Leidsch Dagblad 'Arbeidsbureaus in overtreding' Israël: Overleg middel tegen Palestijnse staat Gerard Joling slaat terug op carnavalsfeest Concurrenten in verzet tegen fusie KLM en British Airways Ontucht met pupillen: 120 uur dienstverlening Westen zwijgt als Indonesië moslims BEL: Dinsdag 25 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39785 Losse nummers 1,50 FEITEN EN MENINGEN Ambassadeur wordt minister in Georgië BINNENLAND Huisarts loopt met tong op de schoenen Record-verlies voor General Motors LEIDEN Methadon-man houdt er na 15 jaar mee op Omzet Alphens reisbureau Bex fors gedaald Rex-bioscoop in de toekomst een cultuurtempel? Jacco Eltingh al uitgeschakeld in Rotterdam Registratiekamer hekelt indeling minderheden naar 'soort' Arbeidsbureaus registreren sinds 1 januari de etnische afkomst van mensen die werk zoeken. Daarbij worden vluchtelingen, zigeuners en woonwagenbewoners als afzon derlijke categorieën genoteerd. Minister De Vries van sociale zaken ziet dat door de vingers. Dit blijkt uit een vernietigend advies dat de Registratiekamer vanmorgen over deze zaak aan De Vries en zijn collega's Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) heeft uitgebracht. Volgens de kamer is het systeem in strijd met de Wet Per soonsregistratie en met internationaal recht. DEN HAAG CPD De activiteiten van de arbeids bureaus lopen vooruit op plan nen van minister Dales. Ze wil een identificatiesysteem voor bevolkingsgroepen binnen be staande persoonsregistraties in- ven over de omvang en samen stelling van minderheidsgroe pen en over hun positie op de Washington eist stop op nederzettingen TEL AVI V-WASHINGTON AFP-AD BLOEMENDAAL-HENK DAM Israël neemt deel aan het vre desproces om de oprichting van Palestijnse staat te voorko- i. Dit heeft de Israëlische minister van buitenlandse za ken David Levy verklaard. In Washington is de vierde ronde van vredesbesprekingen tussen Israël, Syrië, Libanon en de Jordaans-Palestijnse delegatie inmiddels begonnen. Algemeen wordt verwacht dat deze ronde opnieuw weinig tot niets zal op leveren. „Als de Palestijnen denken dat het vredesproces zal uit monden in de oprichting van een Palestijnse staat, dan dro men ze. De Amerikanen hebben beloofd dat het proces daartoe niet zal leiden", aldus Levy gis teravond op een bijeenkomst van Amerikaanse joodse organi saties in Jeruzalem. Levy reageerde ook fel op de harde taal van zijn Amerikaanse collega, James Baker. ,,De Vere nigde Staten moeten inzien dat ze hun politiek niet kunnen op leggen aan andere landen. Elke poging Israël te isoleren, zal het NIEUWSLIJN Stinkdier-lucht tegen verkrachters Vrouwen kunnen zich potentiële verkrachters van het lijf hou den met de lucht van het stinkdier. Dat meldt een Zwitserse uit Zug, die gisteren haar synthetisch vervaardigde produkt aan de pers presenteerde..De vrouw moet het afschrikJdngswapen in een ampul bij zich dragen. Bij een aanval drukt ze op een pompje, waarna de stank zich op de huid van de aanvaller vast zet. Het middel is al in de jaren '70 in de Verenigde Staten ont wikkeld, maar het heeft nooit grote verkoopcijfers gehaald. Hockeyploeg uitgeschakeld voor finale De Nederlandse hockeyers hebben door een kansloze nederlaag van 0-2 tegen Duitsland de laatste kans verspeeld zich te plaat sen voor de finale van het toernooi om de Champions Trophy in Karachi. De beslissing was al bij de rust gevallen door treffers van Blunck en Meinhardt. Nederland speelt morgen zijn laatste groepswedstrijd tegen Groot-Brittannië. De ploeg van Hans Jor- ritsma heeft dan aan een gelijkspel voldoende om tenminste ze ker te zijn van de wedstrijd om het brons. Unilever: 5 procent meer winst De nettowinst van Unilever is vorig jaar met 5 procent gestegen tot 3,8 miljard gulden. Per aandeel steeg de winst van 12,86 naar 13,55. Bestuursvoorzitter Maljers is niet ontevreden. „On danks moeilijke omstandigheden in een aantal van onze belang rijkste markten was 1991 een jaar van vooruitgang," zo zei hij vanmorgen bij de presentatie van de jaarcijfers. De omzet groei de met 4 procent tot 77,44 miljard. Het dividend wordt met 5,5 procenl verhoogd naar 5,56, waarvan 1,48 al als interimdivi dend is uitgekeerd. ROELOFARENDSVEEN HANS KOENEKOOP Een jongen uit Roelofarendsveen die door Gerard Joling een bloed neus is geslagen, heeft nog geen aangifte gedaan bij de politie. Vol gens de politie is het allerminst zeker of dat ook gebeurt, omdat de jongen de klap heeft uitgelokt. „Bovendien was hij al enkele keren gewaarschuwd." Joling trad zaterdag op in de veilinghallen van Roelofarendsveen tijdens het carnavalsfeest van muziekvereniging Liefde voor Harmonie. De bewuste jongen spoot er tijdens het feest vrolijk op los met een kleverige substantie. Daarbij mikte hij ook op het gezicht van loling. beleidsterreinen arbeid, onder wijs en huisvesting. Dales' plan nen staan in de Nota Registratie en Rapportage Minderhedenbe leid. De Registratiekamer schrijft dat Arbeidsbureaus alvast be gonnen zijn op basis van af spraken in de Stichting van de Arbeid om in vijf jaar 60.000 ex tra banen voor minderheden te scheppen. Ook in het bedrijfsle ven wordt al met de registratie van minderheden gewerkt. De Registratiekamer geeft minister De Vries de schuld. Volgens de kamer heeft hij ten onrechte de indruk gewekt dat een registra tie zonder enige belemmering kon en zelfs nodig was voor de uitvoering van het beleid. In het vanochtend versche nen advies staat dat registratie van mensen uit minderheids groepen 'stigmatiserend' werkt Het 'anders-zijn' wordt min of meer blijvend benadrukt. Ver wachtingspatronen over min derheden kunnen stereotypen worden en voor nieuwe proble men zorgen. „De grens tussen oordelen en vooroordelen is im mers vaag", aldus het advies. De Registratiekamer meent verder dat het systeem ertoe kan leiden dat verdere versnip pering van de samenleving ont staat of in stand wordt gehou den. Integratie wordt belem merd. De betrokkenen kunnen zich bovendien nauwelijks aan de re gistratie onttrekken. De Registratiekamer meent dat een van de allereerste voor waarden waaraan bij registratie van minderheden moet worden voldaan is. dat de betrokkenen zelf daarvoor uitdrukkelijk toe stemming geven. Verder moe de mogelijkheid gevens te laten veranderen. ge- vredesproces schade berokke- Baker zei gisteren dat Israël tien miljard aan kredietgaran ties kan krijgen als het stopt met het bouwen van nederzettingen in de bezette gebieden. Het was voor het eerst dat Baker die eis irf het openbaar stelde. Hij deed zijn uitspraak tijdens een hoor zitting van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. Israël heeft de garanties nodig om tegen gunstige tarieven geld te lenen. Daarmee kan het de huisvesting bekostigen van de 350.000 Russische joden die de afgelopen tijd naar Israël zijn geëmigreerd. Baker heeft Israël twee mil jard dollar per jaar over een pe riode van vijf jaar aangeboden. Huizen waarvan de bouw op 1 januari jongstleden al was be gonnen, mogen worden afge maakt, maar het geld dat daar aan wordt besteed, wordt van het bedrag van de garanties af getrokken. Als Israël na het ver lenen van de garanties toch nieuwe huizen zou bouwen in de bezette gebieden, zet Was hington alle garanties stop, al dus Baker. LONDON PETER SLUIS In beroep bij Europese Commissie vindt dat de onderlinge samenwerkingsverban den tussen nationale luchtvaartmaatschappijen niet in het belang van de klant zijn. Samenwer king leidt tot prijsafspraken en te hoge prijzen voor vliegtickets. Bishop protesteerde al diverse keren bij de Europese Commissie tegen eerdere samenwerkingsplannen die er waren tussen KLM, British Airways en Sabena. Bij de presentatie van de jaarcijfers van BM over 1991 meldde Bishop dat ook de CAA, de Brit se Rijksluchtvaartdienst, zich vanwege het gevaar van monopolisering tegen verregaande samen werking tussen beide maatschappijen heeft ge keerd. Als de fusieplannen van British Airways en de KLM doorgaan, dan zal dit leiden tot een storm van protesten van andere grote luchtvaartmaat schappijen. Concurrenten als Lufthansa, Air France, Alitalia en de tweede Britse luchtvaart maatschappij. British Midland, zullen bij de Eu ropese Commissie in beroep gaan tegen de vor ming van een megamaatschappij. waarbij ook de Amerikaanse partner van de KLM, Northwest Air lines. is betroldcen. Sir Michael Bishop, de president-directeur en groot-aandeelhouder van British Midland (BM). VOORSCHOTEN/DEN HAAG ANP Honderdtwintig uur dienstver lening en vijf maanden voor waardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar heeft de Haagse rechtbank vanmorgen opgelegd aan een 46-iarige voetbaltrainer uit Voorschoten voor het plegen van ontuchtige handelingen met zijn pupillen. I)c man zou In de periode ja nuari tot juni 1991 met negen jongetjes tussen de 10 en 13 jaar ontuchtige handelingen hebben gepleegd. Hij lokte de kinderen met snoep en video films naar zJjn huls. Volgens de verklaringen van de jongens begon de man hen vaak direct na binnenkomst a' te betasten. De voetbalclub SVLV had volgens officier van justitie mrj. van Ek kunnen weten dat de aanstelling van de man als trainer niet zonder risico was. Enige jaren daarvoor was hij onslagen na geruchten over ontwilt met kinderen. Het be stuur had hem echter weer aangenomen „omdat hij zo leuk met de jongens om ging". Volgens Van Ek was dat „de kat op het spek binden". JAJKARTA/AMSTERDAM «IPS Moslims in Indonesië hebben kritiek ge leverd op wat zij noemen de partijdig heid van Nederland en andere westerse landen in de kwestie Oost-Timor. „De hele westerse wereld staat op zijn kop als het Indonesische leger op Oost-Timor 50 katholieken doodschiet. Maar over de 3000 moslims in Atjeh, die het vorig jaar tijdens acties van Indonesische militai ren zijn omgekomen, wordt in de wes terse pers weinig of nauwelijks iets ge schreven", verklaarde Nursin Abdulrach- man, lid van de Muhammeddiyah-be weging in Jakarta, een van de grootste moslimorganisatiesin Indonesië. In Atieh. in het uiterste noorden van het Indonesische eiland Sumatra, heeft Jakarta volgens naar Malaysia gevluchte Atjehse rebellen, 30.000 militairen sa mengetrokken om tegen de guerrilla's van het Atjeh Bevrijdingsfront ir m h Mensenrechtenorganisaties meldden grove schendingen in deze Indonesische provincie. Volgens Nursin komen de re geringen van Nederland en andere West- europese landen echter alleen in het ge weer wanneer de mensenrechten van de christenen op het spel staan. „Waar hie ven Nederland en de EG-partners toen Indonesische troepen op grote schaal de mensenrechten in Atjeh schonden? Heeft de Nederlandse regering toen de ontwikkelingsrelatie met Indonesië op geschort? vraagt Nursin, die zegt in het bestuur te zitten van Muhammeddiyah, zich af. Haji Hassim van Nahdatul Ulama, een andere grote moslimorganisatie, meent dat de Indonesische regering profiteert van deze wat hij noemt „selectieve hou ding" van de westerse landen. .Als op Oost lava of Sumatra ontevreden boeren tegen de regering in opstand komen om- dal hun gronden worden afgepakt Wor den zij gebrandmerkt tot fundamentalis tische moslims Daarmee geven de auto riteiten zichzelf een vrijbrief om de boe ren hard aan te pakkenaldus Wahid. „Men weet in lakarta dat de westerse landen en de gematigde arahische we reld beducht zijn voor islamitisch funda mentalisme. dat wordt geassocieerd met het Khomeinisme in Iran." Geen krant ontvangen.' 071 - 161499 uiwttog 1000-1200 «mt 'SERVICE-. Bollensector stopt ruim 14 miljoen gulden in beter milieu HIUJCOM PETPt VAN PER HUIST De bollensector geeft in de ko mende drie jaar ruim 14 mil joen gulden uit om de milieu vervuiling in de bollenteelt te verminderen. Gisteren presen teerde het Milieuplatform Bloembollensector met het zo genoemde 'Strategisch Milieu plan Bloembollensector' een pakket aan maatregelen om de milieubelasting te verminderen. Het rapport werd in Treslong overhandigd aan staatssecreta ris laboi van Imdbna Het plan geeft onder meer aan hoe het gebruik van bestrij dingsmiddelen voor de eeuw wisseling met zestig procent kan worden vermindera. Daar bij wordt vooral gedacht aan al ternatieve bestrijdingsmidde len, resistente gewassen en an dere teeltmethoden. De Zuid- hollandse Milieufederatie heeft inmiddels positief op het plan gereageerd. Zwaar gewonde en Files bij ongeluk Lisse LISSE ANNET VAN AARSEN Een 44-jarige fietser uit Lisse is vanmorgen ernstig gewond ge- raakI bi| 00D OflgHÉ op da Heereweg in zijn woonplaats ter hoogte van dc oversteekplaats Beekbrug. Zijn toestand is vol gens de politie kritiek. Onder zoek door. verkeersspecialisten had tot negen uur vanmorgen files en verkeersstremmingen tot gevolg. Het ongeluk gebeurde kort na zeven uur. Op dat moment wil de de fietser uit de richting Lisse de weg oversteken. Hij werd ge schept door een 45-jarige mo torrijder uit Hillegom, die ook uit de richting Ijsse kwam en rechtdoor naar Sassenheim wil de. De motorrijder raakte bij het ongeluk eveneens gewond. Bei den werden naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden over gebracht. „Gezien de ernst van het on- gcval hebben we onmiddclli|k een onderzoek ingesteldaldus de politiewoordvocrd. r „Dfl had wel drie tot vier kilometer file tot gevolg, onder andere bij de afrit van rijksweg 44 ter hoogte van Sassenheim." IET WOORD IS AAN De meest perfecte vorm van vleie rij is de mensen vertellen wat ze van zichzelf denken. Sidney Trermyne VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familiebenchten Leven en wonen22 Programma's11 j Regio13,14,15,17 RTV Show Sport WETENSCHAP PAGINA 23 Energieheffing ter discussie Vandaag in deze krant het eer ste deel van een drieluik over dc door dc Commissie Wolfs on voorgestelde energiehef fing. De heffing, die U bedoeld om door middel van verhoging van de energieprijs te komen tot een lager energiegebruik en minder uitstoot van kooldioxy de, houdt de gemoederen bc boorlijk bezig. In die eerste aflevering komt Ad van den Higgelaar, direc teur van de Stidiüng Natuur en Milieu, aan het woord. „De industrie belijdt een milieu vriendelijke aanpak met de mond, maar in de praktijk blijkt dat ondernemend Neder land vrij slordig omspringt met het energiegebruik. Het rappon van de Commit sie-Wolfson verschijnt morgen. Aan de hand daarvan moet het kabinet besluiten of dc ener gleheffing wel of niet in 1994 wordt ingevoerd. Pagina 2: 'We zijn de grootste viespeuk' HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wat zon Vannacht enkele mistbanken en minimumtemperatuur rond 3 gra den Overdag wolkenvelden, ook wat zon en droog Middagtrmpe ratuur ongeveer 10 graden Zwak tot matige zuidelijke wind. rond tcht 3 HOELANG KUNT U Ja, ik MMI (M iHtroJvrti* ét Mfftt t»t« wrskM grata M f1 i ifc flffnl l ^MTrtfl 77.80) vasotomy L LP 1 O t) P»r Kwartaal (t 80 10) wa auto matocha betaling' Naam an voortattars |ftMtcoda I Woonplant* i controla batorgmg) Numma bank. gvoraAarang „De militaire bevelhebber, generaal Try Sutrisno, sprak in hei openbaar zijn spijt uit over de bloedige militaire actie. Maar over de grootscheepse militaire operaties in Atjeh en het willekeunge do den van de mensen daar. zwijgt de Indo nesische regenng in alle talen", aldus een lid van de islamitische Verenigde Ophouw Partij (PPP) dat anoniem wenst ir HÉM Hij vindt de houding van de regering vooral merkwaardig omdat van haar mag worden verwacht dat zij de belan gen van de naar schatting 150 miljoen moslims beter dient te behartigen dan die van de christenen De laai si en ma ken slechts 9.6 procent van de bevolking van 190 miljoen uit 8 vianrAöOösï

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1