Buitenland K - Communisten Moskou slaags met rellenpolitie t ft-1 Karabach vraagt VN troepen te sturen VS heffen sancties China op Hezbollah weg uit zuiden van Libanon Aristide binnenkort terug naar Haïti Brown wint verrassend verkiezing in Maine Schade burgerdoelen Irak groter dan bedoeling was Kroatië herhaalt eisen voor komst VN-macht Maandag 24 februan 1992 Redact* 023-150225 RONALD FRJSART [OOP m Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). -Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), "^United Press International (UPI). IOLANDA OUKES Vertalingen. MARGRIET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving; ESTHER NYPELS HET OOSTEN VAN TURKUE is het weekeinde op nieuw geteisterd door lawines Daarbij zijn dne men sen omgekomen Sinds eind vorige maand zijn door het noodweer zeker 300 mensen omgekomen. Ook het westen van Turkije en in Cnekenland kregen met hevige sneeuwval te kampen. De Akropolis in Athene werd bedekt met een laag sneeuw van 30 centimeter. ^NIEUWSLIJN Roemeens Front gehalveerd Het Front van Nationale Redding heeft bij de gemeenteraads verkiezingen van 9 februari vrijwel de helft van zijn aanhang ver loren. Dat blijkt uit de officiële uitslagen van de eerste ronde die zaterdag in Bukarest werden gepubliceerd. Bij de algemene ver kiezingen van mei 1990 haalde het Front tweederde van de stemmen. Het Front, onder leiding van oud-premier Petre Ro man, kreeg echter maar 31,1 procent van de stemmen voor de burgemeestersposten, terwijl de belangrijkste oppositiegroep, de Democratische Conventie (DC), 23,1 procent vergaarde. Bij de wethouders deed het Front het ook niet best: 33,6 procent van de uitgebrachte stemmen, tegen 24,3 procent voor DC-kandida- ten. Gisteren ging ongeveer de helft van de 16,4 miljoen Roe meense kiezers voor een tweede ronde naar de stembus om op nieuw over burgemeesters te stemmen. Félipe Gonzalez wil in 1995 stoppen De Spaanse premier Félipe Gonzalez wil zich in 1995 terugtrek ken als leider van de regerende Spaanse Socialistische Arbei derspartij (PSOE) en als hoofd van de regering. Dat zegt Gonza lez in een interview met de Portugese krant Publico. Met een in directe verwijzing naar het ruim veertigjarige bewind van dicta tor Franco zegt Gonzalez: „God heeft ons bevrijd van een presi- dent-voor-het-leven. Het lijkt mij afschuwelijk om tot mijn dood als premier te moeten aanblijven.'' Gonzalez is sinds 1982 pre mier van Spanje. Staakt-het-vuren in Somalia De leiders van de strijdende partijen in Somalia hebben een overeenkomst voor een staakt-het-vuren aanvaard. Het voorstel komt v^ji de huidige voorzitter van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE), de Nigeriaanse president Ibrahim Babangida, zo heeft het Nigeriaanse ministerie van buitenlandse zaken gis teren meegedeeld. Honecker naar Russisch ziekenhuis De voormalige leider van de DDR, Erich Honecker, heeft van morgen de Chileense ambassade in Moskou verlaten en is over gebracht naar het Botkin-ziekenhuis. Het is niet langer mogelijk de 79-jarige Honecker, die aan kanker lijdt, medisch te behande len in de Chileense missie. Honecker vluchtte op 11 december naar de ambassade, nadat de Russische regering had besloten hem uit te leveren aan Duitsland. Sovjet-leger verlaat Litouwen Troepen van de voormalige Sovjetunie verlaten morgen het grondgebied van de Baltische republiek Litouwen. Dat heeft de BBC-radio opgevangen van de Litouwse radio. Generaal Valery Mironov, de Russische commissaris die is belast met de terug trekking, heeft de datum bekendgemaakt in een telegram aan de Litouwse minister van defensie, Audrius Boetkevicioes. Orthodox protest tegen 'democratische hoeren In Moskou is gisteren gevochten tussen duizenden pro- communistische demonstranten en massaal opgetrom melde oproerpolitie. De demonstranten wilden naar het Rode Plein maar werden door de politie tegengehouden. „Geen doden", constateerde het persbureau Itar-Tass opgelucht. „Maar wel tien gewonden aan de kant van de politie en een nog onbekend aantal onder de demon stranten." MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Tot vorig jaar was de 23e febru ari een dag van vuurwerk en op tochten. Op deze 'Dag van het Sovjet-leger' gaven schoolmeis jes hun mannelijke klasgenoten, toekomstige recruten, kleine ca deautjes. Die tijd is voorbij. Voor gisteren had burgemeester Popov van Moskou, zelfs een demonstratieverbod voor de omgeving van het Kremlin afge kondigd. De communisten, ver enigd in organisaties als 'Wer kers van Moskou' en 'Russische Communistische Arbeiders Par tij', stoorden zich daaraan ech- Eerder vorige week kondigen de communisten aan dat ze ten minste 400.000 mensen op de been zouden brengen. De poli tie was er dan ook klaar voor. Moskou s centrum zag er giste ren uit alsof de staat van beleg was afgekondigd: 10.000 politie- oprocruitnisting. straten afgezet met overvalwa gens. Uiteindelijk bleek het communisme rond 10.000 fana tieke aanhangers, voornamelijk veertigers, op straat te krijgen. De leuzen logen er niet om: 'Stop de uitverkoop aan de Amerikanen'Fascisten voor het Volkstribunaal' en Demo cratische hoeren, vertrek naar de straten van Tel Aviv'. Buiten de politiering riepen sprekers als kolonel Alksnis, bij genaamd de Zwarte Kolonel, de demonstranten op „het vader land te verdedigen tegen de fas cisten". Militante jongeren trokken naar het Manègeplein bij het Kremlin, waar „de fascist en verrader Jeltsin" (president van Rusland, red.) een krans bij het monument voor de Onbekende Soldaat had gelegd. Daarbij kwam het tot gevechten met de politie. Uiteindetijk mochten drie groepen van twintig 'afge vaardigden' hun bloemetjes leg gen. Jeltsins vice-premier Boer- boelis bagatelliseerde voor de BBC-microfoon de kracht van het communistische protest. „Het hervormingsproces kan niet worden teruggedraaid. Jelt sin beschikt over voldoende aanhang." Maar de Nezavisimaja Gaze- la ziet het anders. Citerend uit een rapport van een onafhanke lijk academisch instituut, stelde deze krant vast dat leltsins ver bod van de communistische partij averechts werkt „De oude nomenklatoera zint op wraak. De coommunistische partij be schikt over een invloedrijk net werk. tot in de omgeving van Jeltsin toe", aldus het blad. LONDEN AFP-AP Regering en parlement van de omstreden enclave Nagomo- Karabach hebben zaterdag avond de Verenigde Naties (VN) gevraagd in te grijpen en Azer- bajdzjan te dwingen „de escala tie van zijn agressie" tegen de Armeense enclave te beëindi gen. Dit meldde het Moskouse persbureau Itar-Tass. De Azer- bajdzjaanse enclave Nagomo- Karabach, waar een Armeense meerderheid woont, heeft on langs zijn onafhankelijkheid uit geroepen. De boodschap aan VN-secre- taris-generaal Boutros-Ghati was ondertekend" door parle mentsvoorzitter Mkrtchyan en de voorzitter van de minister raad, Yesayan. In de boodschap heet het dat „Azerbajdzjan de oorlog aan de republiek van Na- gomo-Karabach heeft ver klaard" en dat de VN troepen moeten sturen. Bij felle gevechten tussen Azerbajdzjaanse en Armeense troepen zijn het afgelopen weekeinde 20 doden gevallen. De ergste gevechten vonden plaats in het overwegend Ar meense gebied Askeransky. Bij een Azerbajdzjaanse aanval op een legerbasis van het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS) bij de hoofdstad Ste panakert, is een soldaat omge komen. Twaalf anderen raakten gewond. Communistische demonstranten proberen het politiecordon te doorbreken. WASHINGTON Rtr-UPI De Verenigde Staten gaan de sancties opheffen die ze vorig jaar juni tegen China instelden. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton meegedeeld. De sancties waren door presi dent Bush afgekondigd na be richten dat China raket-techno logie zou leveren aan Pakistan, Syrië en andere landen. Ameri kaanse ondernemingen moch ten vervolgens geen geavan ceerde computerapparatuur en werkstations meer aan China leveren. Ook werd de export van Amerikaanse satellieten naar China verboden en de uitwisse ling van raket-technologie stop gezet. Dat de VS nu van plan zijn de sancties op te heffen, komt doordat China heeft beloofd zich te zullen houden aan de re gels van het Raket Technolo gisch Controle Regime (MTCR). Doel daarvan is de verspreiding van geavanceerde raket-techno logie en modem wapentuig te beperken. Palestijnen op weg naar Washington In het Israëtisch-Libanese grensgebied lijkt de rust voorlo pig teruggekeerd. De pro-Iraan- se Hezbollah-beweging heeft zaterdag een verklaring gete kend, waarin ze belooft geen Kathusha-raketten meer te zul len lanceren. Hezbollah-strij- ders zullen zich in Zuid-Liba- non niet meer gewapend in het openbaar vertonen. Deze ont wikkeling is het gevolg van een combinatie van Syrische druk en Amerikaanse bemiddeling. Amerikaanse diplomaten hebben de afgelopen week boodschappen overgebracht tussen Jeruzalem, Bayrut en Da mascus. De Israëlische regering heeft laten weten dat ze geen escalatie van de toestand zal zoeken als Syrië de Libanese shi'itische milities in toom houdt. Volgens Hezbollah-leiders heeft de beweging al donder dagavond de raketaanvallen stopgezet. De aanval van vrij dag. waarbij een 5-jarig Israë lisch meisje werd gedood, zou zijn uitgevoerd door Palestij nen. Israël verdenkt het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina. Jordaanse en Palestijnse on derhandelaars zijn zaterdag naar Washington vertrokken om deel te nemen aan een nieuwe ronde van de vredes conferentie voor het Midden Oosten die volgende week maandag begint. Hanan Ashrawi, de Palestijnse woordvoerster, zei dat haar team stopzetting zal eisen van de bouw van nieuwe nederzet tingen in de bezette gebieden, voordat wordt begonnen met onderhandelingen over tijdelijk zelfbestuur voor de Palestijnen. „Stopzetting van de nederzet tingen is een voorwaarde voor het succes van de onderhande lingen", zei Ashrawi. Zowel Is raël als de VS houdt eraan vast dat de vredesbesprekingen zich moeten concentreren op rege lingen voor zelfbestuur voor de 1,7 miljoen Palestijnen op de Westelijke lordaanoever en in de Gazastrook. Een Israëlisch pantservoertuig keert terug uit Zuid-Libanon. foto afp Referendum De Klerk 17 maart KAAPSTAD AP De blanke kiezers kunnen zich op 17 maart in een referendum uitspreken over het hervor mingsbeleid van de Zuidafri- kaanse president De Klerk. De Klerk kondigde het'referendum donderdag aan. een dag na de nederlaag van zijn partij bij een tussentijdse verkiezing. De pre sident heeft gezegd af te treden als een meerderheid van de blanken zich in het referendum tegen zijn hervormingsbeleid uitspreekt. WASHINGTON Rtr-AFP Haïtiaanse parlementsleden en de verdreven president van Haï ti, Jean-Bertrand Aristide, heb ben vannacht een akkoord be reikt over herstel van de demo cratie en terugkeer van Aristide dis prrsi.it ni Dal is bekendge maakt door de woordeerder van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS). Het akkoord voorziet even eens in handhaving van Raoul President Bush kust Nancy Hawk, voorzitter van de Republikeinse Partij in Charleston. South Carolina, waar de president op vedciezingstoumee was. foto ap ner van de naburige staat Mas sachusetts» nog eens extra in het voordeel was. Dat hij er toch niet in slaagde ex-gouverneur Brown van Call- fömië van zich af te schudden, geeft te denken over Tsongas' kansen elders in het land. En dat vooral, omdat Brown geldt als een eerder exotische dan se rieuze kandidaat. Brown voert campagne op ei genlijk maar inaar één pro grammapunt: het moet afgelo pen zijn met de banden tussen de politiek en 'het grote geld'. Daarom accepteert hij bijvoor beeld geen bijdragen aan zijn campagne van meer dan 100 dollar. Brown zei gisteravond dat zijn overwinning bewijst dat „de mensen in het land het zat zijn om te worden gemanipu leerd" Bij de Republikeinen versloeg president Bush gemakkelijk de rechtse uitdager Buchanan bin nen de Republikeinse partij. Nadat vannacht 88 procent van de stemmen was geteld, ging Bush aan Republikeinse zijde ruim aan kop met tachtig pro cent van de stemmen. Vorige week had Buchanan in New Hampshire nog een opmerkelijk hoog percentage stemmen van hem afgesnoept. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Bij voorverkiezingen in de noordoostelijke Amerikaanse staat Maine heeft de algemeen kansloos geachte Democrati sche presidentskandidaat Jerry Brown gisteren vnend en vijand verrast door aan kop te eindi gen. Brown deelde gisteravond laat, toen bijna alle stemmen waren geteld, de eerste plaats bij de Democraten met ex-sena tor Paul Tsongas. die vorige week de eerste echte voorver kiezingen in de staat New Hampshire won. Beide politici haalden 29 pro cent van de stemmen. Ver ach ter hen kwam gouverneur Clin ton uit Arkansas, die 15 procent van de stemmen ver/.urn 'Me. en daarachter de senatoren Harkin (5 procent) en Kerrey (3 procent). De uitslag van de verkiezing in Maine, die werd gehouden in de vorm van een caucus (verga deringen waarbij via hand op steken wordt gestemd) was vooral pijnlijk voor senator Tsongas. Want normaal is, dat de winnaar in New Hampshire automatisch ook dik wint in Maine. In het geval van Tsongas komt daar bij dat hij, als inwo- foto epa dima korotayev Nationaal Front Nice verslagen bij verkiezingen NEW Y OR KL OS ANGELES Het uiterst-rechtse Franse Na tionaal Front is gisteren op het nippertje verslagen bij plaatse lijke verkiezingen in Nice. De stembusstrijd wordt ge zien als mogelijke graadmeter voor de regionale verkiezingen die volgende maand in heel Frankrijk worden gehouden. Marie-leanne Murcia van de centrum-rechtse UDF van oud president Giscard d'Estaing won de verkiezingen in Nice met 50,65 procent van de stem- Advocaat Jacques Peyrat. een belangrijke figuur binnen Le Pens Nationaal Front, kreeg 49,35 procent van de stemmen De UDF-kandidaat werd openlijk of stilzwijgend ge steund door kandidaten van de regerende Socialistische Partij 00 nden p.trti|«n die vorige week bij de eerste stemronde werden verslagen. Dit om een overwinning van de partij van Le Pen te verhinderen. hebben besloten zich niet aan instructies te houden. De Amerikaanse president Bush heeft negen maanden voor Irak Kuwayt binnenviel in een top-geheime regeling een miljard dollar hulp toegezegd aan Baghdad Dat heeft het dag blad Ins Angeles Times gisteren gemeld. Volgens de krant stelden dc stappen van Bush dc lraak.se leider Saddam Hussein in staat op krediet voedsel te kopen, waardoor hij zijn schaarse re serves aan harde valuta kon ge bruiken voor dc grootscheepse opbouw van een oorlogsmat hi ne. Daarmee kon Irak begin au gustus 1990 Kuwayt binnenval- In het uitvoerigste rapport dat het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gewijd aan de oorlog tegen Irak, staat dat dc schade aan lraak.se burgerdoe len. met name elektriciteitscen trales, veel groter was dan dc geallieerden van plan waren. Delen van het rapport werden gisteren gepubliceerd in de New York Times. Een van de redenen is dat instructies over wel of niet te bombarderen doelen en over beperking van de aan te ru htrn schade aan elektriciteitscentra les niet werden doorgegeven aan de betrokken militairen. In andere gevallen zouden com mandanten op eigen hoiit|e Icn. BELGRADO Rtf-DRA-AfR Cedras als leider van dc strijd krachten. Cedras leidde vorig jaar september de staatsgreep tegen Aristide. de eerste demo cratisch gekozen president van HA Volgens zegslieden keert Aris tide „binnen afzienbare tijd" te rug als staatshoofd, maar het akkoord noemt geen exacte ter mijn De leider van de Commu nistische Partij van Haïti. René Théodore. wordt de nieuwe premier. sche stad Osijek vielen twee do den bij nachtelijke bombarde menten door federale troepen en Servische nationalisten Bij een beschieting op dc haven stad Dubrovnik sneuvelde een Kroatische soldaat. Bij een ongeluk met een Joe goslavische militaire helikopter in het centrum van het stadje Drvar in de republiek Bosnië Hercegovina kwamen gisteren drie inzittenden om. De heli kopter stortte door nog onbe kende oorzaak midden in het centrum van Drvar neer De taak van de VN vredes macht in Joegoslavië zal zijn om in drie duidelijk afgebakende gebieden te ..vcrzekiten dat dc beschermde gebieden gedemili tariseerd blijven.' Deze beschermde zones zijn: het oosten en westen van Slavo- më en het door Serviërs gedo mineerde gebied Krajina. dat zich heeft afgesplitst van Kroa- Kroatië heeft het afgelopen weekeinde de eisen herhaald voor de komst van de vrede stroepen van dc VN waartoe de Veiligheidsraad vrijdag besloot. De Kroatische president Tudj- man ondersteunt het VN-vre desplan maar vindt dat ook na dc stationering van de VN-sol daten in hei door Serviërs be woonde gebied in Kroatië „de wetten en staatsorganen van dc republiek Kroatië zullen gel den". De VN hebben dit al eer der geweigerd en gezegd dat er eerst een politieke oplossing moet zijn voor de uiteenvallen dc Joegoslavische federatie. De komst van de VN troepen, waarvan een voorhoede over twee weken in Kroatië stellin gen zal innemen, bleek des te noodzakelijker na een aantal gewapende incidenten In het oostrn van KrcMtic rr> langs de Adnatische kust. In de Kroati- ué.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5