Rtv show Aanbod vrij Pinksterbeweging eist zendtijd op tv 'Baan en gezin op eerste plaats 'Kinderen willen weten hoe programma wordt gemaakt Dinsdag 25 februan 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 10 HET IS JAMMER, maar Hilversum is veel te versnipperd Al die omroepen hebben eigen belangen en werken concrete plannen tegen. Nu de NOS bezig ts een plan over de toe komst van de radio op te stellen, moeten er snel concrete beslissingen worden genomen en anders moet de politiek de knoop maar doorhakken. De chaos wordt zo maar groter en groter. (ROOS-coördinator Groenendijk) ROOS blij met ontwikkeling regionale omroep HILVERSUM MONIQUE BRANDT Nog maar enkele ja ren geleden werden regionale omroe pen minzaam beschouwd als de sufferdjes van het omroep bestel. Ofschoon de Hilver- sumse omroepen hun collega's in het land nog steeds niet he lemaal voor vol aanzien, bewij zen de cijfers dat de dertien 'regionalen' In Nederland in middels volwassen zijn gewor den. Het afgelopen jaar steeg het aantal luisteraars naar de dertien regionale stations - waarvan de meesten twaalf uur per dag uitzenden - met ruim tien procent Het markt aandeel bedraagt nu bijna 24 procent, een percentage dat in sommige delen van het land alleen nog wordt overtroffen door popzender Station 3 (31,2 procent). De stijgende populariteit is volgens Ben Groenendijk, coör dinator van de overkoepelende organisatie voor regionale om roepen (ROOS), vooral te dan ken aan de volledigheid van de programmering. „We hebben een redelijk compleet aanbod. Nieuws en actualiteiten als kernfunctie, daaromheen veel 'gezellige programma's', veel contact met de luisteraars. De herkenbaarheid spreekt aan, dat is duidelijk. Als je een echte nieuwsfreak bent, moet je Radio 1 maar aanzetten. Wat wij bie den is een ouderwetse vorm van radio." Georganiseerd door ROOS is vandaag in Amsterdam een symposium gehouden over de toekomst van de regionale om roep, over reclame -sinds 1 ja nuari mogen regionale omroe pen reclame uitzenden-, over regionale televisie en vooral over de samenwerking met de landelijke omroepen. Tot nu toe botert het niet tussen die twee partijen. De regionalen zouden het liefst komen tot een uitwis seling van nieuws: Hilversum verzorgt voor de regionale om roepen de landelijke en interna tionale berichtgeving, op hun beurt leveren de regionalen nieuws uit hun eigen gebied. Het is maar de vraag of zo'n constructie er ooit zal komen, want Hilversum staat niet te springen om enige inbreng van regionale omroepen in hun ei gen programma's. Gesprekken Al enige tijd voert de ROOS ge sprekken met de NOS, maar tot nu toe zonder resultaat. Groe nendijk: „Het is jammer, maar Hilversum is veel te versnip perd. Al die omroepen hebben eigen belangen en werken con crete plannen tegen. Nu de NOS bezig is een plan over de toekomst van de radio op te stellen, moeten er snel concrete beslissingen worden genomen en anders moet de politiek de knoop maar doorhakken. De chaos wordt zo maar groter en groter." Radio West en Radio Rijn mond, teleurgesteld over de tra ge besluitvorming, verzorgen inmiddels zelf de landelijke en internationale berichtgeving en willen op den duur een randste delijke binnen-buitenlandre- dactie beginnen. De verwach ting is dat ook Radio Noord- Holland zich hierbij aan zal sluiten. De ROOS is niet blij met die voortvarendheid. Groenen dijk: „Ik begrijp het ongeduld wel, maar ik vind zo'n vorm van concurrentie niet goed. Dat is in niemands belang. Het is boven dien een ontzettende verspilling van publieke middelen en ener gie. Wij moeten onderdeel blij ven uitmaken van het publieke bestel. Er wordt geroepen dat Hilversum het binnenkort af zal Charisma TV eist zendtijd op de televisie om de Pinkster-charis matische beweging haar eigen boodschap te laten uitdragen. Het gaat daarbij om 'genezing door het evangelie bijvoorbeeld door handoplegging of gebed'. Dat heeft Charisma TV bij de Raad van State betoogd, waar zij beroep heeft aangetekend te gen de afwijzing van zendtijd door het Commissariaat voor de Media. Volgens het Commissariaat is het niet te rechtvaardigen dat zendtijd wordt toegewezen aan een groep christenen die zich op slechts enkele punten onder scheidt van andere christenen binnen dezelfde stroming als waarvoor de EO zich sterk maakt. Daarbij wordt gewezen op de relatieve schaarste aan zendtijd en de nadelige effecten leggen tegen de regionale roep. Onzin. De organisatie Radio 1 mag dan slecht zijn, de programma s zijn dat zeker Mediabeleid Onlangs deed minister d'Anco- na (wvc) veel stof opwaaien toen ze - volkomen onverwacht - verkondigde dat de zendtijd van de regionale omroepen maar teruggebracht moest wor den tot maximaal 6 uur per dag. Na een storm van kritiek, ook vanuit haar eigen partij, heeft ze in een brief aan ROOS haar uit spraken enigzins 'verzacht'. De ergernis over het mediabeleid op het gebied van de regionale omroep is er niet minder om. „Nalatig beleid", verbetert Groenendijk. Als één van de grote knelpun ten noemt Groenendijk het fi nancieringssysteem. Nu nog be taalt iedere burger het zoge naamde omroeptientje, waar van de opbrengst naar de regio nalen gaat. In gebieden waar minder mensen wonen en dus minder geld wordt opgebracht, vult het Rijk de omroeppot aan, ervan uitgaand dat voor de ex ploitatie van een radiostation jaarlijks minstens vier miljoen gulden nodig is. De minister wil echter af van die rijksbijdrage en snel ook. Ze vindt dat de provincies zelf maar moeten zorgen voor fi nanciering van de regionale omroep door het verhogen van de provinciale omroepbijdrage. „Belachelijk zegt Groenendijk geïrriteerd. „In een dun bevolkt gebied als Flevoland zou dat be tekenen dat je zestig gulden moet gaan betalen voor regio nale omroep. Leg dat maar eens uit aan de burgers. Verhoging van de reguliere omroepbijdra ge is in de politiek een taboe, onbespreekbaar, maar voor re gionale omroep ligt dat kenne lijk anders." De ROOS wil dat het omroeptientje' gehand haafd wordt, en eventuele aan vullingen uit het jaarlijkse pro vinciefonds worden betaald. „Zo heeft wvc in ieder geval niets meer met ons te maken." Televisie Hoe het systeem er ook uit zal komen te zien, in elk geval is nu al duidelijk dat er - ook met re clame als nieuwe inkomsten- bron- niet genoeg geld is om ook regionale televisie te bekos tigen. Een aantal omroepen, waaronder Radio Oost en Om roep Friesland, heeft al ver ge vorderde tv-plannen. Allereerst via de kabel, maar het liefst via de ether. Nederland 3 zou pri ma geschikt zijn, vindt de ROOS. „Bijvoorbeeld vijf keer per week aan het eind van de dag een uitgebreid nieuwsover zicht via Nederland 3 en in elke regio de eigen regionale om roep op het scherm." Naast het tientje voor radio zou de burger volgens het plan van ROOS ook een tientje voor tv moeten gaan betalen. Een andere optie is dat de overheid gaat betalen. Regionale omroep is immers onderdeel van het publieke bestel, aldus de rede nering van Groenendijk. „Er moet in ieder geval snel overleg komen met Hilversum over het verschijnsel regionale televisie. De kracht van regiona le radio is zwaar onderschat, blijkt uit het feit dat we concur renten zijn geworden. En de chaos en versnippering in om roepland moet vooral niet gro ter worden." die aan verdere versnippering van zendtijd verbonden zouden zijn. Daarnaast twijfelt het com missariaat aan de representati viteit van Charisma TV binnen de Pinksterbeweging. „Volgens officiële cijfers zijn er weliswaar zo'n honderdduizend charisma tische christenen, maar dat wil niet zeggen dat zij zich allemaal achter net initiatief voor een ei gen omroep scharen", betoogde mr. G. Weesing namens het commissariaat. Charisma TV meent echter dat het argument van de ver snippering niet opgaat, omdat de EO de charismatische bewe ging geen ruimte biedt. „De EO zou door een koersverandering een groot deel van haar refor matorische achterban kwijtra ken", meent Charisma TV. „Het gaat duidelijk om twee signatu ren die beide een plaats in de ether verdienen". Uitspraak 16 april. 10 meest bekeken programma's van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder programma zo. O.S. Sluitingsceremonie vr. !j Medisch Centrum West zo. i| Ook dat nog iTV-Show do.Journaal 20.00 uur do. |i Surpriseshow di. II O.S. Schaatsen ma.j| Goede Tijden omroep j NOS x 1000 3.160 TROS 23® 3.020 KRO i121 %l|2.760 TROS 19% 2.520 VARA18% 2.440 TROS 18% 2.350 NOS 17% 12.320 RTl-4 17% 2.290 NOS 17% 2.270 RTL-41117% 2.250 Oe familie Krol, de ringende trots van Friesland Het is begonnen in de auto met 'Muisje speelde dichtbij poes.' En nu weten zich warempel de tv-camera's geregeld op zich gericht, als ze gezamenlijk 'Bridge over troubled water', All around my hat' of 'Amazing grace' aan heffen. Nederland heeft een nieuw feno meen, bestaande uit Eelke, Ynke, Tepske, Hienke, Ytekc, Jaap en Ypie, samen vor mend: de Familie Krol. Denk vooral niet dat de familie Krol zich heeft laten inspireren door de familie Von Trapp. Geen sprake van. „Neeee!" roept de familie in koor. En moeder Ynke verduide lijkt: „We hebben de vergelijking natuurlijk ineer gehoord. Het ligt ook voor de hand: een zingende familie. Maar alsjeblieft niet: we willen wel gewoon door blijven leven. De publiciteit die we nu krijgen, is al meer dan genoeg." De meeste familieleden wonen in Fries land, en naar genoegen mogen ze wel zeg gen. Ynke: „Het is ons goed uitgekomen dat we een beetje in een uithoek wonen. We worden wel meer aangesproken dan voor heen, maar alleen door mensen die ons al kenden. Ik denk dat als we centraler had den gewoond ons leven veel meer veran derd zou zijn." „Zingen hebben mijn man Eelke en ik van huis uit meegekregen. De broers en zussen en wij ook hebben altijd op koren gezeten. Toen de kinderen klein waren, zongen wc ook met hen. Dat was vanzelf sprekend. Wij komen oorspronkelijk uit Friesland, maar we hebben zeventien jaar in Groningen gewoond. De familie woonde dus zo'n vijftig kilometer weg. En wat doen kinderen die achterin de auto meemoeten: dat wordt vechten. Zingen was dus een prachtige manier om hen zoet te houden. Timpetampe-tovenaar, versjes van vroe ger." Bandje „Maar met de ooms en tantes zongen we ook. Zo hebben we op een gegeven mo ment een familiekoor opgericht. Dat kon makkelijk. We waren met zesentwintig. Met dat koor hebben we ook opgetreden, in De Doelen in Rotterdam bijvoorbeeld. Een jaar 'of twee geleden was er een oproep voor het familie-programma van Ted de Braak. Mensen die zelf muziek maakten werd ge vraagd een bandje op te sturen. Mijn broer belde me en zei: 'je moet eens een bandje van het koor sturen.' Dat heb ik gedaan. Maar op dat bandje heb ik ook een stukje gezet dat we met ons eigen gezin zongen. Want met elkaar traden we ook af en toe op, veel in de kerk, in Buitenpost bijvoor beeld. En wat denk je: de NCRV reageerde, niet zozeer op het familiekoor, maar op dat stukje van ons. „Wij dachten eerst: daar horen we nooit meer iets van. Maar nee, we werden opge roepen en er moest een opname worden gemaakt. Na ons optreden in de Ted Show heeft de telefoon bij de NCRV urenlang roodgloeiend gestaan. We konden het aan vankelijk niet geloven. Voor ons was het een leuke dag uit geweest. Maar uit de be langstelling concludeerden producer Piet Souer en Henny Budie dat er een cd van ons moest komen." Op de cd staan ballads, maar er staan ook medleys van Nederlandse liedjes op: Droomland, De Kleinste. Ons Bootje. Doch ter Yteke: „We mochten zelf liet repertoire samenstellen. We vonden dat er voor alle leeftijden iets op moest staan. De jongeren in het gezin zouden zelf niet in de eerste plaats voor die oude Nederlandse liedjes hebben gekozen. Maar we weten, gezien de reacties als we in bejaardenhuizen optre den, dat oudere mensen er veel herinnerin gen aan hebben. En het zijn Qok mooie liedjes natuurlijk." Ballads Zoon Jaap: „Na een paar avonden praten hadden we een lijst van zo'n zestig ballads. Daaruit hebben we een keus gemaakt." Vader Eelke: „En ik vond dat er iets Fries op moest. Dat is 't Aldershus geworden." Dochter Hienke: „We zijn een gezin. We vonden dat de cd een weerspiegeling moest zijn van de voorkeuren van ons allemaal." Dochter Tepske: „Met als rode draad de harmonieën, want daar zijn we allemaal dol op." Moeder Ynke: „Het liefst zingen we a ca- pella. Zo hebben we altijd gezongen. Een heel enkele keer maar zingen we met bege leiding. Mijn man en Hienke spelen allebei gitaar." Vader Eelke: „Ik herinner me van vroeger thuis: we hadden een orgel, van Johannes de Heer. Daar zongen we op zondagavond bij. Mensen die uit de kerk kwamen, liepen speciaal een straatje om: luisteren bij Krol, aan het raam." Moeder Ynke: „Het zingen is altijd een fa milie-aangelegenheid geweest. We willen dat graag zo houden. Het is niet dat we niet graag willen dat veel mensen de cd kopen: daar hebben we hem voor gemaakt. Maar we willen ons leven niet in het teken stellen van optreden. Trouwens we hebben alle maal ons werk: een baan en een gezin, dat moet op de eerste plaats komen." Klokhuis maakt leerzame rondreis langs basisscholen STRIPS BOLLEBOOM HILVERSUM ALE VAN PUK Het NOS-programma Klokhuis zit vanaf september in het les pakket van de hoogste groepen van het basisonderwijs. Het to tale lespakket, bestemd voor de groepen 7 en 8 van de basis scholen, omvat zes lessen van ongeveer anderhalf uur. Een grote uitgeverij zal een lesboek leveren. „Het mes snijdt aan twee kanten", zegt Klokhuis-maker Piet .eelhned \.m «lo V 16 kunnen antwoord geven op de in honderden brieven gestelde vraag hoe het Klokhuis wordt gemaakt. En wordt scholen de gelegenheid gegeven om leer lingen uit te leggen wat er alle maal nodig is om tv program ma's te vervaardigen." Het initiatief voor het Klok huis project is genomen door het Haagse centrum voor kunst en cultuur Koorenhuis. Tijdens lessen op Haagse scholen ont dekte lerares Désiré Derrez, dat „kinderen hebben er geen flauw benul van hoe een tv-program- ma tot stand komt. Ze kijken wel allemaal tv, op school en thuis. En toen we het ze vroe gen. wilden ze nagenoeg alle maal weten wat er bij het ma ken van programma's komt kij ken.'' „Goh, dat wisten we helemaal niet", was dan ook de reactie op vijf Haagse scholen toen het programma, dat uitlegt hoe Klokhuis tot stand komt. was vertoond: „De kinderen waren verrast en verbaasd." Niet belerend Waarom is de keuze op Klok huis gevallen? Medewerkers van het Koorenhuis: „Het program ma moest niet belerend, maar wel educatief en geestig zijn en er moest zowel op lokatic als in de studio gefilmd kunnen wor den. Het onderwijs moest met de criteria informatief, begrijpe lijk en nog leuk ook uit de voe ten kunnen." Klokhuis-maker Geelhoed: „Voorwaarde van onze kant is geweest dat onze redactionele onafhankelijkheid gewaarborgd werd. Dat wij in de komende maanden afleveringen van het Klokhuis gaan maken, die ge heel gewijd zijn aan thema's, is derhalve dan ook geen gevolg van dit scholenproject." Het ministerie van wvc vond het initiatief zo belangwekkend, dat een subsidie van 90.000 gul den werd verleend. De titel van de zes lessen, die basisscholen kunnen bestellen, luidt: 'Met het Klokhuis de klas in'. Aan de hand van het thema 'Zinken en drijven' van het Klokhuis leren de leerlingen van de hoogste klassen van de basisscholen in les I wat de kenmerken van re portage en drama zijn. In les 2 zien ze welke beroepen eraan te pas komen om een aflevering te Fragment uit het Klokhuis, binnenkort opgenomen in het lespakket van het basisonderwijs. archieffoto anp maken. Les 3 toont het verschil tussen foto, beeld en beeldver haal enzovoorts. Heel tv-kijkend Nederland •kan woensdagavond zien hoe schrijver lan Riem van een idee een verhaaltje maakt voor het Klokhuis van de avond tevoren. Tv-kijkend Nederland kan te zelfder tijd gewaar worden hoe in het archief uit 160.000 film banden kan worden gekozen. Hoe de regisseur thuis zijn draaiboek maakt en hoeveel meer wordt opgenomen dan nodig is. Ten slotte kan ieder een zich indruk vormen over de manier waarop wordt gemon teerd, hoe de repetities verlopen en op welke wijze de decors in de studio plegen te worden op gesteld. 9Klokhuls, vanavond en morgenavond om 18.40 uur op Nederland 3) BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10