Leven en wonen Jurk volop in de schijnwerpers Jassen VOORJAAR/ ZOMER '92 Koortslip Wat te denken van een joggingwilg Niet alleen de jurk, ook de zomerjas is weer helemaal in de mode. En dan niet alleen regenjassen in trench-co- atmodel of korte blousons en jacks, maar vooral veel sierlijke, halflange en driekwart jassen in de A-lijn met een grote ronde kraag of kraagloos met een gedrapeer de halslijn. Ze worden wijdvallend gedragen of met een ceintuur, hetgeen ook geldt voor de halflange lakjassen en doorzichtige plastic jassen. Maar toch is het de sportieve parka, de toon aangeeft. Parka's zijn er in lange en in korte versies, met en zon der capuchon. maar altijd met een tunnclceintuur, koordsluitingen en grote zakken. Een gedrapeerd minijurkje van Christian Dior met een bij passende lange mantel. foto afp SPREEKUUR Jolande komt de spreekkamer in. „Het is weer zover, dokter". Wat er weer zover is, is in één oogopslag te zien: Jolande heeft een koortslip. Een aantal blaasjes op haar bovenlip vervormt haar he le mond en ze heeft er pijn van. Ze heeft re gelmatig deze koortslippen en ze weet pre cies wat ze ertegen doen moet. Maar de zalf die haar was voorgeschreven, is op en ze heeft een nieuw recept nodig. De koortslip of koortsuitslag is een manifes tatie van een infectie met een virus, het zo genaamde herpes simplex virus type 1 (HSV 1), één van de vele bekende virussen. Virus sen behoren tot de kleinste infectieuze deeltjes die voorkomen bij mens, plant en dier. Ter illustratie: een rode bloedcel heeft een diameter van 7,5 micrometer (één mi crometer is één duizendste millimeter). Een virus is niet groter dan 0,3 micrometer. Het is niet verwonderlijk dat zulke minus cule levende deeltjes niet in staat zijn zich zelfstandig te vermeerderen. Virussen heb ben daarvoor een gastheercel nodig. Het celmechanisme dat zorgt voor de fabricage van eiwitten wordt door het virus gekaapt en gaat, in plaats van eigen eiwitten die nuttig zijn voor de gastheer, viruseiwitten maken. Deze virusonderdelen van eiwit worden in de cel in elkaar gezet tot nieuwe virussen, die weer cellen gaan bestormen. De gastheer kan van zo'n virusaanval ziek worden. Het eerste contact met het herpes simplex virus vindt meestal vroeg in de jeugd plaats. Het virus wordt overgebracht via speeksel van iemand die met herpes is besmet. De overbrenging kan direct geschieden zoals bij kussen, maar ook drinken uit hetzelfde glas of eten met hetzelfde bestek kan een infectie met het herpes simplex virus ople veren. Als klein meisje heeft Jolande mis schien eens een nieuw hapje moeten pro beren, wat haar moeder voorproefde om te kijken of het wel lekker en niet te heet was, of ze heeft een stevige knuffel gekregen van een oom. Wie de bron was, is niet zo belangrijk: de meerderheid van de Nederlandse bevolking is met het herpes simplex virus besmet, vaak zonder er ooit iets van te merken. De eerste infectie kan ongemerkt verlopen, maar soms worden de peuters ziek. Ze heb ben dan een ontsteking in de mond met pijnlijke zweertjes op tong, lippen en wangslijmvlies, soms ook gepaard gaande met koorts en ziek zijn. Deze ontsteking in de mond wordt stomatitis aphtosa ge noemd. Na de eerste infectie verbergt het virus zich in bepaalde zenuwknopen, vaak in de knoop van de drietakkige aangezichtsze nuw. Op gezette tijden is het terug te vin den in het speeksel, ook zonder dat er koortsuitslag is! Een drager van het herpes simplex virus is dus niet alleen besmettelijk wanneer hij of zij met zo'n lip rondloopt. Het virus sluimert in de zenuwknoop, en kan door heel verschillende prikkels gepro voceerd worden. Koorts is de meest beken de en naamgevende, maar Jolande bijvoor beeld heeft bij de menstruatie last. En Karei krijgt de uitslag als hij in de zon gaat zitten. Zowel Jolande als Karei hebben de uitslag op de bovenlip, maar de drietakkige aange zichtszenuw verzorgt ook de onderlip en het hoornvlies. Als het virus zich in het oog manifesteert, geeft het daar een ontsteking van het hoornvlies, wat begint met een zanderig gevoel in het oog. Na aanbrengen van een fluorescerende vloeistof in het oog is te zien dat het hoornvlies beschadigd is. Vroeger gingen deze beschadigingen soms zover door dat er een gat in het hoornvlies kwam. Tegenwoordig zijn er gelukkig oog zalven met een tegen het-herpes simplex vi rus werkzaam middel dat de hoornvliesbe schadiging binnen de perken kan houden. Jolande vraagt en krijgt het recept voor aci- clovir-zalf, meer omdat zij zo vaak koorts uitslag heeft dan om haar nu van de blaas jes af te helpen. De behandeling met de zalf heeft eigenlijk alleen zin afe ermee begon nen wordt voordat de blaasjes of zweertjes verschijnen en de patiënt alleen nog maar een stijf gevoel heeft in de lip. Het herpes simplex virus type 1 is een virus van 'boven de gordel'. Het type 2 virus houdt zich onder de gordel op: herpes pro- genitalis. Deze infectie, die tot de seksueel overdraagbare aandoeningen gerekend moet worden, zal ik een volgende keer be handelen. 25 februari 1992 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: COR HOOGETERP JOHN V. LINDSAY Doorbraak van jaren-zestig-look met heldere, zoete kleuren ER ZU N TWEE dingen die je onmid- dellijk van iedere man zult geloven, en een ervan is dat hij aan de drank is geraakt. BOOTH TARKINCTON DE MINIROK IS zuiver functioneel Hij maakt dat jonge meisjes harder kunnen rennen en hij maakt ook dat ze dat weieens nodig kunnen heb ben. Jarenlang was ze gedoemd tot het spelen van een onbe tekenend bijrolletje. Maar nu staat ze weer volop in de schijnwerpers... de jurk. Vrouwelijk, kort, strak en zelfs wat sensueel, maar ook romantisch, lang en ruim. Jurkjes als bevallige baby-dolls, als gestileerde 'beeldhouwwer ken', maar ook als verleidelijke 'onderjurken' of juist als gracieuze 'jaren-'40-modellen'; al naar gelang de vorm geving, kleur en dessinering passend in één van de trends, waaruit het modebeeld voor voorjaar- en zomer '92 is opgebouwd. nautische motieven, die de ko mende zomer een 'veilige ha ven' biedt voor al diegenen die nog niet durven kiezen voor de andere, heftiger trends. Kleuren In feite worden de diverse ten densen bepaald door de kleuren en de dessins. Zo heeft elke trend z'n specifieke kleuren. De jaren zestig-look vraagt om een veelheid aan zwart-wit contras ten en om heldere, zoete pas tels, meestal wat aan de felle kant, zoals roze en fuchsia, ba- nane-geel en violet, maar ook harde kleuren rood, oranje, paars en erwtjesgroen. Tinten, die we ook in de trend voor de jongeren tegenkomen, dan nog aangevuld met denim-blauw, kobalt en citroengeel. In de 'basic look' zijn de aard kleuren prominent: ecru, zand en kiezel, rozehout, saffraan, bordeaux-rood, chocolade bruin, taupe en lever en in de daaraan verwante 'oerwoud- lijn' harde kleuren paars, oran- TUIN Greet Buchner illustratie Han v Stoffen Vrijwel alle denkbare stoffen worden voor de nieuwe zomer- mode uit het magazijn gehaald: zowel zachte, soepele als stugge materialen, natuurlijkeen kunststoffen. Vliesdunne voiles bijvoorbeeld en gewassen zijde of dunne tricotstoffen, maar ook ruwe zijde, linnen, cool wool, katoen en stevige otto man, pique of denim. Heel ac tueel zijn komende zomer ook de lakstoffen en allerlei gecoate materialen, nylon en doorzich tig plastic, terwijl het aanbod van nieuwe materialen, zoals microfibres, glanzende wet look-materialen. stoffen met reptielhuidstructuren en stretchmaterialen ook nog steeds toeneemt. Een modebeeld dat nog meer dan in het afgelopen seizoen wordt gekenmerkt door een hernieuwde interesse in de le gendarische jaren zestig, die Kennelijk nog altijd als een vat vol inspiratie. Of getuigen de varianten op de bonte Pucci- dessins, de vele BB-ruitjes, OpArt-motieven, naïeve bloem- dessins en felle kleuren in deze 'sixties-trend' juist van gebrek aan inspiratie bij de heden daagse ontwerpers? Is het terug grijpen op de vroegere succe snummers, zoals de kinderlijke mini-jurkjes, de korte plooirok jes, hotpants, Capri-broeken, ribtruitjes en lakjassen slechts een bewijs van onvermogen om de iaren negentig een eigen ge zicht te geven? Het antwoord is aan het pu bliek. Wie zich wil scharen in de groep aanhangers van de 'Six ties-trend', maar er toch niet wil bijlopen als haar moeder een dikke kwart eeuw geleden, kan een heel eigentijds uitstraling aan de outfit geven, bijvoor beeld door de korte jurkjes of rokjes te combineren met kuit lange leggings of wielrenbroek- jes. Of kan kleding uit deze trend combineren met die uit de veel rustiger 'basic look'. Een lijn met als trefwoorden authenticiteit en kwaliteit. Basic In deze laatste modelijn passen al die modellen, die in de loop van vele jaren hun bestaans recht hebben bewezen: klassie ke blazers, ruime overhemd- blouses, sluike pantalons, tu niekjasjes en soepele plooirok ken, vrouwelijke bloemetjesjur ken, T-shirts en jeans. Maar dan wel ontdaan van alle overbodi ge details, waardoor de model len soms wat puriteins aan doen. Zelfs kragen ontbreken af en toe en de knopen gdan dikwijls verscholen achter blin de sluitingen, terwijl klepzakken zijn vervangen door gcpaspoil- leerde zakken. De uni-stoffen en de simpele ruit - en streep- dessins, die op ouderwets huis- houdtextiel lijken, onderstrepen samen met de sobere aardkleu ren het ingetogen karakter van deze 'basic look', die terug lijkt Safari-invloeden Duidelijk in het verlengde hier van ligt de voortzetting van het modebeeld dat we in de afgelo pen seizoenen al tegenkwamen en dat appelleert aan onze groeiende interesse in het milieu en de ongerepte natuur. Een modelijn, die de lome warmte van de Marokkaanse kashbah ademt, de broeierige hitte van de jungle met z'n bon te flora en fauna en de myste ries van primitieve Afrikaanse volkeren of juist de swingende cultuur van het Caribisch ge bied. Waarin 'summer-darks' (sombere, warme zomerkleu- ren) worden afgewisseld met naturel kleuren en heldere tin ten, grote bloem- en fruitdes- sins met reptielprints of camou flage- en vlekmotieven en stug ge stoffen met soepele of zelfs transparante materialen. Safari-invloeden zijn in deze lijn duidelijk herkenbaar, evenals wat folkloristisch aandoende wikkel-, overslag- en a-symme trische vormen en draperieën. Mengelmoes Maar hoe uitbundig de jaren- zestig-Pucci-dessins of de oer woud-prints ook mogen zijn, het wildst is de trend, die de jongeren op het lijf is geschre ven. Lichtreclames, Rapp en Reggae, aerobics, graffiti, het ritme van staal, beton en glas, vermengd met de geur van as falt en het lawaai van verkeer... de hele potpourri van straatcul turen in de wereldsteden valt af te lezen uit deze kakelbonte trend met zijn superstrakke ko kerbroeken, leggings, ultrakorte mini-rokjes, sexy bodies en aan sluitende catsuits in haast futu ristische materialen en carnava leske dessins. Een vrolijke men gelmoes van kledingstukken, ciie geheel naar eigen inzicht kan worden gecombineerd tot een bij voorkeur provocerend geheel. I let tegendeel van provocerend is de overigens niet prominent aanwezige marine-look met zijn blauw-wit-roodstellingenen Raar maar waar: we joggen, surfen doen aan aerobic, zwemmen om fit, slank en in conditie te blijven. Maar in huis en tuin sparen we onze krachten. Daarom het voor stel om eens af en toe in eigen tuin, in de frisse lucht, gezond werk te doen voor de kweek en onderhoud van een hoorn. Die noemen we dan trendy joggingwilg inplaats van knotwilg. Om te beginnen gaan we op zoek naar een wilgetak van de Salix alba. de doodgewone wilg. Die moet ongeveer 5 cm dik en 2 me ter lang zijn. Liefst van een mannelijke, katjesdragende wilg. Bij wilgen is het net als in de dierenwereld: de mannetjes zijn het mooist. De tak ontdoen we met een zaagje of forse snoeischaar van alle zijtakken. I)aarna stoppen de de tak diep in de grond. Neem er veiligheidshalve twee, dan rest er altijd tenminste een die geworteld is. In de loop van de zomer en vooral de ko mende winter halen wc er weer alle zijtak ken al. Na twee of drie jaar begint het bete re werk, I)an wordt de hoofdtak, de stam dus, ingekort op de gewenste hoogte. In een kleine tuin is anderhalve meter al mooi. In de loop van de zomer houden we de zij takkeu ei in de gaten, die gaan eraf, maar de pi uiketakken mogen groeien. Na twee jaai is er volop werk aan de winkel. De jog gingwilg wordt van jaar tot jaar mooier. Te kenen de buren geen bezwaar aan tegen een hogere boom. dan kunnen we onze wilg na twee of drie jaar op twee meter in- je, turquoise en tal van groen en aquatinten, soms als een re genboog in elkaar overlopend. Echt veel nieuws is er op het terrein van de dessins nauwe lijks te herkennen. Of het zou den de vele afbeeldingen moe ten zijn van kleurige snoepjes, ijsco's en sorbets, compleet met rietje, parasolletje of olijf. Maar de overigens verfrissende Pucci- achtige dessins en wat naïeve bloemen kennen we nog uit het vrij recente verleden, evenals de OpArt-dessins, de BB-ruitjes, polka-dots en de wat klassiek aandoende Madras- en huis- houdtextielruiten, de krijt- en de tijkstrepen. Maar dat zelfde geldt ook voor vogel- en blad- dessins. ornamentele tegelmo tieven, die zo uit een moskee lij ken te komen en vage vlek- en reptieldessins. Ook wat de details betreft be vinden we ons op bekend ter rein. Althans degenen die de ja ren zestig nog vers in het ge heugen liggen. Grove, metalen ritsen zijn namelijk weer hele maal in, compleet met ringen, zoals in het 'vechtpak' van de vrouwelijke 'wreker' Emma Peel. Maar ook opzichtige plas tic en koperen knopen en ges pen. Wat we niet uit de jaren zestig, maar uit het recentere verleden kennen zijn de vele borduursels, die we ook de ko mende zomer veel zullen zien. Lezersvraag P.J. VAN DUIN UIT NOORDWIJK is in het bezit van een 15 jaar oude druif en vraagt hoe deze gesnoeid moet worden. Het ant woord is niet eenvoudig, ik weet immers niet welke vorm deze druif heeft. Over het algemeen houdt men bij druiven op zogenaamde leggers, horizontale takken met een onderlinge afstand van 80 tot 100 cm. Deze worden aangbonden. Op deze horizontale takken vormen zich verticaal groeiende, kleinere takken. Deze opgroei ende takken worden 's winters op 2 tot 3 ogen teruggesnoeid. Omdat de druif op eenjarige takjes, die zich bij voorkeur op tweejarig hout vormen draagt, is het ver standig om de oudste verticale takken te verwijderen en de jongere te behouden. Het lijkt allemaal heel simpel, maar als de druif een warboel is zal men meer met gezond verstand dan met regeltjes moeten werken. Met het snoeien moet de heer Van Duin wel snel zijn. Na half februari wordt dat een kri tieke zaak, omdat de druif dan de sapstro men in werking zet. Dat houdt in dat er te veel sap verloren gaat bij het snoeien van de dikkere takken. Voorzichtig dus als de eerste wond te veel sap veroorzaakt, meteen stoppen. Alle wonden afdekken met de biologisch verantwoorde lac balsem (die een te sterke sapstroom niet tegen kan hou den). 's Zomers moet er weer gesnoeid maar dat is eenvoudiger: achter elke bloem tros die zich vormt houdt men drie tot vier bladeren. De rest gaat weg en op de com- posthoop. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen. Postbus 507,2003AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Wat de standplaats betreft: de wilg is een uiterst bescheiden boom. Alleen een te dro ge plaats /.al geen succes zijn. Op den duur blijkt een dergelijke wilg onderdak te bie den aan talloos veel klein gedierte, vaak ook aan vogels die nestelen in de pruik. Een crêpe doorknoopjurk, waaronder een short zou kunnen worden gedragen. korten en de pruiketakken drie jaar lang la ten groeien. Het geheel wordt op deze wijze een stuk forser, maar geeft ook meer scha duw. Het is dus een kwestie van bewust kie- Klassieke jurk in bloemdessin van Sonia Rykiel. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22