Leiden Ultramoderne hangbaan naar themapark Archeon Danscafé bij camping Dijk en Burg VAN Hotel 'Singer' wacht op zoveelste eigenaar TIJD Jan Lievens en zijn drie faillissementen TOEN Maandag 24 februari 1992 Redactie: 071-161400 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 8 De 'hangbaan' zoals Westnederland die zich voorstelt tussen het Alphense station en het park Archeon. tekeAi Siemens en Westnederland werken aan spectaculair plan Busmaatschappij Westnederland heeft plannen om tus sen het Alphense station en Archeon een hangbaan aan te leggen. Deze vorm van futuristisch openbaar vervoer is onbekend voor Nederland. Zo'n zes meter boven de grond /.weven gondels aan een stalen viaduct heen en weer. De hangbaan kost vermoedelijk tegen de zestig miljoen gulden. tieve manier bezoekers van het station in AJphen naar het ar cheologische themapark te ver voeren bestaat al sinds de op richting HANS KOENEKOOP Westnederland hult zich voorlo pig nog in stilzwijgen omtrent de plannen. Het initiatief staat te lezen in het vakblad Open baar Vervoer, maar een woord voerder van het hoofdkantoor in Boskoop weigert in details te treden. „Het is een idee dat we serieus willen uitwerken. Mo menteel verrichten wij een stu die naar de haalbaarheid. Het gaat hier om een project waar een hoop geld mee is gemoeid en waar het rijk zijn medewer king aan moet verlenen. Die ge sprekken met de ministeries 'cl de nodige tijd in zullen nog v beslag neme Het idee de stichting Archeon in 1989. Er was lange tijd sprake aanleg monorail, een rails die even eens enkele meters boven de grond treintjes transporteert. Archeon hoopte de mónorail van de Floriade, de wereldten- toohstelling van bloemen en planten die dit jaar in Zoeter- meer wordt gehouden, na af sluiting te kunnen overnemen. Dat plan is echter afgeblazen. „Een monorail is wel geschikt voor pretparken en dergelijke, maar ongeschikt voor het open baar vervoer", aldus de woord voerder van Westnederland. Utrecht De bedenker van de hangbaan is het Duitse bedrijf Siemens, dat gespe- Hel gaat om een project dat veel geld kost honderd miljoen gulden een vijf kilome ter lange hangbaan aan te leg gen tussen Hoog Catharijne en de Uithof, de wijk waar zich de universiteit bevindt. Ook over deze hangbaan wordt druk overleg gevoerd met het rijk. In de Duitse stad Dortmund functioneert al vanaf 1983 een hangbaan. De ervaringen daar zijn heel positief. In korte tijd kunnen een groot aantal men sen veilig en op milieuvriende lijke wijze worden vervoerd. Het feit dat men meters boven de grond hangt maakt het reizen spectaculair. Andere voordelen noemt Siemens de relatief lage bouwkosten, de lage perso neelskosten (een chauffeur is niet nodig, red.) en het lage energieverbruik. De gondels zoeven vrijwel ge luidloos aan een stalen rail. Ze worden elektrisch aangedreven en vergen zeer weinig onder houd. Het is tevens mogelijk om onder alle weersomstandighe den te glijden. Archeon is in het bijzonder gebaat bij de aanleg van de hangbaan omdat het ul tramoderne vervoerssysteem in korte tijd veel bezoekers kan vervoeren. Het park opent in 1994 zijn poorten en verwacht zo'n 800.000 bezoekers per jaar. Neven Beuk brengen vertier voor 25-plussers NOORD Wil KERHOUT/NOORD WU K PAUL DE VLIEGER Bij camping Dijk en Burg op de grens van Noordwijkerhout en Noordwijk wordt een discotheek voor 25-plussers geopend. Initi atiefnemers zijn camping-eigenaar Peter Beuk en diens gelijknamige neef, die eige naar is van bar-dancing The Champ aan De Grent in Noordwijk. De zaak moet in juni gaan draaien en blijft ook na het kam- peerseizoen, althans in de weekeinden, ge opend. Als de dancing een succes is, houdt met ingang van 1993 de camping op te be staan. In alle stilte is tot nu toe door de neven Beuk aan de realisering van hun plannen gewerkt. Dat de zaak, die ruimte biedt aan maximaal 250 gasten, komend seizoen opengaat, staat echter vast. De verbouwing van de benedenverdieping van het oude hotel Dijk en Burg aan het Westeinde in Noordwijkerhout is al enkele weken in volle gang. Beuk en Beuk namen voor de inrich ting van hun nieuwe zaak onder meer een gedeelte van de inventaris over van de be gin februari gesloten Noordwijkse dancing Club 68. De benaming 'discotheek' vinden de Beuken eigenlijk niet juist. „Dat roept ver keerde associaties op. Hoe het dan wel ge noemd moet worden? Er is eigenlijk geen naam voor. Het wordt een café waar ook gedanst kan worden. Op een bescheiden dansvloer van minder dan tien vierkante meter. Er kan een hapje worden gegeten en er wordt uitsluitend muziek uit de jaren 60 en 70 gedraaid. We willen echt alleen de oudere bezoekers trekken. En komt het jon ge volk toch, dan wordt een leeftijdslimiet ingesteld. Dan komen ze er onder de 21 niet in. Voor de jeugd is er De Grent. Dijk en Burg is bedoeld voor de mensen die daarop zijn uitgekeken." Horecazaken overtreden massaal de sluitingstijd De politie heeft dit weekeinde alle horecagelegenheden gecon troleerd op het naleven van de verplichte sluitingstijden. Daar bij bleek dat verreweg de mees te zaken de regels overtraden. De politie heeft geen processen- verbaal opgemaakt, alleen waarschuwingen uitgedeeld. De meeste cafés, snackbars en shoarmazaken moeten in het weeekeinde dicht om 2.00 uur. Enkele hebben respijt tot 3.00 uur. De politie gaat vanaf nu strenger optreden tegen overtreding van de sluitingstij den. De politie heeft bij deze eer ste controle soepel opgetreden omdat, aldus politiewoordvoer der D. Graveland, overschrij ding van de sluitingstijden de laatste maanden 'min of meer oogluikend is toegestaan'. Door de massale controle was er in de nacht van zaterdag op zondag na tweeën in de bin nenstad veel publiek op de been. Hun vaak luidruchtige ge drag zorgde op sommige plaats ten voor overlast bij binnen stadbewoners. VRUETUD Eetverslaving In het vrouwengezondheids centrum Hara aan de Bonaire- straat begint 24 februari een 'groep' voor vrouwen met een eetverslaving. Voor informatie 233209. Boos scheurde de slagersvrouw de krans zaterdagmiddag aan stukken. De bloemen werden bij de slagerij aan de Doezastraat neergelegd door Leidse leden van Jongeren Milieu Aktief en de Vereniging Milieude fensie. Zij hielden in de binnenstad een protestactie tegen het eten van vlees. Dierenleed, milieuvervuiling en uitbuiting van de Derde Wereld zijn volgens de actiegroepen de gevolgen van de bio-industrie die is ontstaan omdat 'er zoveel mensen in het westen wonen die allemaal vlees willen eten'. Bij in totaal vijf slagerijen werd gedemonstreerd. •foto hielco kuipers De tentoonstelling in De lakenhal over "Rembrandt en Lie- vens in Leiden' schenkt alleen aandacht aan de jeugdjaren van beide schilders. Zij hadden in die tijd zeer veel gemeenschap pelijk: onder meer dezelfde leermeester Pieter Lastman. Maar in 1632 scheidden hun wegen: Rembrandt ging naar Amsterdam en Lievens werd hofschilder van de Engelse ko ning. Opmerkelijk blijft echter hoeveel parallellen hun carriè res uiteindelijk toch nog zouden krijgen. Een paar voorbeelden: beiden woonden ooit aan de Rozengrat ht In Amsterdam en beiden hadden het op finan cieel gebied niet altijd even goed. Rembrandt was in 1642 naar ei gen schappelijke taxatie een ka pitalist met een alleszins res pect ahel vermogen van naar hedendaagse begrippen zo'n vier miljoen gulden, maar ieder een weet hoe hij later op de kei en zat. Bij Lievens was het nóg agar. Na een korte carrière aan het Engelse hof vertrok Lievens naar Antwerpen, waar hij zeer werd gerespecteerd. Zijn huwe lijk met Susanna, een dochter van de vooraanstaande kunste naar Colijn de Nole, was een goede zet: haar familie was niet onbemiddeld. Toen Jan in 1639 op bezoek was bij zijn vader en stiefmoeder in Leiden, wist hij het Leidse stadsbestuur ZO gek te bUgn dat het hem opdracht gaf om een niet eens zo heel erg groot schilderij voor het belachelijk hoge bedrag van 1500 gulden en een gouden ketting (ter waarde van bijna 100 gulden) Voor de nieuwe raadszaal te maken. Daarnaast betaalde de stad nog eens 150 gulden voor de transportkosten. Ter vergelijking: Rembrandt op en neer tussen Amsterdam en Den Haag. Vanuit een van beide plaatsen kon hij ook Lei den bedienen. Zo leverde hij in 1666 een schoorsteenstuk voor de slaapkamer van de dijkgraaf van Rijnland in het Gemene- landshuis aan de Breestraat. Zot Dit was grotendeels gemaakt door zijn zoon Jan Andrea en mogelijk daarom kreeg hij van de gevraagde 315 gulden er slechts 300. Toen hij in 1670 een schoorsteenstuk voor de nieuwe rechtszaal van het hoogheemraadschap leverde, vroeg hij 400 gulden, maar kreeg er slechts 280. De stad Leiden was zo zot om hem te betalen wat hij vroeg, toen hij in 1669 zijn eigen in 1640 gelever de schilderij onderhanden nam. De zaal was verbouwd en mo gelijk moest zijn schilderij wat worden vergroot. In ieder geval kreeg hij zijn 200 gulden, waar mee het respect van de stad voor deze Leidse zoon weer eens tot uitdrukking kwam. In 1669 ook declareerde hij bii de erfgenamen van de overleden baljuw dijkgraaf van Rijnland maar liefst 1900 gulden voor ge leverde schilderijen. Als men weet dat hij een huis van stan ding aan de Prinsengracht in Den Haag voor 300 gulden per jaar huurde, zouden er toch geen financiële problemen mo gen zijn. Laatste wapenfeit In 1671 vestigde Lievens zich in Leiden, waar hij zijn intrek nam bij Daniël du Bordieu, een, ge zien zijn vele processen, niet bij iedereen geliefd man. en boven dien een met geldzorgen. Al in september van dat jaar werd Lievens in de hoek gedrukt: hij moest zijn huurschuld betalen door het leveren van portretten van De Bordieu en diens vrouw, terwijl de winsten van zijn leer ling door Du Bordieu werden opgestreken. In november werd Lievens drie maal tevergeefs voor het ge recht ontboden wegens een ge schil met een notaris, wiens vrouw hij niet wilde portrette ren. Toch slaagde hij er nog in om in mei 1672 een huis voor 80 gulden per half jaar te huren, maar dat was dan ook zijn laatste wapenfeit, want de huur kon hij niet vooruit betalen. Op 29 juli stonden schout en sche penen aan prof. Drellincourt toe om het bij Lievens onderhan den zijnde portret van zijn zoontje Charles jr. uit diens huis te laten halen. Dit was een signaal van een ko mend faillissement en inder daad: op 23 augustus werd Ni- colaes van leeuwen tot curator benoemd. Of de familie Lievens meteen naar Amsterdam is ver trokken, waar Jan twee jaar later zou overlijden, kan niet goed worden vastgesteld. In ieder ge val werden de meubels ver kocht, die netto 141 gulden op brachten. Nadat alle onkosten van de rechtbank waren betaald, schoot nog 124 gulden over waarover de schuldeisers moch ten gaan vechten. Kortom, Lei den zal deze beroemde zoon met een zucht van verlichting de hielen hebben zien lichten. Lievens vertrok dus naar Am sterdam. Na zijn dood bleken Lievens' bezittingen een waarde van 205 gulden te hebben, maar aan schulden was ruim 6000 gulden te boeken, waarvan de belangrijkste een vordering van zijn zoon wegens diens erfdeel was. Kortom, in feite weer een faillissement, drie keer en dus scheepsrecht makend. NOORDWUK PAUL DE VUEGER Hotel 'Singer' aan de Zeereep in Noordwijk wisselt binnenkort weer eens van eigenaar. Het ho tel dat in het nabije verleden minstens vijf namen en even veel eigenaren kende, wordt ge veild. De huidige eigenaar, B. Hooghuis, is vertrokken met achterlating van schulden aan onder meer de NMB-bank in Lisse en bierbrouwerij Bavaria. Zinger, Buitenzorg, Singer, Horizon Plaza en Paulus. Deze vijf namen kende het aan het einde van de Koningin Wilhel- minaboulevard gevestigde hotel de laatste jaren. De stichting Christelijke Tehuizen Bethel was begin 1989 eigenares. Toen deze stichting failliet ging, kwam Singer in handen van twee Drenthenaren: Lotterman en Groenenwold en later in handen van voormalig Huis-ter- Duindirecteur A. Eberharter. Hij begon een rigoureuze ver bouwing waarmee hij om finan ciële redenen weer moest stop- AGENDA MAANDAG 24 FEBRUARI Lisse Bridgen (beperkt roken) door B.C.L. in Het Poelhuys, aan vang 20.00 uur. DINSDAG 25 FEBRUARI Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Sioelen bij Speeltuinvereni ging Stevenshof, C. van Brug- gepad 2, aanvang 20.00 uur. pen op het moment dat alleen de buitenmuren nog overeind stonden. B. Hooghuis van CLS Beleggingen uit Den Haag kocht vervolgens het gebouw. Ook hij maakte de renovatie niet af. Al les wijst erop dat hij is vertrok ken. Een deel van het interieur is verwijderd. Bavaria heeft eni ge tijd geleden de goederen die het hotel in bruikleen waren ge geven weggehaald. De NMB-bank in Lisse zou volgens de Bavaria-woordvoer- der de grootste schuldeiser van het hotel zijn. Directeur P. Theunissse van het Lissese kan toor wil dat echter bevestigen noch ontkennen. Wel laat hij weten dat het hotel op korte ter mijn via het Noordwijkse nota riskantoor Van Hoeken Jan broers zal worden geveild. De datum van de veiling wil het notariskantoor nog niet noe men. „Zolang wij nog niets offi cieel via advertenties hebben aangekondigd, doen wij geen enkele mededeling", aldus een medewerker. Noordwijk Openbare vergadering van de gemeenteraad, Gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Vergadering en postzegelvei- ling van de Postzegelvereni ging in De Schelft, aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Lezing door hr. Stufkens, ge- org. door 'New Age' samen met de Ned. Prot. Bond Leiden- /Oegstgeest, onderwerp 'Nieu we tijd. nieuwe spiritualiteit?' in het Gemeentecentrum, Lijt- weg, aanvang 20.00 uur. schuld van njim 60.000 gulden. Nadat zijn vrouw was overle den, hertrouwde Lievens in Am sterdam met Cornelia, een dochter van de zeker niet arme advocaat en procureur mr. Jan de Bray. Een korte periode ging het wat beter en schatte men zijn vermogen op zesduizend gulden, maar even later moest hij zijn rekeningen weer betalen met schilderijen. Hij woonde steeds maar heel kort in zijn huurhuizen en trok daarbij vaak Het schilderij In de raadszaal van het Stadhuis, voorstel lende De edelmoe digheid van Sdpio, gemaakt in 1640/1669 door Jan Lievens. kreeg voor de 'Nachtwacht' zo'n 1600 gulden. Kortom, het leek alles goud wat er blonk. Toch is het fout gegaan en al in 1646, lan woonde in Amsterdam, kon hij zijn dienstbode niet eens haar loon betalen! De details van het Antwerpse fiasco zijn mij niet bekend, maar een goed voorbeeld kan Jan niet worden ontzegd: zijn eigen vader was na verkoop van alles wat hij had, blijven zitten met een ongehoord grote

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8