Leiden Asbestvervuiling Rijndijk valt mee Nieuw leven in Oosterkwartier Corso stelt niets meer voor Dinsdag 25 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 15 Er zijn alleen stukjes asbestcement terechtgekomen in de directe omgeving van de Rijndijk. Uit onderzoek blijkt dat de scherfjes zich niet hebben verspreid over een gro ter deel van de Stevenshof, zoals eerder werd aangeno men. Het asbest kwam vrij bij de brand in bouwmarkt Formido, half januari. LEIDEN. JANET V Het onderzoeksbureau Daniël C. Griffith onderzoekt in op dracht van de gemeente waar de scherfjes zijn beland en hoe gevaarlijk de situatie is. Vanoch tend ontving de gemeentelijke directie milieu een kaartje van het bureau, waarop globaal het gebied staat aangegeven waar asbesthoudende deeltjes zijn aangetroffen. In het vervuilde deel vallen een stuk van de Rijndijk, ongeveer tegenover Formido. de Van der Blom-Vijlbriefstraat en -hof. een deel van de Kenauweg en de groenstrook tot aan rijksweg A44. „Buiten dit gebied is er dus geen reden meer aanwezig om met tuin- en andere werkzaam heden rekening te houden met asbesthoudend materiaal", al dus de directie milieu. De scherfjes asbest zijn losge raakt toen bouwmarkt Formido aan de Hoge Morsweg half ja nuari afbrandde. Pas anderhal ve week geleden werd duidelijk dat de deeltjes door de wind waren meegenomen naar de andere kant van de Rijn. Een Rijndijkbewoner waarschuwde de gemeente, die meteen een onderzoeksbureau inschakelde. In eerste instantie nam de di rectie milieu aan dat alleen as best was terechtgekomen op woningen en in tuinen aan de Rijndijk. Bewoners van andere straten maakten echter daarna melding van het feit dat ook daar vermoedelijk asbestscherf- jes waren terechtgekomen. „Eerst dachten we dat de ver vuiling zich beperkte tot de Rijndijk en het plantsoen. Later kregen we het vermoeden dat in een groot deel van de Stevens hof ook asbest was aangetrof fen. Aan de ene kant valt de grootte van het gebied waar de LEIDEN. LOMAN De heropening was vorige week maandag. Nadat twee maanden lang de hekken op het hangslot waren gebleven, kunnen kinde ren uit de Kooi weer onder toe zicht ravotten in speeltuin Oos- terkwarticr. Een nieuw zeskop- pig bestuur heeft zich over de speelplaats ontfermd, niet al leen met het doel de dagelijkse gang van zaken te regelen maar ook een ledenwerfactie te hou den en geld bijeen te krijgen voor het broodnodige onder houd aan speeltuigen en bijbe horend gebouwtje: ,In de afge lopen dagen kwamen er alweer tientallen kinderen hier", zegt een hoopvolle Cock Lafeber, de nieuwe voorzitter van het speel- tuinbestuur. Het totale terrein heeft onge veer de omvang van een voet balveld en ligt verscholen en in geklemd achter huizen van de Ambonstraat, Driftstraat en Atjehstraat. Op het eerste ge zicht maakt de speeltuin een fleurige indruk. De vele klimrek- ken, schommels, wippen en glijbanen zijn rood en geel ge kleurd en in kleine plantenbak ken her en der verspreid staat het groen er goed bewaterd bij. Pas bij een nauwkeurige inspec tie komen enkele gebreken aan het licht. De houten stoeltjes bijvoorbeeld in de draaimolen zijn gedeeltelijk verrot: „Die moeten vervangen worden door kunststof anders kan je ze ieder jaar repareren", aldus Lafeber. Hoogtepunt van het jaar voor iedere speeltuin in Leiden is de viering van Koninginnedag. Een reeks van activiteiten, spelletjes, optochten en een bezoek van burgemeester Goekoop en de bestuursleden van de Oranje vereniging vullen de dag. Ook in Oosterkwartier. Twee jaar gele den werd de verjaardag van de koningin samen gevierd met het jubileum van de in 1929 op gerichte speeltuinvereniging. Een extra groot feest waar de buurt vooruitliep. Het toenmalige, uit drie per sonen bestaande bestuur, had aan dit succes de handen vol: „Maar daarna kwam een soort Cock Lafeber: „Er zijn genoeg kinderen in de wijk. Daar ligt het niet aan". berusting. Ze kregen steeds minder ondersteuning vanuit de buurt, waardoor ze het juist drukker kregen", vertelt Lafeber over de lichte teloorgang van de afgelopen tijd. Het dieptepunt kwam eind vorig jaar toen de portier en toezichthouder het voor gezien hielden en de speel tuin noodgedwongen moest sluiten. Een nieuw sextet buurtbewo ners stond echter begin deze maand op om Oosterkwartier nieuw leven in te blazen. Het oude bestuur werd uitgezwaaid, nieuwe vrijwilligers werden aangetrokken, waarna vorige week de speeltuin weer open kon. „Nu moeten wc de 'loop' er weer in zien te krijgen. Er zijn genoeg kinderen in de wijk, ze ker met de nieuwbouw erbij en daarom gaan we met stencils iets aan de bekendheid probe ren te doen. Lidmaatschap voor een jaar kost per slot van reke ning maar 15 gulden per gezin, dus daar kan het niet aan lig gen", hoopt Lafeber. Geld nodig Twee zaken dienen echter nog wel 'even' te worden geregeld. Er moet een betaalde toezicht houder komen, anders wordt de druk op de vrijwilligers die el kaar nu aflossen te groot. Lafe- bers bestuur benaderde onlangs de Zijlbedrijven en na de eerste contacten met Leidens grootste werkgever is er goede hoop op een aanstelling. Verder is de staat van het bij behorende geböuw, waar bin go-avonden worden gehouden en dam- en andere clubjes hun speelruimte hebben, zorgelijk. Het dak is lek en de riolering functioneert slecht. Lafeber wijst bij een rondleiding op de beschimmelde plekken op het plafond: „Je ziet het, er staat een gloednieuwe CV maar met FOTO JAN HOLVAST i heeft dat v zulke r nig zin." Nu veel subsidiekranen zijn dichtgedraaid, probeert de voorzitter via de sociale ver nieuwingsfondsen die voor de wijk beschikbaar zijn, in ieder geval een deel van de benodig de 40.000 gulden te krijgen. Maar het enthousiasme en de zelfwerkzaamheid zijn weer te rug in Oosterkwartier. Dat moet op doordeweekse middagen - behalve woensdag - weer zor gen voor het vertrouwde beeld van door elkaar krioelende kin deren. Maar als de speeltuinver eniging niet alleen de komende maanden maar ook de komen de jaren dat beeld wil behou den, dan ntoet er onherroepelijk geld in het laatje komen. En Ka- feber, zelf vader van twee kin deren in de 'speelgerechtigde' leeftijd, realiseert zich terdege dat dat de moeilijkste opgave wordt: „Want de schade wordt met de dag groter." scherfjes zijn terechtgekomen dus mee, aan de andere kant valt het tegen, want het is een groter gebied dan we in eerste instantie dachten", aldus Van den Berg. De ambtenaar wijst erop dat er niet zo veel woningen staan in het gebied waar het spul is gevonden. Een groot deel - bij voorbeeld het stuk langs de snelweg - is openbaar groen. „En daar loopt toch niemand aldus Van den Berg. Morgen presenteert het bu reau een rapport met de com- pletconderzoeksresultaten. Leidenaar wil weer werken LEIDEN/ALPHEN CERBERUS De 30-jarige Leidenaar werd vo rig jaar maart bijna onmiddel lijk gedegradeerd nadat zijn 'vismaatje' en ex-collega in het Alphens Dagblad zijn voormali ge werkgever Ten Berge had be schuldigd. Omdat hij zijn vriend tijdens het interview had bijge staan. kreeg de Leidenaar een aanzienlijk minder interessante baan. Hij moest de spuitmachi- ne verwisselen voor de schuur- machine. De Leidenaar voelt zich door zijn werkgever echter onheus bejegend en eiste daar om gisteren in een kort geding dat hij zijn oude werk weer kan oppakken. De man loopt inmid dels een jaar in de ziektewet. In het bewuste artikel hekelde de met naam en toenaam ge noemde ex-werknemer het ge brek aan veiligheid in het Alp- hense bedrijf. Omdat de Leide naar bij dat interview aanwezig was, had het bedrijf het 'ver trouwen in hem verloren' zo liet de advocaat van Ten Berge, mr. F.. Vermeulen, gisteren weten. Ook al omdat er sabotage acties in het bedrijf waren gepleegd. „Die hielden op toen meneer zich ziek meldde", verklaarde raadsman Vermeulen tegen rechter, mr. R. Portheine. Het bedrijf zou zijn werknemer eerst een poosje achter de schuurma- chine willen hebben 'totdat het vertrouwen in hem weer'is her steld'. Raadsvrouwe, mr. L Van der Kaaij. die namens de U-idenaar optrad, wees president Porthei ne erop dat haar cliënt niets te maken had met de sabotage-ac- ties. De raadsvrouwe vond dat hoewel haar cliënt bij het inter view aanwezig was geweest hij niets had gedaan dat het ver trouwen in hem geschaad kan hebben. En dat het bedrijf dus 'onrechtmatig' handelde door een soort nieuwe proeftijd in te willen invoeren. Met dat in het achterhoofd probeerde president mr. Port heine de partijen tot elkaar te brengen, maar besprekingen op de gang leverden niets op. Uitspraak op 3 maart. J. van Egmond: „De oude figuratieve lijn werd een beetje een sleur". <.V .',.v RUNSBURG CEES V MEDEWERKER Het Rijnsburgs bloemencorso krijgt in 1992 een abstracte vorm i >.tt bleek uit de tekenin gen van de praalwagens die de nieuwe ontwerper van het cor so, J. van Egmond, gisteravond toonde. Het motto van de stoet luidt dit jaar 'Beelden van Bloe- De Rijnsburgse kunstenaar Van Egmond zei blij te zijn dat het bestuur van de Stichting Bloe mencorso Rijnsburg de moed heeft gehad de figuratieve vorm te laten varen en voor artistieke vernieuwing heeft gekozen. „Door de ommezwaai komt het corso los van de huisje-boom- pje-beestje-cultuur. Terecht, want de oude figuratieve lijn werd te veel een sleur. De toe schouwer hoefde zijn verbeel ding niet meer te gebruiken, vandaar ook de keuze voor nau welijks herkenbare composi ties", aldus Van Egmond. Teruggefloten Van Egmond. die behalve kun stenaar ook brandweerman in Leiden is, is geen onbekende bij de corso-organisatie. Al in een eerder stadium werkte hij sa men met ontwerper J. van der Plas. die met het ontwerpen stopt vanwege een dreigend ge brek aan inspiratie. Beiden wil den toen al de abstracte lijn in slaan maar werden door het be stuur teruggefloten. Volgens Van Egmond was de tijd er nog niet rijp voor. Gisteravond konden de spon sors van het corso inschrijven op de verschillende wagens. Be paalde ontwerpen sloten goed aan bij de sponsor. Zo koos de VVV van Noordwijk voor het thema 'Golfbeweging'. Buur man Katwijk liet het oog vallen op het wal meer geruststellen der thema: 'Anker'. Samen moeten de sponsors van het evenement een bedrag opbren pn tUMM (Ir 250 000 en 300.000 gulden en volgens pen ningmeester T. i>angerak zal dat ook dit jaar weer lukken. Ge middeld leggen de sponsors 15000 gulden voor mi pi.i.il wagen op tafel. Alleen hoofd gekist hieter bloemenveiling Hora tast veel dieper in de bui del. Naast de presentatie van de tekeningen van dit jaar was er gisteravond ook de prijsuitrei king van het vonge corso. Bi|na iedere sponsor kreeg een prijs De wagen van Flora werd tot mooiste uitgeroepen VRUETUD Hummel Niemand laat zijn eigen kind al leen zongen Willy Alberti en zijn dochter. Een ruim dertigjarige dame uit Leiden dacht er net zo over en bracht daarom haar peuter voor de kantonrechter. Maar Alberti's tweede regel Je bouwt het liefst een muurtje om haar heen ging niet op. Tot stomme verbazing van de be zoekers kreeg het kind alle ruimte. Want terwijl moeder met de schoentjes van het wurm in de rechterhand haar zegje deed, kroop dochtertjelief op kousevoetjes achter de grif fier, rechter en officier om over de vloer, af en toe wat gekraai uitstotend. De lege kinderwa gen met een jas en een jasje er omheen gedrapeerd, stond als een stille verwijzing naast de Zelfs de bode liet zich verte deren door dit tafereel, terwijl kinderen toch normaal niet in de rechtszaal mogen komen. Quod licet loei, non licet boei. zeiden ze al in het Romeinse rec ht. ..Wat de oppergod Jupiter nf.iK. is <li' ns niet toegestaan" en dit godinnetje was even bo ven de wet gesteld te midden van ons gewone stervelingen. Want waar ging het om? Ook anderhalf jaar terug had de moeder haar kind „ik heb haar als bewijs maar even mee genomen" toen nog in een zware reiswieg, niet alleen wil len laten toen ze naar de kapper in de Haarlemmerstraat moest. Ze wilde zo weinig mogelijk meters met de wieg afleggen en parkeerde daarom de wagen voor enige ogenblikken op de nabijgelegen Stille Mare. YVicht en wieg werden vast bij de kap per afgeleverd, maar toen moe der terugkwam om de auto de finitief ergens te stallen, trof ze al een bon onder de ruitewisser „U had zich al die moeite kunnen besparenwist rechter Van Leeuwen. Het is immers toegestaan om voor elven op de Haarlemmerstraat met de auto te lossen. „Zo is het toch, offi cier?" „Nooit aan gedacht", zei de moeder, die die dag om half elf naar de kapper moest. „Ik dacht aan al die winkelende mensenWaarop officier van justitie J. van Ek van wal stak. „U boft nog dat die wagen er stond, want er geldt daar een Mrinffntt weolcepregding". reageerde hij. zich vooralsnog weinig aantrekkend van het ge- kraai om hem heen. „Had u uw kind niet in een /»//ggv naar de kapper kunnen rijden?" Nee. dat kon niet omdat de ingang van de kapper slechts via trap te wijken. Moeders pak te de spullen weer bijeen en de hummel kwam ergens onder de vier schaar van daan ge kropen om in 10 de wandelwa- f a gen te worden Ij) geholpen. Op weg naar de uitgang slaakte het kind nog een gilletje van geluk, maar bij die uitgang kwam er een probleem. Want ook het kantongerecht kent een antiek meertredig trapje. Gisteren kon inderdaad door de verslagge vers worden vastgesteld dat moeder hij het afdalen van zo n gevulde kinderwagen de hulp van derden moet inroepen. Dus dan trekken wij ossen de kar Hernia Ik voel me niet geroepen me een hernia te sjouwen aan mijn boodschap- pen Zo i klaarde 22-jarige Lei denaar waar om hij op een zaterdag in december 1990 zijn auto aan het begin van de Bree- straat had ge parkeerd. Hij kwarn net te rug van de Digros wahr hij voor 700 gulden inkopen had gedaan voor het kerstdiner in zijn stu dentenhuis. Zoals vaak op een zaterdagmiddag, waren de par keerplaatsen voor vergunning houders al bezet. „Ik had mijn auto anders bij de Universiteitsbibliotheek moeten parkeren, de dichtstbij zijnde plaats waar dat gratis kan. Met het verslepen van alle boodschappen, was ik dan wel een paar uur bezig geweest." Van het nut van een autovrije Breestraat was de Leidenaar niet overtuigd. „Best een mooi verhaal hoor. maar in de prak tijk komt daar natuurlijk niets van terecht. De regel wordt massaal overtreden De rechter was niet onder de indruk. Dat de regel wordt over treden. gaf de verdachte na tuurlijk niet het recht 'm ook maar aan zijn laars te lappen. ..I) kjcsl er aaH VOOI ...Hl (le Breestfaat te wonen. Dat heeft natuurlijk voor- en nadelen." Hij was het niet met de ver dachte eens dat overtreding van het verbod eerder regel dan uit zondering was. „Duizenden mensen houden zich wel braaf aan de regels." „Gelooft u dat nou zelf?", schamperde de zelf verzekerde Leidenaar. De officier stelde licht geïrri teerd vast dat in het betoog van de verdachte tien keer de woor den 'ik vind' voorkwamen. „U vindt een heleboel, maar u weet toch ook dat de propvorming' aan het begin van de Breestraat. zeker als er bussen bij betrok ken zijn. gevaarlijke situaties oplevert. Voor elven is het toe gestaan de Breestraat op te rij den om te laden en te lossen. Had u niet wat vroeger kunnen opstaan?" Hoewel de officier er geen 'kwis' van wilde maken, vroeg hij de verdachte of hij mis schien rechten studeerde. „De ze vraag lijkt me hier niet ter za ke doen", praatte deze zijn mond voorbij. De verdachte wendde zich daarop tot de rechter. „Ik weet dat de vraag hier niet aan de orde is. maar wat had u in mijn plaats ge daan?" „Waarschijnlijk hetzelf de". antwoordde deze „maar ik had gewoon mijn bon betaald Bovendien ken ik ook iemand die regelmatig met grote tassen zware dossiers over straat moet. Namelijk ondergetekende Ten slotte duwde de Leide naar de rechter een voorbeeld onder de neus. waaruit zou blij ken dat regels worden aange past als ze op grote schaal wor den overtreden ,Als u een beetje heeft opgelet, is u ook wel opgevallen dat op sommige snelwegen de maximumsnel held is opgetrokken van 100 naar 120 kilometer per uur Om te bewijzen dat hij wel degelijk goed had opgelet, ver oordeelde de rechter de overtre der conform de eis een boete van 60 gulden. Erik fjaixdm tf\ EmM Fmgmann De Burcht Muziekvereniging De Burcht zoekt nieuwe leden Mensen die klarinet, trompet, sousafoon ba riton of trommels bespelen, worden uitgenodigd een keer te komen kijken in het clubgc bouw van de vereniging aan de I di' RljrtllHn 21 Inlichtin- gen: 222817 of 89S496. Praatgroep kinderen Na de krokusvakantie begint bij het Fiom leiden een praatgroep voor kinderen van gescheiden ouders. Kinderen van 8 tot en met 12 jaar krijgen hier de gele genheid al spelend met hun \Tagen en ervaringen te komen De groep komt een keer per week bij elkaar. Deelnemers kunnen worden opgegeven bi) de Fiom leiden aan de l-angeg racht 65a Tel 226199/2260HH laarvergadering De leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt vanavond haar jaarvergadering in het restaurant van zwembad De /jjl aan de Paramaribo* traat IX* vergadering begint om 20.00 uur. AGENDA DINSDAG ?S FEBRUARI wei 77.rtnlOJOU* CAftAtyvOT* Cnr-.-M :*IVjc OrnifMt 70. 70 00 tol 71 00 w Uwt iv» 70 C</ Nonrów,* WOENSDAG 76 FEBRUARI

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15