Sport 'Ik kan alleen schaatsen' O s Siemerink lang met zijn gedachten bij Ajacieden Pakistan op zijn kop na winst op Australië Dinsdag 25 februan 1992 61400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD V HANS SONDERS Vormgeving- SIMON DE GRAAF A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB v NIEUWSLON Hiddink verlengt contract bij Valencia VALENCIA - Het contract van Guus Hiddink bij FC Valencia wordt met een jaar verlengd. De Nederlandse trainer en de Spaanse club kwamen na het gelijkspel van afgelopen weekein de tegen Mallorca tot overeenstemming. Hiddink boekte in zijn eerste seizoen goede resultaten met FC Valencia. Valencia kan zich vanavond, tegen Real Madrid, plaatsen voor de halve finale van de Spaanse beker. Advocaat mag dossier Krabbe inzien BERLIJN - De advocaat van sportclub N'eubrandenburg krijgt in zicht in het dossier over de affaire rond de leden Katnn Krabbe. Grit Breuer en Silke Möller. De raadsman Ralf Neumann mag uitzoeken of bij de dopingcontrole in Zuid-Afrika fouten werden gemaakt die de beschuldigingen van manipulaties met urine monsters tegen de drie kunnen weerleggen en of de gehele pro cedure met straffen en sancties rechtmatig was. Professor Dr. BemhartJ Pfister, die in Duitsland de enige leer stoel voor sportrecht bezet, ziet kansen voor de voor vier jaar door de Duitse atletiekbond geschorste Katrin Krabbe. Grit Breuer en Silke Möller. ..Vier jaar schorsing, dat is vrijwel een be roepsverbod en het einde van een carrière. Een dergelijke straf zal een gerechtshof nauwelijks uitspreken", aldus de professor ri MH Bayreuth gisteren. Vriesekoop en Hooman niet in dubbel GDANSK - Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman-Kloppenburg hebben zich niet geplaatst voor het dubbelspel van het Olympi sche tafeltennistoemooi in Barcelona. Het koppel werd gisteren tijdens het kwalificatie-evenement in Gdansk eerste in zijn groep van de herkansing, maar verloor de finale van het Zweed se duo Erlman en Svensson in drie sets. Vriesekoop en Hooman waren zondag, vanwege één nederlaag en de derde plaats in groep B. veroordeeld tot het spelen van de herkansing, waarin slechts één Olympische plaats te vergeven was. Het Nederlandse duo is nu eerste reserve in Barcelona. Beide speelsters plaatsten zich overigens al voor het individuele toernooi. Kasparov verslaat aartsrivaal Karpov LINARES - Gary Kasparov heeft gisteren in de tweede ronde van het internationale schaaktoernooi in Linares zijn aartsrivaal Anatoli Karpov verslagen. Na 41 zetten gaf Karpov zich in een Caro-Kann gewonnen. Jan Timman herstelde zich enigszins van het verlies, dat hij zondag in de eerste ronde tegen Kasparov had geleden. De Nederlandse grootmeester kwam remise overeen met Vassili Ivantsjoek, die het Spaanse toernooi in 1991 op zijn naaip bracht. WVC/NSF-delegatie naar Zuid-Afrika DEN HAAG - Een vier man sterke delegatie van het ministerie van WVC en de Nederlandse Sport Federatie (NSF) is gisteren in opdracht van minister D'Ancona naar Zuid-Afrika vertrokken om te onderzoeken of en in welke mate de sportbonden daar de apartheid al hebben afgezworen en bezig zijn met het wegwer ken van de enorme achterstand van de zwarte sporters. Zo ja, dan zal het visumbeleid daarop worden afgestemd om sportieve uitwisselingen weer mogelijk te maken. Met ruim een uur vertraging arriveerde de zojuist op het gemeentehuis gehuldigde Bart Veldkamp bij de woning v na letterlijk onder de voet gelopen door dolenthousiaste buurtbewoners. Den Haag verwelkomt uitbundig 'goudenstadgenoot Bart Veldkamp 19 DE WERELDTENNISBOND ITF heeft de Brazi liaanse bond een boete van bijna 50 000 gulden opgelegd vanwege de slechte organisatie van de Davis Cup wedstrijd een maand geleden tegen Duitsland in Rio de Janeiro Het milieu van de skxbox Op de voorpagina van dc krant van zaterdag pnjkte oei Barry Hughes-achtig heerschap in Ajax shirt die er als een generaal veldmaarschalk bijstond, maar in werke lijkheid weinig met voetballen van doen had Hij bleek een kunstenaar te zijn. Robert van Vliet uit Hillegom. En zeer begaan met het milieu. Hij etaleerde in het artikel het merde exemplaren van een door hem gemaakte zeefdruk te overhandigen lui Ajn des zondags in de skyboxen mensen die in die dingen zitten, behoren volgens hem tot de "maatschappelijke elite" en die moet voorgaan in de strijd voor een beter milieu. Pas daarna kun je voor dat doel ook de man in de straat' bereiken Maar. aldus Van Vliet, „die man aan de top heeft het normali ter veel te druk met zijn eigen business om zich te reali seren dat grotere inspanningen nodig zijn om het milieu te redden Ach zo. En passant meldt hii ook nog trouwhartig dat het za kenleven moet worden duidelijk gemaakt ..dat aan het milieu geld is te verdienen". Want dat weten die zaken mensen natuurlijk niet. die zijn ziende blind en horen de doof. Een kunstenaar moet ze de weg wijzen. Om het hele verhaal rond te maken pleit Van Vliet ook voor kleinschalige landbouw „zodat je weer vuurvliegjes kunt zien en vogels horen". 120 genum- i een collega de lieden die \N ant de Den Haag kan ook zonder overkapping uit zijn dak gaan. Bij de huldiging van Bart Veldkamp speelden zich gister avond in de Residentie Thialf-taferelen' af. Duizenden Hagenaars hadden hun woningen verlaten om de win naar van de olympische tien kilometer op verschillende plaatsen in de stad uitbundig te huldigen. De doorlopen de polonaise duurde tot in de kleine uurtjes. DEN HAAG TIM BROUWER DE KONING „Hagenezen zijn toch niet zoals ik dacht", bekende Bart Veld kamp al aan het begin van de feestelijkheden. „Ik ging er altijd vanuit dat zij nergens warm voor lopen. Dit had ik nooit ver wacht. Woorden schieten te kort voor zo'n ontvangst. Ik ben trouwens niet zo'n spreker. Ik kan alleen goed schaatsen." Aan praten kwam Veldkamp gisteravond ook nauwelijks toe. Het lawaai uit de duizenden ke len en de tonen van de hoem pa-pa-orkesten Kleintje Pils uit Voorhout en De Bierleppen uit Sassenheim overstemden de schaarse teksten van de olym pisch kampioen. Ook burge meester Havermans van Den Haag voelde de sfeer goed aan en hield zijn toespraak tot zijn bekendste stadgenoot kort. Het uitreiken van (de afbeelding van) een supermoderne fiets diende om Veldkamp te inspire ren tot nieuwe olympische hel dendaden: deelnemen als wiel renner aan de Zomerspelen in Barcelona. Enigszins in de schaduw van zijn slapie stond Thomas Bos op het bordes van het oude stadhuis aan de Groenmarkt. Het was aan wethouder Dijk huizen van Sportzaken te dan ken dat hij ook nog even naar voren mocht komen. Tussen succes en falen ligt nu eenmaal een wereld van verschil. Alleen onderweg van Albertville naar Nederland was hij nog gelijk op gegaan met zijn danig gekort wiekte stadgenoot. „YVe reden om beurten. 150 kilometer per uur", aldus Bos. „We gingen zo snel dat we de escorte misten die ons nog voor Den Haag had onderscheppen." Wasserette Door de voorspoedige thuisreis arriveerden beide schaatsers iets vóór het geplande tijdstip op het stadhuis. Na het officiële gedeelte was van een schema echter geen sprake meer. De rit in de historische tram - lijn 10 met als bestemming 'goud' - naar de bekendste wasserette van Den Haag duurde een eeu wigheid. Geen wonder, want drommen fans omzoomden de tram en bedelden onophoude lijk om een krabbeltje van de schaatsheld. Veldkamp kreeg zodoende alvast een voorproef je voor de dag*an vandaag en morgen, wanneer hij bij een su permarktketen handtekeningen gaat uitdelen „Verder hoop ik ook nog wat N LU O z kunnen kamp met et misme. Hij op de hoogte het kruispunt Hendriklaan er Rijnsburger knoeit in Ahoytegen Saceanu i VAN DER ZANDEN Christian Saceanu is de beroerdste niet onder de tennissers. Hij trof gisteren in Ahoy' een wankele Jan Siemerink. die rijp was voor een vreselijke oorvijg. In plaats van de genadestoot gaf de ach teloze Duitser zijn knoeiende tegenstander een aai over de bol en op het einde zelfs de winst. Jan Siemerink bereikte derhalve de tweede ron de van het ABN/Amro-wereldtennistoernooi, zij het zonder vlag en wimpel. Wat de linkshandige speler bij vlagen op de baan liet zien, was weinig verheffend. Soms zelfs de nummer 42 van de we reld onwaardig. Vooral in de beginfase leek hij met zijn gedachten ergens anders te zijn, wat re sulteerde in vele verliespunten. Na de wedstrijd deed de winnaar er nogal non chalant over. „Er zaten enkele Ajacieden op de tribune (Stanley Menzo, Wim Jonk, red.). In het begin speelde dat door mijn hoofd. Ik wilde ze wat laten zien, want het zijn mijn favorieten. Maar ik ging er alleen maar geforceerd door spe len." Dat laatste was niet overdreven gesteld. Hij be gon de avondpartij met het inleveren van een ser- vicegame en het zou niet bij deze misser blijven. De eerste set ging met 6-2 naar de 23-jarige Sace- Siemerinks optreden in de tweede set beloofde weinig beterschap. Op 1 -1 leverde hij alweer bijna een servicegame in. Op 0-40 hervond hij zich echter. Daarna ging het aardig gelijk op. Bij de stand 6-5 in het voordeel van Siemerink ontdekte hij plotseling een engeltje op de net band Op 30- 30 sloeg hij een bal via de band over Saceanu heen. die net voor de baseline neerplofte. Met een backhand-passing haalde Siemerink vervol gens het punt en de'set binnen. Omdat Saceanu - 96 van de wereld en vorig jaar nog winnaar van het grastoemooi in Rosmalen - ook niet het toonbeeld van geestelijke stabiliteit is. liep de linkshander in de beslissende derde set gelijk door naar 3-0. De gewonnen break in de tweede game leverde hij later evenwel weer in. Van 3-3 ging het dan naar 6-6. In de tiebreak had Siemerink de beste zenuwen en slagen. In die fa se trakteerde hij de zesduizend toeschouwers soms op de prachtige staaltjes tennis. Dat was wel erg laat. In totaliteit leverde hij een mager pro- dukt af In de tweede ronde ontmoet hij hoogstwaar schijnlijk Stefan Edberg. Twee weken geleden was de Zweedse nummer twee van de wereld in Brus sel nog te sterk (7-5, 6-2). „Ik weet wat ik aan hem heb. 1k stap die baan op en ga voor de winst", al dus Siemerink die beseft dat Edberg snel met hem klaar zal zijn als hij de vorm van gisteravond weer zal etaleren. Voor een andere Nederlander, Jacco Elting. ver liep de openingsdag minder gelukkig. De Heerde- naar won nog wel de eerste set tegen qualifier Alex Antonitsch. 7-6 (8-6)). maar verloor de twee de met precies dezelfde cijfers. In de beslissende set bleek de Oostenrijker net iets vaster 4-6. „Ik ben pisnijdig", reageerde Eltingh voor zijn doen pittig ..Ik had het gevoel dat ik lekker stond te spelen. Zo'n partij moet ik gewoon winnen". De tennisser - die in zijn woonplaats geen sportman van het jaar 1991 werd. dat is namelijk schaatser Gerard van Velde - doelde met eventue le winstkansen op de laatste game. Hij had daarin de kans om van een 4-5 achterstand terug te ko men tot 5-5. De 21-jarige Gelderlander liet echter vier break-kansen liggen. Antonitsch was koeler. Hij benutte meteen zijn eerste matchpoint. Vijf Nederlandse tennissers naar Barcelona Paul Haarhuis. Jan Siemerink. Brcnda Schultz en Manon Bol- legraf zijn direct toegelaten tot het Olympisch tennistoernooi in Barcelona. Bovendien speelt Haarhuis met Mark Koever- mans in het dubbelspel. Bij de vrouwen vormen Schultz en Bollegraf een koppel. Gisteren maakte de Internationale Ten nis Federatie (ITF) de van 48 mannen ei bekend die uitkomen in de en kelspelen. De overige zestien deelnemers voor beide toer nooien komen uit continentale kwalificaties. Mark Koever mans en N'icole Jagerman wa gen een poging zich te plaat sen. Richard Krajicek heeft geen trek in een Olympisch optreden. Vooral het mannen toernooi is sterk bezet, met onder ande ren Stefan Edberg, Jim Courier en Michael Stich. die samen alle Grand Slam-titels bezitten. Van de beste tien op wereld ranglijst ontbreekt alleen Ivan Lendl. die wacht op het mo ment dat hij zich Amerikaans staatsburger mag noemen. r Jacco Eltingh uit zijn teleurstelling na zijn verforen partij tegen de Veld grenzeloos opti- toen nog niet n wat hem op in de I rederik de Willem de Zwijgerlaan. vjak bij de ouderlij ke wasserette, te wachten stond. De ballonnen waren nog net zo oranje als bij het stadhuis, de ene hoempa-band deed niet onder voor de andere, maar in plaats van enkele honderden belangstellenden waren er in middels duizenden fans samen gestroomd. Na dit alles twee tellen rust om weer op adem te komen. Dat je ie ten behoeve van het milieu uitge rekend tot de bewoners van de skyboxen richt, is werkelijk heel amusant. Die bouwsels zijn voortgekomen uit een t/W denktrant die appelleert aan poeneng —TT heid. aanstellerij en gemakzucht de ele- i menten die juist aan elke vervuiling ten grondslag liggen In de skyboxen de f7 'maatschappelijke elite' situeren ik zou a er in mijn stoutste dromen niet zijn opge- 1 komen. door En dan op een voetbalveld iets willen D PAAUW doen met kunst Hoewel iemand wel eens heeft voorgesteld een fraai doelpunt van CruijfT op te nemen in oe serie Openbaar Kunstbezit heeft het voet bal volk over het algemeen met kunst evenveel op als een koe met driehoeksmeetkunde Van \1iet is óf een naïeveling die in aanmerking komt voor het wereldrecord wereldvreemdheid óf iemand die uiterst gewiekst de publiciteit weet te halen met iets dat HM VDOi 000 pfl lil de markt hOlldL Aangr/irn 1 h.in niet ken. waag ik me niet aan een oordeel Schuld De totale schuld van de 38 clubs in het betaald voetbal bedraagt zo'n 50 miljoen gulden, aldus een bericht in de krant van gisteren lerlijk gezegd valt me dat nog hardstikke mee en helem&il als je nedenkt dat Feyr noord de helft van die 50 miljoen voor zijn rekening neemt. (Hetgeen nog eens onderstreept wat voor koekebakkers er de afgelopen jaren in de Kuip aan het roer hebben gezeten) Vergeleken met de schulden die clubs in bij voorbeeld Italië en Spanje hebben is die 50 miljoen echt een schijntje. De penningmeester van de sectie betaald voetbal van de KNVB doet niettemin erg zorgelijk over de tekorten. Er zal volgens hem fors gesaneerd moeten worden en er BAH clubs WOOttm HM d.in wel verdwijnen Quatsch. Hoe vaak hebben we dat verhaaltje in de ge schiedenis van het betaald voetbal nu al niet gehoord? Als puntje bij paaltje komt. gebeurt er niets. Steeds w eer Mi|ken er lieden bereid le /i|i) rnGlr bui Él 1 rijnen in de bodemloze put te werpen Waarom ze dat doen? De reden is heel eenvoudig Ne derland heeft genoeg mensen die bulken van de centen maar tot hun verdriet geen naam hebben En waar knjg je die sneller, goedkoper en glanzender dan via het be taald voetbal7 Zouden we anders ooit hebben gehoord van de broer tjes Molenaar. Dé Stoop. Martin I ibrink. Renze de Vries. Nol Hendnks. John van Dijk. Den Braven en an dere gefortuneerde a Tot enthousiasme van 15 000 toeschouwers heeft Pakistan gisteren in Karachi het sterker geachte Australië de eerste ne derlaag van het toernooi om de CTiampions Trophy bezorgd In een opwindend en hard duel zegevierde de ploeg van coach Islahuddin met 2-0 door treffers van Mohammed Shabaz voor de rust en Qamar Ibrahim erna De Australiërs zijn ondanks dc ze nederlaag vrijwel verzekerd van een plaats in de finale van vrijdag Ze spelen namelijk in hun laatste wedstrijd voor de hahr competitie tegen hel nog puntloze Frankrijk Voor de an dere finaleplaats komen Pakis tan. Nederland en Duitsland in aanmerking waarbij de onder linge duels Pakistan Duitsland en Duitsland Nederland dc doorslag zullen geven Daarbij heeft Pakistan het voordeel van het beste doelsaldo Nederland treft morgen in de laatste groepswedstrijd ook nog Groot- Bnttannië Olympische Spelen Het bestuur van de Internatio nale Hockey Federatie (F1H) ts boos op het organisatiecomité vin de Olympische Spelen in Barcelona In tegenstelling tof wat gebruikelijk was bi| voor gaande Spelen ondervindt de RH grote tegenwerk» Spanjaarden met betrekking lot dc samenstelling van het wed- strijd schema De I ranse FIH voorzitter I tienne Glichitch zei gisteren in Karachi, waar het toernooi om de t diampions Trophy wordt gehouden, onaangenaam ge troffen te zijn door dc houding van dc Spanjaarden. „Voor elk team houden we re kening met alle facetten, zoals het veld. het tijdstip van de dag de rustdagen, enz. Dat pro gramma was in november ge reed. Het is bij de voorgaande Spelen altijd direct geaccep teerd. Alleen de Spanjaarden verzinnen steeds wat nieuws om hun eigen ploeg le bevoor delen Dan blijkt het licht op het tweede veld weer niet goed ge noeg te zijn zodat ze naar dc middag willen, dan klopt rr zo genaamd iels niet met het natspuiten van het vrlcl Werke lijk. dit is ongehoord", aldus .Ik hm h De FIH heeft tot nu toe voet bij stuk gehouden en eist door voering van het oorspronkelijk opgestelde schema. Glichitch „Wij vinden dat ons program ma voor iedereen aanvaardbaar is. De Spanjaarden moeten de goede voorwaarden scheppen, wij znrgrn voor het programma. Zo is het altijd geweest, zo moet het nu ook zijn."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19