Binnenland Allochtonen: jaarlijks 443 miljoen nodig 06-0503* Kretologie moet economische realiteit verhullen BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR DE JUISTE REISVERZEKERING CDA en WD: Extra bezuinigen Wöltgens verwijt Brinkman 'goedkope beloften' aan kiezer Houwitsers leger onbetrouwbaar Dinsdag 25 februari 1992 Redact*: 023-150225 JANINE B RONALD FR1SART (chef) PATRICK V •i PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgtving HENK C8ST Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Jeugdtrainer verdacht van ontucht Een jeugdtrainer bij een voetbalclub in Den Bosch wordt er van verdacht met vijftien voetballertjes ontucht te hebben gepleegd. De 50-jarige man is in Nederland en het buitenland al 41 keer met de politie in aanraking geweest voor ontucht met kinderen. De politie begon een onderzoek, nadat ouders hadden geklaagd. De man had een vertrouwensrelatie met de kinderen van drie elftallen en enkele ouders opgebouwd. Soms bleven kinderen bij hem slapen, waarbij de man zich aan hen vergreep. Onderzoek naar advocaat incestzaak De Orde van Advocaten gaat na een klacht van mr. J. Wurfbain onderzoeken of mr. P. Bovens tuchtrechtelijk kan worden aan gepakt voor zijn handelwijze in de Maurikse incestzaak. Wurf bain diende gisteren een Idacht tegen Bovens in, nadat zijn cliënte het slachtoffer in een interview vertelde dat Bovens haar gedwongen zou hebben een brief te schrijven, waarin zij de aanklacht tegen haar broers herriep. Bovens, de advocaat van de broers, heeft de brief steeds gebruikt om de onschuld van zijn cliënten te bewijzen. Vraag naar zorg groeit in snel tempo In 2005 zal de vraag naar zorg als gevolg van de vergrijzing twee keer groter zijn dan het aanbod. Met name bij verpleeghuizen, gezinszorg en wijkverpleging zullen lange wachtlijsten ontstaan. Dat concludeert de Stuurgroep Toekomstscenario's Gezond heidszorg in haar jongste rapport 'Ouderen in het jaar 2005'. De opstellers vrezen voor sociale ongelijkheid, omdat degenen die het kunnen betalen niet hoeven te wachten, maar elders zorg zullen zoeken. Vrachtschip loost olie op Noordzee Het vrachtschip Argo Induna van de Bahama's heeft gisteren een grote hoeveelheid afgewerkte olie geloosd op de Noordzee. Er is een oliespoor van elf kilometer lengte en gemiddeld vijf honderd meter breedte gesignaleerd. De olie drijft vrijwel mid den op de Noordzee. In het lozingsgebied bevinden zich nauwe lijks vogels. De kust wordt niet bedreigd. Pvda-econoom: 'Wolfson voor PvdA harakiri' De PvdA pleegt 'politieke hara kiri' als het rapport van de cóm- missie-Wolfson over de toe komst van de verzorgingsstaat in maart op een partijcongres wordt aanvaard. Dit stelt PvdA- econoom Bomhoff in het blad Socialisme en Democratie. Bomhoff hoort bij de groep ver ontruste PvdA'ers rond André van der Louw. Bomhoff wijst erop dat Wolfs on pleit voor een verlaging van het besteedbaar inkomen en hogere belastingen. „Bravo. Op nieuw heeft de PvdA kans ge zien een rapport te publiceren met een krampachtige in houd en een pleidooi voor ho gere belastingen", schrijft Bom hoff. Hij stelt verder dat wao'ers niet beter worden van het rap port. De commissie tomt im mers niet aan de kabinetsbe sluiten over de wao. Bomhoff verwijt Wolfson verder dat hij met zijn inkomen van 200.000 gulden wel erg gemakkelijk te gen 98 procent van de Neder landers zegt dat zij hun con sumptie moeten beperken. 'Vooral betere scholing is noodzaak' Het kabinet moet jaarlijks 443 miljoen gulden uittrekken om de minderhedenproblematiek aan te pakken. Dat geld zou vooral moeten worden besteed aan scholing, zodat de sociaal-economische achterstand van allochto nen kan worden weggewerkt. Dat zei directeur M. Rab- bae van het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) gisteren in een toelichting op een nota over het nationale minderhedendebat, opgesteld door een aantal landelijke organisaties van of voor etnische minderheden. De vertegenwoordigers Rabbae, Roseval en Tsjln Len (vlnr) v hun nota gisteren in het Haagse Nieuwspoort toe. Volgens de organisaties doen er zich voor etnische minderhe den vooral op het gebied van onderwijs, arbeidsmarkt en huisvesting problemen voor. De uitval in het onderwijs bedraagt 40 tot 80 procent. De werkloos heid onder minderheden is met 27 tot 44 procent 'onaanvaard baar hoog'. De meerderheid van de etnische minderheden woont in de oude wijken. Naast de sociaal-economische achter stand zorgt ook maatschappelij ke weerstand tegen etnische minderheden voor problemen, aldus de nota. Omdat blijkt dat kinderen van etnische minder heden al een achterstand heb ben opgelopen als zij naar de basisschool gaan, bepleiten de organisaties voorschoolse op vang. De kosten hiervan ramen ze op 50 miljoen gulden. Voor nieuwkomers in Neder land zouden opvangvoorzienin gen moeten komen. De kosten hiervan worden geraamd op 100 miljoen gulden. Uitbreiding van de onderwijsvoorzieningen voor het leren van de Neder landse taal kost volgens de nota 144 miljoen gulden. Voor het te gengaan van uitval in het on derwijs en voor onderwijsver nieuwing is 149 miljoen gulden nodig. Naast deze maatregelen vra gen de organisaties om invoe ring van de Wet Bevordering Ar beidskansen. waarin bedrijven worden verplicht te rapporteren over de resultaten van hun in spanningen ten behoeve van et nische minderheden. Verder willen ze een systeem van 'con tract compliance'. Dat houdt in dat overheden werk bij voor keur uitbesteden aan bedrijven die etnische minderheden in dienst hebben. Op het gebied van huisves ting zal wettelijk de toeganke lijkheid van alle wijken voor et nische minderheden moeten worden gegarandeerd. Woning- Yvonne Kerkhoven en Jochen Traeger bekijken negen rendieren in een stalletje achter hun huis in Odoom. De dieren werden speciaal uit Zweden geïmporteerd voor een circusnummer, waarbij ze met een arreslee op wieltjes door de piste moeten rennen. De dieren krijgen vertrouwd rendier mos te eten om ze een beetje te laten wennen aan de nieuwe omgeving. den haag carel goseling Het CDA is er een meester ln: de toon zetten voor het publie ke, en daarmee politieke de bat. De laatste dagen is het weer zo laat. In eerste aanleg werd de klok nog niet hard ge luid, maar inmiddels weet ie dereen waar de klepel hangt. Het ziet er weer donker uit voor ons landje. Minister Andriessen (CDA, eco nomische zaken) zegt dat er van enige economische groei niets terecht komt. De recessie duurt langer en lastenverlichting komt in het gedrang. Zijn CDA-colle- ga De Vries bindt de strijd aan met de werkgevers. Ze investe ren niet. Daarbij scholen ze de verkeerde mensen en frustreren ze het beleid om het ziektever zuim terug te dringen door in cao's compenserende maatre gelen op te nemen. Hij dreigt met het niet algemeen verbin dend verklaren van die cao's. Tenslotte is er CDA-premier Lubbers. Die meldt dat de loon stijgingen in de cao's te hoog zijn. Gevolgen: minder banen, een onbetaalbaar wordende koppeling tussen lonen en uit keringen en een stijgende infla tie. Tot overmaat van ramp loopt de bestrijding van ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid 'stroef. Hoe oprecht de verhalen ook mogen klinken, ze rammelen. Bij de presentatie van de Mil joenennota 1992 mocht het woord 'recessie' niet worden gebruikt. Moeilijk werd 1992 wel, maar meer niet. We moes ten elkaar niet de put in praten, meende Andriessen. Dat was psychologisch slecht. Desondanks werd het kabinet vorig jaar al gewaarschuwd voor een te groot optimisme. Met enig kunst- en vliegwerk was een 'netto-koppeling' nog te handhaven. Voor de minima was er koopkrachtbehoud. Al hoewel de cijfers een stijging van de werkloosheid aangaven, 'leek' dat in de ogen van de mi nisters maar zo. De lasten ste gen wel iets, maar in 1993 en 1994 gingen ze dalen. De droom is nu voorbij en de realiteit is hard. Kennelijk te hard voor het CDA-drietal, dat de schuld bij anderen zoekt. Ten onrechte. De voor 1993-94 voorspelde lastenverlichting moest komen uit lagere sociale premies. En dat kon door maat regelen ter beperking van ziek- teverzuinm en arbeidsonge schiktheid. Dat er tot nu toe weinig van terecht is gekomen, kan het ka binet slechts zichzelf verwijten. Wetsvoorstellen moesten op 1 januari, of uiterlijk 1 juli, in gaan. De eerste wetstekst ligt nu bij de Eerste Kamer. Het tweede voorstel werd eind november ter advies verzonden en het der de plan werd afgelopen vrijdag pas geopenbaard. Voor de twee de wet wordt als ingangsdatum gestreefd naar 1 juli, voor het laatste wetsvoorstel ook. Ver geet het maar. Als premier Lub bers spreekt over het „stroef uit de Verf komen" van maatrege len moet hij de schoen zelf aan trekken, want die past hem. Datzelfde geldt voor De Vries. Het niet algemeen verbindend verklaren van cao's maakt af spraken niet ongedaan. Ze gel den alleen niet voor ongeorga niseerde werkgevers en hun werknemers. De groep die er toch al niets mee te maken had, en bovendien meestal de zwak kere broeders in het geheel. Maar De Vries weet ook heel goed dat het kabinet werkgevers en vakbonden de vrijheid heeft gelaten in het cao-overleg af spraken over ziekteverzuim te maken. Een wet waarmee vorig jaar gedreigd werd (de zoge noemde parapluwet), voorzag ook alleen in de noodzaak om tenminste te praten over het in leveren van vakantiedagen bij ziekte en/of het niet aanvullen van iletaingrirt tot 100 procent van het loon. Harde maatrege len stonden ook niet in die wet. Dat sociale partners er wel over hebben gepraat maar anders beslisten, kon en mocht van het kabinet. Iets soortgelijks geldt voor premier Lubbers. Bij een inflatie van 3,5 procent spreekt hij over cao's met loonstijgingen van ruim 4 procent. Ten onrechte, in de Akzo-cao staat weliswaar 5,2 procent, maar die loopt van 1 februari tot 1 april 1993. In 1992 komt de loonstijging op 3.9 procent. In de bouw-cao is een loonsverhoging van 2.65 procent plus inflatie tussen ok tober 1991 en april 1992 opge nomen. Tot vandaag ging het om een prijsdaling en uitgaande van de trend in 1991 komt de inflatie tot april hoogstens op één procent. Dan blijft ook die cao onder de 4 procent. Dat is binnen de marge, om dat het kabinet zelf in de begro ting uitging van een loonstijging van 3 procent plus een fiscaal pakket dat nog eens 0,75 pro cent opleverde. Let wel: toen werd nog uitgegaan van koop krachtbehoud. Inmiddels levert iedereen in. In dat opzicht mo gen Lubbers en consorten de handen dichtknijpen met de nu bekende cao-resultaten. De schoen wringt ergens an ders. Het kabinet zelf wil geld uitgeven aan een lager financie ringstekort. investeringen, milieu, onderwijs, gezondheids zorg, veiligheid. Nobele doelen. Maar zonder economische groei is er dan geen geld meer voor loonsverhogingen bij amb tenaren en trendvolgers, de uit keringen of lagere lasten. Nu zijn de nobele doelen vooral PvdA-wensen. Snijden daarin leidt dus tot problemen in de coalitie. Net als alternatie ven zoals bezuinigen in de soci ale zekerheid ((TJA) of het aan pakken van midden- en hogere inkomens (PvdA). Extra bezui nigen na de Tussenbalans zit er niet meer in. Dus leggen de christen-democraten de schuld bij anderen en houdt de PvdA /I- h sul mi angM VOOT de boe merang. De blaren waar de coa litie op /ii «voidcn a m hm dAm minder door. Of ga naar het ANWB-kantoor •Ook 's-avonds en in het weekend. bouwcorporaties zouden moe ten worden verplicht jaarlijks te rapporteren over de effecten van hun toewijzingsbeleid voor minderheden. De rechtsbe scherming van de woningzoe kende zou moeten worden ver beterd. De nota wordt onderschreven door een zevental ImddËta minderhedenorganisaties. De afzonderlijke inspraakorganen van botaÉndm Maten nel bM de presentatie van de nota af weten. Zij waren er gepikeerd over dat Rabbae de inhoud van de nota al eerder op de radio bekend had gemaakt. De NCB- directeur noemde dat „een on gelukje". Het Komitee Marokkaanse Arbeiders Nederland (Kman) en de Unie van Moskeeverenigin gen in Nederland (Ummon) zijn niet zo gelukkig met de nota. In een verklaring zeggen ze het te betreuren dat het NCB namens de minderhedenorganisaties een plan lanceert, „terwijl er nauwelijks een serieuze poging wordt gedaan om andere mi grantenorganisaties bij dit inti- tiatief te betrekken". Het Kman en de Ummon zeggen IHt /i| al een landelijk onderzoek hadden aangekon digd om te komen tot „een ge degen visie van de Marokkaan se gemeenschap in Nederland op het te voeren minderheden beleid". Het NCB en de andere organisaties doorkruisen dat met hun initiatief, zo stellen de organisaties. Gelijkheid in pensioenrecht gaat eerder in Het Fonds Voorheffing Pen sioenverzekering, een reserve- potje van het Rijk. kan worden aangesproken om de gelijke be handeling van mannen en vrou wen in de aanvulldendc pen sioenen \erder te vervroegen. Een motie met die strekking nod gistereO kamerbreed aan genomen. Staatssecretaris Ter Veld schreef eerder deze maand aan de Tweede en Eerste Kamer dat ze de ingangsdatum van het wetsontwerp, dat nog in de Se naat behandeld moet worden, vervroegt van 1 januari 1993 naar 11 mei 1900 Dm la de da turn die ook genoemd wordt in een protocol dat werd aanvaard tijdens de i urnpese top in Maastricht. Het is tevens de da tum van het zogeheten Barber - arrest van het Europese Hof van lustitie over gelijke pensioen rechten. Het wetsontwerp verplicht pensioenfondsen om vrouwen die zijn uitgesloten van deelna me aan regelingen met ingang van 17 mei 1990 toe te laten en hen dezelfde pensioenopbouw te geven als mannen. Weduw naars kunnen voor een aanvul lend nabestaandenpensioen in aanmerking komen, indien hun vrouwelijke partner op of na die datum is overleden. pen haag gpd De Kamerfracties van CDA en WD vinden dat het kabinet ex tra moet bezuinigen. Zo moet een voor 1993 en 1994 in het vooruitzicht gestelde lastenver lichting worden veiliggesteld. CDA en VVD verklaren dn n.i.ir aanleiding van uitspraken van minister Andriessen (economi sche zaken) dat het kabinet er niet in zal slagen alle lastenver hogingen van de afgelopen ja ren te compenseren, vanwege de tegenvallende economische groei. Ook de twee grootste werkge versorganisaties in ons land, VNO en NCW. hebben vandaag nogmaals duidelijk gemaakt dat de lastenverlichting onverkort moet doorgaan. Volgens de hui dige kabinetsplannen moeten de lasten in de jaren 1992-1994 met 6 miljard gulden dalen, vooral door lagere sociale pre Het CDA-kamerlid Terpstra liet gisteren weten dat er binnen de 190 miljard gulden die de overheid jaarlijks uitgeeft nog best iets te bezuinigen valt. Met gezondheid als sector waar geld te halen valt. Terpstra keerde zich tegen de invoering van een energieheffing. Hij noemde een dergelijk plan „een beetje dom" ais de economie kwakkelt. Namens de WD liet Kamerlid I >c korte ui (en het (DA n steunen in de wens de beloofde lastenverlichting nog te redden Snijden in subsidies en het te ruggeven van een belasting meevaller van 2 miljard gulden in 1991 zijn dan mogelijkheden, evenals het terugdraaien van de stelselherziening gezondheids zorg (het plan-Simons). PvdA-leiders kiezen aanval op bijeenkomst ROTTERDAM» GPD PvdA-fractievoorzitter Wöltgens verwijt zijn CDA-collega Brink man het doen van goedkope beloften aan de kiezers. Brink man pleitte vorige week in het Zeeuwse Renesse voor een ver hoging van het arbeidskosten- forfait met ongeveer honderd gulden per maand, waardoor werkenden er netto fors op vooruit zouden gaan. Volgens Wöltgens, die dit voorstel door het ministerie van financiën heeft laten doorreke nen, kost dat maar liefst acht miljard gulden. „Zo'n dure be lofte wordt dan weer goed koop", zei Wöltgens onder luid applaus tijdens een PvdA-bij eenkomst in Rotterdam. Het was niet het enige verwijt van de PvdA-fractievoorzitter aan zijn CDA-collega. Wöltgens verzette zich ook tegen de door Brinkman voorgestelde bevrie- Pvd A - fracti evoorritter Wöltgens. FOTO OIJKS tra zing van het minimumloon. Bo vendien kon de door het CDA voorgestelde vertraging van de invoering van plan-Simons geen genade vinden in de ogen van Wöltgens. Bij dit laatste pleitte hij voor een verplichting voor de particulier verzekeraars een vrijwillig eigen risico aan te bieden, net zoals de zieken fondsen dat doen. De toespraken van Wöltgens en vice-premier Kok stonden gisteravond in het teken van de aanval. „We moeten staan voor de gemaakte keuzen, meedoen MO Ml Dibinetzei Wöltgens „We hebben een sterke positie in het kabinetaldus KoJl „De PvdA heeft juist nu de kans om gelouterd weer een nieuwe start te maken." Kok toonde zich enigszins somber over de ontwikkeling van de economie. Hij riep werk gevers en werknemers dan ook op niet te hoge loonstijgingen af te spreken en meer te doen aan werkgelegenheid. Hij waar schuwde echter voor aJ te grote somberheid. „Voorspellingen over een slechter wordende economie kunnen gemakkrlijk een zelfvervullende werking hebben", zei Kok. den haag gpd De 155 millimeter Ml09-hotiwitsers van de land macht zijn onbetrouwbaar. Dit is gebleken tijdens een vorig jaar uitgevoerde proef. Daarbij werd ge keken of de levensduur van het geschut kan wor dt n «Ml'-ngd door speciaal ondrrhoud. Uit de proef bleek dat voor oe betrouwbaarheid cruciale onderdelen van de houwitsers revisie beh«* \cn Minister Ter Beek (defensie) heeft dit gisteren aan de Kamer bericht. Het rapport over de proef zal binnenkort naar de Kamer gaan. zo beloofde de bewindsman. De landmacht heeft 211 van de ze houwitsers. Een deel is in 1966 geleverd, een ander deel vanaf 1981. In 1988 zijn de houwitsers ook al eens bekeken. Toen bleek dat er problemen waren met de tech nischc staat, de documentatie over beschikbaar materieel en de bevoorrading met reservronder- 1 'veront- dan ook nooit geïnformeerd. De in 1988 geconstateerde technische proble men zijn wel aanleiding grwrest voor het project 'Basisonderhoud Ml09 Daarin worden de resul taten van de proef uit 199I ook brtmkkrn Aan leiding voor Ter Berks mededdingrn vormt een zeer kritisch rapport dat de Algrmene Reken ka- m m nhotx-r 1991 uMbmdi mi 4i kMbM beid bij de Koninklijke landmacht Daarbij speel den de Ml 09-houwitsers een hoofdrol Uit cijfers van Ter Beek blijkt nu dat in 1907 tachtig procent van de ml09 houwitsers inzet baar was 1 >»t pen entagr daalde tot 25 procent in 1989. Sindsdien is het opgeklommen tot 100 pro cent in 1991. In zijn bericht aan de Kamer schrijft Ter Beek de gang van zaken in de jaren 1986 1990 toe aan ren reorganisatie van oe veldartillerie Daardoor liep „de aandacht voor het materieel wellicht wat terug", stelt hl) nu. Rij de inzetbaarheid van de landmacht wordt bij hei materieel een norm van 90 procent gehan teerd Bij personeel is de norm voor aanwezig beid 100 procent.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3