Economie Spectaculaire stijging export rundvlees EG Stakingen leggen Bangladesh lam Australië hard op weg naar status ontwikkelingsland Recordverlies General Motors Tarievenoorlog dwingt Smit sleepdiensten tot sanering Dinsdag 25 februari 1992 nieuwslijn Vliegtuig voor 600 passagiers Het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie is van plan een vliegtuig voor ten minste zeshonderd passagiers te bouwen. Dat heeft topman Jacques Plenier van de Franse vlieg tuigbouwer Aerospatiale gisteren in Singapore verklaard. Mo menteel is het grootste toestel de Boeing 747, die vierhonderd passagiers kan vervoeren. De nieuwe Airbus kan op zijn vroegst in 1996 klaar zijn, aldus Plenier. Het voorgenomen project gaat het consortium zo n vijf a zes miljard dollar kosten. Plenier ver wacht dat er grote belangstelling voor het toestel zal zijn omdat de kosten om het in de lucht te houden relatief lager zullen zijn dan die van de Boeing 747. 'Duitse banken wassen drugsgeld wit' Volgens het Duitse blad Der Spiegel is Duitsland een belangrijk centrum geworden voor het witwassen van miljarden aan drugs geld. Justitiële autoriteiten vrezen dat drugskartels al grote som men geld hebben geïnvesteerd in grote Duitse concerns. Ameri kaanse onderzoekers hebben bij de meeste grote Duitse banken rekeningen ontdekt die verband houden met Latijnsamerikaan- se drugskartels, aldus Der Spiegel. Duitsland is volgens het blad aantrekkelijk voor het witwassen van door criminele activiteiten verkregen financiën, omdat Duitse banken niet hoeven te mel den wanneer rekeninghouders grote sommen geld storten of op- Maxwell-krant naar wapenhandelaar De Israëlische wapenhandelaar Yaacov Nimrodi koopt de Israë lische krant Maariv, een van de dagbladen van de vorig jaar no vember verdronken mediamagnaat Robert Maxwell. Het gaat om een belang van 87 procent in Maariv Modiin Publishing House, zo heeft het accountantskantoor Arthur Anderson giste ren bekendgemaakt. Anderson beheert momenteel de particu liere bezittingen van de familie Maxwell in Israël. Het resterende belang van dertien procent in Maariv is in handen van Maariv- directeur Shimon Hefetz (acht procent) en hoofdredacteur Dov Judkowski (vijf procent). Behalve de krant Maariv vallen ook een platen- en videomaatschappij, een drukkerij en een kabeltv-sta- tion onder de transactie. Vickers (Rolls-Royce) in rode cijfers Het Britse Vickers-concem, onder meer eigenaar van autopro ducent Rolls-Royce, heeft vorig jaar een verlies geleden van 12,4 miljoen pond sterling (40,2 fniljoen gulden) na een winst voor belastingen van 96,5 miljoen pond in 1990. Voor Rolls-Royce af zonderlijk werden geen resultaten bekendgemaakt. Vickers maakt vooral auto's en defensie-apparatuur. Op de autoproduk- tie, inclusief die van Bentleys, leed het concern een verlies van 17,4 miljoen pond (40,8 miljoen gulden). In 1990 behaalde Vic kers op dit terrein nog een winst voor belastingen van 41,2 mil joen pond. Vickers verkocht in Groot-Brittannië vorig jaar 513 nieuwe luxe wagens, de helft van de 1.007 van 1990. Ook op het Europese vasteland en in de Verenigde Staten, waar de meeste Rolls-Royces worden verkocht, is de verkoop sterk gedaald. SYDNEY KAUNGA SENEVIRATNE/IPS Zuchtend onder de ernstigste economische crisis in 60 jaar, vragen 16 miljoen Australiërs zich af of ze in een geïndustria liseerd, eerste wereldland wo nen of in een arm ontwikke lingsland. De afgelopen tien jaar steeg de buitenlandse schuld van 6,4 miljard dollar naar 99,7 miljard dollar. In 1991 beliep het tekort op de handelsbalans 11,3 miljard dollar. Verwacht wordt dat het werkloosheids percentage dit jaar de 11 pro cent zal halen. De eens zo bloeiende land bouwsector verliest jaarlijks 757 miljoen dollar. Meer dan 1000 Australische graanboeren heb ben de regering gevraagd om hulp bij het sluiten van hun agrarische bedrijf. Vorige week kwamen in Mel bourne economen bijeen om de economische situatie te bespre ken. De kritiek op het „econo misch rationalisme" van de pas gekozen premier Paul Keating, was ondubbelzinnig en onge zouten. De Australiërs zien Kea ting als „de architect van de re cessie". Onder de voormalige regering van Bob Hawke was Keating minister van financiën. Onder zijn leiding werd de economie geliberaliseerd en gederegu leerd. De afschaffing van de subsidies voor industrie en landbouw en de deregulering van de financiële markten wor den alom gezien als de oorzaak van de hoge werkloosheid. Zowel vakbonden als de in dustriesector willen dat de rege ring een einde maakt aan de de regulering en liberalisatie. Met algemene verkiezingen over veertien maanden staat Keating onder grote druk. Hij zou bin nen niet al te lange termijn wel eens een politieke ommezwaai kunnen maken. Veel economen maken zich grote zorgen over het groeiende tekort op de handelsbalans. „Jaarlijks verliezen wij 11 tot 15 miljard dollar", zegt econoom Phil Riven. Het probleem is dat de Australiërs niet hebben ge spaard. „Jaren geleden spaar den wij nog 13 tot 15 procent van ons inkomen. Dat doen we al lang niet meer, het percenta ge ligt nu op hoogstens 4 5 procent", aldus Riven. Eenzijdig Ondanks Australiës eerste we reld-status heeft het land zijn export-economie, in tegenstel ling tot andere westerse landen, nooit veelzijdiger gemaakt. De export bestaat nog steeds hoofdzakelijk uit grondstoffen en landbouwproducten. Austra lië is het enige ontwikkelde land dat de afgelopen vijftien jaar geen toename te zien heeft ge geven in de export van techno logie en informatie, zoals com puters en financiële dienstverle ning. Volgens het Australische eco nomische weekblad The Bulle tin verschilt deze recessie van eerdere recessies. Vroeger wa ren de gevolgen vooral merk baar voor ongeschoolde arbei ders, immigranten en seizoen werkers. Deze keer is het an ders. De klap valt vooral onder geschoold personeel, zelfs over heidsambtenaren zijn niet lan ger zeker van hun baan. Verschillende vakbonden hebben voor deze week demon straties aangekondigd. Zij eisen een einde aan de bezuinigingen en bescherming van de natio nale industrie. Daarnaast willen de vakbonden inkomenszeker heid en werkgelegenheidspro jecten. Het Amerikaanse automobielconcern General Motors (GM) heeft gisteren geschiedenis ge maakt. GM rapporteerde een verlies over 1991 van maar liefst 4,45 miljard dollar (8,27 miljard gulden). Dat is het grootste verlies dat ooit door een bedrijf is geleden. In het voorgaande boekjaar noteerde GM qua omzet het grootste bedrijf in de VS een verlies van 1,98 miljard dollar. Hiermee is nog eens onderstreept dat de Ame rikaanse automobielindustrie in een diepe crisis verkeert. Al eerder maakten Ford en Chrysler ver liezen over 1991 bekend van respectievelijk 2.3 miljard dollar en 795 miljoen dollar. De drie grote Amerikaanse autofabrikanten kwamen samen dus op een negatief saldo van ongeveer 7,5 mil jard dollar, het grootste verlies dat zij ooit moes ten incasseren. Door de tegenvallende autoverkopen in Ameri ka en een sterke concurrentiedruk moet GM de broekriem aantrekken. Via het inkrimpen van de produktiecapacitcit probeert GM „zich aan te passen aan de algemene vraag". Vooral de verko pen in het belangrijkste afzetgebied van GM. de Verenigde Staten, pngen sterk achteruil. Op de thuismarkt kon GM nog maar 3.69 miljoen auto's verkopen tegenover 4,23 miljoen in 1990 GM moest vooral terrein prijs geven aan Japanse fa brikanten. Amenka's grootste autoproducent heeft nu ruim 35 procent van de binnenlandse markt in handen, maar de verwachting is dat het concern rond 1995 nog maar 30 procent zal heb ben. In het buitenland daarentegen ging de ver koop omhoog van 2,44 miljoen naar 2.47 miljoen auto's. Vooral de Duitse GM-dochter Opel zag de resultaten en verkopen stijgen, in het bijzonder dankzij de nieuwe Opel Astra Het Zweedse Saab, voor de helft eigendom van GM. deed het relatief goed. Het verlies daalde vo rig jaar met 31 procent De autoverkoop nam met zes procent af tol 87 500 stuks, maar de waarde daarvan steeg met twee procent tot vijftien mil jard kroon (4.65 miljard gulden). Smit Havensleepdiensten in Rotterdam wil met een perso- neelssanering het oplopende verlies vorig jaar 2 miljoen gulden en dit jaar 15 miljoen gulden proberen te stoppen. De maatregelen moeten ook voorkomen dat Smit wordt overgenomen. Voor een goede bedrijfsvoering met een mini maal rendement en ruimte voor investeringen (de bouw van nieuwe sleepboten) is volgens de directie tenminste een jaar winst van 10 mil|oen gulden no dig. In 1990 werd nog 14 mil joen gulden winst geboekt. De sanering onder de ruim 750 man varend personeel en de enkele tientallen medewer kers van de walorganisatie zal in elk geval zonder collectief ont slag worden doorgevoerd. I)e directie sluit niet uit dat in een enkel geval gedwongen ontsla gen nodig zijn. Hoeveel arbeids plaatsen moeten vervallen, is nog niet duidelijk. Vorig jaar vreesden de bonden dat Smit honderd tot driehonderd banen wil schrappen. Vakbonden en onderne mingsraad zijn gisteren over de situatie ingelicht. In overleg met hen wil de directie vóór 1 mei een sanenngsplan klaar heb ben. Daarin zullen afspraken moeten worden gemaakt over het vertrek van oudere werkne mers, 01 er hulp bij het zoeken naar werk bij andere onderne mingen en over herplaatsing binnen Smit Internationale, waarvan Smit Havenslcepdicn- sten een divisie is. De sanering is onontkoom baar. Smit heeft ongeveer 80 procent van het Rotterdamse navensleepwerk. maar geruime tijd al worden tariefkortingen gegeven van zo'n 30 procent. De tarieven die de rederijen voor het sloopwerk moeten oe- talen. zijn lager dan ooit. Het vérlies loopt aaardoor op en dat kan uitsluitend worden terugge schroefd door de kosten te drukken. En die kosten bestaan voor 70 procent uit perv> neelslasten. Het is dus simpel: minder arbeidsplaatsen, hoe dan ook. In het proces van de groeien de verliezen is naar cie vaste overtuiging van hoofddirecteur MA Buskef van Smit Interna tionale de boosdoener Sleep dienst Adriaan Kooren, even eens gevestigd in Rotterdam: „Daar is het allemaal aan te danken. Door de komst van Kooren gebeurde er iets raars in een toen al krapper wordende sleepvaartmarkt. Ik heb niets te gen concurrentie, maar wél als een bedrijf door allerlei handig heden andere arbeidsomstan digheden weet te scheppen. Ons bedrijf staat borg voor kvva liteit en service, maar het wordt op een oneerlijke manier in een verliesgevende positie gedrukt. Wij hebben 23 man nodig voor een boot die het hek* jaar door, elke dag, beschikbaar is. Kooren dort hg met 8 m.in Kooren is, naar Buskers zeg gen. met fikse kortingen op de slecptarieven begonnen En Smit móest mee, als contracten moesten worden vernieuwd. Beide sleepdiensten hebben el kaar de afgelopen paar jaar op het vlak van de tanevrn niet kunnen vinden. Praten leverde absoluut niets op. „Bovendien mogen afspraken niet van de EG'legt Busker uit „Kartelvor ming of iets wat daar op lijkt, is verboden". Busker kent slechts één op lossing en dat is dat de kosten van Smit m lijn HM» djB DM die van Kooren. Want pas dan ts sprake van enigr gelijkwaardig heid en kan Smit gaan bouwen aan winstgevendheid: nodig ook om te kunnen investeren in nieuwe, acht tot tien miljoen gulden kostende sleepboten Dank zij de landbouwsubsidies heeft de Europese Ge meenschap vorig jaar Australië van de troon gestoten als 's werelds grootste exporteur van rundvlees. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de GATT (Algeme ne Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Volgens Australië toont het rapport eens te meer aan dat de EG in het lopende wereldhandelsoverleg akkoord moet gaan met een drastische subsidievermindering. CENEVE-OTTAWA-STUTTGART Rtr-DPA De export van rundvlees van de EG is vorig jaar met 48 procent toegenomen tot 1,16 miljoen ton, terwijl die van Australië met 15 procent afnam tot een miljoen ton. Australië heeft zich met 13 andere landen die land- bouwproduktcn exporteren (onder meer Canada, Thailand, Hongarije, Argentinië, Brazilië) verzameld in de Cairns-groep. Deze groep wil af van de han- delsverstorende landbouwsub sidies van vooral de EG. omdat die de markt voor hun eigen produkten bederven. De Caims-groep heeft in hel bestoken van de EG de steun van de Verenigde Staten. Vooral omdat de VS en de EG het niet eens worden over de verminde ring van de landbouwsteun, is een succesvolle afsluiting van het lopende wereldhandels- overleg al meer dan een jaar over tijd. De Duitse minister van economische zaken. Jürgen Möllemann, heeft zondag her haald dat de EG zijn exportsub sidies moet verlagen. De meeste EG-landen voelen echter niets voor een fikse verlaging. In Canada zijn vrijdag 30.000 boeren de straat op gegaan om te protesteren tegen een vrije handel in landbouwprodukten.* Zij willen graag de bescherming verlengen, die hun zuivel, eie ren en kippen nu génietcn Mi chael Wilson, de Canadese mi nister van handel, heeft afgelo pen week in Europa overlegd over de voortzetting van de be scherm erende maatregelen Volgens tie Canadese radio kreeg hij weinig positieve reac ties. Economie profiteert nog niet van herstel democratie De Europese Gemeenschap voert momenteel het meeste rundvlees uit Op de foto een slachthuis in Rome. ror v Australië dank zij subsidies van eerste plaats verdrongen DHAKA YUU ISMARTONO/IPS Er gaat bijna geen dag voorbij of de steden Dhaka en Chit- tagong worden lamgelegd door stakingen of studentendemon straties. Al maandenlang wordt Bangladesh geplaagd door werkonderbrekingen in alle sectoren van de economie. Het herstel van de democratie heeft nog geen einde gemaakt aan de diepe economische cri sis waarin het land verkeert. Een jaar geleden maakten de verkiezingen een einde aan de dictatuur van generaal Hus- sain Mohammed Ershad. De gekozen regering van Khaleda Zia herstelde naast de demo cratie tevens het stakingsrecht. Maar van dit recht wordt inmid dels zo veelvuldig gebruik ge maakt dat het economische herstel van Bangladesh er ern stig door wordt belemmerd. Bangladesh is een van de arm ste landen ter wereld, het bruto nationaal produkt (BNP) ligt rond de 170 dollar (Nederland 16.010 dollar). De autoritaire regeringen van landen als Zuid-Korea en Singapore wier economieën de laatste jaren een enorme groei hebben doorgemaakt, worden vaak als voorbeeld gezien. Maar de pas gekozen regering van Bangladesh durft dit ondemo cratische model (nog) niet openlijk te steunen. De regering staat onder zware druk van onder meer de We reldbank en de internationale donors. Zij willen dat de rege- ring-Zia een einde maakt aan het subsidiëren van de staatsbe drijven en de belastingen ver hoogt. Een groot deel van de jaarlijkse begroting is bestemd voor de overheidssector. De Wereldbank wil dat dit geld wordt gebruikt voor investerin gen ter verbetering van de infra structuur en de landbouw. Maar liefst 95 procent van de jaarlijk se begroting voor ontwikkeling is afkomstig uit het buitenland. kam Premier Zia ondervindt grote moeilijkheden bij het doorvoe ren van een economisch her- Overvolle treinen in Bangladesh als gevolg van een staking van particuliere busondernemingen en transportbedrijven. foto afp stel-programma. De tegenstand komt vooral van de oppositie in het parlement en de politiek zeer machtige 'Skramik Karma- chari Oikya Parishad' (SKOP), een overkoepelende werkne mersorganisatie waarin achttien landelijke vakbonden zijn verte genwoordigd. De zo broodnodige economi sche en politieke beslissingen worden of uit de weg gegaan of op de lange baan geschoven. De regering moet verantwoorde lijkheid afleggen tegenover het parlement. Uit angst door de mondige oppositie van van alles en nog wat te worden beschul digd. zien kabinetsleden liever af van het nemen van belangrij ke beslissingen. Als gevolg daar van ligt het politieke proces in Bangladesh al maandenlang stil. Economen hebben berekend dat de stakingen en werkonder brekingen in de textielsector de laatste achttien jaar al een ver lies hebben opgeleverd van meer dan 360 miljoen dollar. „De politieke onrust heeft niet alleen gevolgen voor de produktiviteit", klaagt een ban kier uit Dhaka, „het stoot ook buitenlandse investeerders af." Kortgeleden staakten de bus- en transportbedrijven om hun eis4 voor verlaging van de brand stofprijzen kracht bij te zetten. Het gevolg was dat werknemers hun werk niet konden bereiken en dat verse produkten zoals fruit en vlees wegrotten omdat zij niet konden worden ver voerd. Tegelijkertijd staakte het on derwijzend personeel voor ho gere salarissen. De eindexa mens op de middelbare scholen werden afgelast. In een land waar 70 procent van de 114 mil joen zielen tellende bevolking analfabeet is, heeft onderwijs topprioriteit van de regering. Waarnemers zijn van mening dat Bangladesh alleen uit het economische dal kan worden gelrokken wanneer nu eindelijk eens spijkers met koppen wor den geslagen. Er bestaan goede mogelijkheden binnen de tex tielindustrie. Bangladesh kan voordeel halen uit de stijgende lonen in de andere Zuid- oostaziatische landen. Geldzendingen Sinds het einde van de Golfoor log ontvangt Bangladesh weer geldzendingen van Bengaalse gastarbeiders uit het Midden- Oosten. Deze overboekingen zijn goed voor jaarlijks 700 mil joen dollar. Het is de tweede oron van buitenlandse inkom sten van Bangladesh Wat we nu nodig hebben, is een evenwicht tussen stabiliteit en politieke vrijheid zodat de economie kan worden losge trokken". zegt Said Mahfuz Anam van het dagblad de Daily Star.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7