Leiden Vlietweg wil verbod op modelvliegtuigen yCorruptie was troef Ziekenhuisje zonder etherlucht Liever 'arm' in Leiden dan 'rijk' in Oegstgeest S Kruiswerk wil kinderzorg niet overdragen ■£5LI 99 1 59 69 9t»J Maandag 24 februan 1992 LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) NIEUWSLIJN Grote partij kleding gestolen Uit een kledingzaak aan het Vijf Meiplein is in de nacht van za terdag op zondag een grote partij kleding gestolen. Ongeveer honderd kostuums en enkele tientallen truien en overhemden uit de nieuwe zomercollectie zijn meegenomen. De toegansg- deuren aan de voorkant van de zaak zijn geforceerd om binnen te komen. De politie vermoedt dat de daders de winkelpui met een auto hebben geramd. Zakkenroller actief in binnenstad In de omgeving van de Haarlemmerstraat zijn zaterdagmiddag negen personen het slachtoffer geworden van een zakkenroller. In totaal werd ruim 1400 gulden aan contant geld gestolen uit niet afgesloten tassen. Ook identiteitspapieren, sieraden, bank passen en cheques werden ontvreemd. Dronken man overlijdt na val Een 47-jarige Leidenaar is is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden nadat hij dronken van een trap is gevallen. De man kwam omstreeks een uur 's nachts thuis bij zijn woning aan de Willem Klooslaan. Hij viel van de trap in het portiek en werd met hersenletsel naar het ziekenhuis overgebracht. Daar overleed hij kort na aankomst. Luxe autostoelen ontvreemd Uit een geparkeerde auto aan de Heintje Davidsweg zijn zater dagnacht drie luxe autostoelen gestolen. De 34-jarige eigenares se ontdekte de leeggeroofde wagen zondagmorgen. Het linker ruitje van de Renault was ingeslagen. Het moet worden verboden om modelvliegtuigen te la ten vliegen in recreatiegebied De Vlietlanden tussen Lei den, Voorschoten en Leidschendam. Bewoners van de Leidse Vlietweg vragen in een brief aan de gemeenteraad om maatregelen tegen de overscherende vliegtuigjes. De gemeenteraad van Leidschendam heeft dezelfde brief ontvangen. LEIDEN JANET VAN DUK De brief aan de Leidse raad is ondertekend door zestien be woners van de Vlietweg en Oostvlietweg. Zij beklagen zich over de geluidsoverlast die de modelvliegtuigjes veroorzaken. Maar ook campinggasten, klan ten van het theehuis, wande laars, fietsers, vissers en strand- gasten ondervinden hinder van de 'lastige muggen die irritant door de lucht vliegen'. „Een steeds groeiend aantal mensen mijdt dit gebied reeds om deze reden", staat in de brief. Volgens de bewoners neemt het aantal Vlietlanden komt om 'te vliegen met modelvliegtuigen' toe. Vroeger ging het om een enke ling, tegenwoordig 'vliegt men er elke dag in groten getale op uit'. Vooral in de weekeinden en als het mooi weer is roept dat ergernis op, schrijven de bewo- „Men vraagt zich verwonderd af hoe het mogelijk is dat deze vorm van vrijetijdsbesteding in een dergelijke omgeving in het westen van het land, waar zelfs Schiphol aan regels gebonden is. wordt toegestaan", aldus de brief. Navraag bij de 'vliegers' heeft de bewoners geleerd dat zij niet uitwijken naar vliegveld Valken burg omdat dat te ver weg is of omdat ze een modelvliegtuig hebben dat te veel herrie maakt. De gemeente Leiden wil eerst weten hoe de gemeenteraad van Leidschendam reageert op de protestbrief, zegt G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu. „En afhankelijk van dat antwoord zullen wij kij ken wat doen." Volgens In 't Veld zijn er zeker regels voor modelvliegers. Zij moeten een vergunning hebben en mogen niet te veel herrie veroorzaken. „Het is moeilijk om aan die eis te voldoen. Een modelvliegtuig blijft alleen bin nen de geluidsnormen als er voldoende afstand tot de be bouwing is." Er wordt overigens al heel lang geklaagd over de overlast van modelvliegtuigjes, zegt In 't Veld. „Een jaar of vijf of tien ge leden speelde het probleem ook al." LEIDEN/OEGSTGEEST Als Leidenaar V. Thunnissen zonder te verhuizen Oegstgeestenaar zou worden, dan is zijn huis in één klap vele duizen den guldens meer waard. „Iedere make laar kan je dat vertellen." Maar dat voor deel kan de secretaris van de buurtvere niging Raadsherenbuurt pas verzilveren als hij zijn huis zou verkopen-en daar heeft hij absoluut geen zin in. Hij woont namelijk reuze naar zijn zin in de Leidse Raadsherenbuurt. Voor hem hoeven de plannen van het Oegstgeester D66-raadslid M. Poelmans dan ook niet zo. Die wil de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder, nu nog wei land maar straks een woonwijk voor en kele honderden Leidse woningzoeken den, ruilen voor de zo'n 300 huizen grote Leidse Raadsherenbuurt. De kranteberichten over het voorstel van Poelmans en de publicaties over de afwijzende reacties vanuit het Leidse zijn goed bestudeerd door het bestuur van de buurtvereniging, maar bepaald niet als een bom ingeslagen. „Het bestuur heeft er wel degelijk over vergaderd. Die bijeenkomst nam even wel drie minuten in beslag. Er zijn naar aanleiding van die vergadering geen gro te volksbewegingen ontstaan die met spandoeken een grenswijziging willen afdwingen. De plannen van Poelmans leven hier totaal niet." Maar ivelen Thunnissen en de andere buurtbewoners zich dan geen Oegst geestenaar? Zijn telefoonnummer begint met de cijfers een en vijf, als hij de straat waar hij woont, de Warmonderweg, is overgestoken, staat hij in Oegstgeest, zijn spraak duidt op Oegstgeester afkomst, hij doet zijn boodschappen bij Oegst geester grootgrutters en loopt liever door de Oegstgeester De Kempenaerstraat dan door de Leidse Haarlemmerstraat. Thunnissen heel nuchter: „Tachtig procent van de kinderen uit de Raadshe renbuurt zit op Leidse scholen en heel Oegstgeest recrëeert in de Leidse Hout. Gezondheidscentrum Stevenshof officieel open LEIDEN JANET V „Het is heerlijk om hiér te wer ken, alles is zo schoon en nieuw en de kamers zijn zo ruim", zegt fysiotherapeute Van der Veldt. Enthousiast toont ze haar werkkamer in het wijkgezond heidscentrum in de Stevenshof aan de genodigden, die zater dag na de officiële opening een rondleiding door het gebouw krijgen. Het centrum staat pal tegenover buurthuis Stevens hof, en schuin tegenover win kelcentrum De Stevensbloem. Het gebouw valt op. Niet alleen door de vorm en de kleuren, vooral ook door de grootte. In het pand zijn allerlei 'disci plines' te vinden. Drie huisart sen hebben er hun praktijk, er zijn een apotheek en een con sultatiebureau gehuisvest en er zitten fysiotherapeuten, wijk verpleegkundigen, psychologen en pedagogen. Maar ook ho- meopatische artsen eerste consult volwassenen 175 gulden meldt een lijstje in de wachtka mer het maatschappelijk werk. het ouderenwerk en jeugdartsen. Het is net een klein ziekenhuis. Alleen de etherlucht ontbreekt het ruikt er nieuw. Van der Veldt ziet veel voorde len aan het werken vanuit een gezondheidscentrum. „Je zit hier heel dicht bij andere disci plines, in de wandelgangen kun je elkaar heel gemaWcelijk aan schieten om iets. te vragen over een patiënt. Je leert veel van el kaar, iedereen staat daar ook erg open voor en dat werkt heel stimulerend." Groei Ze gelooft niet c moeite hebben om het centrum binnen te stappen, omdat dan de hele buurt weet dat ze bij voorbeeld bij de psycholoog moeten zijn. In de noodgebou wen was dat anders, weet ze. Toen moesten de patiënten van de fysiotherapeuten door de wachtkamer van de huisartsen lopen. „Nu valt het wel mee met die sociale controle. Alles is duidelijk van elkaar gescheiden. Ik denk trouwens dat zo'n cen trum juist drempelverlagend werkt. Hier blijkt dat een bezoek aan het maatschappelijk werk of de psychiater net zo gewoon is als een behandeling bij de fy siotherapeut." 'Te weinig geld voor fysiotherapie' De wachttijd voor een fysio- therapeutische behandeling is in de Stevenshof veel hoger dan elders in de stad. In het zaterdag officieel geopende wijkgezondheidscentrum geldt een wachttijd van vijf zes weken, in andere delen van de stad moeten patiën ten een tot twee weken wachten voordat ze aan de beurt zijn. De lange wachtlijsten in de Stevenshof zijn ontstaan doordat het ziekenfonds te weinig uren fysiotherapie uitbetaalt, vergelekm mri het aantal patiënten in de nieuwbouwwijk. Volgens A. van der Veldt, een van de fy siotherapeuten in het wijkge zondheidscentrum wordt met ziekenfonds Zorg en Ze kerheid onderhandeld over uitbreiding van het aantal uren. Ik wil maar zeggen: als je hierover dis cussieert, moet je dat vooral niet met dit soort argumenten doen, dan kom je er niet uit. Ach, ik vind het verder wel een leuk debat. Om de zoveel jaar keert het terug, maar toch altijd in een vrolijke on derons-sfeer. Nog nooit heeft dit onder onsje geleid tot een serieuze discussie in de wijle Ik denk dat dat genoeg zegt." Het grote debat over de Raadsheren buurt wordt vermoedelijk gehouden op woensdag 25 maart. De heren Poelmans en Van Rij (wethouder te Leiden) zullen met elkaar in de clinch gaan. Als het aan de laatste ligt wordt het overigens een 'serieus' debat over bouwen in de pol ders. Leidenaars bij kampioenschap sneeuwbeeld/touwen in Moskou LEIDEN ERIK BASSEUER Vier Leidenaars leefden zich vo rige week in Moskou uit op een klomp sneeuw van 3 bij 3 bij 3 meter. Ze vertegenwoordigden Nederland bij de internationale kampioenschappen sneeuw- beeldhouwen. Dit is al jaren een populair evenement in Scan dinavië, het GOS. Canada en delen van de USA. De kunst werken worden beoordeeld op artistieke waarde, techniek en originaliteit. Het Nederlandse team bestond uit ervaren sneeuwbeeldhouwers als inge nieur G. Soels, maar ook uit nieuwkomers, zoals grafisch ontwerper L Helms. Helms werd dit jaar door de le den van het Nederlandse team benaderd om mee te gaan naar Moskou. Zijn ervaring als ruim telijk grafisch ontwerper kwam in de competitie goed van pas. Hij tekende dan ook voor het ontwerp van de Nederlandse suiipuiur Jen van de alten was dat het beeld aantrekkelijk moest zijn voor kinderen", ver telt Helms, „dus hebben we een gigantische kikker gebouwd. Binnenin hadden we een trapje gemaakt, zodat het beeld ook dienst kon doen als glijbaan. We hebben enorm veel positieve re acties van het publiek gekre- gn Ondanks al die waardering viel Nederland met de reuzekik ker niet in de prijzen. Over de eerlijkheid van de jurering be stond dan ook. niet alleen bij de Nederlanders, nogal wat twijfel. Helms: „Finland had het evene ment voor de Russen georgani seerd, en won ook prompt de eerste prijs Tweede werd Noor wegen en het GOS derde. Zo'n uitslag geeft natuurlijk wel te denken Hek-maal toen we de Franse inzending zagen, een werkelijk schitterend beeld van het Paard van Troje. Dat had absoluut moeten winnen, maar viel buiten de prijzen. Wat dat betreft was de jurering een weerspiegeling van de situatie in het land zelf: corruptie troef." Ondanks de oneerlijke beoor deling vond Helms de titelstrijd een fantastisch evenement: „Het enthousiasme van het pu bliek was voor ons meer waard dn <-<'n pdji bii di m nld kampioenschappen in Sapporo, op het lapanse eiland Hok kaido. zal Helms weer deel uit maken van het Nederlandse team. Al een oude rot - in het sneeuwsculpturen is Zoeter- woiASenaar G. Soels. die vroeger verbonden was aan de Rijksge bouwendienst Hij deed dit jaar voor de vierde keer mee „Het meedoen aan de kampioen schappen is minstens zo /waar als een flinke skivakantie", zegt Soels. „Het was vier dagen lang keihard scheppen. hakken. m\mwm M botMNB i Rn sische sneeuw is heel anders, dan wat we in Nederland ge wend zijn. Het is erg droog <-n poederig. Alleen met behulp van water kun je er goed mee werken." Niet alleen de inspanning, maar ook «le kosten voor de deelnemers zijn te vergeleken met een forse skivakantie Al leen het verblijf krijgen de deel nemers van de organisatie ver goed. De vliegreis, die zo'n 1300 gulden kost. is voor eigen reke 'ling. LEIDEN. Wethouder De Vreeze, ziekenfondsdirecteur Kool, directeur Van den Broek van het gezondheidscentrum en apotheker Buurma (van links naar rechts) poseren voor het nieuwe gebouw aan de Theda Manshoftstraat. Toen tientallen ballonnen zaterdag de lucht in waren gegaan, was het wijkcentrum officieel geopend. FOTO HIELCO KUIPERS Aan de officiële opening die zaterdag werd verricht door wethouder S. de Vreeze (ge zondheidszorg) en directeur J. Kool van ziekenfonds Zorg en Zekerheid is een lange weg vooraf gegaan. Al in 1982 nam de Leidse gemeenteraad een motie aan. waarin werd beslo ten tot de bouw van een ge zondheidscentrum in de nieuw ste nieuwbouwwijk. Het eerste onderkomen van het toen nog piepkleine gezondhcidscen- trumpje stond aan de Rijndijk, een jaar later, in 1984, werd een noodbehuizing aan de Petro- nella Moensweg in gebruik ge nomen en in 1989 verhuisde het centrum naar een aantal porto cabines op het Ina Boudicr Bak kerplein. De slechte behuizing en het vertrek van de twee huisartsen de een ging weg vanwege privé-omstandigheden, de an der vond een baan in de auto matisering waren volgens di recteur Frans van den Broek de oorzaak van het te lage patiën tenaantal in de beginjaren. Vol gens hem zit de groei er nu ech ter NM m. Lr /i|n ruim 3200 mensen ingeschreven. Dat moeten er 6000 worden. Maar niet alleen de behuizing was een probleem waarmee de medewerkers te kampen had den. Ook bestuurlijk gezien liep het lange tijd niet allemaal op rolletjes, vertelt Van den Broek. „Er was in het begin een heel ingewikkelde bestuurlijke con structie. Het was de bedoeling dat het centrum nauw zou sa men werken met onderzoeksin stellingen, de academisering noemden we dat. En om dat goed te regelen was het cen trum onderverdeeld in sub stichtingen. Daardoor waren er meer bestuurders dan mede werkers." Besloten is dat eerst het cen trum goed moet draaien, voor dat wordt meegewerkt aan al lerlei onderzoeken. „De apo theek is daar overigens al mee bezig,want die tent draait goed", aldus Van den Broek. Een probleem dat nog steeds moet worden opgelost heeft te maken met geld. De huurprijs is voor de jeugdgezondheidszorg en voor het maalsc happeli) werk eigenlijk te hoog. Van den Broek gaat vooralsnog uit van een goede afloop: .Ziekenfonds en gemeente overleggen over een oplossing. Maar meestal gaat dat niet zo snel." Het Kruiswerk in Leiden en omgeving vreest dat de kwaliteit van kleuter- en zui gelingenzorg inboet als die bij hem wordt weggehaald en wordt ondergebracht bij de gemeentelijke gezondheidsdienst (GGD). Het verwijst daarbij naar de ervaringen met de schoolgezondheidszorg. dat ook deel uitmaakt van het takenpakket van de GGD. Volgens het kruiswerk is de kwaliteit daar van teruggelopen. Eind vorig jaar vroegen de kamerfracties van de PvdA en het CDA het kabinet om de verantwoordelijkheid en het geld voor de jeugdgezondheidszorg van 0 tot 4 jaar weg te halen bij het Kruiswerk en over te dragen aan de zorg van de gemeenten. Het Kruiswerk Leiden en omgeving vindt dat een slechte ontwikkeling. Directeur Van Soolingen legt uit waarom ..l ike kruisvere niging biedt hetzelfde pakket. Krijgt de ge i vinger In de pep, dan li dl I an groot dat er verschillen in de zorg optrr den Directeur |.C. Groenenberg van de GGD benadrukt dat bet geenszins de bedoeling is om het Kruiswerk de nek om te draaien De zorg voor de jeugdgezondheid moet van 0 tot 19 jaar in een hand gehouden worden, zegt ze. Daarvan is nu geen sprake. Kinde ren van 0 tot 4 jaar gaan naar hei kruiswerk, van 4 tot 19 jaar bij de GGD /Mies bi| een instantie onderbrengen bevordert de ge zondheid van de jeugd. OVENVERSE KAISER- BRÖTCHEN 4 STUKS iiocntAauow DAGVERSE HALFVOLLE VANILLE- VOGHURT UTERPAK ELDERS Utf fcJ ONS PANKLARE WORTELTJES PER POND CLOCK MftU ONS "ROOM-1"'X SCHNITZELS HEEL KILO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7