Regio Leiderdorp sluit bouw in Boterhuispolder niet uit Bewoners bezorgd over jarenlange hinder Voorschotense prijswinnaars bouwen luxe appartementencomplex Praktische Thuishulp voor ouders van gehandicapten kinderen in Leidse regio Overvolle treinen station Voorschoten Leiderdorpse WD'er De Waard geeft met 'pijn in het hart' politieke hobby op Dinsdag 25 februan 1992 ledactie 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 Zes mille voor Leprastichting OEGSTGEEST De Oegstgeester Joris de Witteschool heeft met verschillende acties 6000 gulden verdiend voor de Leprastichting in Amsterdam. 'Joris de Witte' steekt volgens de Leprastichting met dit bedrag met kop en schouders uit boven andere deelne mende scholen. Het geld wordt over enige tijd symbolisch over handigd aan 'wereldfietser' Frank van Rijn, die momenteel door Afrika fietst om de aandacht te vestigen op het lepraprobleem. Wallage opent scholen Buitenhof LEIDERDORP Staatssecretaris J. Wallage van onderwijs opent morgen het nieuwe scholencomplex in de Leiderdorpse nieuw bouwwijk Buitenhof. In het gebouw zitten de basisscholen de Hobbit en 't Bolwerk. Wallage verricht de officiële openingshan deling om 14.00 uur. Uitwisseling Leiderdorpse tieners LEIDERDORP Het Leiderdorpse jongerencentrum Sjelter or ganiseert in samenwerking met het culturele centrum van het Franse plaatsje Saint Varent een uitwisseling voor tieners van 13 tot en met 16 jaar. Op woensdag 26 februari is er over het project van 19.00 tot 21.00 uur een voorlichtingsavond in het onderko men van Sjelter aan de Heemraadlaan. LEIDEN NIEUWSLIJN Een zij-aanzicht van het appartementencomplex waarmee de Voorschotenaren de prijsvraag wonnen. ttkininc p# Makelaar Felix Bax in Voorschoten heeft samen met negen Voorschotena ren een door de gemeente uitgeschre ven prijsvraag gewonnen. /\ls omwo nenden én de provincie Zuid-Holland geen bezwaar hebben, kan in juli wor den begonnen met de 'verzilvering' van de prijs: de bouw van een luxe ap partementencomplex aan de Van Beethovenlaan. Tussen het Vlietland College en een bungalow in moeten negen luxe ap partementen verrijzen op een stuk grond van veertig bij zestig meter. Het terrein was bestemd voor scholen maar omdat het Vlietland College niet zal uitbreiden, besloot de gemeente het te bestemmen voor woningbouw. De gemeente schreef vervolgens een prijsvraag uit om zoveel mogelijk Voor schotenaren de kans te geven mee te denken over het ontwerp. Het beste ontwerp kan vervolgens worden uitge voerd. Bax vond de prijsvraag 'een uitda ging' en zocht via een advertentie een groepje van negen geïnteresseerden bij elkaar. „Het zijn vooral oudere mensen die. nu hun kinderen de deur uit zijn. in een luxe flat willen gaan wonen. De negen Voorschotenaren krijgen een fiat die precies naar hun wensen is ont worpen. Elk appartement is dus an ders. En dat is ook het leuke van het ontwerp. Het complex past bovendien precies in de bestaande omgeving: het is niet te groot en niet te hoog. De par keerplaatsen liggen achter het ge bouw." Een gemeen te-woordvoerder over de prijswinnaar: „Het ontwerp van Bax kreeg de voorkeur omdat het goed past in de omgeving, het goed oogt en het voldoet aan de stedebouwkundige ei- De luxe fiats variëren in grootte van 138 tot 171 vierkante meter, drie fiats hebben een tuin. de andere hebben ro yale terrassen. De grootste flat heeft een woonkamer van 66 vierkante me ter. Bax zal de kopers van de wonin gen. die gemiddeld ruim vier ton kos ten. tijdens de bouw begeleiden. Het gebouw moet volgend jaar zomer wor den opgeleverd. OEGSTGEEST Het monumentale hek op de hoek van de Louise de Colignylaan en de Lijtweg in Oegstgeest wordt binnenkort ge restaureerd. Het hek maakte deel uit van de buitenplaats D'hoogeboom, die in 1830 is gesloopt. Alle onderdelen van het monument worden opgeknapt. De stenen zuilen aan weerszijden opnieuw worden gevoegd en gezandstraald. Verder worden de verschillen de ornamenten schoongemaakt, evenals het smeedijzeren hek. foto jan holvast Gemeente wil grond kopen van boeren Boeren en grondeigenaren in de Leiderdorpse Boterhuis polder zijn door het gemeentebestuur benaderd met de vraag hun grond te verkopen. Volgens wethouder H. Veldstra (ruimtelijke ordening) is de aankoop van de cir ca 60 hectare grond in eerste instantie niet bedoeld om de Boterhuispolder te bebouwen, maar om grondspecu- laties tegen te gaan. „We weten niet wat de provincie en het rijk gaan doen met het aanwijzen van polders die kunnen worden bebouwd. Dan is het beter om de grond zelf in handen te hebben", aldus Veldstra. LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Leidse regiogemeenten be palen de komende maand wel ke polder het meest geschikt is voor woningbouw. De wethou ders ruimtelijke ordening heb ben een voorkeurslijstje ge maakt, met bovenaan de Oegst geester Broek- en Simontjespol- der, de Voorschotense Krim- wijkpolder en de Papenwegse- polder in Voorschoten. Pas daarna wordt de Boterhuispol der genoemd. De verschillende gemeentenraden beslissen in maart naar welke polder hun voorkeur uit gaat. Wanneer zij niet tot overeenstemming kun nen komen, wijst de provincie één of meer polders aan. Leiderdorp heeft tot nu toe bebouwing van de Boterhuis polder uitgesloten, zo blijkt on der meer uit het collegepro gramma. Dat standpunt sluit aankoop van grond echter niet uit, vindt Veldstra. „Er is een spanning tussen onze eigen be langen en de regionale belan gen. Zolang hei nut duMfjjjk 's wat we ermee willen, is het ver standig alle mogelijke opties open te houden." De gemeente Era beert daarom grond aan te open in het gedeelte van de polder dat wordt ingesloten door de Zijldijk. de Dwarswete- nngkade en de provinciale weg. De fracties in de Leiderdorpse gemeenteraad zijn het eens met de aankoop van grond in de Bo terhuispolder. „je moet grip houden op de situatie, want an ders wordt je door anderen ge leefd. Door grondaankoop kun je maximaal meesturen", vindt D66-fractievoorzitter E. Groot- aarts. „Ik wil niet uitsluiten dat we de polder moeten bebou wen, maar eerst wil ik nog een stevige discussie. Wij hebben hele grote aarzelingen over wo ningbouw in de Boterhuispol der en staan er niet om te sprin gen Volgens PvdA-fractievoorzit ter V Molkenboer is het 'ver standig' om nu grond te kopen in de polder „De gemeente an ticipeert op iets dat nog niet is besloten, maar op lange termijn is dat wel verstandig Ie weet nooit of we in de nabije toe komst toch aan bebouwing moeten geloven." Alleen de gemeenteraadsfrac- tic van Groen 1-inks is het niet met het beleid van de wethou- dfer en MW]J hebben ons in het verkiezingsprogramma uit gesproken tegen bebouwing en wat ons betreft staat dat nog recht overeindaldus fractie voorzitter Bos „M.i.ir <ln is geen discussie waar je voor eens en voor altijd een standpunt kunt innemen. Er is altijd de mogelijkheid dat de provincie dnn uftocfcnt", bcasA ook hl) Verdubbeling spoor bij Voorschoten pas in 1995 afgerond VOORSCHOTEN ASTRID V De verdubbeling van de spoor lijn Leiden/Den Haag, waar de NS al geruime tijd aan werken, heeft grote gevolgen' voor de omwonenden van de Papen laan in Voorschoten. Door de bouw van een tunnel onder het spoor bij de Papenlaan moet de weg worden omgelegd. Vooral de duur van het project maakte gisteravond tijdens een voor lichtingsbijeenkomst indruk op de omwonenden: pas in 1995 zullen alle fasen zijn afgerond. Projectleider P. van der Jeugd van bv Articon, het adviesbu reau van de NS, gaf een korte inleiding over de bouw van de tunnel, een onderdeel van de tweede fase van de spoorweg verdubbeling. „Zoals gepland zullen in mei de twee extra spo ren klaar zijn. Dan zijn ook alle onderdoorgangen aan de Was- senaarse kant van het spoor af. In mei worden de huidige spo ren afgebroken en vernieuwd. Vanaf die tijd worden de tun nels afgebouwd. Om de onder doorgang in Voorschoten aan te laten sluiten op de weg is het noodzakelijk om de Papenlaan om te leggen." De omwonenden van de Pa penlaan spraken vooral hun zorg uit over de overlast tijdens de bouw. „Als door het heien de huizen weer beschadigd wor den. wie is dan aansprakelijk?", zo luidde een vraag uit de zaal. Van der Jeugd was daar duide lijk over. „Als er schade ontstaat door de werkzaamheden, kunt u die op de NS verhalen. Over last door het bouwverkeer wordt zoveel mogelijk beperkt door vrachtauto's via Wasse naar te laten rijden." Een bewoner van de Generaal Spoorlaan maakte zich zorgen over de toename van sluipver- keer naar Leidschendam via de route Rouboslaan/Generaal Spoorlaan/Karei Doormanlaan. Het hoofd van de afdeling Weg en Waterbouw van de gemeente Voorschoten, Th. Dijksman, be toogde echter dat het voor het verkeer, en zeker voor het vrachtverkeer met grote opleg gers, moeilijker zou worden om vanaf Wassenaar de Rouboslaan in te draaien. Het langzaam ver keer kan verder gebruik maken van de fiets- en voettunnel over de tunnelbak voor het autover keer en verkeerslichten zijn dus niet nodig. De rijkelijk vertegenwoordig de vijftig plussers hadden een brandende vraag, waarop Van der Jeugd hen geen bevredi gend antwoord kon geven. Zij maakten zich zorgen over de bereikbaarheid van de perrons voor de mensen die slecht ter been zijn. Van der Jeugd legde omstandig uit dat er een lift 'van half hoog naar het perron' zal worden aangelegd. Dat houdt in dat de treinreizigers de eerste 2,5 meter ofwel via de trap moeten afleggen ofwel via de hellingbaan voor rolstoelge bruikers. Bovendien zullen de liften pas in 1995 gebouwd wor den. De nieuwe perrons mogen dan op de nieuwe standaard hoogte zijn aangebracht, waar door in- en uitstappen makke lijker is. de perrons zelf zijn tot 1995 voor minder validen en mensen met een kinderwagen zeer slecht bereikbaar Nog andere ongemakken zul len de Voorschotenaren zich moeten laten welgevallen tot het project is afgerond. De wachttijden bij de spoorweg overgang worden langer. Omdat de trein richting Den Haag nu vóór de overgang halt houdt, zullen de spoorbomen langer dicht blijven. Het vergt meer tijd voordat de trein vanuit stil stand voorbij zal zijn gereden. Op andere punten wist de projectleider van B.V. Articon de aanwezigen wel tevreden te stellen. Er komen meer parkeer plaatsen, omdat het parkeerter rein ten zuiden van het station wordt uitgebreid. De rijwielstal ling zoals die er nu is, blijft ge handhaafd en mogelijk komen er fietskluizen bij. En als het even mogelijk is blijven de grote bomen nabij het stationsge bouwtje gespaard. De NS ma ken in overleg met de gemeente een groenplan, dat op z'n vroegst in oktober/november aan de Wassenaarse kant wordt uitgevoerd en in een later stadi um ook aan de oostzijde van het spoor. De werkzaamheden aan het Voorschotense station verkeren al in een vergevorderd stadium. De afronding van het totale project neemt echter nog geruime tijd in beslag. VOORSCHOTEN Voorschotense treinreizigers die op het perron in hun woonplaats de overvolle stoptrein rich ting Den Haag voor hun neus weg zien rijden, omdat er voor hen geen plaats is. Aan dat tafe reel moet snel een einde komen, vindt de Voor- schotens wethouder van verkeer en vervoer, J. van de Poel. Hij heeft namens het gemeentebestuur een brandbrief geschreven aan de hoofddirectie v an de Nederlandse Spoorwegen (NS) waarin hij 'dringend' vraagt de problemen van overvolle treinen zo snel mogelijk op te lossen. Van de Poel reist zelf regelmatig met de stop trein richting Den Haag en constateert dat de treinen tussen 8.10 uur en 8.22 uur vaak^oda nig vol zijn 'dat er in alle redelijkheid niemand bij kan.' „Een enkele keer verschaffen vriendelij ke machinisten en/of conducteurs Voorscho tense treinreizigers de service van een staan plaats in de machinisten-compartimenten, hoe wel dat verboden is. Dat geeft ook aan hoe hoog de nood is." „Veelal echter moeten de reizigers op het per ron blijven staan om een volgende trein af te wachten. Het zal u duidelijk zijn. dat deze situa tie meer dan eens leidt tot commotie op het Voorschotense station schrijft Van de Poel Van de Poel weet dat de NS (nog steeds) kampt met een gebrek aan materieel Het is niet aan mij om te beoordelen of het beschikbare materieel wel altijd en overal even efficiënt wordt ingezet. De toestanden die zich af en toe op 'ons station' afspelen, acht ik, menselijker wijs gesproken, echter niet aanvaardbaar." WARMONO/OEGST GEEST IRENE NIEUWENHUUSE Ouders van een gehandicapt kind kunnen sinds kort een be roep doen op Praktische Thuis hulp. Deze zorg, die wordt ge geven door vnjwilligers. is de nieuwste 'loot' van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Bollenstreek. De nieuwe hulp geldt voor alle Duin- en Douenatreek gemeenten, ab- mede Oegstgeest en Warmond. De vrijwilligers van Praktische Thuishulp zijn ouders behulp zaam bij diverse taken. Dit kan variëren van een avond oppas sen tot het ondersteunen van een kind bij kunstmatige voe ding. Ook het bezoeken van een kroeg of een popconcert hoort bij de mogelijkheden die Thuis hulp de ouders en hun kind wil bieden. De nieuwe vorm van dienst verlening IS er zowel voor lx ha melijk als geestelijk gehandi capte kinderen. Ook ouders van kinderen met een ontwikke lingsachterstand zijn welkom Momenteel heeft Thuishulp de beschikking over 26 vrijwilli gers, Daarnaast zijn er tot nu toe in het gebied /.uid-Holland Noord 25 ouders die inmiddels al een aanvraag hebben inge diend. De coördinator van Thukfaufa li van Vr. n. zin hel aantal vrijwilligers graag groei en. Sommige ouders dienen volgens haar namelijk wel vier aanvragen in. Zij willen bijvoor beeld een gastgezin voor een weekeinde, af en toe eens een keer een middag wat meer aan dacht aan een ander kind beste den. een avondje vrijaf om ont spannen te gaan sporten of ge woon eens even een uurtje adempauze „In principe bepalen de ou ders zelf de wensen en moge lijkheden Als coördinator pro beer ik daar dan de geschikte vrijwilliger bij te zoekenver- ttft M 1 t r h.t.u werkwijze I >e verzorging van een gehandicapt kind is volgens de coördinator een zware taak: een 40-urige werkweek die naast het 'norma le' huishoudelijk werk steeds weer terugkomt. „Enorm belas tend en voor sommige ouders soms net even te veel Coördinator Van Veen is elke morgen tussen 9.00 en 10 00 uur en 's middags tussen 13.00 en 14 00 uur te DOT iD n \i.i <1« Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek. Het telefoonnummer is 02520 MBO LEIDf BOOftP lifSRETH BUITlNf Met het onlangs ingevoerde rrlatieregistrr voor de registratie van homoseksuele paren en de ope net manier waarop de jaarlijkse begroting wordt behandeld, memoreerde De Waard in zijn laatste rede enkele politieke successes die hij in de tien jaar raadslidmaatschap boekte Samen met PvdA- fractievoorzitter V. Molkenboer hennnerde hij de raad aan het verkeerscirculatieplan, dat zij in een Indiaas restaurant samen opzetten toen de raad er niet in slaagdr een compromis te bereiken De Waards blik op heden en toekomst was ech ter somber „Het zijn moeilijke tijden voor de ge mem te Ik denk hierbi| aan de problemen rond de exploitatie overdracht van sportcomplex De Does en aan de kwaliteitsverbetering van het ambteli|k apparaat Voor de kwaliteitsverbetering zijn harde maatregelen nodig Maar daarvoor is een stevig college vereist, dat kan steunen op een stevigr raad." Nog één keer liet de leiderdorpse gemmnteraad gisteravond het laatste woord aan de WD'er J de Waard. Na twaalf jaar politiek werk. waarvan tien jaar als raadslid, nam hij gisteren afscheid „Ik ga met pijn in het hart weg van mi|n grote hobby: de liberale politiek", aldus De Waard „Ik wil met zeggen dat ik als een rat het zinkend schip ver laat. maar ik ga wel op een moeilijk moment voor de raad en voor de fractie De Waard, woordvoerder van minister H Maij Weggen van verkeer en waterstaat, wil zijn aan dacnt onverdeeld op zijn werk' richten De raad sprak gisteren de hoop uit dat hij Ixndrrdorp met verve op het ministerie zal vertegenwoordigen en alleen goed nieuws zal brengen over de verbre ding van de rijksweg A4 en de eventuele komst van de train d grande fit esse

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17