Binnenland 'Herkeuring wao'ers niet uitvoerbaar' Veronica stapt nog niet uit publiek bestel Boeren: Mestregels kunnen niet scherper Kok hekelt EG-blokkade Oost-Europa Ter Veld wil geen ingrepen in cao's Het verbale geweld van Felix Rottenberg zal wel zegevieren Vereniging voor Kleine Kernen zet werk voort 24 februan 1992 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA (bandag ^gemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). N ERDOGAN RONALD FRIS ART (Chef) PATRICK V JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HENK GBST NIEUWSLIJN Verpleegster Kate ter Horst overleden Kate ter Horst, de 'verpleeg ster' die in de Tweede We reldoorlog onder Britse sol daten bekend raakte als 'En gel van Arnhem', is vrijdag op 85-jarige leeftijd overle den aan de gevolgen van een aanrijding. Mevrouw Ter Horst werd door een auto getroffen die van de weg was geraakt, toen zij met haar echtgenoot een wandeling maakte. Kate ter Horst open de in september 1944 spon taan een 'ziekenhuis' in de pastorie van Oosterbeek. r ze honderden Britse soldaten opving, die tijdens de Slag om Arnhem gewond Honderd miljoen schade door brand Een grote brand heeft zaterdag het complex van kunststoffenin- dustrie Aufderhaar in Vroomshoop verwoest. De schade be draagt circa 100 miljoen gulden. Gezien de enorme omvang van dé brand werd groot alarm gegeven. Bluseenheden uit de hele regio Almelo kwamen met in totaal zo'n 100 mensen in actie om de vuurzee te bedwingen. Gevaarlijke stoffen kwamen door de brand niet vrij. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak is nog onbekend. Holiday on Ice stopt met dieren IJscircus Holiday on Ice laat geen dieren meer optreden in haar shows. Transport van dieren naar het buitenland zorgt voor veel problemen aan de grens. Sommige dieren worden, voordat ze het land in mogen, drie maanden opgesloten, aldus Holiday on Ice. Het ijscircus maakte onder meer gebruik van apen, olifan ten, beren en poedels. De maatregel heeft volgens een woord voerster niets te maken met acties van het Anti Diergebruik Ko- mitee. Studenten vinden medische dossiers In het voormalig onderkomen van de Stichting Nutsziekenfonds en het Bureau Medische Controle in Den Haag zijn zeven dozen met patiënten-dossiers gevonden door studenten die het pand nu bewonen. De dossiers bevatten namen, adressen en medi sche gegevens van cliënten van diverse opgeheven Haagse zie kenfondsen. De dossiers beslaan de jaren 1970 tot 1973. De di rectie van het ziekenfonds Haaglanden, waarin de fondsen zijn opgegaan, reageerde geschokt op de vondst en sprak van „grove onzorgvuldigheid". Bouwbonden achter principe-akkoord De bondsraden van de Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV hebben zaterdag ingestemd met het principe akkoord over een nieuwe bouw-cao. Het belangrijkste onderdeel van de overeenkomst is de aanpak van het ziekteverzuim. Werk gevers en bonden spraken af dat een 'zware commissie' uiterlijk 1 mei een pakket van maatregelen ter bestrijding van het ziekte verzuim moet hebben uitgewerkt. Daarmee moet het verzuim I van 12 procent voor eind 1993 met minimaal 1 procent dalen. Lukt dat niet, dan zullen werknemers bij de tweede ziekmelding in een jaar een vrije dag inleveren. Conflict Out en Van der Reijden gesust jllLVERSUM Veronica blijft voorlopig binnen het publieke omroepbestel. De irerenigingsraad van de Veroni ca Omroeporganisatie heeft za- jterdag afgezien van een com mercieel avontuur. De geza menlijke vergadering van het al gemeen bestuur en de leden raad baseerde het negatieve oordeel op het rapport van de (Commissie Donner. Mocht de minister van WVC bet advies van de commissie bvememen, dan verloopt de overgang naar commerciële omroep via de kabel. Vervol gens kunnen omroepen met andere gegadigden meedingen naar het verkrijgen van een ethernet. Garanties daarvoor worden niet gegeven. Ook kan geen 'bruiddschat' voor de overgang worden betaald. De verenigingsraad vond die basis te wankel. De onrust binnen Veronica lijkt overigens af te nemen. De verenigingsraad stelde 'met ge noegen' vast dat voorzitter Van der Reijden en algemeen-direc teur Out 'in goede harmonie' een beleidslijn voor de toe komst zullen uitstippelen. Enkele weken geleden stak een conflict tussen Out ener zijds en Van der Reijden en tv- directeur Joop Daalmeijer an derzijds de kop op.-Out maakte in een interview zelfs gewag van een 'coup' tegen hem. Collega directeuren zouden activiteiten ondernemen die er op zijn ge richt zijn Out, oprichter van Ve ronica, buiten spel te zetten. DEN HAAG GPD Landbouwschap-voorzitter Ma res heeft dit weekeinde het ka binet gewaarschuwd niet met nog meer aanscherpingen van de mestregels te komen. „De boeren piWcen het niet meer", aldus Mares. Ook waarschuwde «hij de boeren niet met ondoor dachte acties te reageren op de ■aangekondigde maatregelen. „,We moeten goed overwegen of 'acties zich niet als een boeme rang tegen de boeren en tuin ders zelf zullen keren", zo zei mij. Mares vindt het „van de dol le" dat boeren en tuinders met 'de regelmaat van de klok op stang worden gejaagd met 'Steeds maar weer nieuwe aan scherpingen vart regels, terwijl men nog bezig is de oude uit te voeren. „Er is met de Tweede Kamer een tijdpad afgesproken, waarbinnen de mestregels wor den uitgevoerd. Nu zien we dat gedurende de looptijd van de afspraken steeds opnieuw de regels worden aangescherpt, zonder dat daarover overleg wordt gevoerd met het bedrijfs leven", aldus Mares. Volgens de Landbouwschap voorzitter voelen boeren en tuinders zich nu „als een vlieg waarvan langzaam maar zeker eerst de vleugels en daarna de poten worden uitgetrokken. Al die extra maatregelen of aan kondigingen daarvan wekken agressie en wrevel op bij boeren en tuinders. Ik heb er begrip voor dat politici alles willen doen voor de verbetering van het milieu, maar ik heb er totaal geen begrip voor dat aanscher ping van wat voor regels ook zonder overleg met het bedrijfs leven plaatsvindt." GAK en GMD komen artsen tekort De directeuren van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor (GAK) en de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) zien geen kans om 400.000 wao'ers onder de 50 jaar te herkeuren. Directeur Van Straalen van het (gefuseerde) GAK-GMD in Heerlen zei het afgelopen weekeinde dat er een tekort is aan keuringsartsen en ar- beidsdeskundigen. Bovendien twijfelt hij sterk aan het rendement van de herkeuring. DEN HAAG GPD Hiermee keren de keuringsin stanties zich tegen de plannen van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) om alle wao'ers onder de vijftig jaar periodiek te laten herkeuren. De herkeuring moet een jaar na het toekennen van de uitkering en vervolgens elke vijf jaar plaatsvinden. Volgens het GAK-GMD zijn die plannen in de praktijk niet uitvoerbaar. Het opleiden van keuringsartsen en arbeidsdes- kundigen, zo die er al zijn, duurt twee jaar. Bovendien houdt het GAK-GMD zich thans intensief bezig met het voorko men van uitstoot van werkne mers naar de wao. „Deze in spannende operatie heeft mo menteel veel succes", aldus Van Straalen. Ook de Gehandicaptenraad keert zich fel tegen de plannen van Ter Veld. „AJs de vorig jaar op het Haagse Malieveld gehou den demonstratie van 250.000 mensen tegen de wao-plannen niet helpt, dan zullen we andere manieren moeten vinden om de politiek duidelijk te maken dat de gehandicapten het over heidsbeleid niet meer pikken. Desnoods worden er hardere acties gevoerd", aldus een woordvoerder van de raad. Vol gens hem pleiten veel wao'ers daarvoor. Gedacht wordt aan het bezetten van belangrijke kruispunten. De vakcentrale FNV heeft de voorstellen van Ter Veld vorige week als „sociaal onaanvaard baar" afgewezen. E&ok» ..«ai. Het Rode Leger bestaat niet meer, maar je moet toch op de een of andere manier je geld zien te verdienen. Georg (links) en Gennadi, twee voorma lige Sovjet-soldaten, vullen hun beurs daarom maar door in de Amsterdamse Kalverstraat met balalaika en accordeon Russische liederen ten geho re te brengen. foto anp COR muuxr u heffen van de handelsbelemmeringen moet volgens Kok hoog op de politieke agenda komen, omdat het volgens hem „een on houdbare situatie" is dat de exportgroei van de Oosteuropese boeren aan banden wordt gelegd, terwijl EG-boeren met hun zwaar gesubsidieerde produkten de Oosteuropese markten veroveren. De minister wees erop dat de EG het stre ven van Polen, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije om EG-lid te worden, heeft erkend. Ook daarom rest ons geen andere keus dan de handelsbelemmeringen snel op te hef fen, meent de bewindsman. Uit andere hoek was er afgelopen week einde kritiek te horen op Oost-Europa. Dat zou te zeer profiteren van het 'openleggen' van de Europese binnenvaartmarkt. Drs. H De Europese Gemeenschap moet zo snel mogelijk de handelsblokkades tegen de Oosteuropese landen opheffen. Dat heeft minister Kok van financiën zaterdag in Den Haag gezegd tijdens een bijeenkomst van het Leidse volkerenrechtelijk dispuut prof. mr. B. M. Telders. Volgens hem is de beste manier om economische hervormingen in Oost-Europa te steunen: produkten uit die landen toegang verschaffen op de West- europese markt. De bewindsman hekelde de protectionis tische opstelling van de EG, met name op het gebied van landbouw. „Hier is met recht sprake van een heilige koe. Dat kan niet zo blijven", aldus de minister. Het op- Eversdijk, voorzitter van de Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnenvaart 'BOB), stelde zaterdag dat de liberalise ring van de binnenvaartmarkt zuiver is be doeld voor de EG-lidstatcn, die daarom af spraken hebben gemaakt. Het kan volgens Eversdijk niet zo zijn dat nlet-EG-landen van deze situatie profiteren, terwijl ze tegelijkertijd aan geen enkele ge maakte afspraak zijn gebonden Hij be schuldigde vooral schippers uit Midden- en Oost uropa die ../undei al te \eel belem meringen' het Westeuropese vaarwegen- stelsel bevaren I VOMUjl fapMtt hef tpa ken van afspraken met Midden- en Oost europese landen. Staatssecretaris oneens met De Vries De werknemers van de vestiging Ter Apel kanaal van het aardappel- zetmeelconcem Avébé in Oost- Groningen zijn vanochtend voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De zeshonderd personeelsleden gaven massaal gehoor aan de op roep van de Industriebonden FNV en CNV om het werk neer te leg gen, nadat de cao-onderhandelin gen gisteravond definitief vastlie pen. Tussen werkgevers en bon den is verschil van mening over de loonsverhoging en de vut. De bonden eisen een loonsverhoging van 4,5 procent en een verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 61 jaar. Avébé biedt een loonsverho ging van 4,25 procent en wil de vut-leeftijd handhaven op 62 jaar. Als de directie niet spoedig over stag gaat, zullen volgens FNV-be- stuurder R. Kedde ook de overige fabrieken van Avébé bij de acties worden betrokken. Bij het aardap- pelzetmeelconcem werken 2000 FOTO ANP UTRECHT HENRI KRUITHOF Als de Utrechtse aanhang van de PvdA representatief is voor het landelijke partijkader, is er geen twijfel mogelijk. Dan win nen Felix Rottenberg en Ruud Vreeman de strijd om het voorzitterschap op hun slof fen. Gebrek aan tegenstand van enig formaat en een enorm verbaal geweld van vooral Felix Rottenberg zullen vrijwel zeker de overwinning voor het duo 'ik en ik' brengen. Zaterdag debatteerde Rotten berg met zijn tegenstrevers Ine ke van Dijk en Bob Suurhoff. Het was het enige debat, omdat Rottenberg liever het land in gaat dan met zijn opponenten discussieert. Onder leiding van Vrij Nederland-journalist Max van Weezei was het na een uur tje wel duidelijk: Van Dijk en Suurhoff zijn geen partij voor Rottenberg. Zelfs de nogal omstreden koppelverkoop van Rottenberg en-Vreeman (zij willen een duo voorzitterschap met twee sala rissen) vormde in de discussie geen probleem. Vreeman deed het (in een discussie met de an dere vice-voorzitterskandidaat Jules de Waart) af als 'geneuzel'. En daar kwam hij in het Utrechtse bovenzaaltje nog mee weg ook. Het moet worden gezegd: Rottenberg is het helderst, zo wel in zijn analyse van de pro blemen van de PvdA, als in de oplossing. Kwam Van Dijk niet verder dan de mededeling dat 'we allemaal schuldig zijn aan de malaise van de partij en 'Mensen die mij arrogant vinden moeten niet op me stemmen hield Suurhoff het erop dat de kiezers het niet meer met de PvdA eens zijn. Rottenberg durfde man en paard te noe men. De fout is volgens hem in 1977 begonnen bij het gebrek aan leiding van loop den Uyl. Rottenberg riep de partij op nu eens vdor honderd procent achter de besluiten van het ka binet te gaan staan. „Wc moe ten campagne voeren voor de zaken waar we voor staan en waarover we met het CDA com promissen hebben gesloten", zei hij. Hij verzette zich ook te gen het telkens maar weer spe culeren op een kabinet met WD en D66. „Het congres heeft besloten met het CDA te rege ren. Daar moeten we dan ook achter gaan staan. We moeten het CDA zo manipuleren, dat het respect krijgt voor de PvdA." Ondanks vrij forse kritiek op Wim Kok („Kok kwam, zette de luiken open en deed niets"), meent Rottenberg dat de poli tiek leider moet blijven. Ten slotte heeft Kok met zijn 'gema tigde politiek' de PvdA terugge bracht in de regering, zei hij. En waarom vindt Felix Rot tenberg zichzelf de beste kandi daat voor het voorzitterschap? „Ik bied iets aan: daadkracht en kennis. Al die kiezers willen ei genlijk helemaal niet op een an dere partij stemmen, maar ze willen argumenten Inoi waar - om ze toch weer op de PvdA moeten stemmen. Samen met Ruud Vreeman beschik ik over de mogelijkheid die negatieve energie om te zetten in positie ve." En de mensen die zeggen dat die Rottenberg zo arrogant is? „Die moeten mij niet kie zen." Waarvan akte. DEN HAAG GPP-ANP Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken is het niet eens met minister De Vries om cao's niet- verbindend te verklaren voor een gehele bedrijfstak, als ze geen afspraken bevatten over het terugdringen van het ziekte verzuim. Ter Veld deelt de zorg van haar collega, maar vindt dat de overheid zich niet mag men gen in afspraken tussen werkge vers en werknemers. De Vries opperde vorige week dat hij overweegt cao's niet meer verbindend te verklaren, omdat de tot nu toe afgesloten cao's nauwelijks 'negatieve prikkels' bevatten om het ziek teverzuim terug te dringen. Door het niet verbindend ver klaren van cao's kunnen bedrij ven die zijn aangesloten bij een van de werkgeversorganisaties concurrentienadeel ondervin den. Het is dus een soort straf- maatregel Volgens Ter Veld blijkt uit de reeds afgesloten cao's dat werk gevers en werknemers in bijna alle gevallen met elkaar hebben afgesproken een 'eigen verant woordelijkheid' te nemen voor het terugdringen van het ziekte verzuim. Zo is er in verscheide ne cao's vastgelegd dat het ver zuim binnen een bepaald tijds bestek met een vastgesteld per centage moet dalen. Gebeurt dat niet, dan volgen alsnog maatregelen, zoals het korten van ziekengeld. In de zesde onderhandelings ronde voor een nieuwe cao voor de grafische industrie (50.000 werknemers) zijn werkgevers en vakbonden er afgelopen week einde opnieuw niet in geslaagd een principe-akkoord te berei ken. Het twistpunt betreft de loonsverhoging. De vakbonden zijn bereid ak koord te gaan met 4,5 procent meer loon als ook een aantal 'goede doelen' in de nieuwe cao wordt opgenomen. Daarbij gaat het onder meer om terugdrin ging van de werkdruk en het voeren van een stimulerend be leid om meer ilUUWMI (O lochtonen in de bedrijfstak op te nemen. De werkgevers zijn volgens een woordvoerder van Druk en Papier FNV niet bereid aan die wensen tegemoet te ko- De partijen hebben wel over eenstemming bereikt over het handhaven van alle bestaande regelingen op het gebied van Ziektwet en wao. Dat betekent dat er ook in deze cao geen 'ne gatieve prikkels' ter verminde ring van het ziekteverzuim wor den opgenomen. Onderzoek naar mishandeling door skinheads DEN HAAG GPD Een 19-jarige jongen uit Den Haag heeft zaterdag aangifte ge daan van ernstige mishandeling door drie mannen. Een van hen zou met een scherp voorwerp drie hakenkruizen in de buik van de jongen In-hl» I Vervolgens werden brandende sigaretten op zijn handen uitge- drul i Volgens de Hagenaar werd hem in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Annastraat het mes op de keel gezet door de drie mannen, die waren gemas kerd. De jongen zei tegen de politie dat het vermoedelijk om skinheads ging. gezien hun kle ding. Twee mannen nakien hem vast, terwijl de derae hem met een scherp voorwerp in de onderbuik bewerkte, zo beweert de jongeman. De Haagse politie zal de zaak onderzoeken, maar noemt het 'vreemddat er geen getuigen zijn van de mishandeling. De Ai mill Ml iigi in hei t entxum van Den Haag. Rond het tijdstip waarop de jongeman door de drie mannen zou zijn mishan deld, is het in die straat meestal druk. Klacht tegen advocaat over zaak Maurik ARNHEM GRO ANP De Landelijke Vereniging voor Kleine Kemen (LVKK) gaat door met haar activiteiten DM heb ben de leden zaterdag in het Oostgelderse Lievelde besloten. Het voortbestaan van de vereni ging was twijfelachtig, sinds lot ministerie van WVC vorig jaar had aangekondigd dat de jaar lijks subsidie van 156.000 gul den met ingang van dit jaar zou vervallen. Een motie van het WD-ka merlid Dees om toch structureel subsidie toe te kennen, haalde in december geen meerderheid. LVKK-voorzitter Th. de Roos, burgemeester van Millingrn aan de Rijn en oud-wethouder van Heemskerk, liet daarop we ten dat het maar het beste was ermee op te houden Die bekendmaking leidde tot onenigheid in het I.VKK-be stuur. Dat besloot eind januari om in elk geval door te gaan. Voorzitter De Roos stapte daar na op. Zij vindt dat de vereni ging zonder professionele hulp niet kan bestaan. De twee vaste medewerkers, die uit de rijks subsidie werden betaald, moes ten noodgedwongen omzien naar ander werk. De vereniging steunt nu volledig op vrijwilli gers „Van een besluit tot opheffing is nooit sprake geweest", zei vice-voorzitter H. Clewits op de bijeenkomst in Lievelde. Hij maakte ook bekend dat de ver eniging nog steeds op steun van het ministerie kan rekenen. Voor projecten heeft WVC 150.000 gulden gereserveerd. Dat geld komt echter pas be schikbaar als het ministerie concrete plannen van de ver eniging heeft goedgekeurd. De in 1975 ongenchte I.VKK maakt zich sterk voor het be houd en herstel van de leefbaar heid in dorpen op het platte land De vereniging vertegen woordigt ongeveer duizend van de drieduizend kleine kemen in ons land De Edese advocaat mr. J Wurf bain heeft bij de Orde van Ad vocaten een Ua. ht m^-dimd tegen zijn Utrechtse collega mr. P Bovens I>ie laatste zou ongr oorioofde druk op het slachtof fer in 'de Maurikse incestzaak' hebben uitgeoefend om haar beschuldigingen tegen twee veroordeelde broers in tc trek ken. Mr. Wurfbain is raadsman van een vrouw uit Maunk. die jarenlang seksueel is misbruikt door familieleden en kennissen. In nnvrmber 1900 ImmI een brief aan de procureur ge neraal in Arnhem, waarin ze meldde dat ze haar in 1989 ver oordeelde broers ten onrechte zou hebben beschuldigd. in NM HndriMd wn -ff gelopen zaterdag vertelt ze in een interview dat de verdediger van de broers, mr Bovens, haar onder druk heeft gezet en dat de twee BUM wi l s< huldig zijn. Bovens heeft het slachtof fcT naar aanleiding van het in terview leugenachtig' ge noemd Volgens hem zou zj| cr herhaaldelijk op hebben aange drongen haar aanklacht te wil len intrekken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3