Leiden Roomburg krijgt wellicht buslijn 'Niemand haalde het in z'n hoofd zelf iets te pakken' ANKE Enquete over koopavond ing moet uitbreiden na sluiting Hc De Morskring moet uitbreiden na sluiting Hoeksteen DE VRIES ÓLEMNISCAAT Poolse bedrijven naar Leiden Metliadon-man Henk van de Vegte na vijftien jaar gestopt leiden erna straatsma „Het woord 'junk' wil ik niet ho ren. Dat klinkt als een vloek, gaat over een wegwerpartikel. Ik had het altijd over supporters." Henk van de Vegte heeft de ver slaafden die hij vijftien jaar lang methadon verstrekte nooit an ders behandeld dan niet-ge- bruikers. Misschien verklaart dat wel het succes van de Leidse methadonverstrekking. In tegenstelling tot steden als Den Haag en Amsterdam gaan verslaafden uit de Leidse regio (waaronder ook Alphen aan den Rijn) niet naar de methadon- bus. In Leiden worden de drup pels niet vanachter tralies ver strekt. De GG en GD heeft hier in 1975 gekozen voor een meer open systeem van verstrekking. En dat is onder leiding van Van de Vegte goed uitgepakt. Eind februari neemt hij offi cieel afscheid van de GG en GD; in januari stopte hij al met wer ken. ,,De GG en GD ben ik op zich al vergeten, maar de men sen mis ik enorm. Het is nu elf uur 's ochtends en ik heb nog maar twee mensen gesproken: u en m'n vrouw. Bij de me thadonverstrekking kwamen er elke dag zo'n honderd mensen langs." ..In het begin was er voortdu rend bonje. Elke dag zorgde ie mand anders voor de verstrek king van methadon, zodat er geen band was met die mensen. Er waren toen een stuk of vijf tien verslaafden die dagelijks langskwamen voor hun drup pels." De toenmalige directrice van de GG en GD besloot iemand 'vast' aan te trekken om rust in de tent te krijgen. ,,Ze vroeg me of ik dat werk wilde doen en ik vroeg hoe ik dat moest aanpak ken. Ze zei: hou het menselijk. Na vijftien seconden stond ik weer buiten." Van de Vegte, die helemaal geen ervaring had met verslaafden, besloot al gauw ook in de weekeinden zelf voor de methadonverstrekking te zorgen. „Want het ging goed doordeweeks maar fout in de weekeinden. Dus dacht ik: ik doe het altijd of niet meer. En dat ik voor het eerste heb geko zen hield in dat ik maar twee vrije weekeinden per jaar had. Supporters De 'supporters' van Van de Veg te konden hun druppels bij de balie van het GG en GD-ge- bouw in de Roodenburgerstraat afhalen. „Er is bewust gekozen voor een open balie. Het rek stond daar altijd en niemand haalde het ooit in z'n hoofd om zelf iets te pakken. Daar ben ik ongelooflijk trots op. Ik heb al tijd heel gewoon gedaan, ben met ze omgegaan als niet-ge- bruikers. Ik praatte over gewone dingen, niet altijd over hun ge bruik. Als iemand er bij voor beeld onverzorgd uit zag dan zei ik dat hij daar best wat meer werk van kon maken. Het zijn onbelangrijke dingen, maar die mensen zijn gewend dat ze door niemand worden beke ken." De methadongebruikers moesten zich wel houden aan een aantal strenge regels. Zo konden de druppels tussen 8 en 11 uur 's ochtends worden op gehaald en geen minuut later. Daarin was Van de Vegte onver biddelijk. „Als ik tegen buiten staanders vertelde dat het goed liep werd vaak gezegd: ja, maar jij vindt zeker alles goed. Nou, als het nodig is heb ik genoeg kritiek op verslaafden. Maar het is niet zo dat ze zich niet aan af spraken kunnen houden. Na tuurlijk kon er in noodsituaties wel wat geregeld worden. Zo leende ik ook wel eens iemand 25 gulden voor het weekeinde, maar ik maakte dan gelijk een afspraak over het tijdstip waar op ik dat geld terug zou krij gen." Met kerstmis organiseerde Van de Vegte altijd een klein feestje. „Bij de eerste kerstvie ring kreeg ik van hen een boom met de mededeling: jij moet het verder gezellig maken. Met be hulp van de cliënten heb ik de tent toen versierd en mijn eigen geluidsinstallatie meegenomen. Het was een persoonlijke aan gelegenheid omdat, als je geld vraagt, iedereen er zich mee gaat bemoeien. Ik zorgde voor koffie met iets erbij, sigaretten en honderd waxinelichtjes. Daarna stuurde ik ook elk jaar iedereen een persoonlijke kerst wens." Van de Vegte betitelt verslaaf den als mensen die opgesloten zitten. „Het zijn geen zielige mensen, wel de personen er omheen, zoals familieleden. Er zijn onder verslaafden ook mensen die maar raak leven en er echt niets aan doen om er vanaf te komen. Ik kan trou wens woest worden als ouders tegen mij zeggen: die jongen van mij zou dat nooit doen Je kunt niet zeggen dat verslaaf den uit een bepaald soort gezin komen." De club methadongebruikers is vanaf 1975 uitgegroeid tot on geveer 100 personen. De laatste acht jaar is het aantal stabiel. „Je hebt een groep die niet meer uit die cirkel komt, maar er zijn er meer weggegaan dan bijgekomen." Van de groep ge bruikers die niet meedoen aan de methadon-kuur zijn sinds 1975 vijftien personen overle den. Van de Vegte heeft zijn werk altijd zonder veel commentaar uitgevoerd. De Leidenaar heeft zelf nooit iemand van zijn of haar verslavingsprobleem af ge holpen. „Ik heb altijd gedacht: Henk van de Vegte. „Ik word woest als mensen zeggen: mijn jongen doet dat niet Verslaafden komen niet uit ik moet gewoon de methadon geven die de arts van het CAD (Centrum voor Alcohol en Drugs, red.) voorschrijft. Maar verder bemiddelde ik wel, luis terde ik naar ze en gaf ze veel aandacht." „In principe voorziet de ver strekking van methadon in een behoefte, maar helaas werkt het net zo verslavend als heroïne. De mensen zelf zeggen dat het veel moeilijker is om van me thadon af te komen. Het alleen verstrekken van methadon schiet zondere verdere begelei ding zijn doel voorbij. Veel ver slaafden kunnen trouwens best wel wat doen, maar dat hoeft van de instanties allemaal niet." Koffie drinken Nu Van de vegte zijn handen vrij heeft wil hij proberen een ontmoetingsruimte voor ver slaafden te regelen Hij heeft daarover al gesprekken gevoerd met wethouder De Vrecze en ds. Dronkers van de hervormd- gereformeerde kerk. In het ge bouw De Bakkerij aan de Oude Rijn is misschien een plaatsje vrij waar verslaafden en Van de Vegte wekelijks twee uurtjes kunnen praten en koffie drin ken. „Geld heb ik niet nodig, al leen wal ruimte en een koffie- een bepaald soort gezin." fOTO HINK BOUWMAN automaat. Ik verwacht dat er eerst dertig zullen komen en daarna nog maar tien. En met die groep kun je dan iels doen. I r gebeurt nu helemaal niets voor die mensen. Ik wil overi gens geen gedoogzone zoals ze in Rotterdam hebben. Het is niet zo dat ik iets geheel nieuws wil beginnen. Ik wil onderdeel zijn van een bestaande situatie. Van de honderd vierkantjes die er zijn wil ik er een invullen Dinsdag 25 februan 1992 Redactie: 071-161418 JAN ET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LIEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Rechercheteam ingekrompen 1 let recherchebijstandsteam dat de zaak onderzoekt van de do de baby in Cronesteyn, is vandaag ingekrompen. Van de 25 re chercheurs blijven er acht over, allen van de Leidse politie. Vol gens voorlichter A. Kuijtzijn er geen nieuwe ontwikkelingen. Bewoners Coebel doen onderzoek Het ruzietje tussen bewonersverenigingen De Coebel en Zuid- West is van de baan. De Coebel onderneemt voorlopig geen stappen om de busbaan tussen de Duke Ellingtonstraat/Glenn Millerstraat en de Sweelincklaan open te stellen voor autover keer. Enkele omwonenden van de Sweelincklaan zijn hierop fel tegen. Zij vrezen toename van sluipverkeer en onveiligheid voor scho lieren in de wijk. Volgens een woordvoerder van De Coebel wordt het onderwerp eind dit jaar voorgelegd aan de bewoners van de nieuwe wijk. De verkeerswensen worden gepeild via een enquêteformulier. Op het vragenformulier kunnen de bewoners ook aangeven wat ze vinden van het prille plan om een passantenhaven aan te leg gen aan de rand van De Coebel. LEIDEN De Carnavalsvereniging De Spoorbumpers geeft zater dagavond 29 februari het carnavalsfeest in 't Spoortje aan de Bem- hardkade -10. Het hal wordt opgeluisterd door Leidse Kees. Oma van Tongeren en Martin de Jong. De volgende middag wordt het carnavalsfeest voor bejaarden gehouden. De juiste data van de carnavalsfeesten van De Hutspotten in het Antonius Clubhqis zijn: 29 februari, 20.00 uur bal, 2 maart 9.00 uur, feest voor gehandicapten en 's avonds vanaf 20.00 uur doordou wersbal. De openbare basisschool de Morskring aan de Damlaan. De gemeente bekijkt de mogelijkheden om een busver binding aan te leggen naar het bedrijfsterrein Roomburg, aan de overkant van de Kanaalweg. Het is de bedoeling dat de bus naar Roomburg doorrijdt richting industrie terrein Grote Polder in Zoeterwoude. De dichtstbijzijnde halte is nu op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Openbare basisschool De Mors kring aan de Damlaan moet worden uitgebreid. De school verwacht een toename van het aantal leerlingen als per 1 au gustus de deuren sluiten van openbare basisschool De Hoek steen, eveneens in de Mors. De Hoeksteen gaat volgend jaar dicht omdat er al een aantal jaren te weinig leerlingen zijn. De Morskring telt nu ongeveer 240 leerlingen en 'zit vol', zegt een ambtenaar van de directie onderwijs. Aangenomen wordt dat veel ouders hun kinderen na ophef fing van De Hoeksteen opgeven voor De Morskring. Die léijgt er daardoor waarschijnlijk zo'n vijftig leerlingen bij. „Er komt een tekort van twee lokalen", verwacht de ambtenaar. Waar schijnlijk worden die gebouwd op een deel van het speelterrein van de school aan de Damlaan. De gemeente wil de houw van de extra lokalen het liefst com bineren met een gróte opknap beurt. waar de veertigjarige school aan toe is. Of de plannen kunnen door gaan, is echter nog de vraag. Het ministerie van onderwijs heeft namelijk een 'bouwstop' ingesteld. Voorlopig mogen er geen nieuwe schoolgebouwen meer bijkomen en krijgen schoolbesturen geen subsidie meer voor grootscheepse reno vaties. Het besluit van het mi nisterie heeft te maken met de schaalvergroting, waardoor al leen grote scholen overblijven. Uit de prognoses blijkt dat het aantal leerlingen van De Mors kring de komende jaren blijft groeien. Met die cijfers in de hand stapt de gemeente naar het ministerie om subsidie te leiden Om erachter te komen hoe Leidse winkeliers denken over een koopavond op vrijdag, be gint morgen een telefonische enquête. De Kamer van Koop handel heeft een marketingbu reau opdracht gegeven de me ningen te peilen van winkeliers in de binnenstad en in de win kelcentra in andere wijken. Ook gemeentebesturen en midden standers in omliggende ge meenten wordt om een mening krijgen voor renovatie en uit breiding. „Het wordt een leuk gevecht", zegt de ambtenaar. Volgens hem is nog onduidelijk hoeveel geld er precies nodig is gevraagd. Totaal krijgen 200 winkeliers vragen voorgescho teld. Op basis van de uitslag van het onderzoek stelt de Kamer een advies op aan de gemeente Leiden, die het plan heeft opge vat de koopavond te verschui ven in combinatie met een ex tra markt in de binnenstad op vrijdag. De gemeente is ver plicht advies van de Kamer van Koophandel in te winnen bij veranderingen in het kader van de winkelsluitingswet. óm de school op te knappen en uit te breiden. Het provinciebe stuur heeft inmiddels een hricf aan de Leidse gemeenteraad ge stuurd waaruit steun blijkt voor 0 Blauwe plekken Judith is teruggetrokken en stil Waarom eigenlijk? geb f 24,50 Anke de Vries signeert woensdag 26 februari van 15 00 tot 17 00 uur in Boekhandel Kooyker Breestraat 93, Leiden verkrijgbaar in de boekhandel fOTO HKLCO KUIPfRS het hesluit om De Hoeksteen op te heffen en het plan om De Morskring uit te breiden. LEIDEN JANET VAN DUK Of het mogelijk is een bus naar de bedrijfsterreinen te laten rij den is echter nog zeer onzeker, omdat het ministerie van ver keer steeds meer bezuinigingen oplegt. De gemeente streeft er in elk geval naar de busverbin ding vanaf md 1993 in de dienstregeling op te nemen. De gemeente krijgt een bud get van het rijk en sluist dat door naar de NZH die er de stadsdienst van laat rijden. „We kunnen zelf keuzes maken over de besteding van het budget, maar door alle bezuinigingen wordt het allemaal steeds moei lijker". aldus P. Eilander van de gemeentelijke directie verkeer en vervoer. Voor alle lijnen geldt bovendien dat er een bepaald aantal passagiers moet zijn. Probleem is dat overdag wei nig mensen in de bus naar Roomburg zullen stappen. Al leen 's ochtends vroeg en aan het einde van de middag is be- LEIDEN Een aantal vertegenwoordigers van Poolse bedrijven komt op 23 en 24 april naar Leiden om mee te doen aan de Holland- Poland Business f air. In het Gulden Vlies aan de Breestraat worden dan twee bedrijven- kontaktdagen gehouden Aan Nederlandse zijde worden de komende weken een aantal groothandels uitgenodigd voor deze dagen De organisatie van de dagen is in handen van de Haagse Ho geschool „Het is de bedoeling dat Poolse bedrijven contacten leggen met Nederlandse groot handels. Dat vergroot hun kans op exportmogelijkheden zegt E. Koens van de Haagse Hoge school. Zelf bracht hij vorig |aar met een groep studenten en do centen een bezoek aan het Poolse Torufv Daar ontstond het idee voor de bedrijvendag. De dag wordt in Leiden gehou den omdat deze gemeente een stedenband met Tonin onder hoefte aan een goede busver binding Maar. zegt Eilander, de situatie wordt anders als het be drijfsterrein over een jaar of twee. drie is volgebouwd. Bo vendien is besloten om ook en kele honderden woningen te bouwen in het gebied. AJs wordt gekozen voor een busverbin ding naar Roomburg, moet waanchijnlijk een andere Ufn vervallen, benadrukt Eilander. De Zijl Bedrijven, de Leidse so ciale werkvoorziening die een bonboninpakkcrij op het nieu we bedrijfsterrein heeft ge bouwd, heeft inmiddels een ei gen pendeldienst ingesteld. Een Bus van de N231 Is dooi hei be drijf gehuurd en vervoert 's och tends en s avonds de perso neelsleden. De bus rijdt naar het Centraal Station en stopt onderweg een paar keer. „Pro bleem is dat dat busje ons 50.000 gulden per jaar kost", /<-gt directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven. „Wij zouden het liefst een houdt. Omdat in Leiden geen economie gestudeerd kan wor den en er ook geen heao is, neemt de Haagse Hogeschool de organisatie op zich. De da gen maken deel uit van een af studeerproject van studenten spitsuurdienst wallen, die ook langs de Grote Polder in Zoeter woude en dan verder richting Alphen rijdt. En de andere kant op via de Kanaalweg naar het centrum. Maar dat schijnt alle maal niet zo gemakkelijk te 0MO Ook andere bedrijven op Roomburg klagen over de slech te bereikbaarheid met het openbaar vervoer, zegt Bovens. ,.i.r is overleg gevoerd met de wasserij en met JVC. JVC. heeft een ondersteunende brief ge stuurd naar de gemeente Een woordvoerder van het elektronicabedrijf zegt alle ver trouwen te hebben in een goede oplossing. „Het bedrijfsterrein is nog niet volledig operatio neel. dus het is nu niet interes sant om een goede openbaar- vervoerverbinaing te maken Maar als het terrein helemaal vol is dan zal het wel vlotter gaan. Daar heb ikJiet volste ver trouwen in." JVC"-werknemers zijn ook minder afhankelijk van de bus dan het personeel van de socia Ie werkvoorziening, aldus de woordvoerder. „Bij mij komen de meesten per auto, sommigen komen op de fiets. Voor hen zijn nu goede fietspaden aangc legd aan de Haagse Hogeschool Een in Polen verblijvende Ne derlandse inkoper legt momen teel contacten mei de Poolse bedrijven. Volgens Koens heb ben er 23 bedrijven positief ge reageerd. CAM Computer Marketing Associatie BV Bezoek de open dagen 27 28 februari /Exact Software Doorlopende demonstralie Exact Software voor Financiële administratie Sc Fakturenng Voonaad Sc Lociuick Management informatie Verkoopinformatie Sc Relatiebeheer CMA/CFNTRIC BV Haagse Schouwweg 8b Leiden, naast Hohda>-Inn. Tel d l 123626 F» 071-769948

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13