Kunst Gemeentereiniging winnaar van Leids Cabaret Festival Spo.Dee.O.Dee durft gas terug te nemen. Korenfestiyal bereikt doel in Zoeterwoude 'Made in Leidenmooie ratjetoe Concert in lage ruimte Maandag 24 februan 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASK1A STOEUNGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 6 RembrandtsDanielin Joods Historisch Museum AMSTERDAM ANP Het schilderij van Rembrandt 'Daniel en Cyrus voor de afgod Bel' zal op 27 en 28 februari te zien zijn in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. Het uit 1633 daterende werk wordt op 15 april bij Christie's in Londen geveild. Eigenaar is een Britse particulier. In het Joods Historisch Museum krijgt het schilderij een plaatsje in de tentoonstelling 'Het Oude Testament in de Schilderkunst van de Gouden Eeuw'. Van Gogh beboet wegens racisme AMSTERDAM DeAmsterdamse politierechter heeft de 34-ja- rige publicist en cineast Theo van Gogh veroordeeld tot een boe te van 2.000 gulden wegens racistische passages in zijn boek 'De Weldoener', dat in 1988 verscheen. Alle door advocaat F. Majoor gevoerde verweren werden door de politierechter verworpen. „De gewraakte passages zijn onmiskenbaar grievend en beledi gend voor joden als zodanig wegens hun ras", aldus de politie rechter. Recordomzet zesde foto-veiling AMSTERDAM De zesde internationale foto-veiling van het Canon Image Centre trok gisteren een recordaantal kopers en kijkers naar het Amsterdamse Pulitzer Hotel. In een volgepakte zaal met rond de 200 aanwezigen zorgden 85 kopers uit het hele land voor een omzet van bijna twee ton, tegen vorig jaar 160.000 gulden. Daarmee werd de stijging van de afgelopen jaren voort gezet. „Het verzamelen van foto's zit duidelijk in de lift", consta teerde Canon Image Centre-directeur Adriaan Monshouwer te vreden. Het aanbod bestond uit historisch en hedendaags werk van bekende buitenlandse en Nederlandse fotografen met bo demprijzen die variëren van 200 tot 3500 gulden. Winnaars Prinses Christina Concours DEN HAAG Lars Wouters van den Oudenweyer (14) uit Bladel op klarinet, David van Dijk uit Rotterdam (15) op viool en Quin- ten de Roos uit Amsterdam (18) op viool zijn de eerste prijs win naars van het 23ste Prinses Christina Concours. De finale werd gisteren in Den Haag gehouden. Aan de eindstrijd werd door elf jonge musici meegedaan. In Diligentia in Den Haag werden hun verrichtingen gejureerd door musici als Daniël Wayenberg en Pieter Prick. Er werden drie tweede prijzen toegekend aan Wied- ke Dirks (16) uit Amsterdam op harp, Maaike Aarts (15) uit Den Bosch op viool en Yvonne Smeulers (15) uit Zwijndrecht op viool. De derde prijs was voor Alco Tippersma (15) uit Sneek. Dutronc krijgt César voor beste rol PARIJS De Franse acteur Jacques Dutronc is zaterdag onder scheiden met een César de Franse variant op de Amerikaanse Oscar voor zijn rol als Van Gogh in de film van Maurice Pialat. Jeanne Moreau kreeg de César voor de beste actrice, terwijl de film Tous les Matins du Monde van regisseur Alain Corneau ze- ven onder» heldingen kreeg als beste Sm. i >e film van Pialat had de meeste nominaties, twaalf tegen elf voor Corneau, maar kreeg slechts een onderscheiding. De Belgische film Toto Ie Hé ros van Jaco van Dormael kreeg de César voor de beste buiten landse film. De Poolse regisseur Roman Polanski werd voor zijn werk onderscheiden met een speciale César. Sylvester Stallone reikt Roman Polanski de César uit foto ap Ongeveer halverwege het concert van de Amsterdamse formatie Spo.Dee.O.Dee wordt een snare-drum voor drummer Jan Holtman op het podium ge zet. Ross Curry en Ralph Brink sluiten aan met een tweetal akoestische gitaren. De akoesti sche set van drie nummers, waaronder het schitterende me lodieuze en ingetogen gebrach te 'Good Loving', is er een om in te lijsten. Natuurlijk is het akoestisch vertolken van een aantal num mers vooral door de 'Twee me ter sessies' van Jan Douwe Kroeske momenteel erg popu lair; aan de andere kant heb ik weinig rockgroepen in het har dere genre gezien die het lef hebben om tijdens een optre den zoveel gas terug te nemen. Spo.Dee.O.Dee verraste zater dag zeker ook door de voortdu rende 'Nirvana'-dynamiek in de songs. Mooi voorbeeld daarvan '2nd time around'. Het voorspelbare Red Hot Chili Peppers-intro, een manco waarvan nogal wat nummers last hadden, werd af gewisseld met een prachtige break en voltooid met een sterk accentvol gebruik van gitaar en bas. De hechte driemansformatie leunt sterk op de vooral in ho gere regionen sterke zang van Ross Curry en de stuwende bas van Ralph Brink. Duidelijke dis sonant is drummer Jan Holt man. Deze houthakker geeft het merendeel van de nummers een irritante nadrukkelijke mo kerslagdrum zonder enige vorm Uitschieters zijn zonder meer het door prachtige achtergrond vocalen ondersteunde 'Tear me apart' en de door Hilversum nauwelijks opgemerkte single 'More than I do'. Het opmerke lijke 'Ziggy Stardust' van Bowie is de verrassende afsluiter. Live was de sound van Spo .Dee.O.Dee een stuk aantrekke lijker dan het door Richard Jan sen (Fatal Flowers) niet echt op zienbarend geproduceerde cd- debuut 'Goin' Walkabout'. We moeten de Amsterdammers voorlopig maar even goed in de gaten houden. Zaterdagavond zat het Mu ziekcentrum stampvol Zoeter- woudenaars in afwachting van de tweede ronde in het Koren festival 1992. Na een kort in- trootje van 4 blazers van de drum-fanfare VIOS kwam als eerste het kinderkoor 'de Rak kers' op. Hartveroverend zon gen deze jongeren (tussen de 9 en 11 jaar) over de tuin van God waar ze, vroeg of laat, zeker zul len komen. Maar ook het over bekende fluitketeltje van Annie M.G. werd heerlijk snerpend ge zongen, gevolgd door een triest anti-rooklied en een schitte rend versje over de ezel uit een kerstspel. Marco zong zeer droef dat hij niet eens de Kop van de ezel mocht zijn, maar z'n KONT, wat met het grootste plezier door de rakkers werd ge zongen of liever gezegd gekrijst. Dit alles werd gedirigeerd door het grote pedagogische talent Henri van Teijlingen. Het kerkkoor 'Christus Die naar" olv. Piet Wolvers zong voor de pauze meerstemmig klassiek repertoire van Gounod tot Bruckner en na de pauze verraste dit koor met een "Voor bede' (voor de vredesweek) van F. van der Putt met tekst van Ar- di Bosch. Eén ding is zeker: dit koor heeft twee uitstekende mannenstemmen waar menige oratoriumvereniging om zit te springen! De enige oratoriumvereniging die Zoeterwoude telt, 'Cantate Domino' zong vol vaart, zeer gedisciplineerd gedirigeerd door Piet Jasperse, goed articu lerend polyfone muziek vanaf renaissance tot heden. Jos van Eijk liet het Meerburg Jongeren koor swingend over hun dro men zingen, ritmisch en vol vuur begeleid door een zeskop- pige band. Het doel van dit festival is be reikt: in de grootste harmonie hebben zeer verschillende ko ren kennis genomen van eikaars zangprestaties en veel inwo ners, inclusief hun burgervader, hebben hiervan genoten. louter en alleen te maken met de zeer slechte akoestiek van het overigens sfeervolle zaaltje en niet met het gedreven sa menspel dat ondanks deze gro te hindernis van begin tol einde te horen was.4 Saint-Saëns was geen muzi kaal vernieuwer maar het ten gehore gebrachte Pianotrio in F gr.t. opus 18 (1863) getuigde van virtuositeit, helderheid en een meesterlijke afwerking, die prachtig naar voren kwamen in de lange lyrische lijnen van viool en cello in het Andante, in het virtuoze pianospel van Dechenne in het Allegro Vivace en in de lichte heldere pizzicati van de strijkers, gecombineerd met het staccatospel van de pia Ook na de pauze, na een zeer cantabile begin van het Allegro con brio uit het Pianotrio nr 1 in B gr. van Brahms, leek het felle re samenspel dat daar op volg de te gaan 'stampen' in de lage ruimte. Maar in het Allegro muziek recensie «john may 'M.ide in Leiden', diverse componisten. Gehoord op 22/2 in De Waag. Leiden 'Made in Leiden' is de titel van een bijzonder muzikaal projekt, georganiseerd door de Waag in samenwerking met de l.eidse componist Burkhardt SöU. Centraal in dit programma, dat twee concerten omvat, staat muziek die in Leiden is geschre ven door zowel professionele- als amateurcomponisten. Ook de uitvoerenden zijn voorname lijk van Leidse komaf. Vermenging van genres is een belangrijk gegeven en men heeft zijn uiterste best gedaan een zo variabel mogelijk pro gramma te presenteren. Het eerste concert zoals dat zater dagavond plaats vond in de Waag bracht dan ook een grote verscheidenheid van stijlen. Pop, jazz, klassiek, moderne en lichte muziek in een avondvul lend programma tesamen is ze ker in Leiden een bijzondere ge beurtenis en in de volle zaal zat dan ook een zeer gevarieerd pu bliek. Ook voor de componisten en musici is het natuurlijk leuk om eikaars werken naast elkaar te horen en er naderhand over te discussiëren. Het concert opende zeer sterk met de formatie 'Nine is Fine'; Deze groep rond baritonsaxofo nist Bqb Rigter liet drie fijne jazzstukken horen geschreven door Rigter en pianist Bert Kemner. De indringende solo's van trompettist Huub Weyers en het zeer gevoelige gitaarspel van Wouter Kluck dienen ver meld te worden als zeer muzi kaal. Na het veel te korte optre den van de eerste groep was het de beurt aan het 'Phorminx En semble' uit Darmstadt. Het stuk van Cord Meyering, gebaseerd op het Babylonisch volkslied, werd erg sterk uitgevoerd door het Duitse Ensemble. Later op de avond speelden dat nog en kele composities, onder andere van SöU. en ook hier was de uit voeringskwaliteit hoog. Een dieptepunt was 'dinsdag morgen' van Rita Hijmans, een leerlinge van Daan Manneke. Het miste elke kracht. Ook de uitvoerders wisten er kennelijk niet goed raad mee en zo klonk het dan ook. Gelukkig waren er ook nog enkele hoogtepunten zoals de chansons van Joke Nauta. Met een trieste onder toon werden drie liederen uit gevoerd en zangeres Monica Rypma presenteerde deze als waren ze voor haar geschreven. De dames-slagwerkgroep 'Les Bouches' was zeer verfrissend. Zeker niet om het zich op mu ziekschoolniveau afspelende slagwerkspel maar meer om de vocale toevoegingen. Mooie en vooral zuivere zangmelodieën op een eenvoudig ritme. Heel mooi waren het gevoelig-mo- derne 'Birgitta', een solostuk voor piano van Warner van Es, en de Tango des Lavado y Moroso' van Konrad Boehmer. In het vervolg zou het wellicht een goed idee zijn aan alle uit voeringen evenveel tijd te geven en het programma iets in te korten gezien het sterk teruglo pende bezoekersaantal naarma te de avond vorderde. De Gemeentereiniging, winnaar v brengen. muziek RECENSIE LI DY VAN DER SPEK K&O-concert van het Guarneri Trio, be staande uit Danièle Dechenne (piano), Ee- va Koskinen (viool) en Jean Decroos (cel lo) Gehoord 23 februari in de Hoeve 'de Cle- yburch', Noordwijk Ze hadden het plafond van de Cleyburch Hoeve plus minus twee meter moeten verhogen; dan zou er gistermiddag een in drukwekkend Guarneri Trio hebben geklonken. Nii sloeg de grote, hevige dramatische klank dood die het Guarneri Trio soms produceerde, óf wilden de samenklanken niet mengen tot de ene vloeiende toon. Dit had molto met een t ;eeds herhaald kort licht motief, en vooral in het indrukwekkend mooi ge speelde Adagio, waar Dechenne begint met een kleine melodie van enige verstilde akkoorden, overgenomen door viool en cel lo, kon even de gewenste 'ver bouwing' van Cleyburch wor den vergeten. Al deed de akoestiek terugver langen naar een ruimte zoals 'de Rank', uit de aanwezigheid van het talrijke publiek mocht worden opgemaakt dat de am biance van de Cleyburch Hoeve zijn uitwerking niet mist. Voor K &0 met zijn voortreffelijke gast- ensembles voorlopig een dilem ma. De veertiende editie van het VARA Leids Cabaret Festival heeft twee winnaars opgeleverd: de vakjury koos voor 'De Ge meentereiniging' uit Nijmegen, de publieksprijs ging naar het Vlaamse duo 'Kamelot'. Dit zou de indruk kunnen wekken dat publiek en jury het dit jaar oneens zijn geweest. Het ging, bij deze zonder meer mooie slotavond van het Leids Cabaret Festival, echter om lichte accentverschillen. De ju ryleden Erik van Muiswinkel (cabaretier en presentator), Pe tra Possel (recensente) en Jan Gras (theaterdirecteur) waar deerden het onmiskenbare ko mische talent van De Gemeen tereiniging, de toeschouwers bedankten Kamelot voor een half uur pretentieloos vermaak. „Ik ben zuster Custers uit Reuver, ik heb twaalf jaar op een missiepost in Brazilië ge werkt en ben nu in Nederland om aan te sterken." Hiermee introduceerde Servaes Custers van De Gemeentereiniging een schitterend typetje dat het kof- fielied tot een onvergetelijke hit van dit festival maakte. Wie heeft er ooit zo'n geloofwaardi ge non zo onstuimig zien rond huppelen om Derde Wereld- koffie aan de man te brengen? De drie heren van deze groep brengen heel veel lol met een zweem van maatschappelijk en gagement, waardoor deze te rechte winnaar past in de tradi tie van het Leids Cabaret Festi val. De overige nummers van hun, deze week steeds anders samengestelde, optredens wa ren veelal te lang. Dat is het zwakke punt van De Gemeente reiniging, waar de jury dan ook met nadruk op wees. Iets is zel den te kort maar bijna altijd te lang, zo beweren vele cabaret- -deskundigen. De komische uitstraling vergoedt echter veel. De groep 'Harten vrouwen, schoppen heren'. Ironisch genoeg was het optreden van deze professioneel ge schoolde mensen nog duidelijk 'amateuristisch'. andre beekman De Gemeentereiniging lijkt dan ook genoeg in huis te hebben om er in de toekomst het nodi ge van te verwachten. Rik Schrauwen en Stef Her man van Kamelot brengen pure clownerie. Omdat ook hun Nij meegse collega's van De Ge meentereiniging in zekere zin clownesk genoemd zouden kunnen worden, leek het aan vankelijk niet waarschijnlijk dat dit Vlaamse duo eveneens de fi nale zou halen. Te meer omdat het publiek tijdens de halve fi nale van afgelopen donderdag maar nauwelijks reageerde. De jury heeft achteraf gelijk gekregen. Rik Schrauwen hoef; de zaterdagavond maar 'Kijk, een toetertje' te roepen of het publiek lag in de spreekwoorde lijke deuk. Ook het volstrekt on nozele gestoei met enkele toe schouwers op het podium sloeg aan: de blanke blues uit Zimba- bwé was een bron van vermaak. Een avondvullend programma zal er op deze manier wel niet inzitten. Daar ligt waarschijnlijk een beperking. Dat Kamelot zo uitgekiend, en zo perfect ge timed, zulke absoluut inhouds loze flauwekul zo succesvol kan overbrengen, is en blijft knap. Al dat theatrale geweld over schaduwde het meer klassieke zwarte-pakken-cabaret' van de derde finalist, de groep 'Harten vrouwen, schoppen heren' uit Gouda. Ironisch genoeg was het optreden van deze professio neel geschoolde mensen nog duidelijk 'amateuristisch'. Van de ruime ervaring die De Ge meentereiniging op scholen en tal van congressen, en Kamelot met kindertheater hebben op gedaan, verloren de 'Harten vrouwen, schoppen heren' het zonder meer. De vier muzikale begeleiders zijn prima, maar krijgen slechts de rol van 'combo' toebedeeld. De overige vier uitvoerenden weten zich met de nodige flair op een podium te bewegen. De traditionele cabaretvorm, waar voor de groep kennelijk bewust kiest, zit goed. De inhoud is daarentegen veel te zwak. Dun ne ideetjes (bijvoorbeeld de persiflage op een tuttig televi sieprogramma of een liefdes liedje met ingebouwd excuus voor de clichématige formule ringen) worden zo mogelijk nog dunner uitgewerkt. Dankzij de kans in deze krachtproef heeft deze groep ervaring opgedaan, en kan ze riu weer hard aan de slag. Volgend jaar viert het Leids Cabaret Festival zijn derde lus trum. Het zal niet gemakkelijk zijn om deze kwalitatief aan trekkelijke veertiende editie te evenaren. NIEUWSLIJN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6