type Golf vergt minder tijd. Japan wil invoerrechten versoepelen Japan wil vanaf 1993 voor ongeveer duizend produkten de in voerrechten geheel afschaffen. Voor 6500 produkten zal het de invoerrechten verlagen met gemiddeld vijftig procent. De Japan se minister van handel legt de plannen eerst voor aan de GAIT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. De lo pende GATT-onderhandelingen zijn gericht op de liberalisering van de wereldhandel. Die kan onder meer worden bereikt via de verlaging of afschaffing van invoerrechten. Veel minder winst Barclays Bank De winst van de Britse bank Barclays Bank is vorig jaar met der tig procent gedaald van 760 miljoen pond tot 533 miljoen pond (dat is 1,73 miljard gulden). Ook National Westminster Bank rapporteerde deze week een forse winstdaling van 78 procent. Lloyds Bank echter meldde een stijging van negen procent. Vol gens een topman van Barclays, John Quinton, heeft de interna tionale economische recessie een nadelig effect gehad op de kredietactiviteiten. „Het gebrek aan vertrouwen bij bedrijven en particulieren heeft ertoe geleid dat de activiteiten in Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten weinig zijn gegroeid", aldus Quinton. Bulgari je op zoek naar elektriciteit Bulgarije is naarstig op zoek naar elektriciteitsleveranties uit an dere landen wegens de herhaalde storingen in een kerncentrale. Met Polen zijn al afspraken gemaakt. Met Albanië wordt onder handeld over het ruilen van stroom tegen goederen en ook vanuit Turkije hoopt Bulgarije elektriciteit te kunnen betrekken. NIEUWSLUNConcurrentieregels mogelijk overtreden Handels/root wordt volledig afgestoten Het handels- en transportcon- glomcraat Van Ommeren Cete- co (VOC) wordt weer 'gewoon' het scheepvaart- en transport concern Van Ommeren. Alle handelsbelangen die na de fusie met Ceteco in 1988 bij de groep kwamen, worden nog dit jaar afgestoten. Vorig jaar al be schouwde Van Ommeren de handelspoot niet medr als haar kernactiviteit. Volgens bestuursvoorzitter C. van den Driest zit de meeste perspectief voor de onderne ming in transport en tankop slag. „Twee verwante markten waarin wij een duidelijk herken baar, kwalitatief hoogwaardig produkt aanbieden." Concrete gesprekken met gegadigden voor overneming van.de han delsactiviteiten voert VOC ove rigens nog niet. VOC maakte gisteren de jaar cijfers bekend. De nettowinst steeg met 36 procent tot 61,7 miljoen gulden. Vooral de scheepvaartactiviteiten droegen bij aan de verbetering van de resultaten. In de tankopslag wa ren de uitkomsten eveneens goed, al bleven zij achter bij het uitzonderlijk goede jaar 1990. De handelssector draaide ook beter, vooral als gevolg van het afstoten van verliesgevende be langen. Over de verwachte re sultaten voor dit jaar wil het concern nog geen uitspraken doen. De Europese Commissie stelt een onderzoek in naar de eind december gesloten overeenkomst tussen de Neder landse regering, Volvo Car uit Zweden en het Japanse autoconcern Mitsubishi. Volgens de woordvoerder van EG-commissaris Brittan (concurrentiezaken) wil de com missie te weten komen of sprake is van verkapte staats steun, en zo ja, of die wel strookt met de EG-concurren- tieregels. waarbij helemaal geen rekening is gehouden met een eventuele waardeverhoging. De Nederlandse staat, die tot dan toe 70 procent van het aan delenpakket in Volvo Car Ne derland in handen had, droeg 33,3 procent over aan Mitsubis hi en 3,3 procent aan het Zweedse moederbedrijf. De drie partijen hebben daardoor een even groot belang in NedCar. Het is de bedoeling dat de Ne derlandse staat zich in 1998 he in Brussel bestaat de indruk dat de Nederlandse staat royaal is omgesprongen met financiële toezeggingen om Mitsubishi binnen te halen als aandeelhou der in NedCar, zoals Volvo Car Nederland sindsdien heet. De EG-Commissie zet vraagtekens bij de lening van de Nederland se staat, in het licht van de plannen om zijn aandelen in 1998 af te stoten tegen een prijs lemaal terugtrekt door zijn aan delen aan de twee autoconcerns over te doen tegen prijzen die in 1991 golden. De overeenkomst voorziet ook in de ontwikkeling van een nieuwe Volvo-wagen als opvol ger van de 400-serie. De drie partners verstrekken daarvoor elk een renteloos krediet van 700 miljoen gulden. Dat Mitsubishi geen financiële ver antwoordelijkheid hoeft te dra gen voor de 400-serie, roept in Brussel verder vragen op over de precieze afspraken die op dit punt tussen de drie aandeel houders zijn gemaakt. De regering heeft een maand om de Commissie antwoord te geven. Het onderzoek betekent niet dat de overeenkomst zo lang in de ijskast moet, maar volgens de woordvoerder van De laatste hand wordt gelegd aan n EG-commissaris Brittan mag worden verwacht dat de partij en niets ondernemen zolang Brussel het licht niet op groen zet. Toen de overeenkomst in au gustus in Den Haag werd on dertekend, was minister An- driessen (economische zaken) optimistisch. Hij zei toen te ver wachten dat de Commissie niet zou dwarsliggen. Het akkoord was in Brussel aangemeld in verband met een positieve be ïuwe auto's bij NedCar. slissing van de Commissie in maart vorig jaar inzake finan ciële steun van de Nederlandse staat en het Zweedse Volvo aan Volvo Car BV. De Commissie heeft intussen wel haar fiat gegeven aan de door Belgische staat aangekon digde steun aan Volvo Europe Car NV in Gent, dat volkomen los opereert van NedCar. Het bedrijf wil naast het 700-model ook de 850 maken en schoner gaan produceren. Dat vergt foto cpd ruim 43 miljoen aan investerin gen. Daaraan draagt de Belgi sche staat 5,5 miljoen recht streeks bij. Daarnaast geniet het bedrijf een belastingvoordeel van 230.000 gulden omdat in de eerste vijf jaar geen onroerend- goedbelasting hoeft te worden betaald. De Commissie gaat daarmee akkoord mede omdat de milieumaatregelen vooruit lopen op EG-maatregelen op dit punt. Radicale landbouwhervorming leidt tot enorme chaos TIMISOARA RUNA HELLINCA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Of spruitjes het goed zouden doen in het Roemeense klimaat en of we de smaak van asperges kunnen beschrijven? Zouden die hier in de buurt van Ti- misoara ook te kweken zijn? En wat voor andere groenten kun nen we aanraden? Onze tolk struikelt haast over haar woor den van enthousiasme: „Ik kan er niet over uit dat ik straks ein delijk eens iets anders te eten zal krijgen dan kool en wortels". Bijna van de ene dag op de andere zijn miljoenen Roeme nen de gelukkige bezitters van stukjes grond geworden. Ze hebben geprofiteerd van de te ruggave van het coöperatieve land aan de oude eigenaren. Er is een voorwaarde aan verbon den: de komende twee jaar moet de grond voor de land bouw worden gebruikt. Wie zich daar niet aan houdt, wordt bedreigd met boetes of inbe slagname van de grond. Onze tolk zelf bezit geen land, maar haar grootmoeder heeft van de staat 15 hectare teruggekregen. Daarvan mag ze nu een stuk ge bruiken. De landbouwhervorming in Roemenië is van alle Oost- europese landen het radicaalst aangepakt. Alle oude coöpera ties zijn inmiddels opgeheven. Hun bezittingen zijn onder de coöperatie leden verdeeld of worden verkocht. De grond wordt op basis van oude aanspraken en nieuw verworven rechten verdeeld on der de yroegere eige naren en de mensen die het land de afge lopen jaren hebben bewerkt. Van de meeste co- operaties staan in middels de gebouwen leeg, overgeleverd aan weer en wind: Het doet sinister aan in een land dat toch de grootste moeite heeft zijn bevolking te voeden. Er zijn al maanden grote pro blemen met de ver strekking van de ei gendomsbewijzen, zodat maar weinig De Roemeense landbouwgrond wordt op basis v< boeren weten waar ze rechten verdeeld onder de vroegere eigenaren en aan toe zijn. hebben bewerkt. Afgelopen jaar leid de dat tot rampzalige toestan- voorkomen dat de boeren dit den. Omdat niemand zich ver- voorjaar weer geen land hebben antwoordelijk voelde voor het om te bewerken, heeft de rege- land, is afgelopen herfst een ring nu bepaald dat de landver- groot deel van de oogst op de deling op uiterlijk 10 maart velden blijven staan. En zo rot- rond moet zijn. ten bijvoorbeeld de suikerbie- In het gemeentehuis van Ghi- ten weg, terwijl suiker in Roe- roda verdringen tien mannen menie op de bon is. Om te verdringen elkaar luidkeels rond den teruggedraaid. Ze willen niet zomaar een stuk grond, nee, ze willen precies die stukken grond die hun vader of grootva der tientallen jaren gele den ook al bewerkte. Ruilverkaveling is een zaak van de toekomst. „We proberen met alle wensen rekening te hou den, maar dat is voor een deel onmogelijk", vertelt de ambtenaar. „We zitten trouwens in een aantal gevallen met eigendoms problemen. Dan is er grond verkocht zonder dat daar ooit een acte van is gemaakt of zijn mensen het testament kwijt waar mee ze moeten bewijzen dat zij recht op land heb ben". In totaal zijn er 1.200 gegadigden, terwijl de gemeente maar 2.000 hectare te verdelen heeft, oude aanspraken en nieuw verworven Dat worden 1.200 keuter- die het land de afgelopen jaren boeren. foto cpd rindertpaalman )(De mensen moeten he lemaal van onderaf be- een bureau, waarachter een ginnen", zegt burgemeester ambtenaar zich probeert te Dan Tranisan. Aan de grote ma- concentreren op het uitmeten chines van de coöperatie heb je van de nieuwe landbouwperce- weinig op stukjes land tussen de len. halve en de pakweg zeven hec- De bewoners van Ghiroda tare. Paard en wagen, hand hebben een ijzeren geheugen ploegen, hakken en schoppen, als het om aangedaan onrecht daar zullen de boeren het mee gaat. Dat moet zorgvuldig wor- moeten doen. Tranisan meent dat het lo gisch zou zijn als de boeren zich in een collectief zouden vereni gen. Maar voorlopig zit dat er niet in. De Roemenen willen niets meer van zo'n systeem weten. „Het heeft ons alleen maar honger en armoede ge bracht", zegt de burgemeester. In hun haast om van de co- operaties af te komen, hebben de leden zichzelf behoorlijk in de vingers gesneden. Rond Ti- misoara is een onderzoek ge start naar de verkoop van de co- operatieve bezittingen. Die zou den worden geveild, maar ze zijn tegen vaak absurd lage prij zen verkocht aan de eerste de beste geïnteresseerde. Vooral de voormalige coöperatiebestuur ders hebben daar goede zaken mee gedaan. Ghiroda is een van de dorpen waar het mis is gegaan. Slechts 7 miljoen lei, 35.000 gulden, voor stallen die plaats bieden aan 400 koeien plus een aantal forse schuren en opslagplaat sen, landbouwmachines en zelfs twee vrachtwagens dat is ook voor Roemeense begrip pen een spotprijs. Ter vergelij king: een drie-kamerwoning in Timisoara kost inmiddels tus sen de een tot de anderhalf mil joen lei. LONDEN THE INDEPENDENT „Hallo", zei een jonge broekie, dat nog maar net de school banken was ontgroeid. „Ik ben Richard Branson. Ik ben 18 jaar en ik run een tijdschrift waar jonge mensen echt iets aan hebben." Toen de bezoekende professionele journalisten het kantoor van het blad Student verlieten, waren ze diep onder de indruk. „Het tijdschrift ver koopt prima", berichtten ze, „en Branson werd tijdens ons bezoek voortdurend aan de te lefoon geroepen". Maar de werkelijkheid was anders. Het blad heeft nooit goed genoeg verkocht om winst te maken en ging al na enkele nummers failliet. Ook de tele foontjes waren nep: Branson had een vriend naar de dichts- bijzijnde telefooncel gestuurd met de opdracht hem herhaal delijk te bellen. Niemand kan Branson zo goed verkopen als Branson zelf. En nog nooit heeft Branson zichzelf en het imago van één van zijn Virgin-ondernemingen zo goed moeten zien te verko pen als nu. In de komende we ken zal zijn Virgin Music Group, de meest winstgevende hoeksteen van zijn zakelijke imperium, van eigenaar ver wisselen voor een slordige 2 miljard gulden. Daarnaast zal 20 procent van zijn luchtvaartmaatschappij, Voyager Travel Holdings, wor den verkocht voor rond de 200 miljoen gulden. Branson ont kent ten stelligste dat hij cash y7ou>-problemen zou hebben en dat hij zijn zakelijke belangen over te veel ondernemingen zou hebben gespreid. De ver koop moet zuiver en alleen worden gezien in het kader van een gezond activa-beheer, al dus Branson. Het heeft er echter alle schijn van dat de 41-jarige Branson enigszins is uitgekeken op de muziekindustrie. De laatste tijd heeft de luchtvaart meer zijn belangstelling. Acht jaar gele den lanceerde hij zijn lucht vaartmaatschappij Virgin At lantic. Deskundigen orakelden dat de onderneming geen lang leven zou zijn beschoren. In middels hebben diezelfde des kundigen Virgin Atlantic uitge roepen tot de beste luchtvaart maatschappij ter wereld. Virgin Atlantic heeft het afge lopen jaar veel te lijden gehad van de recessie in de reiswereld en van de dure landingsrechten op Heathrow. Daarnaast vecht Branson nog steeds tegen wat hij beschouwt als de ongelijke competitie tussen British Air ways en de kleinere luchtvaart maatschappijen. Branson is erg gebrand op uitbreiding van zijn vluchtroutes naar de Verenigde Staten en Tokyo. Hij wil ook gaan vliegen op Zuid-Afrika en Australië. Branson is dol op uitdagin gen en wellicht heeft hij daar om juist zijn zinnen gezet op het doen slagen van zijn lucht- vaartavontuur. Bovendien wordt de luchtvaart, anders dan de muziekindustrie, in ho ge financiële kringen be schouwd als het domein van de echte giganten. Tot nog toe heeft de financiële wereld nog steeds niet begrepen hoe een man die altijd sweaters draagt, voortdurend glimlacht en noodlandingen maakt in lucht ballons. zo'n indrukwekkende zaken-magnaat is geworden. Hippie-kapitalist Richard Branson groeide op in het comfort van de Britse hoge re middenklasse. Zijn vader was een advocaat, zijn moeder een zweefvliegster, danseres en stewardess. Hij was geen goede leerling, maar toen hij op zijn 17de van school ging, barstte hij van de ondernemingsplan nen. Toen het door hem opge richte en uitgegeven tijdschrift Student op de fles ging, opende hij zijn eerste winkel: een pla tenzaak. Een eigen platenlabel en op namestudio waren logische volgende stappen, hoewel Branson er geen geheim van maakte dat hij weinig gevoel had voor de moderne pop- en rockmuziek. Toen de instru mentale elpee Tubular Bells van zijn vriend Mike Oldfield in 1973 alle verkoopverwachtin gen overtrof en Branson zijn Richard Branson ten voeten uit: halflang haar, rossig baardje en eeuwi ge glimlach. Zijn onafscheidelijke sweater had hij bij deze gelegenheid niet aan. Branson poseerde hier bij de introductie van Virgin op de Lon- dense beurs. Daar draagt zelfs een 'hippie-magnaat' een stropdas. foto ap eerste miljoen opleverde, was stomverbaasd. de self made platenmogul Vanaf dit eerste succes werd hij de bekende 'hippie-kapita list': hij droeg zijn haar lang en woonde in een woonboot, maar zijn natuurlijke zakenin- stinct aanbad eerder Mammon dan de hippie-god van vrede en liefde. Zijn alternatieve inslag zorgde af en toe voor de nodige problemen. Jonathan Meades, een voormalige medewerker, herinnert zich: „In bepaalde opzichten was hij veel erger dan zakenmensen die zich in de gevestigde orde voegen. Die hebben tenminste de regels van het spel geleerd. Branson weet niet eens wat regels zijn. Als hij een mogelijkheid ziet, gaat hij er recht op af, zonder zich om eventuele obstakels te bekdmmeren. Soms zijn die obstakels mensen. Branson be schouwt het leven als één groot monopoly-spel. Hij is altijd be zig zijn imperium te vergroten, zelfs wanneer hij op de bus staat te wachten." Waaghals De keten van Virgin muziek winkels groeide van één in 1978 tot ongeveer 40 nu. Bin nenkort krijgt ook Amsterdam een Virgin Megastore. Tegelij kertijd groeide de lijst van top artiesten op het Virgin-label: de Sex Pistols, Phil Collins, Boy George kwamen en onlangs sloot Virgin vette contracten met Janet Jackson en de Rolling Stones. In 1981 richtte Branson het tijdschrift Event op, dat geen succes bleek en inmiddels niet meer bestaat. Hij brandde zijn vingers aan de filmindustrie met grote investeringen in de dure flops 1984 en Absolute Be ginners. Maar muziek, uitgeve rij en luchtvaartmaatschappij zijn niet genoeg. Branson wil niet alleen goed boeren, hij wil ook goed doen. Hij leverde zijn bijdrage aan de bestrijding van aids door zijn eigen goedkope merk condooms (Mates) op de markt te brengen, hij zette zijn vliegtuigen in voor overzeese voedselhulp en hij richtte een Fame-achtige school voor de kleinkunst op. En dan is er nog Branson de waaghals. In 1986 won het door Virgin Atlantic gesponsorde motorjacht Challenger II de prestigieuze transatlantische Blue Riband race. Bransons laatste grote avontuur, het bre ken van het snelheidsrecord op de atlantische overtocht per luchtballon, liep bijna fataal af, toen hij met zijn partner Per Lindstrand neerstortte op een bevroren meer in het noord poolgebied. Bransons Virgin-imperium is ontstaan uit een opeenstape ling van nieuwe uitdagingen, niet via de traditionele weg van aankopen en overnames. De op handen zijnde verkoop van de financieel gezonde en zakelijk gedegen Virgin Music Group (waarvoor potentiële kopers zoals Thorn EMI, de Duitse Bertelsmann Groep en MCA zich verdringen) hoeft dan ook niet te betekenen dat Branson zijn onderneming wil inkrim pen. Eigen treinen Waarschijnlijk wil Branson met de opbrengst de financiële ba sis van Virgin Atlantic verstevi gen. Maar hij heeft ook plan nen voor een particuliere trein dienst, die moet gaan concur reren met de intercity's van het staatsbedrijf British Rail. Daar naast probeert hij nog steeds in Groot-Brittannië een zendver gunning te krijgen voor een na tionale radiozender die 24 uur per dag rock-muziek moet uit zenden. En hoewel zijn recente bod op het Britse televisie-sta tion Thames Television op niets uitliep, aast hij nog steeds op een zendmachtiging voor nationale televisie. Maar zijn eerste uitdaging is het groot maken van Virgin At lantic, wat trouwens wel eens riskanter zou kunnen blijken te zijn dan een ballonvaart over de noordpool. Richard Branson staat op het punt de meest uit dagende, maar tevens meest gevaarlijke stunt uit zijn loop baan aan te gaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10