Buitenland Zorgen over boycotactie Griekenland Hypocriet Ierland schaamt zich Franse minister wil De wonderbaarlijke wederopstanding van de roebel veiliger Airbus A-320 Dinsdag 25 februari 1992 r. 023-150225 RONALD FRiSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertaling* HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving; DRIES DE BOERS DE VS MOGEN doorgaan met het terug sturen van Haïtiaanse vluchtelingen. Dat bepaalde het Amerikaanse Hooggerechts hof gisteren. Sinds de gekozen president Aristide in september door militairen werd afgezet, zijn ongeveer 15.000 Haïtianen per boot naar de VS gevlucht NIEUWSLIJN Herbegrafenis Marcos nabij De voormalige 'eerste dame' van de Filipijnen, Imelda Marcos, heeft gisteren ingestemd met een begrafenis van haar ruim twee jaar geleden overleden echtgenoot in diens geboorteprovincie II- locos Norté. Daarmee is de weg vrij voor de omstreden herbe grafenis van de oud-dictator. De regering van president'Corazon Aquino heeft zich steeds verzet tegen een groots opgezette be grafenis van Ferdinand Marcos in de Filipijnse hoofdstad Mani la, omdat Imelda die voor politieke doelen zou willen gebruiken. Aquino nam in 1986 de macht over nadat Ferdinand Marcos door een volksopstand was verdreven. De oud-president over leed in september 1989 in zijn ballingsoord, Hawai. CDU wil C sterker benadrukken De Duitse regeringspartij CDU wil de christelijke grondslagen van haar politiek in haar beginselprogramma duidelijker naar voren brengen en actualiseren. Dat maakten voorzitter Reinhard Göhner van de CDU-beginselprogramma-commissie en minis terpresident Bemhard Vogel van Thüringen, voorzitter van de werkgroep 'fundamentele waarden', gisteren bekend. „De invul ling van de C moet zodanig zijn, dat deze ook mensen aan spreekt die niet tot een kerk behoren", aldus Vogel. Pesticiden op Colombiaanse papaver De politie in Colombia is gisteren begonnen met een groot scheepse campagne om velden papaver vanuit de lucht met pesticiden te vernietigen. De actie is nodig, aldus kolonel Guil- lermo Velez, omdat Colombia de omvang van de papaverVelden heeft onderschat. Honderden boeren zijn naar de hoogvlakten in het Andesdepartement Huila, ten zuidwesten van de hoofd stad Bogota, gekomen om papaver te verbouwen. Papaver wordt gebruikt voor het maken van opium, de grondstof voor heroïne. Proces tegen Mielke gaat door Het proces tegen de voormalige chef van de Oostduitse staats veiligheidsdienst (Stasi) Erich Mielke in Berlijn gaat door. Dat heeft de rechtbank gisteren besloten. De openbare aanklager wees erop dat de 84-jarige Mielke seniliteit simuleert. Bij inten sief onderzoek door artsen is in het afgelopen najaar vastgesteld dat Mielke „niet willig is een proces mee te maken, maar daar toe wel in staat is". Mielke staat terecht voor de moord in augus tus 1931 twee politiemensen heeft doodgeschoten in Berlijn. Atoomagentschap krap bij kas Hejt Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) moet onderzoeks- en veiligheidsprojecten uitstellen of schrappen om dat lidstaten hun contributie niet betaald hebben. Dit heeft di recteur-generaal Hans Blix gisteren gezegd. Het IAEA bevordert namens de Verenigde Naties het vreedzaam gebruik van kern energie. Blix leidde vorig jaar een van de VN-onderzoeksmissies naar Irak. Nederland is bij met zijn contributie aan het IAEA, al dus Blix. De VS, die goed zijn voor een kwart van de IAEA-begro- ting, hebben nog niet betaald. Hetzelfde geldt voor Japan (12 procent) en Duitsland (10 procent). Gaddafi blijft 'Lockerbie' ontkennen De Libische leider Muammar Gaddafi houdt vol dat zijn land niets te maken heeft gehad met de bomaanslag op PanAm- vlucht 103 boven het Schotse plaatsje Lockerbie in december 1988, noch met het opblazen van een UTA-vliegtuig boven Niger in 1989. Gaddafi zegt dat in een gisteren door de Franse krant Le Figaro afgedrukt interview. Hij laat in het interview doorsche meren dat zijn land een militair optreden van de VS vreest. Van den Broek houdt vast aan 'Macedonië' Vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in Athene vatten de Griekse boycotactie ernstig op. Per slot van rekening is een jaarlijkse import van 2,3 miljard gul den in het geding. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) houdt echter vast aan zijn pleidooi voor erken ning van de Joegoslavische republiek Macedonië als on afhankelijke staat. De Grieken zijn woedend, want de naam Macedonië is volgens hen voorbehouden aan de streek rondom de Griekse stad Thessalonjki. werkt, zoals Gouda. Ruim honderd vrouwen van het oppositionele Ivoriaanse Volksfront (FPI) betoogden gisteren voor de Franse ambassade in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust. Ze eisten de vrijlating van FPI-leider Laurent Gbagbo. Sommigen van hen liepen met ontblote borsten, een traditioneel teken van rouw in Ivoorkust De politie vuurde traangasgranaten af om de vrouwen te verjagen. foto afp ISTANBUL FRANS V CORRESPONDENT Eind vorige week riepen twee Griekse radiostations op tot een boycot van Nederlandse pro- dukten, uit protest tegen de op roep van Van den Broek. De ac tie is nu overgenomen door bij na alle kranten. De produkten uit Italië worden ook geboycot omdat Van den Broeks Italiaan se collega, De Michelis, zich heeft aangesloten bij het pleidooi van de Nederlandse minister. De eerste branche die onder de boycot zal lijden, is die van de ingeblikte melkprodukten uit Friesland. 'Nounou' en 'Het Kleine Nederlandse Meisje' zijn begrippen in Griekenland, maar de Griekse concurrenten staan in de startblokken om deze markt van 200 miljoen gulden per jaar over te nemen. In tweede instantie is de Ne derlandse kaas in gevaar, omdat ook deze met duidelijke merk- Irak haalt fel uit naar rapport Van der Stoel BAGHDAD AFP-Rtr-AP Het rapport van de speciale VN- rapporteur Van der Stoel, over de schendingen van de men senrechten in Irak, staat „vol leugens". Dat heeft het Iraakse ministerie van buitenlandse za ken gisteren verklaard. Het rap port waarin Irak wordt beschul digd van de ergste mensenrech tenschendingen sinds het nazi bewind in Duitsland is „een on derdeel van een politieke pro pagandacampagne tegen Irak om dat te bereiken wat met mi litaire agressie niet is gelukt", aldus het ministerie. De Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken conclu deerde dat Baghdad de rechten van honderdduizenden burgers schendt. Hij heeft de VN ge vraagd permanente waarne mers te sturen. Kurdenleider Massoud Barza- ni heeft gisteren tijdens een be zoek aan de Turkse hoofdstad Ankara opgeroepen tot humani taire steun aan zijn volk en ver soepeling van de internationale sancties tegen Irak. Minder direct gevaar loopt het bier (Heineken-Amstel), omdat velen dit beschouwen als een produkt van Griekse bodem en anderen het met Duitsland as sociëren. De grote strijd wordt achter de schermen gestreden en gaat over het Hollandse vlees, met name rundvlees, dat met koel auto's wordt aangevoerd. De consument kan in dit geval nauwelijks beoordelen of het om een Nederlandse produkt gaat, maar de importeurs, die zeggen zeer betrokken te zijn bij de kwestie-Macedonië, hebben de Nederlandse regering nog een week tijd gegeven voor een 'herziening' van haar houding. De Griekse regering heeft tot nu toe geweigerd de boycot te veroordelen. De woordvoerder van de Griekse ambassade in Den Haag merkte alleen maar op dat Griekenland „net als Ne derland" een vrije pers heeft. LONDEN CEES V CORRESPONDENT O'Connel Street was sinds Pa sen 1916 niet meer zo roerig ge weest als vorige week. Maar er was één verschil. Destijds had den rebellen er de Ierse Repu bliek geproclameerd. Nu kwa men op dezelfde plek hun naza ten bijeen om tegen die repu bliek te demonstreren. Ze droe gen borden met teksten als 'De ze staat bezit de vrouwenlicha men niet' en "Verkrachters- Vrouwen: 1-0'. Wat is er fout gegaan met de Republiek? Toen Ierland in 1921 onafhankelijk werd, erfde het de wetten van zijn vroegere heer sers. Een van die wetten ver bood abortus. Maar terwijl Groot-Brittannië in 1967 abor tus legaliseerde, scherpten de godvruchtige Ieren de wet nog wat verder aan. In 1983 namen zij na een referendum het ver bod op abortus op in hun grondwet. De wijziging was hypocriet Met de grondwet in de hand konden katholieke moraalrid ders iedere afvallige genadeloos aan hun lans rijgen, terwijl vrouwen-in-nood toch gewoon naar Groot-Brittannië konden afreizen om zich te laten abor- Vorige week maakte het ge rechtshof in Dublin aan deze hypocrisie een einde. Op ver zoek van de officier van justitie verbood rechter Declan Costello een zwanger meisje het land te verlaten. Ze werd veroordeeld tot een vrijheidsstraf van negen maanden; haar cel is het groene eiland. De Ierse rechter had geen slechter doelwit kunnen kiezen. Het meisje dat naar Groot-Brit tannië had willen afreizen voor een abortus, is nog minderjarig ze is 14. Ze is niet in ver wachting geraakt door onzorg vuldigheid maar door verkrach ting. MOSKOU HANS GELEUNSE PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse minister van verkeer, Paul Quiles, heeft het vliegtuig* concern Airbus gisteren ge vraagd om de veiligheid van de Airbus A-320-toestellen te ver beteren. Het gaat daarbij met name om het vereenvoudigen van bediening van de twee lan dingssystemen aan boord. De Franse minister van transport wil dat Airbus binnen een maand met uitgewerkte plan nen op de proppen komt. Quiles volgt daarmee de aan bevelingen die gisteren ziin ge daan door de commissie die be last is met het onderzoek naar de vliegramp met de Airbus A- 320 van Air Inter, die 20 januari neerstortte in de Franse Voge zen. Daarbij kwamen 87 inzit tenden om het leven. De oorzaak van de ramp staat nog niet vast, maar in een voor lopig rapport adviseert de com missie minister Quiles een drie tal maatregelen te nemen. Naast het vereenvoudigen van de bediening van de landings systemen zouden alle toestellen voor de burgerluchtvaart moe ten worden uitgerust met een systeem dat waarschuwt als het toestel te dicht bij de grond komt Ground Proximity War ning System -r- GWPS). De Air bussen van Air Inter zijn niet voorzien van een dergelijk sys teem. Als de verongelukte Air bus A-320 over een dergelijk systeem had beschikt, zouden de piloten wellicht tijdig hebben gemerkt dat hun toestel een veel te steile daling had ingezet. Ken derde aanbeveling die minister Quiles heeft overgeno men, is dat de noodbakens aan boord van vliegtuigen moeten worden verbeterd. Bij de veron gelukte Airbus van Air Inter werkte het noodsignaal niet, waardoor reddingswerkers pas vier uur na de ramp ter plaatse Het in Toulouse gevestigde vliegtuigconcem Airbus Indus tries heeft gisteren positief gere ageerd op het verzoek van de CORRESPONDENT De Russische regering is uiterst verguld met een nieuw tekort. De nationale munt, de roebel, is nog maar mondjes maat verkrijgbaar. Buitenlanders die in Moskou arriveren, worden er wanhopig van. Banken en wisselkantoren in de grote hotels verkopen domweg nee. De gelukkigen die wel roebels mogen ko pen, krijgen ten hoogste 50 dollar omge wisseld. Het roebeltekort is een neveneffect van wat ministers en economische advi seurs van de Russische regering als 'het succes van onze hervormingen' be schouwen. De roebel, die na de prijslibe- ralisering begin januari tomeloos duikel de ten opzichte van de dollar en andere westerse valuta, leeft ogenschijnlijk weer. Vorige week woensdag kwam de Cen trale Russische Bank met een heuse op waardering. De marktkoers, ook wel toe- ristenkoers genoemd, werd van 110 naar 100 roebel per dollar verlaagd. Op de va- lutabeurs, waar alleen bedrijven met speciale vergunningen deviezen mogen aan- en verkopen, steeg de roebel naar 170 per dollar. In beide gevallen gaat het om waardestijgingen van ruim 20 pro cent. Onderminister Pjotr Aven, belast met buitenlandse handel, voorspelde zelfs dat binnen enkele maanden nog maar 50 roebel nodig zijn om een dollar te ko pen. De nieuwe minister van economi sche zaken Andrej Netsjajev ging giste ren nog verder. „Ons uiteindelijke doel is 20 tot 25 roebel voor 1 dollar." De zwarte markt lijkt Aven en Netsja jev gelijk te geven. Gisteren was de koers daar al gezakt tot 60 of 70 voor de dollar. Notoire valuta-liefhebbers als taxichauf feurs en kooplieden op de diverse zwarte markten halen niet langer hun neus op voor de roebel, maar wijzen nu betaling in dollar of mark hooghartig van de hand. Vanwaar deze wonderbaarlijke weder opstanding van een munt, die enkele weken geleden bijna dood was ver klaard? Volgens Aleksej Oeljoekajev, eco nomisch adviseur van de regering-Jelt- sin, is er nu simpelweg sprake van een realistische koers. Begin januari, toen de prijzen werden vrijgelaten, waren de ver houdingen tussen Rusland, de rest van het GOS en de wereldmarkt volkomen zoek. De munt draaide op volle toeren en de Centrale Bank verleende bedrijven in financiële problemen het ene krediet na het andere. Gevolg was hyperinflatie van tegen de 300 procent en een munt waarin de han del geen enkel vertrouwen meer had. Daaraan, zo zegt Oeljoekajev, is nu een einde gekomen. De regering heeft de gelduitgifte en de kredietverlening onder strikte controle, de hogere prijzen heb ben de roebelvoorraad onder de bevol king afgeroomd en de verwachte 'dum ping' van roebels uit andere republieken (Oekraïne bijvoorbeeld) is uitgebleven. De oorzaak daarvan is dat de Russische bank die republieken gewoon geen roe bels meer levert. Eeh tweede factor is dat het aanbod in de winkels door de hogere prijzen groter is geworden, met andere woorden: er valt voor roebels meer te kopen dan vroeger. De Centrale Bank heeft nog een hand je geholpen. Volgens Oeljakoejov is eind vorig jaar een (niet nader aangeduide) voorraad goud op de wereldmarkt ver kocht. Die inkomsten plus een heffing van 10 procent op de harde-valuta-inko mens van exportondememingen stellen de centrale bank in staat het aanbod van dollars op de valutabeurs te vergroten. Nog geholpen door een waardedaling van de dollar op de internationale mark ten, was er afgelopen week plotseling sprake van een groter aanbod dan vraag naar de dollar, overigens nog steeds de allesbepalende muntsoort in het GOS. De keerzijde van de medaille is, dat de centrale bank om aanbod en vraag in evenwicht te houden de valutabeurzen wekelijks met miljoenen dollars moet 'injecteren'. Dat is een interventiepoli- tiek die natuurlijk niet lang kan worden volgehouden. Niet voor niets ijvert de Russische regering voor een door wester se geldschieters te verstrekken stabilisa tiefonds van 5 tot 6 miljard dollar, dat de overstap naar een vrij inwisselbare roe bel mogelijk moet maken. Kritische economen vinden de juich kreten die uit de regeringskwartieren op stijgen dan ook misplaatst. Petr Semini- chin, adjunct-directeur van het gezag hebbende Instituut voor Wereldecono mie en Internationale Betrekkingen meent, zegt dat de roebelopwaardering alleen maar is te danken aan de mone taire truc van cle regering. „Ik voorspel dat de roebel in april of mei een vrije val maakt naar een koers van 300 voor de dollar", zei hij tegen het dagblad Nezavi- simaja Gazeta. De inkomsten blijven immers alleen maar dalen. Arkadi Volski, voorzitter van de machtige bond van industriëlen en handelaars, zei zondag in een tv-inter- view dat de produktie in Rusland en de andere GOS-republieken in vrijwel alle sectoren naar een 'vooroorlogs niveau' is teruggevallen. Pessimist Seminichin heeft het waar schijnlijk bij het rechte eind. Amman levert Nederlander uit aan Irak Een golf van verontwaardi ging en schaamte overspoelde het groene eiland. De vrouwen beweging nam bezit van de straat en de regering was zo in verlegenheid gebracht dat zij de ouders smeekte in hoger beroep te gaan. Over de proceskosten hoefden zij zich geen zorgen te maken; die zouden uit de staatskas worden betaald. Zelfs uit de katholieke kerk klonken genuanceerde geluiden. Deze week, waarschijnlijk morgen, zal de Hoge Raad een uitspraak doen in de zaak. Als het meisje wint, zal de storm weer gaan liggen en zegeviert de schijnheiligheid. In de tradi tie van jaren her kunnen de Ier se vrouwen dan weer afreizen naar Britse abortusklinieken, terwijl de bisschoppen even de andere kant opkijken. Verliest ze, dan zou de regering echter wel eens kunnen worden ge dwongen tot een nieuw referen dum over abortus. Wegens vermeende diefstal van 1500 dinar (150 gulden) tijdens zijn vlucht uit Irak in 1971, dreigt een Irakees die sinds 1979 de Nederlandse nationali teit heeft, door Jordanië aan Irak te worden uitgeleverd. Zijn Nederlandse vrouw verklaarde gisteren dat het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken tot nu toe niets heeft kun nen bereiken. Nuri Saadi werd op 12 sep tember vorig jaar onmiddellijk bij aankomst op het vliegveld van Amman gearresteerd. Na enkele dagen in de gevangenis te hebben doorgebracht werd hij vrijgelaten, maar zijn pas poort werd afgenomen. Na een maand aandringen kreeg hi) zijn Nederlandse paspoort te rug, maar pogingen om door de Jordaanse douane te komen mislukten. De diefstal waarvan Saadi is beschuldigd is volgens de Iraak se wet al lang verjaard. Volgens de broer van Nuri, Shakr Saadi, is het Iraakse verzoek om uitle vering zeer waarschijnlijk een poging om Nuri te gijzelen. Shakr was in het verleden actief in de linkse Iraakse oppositie. KP beraadt zich over referendum JOHANNESBURG P. VAN NUUSEl CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren de inhoud van het referendum bekendge maakt waaraan ruim 3,2 mil joen blanken op 17 maart kun nen meedoen. Zij kunnen ja of nee antwoorden op de vraag of zij 'de voortzetting steunen van het hervormingsproces dat de president op 2 februari 1990 be gon en dat via onderhandelin gen moet leiden tot een nieuwe Grondwet'. De Klerk maakte meteen duidelijk dat dit de laatste keer zal zijn dat de blan ke minderheid apart van de rest van de bevolking wordt geraad pleegd Het is niet zeker of de ex treem-rechtse Konservatieve Partij (KP), die terug wil naar de apartheid, aan het referendum zal deelnemen. De KP beraadt zich nog over haar positie. Maar ook als de KP het referendum zal boycotten, zal dit zijn bete kenis niet verliezen, aldus De Klerk. „Zij kiezen dan alleen een andere methode om zich uit te spreken." De president besloot vorige week een referendum te hou den, nadat de KP zijn Nationale Partij bij een tussentijdse ver kiezing had verslagen. Kenya kampt met honger NAIROBIFRANS VAN DEN HOUT I CORRESPONDENT Zeker 300.000 mensen In het noorden en noordoosten van Kenya worden met de honger dood bedreigd als niet snel voedsel naar het gebied wordt gestuurd. Met name kinderen zijn sterk ondervoed. Enkele i kinderen zijn al door voedsel gebrek overleden. De Kenyaanse autoriteiten hebben een spoedvergadering belegd met internationale hulporganisaties om naar een oplossing voor de crisis te zoe ken. Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, dat ook betrokken is bij het nood hulpprogramma, stelt dat snel en op grote schaal hulp moet worden geboden. In het district Marsabit, aan de grens met Etiopië, is de af gelopen weken zeker 17 pro cent van het vee doodgegaan. Meer dan de helft van de gei ten en één procent van de ka melen zijn door gebrek aan voedsel en water bezweken. Dit geeft aan dat de situatie op dit moment ernstiger is dan in 1984, toen Kenya voor het laatst met een serieuze droogte en hongersnood te kampen had. Vee is het enige middel van bestaan voor de hoofdzakelijk nomadische bevolking van Ke nya's woestijnachtige noorden. Kinderen zijn helemaal aange wezen op de melk voor hun dagelijkse voeding.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6