Leidsch Dagblad 'Asielzoekers achter hekken' Hitier staat schoolreis in de weg Veiling brengt 5,5 miljoen op Wethouder: Ajax-stadion op pilaren Katwijk ligt niet wakker van zwarte vishandel Studie ondergrondse spoorlijnen en wegen Plan voor theater op Vuurt or enplein Woensdag 26 februan 1992 Opgericht 1 maart 1860 Losse nummers 1,50 FEITEN EN MENINGEN Macedonië is al jaren lang een rij ke buit BINNENLAND Over vier jaar geen V D en Hema meer Bevallen in hotel bij Rotterdamse luchthaven Oud zeer domi neert relatie Bonn-Praag Duinbehoud wil natuurlijk duin én konijnen terug Van Oorschot verklaart oorlog aan Warren SPORT Fitte Becker veegt vloer aan met Michiel Schapers Nog geen abonnee? D CI 071 - 161400 DtL! 071 16 I 353 _ABO«ME£- SERVICE Failliete inboedel Infotheek levert meer op dan verwacht LEIDEN EMIEl FANGMANN De veilingvijfdaagse in motel Holiday Inn in Leiden van de Infotheek-inboedel heeft onge veer 5,5 miljoen gulden opgeleverd. Volgens een van de curatoren van het failliete automa tiseringsbedrijf, de Haagse advocaat en procu reur mr. F.H. Tiethoff, is dat meer dan was verwacht. De opbrengst gaat naar de belastingen en naar schuldeisers als de banken ABN/AMRO en Credit Lyonnais. Een deel van de opbrengst wordt besteed aan de kosten die voor de boe del zijn gemaakt. Troostwijk Veilingen bv krijgt vijftien procent van de opbrengst. Op de slotdag van de monsterveiling gingen onder meer de fitnessruimte (alle toestellen naar één koper voor samen 25.500 gulden), de telefooncentrale (52.500 gulden) en de centra le Infotheek-computer (180.000 gulden) onder de hamer. Aanvankelijk was ook een tent no dig om de bezoekers te verwerken. Vanaf zon dag kon worden volstaan met de sporthallen van Holiday Inn. Gisteren zaten die nog voor driekwart vol met zo'n tweeduizend bezoe kers. Pagina Leiden: De Infotheek wordt duur be- taald. HET WOORD IS AAN AMSTERDAM GPD Amsterdam denkt de oplossing te hebben gevonden voor de perikelen rond het nieuwe Ajax- stadion in de Bijlmer: een sta dion op pilaren. Het speelveld en de tribunes moeten op een verdieping worden gebracht, over de weg en een 3000 par keerplaatsen tellende garage heen. De kosten van 200 mil joen gulden 52 miljoen meer dan een stadion op de begane grond denken B en W er ge makkelijk te kunnen uithalen. Aan het ontwerp zelf is weinig veranderd. Maar door het 'om- hoogbrengen' van het stadion ontstaat extra parkeerruimte. Het Ei van Columbus volgens de verantwoordelijke wethou der L. Genet, die 'zijn' stadion al zag stranden op de recente wei gering van buurgemeente Ou der Amstel om grond voor par keerplaatsen ter beschikking te stellen. De wethouder verwacht mil joenen meeropbrengsten uit de verhuur van de stadion-par keergarage aan bedrijven op het naastgelegen kantorenterrein. Daardoor kunnen op het terrein meer kantoren worden ge bouwd omdat die immers geen eigen parkeerplaatsen meer hoeven aanleggen, redeneert Genet, en dat betekent hogere grondopbrengsten voor de ge meente. Bovendien zou de verhuur van winkelruimten op de gale rijen een deel van de mee ruil gaven moeten dekken. Van de 200 miljoen is 10 miljoen nog niet gedekt. De wethouder vraagt de gemeenteraad van daag toestemming zijn ver hoogde variant te mogen uil werken. Amsterdam wil het sta dion in 1996 beschikbaar heb ben, zodat de Europese kam pioenschappen dan in Neder land kunnen plaatsvinden. Een optimist Is iemand die alles half zo erg en dubbel zo goed vindt Hemt Ruhm»nn VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie 3.5 -7 Familieberichten Feiten en meningen Info D 'Ancona en Kosto komen met aangescherpte voorstellen Programma's Regio De negen centra voor de asielzoekers worden binnenkort omheind door hekken. Daarnaast worden asielzoekers die geen verblijfsvergunning krijgen en het land moeten verlaten, verplicht zich twee keer per dag in de centra te melden. Dat hebben staatssecretaris Kosto van justitie en minister d'Ancona van wvc gisteren in een~brief aan de Kamer laten weten. DEN HAAG» GPD Afgewezen asiëlzoekers die zich niet aan de opgelegde meldp licht houden, worden onderge bracht in het gesloten opvangs- centrum bij Schiphol. Behalve de hekken en de meldplicht komen bij de uit gangen van de centra portiers. Een aantal opvangcentra (zoals voormalige -kloosters) is overi gens al voorzien van hekken. Met hun worstel hopen de beide bewindslieden het me ningsverschil tussen PvdA en CDA en VVD te overbruggen. CDA en WD (samen een ka mermeerderheid) eisten in de cember veel scherpere controle NIEUWSLIJN Dronken in invalidenwagen De Bredase politierechter R. Lameijer heeft gisteren een 38-jari- ge man uit Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken wegens dronken rijden in een invalidenwagen. Tegen de man was eerder zes weken cel geëist. Rijdend in zijn invaliden wagentje in Breda werd de man in 1990 een aantal malen be trapt op dronkenschap. De ademanalyse lukte eerst niet, omdat de man, die verstandelijk gehandicapt is, de apparatuur ver keerd gebruikte. Dat werd door justitie als een weigering opge vat. Behalve de celstraf kreeg de man een rij -ontzegging van 21 maanden en werd zijn invalidenwagentje verbeurd verklaard. op afgewezen asielzoekers. Zij vrezen dat anders te veel asiel zoekers in de illegaliteit zullen vluchten. De PvdA is echter bang dat scherpere controle de asielzoekers te zeer in hun be wegingsvrijheid zal beperken en dat bovendien een gevangeniss feer in de centra zal ontstaan. In de oorspronkelijke voor stellen van Kosto en d'Ancona stond dat afgewezen asielzoe kers zich niet buiten de ge meentegrenzen mochten bege ven. Die passage is schrapt. CDA en WD dat namelijk veel te ruim en eis ten beperking van de bewe gingsvrijheid tot het opvang centrum zelf. In het nieuwe voorstel schrij ven de bewindslieden dat een afgewezen asielzoeker het op vangcentrum als verblijfplaats heeft. Zij laten daarmee zorg vuldig in het midden of een af gewezen asielzoeker zich nog buiten het terrein van het cen trum mag begeven of niet. D'Ancona heeft zich altijd heftig verzet tegen het opsluiten van asielzoekers in centra die onder haar verantwoordelijkheid val len. Het is vandaag een jaar geleden dat de Iraanse bezetters uit Kuwayt werden verjaagd. Voor Kuwaytse vrouwen reden een protestactie te houden, want op het ogenblik houdt Irak nog ongeveer 2.000 krijgsgevangenen vast. De Jordaanse koning Hussein, die zich tijdens de Golfoorlog pro- Iraaks opstelde, heeft de emir van Kuwayt een brief gestuurd, waarin hij de emir 'gezondheid, welvaart en succes' wenste Wegens die pro-lraanse houding van Jordanië heeft Kuwayt de financiële hulp aan Jordanië stopgezet en de honderdduizenden Palestijnse Jordaniërs die in Kuwayt werk ten, naar huis gestuurd. foto atp 'Wat Buys zegt, speelt al jaren KATWUK/UMUIDEN Het ministerie van verkeer en waterstaat bekijkt of het moge lijk is spoorlijnen en autosnel wegen ondergronds aan te leg gen. Volgens een woordvoerder van het ministerie worden lo pende projecten als de hoge snelheidstrein (HSL) daarvoor niet op een laag pitje gezet. Het vandaag begonnen on derzoek vergt al snel een jaar, terwijl minister Maij-Weggen nog dit jaar de Kamer wil voor stellen hoe de flitstrein in deze regio moet gaan rijden. Boven dien is het een „heel theoreti sche studie, niet gericht op con crete projecten", meldt de woordvoerder. „Men bekijkt het vanuit de vergaderkamer en komt daar voorlopig niet uit". Hij distantieert zich dan ook van een artikel dat ir. H. Leeu wenburg, medewerker van Rijkswaterstaat, op persoonlijke titel schreef in het blad Mobili teitsschrift. Daarin meldt het hoofd Ordening. Ontwerp en Voorzieningen Rijkswegen bij de hoofddirectie van Rijkwater staat dat zou moeten worden overwogen bijvoorbeeld de HSL geheel of gedeeltelijk onder gronds aan te leggen. Precies datgene wat de Leiderdorpse actiegroep A4/HSL een maand geleden bepleitte. ANNET VAN AARSEN „Wat Buys van de Visfederatie zegt, is niet nieuw", zegt L. Ouwehand van de gelijknamige Katwijkse vishandel. „Het aanlanden en verhandelen van illegale vis speelt al jaren. Maar we hadden ge hoopt dat het snel minder zou worden." Hij reageert op wat hij noemt de 'hartekreet' van voorzitter I. Buys van de Visfederatie. Die beklaagde zich eerder deze week over toenemende handel in illegale vis. „De situatie is alarmerend", aldus Buys. „De zwarte handel is in handen van criminelen. Zij zijn de rotte plekken in onze sector en vormen een ernstige bedreiging voor de visgroothandel." Vol gens hem neemt de illegale handel .on rustbarende vormen aan. Partijen vis af komstig uit het zwarte circuit worden ver beneden de normale prijs op de markt aangeboden. Ouwehand heeft overigens weinig last van de lage prijzen van het zwarte circuit. Hij handelt voornamelijk in haring terwijl de problemen zich juist voordoen bij tong en schol. Een zuster onderneming van Ouwehand Bertus Dekker in Ilmuiden handelt wel in platvis. Volgens directeur A. Ouwehand van Dekker valt het met illegale activitei ten op dit moment echter nog mee. „Maar we verwachten dat het zal toe nemen. Begin dit jaar is het aantal con troleurs al teruggebracht en dat zal zelfs nog minder worden. Zolang de minister de controle niet goed regelt, zal dat blij ven voorkomen, net 's nachts opduiken van illegale vis", zegt hij. Zolang de natte controle bij het aan landen van de vis niet klopt, is de stelling van A. Ouwehand zullen er illegale partijen aan de handel worden aangebo den. „En dan is het voor de handel de keuze: als ik het niet neem dan neemt ie mand anders het." T. Hoek, een Katwijkse vishandelaar, zegt van zwarte handel in Katwijk weinig te merken „Als je illegale vis wilt kopen, moet je toch in de havens zijn Maar ja, het gebeurt allemaal niet bij daglicht en ik lig 's nachts liever bij mijn vrouw in bed. Als je merkt dat een collega goedko pere vis aanbiedt, kun je je eigenlijk al leen schouderophalend afvragen waar het vandaan komt. Maar het is voor de hele branche niet goed dat dit gebeurt." Voorzitter Buys van de Visfederatie heeft niet veel hoop dat het ministerie van landbouw en visserij in staat is de zwarte handel aan te pakken Volgens hem moeten justitie en het openbaar ministerie actie ondernemen en veel ho gere boetes opleggen. „De straffen die worden gegeven, zijn nog steeds hela cheliik laag Ook al wordt een visser of hanaelaar af en toe gepakt en bestraft, het maakt niet veel uit. want het econo misch gewin is zo groot dat het nog steeds lucratief is om illegaal vis aan te voeren en te verhandelen EXTRA WIELERBULAGE PAGINA'S 25 t/m 27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Wolkenvelden en vooral in de middag ook af en toe zon Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden Middagtemperatuuron- geveer 10 graden Wind uit zuid tot zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3 'Moskou stortte kernafval rond Nova Zembla' LONDEN «AEP De voormalige Sovjetunie heeft meer dan twintig jaar in het ge heim duizenden tonnen kernaf val in de Barentszzer en de Ka- razee rond het eiland Nova Zembla gestort. Dit meldde het Britse tv-station Channel 4 gis ter. -n Het kernafval, afkomstig van Sovjet-atoomun.irr/erers 10 ijsbrekers met een nucleaire aandrijving uit de haven van de Noordrussisehe havenstad Moermansk. dreigt nu de kust en van Scandinavië te veront reinigen, aldus Channel 4. Volgens een woordvoerder van de milieu-organisatie Cireenpeace „vormt het afval een nucleaire tijdbom die elk kan afgaan". HOELANG KUNTU NOG ZONDER? •boMMRMt m Mmr«n| 4« kraaf 4a aar sta fwaa waban frtti» MtfftAj^RHlaA ^wmMnd (I 77.801 via sutom* NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Er bestaan plannen voor de bouw van een theater op het Vuurtorenplein in Noordwijk. Projectontwikkelaar Mcnno Smitsloo is daarover in overleg met burgemeester en wethou ders van de badplaats. Smitsloo bevestigde vanmorgen dat hij plannen bij de gemeente heeft ingediend voor een complete herinrichting van het plein in Noordwijk aan Zee. Inhoudelijk wil hij er vooralsnog geen me dedelingen over doen. Ook de Noordwijkse wethou der ruimtelijke ordening, V. Sal man, erkent dat de gemeente met de projectontwikkelaar in overleg is. Maar ook die wil geen nadere informatie ver strekken. omdat de plannen nog 'te pril' zijn. Smitsloo is al ongeveer anderhalf jaar eige naar van het Vuurtorenplein en de daarop gevestigde winkeltjes. HEEMSTEDE PIET ARP De atheneum leerlingen van het College Hageveld in Heem stede brengen volgend jaar geen bezoek aan het Stiftsgym- nasium in het Oostenrijkse Lambach. De Lambachsc leer lingen kunnen hun tripje naar Hageveld eveneens vergeten. In Heemstede werd de scholieren- uitwisseling ijlings afgeblazen toen bleek dat Adolf Hitler twee jaar in Lambach op een lagere school had gezeten. De Oberösterreichische Nachrichten heeft inmiddels uitvoerig aandacht besteed aan het incident. Volgens de Oos tenrijkse krant hebben oudere Nederlanders problemen met een dergelijk 'besmet verleden' van lambach. Om die reden zou Hageveld het contact heb ben verbroken. In Lambach vraagt men zich vertwijfeld af wat men er nu aan kan doen dat de jonge Hitier de school van 1896 tot 1898 bezocht. T. Kossak-Sluiter uit Linz, oud-Heemsteedse. stuurde deze week een knipsel naar Hage veld. vergezeld van de \Taag waarom de Hagevelders zich zo schielijk hebben teruggetrok ken. „Natuurlijk ben ook ik erg verontrust en bezorgd over neo- fascistische tendenties van be paalde personen en groepen in Oostenrijk," schrijft zij. „Maar ik vind het onbegrijpelijk dat uw school niet meer wil meedoen aan de uitwisseling van scholie ren op grond van het feit dat Hitier bijna een eeuw geleden in Lambach twee jaar op de la gere school heeft gezeten!" Volgens directeur I. Huesken van College Hageveld is de zaak ingewikkelder dan de Oostenrij kers schetsen. Enkele docenten reisden afgelopen najaar naar lambach om na te gaan of sa menwerking met het Stiftsgym- nasium mogelijk zou zijn. „Wij moesten vervolgens zelf ont dekken dat Hitler in Lambach op school heeft gezeten tn toen we dat meldden, werd het eerst nog ontkend. Wij hebben de indruk dat op de school in Lambach het eigen verleden nog niet echt ter discussie is ge steld of verwerkt. Dit alles staat een spontane uitwisseling zoals wij ons die voorstellen in de weg Terwijl het contact verwater de. won afgelopen herfst ex treem rechts bij verkiezingen in Oostenrijk veel terrein en wer den in Duitsland voortdurend asielzoekers door neo nazi's be laagd. „Er speelden op dat mo ment wel enkele zaken die onze beoordeling beïnvloedden," al dus Huesken. Hij heeft de indruk dat de Oostenrijkse school niet be grijpt wat hij bedoelde met zijn briefje om VOOltojpig nog niet aan een uitwisseling te begin nen. „Ik had verwacht dat oaar prudent op zou worden gerea geerd. Er zitten integere men sen op school, maar het lijkt wel of ze nu met die krant terug wil len slaan." In Lambach slapten de docenten meteen al gretig in de uitwisseling, vertelt Huesken. „Wij waren bezig met een eerste verkenning. Zelfs onze leerlin gen waren nog niet op de hoog te. terwijl daar de koffers al bij na waren gepakt. Voor zover ik merkte, bestaat in Oostenrijk grote behoefte aan aansluiting bij de rest van Europa. Zij voc len zich misschien wat in de steek gelaten." Bush bijt weer in het zand 1 Woonplaat WASHINGTON HINK DAM CORRESPONDENT George Bush heeft het moeilijk. De noen vin Zuid i Mooi i p ven de Amerikaanse' president gisteren nieuwe stof tol naden ken. Bush was bij de vootverkie- zingrn m de KOOlddge land bouwstaat ele enige Rcpubli keinse kandidaat. Te>ch kreeg hij slechts 69 procent van de stem men. De overige kiezers stemden bij deze gei tapte verkiezingen op niet gecommitteerde gede legeerden Dat betekent dat hij na een derde deel van de Repu blikeinse kiezers te kennen gaf op iedereen behalve Bush te willen stemmen. Bij dc Democraten won sena tor Boh kern mei tn pro< ent. voor Harkin (26 procent). Clin ton (19). Tsongas (9) en Brown (4 procent). I COntroN tmorfpng) Nummer bank giroretamng 8 a712ni"40Ö053'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1