Regio 'Registratie te vroeg geboren baby's schandalig slecht' 'Student is nu zakelijk genoeg' Kamerleden uit Beneluxlanden bezoeken Mellery Schiphol bouwt nieuw vliegtuigviaduct 'Verlies is eenmalig' Visgroothandel bedreigd Leidse biotechnologie gewild in Japan en VS 1 Dinsdag 25 februan 1992 Redactie; 071-161400 WILLEM SP1ERDUK MEINDERT VAN DER KAAU JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 14 SCHIPHOL PETER SLUIS Aan weerszijden van de snel weg Amsterdam-Rotterdam bij Schiphol is onlangs begon nen met de bouw van het grootste viaduct van Neder land. Met bouwwerk wordt maar liefst 56 meter breed en moet een gewicht kunnen dra gen van 590 ton. Het is dan ook niet bedoeld voor gewoon wegverkeer, maar voor de vliegtuigen van Schiphol die van en naar de Zwanenburg- baan rijden. Loopt het verkeer op de drukste snelweg tei hoogte van de Schipholtunnel bijna dagelijks vast. ook op het lan dingsterrein van de luchtha ven kent men inmiddels een fileprobleem. Volgens project leider A. van der Meent van de luchthaven leidt de smalle taxihaan tussen bet luchtha vencomplex en de ten westen van de A4 gelegen Zwanen - burgbaan steeds vaker tot op onthoud. „Op zich vallen de vertragingen, die hooguit een minuut of vijf zes duren, nog wel mee. Maar omdat de slot- tijden. de door de verkeerslei ding opgegeven vertrektijden, heel nauw luisteren, kwam toch de kwaliteit van de lucht haven in het geding." De bouw van het nieuwe vliegtuigviaduct, dat pal tegen de zuidkant van de Schiphol tunnel komt, is volgens hoofd opzichter Brands een com plexe aangelegenheid. „Je hebt namelijk te maken met het wegverkeer dat zo min moge lijk last van de bouw mag on dervinden. èn met de vliegtui gen die over de bestaande taxihaan rijden." Het werk neemt ruim een jaar in beslag. Werklozen aan de slag in glastuinbouw DEN HAAG ANP Het Regionaal Bureau Arbeids voorziening in Den Haag heeft tot nu toe ongeveer 300 werk zoekenden aan een baan in de Westlandse glastuinbouw ge holpen. Ongeveer 40 andere werkzoekenden hadden het werk in de kassen al na enkele dagen opgegeven of werden door de werkgever wegge stuurd. Van degenen die zeil zijn weggegaan wordt onder zocht of er sprake is van het weigeren van passende arbeid Is dat het geval dan lopen zij de kans te worden gekort op hun uitkering, aldus een woordvoer der van het arbeidsbureau gis teren. Het arbeidsbureau is enkele weken geleden begonnen met een intensieve bemiddelingsac tie in de glastuinbouw. Directe aanleiding vormt de verscherp te controle van politie en justitie op het tewerkstellen van illega len in de glastuinbouw. In reac tie daarop hebben tuinders meer dan voorheen vacatures op hun bedrijven gemeld bij het Regionaal Bureau Arbeidsvoor ziening. De tuinders hebben de afgelopen weken ongeveer 1.500 vacatures gemeld. Het ar beidsbureau heeft er daarvan ongeveer vijfhonderd afgewik keld. In het kader van de actie gaan bemiddelaars van het bu reau dagelijks in een autobusje met werkzoekenden langs de bedrijven. DEN HAAG/MELLERV PAUL VAN DER KOOU De Beneluxraad brengt op 28 april een bezoekje aan Mellery, het Belgische plaatsje waar gro te hoeveelheden Zuidhollands afval zijn gestort. De raad, ge vormd door par lementariërs uit de drie Benelux landen. wil on derzoeken of de getroffen be heersmaatrege len inderdaad te beperkt zijn. Bovendien hoopt men meer duidelijkheid te krijgen over de rol van Neder landse transpor teurs en de pro vincie Zuid-Hol land. Het is de bedoeling dat het bezoekje uit mondt in een rapport en moge lijk zelfs in een resolutie, meldt het Leidse D66 kamerlid A. Schimmel. Via zo'n resolutie hinden de leden van de Bene luxraad zich om via hun eigen parlement bepaalde stappen te nemen, zoals het stellen van kritische vragen aan de eigen Wring. In een eind vorig jaar gepubli ceerd boek onderstreepte jour nalist Hans Knoop nog eens dat deze provinciale overneid vuile handen heeft gemaakt bij de stort van verontreinigde grond van de Leidschendamse Titane- fabriek en vliegas en verbran dingsslakken van de AVR in Bel gië. Mevrouw Schim mel vroeg de mi nisters van justi tie. milieu en bin nenlandse zaken vergeefs om na dere stappen, nam half januari poolshoogte in Mellery en bracht deze maand ver slag uit van haar trip in de com missie leefmilieu van de Bene luxraad. Ook overhandigde het kersverse Benc- luxraadslid hier een geluidscassette met daarop het verhaal van woordvoerder Kinard van de plaatselijke actie groep tegen de stort. Op speciaal verzoek van Schimmel beperkt de raad zich tijdens zijn bezoek niet tot ge sprekjes met 'officials', maar staat ook een onderhoud met Kinard op het programma. Onderzoek naar rol provincie Omzet Bex daalt dramatisch ERIC JAN WETERINGS De omzet van reisorganisatie Bex uit Alphen is vorig jaar twintig procent gedaald. Er vie len geen gedwongen ontslagen, maar de verwachte groei van het personeel is tijdelijk gestopt. Voornaamste oorzaak van de terugval is de oorlog in Joego slavië. Volgens directeur H.C. van Druten heeft de reisorgani satie dit jaar het verlies reeds „meer dan goed gemaakt". Het in een nieuw pand aan de Laan der Continenten gevestig de Bex heeft in 1991 voor de eerste keer in zijn twaalfjarig bestaan verlies geleden. Het be drijf houdt zich bezig met auto bus- en vliegreizen en heeft on geveer honderd mensen in dienst. Gedwongen ontslagen blijven uit, omdat de oorzaken van het verlies volgens de direc teur eenmalig zijn. Hoewel Van Druten „het nut er niet van in ziet om weer terug te komen op een boekjaar dat al is afgeslo ten," wil hij toch wel een verkla ring geven voor het verlies. Hij wijt dit aan de golfcrisis en aan de burgeroorlog in Joegoslavië. Vooral dit laatste conflict kwam hard aan bij Bex, omdat het be drijf marktleider was in busrei zen naar het Balkanland. „De golfoorlog was een klap voor de hele branche", verklaart Van Druten. „Dat conflict was in het begin van het jaar, dus dan kun je je programma's nog wat aanpassen. De crisis in Joe goslavië kwam echter vroeg in net seizoen en dan kun je nier zo veel meer doen. Dat heeft ons twintig procent van de om zet gekost. Het verlies uit 1991 heeft geen blijvende gevolgen voor Bex. In 1989 nam het verzekeringscon cern Ohra de reisorganisatie over. Dit heeft „onvoorwaarde lijke steun" verleend. Volgensi Van Druten is Bex de klap dank zij deze hulp inmiddels weer te boven en zijn de vooruitzichten voor de komende jaren gunstig: „We hebben voor dit jaar een stijging gepland van twintig procent ten opzichte van 1990. Dat percentage hebben we nu al gerealiseerd." Over herovering van het marktaandeel in reizen naar Joegoslavië is Bex niet optimis tisch. De Algemene Nederland se Vereniging Reisbureaus (AN VR) heeft een missie naar het gebied gestuurd, die met opti-| mistische verhalen terugkwam. Bex gelooft er nog niet in. „Wij wachten op een positief advies van het ministerie van buiten landse zaken en dat kan nogl wel even op zich laten wachten. Wij verwachten pas in 1993 weer naar Joegoslavië te gaan." De Nederlandse visgroothandel woTdt steeds ernstiger bedreigd door de illegale aanvoer van vis. Volgens voorzitter J. Buys van de Visfederatie Groothandel en Industrie worden bonafide vishande laren uit de markt gedrukt door zwarthandelaren die ver onder de marktprijs opereren. De handel in illegaal gevangen vis, die al jaren plaatsvindt, krijgt volgens Buys steeds meer invloed op de bonafide handel. Niet alleen de binnenlandse handel, maar ook de export heeft er onder te lijden, aldus de voorzitter. Het Leidse plantenbiotechnolo- giebedrijf Mogen International heeft licentie-overeenkomsten gesloten met een aantal grote Amerikaanse en Japanse bran chegenoten. Sinds oktober vorig jaar heeft Mogen voor meer dan 1,5 miljoen gulden aan bio- technologische kennis verkocht. Het bedrijf verbetert genetische eigenschappen van gewassen, zodat ze beter bestand zijn te gen ziekten en plagen. De licenties betreffen het ge bruik van het zogeheten binair vector systeem, een methode om genetisch materiaal in plan ten in te brengen door middel van een bacterie. Deze methode, werd ontwikkeld door de Leidse hoogleraar biologie Schilper- oort. die ook voorzitter is van de wetenschappelijke adviesraad van Mogen. Het Leidse bedrijf heeft over-, eenkomsten afgesloten met Pio neer Hi-Bred International, het grootste zaadbedrijf ter wereld! en bekende plantenbiotechno-j logiebedrijven als Calgene enj Dupont. Calgene wil in Amerika] via genetische manipulatie lan ger houdbaar gemaakte toma ten op de markt brengen, maar heeft daar van de autoriteiten nog geen toestemming voor ge kregen. Leids protest tegen zyvangerschapsbewaker De Leidse hoogleraar verloskunde prof. dr. M.J.M.C. Keir- se is een kruistocht begonnen tegen het Amerikaanse To kos Medical Corporation. Tokos doet pogingen om de Nederlandse markt te veroveren met een apparaat waar mee zwangere vrouwen zichzelf tegen een te vroeg gebo ren baby kunnen bewaken. Keirse zegt dat het onderzoek naar de werking van het apparaat 'erbarmelijk slecht' is. Het toont in het geheel niet aan dat het werkt. De Leidse hoogleraar meent, dat het puur een kwestie is van snel veel geld verdienen. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Vrouwen, die kans op een vroeggeboorte hebben, kunnen het apparaat huren. De Ameri kanen betalen 75 dollar (zeg maar 150 gulden) per dag. Via een telefoon staan ze in verbin ding met een apparaat dat de heftigheid van de weeën moet registreren. Keirse zegt dat hier van niet kan worden afgelezen of de weeën bedreigend zijn. De ontsluiting is ook belangrijk. Maar die geeft de telefoon niet door. In Amerika wordt acht pro cent van de baby's te vroeg ge boren; in Nederland vijf pro cent. Wat ons land betreft gaat het om 9000 baby's per jaar. Gemiddeld kost het bewaken van een zwangerschap 5000 dollar (ongeveer 10.000 gulden). Gebruik op grote schaal zou in de miljoenen guldens gaan lo pen. „Én dat voor iets waarmee je niet eens kunt vaststellen of het het kind goed doet. Zo zegt het onderzoek niets over een sterftecijfer En dat is verdacht. Ik blijf erbij dat hier sprake is van een schandaal." Poging De Amerikaanse bedenker van Leidse studentendekaan niet blij met Ritzens tempobeurs LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De eeuwige student is al lang uit het Leidse stadsbeeld ver dwenen. Zes jaar hebben zij nog maar om hun studie af te ron den en voor slechts vijf jaar daarvan krijgen zij een beurs. „De tegenwoordige student is zakelijk en carrièregericht", constateert studentendekaan drs. A.W. Smits. Maar het is mi nister vart onderwijs Ritzen nog niet genoeg; de 'tempobeurs' is zijn nieuwste plan. Wie in het eerste jaar nauwelijks een tenta men haalt, verspeelt zijn recht op studiefinanciering. De Leidse dekaan Smits, tevens voorzitter van het Landelijk Be raad Studentendekanen, heeft weinig met dat laatste plan van Ritzen op. „Het eerste jaar is voor veel studenten oriënte rend. Je kan niet verwachten dat iedereen meteen de goede stu-' die kiest." De tempobeurs heeft volgens Smits een vervelend nevenef fect. „Het komt nu geregeld voor dat iemand na het halen van twee vieren afhaakt. Die be sluit vervolgens om het volgend studiejaar een andere studie te gaan doen. Zoals de regels nu zijn zou hij snel zijn studiefi nanciering stopzetten. Nu moet hij eerst toch nog een tentamen halen in de studierichting die hij niet meer wil, om recht te houden op een beurs." Smits heeft wel begrip voor het feit dat de overheid een ein de wil maken aan het verschijn sel van de 'no-show-studenten', de studenten die helemaal nooit komen opdagen en toch een studiebeurs krijgen. „Het ministerie denkt dat dat 15 pro cent van de ingeschrevenen zijn. Ik denk dat dat veel te hoog is geschat. Ze lopen zeker rond, maar niet in zo grote ge tale." De Leidse studentende kaan vindt het verkeerd dat de minister de studiefinanciering gebruikt om het probleem van de 'no-show' op te lossen. „Die studiefinanciering is al ingewik keld genoeg", stelt Smits. De tempobeurs is de laatste in een lange reeks van maatre gelen van de overheid om de kosten van het hoger onderwijs in de hand te houden. Vooral in de jaren '70 werd de toeloop tot het hoger onderwijs steeds massaler. De eerste poging om greep te krijgen op de kosten was de invoering van de twee- fasenstructuur: de maximale studieduur werd bepaald op zes jaar. Ook een nieuw stelstel Stu diefinanciering moest leiden tot minder studenten en dus lagere kosten. Volgens die nieuwe re gels heeft iedereen van 18 jaar of ouder die een dagopleiding volgt recht op een beurs.1 Die bestond uit een vaste bijdrage en een gedeelte dat renteloos kon worden bijgeleend. „In dat stelsel is geprobeerd om het ie dereen naar de zin te maken. Dat heeft geleid tot een recht vaardig maar complex stelstel. Het zou moeten leunen op au tomatisering, maar het is volsla gen verkeerd gelopen", stelt Smits vast. Er is volgens Smits nog wel geprobeerd om het sys teem verder te vereenvoudigen, maar dat heeft alleen maar meer complicaties opgeleverd. Ingrijpend was de maatregel dat studenten alleen maar ren tedragend kunnen lenen als aanvulling op hun beurs. Smits: „Vroeger beëindigde een stu dent zijn studie met een schuld van 20.000 gulden. Nu is dat vaak het dubbele. De overheids maatregelen hebben ertoe bij gedragen dat de schuldvorming onder studenten flink is toege nomen." De voorzitter van het Lande lijke Beraad Studentendekanen staat kritisch tegenover die schuldenlast. „Die schulden on- staan bij de mensen die van huis uit geen bijdrage in hun studiekosten kunnen krijgen. Waarom is het niet mogelijk ie dere student eenzelfde bedrag terug te laten betalen voor het feit dat-ie wetenschappelijke scholing heeft gekregen." Ook tegenover al die andere maatregelen die de student en zijn studie verder aan regels hebben gebonden, heeft Smits bedenkingen. „Ik begrijp best dat de overheid de kosten in de hand wil houden. Er is nu wel een te sterke tendens naar ver- schoolsipg en verschraling van het onderwijs. We leiden op de universiteit niet alleen maar be roepsbeoefenaren op. Er wordt verwacht dat we mensen afleve ren bij wie zelfstandigheid en wetenschappelijke vorming aanwezig zijn." Studentendekaan drs. A.W. Smits: kiest." de 'zwangerschapsbewaker', die door artsen worden geleid, heb ben in Nederland nog geen kans gezien vaste voet aan de grond te krijgen. Met Engeland zijn ze nog in de slag en, ver wacht proL Keirse, in Duitsland zullen ook pogingen worden ge daan. Het uiteindelijke doel, denkt hij, is het veroveren van de Europese markt. De Leidse hoogleraar zegt dat de markt heel agresief wordt be naderd. „Ze gebruiken van alles en nog wat. Ik weet dat ze, bij voorbeeld, op een luxe jacht in Callfornië een symposium heb ben gegeven. Het ergste vind ik dat artsen de leiding in handen hebben en dat een wetenschap pelijk tijdschrift het bijzonder slechte onderzoek heeft gepu bliceerd. Ik heb naar de uitgever ervan geschreven, maar die wil niet meer op de zaak terugko men." Daarmee is voor Keirse de kous niet af. Er gaat een brief naar een tijdschrift in Engeland waarin hij de kwestie opnieuw Prof. Keirse: 'Een nieuw medicijn wordt uit en te na getest maar een apparaat als dit mag zo op de markt worden gebracht.' foto jan holvast aan de kaak stelt. „Engeland", legt Keirse uit, „is voor de Ame rikanen de poort naar Europa. Lukt het hun om daar de 'bewa ker' aan de vrouw te brengen, dan ligt de weg naar Europa voor hen open." De Leidse hoogleraar begrijpt niet dat dit allemaal zo gemak kelijk gaat. „Als je een nieuw medicijn wilt introduceren, dan heb je heel wat te bewijzen. Hier brengt een handige jongen een bedenkelijk apparaat op de markt zonder dat iemand hem maar een strobreed in de weg legt. Ik vind dat de werking er van net als van een nieuw me dicijn moet worden aange toond."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14