Sport Hockeyers lachen weer even Bataaf Ravensbergen op dreef bij NK cross Ivanisevic betert zijn tennisleven Straathof is niet onverslaanbaar Stappen is voor Zulle dé therapie Nederlanders in het buitenland succesvol Gal en Van der Lee naar OS 23 Vijf toernooien, drie finales, twee overwinningen. Goran Iva nisevic, twintig jaar, Kroaat (,,mijn racket is mijn wapen") heeft zichzelf geyonden aan de hand van de door Boris Becker afgedankte Australische coach Bob Brett. Zijn overwinning in Stuttgart, na toernooizeges in Adelaide en Milaan, was in drukwekkend. In de kwartfina les versloeg hij Jim Courier, de nummer één van de wereld ranglijst. Gisteren won hij de eindstrijd van Stefan Edberg, de op één na beste speler, die in twee uur en drie kwartier 33 aces langs zag schieten. „Vroe ger heb ik veel wedstrijden ver loren", vertelde Ivanisevic. „Van sterke en minder goede tegen standers. maar meer nog van mij zelf. Aan het begin van het jaar heb ik tegen mijzelf gezegd dat het afgelopen moest zijn. Mijn spel behoefde niet veran derd, mijn concentratie moest verbeterd worden. Het lukt nog niet altijd, maar soms werkt het echt. Ik ben het jaar in ieder ge val goed begonnen." Het begin van het weekeinde was wat minder overtuigend dan de laatste partij. Zaterdag voelde Ivanisevic nog dat hij vrijdagavond 150 minuten had moeten knokken om Jim Cou rier met 3-6 7-6 (7-2) 7-6 (10-8) na drie vvedstrijdpunten tegen, aan de kant te zetten. Hij begon zoals vroeger, slordig dus, tegen Alexander Volkov, gaf de eerste set weg, won de tweede en moest in de derde alles uit zijn lange lijf (1 meter 93) halen om dat Volkov ook een leuke bal serveert. De Rus brak echter on der de druk in de negende game van de derde set. Stefan Edberg had in de andere halve finale heel wat minder moeite met Pe- tr Korda. Edberg, nog zonder toernooiwinst in 1992, heeft de grote vorm nog niet terug. Edberg, de enige van de top- vier van de plaatsingsranglijst die zijn stand waarmaakte in Stuttgart, ergert zich daar bo venmatig aan. Niet omdat hij niet tegen zijn verlies kan, maar omdat hij altijd het beste van zichzelf wil. Ook in Stuttgart kwam hij wat verbitterd ovdh „Ik heb mijn kansen gehad, maar ik heb er geen gebruik van gemaakt. Ik heb bovendien niet willen geloven dat hij van die verschrikkelijke services zou blijven produceren, maar daar heb ik mij lelijk in vergist." Iva nisevic verloor de eerste set in de tiebreak en won daarna de volgende drie zonder enige vorm van verlenging nodig te hebben, 6-3 6-4 6-4. Nijssen Tom Nijssen en Cyril Suk heb ben, na hun winst op Jarryd- Fitzgerald in drie sets, mogelijk hun laatste hoofdprijs in het dubbelspel in Stuttgart opge haald. Organisator Ion Tiriac namelijk liet weten dat het prij zengeld met ongeveer een mil joen gulden omhoog moet naar 1.6 miljoen dollar en dat vindt men in Stuttgart een beetje veel. In Philadelphia speelden Pete Sampras en Amos Mansdorf, die nooit eerder een Ameri kaanse eindstrijd, haalde, de fi nale. Sampras won in vier sets: 6-1,7-6, 2-6, 7-6. Van den Berg Michael van den Berg heeft het kwalificatietoernooi van het AB- N/Amro-toemooi niet over leefd. De Koudekerkse tennis sers verloor in de eerste ronde van zijn landgenoot Glen Schaap in twee sets: 6-4, 6-0. Schaap verloor in de tweede ronde van de sterke Antonitsch (6-4, 6-4). De Oostenrijker hield daarna in de derde ronde ook nog een andere Nederlander uit het hoofdtoernooi, Femon Wi- bier. Hij verloor met 6-2, 7-6. i den Honert (rechts) kijkt vol bewondering de bal na. De Oranje-speler De Pakistaanse hockeyfederatie doet er verstandig aan voortaan niet meer op 23 februari een wedstrijd van het eigen team tegen Nederland te laten spelen. Ging twee jaar geleden op die datum in Lahore de finale van het toernooi om de wereldtitel voor de thuisploeg met 1-3 verloren, nu bleef Pakistan in Karachi tijdens het toer nooi om de Champions Trophy opnieuw met lege han den staan (0-1). tegen Groot-Brittannië) plaatste zich met zes uit drie bovenaan en ook Duitsland, dat met 3-1 van Frankrijk won, kwam op vier punten. De Pakistani's op de door de televisiereportages van de World Cup cricket grotendeels lege tribunes - de capaciteit van het stadion is 40.000 plaatsen - keken jaloers naar de uitbundi ge rondedans van een groepje in Oranje gestoken Nederlandse supporters, die voor het eerst in het toernooi voor enige sfeer zorgden. Tijdens de wedstrijd nog werd het clubje zakenmen sen met aanhang, dat bij het in zetten van de wave op volstrekt De dreun kwam gisteren kei hard aan bij de Pakistaanse hockeyers, die sinds 1980 'hun' trofee in vreemd bezit weten. Twee seconden voor het einde maakte Taco van den Honert tot afgrijzen van de bijna 7.000 toeschouwers met een hoge push uit een afgeschoven straf- comer voor Nederland de enige treffer van de wedstrijd. Daardoor kwam Oranje met vier punten uit drie duels op ge lijke hoogte met Pakistan, dat zich dus een nieuwe vernede ring op eigen bodem moest la ten welgevallen. Australië (4-1 onbegrip stuitte, voortdurend weggehoond. Na afloop haalde geen Pakistani dat meer in zijn hoofd. Het was nu tijd voor een striemend fluitconcert in de richting van de eigen groene brigade. Van 't Hek Zo kende het eerste weekeinde in de stoffige Pakistaanse ha venstad voor Nederland na een paar tegenslagen een gelukkig slot. Na de afgang van vrijdag tegen Australië (3-6) was de stemming nog om te snijden. Dat werd er niet beter op toen bleek, dat Tom van 't Hek zo veel last had gekregen van vocht in zijn vorig jaar geopereerde linker knie, dat het hoogstwaar schijnlijk gedaan is met zijn hockeyloopbaan. Een nader onderzoek in het ziekenhuis van de Vrije Univer siteit in Amsterdam na terug keer uit Pakistan zal moeten uitwijzen of er voor de 33-jarige Van 't Hek nog vooruitzichten zijn op deelneming aan de Olympische Spelen. „Ik zie het somber in", aldus de Amster damse huisarts. „De belasting is kennelijk te groot geweest. Maar ik geef de moed nog niet helemaal op." Nederland had het zich tegen Pakistan allemaal veel gemak kelijker kunnen maken als de weer sloom ogende aanvoerder en spelverdeler Mare Delissen zijn push uit een strafbaJ in de achtste minuut niet fraai ge keerd zag door doelman Shahid Ali Khan. Nu weyl het een wed strijd van 'angst en beven', waarbij steeds moest worden afgewacht of de Nederlandse defensie, die in voorgaande wedstrijden fout op fout stapel de, tegen de snelle Pakistaanse aanvallen opgewassen zou zijn. De Nederlanders bleken ech ter lering te hebben getrokken uit de videobeelden van de af straffing tegen Australië, die za terdagavond keer op keer in hel hotel werden afgedraaid. Jeroen Straathof is niet onver slaanbaar. De jeugdwereldkam pioen uit Zoeterwoude moest gisteren bij de nationale A-ju- nioren kampioenschappen in Hecrenveen de hoofdprijs aan Jakko Leeuwangh laten. Toch zag het er op de vijf kilo meter lange tijd uit. dat hij de titel zou veroveren. In de rit te gen het niet long-Oranjelid Gianni Rumme ging hij pas de laatste twee ronden ten onder. „Ik had niet met Romme mee moeten gaan. Die jongen is op de lange afstand veel beter dan ik. De winnende tijd van hem 7.03.12 spreekt wel boekdelen. De laatste achthonderd meter verloor ik maar liefst vier secon den op mijn schema. Ik had mijn krachten beter moeten verdelen. Anders was ik zeker weer kampioen geworden". Jeugd-bondscoach Leen Pfrommer maakte er geen punt van, dat zijn „paradepaardje" de titel miste. „Straathof heeft het hele seizoen net iets beter gereden dan Leeuwangh. De verschillen waren echt uiterst miniem. Straathof kan de span ning nog niet goed aan. Hij ver prutste /i]n 5000 DM t'T M.i.ir dat is niet erg. In long-Oranje probeer ik de jonkies de routine van het wedstrijdschaatsen bij te brengen. Progressie is er ze ker. Zowel bii Leeuwangh als Straathof. In de toekomst gaan Straathof wist geen enkele af stand op zijn naam te schrijven. Op de 500 meter liet hij een derde tijd noteren (39.10). Op een vierde plaats bij de sprint belandde Martin Hersman De Sassenheimer liet de klok stil staan op 39,42. Op de 1500 meter werd de Zoeterwoudse wereldkampioen ook derde, m 1 57.93. Op de 3000 meter bleef hij nog voor de latere winnaar Leeuwangh. 13e tijd van 4.09,95 was goed voor een tweede stek. Op de vijf kilo meter verknalde hij uiteindelijk zijn kansen. Met 7.14.58 - een vierde plaats - gaf hij ruim elf seconden toe op de van deze afstand. Romme. 5/ RA VENNA. 90 De Nederlandse volleyballers in buitenlandse dienst zijn dit sei zoen goed bezig. Nadat Peter Blangé (Parma) en Marjolein de Jong (USC Münster) meehiel pen de CEV-bekers te winnen, mochten gisteren Ronald Zoodsma. Jan Posthuma (bei den werkzaam in Montichian) en Henriëtte Weersing (Raven na) de Europa Cups II in hun handen houden. Monüchiari herhaalde het vo rig jaar behaalde succes in het toernooi van de bekerwinnaars. In het Duitse Moers werd de Italiaanse bekerhouder Milan (de dub van de wereldkampioe nen Lucchetta en /om) in ren ware thriller met 3-2 verslagen. In Ravenna leidde Weersing de plaatselijke topclub naar een overwinning op titelverdediger Mladost Zagreb. De ploeg uit Kroatië kwam in de Ii.iIi.i.ium heksenketel slechts .nl.ir puntjes tekort. In de vijfde set nad Ravenna de langste adem: 15-10. Abdoesjaparov (rechts) was de winnaar van het slotweekeinde in Valencia. De Spanjaard Mauri bleef echter in de leiderstrui en won de ronde, voor Erik Breukink. LEIDEN W1LMAR KORTLEEVER ATLET1EKMEDEWERKER Willem Ravensbergen van De Bataven en Victor Zonneveld van De Spartaan behaalden gis teren bij het NK Cross voor ve teranen in Someren het ereme taal namens de Leidse regio. Ravensbergen veroverde het goud in de klasse 60-65 terwijl Zonneveld (50-55) het zilver mee naar Noordwijk nam. Willem Ravensbergen was. op het mooie parcours in Someren weer net zo ongenaakbaar als vrijwel altijd. De Bataafse ge weldenaar, die pas op latere leeftijd begon met de wedstrijd- atletiek, bleef zijn naaste con current Zethof met zijn 32,31 over 8500 meter maar liefst één driekwart minuut voor. Daar mee was de momenteel in goe de vorm stekende Ravensber gen (op de halve marathon als 62-jarige nog steeds goed voor een tijd van 1.16) ook zevende onder de 50+-ers. Voor Victor Zonneveld was dit kampioenschap het laatste in zijn succesvolle hardloopcarriè re. Zonneveld, eerder dit jaar MONCHEN ANP De Nederlandse judoka's Jessi ca Gal en Monique van der Lee hebben zich afgelopen zaterdag bij de open Duitse kampioen schappen in München verze kerd van een Olympisch start bewijs in Barcelona. Het tweetal voldeed aan de eis vormbehoud te tonen en te winnen. Jessica Gal boekte in de Zuid- duitse porthal, waar Wim Rus- ka in 1972 tweemaal Olympisch goud veroverde, haar belang rijkste zege sinds ze driekwart jaar geleden in Praag Europees kampioene werd. De Amstel- veense versloeg in de finale van de categorie tot 52 kilogram de Francaise Dominique Bema werd hij al nationaal kampioen op de 5000 meter op de baan en de 15 kilometer op de w£g, greep het zilver in een twee strijd met crosser-bij-uitstek Ad Heylens. „In mijn laatste sei zoen als wedstrijdloper (Zonne veld neemt op 22 maart af scheid in een wedstrijd over 30 kilometer) wilde ik het als pure wegloper ook in de cross probe ren. Op deze zilveren medaille ben ik dan ook zeer trots," aldus de atleet van De Spartaan. Hens Anton Hens, clubgenoot van Zonneveld, hoopte vooraf zich bij de eerste tien te kunnen plaatsen bij de 40 tot 45-jarigen. Hens startte daartoe nog in de eerste groep, maar kwam. na een inzinking halverwege niet meer verder dan een vijftiende plaats in het uiterst sterke veld. Aad Kortekaas werd van de ruim honderd deelnemers der tigste in 44,07. Arie van Tol startte ondanks een griepje bij de veteranen 45 tot 50 jaar. De Bataaf uit Wasse naar wilde opgeven maar her met koka. Het brons was voor l.egna Verdecia (Cub) en Jo Quiring (VSt). Monique van der^Lee zege vierde in het zwaargewicht (+72 kg). De judoka uit Rxijen kwam terug uit schier hopeloze situa tie. Ze kwam in de eindstrijd te gen de Francaise Christine Ci- cot een wazaari en een koka achter te staan, normaal ge sproken onoverbrugbaar. Van der Lee nam haar opponente in de laatste minuut echter in een houdgreep en won op ippon. Angelique Seriese werd in de ze gewichtsklasse in het duel om de derde plaats tegen de Cubaanse Estela Rodriguez be straft (chui) en eindigde als vijf- vond zich en finishte toch nog als twaalfde in 44,26 na 11,5 ki lometer. Van Tol's clubgenoot Arnold Schipper finishte op het zware heuvelachtige parcours drie plaatsen en 59 seconden la- Bij de vrouwen kwamen twee atletes van De Spartaan goed voor de dag. Lenie van der Poel werd de kleine vijf kilometer in de Herselse Bossen dertiende in de klasse 35-40 met 20.32. Carla Alkemade finishte als zeven tiende slechts vier seconden la ter. Reeuwijkse Mirjam Brug man van De Bataven klasseerde zich met 20.58 als zevende bij de veteranes 45-50. Van der Veer Theo van der Veer hield zijn ge nerale repetitie voor de NK cross volgende week in Utrecht in het Brabantse Breda. De AV Holland-atleet behaalde over 10,2 kilometer de tweede plaats in 34,35. Volgende week in Utrecht hoopt Van der Veer zich bij de eerste twintig te kunnen scharen. de. Het brons was voor Rodgri- guez en Goendarenko (GOS). Verrassend was het optreden van invalster Deborah Graven- steijn in de categorie to 61 kg. Ze verving de geblesseerde Jen nie Gal en veroverde maar gelijk brons. De judoka uit Gilze moest Hyun-Hee Jeon (ZKo) en Sara Ishii (Bra) vóór zich dul den. Bij de mannen had Peter den Hoedt (+95 kg) pech. De Lim burger kwam in zijn eerste drie partijen uitstekend voor de dag. In het duel met de Japanner Yu- ji Yamada, die daardoor derde zou worden, moest hij wegens een ernstig uitziende kniebles sure opgeven. MONTE PELLECRINO ANP Hij heeft de Zwitserse nationali teit. rijdt in Spaanse dienst, spreekt geen woord Spaans, wél vloeiend Nederlands en zakt op zijn tijd graag door met vrien den. Alex Zulle, een winnaar van de tweede rit van de Sicili- aanse Wielerweek, wacht vol gens kenners een grote toe komst. Hij verbaasde gisteren in Monte Pellegrino, na zijn eerste zege als debutant bij de be roepsrenners. door ineens van het Zwitser-Duits over te stap pen op Nederlands. Zulle onttroonde op de top van de Monte Pellegrino de sprintwinnaar van zaterdag. Massimo Strazzer, als leider. Het merendeel van de Neder landers figureerde in beide etappes op de achtergrond. Uit gezonderd Van Aert en Mare Siemons. Zij finishten als acht ste en tiende op elf tellen van Zulle. Van Poppel werd wegens overschrijding van de tijdslimiet uit koers gehaald. De Oostzwitser loste het raad sel omtrent zijn bijna accentlo ze Nederlands ongevraagd op. „Mijn moeder is Brabantse. Ze komt uit Steenbergen. Thuis spreekt ze altijd Nederlands met ons", lachte de Helveet om de veraasde blikken. Debutant De 25-jarige debutant in het profmilieu geldt als een van de grootste Zwitserse talenten sinds jaren. In zijn amateurtijd won hij zo n beetje alle belang rijke wedstrijden in eigen land. Vong jaar nog de Grote Pnjs Wilhelm Teil. Twee jaar geleden bood hij zich aan bij PDM. De Nederlandse ploegleiding zag niets in hem. In eigen land had hij een contract kunnen krijgen bij Helvetia van Paul Köchli. Eigenzinnig als hij is koos hij voor een buitenlandse ploeg. In het najaar mocht hij stage lopen bij Once. Het optreden van de Helveet beviel ploegleider Saiz, ook ontdekker van Vuelta-win- naar Melchor Mauri, zo goed dat hij Zulle een dienstverband aanbood. Zulle maakt een zelfverzeker de indruk. Hij stippelt zijn eigen route uit. laat niets aan het toe val over. Hij wordt gezien als de renner die het Zwitserse wiel rennen weer aanzien kan geven. Hij is volgens ingewijden een man voor het klassement, om dat hij zowel bergop als in tijd ritten kwaliteiten heeft Zijn eigenzinnigheid blijkt bijvoorbeeld ook uit het soms spotten met de wetten die aan het bedrijven van topsport zijn gekoppeld. Op zjjn tijd gaat hij graag stappen met een stel ka meraden. „Dat is voor mij de beste manier af te reageren. Het wielrennen even opzjj te zetten. Van steeds maar koersen en trainen stomp je af. Ik ben geen man die voortdurend bezig is met zijn vak. Op tijd emit sprin gen is voor mij een goede thera Kie". meent de voormalige uisschilder. „Ik drink graag een biertje met vrienden. In hei seizoen minder, maar in de winter ben ik vaak te vinden in discotheken. Ik ken mijn plich ten, maar ook mijn rechten." Het peloton pedaleerdc giste ren nog rustiger dan zaterdag door het Siciliaanse landschap Do voor dc tijd van het jaar lage temperatuur inspireerde de renners ook al niet. In Marsala eindigde de etappe in een mas saprint. Massimo Strazzer was dc specialisten te snel af en boekte in zijn tweede jaar als prof zijn eerste winst. Valencia F.nk Breukink heeft niet kunnen verhinderen dat Melchor Mauri voor de tweede achtereenvol gende keer de Ronde van Valen cib heeft gewonnen. De Spaan se belofte was tien seconden sneller dan Nederlands ronde troef. Mauri, vorig jaar ook winnaar van de Ronde van Spanje, legde dc basis voor zijn overwinning in dc tijdrit van zaterdag. Voor hot ovengc werd er alleen ge spnnt Na twee zeges van tie Belg Museeuw en een van Kelly zegevierde in het slotweekeinde Dzjamolidin Abdoesjaparov twee keer. Dc sprinter uit Oez bckistan. groene truiwinnaar in de laatste Tour de France, won zowel »n Sagunto als in Valen cia. Badmintonners blijven achter bij de vrouwen DEN aosot ANP De Nederlandse' badmintonners maken eindelijk progressie In dividueel is aansluiting inet de Europese top binnen handbc miK AK coBectid boil de man ncnploeg echter nog te weinig inhoud om net als hun vrouwe lijke collega's toplanden als En geland en Denemarken af en toe in belangrijke toernooien te kijk te zetten. In een sfeerloze MaaspooYt deden dc vrouwen in het afge lopen weekeinde meer dan hun plicht. Ze plaatsen zich voor de eindronde van dc strijd om de Uber Cup. het ofldtUH reldkampioensehap voor lan denteam v Door een spetteren de overwinning (3-2) in de hal ve eindstrijd Op htoritf DOM marken. Een suprise. die een dag later tegen Zweden geen vervolg kr«-.-g De Zweedse speelsters gaven slechts één enkelspel uit han den (4-1Van der Knaap deed goede zaken voor de wereld ranglijst door Ghnstme Mag nusson tc verslaan of de top jiers in mei naar Azië reizen voor de finale is nog onduide lijk. De Nederlandse mannen konden het tempo van de vrou wen niet volgen In de Thomas versie moesten ze de tnp naar Malaysia aan de Engelsen af staan Oranje werd vierde Vi In de halve eindstrijd dicht bij een sensationele overwinning op Denemarken te zijn geweest Bondscoach Martin van Doornmalen kon dc vrouwen in Dn Botch nisiig hun gang la ten gaan Met Coene. Van tien Hctrvd cn Van der Knaap heeft tii) MO HftO m h.tiMlrn. ,1,ii I) op internationaal niveau met dc besten kan meten Dc verrassende overwinning op Denemarken op zaterdag «en gevolg van dc sterke oplrr d«-ns van Coene en Van den Heuvel in zowel het enkel- al* dubbelspel onderstreepte nog eens de huidige kracht van ck- Nederlandse vrouwen Coene versloeg voor de tweede krer binnen enkele maanden I uro pees kamjiioonr Pcmillc Neder- gaard. an dm Heuvel MM Stuer lauridsen voor tcvtel problemen. ievante IÉÖtS'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23