Regio Voorschoten loopt niet warm voor gft-evenement 'Elk jaar een ton is goed haalbaar' Maandag 24 februan 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIER DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN LEIDEN NIEUWSLIJN Brandjes in Wassenaar WASSENAAR Bij een brand op de renbaan Duindigt in Was senaar is vanmorgen vroeg een schuur met tuigage voor paar den volledig in as gelegd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een slecht werkende elektrische kachel. Het vuur werd door een bewakingspatrouille ontdekt. Een schoorsteenbrand in een villa aan de Groot Hoefijzerlaan in Wassenaar hield de brandweer zaterdagavond ruim twee uur bezig. Er moesten een hoogwerker en een ander blusvoertuig worden ingezet om het vuur onder controle te krijgen. Een poli tiewoordvoerder omschreef de klus als 'lastig' omdat er een knik in de schoorsteen zat. De vermoedelijke oorzaak van de brand was vuil in de schoorsteen. Inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP Bij een inbraak in een fiatwoning aan de Pol dertocht in Leiderdorp is in de nacht van zaterdag op zondag een dure stereo-installatie gestolen. De inbrekers kwamen het pand binnen na het forceren van een raam. Ook een woning aan de Willem de Zwijgerlaan werd door inbrekers bezocht. Hier kwamen ze binnen door de achterdeur te forceren. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen wat er is weggenomen. Geld en sieraden gestolen in Warmond WARMOND Bij een inbraak in een woning aan de Ganzenwei in Warmond zijn geld, een europas en sieraden gestolen. De in braak is gepleegd tussen zaterdagmiddag 16.00 en zondag 00.40 uur. Uit een winkel aan de Dorpsstraat verdween een rek met aanstekers ter waarde van 1800 gulden. De daders kwamen de zaak binnen na het gooien van een steen door een ruit. Inbrekers slaan toe in Voorschoten VOORSCHOTEN Inbrekers hebben zaterdag in twee dicht bij elkaar gelegen Voorschotense woningen hun slag geslagen. Uit beide huizen zijn sieraden gestolen. De politie sluit niet uit dat er sprake is van één (groep) dader(s). De bewuste woningen zijn gelegen aan het Rouwkooppad en aan de Woelwijklaan. De in brekers zijn in beide gevallen naar het op de eerste etage gelegen slaapkamerraam geklommen. Jonge ondernemers Holtlant College krijgen een prijs LEIDERDORP UESBETH BUITINK De mini-onderneming 'Beco' van het Leiderdorpse Holtlant College heeft zaterdag een prijs ontvangen van het Koninklijk Nederlands Ondememersver- bond (KNOV). Van de dertig mi ni-ondernemingen die in Ne derland zijn opgezet, had 'Beco' de beste produktie, planning en promotie, vond de KNOV. Elf leerlingen uit de tweede klas van het Holtlant College richtten vorig jaar 'Beco' op. De afkorting staat voor 'Beker Eco logisch', want 'Beco' maakt voor scholen bekers ter vervanging van de plastic bekers die bij dui zenden in de prullenbak ver dwijnen. Het 'Beco'-bekertje kan jarenlang gebruikt worden. Voor de hygiëne verzon 'Beco' ook een speciale spoelbak, waarin het bekertje kan worden omgespoeld. Behalve een bekertje en spoelbakken leveren de jonge ondernemers nog een milieu campagne, om leerlingen milieu-bewuster te maken. De campagne bestaat uit een swin gende actie met een Veronica- karakter onder de titel 'Save my day', compleet met house-mu- ziek op een jingle, een informa- Voorzitter 'Missie en ontwikkelingstapt op ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Na achttien jaar legt Koos Paar- dekooper van de Zoeterwoudse werkgroep 'Missie en ontwikke ling' zijn voorzittershamer neer. De meeste bekendheid verwierf hij als veilingmeester van de jaarlijkse missieveiling. De op volgster van Paardekooper is A. Borst-Mooiman. Toen hij zich achttien jaar ge leden beschikbaar stelde als lid van de werkgroep, werd Paarde kooper onmiddellijk tot voorzit ter gekozen. Tot dan toe was er op bescheiden schaal geld inge zameld voor de Zoeterwoudse missionarissen. Paardekooper had kort daarvoor gezien hoe een veiling voor het herstel van de gedeeltelijk verbrande kerk in de Zuidbuurt een flink be drag had opgebracht. Op zijn initiatief werd in 1975 in de der de week van september de traditionele missieweek de eerste Zoeterwoudse missievei ling gehouden. Er werd een op brengst van ruim 11.000 gulden behaald. Dit resultaat gaf de werkgroep moed om door te gaan. Elk jaar bracht de veiling meer op. tot in 1990 de opbrengst de 90.000 gulden bereikte. Het afgelopen jaar kwam er 35.000 gulden minder binnen. Andere zoge naamde 'stille activiteiten' zoals nalatenschappen, giften bij jubilea en kaartavonden zorgden ervoor dat ook dit jaar toch weer bijna honderddui zend gulden naar de missiona rissen kon worden overge maakt. Toch zegt de bijna 66-jarige Paardekooper dat de werkgroep niet in de eerste plaats streeft naar 'elk jaar meer'. Het gaat er volgens hem om dat de veiling goed verloopt, dat de mensen ernaar toe leven en dat ze ach teraf een goede herinnering aan het evenement overhouden. Dan komt het geld vanzelf, is zijn filosofie. „Ik hoop alleen wel dat we elk jaar zo ongeveer een ton kunnen overmaken, want ze hebben het in de Derde Wereld zo nodig." Veilingstukken Paardekooper stopt met het voorzitterswerk omdat het hem allemaal te zwaar wordt. „Als voorzitter moet je de kar trek ken en deze kar is wel heel zwaar", zegt hij. „In de loop der jaren is alles geperfectioneerd. Lr wordt niet meer voor de voet weggeveild, maar er is een echte kavellijst. De taakverdeling staat vast en er is een draaiboek ge maakt." De zomermaanden heeft de scheidende voorzitter altijd als -j-j De scheidende voorzitter Koos Paardekooper „Er gaat niets weg aan onkosten." erg zwaar ervaren. Dan ging hij er op de fiets op uit om bij ie dereen te vragen om veiling stukken. „Op de fiets, want het is toch een beetje gek om met de auto te gaan bedelen", vindt hij. De spanning liep op naar mate september naderde. De affiches moesten worden rond gebracht en Paardekooper con troleerde of ze echt werden op gehangen. „Ik wil graag dat alles goed gaat en dat verlang ik ook van anderen. Dat is niet altijd even eenvoudig. En dan krijg je op die twee veilingavonden de volle laag. je bent daarna volko men uitgeteld", is zijn ervaring. Toch heeft hij nooit spijt ge had van zijn inzet. Hij merkte bij zijn 'bedeltochten' dat velen de veiling een goed hart toedra gen. Nooit klopte hij tevergeefs aan. Het grote succes van de missieveiling schrijft hij toe aan de duidelijke openbare verant woording van de verdeling van de gelden ..I r gaai niets weg aan onkosten, de mensen krij gen te zien wat de opbrengst is van de veiling en de andere ac ties. Ze weten op die manier wat er naar elk missiegebied gaat en ze krijgen inzage in de manier waarop de missionaris sen de gelden besteden." Paardekooper is inmiddels volledig uit de werkgroep ge stapt. Hij vindt dal jongeren en die hebben zich al gemeld met hun frisse ideeën niet moe ten worden belemmerd door ie mand die al zo lang mee draait. Onder zijn voorzitterschap is nog wel beslist dat de i AJKHKffOTO HfNK 0CH/WMAA ling voortaan op één avond wordt gehouden en niet op twee. zoals tot nog toe gebrui kelijk. De vrijdagavond verliep de laatste jaren iets te moei zaam. maar de groep is van plan om de zaterdagavond te fan Spetteren Paardekooper heeft zich nog wel beschikbaar gesteld om mee te werken, zelfs als veiline- Jk laat het aan dt tiekraam en posters in graffiti stijl. De jonge ondernemers had den berekend dat zo n 2,25 mil joen bekertjes jaarlijks van het Holtlant College naar de afval berg verdwijnen. Die 8000 con tainers en 5000 kilo afval kosten de school jaarlijks 60.000 gul den. Invoering van de 'Beco'- beker zou in eerste instantie geen financiële besparing ople veren. De KNOV oordeelde gun stig over de mini-onderneming van de elf Holtlant-leerlingen. 'De originele produktkeuze, de milieuvriendelijke bekers met milieucampagne, de gedegen en deskundige informatie door de medewerkers en de zeifont- wikkelde spoelbak' gaven bij de jury de doorslag. De onderne mers krijgen een dagje-uit In het Scheveningse Circustheater aangeboden. Ze wonen daar onder meer een voorstelling bij van 'Les Misérables'. De prijs voor de beste mini- onderneming ging naar 'Hout- Couture' van de Zwolse school 'De Faktoor'. De onderneming produceert en verkoopt kleurige houten vlinderdassen. 'Hout- Couture' was genomineerd in alle categorieën en won ook de prijs voor de beste klantbenade ring. Gure weer houdt inwoners weg van activiteiten De gft-manifestatie die zaterdag in het Cultureel Cen trum aan de Prinses Marijkelaan en op en rond het Treubplein werd gehouden, was bedoeld als een vrolijke afsluiting van een reeks van voorlichtingsactiviteiten van de gemeente Voorschoten over het gescheiden inzame len van afval. Onder het motto 'Doe mee met gft' waren alle inwoners opgeroepen deel te nemen aan het evene ment. Maar het gure weer weerhield veel Voorschotena ren ervan aan deze uitnodiging gehoor te geven. gingsdienst. De stoet trok de nodige be langstelling bij het winkelende publiek. Een kleine prijsvraag. VOORSCHOTEN ASTRID VAN DEN BERG Wethouder van openbare wer ken I. van de Poel gaf 's mor gens om tien uur symbolisch het startsein voor de nieuwe manier van afval inzamelen. Hij deponeerde een dienblad met gft-afval demonstratief in een container en reed deze naar de nieuwe, opvallend oranje vuil niswagen. Daarna trok het voor de gelegenheid samengestelde gft-team de wijken in. Het werd vergezeld door de gft-harmonie, die in oranje overalls was gesto ken, twee acteurs en medewer kers van de gemeentereini- of meloen te winnen was. maakte dat hier en daar een voorbijgan ger de koude wind trotseerde en in een halve minuut twintig gft produkten probeerde te noe men. Degene du- dit niet voor elkaar kreeg, werd nog verrast met een troostprijs: een hand vol pelpinda's. „Maar de dop pen wel in de gft-container gooien hè?" Enkele voorbijgangers stelden nog vragen aan het gft-team, dat bestond uit wethouder van de Poel, directeur openbare werken J. Bonjer en gemeente- voorlichter M. van Bruggen. Van de Poel: „We hebben van daag vooral vragen gekregen over de verzamelcontainers bij iic ii,us rri mensen vinden de betonnen blokken lelijk, ze vra gen waarom de containers in het openbaar groen zijn ge plaatst. Over de mini-containers heb ik imwmBfti klachten vragen meer gehoord De men sen hebben natuurlijk al veel in formatie gekregen via de gft af- valwijzer die we verspreid heb ben. Bovendien is er veelvuldig gebruik gemaakt van de gft-in folijn om de laatste onduidelijk heden uit de weg te ruimen. Ik heb vandaag van voorbijgan gers veel positieve reacties ge had. Een mevrouw vertelde me dat ze al twee weken aan het oefenen is met het scheiden van het afval. Ze heeft de produkten uiteindelijk nog wel in gewone vuilniszakken moeten stoppen, maar toch." OP HET RANDJE Stratego De Leiderdorpse gemeenteraad heeft een geheel nieuw gezel schapsspel ontdekt. Een officië le naam is nog niet verzonnen, maar de werktitel is 'Dorps straat, Ons Dorp'. Het komt er op neer dat de heren en dames een dodelijk politiek duel met elkaar uitvechten. Fractiegeno ten vliegen elkaar in de haren en partijen werpen demonstra tief nijdige of juist meewarige blikken op hun politieke tegen standers. Het vorige spelletje, dat 'ge meentepolitiek' heette, is een beetje in onmin geraakt in de raadszaal aan de Statendaalder. Het werd een beetje te braaf, dat spel van elkaar vliegen af vangen en door compromissen trachten een oplossing te vin den die voor elke partij aan vaardbaar is, waardoor op kal me, weloverwogen wijze de be langen van de Leiderdorpers werden behartigd. Het nieuwe spel is véél spannender. De PvdA is gek op spelletjes. Door de dobbelstenen gunstig te werpen, hopen de socialisten het verlies van het vorige spel goed te maken, waarbij zij on verwacht twee van de vijf pion nen ('raadsleden') én de strate gische plaats in het midden van het speelveld ('college') verlo ren. Fractievoorzitter Victor Molkenboer heeft voor zichzelf de spelregels een beetje aange past: hij werpt de dobbelstenen ook als hij eigenlijk niet aan de beurt is ('interrumperen'). Zijn speldoel wijkt eveneens af: hoe snel kan hij Peter Muller (WD) en Ed Grootaarts (D66) uit hun tent lokken? De samengeperste lippen, rood aangelopen hoofden en verhitte uitvallen van Muller en Groot aarts bewijzen dat Molkenboer regelmatig doel treft. Maar Mol kenboer slaagt er met zijn ge treiter en gezuig maar niet in dichter bij het midden van het speelveld te komen en er zijn ook geen pionnen van tegen standers die zijn kant op rollen. Elke speler ('fractie') heeft een aantal pionnen van dezelfde kleur. De twee pionnen van Groen Links zijn bosgroen, de vijf van het CDA appelgroen en de PvdA heeft drie helderrode. Maar de WD- en D66-spelers hebben wat problemen met hun pionnen. De kleur begint onderling af te wijken en ze blij ven niet meer precies staan waar de speler ze had neerge zet. Lastig. D66 heeft vier pionnen, waar van één die nog uit het vórige spel stamt. Die pion heet Bert Lamers en zijn ldeur begint op vallend af te wijken van het lichtgroen van de rest van de fractie. Zolang die pion niet is overgeschilderd of vervangen, voelt D66 zich heel ongemakke lijk in het spel. De WD heeft één fiche ('bur gerlid') dat plotseling van het bord is gevallen en daardoor de spelverhouding heeft verstoord. Bovendien rtioet de pion Jaap de Waard worden vervangen, terwijl die net zo lekker was in gespeeld. De hoofdpion, Muller, heeft vroeger in een heel andei spel meegespeeld ('marine'), is nog niet helemaal aangepast en vertoont daardoor nog wat wankelende neigingen. Vooral de PvdA probeert ge bruik te maken van de plotse linge verwarring bii de vier lichtgroene en vijf nlauw-oranje spelers en gooit de dobbelste nen nog vaker. De rode speler loopt daarbij echter het risico dat de scheidrechter ('burge meester') hem de stenen afpakt en alle andere partijen de winst opstrijken. Het spel dat in de Leiderdorpse raadszaal wordt gespeeld lijkt wel wat op Stratego. Het doel van het vorige spel was dat alle pionnen tegelijk de vlag zouden bereiken ('politieke compromis sen). Het nieuwe spel is een in gewikkelder variant. Het be langrijkste verschil is dat het doel niet langer de vlag is. maar dat het erom gaat de bommen zo snel mogelijk over te gooien. (LB) LEIDERDORP Een compleet concert hadden medewerkers en leerlingen van de Leiderdorpse streekmuziHcvchool 'Rijnakkoord' In alle stilte voorbereid. In de Dorpskerk speelden rij afgelopen zaterdag ter ere van muziekschooldirecleur D Vogel, die deze maand 25 jaar in overheids dienst is. Daarvan werkte hij 24 jaar bij 'Rijnakkoord'. Voor Vogel gezeten achter de tafel in het midden van de foto kwam het concert ah i complete verrassing. roro mico «uw In het Cultureel Centrum was inmiddels het kinderprogram ma begonnen. Daar werden UB kenfilms vertoond en verzorgde Cbcui utoi en i bufafimj zickshow. Het kinderprogram ma was opgezet ipet het idee dat de ouders met hun kroost zouden meekomen /.ij konden in hel centrum een gft-expositii en een videofilm bekijken Maat in veel gevallen leverden zij hun kinderen af en vertrokken weet Ze hadden al zovrel informatie gehad Tijdens de gft-manifestatie hadden, als daadwerkelijk begin van het gescheiden inzamelen. m da v.i|k Bom h|mi h mi h gft-containers uitgedeeld moe ten worden. Maar dal is uitge steld tot volgende week. JDe containers zijn nog niet com plBtt"« vertilde \.io d0 I'1": „Vanmorgen bleek dat de ver bindingselementen vow het deksel nog ergens in Uostennjk liggen. De eerste containers ia ten dus nog even op zich wach Banenmarkt Duinrell succesvol Ruim tweehonderd scholieren en studenten hebben zich za terdag tijdens een speciale ba nenmarkt aangemeld voor va kantie- en seizoenswerk in Was si*naars attractiepark Duinrell Volgens woord voerder CH Schoenmakers was de banen markt 'een groot succes', „bon klein aantal mensen is meteen zondag al aan de slag gegaan Het nieuwe seizoen voor Duinrell loopt van Pasen tot de horst vakantie. Het park heoft ongeveer 75 vaste medewerkers in dienst, maar in het hoogsoi zoen zijn veel extra mensen no dig. («interesseerden konden zich zaterdag melden bij ver schillende stands horeca, n cepete, Tiki bad, schoonmaak werk en dergelijke. Schoen m« kers: „De jongens en meisjes dh rii1111 raa| In Wm d mi gemeld voor het werk zi|n in do leeftijd 16-26 jaar Volgens Schoenmakers zal Duinrell voorlopig nog door gaan met adverteren voor va kant «medewerkers. „Ex vallen altijd mensen uil de boot omdat ze bijvoorbeeld onverwachts ren leuke vakantie krijgen aan geboden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9