Feiten Rechter terughoudend over politiek debat Democratie heeft geen absolute waarheid 'Drugshandel toegenomen' Maandag 24 februan 1992 Rertactir 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS PATRJCX VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ESTHER NYPELS 2 EN MENINGEN Passagiers nemen bezit van de rails tijdens een spoorwegstaking in Warschau. De overschakeling van de communistische dictatuur naar kapitalisme en democratie valt veel Polen zwaar- foto era De zaak tegen zeven PvdA'ers die vorige week diende voor de Alkmaarse politierechter, is bijzonder, omdat de rechter werd gevraagd als scheidsrechter op te treden in een politieke discussie. Die discussie hoort niet in de rechtszaal gevoerd te worden, maar in het parlement, in de provinciehuizen, in de raadszalen en in de media. Im mers, in een democratische samenleving moet je van je politieke tegenstanders kunnen zeggen wat je denkt. De kiezers, niet de rechter, beslissen wie er in het politieke debat gelijk heeft. ALKMAAR MR. G.A.I.SCHUUT De Alkmaarse PvdA'ers hadden in het partijblad De Nieuwe Rooie hun politieke tegenstan ders van Stadsbelang niet be schuldigd van bepaalde onoir- bare feiten, zoals het aannemen van steekpenningen, fraude of corruptie, maar met een paar krachttermen een mening over hen verkondigd. Daarbij waren woorden gebezigd als wroeters, vuilspuiters, nietszeggende raadsleden en draaikonten en Stadsbelang zou fascistische trekken vertonen la de ex treem-rechtse partij van Le Pen in Frankrijk. Als men elkaar van feiten beschuldigt, dan mag men uiteraard geen onwaarheid spreken. Ook in de politiek mag dat niet. Gaat het om menin gen, dan dient er vrijheid te heersen. In ons land is die vrij heid er meestal, zoals veel rech terlijke uitspraken illustreren. „Het is niet ongebruikelijk dat politici, wanneer zij aan de pers hun mening geven over hun opponenten in de politieke strijd, zich daarbij bedienen van wat forse bewoordingen en in superlatieven gestelde beeld spraak", aldus overwoog de president van de rechtbank Roermond. Toen de columnist Piet Vroon de Socialistiese Partij ervan beschuldigde deportatie van etnische minderheden te bepleiten, overwoog de Amster damse rechtbankpresident dat de SP, door zich met een om streden politiek standpunt pu bliekelijk te presenteren, zich niet te snel beledigd moet ach ten, ook niet als haar stellingna- me door de columnist extra is aangedikt. Europese Hof De vrijheid van het politieke de bat heeft een extra accent ge kregen in de rechtspraak van het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens. Dat Hof ziet er op toe dat de aangesloten lan den (waaronder Nederland) niet te ver gaan in het beperken van de vrijheid van meningsuiting. In Oostenrijk werd een journa list veroordeeld omdat hij de voormalige bondskanselier Kreisky unmoralisch en wiir- delos had genoemd en hem beticht had van übelsten Oppor tunisms. Het Europese Hof tik te Oostenrijk op de vingers. De vrijheid van het politieke debat is de essentie van een democra tische samenleving. Een politi cus moet tegen een stootje kun nen en men moet elkaar in de politieke discussie flink de oren kunnen wassen, aldus vrij vertaald het Hof. Volgens de Oostenrijkse rechter had de journalist moeten bewijzen dat Kreisky unmoralisch en wiir- delos was en een übelsten Op portunist Dat kun je niet ver- Politiek debat hoort niet thuis bij de rechter langen, vond de Europese rech ter. Waarde-oordelen kan men niet bewijzen. Zo werd ook in strijd met de vrijheid van meningsuiting ge vonden, dat in Oostenrijk een journalist werd veroordeeld, die een politicus ervan had beticht aan te zetten tot rassenhaat en van nationaal-socialistische praktijken. In Spanje werd een Baskische politicus veroordeeld, omdat hij het Spaanse leger van (dodelijk) geweld tegen burgers had beschuldigd, waarvoor hij de regering verantwoordelijk stelde. De zaak is aangebracht bij het Hof, maar de Europese Commissie heeft de veroorde ling al in strijd met de vrijheid van meningsuiting bevonden. Kritiek op de regering lees politici moet beantwoord worden met tegenargumenten. De regering van een democrati sche staat lees een politicus beschikt over een scala van mogelijkheden om kritiek en beschuldigingen door de oppo sitie of de pers te beantwoor den: verklaringen, persconfe renties, eigen publicaties e.d., aldus luidt het oordeel van de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. De Alkmaarse beschuldiging 'fascistische trekken a la Le Pen' valt niet te bewijzen. Het is een oordeel over het politieke optre den van Stadsbelang, uitgespro ken in het felst van de verkie zingstijd. Laten de aangespro kenen zich verweren waar dat op zijn plaats is: in de gemeen teraad, in hun eigen verkie zingscampagne. Zij hadden niet naar de rechter moeten lopen. Civiele rechter Opmerkelijk in de Alkmaarse zaak is ook, dat de zaak voor de strafrechter diende, want als dan al eens iemand wegens be lediging voor de rechter wordt gesleept, dan is het veelal niet voor de strafrechter, maar voor de civiele rechter. Die heeft meestal een snelle voorziening te bieden in de vorm van een rectificatie. Voor een strafrech telijke veroordeling is nodig dat de opzet tot beledigen bewezen wordt. Dat is vaak moeilijk. Meer dan 80 procent van de be ledigingszaken wordt gesepo neerd, ruim de helft daarvan uit vrees niet te zullen slagen in het bewijs, de rest uit redenen van beleid. De officier denkt dan bij voorbeeld: laat partijen hun ru zie zelf maar uitzoeken bij de burgerlijke rechter. In Alkmaar had hij de klacht van Stadsbe lang kunnen seponeren om de reden die de Europese Commis sie noemde in de Spaanse zaak: Stadsbelang heeft andere mid delen ter beschikking om zich te verweren. Tenslotte zou de omstandigheid dat de gewraak te uitlatingen twee jaar geleden waren gedaan, ook een reden voor sepot kunnen zijn. De tijd heelt vele wonden. De Alkmaar se officier van justitie had zijn tijd beter kunnen besteden. De politierechter vond de term 'fascistisch a la Le Pen' te ver gaan en onnodig grievend. Smaken verschillen, ook bij rechters. Moet dan de smaak van de rechter de felheid van het politieke debat bepalen? Ik denk niet dat dat strookt met de hierboven geschetste Europese rechtspraak. De PvdA'ers gaan in hoger beroep. Men mag ho pen dat het Hof Europese nor men zal hanteren. Mr. GA.I. Schuijt is universitair hoofddocent aan het Instituut voor Informatierecht van de Universiteit van Amsterdam. WARSCHAU ADAM MICHNIK IPS Wij, onderdanen van een totalitair com munistisch bewind, oh, wat verlangden we naar democratie en naar een eigen plaats in een vrij Europa. Maar toen het eindelijk gebeurde, en toen het commu nisme had verloren, wisten we nipt wie er eigenlijk had gewonnen. I lad het democratisch idealisme gezege vierd over de dictatuur, of had het socia listisch utopisme het afgelegd tegen het cynische kapitalisme? Had de bevolking eenheid van nationaliteit verkozen bo ven de eenheid van solidariteit met de werkende klasse? Of was het, zoals weer anderen zeggen, de triomf van het lang durige verzet van de kerk tegen het door de staat geïnstitutionaliseerde atheïsme? Maar deed het er eigenlijk iets toe? In dat gedenkwaardige jaar 1989 kon iedereen zichzelf zonder risico overwinnaar noe men, en allen konden denken dat Polen met één voet stevig in een vrij Europa stond. Vrij Europa betekende voor de Polen: sa menlevingen die zijn gebaseerd op een judaïsch-christelijk waardenstelsel, op rationele uitgangspunten over economie en de werking van de markt, waar de mensenrechten worden gerespecteerd, en waar vrije parlementsverkiezingen worden gehouden. Europa was een plek waar soevereine nationale staten beston den, met open grenzen. Twee jaar later zien we dat anti-Europe- se retoriek in Polen heel gewoon is ge worden. Zelfs het woord 'Europees' is verdacht, terwijl de aanduiding „wij Eu ropeanen" vooral als een sneer wordt gebruikt. Babyion Sommigen beschouwen Europa als een promiscu Babyion, een besmettelijke drager van immoraliteit en zonde, van abortus en pornografie, van echtschei dingen en tlruTs, van homoseksualiteit en het vervol van de traditionele waar den van het gezin. Zij zijn, gelukkig, nog steeds in de minderheid, ledereen heeft in zijn achterhoofd echter een diepe bezorgdheid over de overwel digende tolerantie van de Europese le vensstijl, waarin alles mag en ogen schijnlijk niets wordt verboden. De scheidslijnen tussen goed en slecht zijn onduidelijk. Voor de aanhangers van de kerk is West-Europa al verworden tot een Babyion toen de scheiding van kerk en staat werd doorgevoerd. In de context van het debat in het post communistische tijdperk is dit anti-Eu- ropeanisme op zijn zachtst gezegd twee slachtig. Aan de ene kant kan het worden geïnterpreteerd als een vervormde be zorgdheid over de Poolse nationale iden titeit, een bezorgdheid die in zekere zin te vergelijken is met de anti-Amerikaan- se sentimenten in West-Europa. Maar het Poolse anti-Europeanisme is ook een afspiegeling van een nieuw ge brek aan religieuze, culturele en morele tolerantie. In dat verband vervult het de functie van een argument tegen een multi culturele, tolerante samenleving. Dit agressieve, rechtse standpunt is zon der twijfel een nieuw kenmerk van de publieke discussie in Polen.'Rechts praat minder over de kosten van de omscha keling naar een vrije-markteconomie of over de begroting, dan over het herstel De katholieke kerk was op de achtergrond nadrukkelijk aanwezig bij de strijd van Solidariteit tegen de communistische machthebbers in Polen. Tijdens een staking op de Leninwerf in Gdansk in 1988 stonden de arbeiders in de rij voor hun biechtvaders. archieffoto era van de politieke structuren van het pre- communistische, vooroorlogse Polen. Katholieke kerk Zij praten vooral over het vinden van een andere weg dan die van de westerse de mocratieën. en over het herstel van een etnisch zuivere natie. Zij pleiten voor een krachtige rol van de katholieke kerk in de samenleving, en tonen een bijna kinderlijk geloof in de vrije markt als middel tegen alle kwalen. Ze oreren ook over de noodzaak tot een sterke staat, die in staat is zich te verdedigen tegen alle bedreigingen die democratie met zich meebrengt. Dit syndroom is in Europa niet onbe kend. De rechtse partijen in de jaren der tig redeneerden precies zo; religieus, na tionalistisch, gedisciplineerd, met een strikte hiërarchie, en met een sterke hechting aan land en gezin. I let zou echter een gevaarlijke simplifi catie zijn als we ervan uitgingen dat we slechts te maken hebben met de weder geboorte van een soort nostalgisch uto pisme. Rechtse retoriek is, net als het huidige Amerikaanse neo-conservatis- me, het populisme van Le Pen in Frank rijk of de Republikaner in Duitsland, een poging om een klassiek 20ste-eeuws di lemma op te lossen: hoe verzoen je de beginselen van de traditionale moraal, die we in Polen sacrum noemen, met die van politieke democratie en de rechts- st.l.ll Als het waar is dat het verval van tradi tionele moraal democratische staten ver giftigt met destructieve sociale crises, dan is het ook waar dat de institutionali sering van een dergelijke moraal door wetgeving onvermijdelijk leidt tot intole- iiutto mi ah Muur. Er bestaan geen eenvoudige oplossin gen. Niemand bezit de toverstaf waar mee het vermogen van de Amerikaanse economie om welvaart te genereren kan worden gecombineerd met een gelijk waardig stelsel van sociale welvaart; hoe de roep om een krachtige rol voor de kerk in het openbare leven kan samen gaan met de plicht van een pluralistische democratie om de opvattingen van indi viduele burgers over het absolute gelijke lijk te respecteren. Compromissen De westerse democratieën lossen derge lijke problemen op door het sluiten van compromissen, een politiek mechanis me dat berust op overeenstemming over wat wenselijk en wat mogelijk is, waarbij bruggen worden geslagen tussen meer derheden en minderheden, tussen or- thoxen en ketters. Het enige geloofsarti kel dat allen aanvaarden is dat politiek geen middel is om de absolute waarheid te vinden. Misschien is dat het geheim van de wes terse democratie, dat men bereid is om in een onvolmaakte samenleving plurali teit te accepteren, die wordt vervuild door de 'zonde' van de natuurlijke varia tie. Dat is de principiële uitdaging die naties en staten die zijn bevrijd van de ketenen van het communisme moeten aangaan. De Franse filosoof André Glucksmann heeft gezegd dat de verdwijning van het totalitaire marxistisch-leninisme in de geest en de moraal van de mensheid een vacuüm heeft achtergelaten; een ruimte die langzaam wordt geïnfiltreerd door nieuwe en verschillende fundamentalis tische overtuigingen. Van Georgië tot Siberië, van Slowakije tot Polen, van Rusland tot Roemenië is het probleem niet het conflict tussen communistisch utopisme of non-com munistisch realisme, maar de confronta tie tussen de verdedigers van het proces van democratie en de verdedigers van het geloof in politieke absolutismen. Aan de ene kant staat een groep van ge wone zondaars, die proberen een orde te creeeren die is gebaseerd op compro missen, en die aanvaarden dat wat zij beschouwen als een onaantastbaar be ginsel, voor anderen niet meer dan een ritueel is. Aan de andere kant staan allen die zo sterk in hun eigen waarheid natio naal, religieus, of ideologisch geloven, dat ze bereid zijn die desnoods met ge weld op te leggen. Een anecdote: Twee Duitsers, de een uit het Oosten, de ander uit het Westen, ko men elkaar tegen. De 'Ossie' zegt tegen de 'Wessie': „Hallo, we zijn nu één na tie". De ander, met zijn hand angstvallig op zijn broekzak: „Wij ook". Zo zijn Westeuropeanen geneigd om Oosteuro peanen die hen begroeten met „Wij z.ijn één Europa" te antwoorden met „Wij ook". Maar democratie en het opbouwen van een democratische orde betekent niet simpelweg dat men hulp van anderen verwacht. Democratie betekent het slui ten van compromissen in de eigen sa menleving, zelfs onder de meest ongun stige omstandigheden. Daarom kan al leen de bevolking van het post-commu- nistische Europa zelf een eigen, geïnte greerde plaats in de democratische ge meenschap vinden. Adam Michnik is histories en essayist. Hij uas mede-oprichter van het Comité ter Verdediging van Arl)eiders (KOR) in Polen, en in de jaren 1989-1990 vooraan staand lid van Solidariteit. Sinds 1990 is hij hoofdredacteur van het dagblad Ga- zeta Wyborcza. PANAMA-STAD D. CARRASCO IPS De drugshandel in Pana ma is sinds het afeetten van Manuel Noriega bij na drie maal zo groot ge worden. Dat valt op te maken uit rapporten van de Amerikaanse drugs bestrijdingsdienst (DEA) en de Panamese Gerech telijke Politie. De cijfers werden door de verdedi gers van Noriega gepre senteerd tijdens het pro ces tegen de voormalige sterke van Panama in Miami. Voordat de Amerikanen op 20 december 1989 Pa nama binnenvielen on der de codenaam 'lust Cause' (Rechtvaardige Zaak) werd Noriega in een propagandacampag ne afgeschilderd als een wrede en corrupte dicta tor, moordenaar en drugshandelaar. De advocaten van Norie ga proberen nu aan te tonen dat de generaal wel degelijk een belangrijke steun voor de Verenigde Staten is geweest bij de bestrijding van de internationale drugshandel. De arrestatie van Manuel Noriega diende een poli tiek doel en diens berechting in Miami is een po litiek proces, menen de advocaten. Bovendien zijn er geen harde bewijzen voor zijn schuld, zo verklaarden zij in Miami tijdens de rechtzitting. De verdediging probeert aan te tonen dat Noriega het slachtoffer is van de geopolitieke belangen van Washington. Frank Rubino, Noriega's hoofd advocaat. vindt de getuigenverklaringen die tegen Noriega zijn ingebracht van geen enkele waarde. Immers de getuigen charge zijn zelf in hoofd zaak ex-drugshandelaren die aanzienlijke straf vermindering is toegezegd in ruil voor een verkla ring tegen Noriega. Daarnaast is de rechtbank be- Manuel Noriega. vooroordeeld in verband met de politieke belangen van Washington, aldus de advocaat. Rubino toonde de rechter diploma's en onderschei dingen die Noriega waren uitgereikt door de DEA. Hij zei dat de generaal de „per manente medestander" van Washington is geweest in de bestrijding van de drugs handel. De Amerikaanse officier van justitie Michael Sullivan is het echter met de stellingen van de verdediging niet eens. Noriega was wel dege lijk betrokken bij de inter nationale drugshandel en het witwassen van drugs geld, zei hij. Toch heeft de verdediging enkele malen kunnen aan tonen dat Noriega wel dege lijk van nut is geweest in de strijd tegen de drugshandel. Niet alleen gaf hij in 1984 opdracht om aan de Colom biaanse grens een cocaine- laboratorium te ontmante len, maar hij was bovendien in staat de handel vanuit Colombia onder contro le te brengen. Recente cijfers over de drugshandel in Panama en het legaliseren van drugsgelden in Panamese banken tonen bovendien aan dat de handel in en het gebruik van drugs in Panama sinds het ver trek van Noriega bijna verdrievoudigd is. De cij fers zijn van de DEA en de Gerechtelijke Politie van Panama (PTJ). Per jaar wordt nu volgens de DEA door Panamese banken een miljard dollar aan cocaïnegeld witge wassen, evenveel als tijdens de periode Noriega. In april van het vorig jaar sloten de Amerikaanse en de Panamese regering een verdrag van weder zijdse juridische bijstand om het zwart-geldpro- bleem te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2