Wetenschap Bemande ruimtevaart heeft beste tijd gehad 'Laat de ziel maar buiten beschouwing' Aantal gevallen wiegedood laatste jaren fors gedaald Vermiste contactlens op oog gevonden Dinsdag 25 februan 1992 071-161400 Redactie BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredacbe: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 23 Robots in de ruimte genieten verre de voorkeur... Overal neemt de kritiek op de bemande ruimtevaart toe. Het is veel te duur, te ongezond en er zijn goede alterna tieven: robots. Het internationale ruimtestation 'Free dom', toch al voor bijna de helft van de oorspronkelijk versie ten prooi gevallen aan de bezuinigingsmessen, staat onder steeds zwaardere druk en zijn Russische te genhanger 'MIR' vliegt nog wel, maar de toekomst ervan is uiterst onzeker. Het veel geïdealiseerde toekomstbeeld van de ooit zo heroïsche 'mens in de ruimte' is al danig verbleekt... LEIDEN BEN APELDOORN Het nut van de mens als ruim tevaarder en de vraag of het per se nodig is dat de mens de ruimte 'bevaart'. Dit zijn de twee meest voorkomende vra gen als het gaat om de verdedi ging van de stelling dat beman de ruimtevaart 'moet'. Op de keper beschouwd heeft bemande ruimtevaart net zo veel nut voor de wereldbevol king als een Hoge Snelheids Lijn (HSL) voor de Nederlandse be volking. En toch... het avontuur lokt; het grote avontuur van ver re reizen naar sluimerende mysteriën van grotendeels nog onbekende werelden waar uit de verre oertijd afkomstige, on gerepte geheimen nog altijd voor het oprapen liggen. In elk van ons schuilt de vorsende avontuurlijkheid van een Christofoor Columbus of een James Cook. Alleen, zouden de interplanetaire Columbussen en Cooks van de 21e eeuw niet veel beter robots kunnen zijn? Schade Ja, zegt een toenemend aantal politici en wetenschappers. Be mande ruimtevaart kost im mens veel geld en het is boven dien heel ongezond. Vooral uit de langdurige verblijven van Russische kosmonauten in het ruimtestation 'MIR' is gebleken dat de mens nogal wat schade oploopt tijdens langdurige blootstelling aan gewichtsloos heid en ongetemperde straling in de ruimte. Schade in de vorm van calciumverlies in beende ren, verlies van lichaamsvocht en spierweefsel, hartritmestoor nissen, verkeerd geïnterpreteer de signalen door het zenuwstel sel, vermindering van het na tuurlijke afweermechanisme en storingen in de spijsvertering. NIEUWSLIJN Hepatitis-b virus aangepakt De Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) gaat het hepatitis-b virus op grote schaal bestrijden. In het kader van een speciaal programma zal een vaccin worden uitgedeeld in de meest getroffen landen. Na 1995 wanneer de eerste fase van het programma is afgewerkt zal de rest van de wereld ook via routine-inenting van kinderen worden bestreken. Wereldwijd lijden twee miljard mensen aan het virus. Sinds 1982 bestaat er een vaccin tegen het virus, dat een van de voornaamste oorzaken is van leverkanker. Ruim honderd mil joen mensen zijn sindsdien ingeeënt tegen hepatitis-b. Echter vooral in de Afrikaanse landen beneden de Sahara is de prijs van het vaccin (3,60 gulden) nog steeds te duur gebleken. Het aantal mensen dat in ontwikkelingslanden sterft aan de ziekte wordt door de WHO geschat op 1 2 miljoen per jaar. Hepatitis-b is een van de belangrijkste doodsoorzaken in de wereld. Nieuwe storing Bulgaarse kerncentrale Een reactor van de omstreden Bulgaarse kerncentrale Kozlodui is afgelopen zondag stilgelegd nadat er trillingen in de turbine waren waargenomen. De staatsradio meldde later dat de storing was verholpen, waardoor de reactor maandag al weer in gebruik zou kunnen worden genomen. Op 3 februari werd de andere van de twee reactoren van 1.000 megawatt stilgelegd wegens een storing in het beveiligingssysteem. Aangezien de centrale voor zag in 40 procent van de elektriciteitsbehoefte van het land, werd sindsdien elke vier uur één uur geen stroom geleverd. In Bulgarije wonen rond negen miljoen mensen. Bulgarijes enige kerncentrale, die 200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Sofia ligt, bestaat behalve uit twee reactoren van 1.000 megawatt uit vier reactoren van 440 megawatt zonder be schermende mantel. Alle reactoren zijn van Sovjet-makelij. On der internationale druk werden twee van de 'onbeschermde' re actoren vorig jaar uit veiligheidsoverwegingen buiten gebruik gesteld. De autoriteiten hopen de reactoren, na het verbeteren van de beveiliging, binnen zes tot acht maanden weer aan het elektriciteitsnet te koppelen. In de jaren 1988 en 1989, en naar het zich laat aanzien ook in 1990, is het aantal gevallen van wiegedood in ons land aan zienlijk gedaald. Deden zich over de jaren 1985-'87 jaarlijks gemiddeld nog rond de 180 ge vallen van wiegedood voor, in de daarop volgende twee jaar was dit aantal met minstens 68, en wellicht met zelfs 112, afge nomen. Dat schrijft de emeri tus-hoogleraar kindergenees kunde prof. GA De Jonge in het jongste nummer van het artsen blad Medisch Contact. In oktober 1987 deed De Jon ge via onder meer de kruisvere nigingen aan ouders van pasge boren baby's een oproep om hun kinderen niet meer op hun buik te slapen te leggen. Vol gens onder meer eigen onder zoek zou buikligging van pasge boren baby's een belangrijke ri sico-factor inhouden voor het optreden van wiégedood. dat wel omschreven wordt als het onverwacht en plotseling over lijden van pasgeboren kinderen zonder dat het toegeschreven kan worden aan een ziekte, een aangeboren afwijking of een verwonding. De raadgeving van De Jonge blijkt goed te zijn op gevolgd. Werd vóór oktober 1987 nog zo'n 60-65 procent van de ba by's op hun buik in de wieg ge legd. na de oproep van de hoog leraar om dat niet te doen nam het aantal baby's in buikligging af tot zo'n 15 a 20 procent in 1990. In de jaren 1988/1989 is het aantal pasgeborenen dat aan wiegedood overleed (even eens) met zo'n 40 procent afge- In zijn artikel in Medisch Contact waarschuwt De Jonge ervoor de baby ook niet op zijn zij te slapen te leggen, zeker niet in het eerste halfjaar na de ge boorte, aangezien pasgebore nen vanuit de zijligging gemak kelijk naar de buik draaien. Pas rond de leeftijd van 5-6 maan den ontwikkelt zich (snel) het vermogen om zichzelf om te draaien, aldus De Jonge. Daarnaast de grotendeels nog onbekende schade aan li chaamsweefsel als gevolg van kosmische straling. En niet te vergeten de sociale gevolgen; hoe komt een onderzoeksteam terug na één of twee jaar sa mengepropt te hebben gezeten in veel te kleine ruimten. Levende organismen, zoals de mens, moeten in de dodelijke vijandigheid van de ruimte met alle mogelijke zorgen worden omringd. Al die noodzakelijkhe den, voeding, kleding, zuurstof, ruimtepakken, toiletten, bed den, enzovoort, moeten mee omhoog, mee op reis, netjes worden neergezet op de andere wereld en grotendeels ook weer mee terug. Een robot heeft al die mense lijke poespas niet nodig, hij hoeft niet te ademen, te eten, zijn behoefte te doen. te slapen en ook van verveling, opvlie gendheid, kou, kosmische stra ling of ziekten heeft hij geen last. Een deel van het toekomstige ruimtestation 'Freedom*. Rechts vooraan de Europese bijdrage Columbus die, indusief lancering rond de twintig mil jard gulden kost Hoe langer hoe meer critici wijzen op hun voorhoofd als het gaat om bemande ruimtevaart. foto GPD Eerste schreden Het enige nadeel van een robot is dat hij een technisch manke ment kan krijgen. Blijft er iets vast zitten of brandt er iets door, dan kan een robot voor goed uitgeschakeld zijn. En zelfs de vernuftigste robot haalt het bij lange niet bij het interpreta tievermogen van de mens in onverwachte, ingewikkelde situ- Maar daaraan wordt koorts achtig gewerkt. De steeds klei nere en meer mogelijkheden biedende microprocessoren, gecombineerd met driedimen sionale beeldherkenning door elektronische 'ogen' leggen een terrein open waar nu nog pas de eerste schreden op zijn ge zet. Zeker is, dat de robot van de nabije toekomst geen menselij ke gestalte zal hebben; dat oude 'science fiction-idee is node loos ingewikkeld. De 21e-eeuw- se robotverkenner zal een klein autootje zijn, niet zwaarder dan een mens, met meer dan vier, heel speciale wielen en een wielophanging waarmee zelfs het ruwste terrein probleemloos 'genomen' kan worden. Zijn ogen zijn een stel mini-High Definition-tv-camera's en zijn organen en andere zintuigen worden gevormd door verfijnde meet- en telemetrieapparatuun zijn hersenen zijn micro-com puters met een ontzaglijke op slagcapaciteit. Zijn voeding be staat uit zonlicht en, als het nacht is, de langs thermische weg door een mini-kerncentrale opgewekte elektriciteit. Mars 's fcJachts sluimert hij, terwijl zijn hersenen, via de op een helderblauwe 'ster' gerichte, schotelvormige antenne op zijn rug, van informatie worden door de Grote Mees ters. ver weg. op die andere we reld. De informatie bevat de op drachten voor de nieuwe dag. Zodra het ochtendgloren zich aan de donkerrode hemel aan kondigt, begeeft hij zich hobbe lend en omzichtig op weg naar gebieden die nog nooit door mensenogen werden aan schouwd. Dcrgeli|ke voertuigies zijn klaar; ze worden al getest. Ze zijn bestemd voor de eerste onbemande expedities naar de rode planeet Mars. Nederlands eerste hoogleraar experimentele gedragsanalyse in Leiden LEIDEN NICO HYLKEMA Vanaf de geboorte vertonen kinderen gedrag. De ouders rea geren daar op en het kind ver andert vervolgens zijn gedrag, waarop de ouders weer reage ren met een gedragsverande ring en zo zouden we nog wel even kunnen doorgaan. Wordt het kind nu gedreven door zijn nog onschuldige zieltje of door zijn omgeving? Voor Neder lands eerste officiële hoogleraar experimentele gedragsanalyse - aan de Rijks Universiteit Leiden - prof. dr. Paul Smeets, is die vraag niet moeilijk te beant woorden. „Van dat zieltje kun je nu eenmaal niets zeggen, laten we dat daarom maar buiten be schouwing laten." Een erg populair standpunt is dat in Europa niet. In Angelsak sische landen heeft de experi mentele gedragsanalyse, ook wel bekend onder de naam be- haviourisme, beduidend meer invloed. Omstreeks de eeuwwisseling groeide de ontevredenheid over de toen nog jonge psychologie. De psychologen probeerden er achter te komen, wat zich af speelde in het hoofd van de mens. De veronderstelling daar achter was, dat het gedrag van binnenuit werd bepaald. Ook nu nog, zo meent Smeets, gaat de doorsnee-psycholoog er van uit dat de mens 'het slachtoffer van zijn gevoelens is'. Kennelijk vraagt de psycholoog zich nog steeds af wat de mens voelt, denkt en gewaar wordt. De Amerikaanse psycholoog dr. Watson nam omstreeks 1900 stelling tegen die denkwijze. Hij wilde af van het naar binnen ge richte karakter van de toenmali ge psychologie. De psychologie moest een objectieve natuurwe tenschappelijke studie worden. Psychologen moesten het men selijk gedrag meten, registreren en analyseren. Zaken als de ziel, of psyche, zijn niet kenbaar en derhalve niet ter zake doende. Pavlov Voor de verklaring van het ge drag moest de gedragsanalyti cus op zoek naar oorzaken in de omgeving. De relaties tussen het gedrag en de omgeving zijn goed te registreren. Hoe de om geving dat gedrag reguleerde, was voor Watson een vraag die werd beantwoord werd door de Russische gedragswetenschap per Pavlov. Pavlov stelde vast dat het ge drag wordt afgedwongen door prikkels vooraf, zogeheten sti muli. Bekend is zijn voorbeeld van de geconditioneerde hond. Iedere keer dat het beest te eten krijgt, kwijlt het. Luid je iedere keer een belletje bij het toedie nen van het eten, dan zal de viervoeter ook bij het horen van het belletje kwijlen. Het menselijk gedrag was vanuit die gedachtengang te verklaren als een complexe keten van reflexen op sti muli. Na Watson en Pa vlov veranderde de psy chologie danig van ka rakter. Iedere psy choloog beschouwde zichzelf nu als objec tief wetenschapper en ging als een ra zende aan het me- ten en tellen. Maar de gedachte dat het ge drag puur vanuit de omgeving te verklaren is, kreeg minder voet aan de grond. Smeets: „Ook nu nog bestuderen psychologen het gedrag, a' ambassa deur van wat zich binnen Beloning gedrag Er was een andere Amerikaan voor nodig om daar iets op te vinden. Dat was B.F. Skinner. Skinner wilde in de jaren dertig als gedragsanalyticus wel ac cepteren dat gedrag voortkomt uit de omgeving, maar een ge dragsverandering kun je njet al leen verklaren met een stimulus vooraf. Daarvoor heb je ook de gevolgen van het gedrag nodig. Wie door zijn gedrag steeds tn een onaangename situatie te rechtkomt, zal daarin verande ring proberen te brengen. Niet als een robot, maar wel met een redelijk voorspelbare heid. In princlpi stellen dat beloning drag zal leiden tot bestendiging ervan. Blijft de beloning uit. dan zal het gedrag waarschijnlijk doodbloeden. Bij straf kun je daar bijna donder op zeggen. Negeergedrag De hoogleraar wijst op het woud van ver keersborden in Ne- i de r s af speelt. Gedrag is voor hen incom pleet. als je niet weet wat er zich bin nen de mens afspeelt. Zo proberen ze vat te krijgen op de amok ma kende voetbalsupporter. De persoonlijkheid mag dan een constructie, een verzinsel zijn. je kunt het wel netjes registreren. Dat vraagt om negeergedrag. „Als je in Duitsland wordt ge waarschuwd voor een scherpe bocht, dan weet je dat die komt. In Nederland kan het net zo goed een flauwe bocht zijn, waar je met een beetje stuur manskunst met volle snelheid doorheen kunt." Nu kun je dat laatste gedrag, zoals de behaviourist doet, uit stekend aan de hand van omge vingsfactoren verklaren, maar echt populair is dat niet in Ne derland. „Als ik hier wil weten waarom iemand op een voet balveld agnalef wordt, komt een psycholoog met een test en verklaart dat ae man of vrouw een agressieve persoonlijkheid heeft. Dat wou ik niet weten. die man bij moet dat gedrag kun- ïen voorspellen én mani puleren. Het woord mani puleren roept de meeste problemen op. En dat. ter wijl we in de maatschap pij de hele dag manipu leren. Nu is experimen teel onderzoek daar door hier mondjes maat. Voor zover ik weet bezet ik de enige leerstoel ex- nmrntrle ge dragsanalyse in dit land. Toch is htl de enige ma nier om feitelijk iets aan de weet te komen van Rcdrag Prof. dr. Paul Smeets:,M moet het gedrag zo manipuleren dat het verandert" FOTOGPD LONDEN Li? HUNT I 1979 THE INDEPENDENT Artsen hebben een contact lens teruggevonden die zeventig- jari ge had 'verloren'. De lens zat vastgekoekt op haar rechter De vrouw had op haar 58ste besloten geen contact lenzen meer te dragm, "in dat ze die steeds verloor. Twaalf jaar later werd ze voor een spoedbehandehng naar het ziekenhuis gebracht, na dat ze plotseling heftige pijn in haar oog had gekregen en niets meer kon zien Doktoren ontdekten de lens. die was verkleefd aan het hoornvlies, de buitenste laag van de oogbal Wat oog specialisten verbaast, is dat de vrouw nooit Mochten heeft gehad tot twee uur voordat de harde lens werd verwijderd. Waarschijnlijk heeft de lens het grootste deel van de twaalf jaar achter het ooglid ge/eten Het Britse oogheelkundige tijdschrift The British Journal of Opthalmolagy maakt te vens melding van vijf andere gevallen van lenzen die na maanden of iaren verloren te zijn gewaand, werden terug gevonden, ingebed in de weefsels die de oogbal omge ven. Een jongeman vervoeg de zich bij de specialist we gens een gezwollen ooglid. De dokter vermoedde dat er sprake was van een kanker gezwel. Tijdens de operatie bleek echter dat een inge groeide harde lens het euvel veroorzaakte. De lens werd verwijderd en de patiënt was binnen enkele weken geheel hersteld. Vastgegroeid Volgens de Britse oog-spe cialist Laurence Whitefleld ..komt het af en tOC VOO! dit harde lenzen op deze manier zoek raken Ze |Wtal ttê het ware vast in net ooglid. Meestal voelen de mensen hier niets van. maar op - en gegeven moment zien ze een bobbel. In sommige gevallen zou zo'n len> Bewoon i un nen blijven zitten zonder enige schade te veroorzaken. Maar omdat er een minieme kans bestaat dat de lens vast groeit in het oog in plaats van in de wrfltll n II M oog, is het beter een lens te laten verwijderen wanneer die achter een oog is verdwe nen De meeste problemen met contactlenzen zi|n 01 httt het gevolg van onvoldoende hy giëne en het te lang inhou den van de lenzen VERTAUNG MAR GREET MESUNGA Europese bossen hollen achteruit MUSSEL* ANP De toestand van de Europese hossen verslechtert door een combinatie van luchtvervuiling, ongunstig weer, btM i< n InM branden en schimmelvorming. Dat blijkt uit een in Brussel ge publiceerde jaarverslag over de •zondheid van de Europese grznr boss* In de EG-landen. met name Schotland. Portugal en Duits land. leed gemiddeld ir< a I*. procent van de bomen in 1990 aan blad- en kleurverlies tegen 9.9 procent in 1989. In T sfechoslowakjje. Polen Hongarije. Oostenrijk en Zwit serland, waar het aandeel van de beschadigde bomen (meer dan 25 procent blad en naald - verlies) is dal zelf* 35.3 procent. Tsjechoskjwakije en Polen, die door een ouderwet»*- industrie kampen met ernstige luchtver ontreiniging, scoorden het slechtst Uit het onderzoek van ruim 67.000 bomen op bijna 2900 plaatsen bleek verder dat van dc meest voorkomende bomen spanen, dennebomen. eiken en béuken 10 tot 15 procent is beschadigd. De eucalyptutsoor- ten waren het minst aangetast, de kurkeiken het meest.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23