Sport 9 H het goed op het NK Leidse clubs doen Van Weerde ook in selectie Barcelona WIE ZEI DAT Mïïs: DRACHTEN «ANP Na twee jaar vertraging wil de Koninklijke Nederlandse Zwembond nu toch ernst ma ken met de invoering van een gedragscode. Het is een papier waarin rechten en verplichtin gen van zowel de KNZB als de individuele zwemmer/zwem ster zijn vastgelegd en dat door de kandidaat-Olympiagangers ondertekend dient te worden. De meeste clubtrainers willen eerst het stuk onder ogen zien, alvorens zij er mee naar hun pupillen stappen. Van de Olym pische voorbereiding vindt 90 of meer procent plaats bij de vere nigingen. „Wij hebben allang een lijn uitgezet naar Barcelo na", zei Dolfijn-trainer Cees Vervoom, één van de voor naamste hofleveranciers. „We zullen kijken of de bondsactivi- teiten in dat schema passen." Het feit dat de zwembond midden in hut seizoen komt aanzakken met een papiertje dat ondertekend moet worden, heeft te maken met financiële perikelen. Het jaarprogramma kon pas onlangs worden inge vuld. Het staat nog niet eens vast bovendien. Bondscoach Ton van Klooster wil vanuit het trainingskamp in de Zuidftanse plaats Le Canet, dat volgt op de selectie-wedstrijden van half ju ni, zo snel mogelijk door naar Barcelona. Om precies te zijn op 16 juli, elf dagen voor het be gin van de Spelen. Aanvankelijk had de Olym pisch organisatie laten weten, dat er dan geen trainingsgele genheid zou zijn. Veel landen zochten daarop andere moge lijkheden. Dezer dagen kreeg de KNZB ineens een brief met de verzekering dat er wel degelijk in het Olympisch bad kan wor den getraind. Van Klooster, die zeer content was met de tien senioren- en vier adspirantenrecords die scherper werden gesteld, bracht zijn olympische selectie terug tot vijftien zwemsters en elf zwemmers. Onder hen ook Lei- denaar Antoine van Weerde van LZ. De definitieve Olympische afvaardiging wordt geformeerd bij de selectiewedstrijden op 12, 13 en 14 juni in Amersfoort. Daar dient aan de gestelde lichttijden te worden voldaan. Vrouwen: Inge de Bruijn (Nautilus, Dordrecht), Angela Postma (DZPC, Drachten), Mildred Muis, Mananne Muis, Karin Brienesse (allen AZPC, Amersfoort), Bauk,e Wiersma. Ellen Elzerman, Diana van der Plaats (allen De Dol fijn. Amsterdam), K.rsten Vlieghu.s, Ins Westrik (beiden De Dinket, Denekamo). Manon Mas seurs (Rapido '82. Haarlem). L.nda Moes (SGG. Groningen). Martme Janssen. Naom.e van der Woerd (beiden TZC-Vahaiis. Tiet) en K.ra Bulten (De Steur) Mannen: Ron Dekker (De IJsei. Deventer). Mi- de (LZ 1886, Leiden). Casoer van Dam <z*em (AZPC), Martin van der Spoel (DWK Bameveid), Richard Blank, Etienne Boukal. Erik Ran (allen De Dolfiin). Marcel Wouda (PSV, Eindhoven) en Tim Hoeymans (PSV) Dubbel record voor Tewksbury WINNIPEG AFP De Canadese rugslagzwemmer Mark Tewskbury heeft gisteren bij de nationale winterkampioenschappen opnieuw het wereld record op de 100' meter (25-meterbad) verbeterd. Hij tikte als startzwemmer van een 4x100 meter wisselslagploeg na 52,50 se conden aan. Donderdag was hij bij het individuele nummer tot 52,52 gekomen, 0,06 seconde sneller dan op 30 maart 1990 in Sheffield. Met zijn superopening hielp Tewksbury ook de estafetteploeg van de universiteit van Calgary aan het eerste officiële wereldre cord. Het viertal had 3.34,86 nodig voor de afstand. De mondiale toptijd stond sinds bijna twee jaar met 3.36,66 op naam van een andere Canadese ploeg. DRACHTEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Was Antoine van Weerde nou teleurgesteld of niet? Zijn tijd op de 200 meter schoolslag tijdens de Nederlandse Kampioen schappen zwemmen gaf daar zeker geen aanleiding toe. De man van LZ 1886 zwom zich namelijk wel degelijk in de kij ker bij bondscoach Ton van Klooster die hem selecteerde voor zijn voorlopige Olympi sche ploeg. Het Leidse zwem men kon trouwens in zijn totali teit terugkijken op een goed kampioenschap. In totaal 52 medailles. Meer derhalve dan in voorgaande jaren. Als Hon Dekker een Neder lands record zwemt op de 200 meter schoolslag (2.11,28) lijken andere tijden daarbij in het wa ter te vallen. Leidenaar Antoine van Weerde zwom in de serie al een persoonlijk record op die afstand, 2.15,93, goed voor een tweede plaats. In de all-in finale moest hij het wederom opne men tegen Dekker, die evenals de andere schoolslagspecialist Van Rijn, Olypische kandidaat is. Van Weerde, die dit seizoen alles opzij zet voor het behalen van de Olympische norm op de ze afstand, was er op gebrand om ook in de finale nogmaals zijn tijd aan te scherpen en mi nimaal een van zijn twee oppo nenten achter zich te laten. Inhaalrace Al direct na het startschot was hij verplicht een inhaalrace te zwemmen. Dekker, en in iets mindere mate ook Van Rijn, hebben vanwege hun lengte veel voordeel bij start- en keer punt. De tussentijd op de 100 meter was voor Van Weerde daardoor sneller als in de serie. Het lukte hem echter niet om het tweetal te achterhalen. Maar zijn eindtijd mocht er absoluut zijn, 2.14,98, weer een nieuwe beste tijd en de bronzen me daille. Van Weerde was nog maar net uit het water geklauterd, of bondscoach Van Klooster meld de aan de in eerste instantie zichtbaar teleurgestelde Van Weerde dat hij hem op zou ne men in de selectie voor de Olympische spelen. Eerst veel later drong deze verheugende mededeling pas goed tot hem door. LZ'86 De zwemmers van LZ bewezen hun oefenmeester een goede dienst met een ware prijzenslag van 27 medailles. Trainer Dode- rer was zeer tevreden na afloop van de kampioenschappen. „Mijn pupillen hebben bewe zen dat de voorbereiding goed in elkaar zat. Deze NK was een graadmeter voor het vervolg", aldus Doderer. Nooit eerder werden er zoveel ereplaatsen op een NK behaald. De goudkoorst van Natasja Sierag was in dit tweede NK- weekeinde nog niet over. Op nieuw verzamelde zij drie titels met evenzovele persoonlijke re cords. Op de 800 meter vrije slag kwam zij tot 9.32,92. De 100 meter vlinderslag in 1.08,28 en op de 200 meter wisselslag scoorde zij 2.30,21. Verder was zij nog goed voor zilver op de 200 meter vrije slag en brons op de 100 meter rugslag. Richard van Duyvenbode pakte zijn me daille mee op de 200 meter vlin derslag. Zijn bronzen tijd was 2.22,33. Sierag en Van Duyven bode werden door deze resulta ten uitgenodigd voor invitatie wedstrijden in Bonn. Fleur Bakker mocht zich twee keer vice-kampioen noemen. Op de 800 meter vrije slag werd zij tweede in de nieuwe kringre cordtijd van 9.05,30. Op de 200 meter vrije slag zette zij een knappe tijd neer van 2.05,00 die ook goed was voor een kringre cord en een plaats in de all-in fi nale, (2.07,17). Er was voor haar ook nog brons op de 200 meter wisselslag, 2.25,41 welke zij in de finale nog eens aanscherpte naar 2.24,54. Bakker zal in april naar Stockholm afreizen voor een acht-landen interland. Op de 100 meter rugslag lag er voor Sa ski a de Keyzer onver wachts brons te wachten voor de tijd van 1.08,56. Dezelfde kleur medaille was er ook voor Bianca Hocks op die afstand. De tijd van haar 1.06,93 was goed voor twee kringrecords en een finale plaats, 1.07.92. Remco Singeling en Stephan van Iterson veroverden beiden zilver op de 400 meter wissel slag in hun leeftijdsgroep. 5.02,73 om 5.21,41. Singeling stond ook nog op het erepodi um om het zilver in ontvangst te nemen voor de scherpe tijd van 2.20,19 op de 200 meter rugslag. Van Iterson stond een trede lager bij de huldiging 2.31,40. Zilver was er wel voor hem op de 200 meter vlinder slag die hij in 2.35,99 aflegde. Zijl/LCB Bij De Zijl/LGB liep het het tweede weekeinde iets minder dan daarvoor, al gold dat zeker niet voor Christian Fischer. Die pakte zijn vierde gouden plak van het kampioenschap op de 200 meter rugslag met de nieuw kringrecordtijd van 2.11,03. Op de 100 meter vrije slag tikte hij voor het zilver aan in 0.54,08. Tweede werd hij ook nog op de 400 meter wisselslag in de beste kringrecordtijd van 4.37,37. Brons was er uiteindelijk nog op de 200 meter vlinderslag, 2.17,53. Deze resultaten waren aanlei ding voor jeugdcoach Elzerman om Fischer eveneens op te stel len voor de acht-landen wed strijd in Stockholm. Chester Marsman, Robin Sprinkhuizen en Robin Timmermans wisten, ieder in hun jaargang, brons te veroveren op de 400 meter wis selslag. Hun tijden waren 4.29,86, 4.34,89 en 4.43,86. Timmermans Succes was er tevens voor Wen dy Timmermans op de 100 me ter vlinderslag. Haar zilveren tijd van 1.06,75 was ook een verbetering van het kringrecord. Jorien Kleywegt moest op dit kampioenschap voortdurend stadgenote Sierag voor zich dul den. Toch waren er ook in het afgelopen weekeinde nog ere plaatsen voor haar. Op de 800 meter vrije slag zilver, 938,55. De 200 meter legde zij af in 2.13,70, goed voor brons. Nog een zilveren medaille verdiende zij op de 200 meter wisselslag in de tijd van 232,35. Ook Kleywegt gaat naar Bonn voor invitatiewedstrijden op uitnodiging van de KNZB. De medaille-oogst van De Zijl/LGB tijdens deze kampioenschap pen kwam uiteindelijk op 25. Maandag 24 februari 1992 Redactie 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOüSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER W1M VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie. AD VAN KAAM Vormgeving; RUTGER J HOOGERDUK Bronzen plak voorAntoine van Weerde Jan Blokker in zijn co lumn in De Volkskrant: Bij Studio Sport denken ze nog altijd dat de dagen van Ard en Kees nooit verloren zijn gegaan: 35 man sterk in Albert- ville, wat zoiets is als wanneer CNN zijn volledige redactie voor een marathon-live-uitzending naar de gemeenteraadsverkie zingen i San Marino zou stu- Haarlemspeler Plet Keur In VI over het vertrek van trainer Ted Immers: „Wat voor effect zijn vertrek straks op de prestaties zal heb ben? Weet ik veel. Misschien gaat het volgend seizoen wel weer hartstikke slecht. liet 'zwaarwichtige' IOC-lid Anton Geesink in Nieuwe Revu over het eten in Albertville: „Ik krijg bijna elke dag haute cuisine, hal wel lekker. „Ik heb enorm veel respect voor mensen die een baan van acht tot vijf hebben, die de hele dag op kantoor zitten. Dat is nou iets wat ik nooit zou kunnen. Dan zou ik gek worden: de hele tijd opgesloten in een bepaalde ruimte met cijfertjes en dat soort dingen. tor de Coninck bij de aankon diging van het ijsdansen: We gaan over naar het ijsdan sen met commentaar van het Nederlandse jurylid Joan Haan- appei Uit de rubriek Terzijde in Vrij Nederland: „Straks stort er een Boeing neer omdat de Nederlandse passa giers spontaan met de wave begonnen toen gezagi'oerder Leo Visser zich voor stelde. fohan van de Heu vel, schaatsstatisti- cus in Nieuwe Re- r het L •el te •eimg. Schaatser Bart Veldkamp in De Volkskrant: 's Nachts denk ik niet aan mijn race. Twee jaar geleden heb ik een keer ge droomd dat ik wereldkampioen zou worden. Dat werd ik niet, dus dat doe ik niet meer. Meestal slaap ik wel en als ik niet slaap lig ik daar niet wakker van. Schaatser Ben van de Burg te gen Annette van Trigt tijdens de NOS-uitzending over de Olympische Spelen: „Ik Ih'gin zo langzamerhand de Wlm Kleft in Sportclub, de sportkrant voor de regio Am sterdam, over het vertrek van Bobby Robson bij PSV: „De manier waarop PSV Rob sons afscheid heeft aangekon digd is hyjHKriet. Ik bedoel: wees dan opricht en zeg waar het op staat. Ie hoeft dan niet in details te treden, maar ga niet zeggen dat Robson fantastisch werk heeft geleverd terwijl je dat ei genlijk niet vindt. Bryan Roy In hetzelfde blad: „Het zijn wel vreem de gasten. die van CBS. Ze hebben het de godganse dag over neuken, zuipen, vreten en Sandra VtH'telink. Hij het eerste gaan ze jid- disch praten, zodat ik het niet kan volgen. Schaatscoach Arle Koops in Nieuw Revu Wie weet zou ik samen met Sandra Voetelink bij het kunst schaatsen een mooi koppel kun nen vormen. Wielrenner Michel Zanoli in hel Ad „Leien als een monnik kan ik niet. Ik zie al te veel zombies rondrijden. ACV/manager Scholten In VI: „Ik kan me herinneren dat Henk Nienhuis hier ooit heeft gesollici teerd. Die is het niet geworden, nee. Een trainer die als een t langs het ie r door de spelers groep niet geaccepteerd. Rugby is een contact- sport. Soms bikkel hard. niet echt ge schikt voor doetjes, je moet te gen een stootje-kunnen. Uitde len, maar vooral ook incasseren. En je houden aan de tegels. Dat laatste is van het grootste belang. Juist omdat contact is geoorloofd, is de kans dat dat een speler daar iets te 'enthou siast' mee omgaat of daarin iets 'te ver' gaat zeer denkbeeldig. Omdat op een actie meestal een reactie volgt, bestaat dan ver volgens het gevaar dat de zaak al rap uit de hand loopt. Gege ven het feit dat een rugbyteam voor meer dan de helft is sa mengesteld uit zeer stevige jon gens (de voorwaartsen) is het gevaar aanwezig dat duels dan op complete veldslagen uitlo pen. Discipline, sportiviteit en res pect voor de tegenstander zijn daarom uitermate belangrijke eigenschappen voor de echte rugbyman. Een gedragscode die. als het goed is, met de pap lepel wordt ingegoten. Die code is internationaal. Wie zich daar niet aan houdt, kan rekenen op zware sancties. Vorige week zaterdag, 17.10 uur. Onmiddellijk na afloop van het duel tussen Frankrijk en En geland in het kader van het tra ditionele Vijflandentoemooi (met verder Wales, Schotland en Ierland) komt de strafcom- missie bijeen. Een internatio naal gezelschap bestaande uit een Welshman, een Fransman en een Engelsman. Het duel in het Pare des Princes is zojuist uitgelopen op een fiasco voor de Fransen. Ze verloren voor 60.000 toeschouwers en nog eens een veelvoud aan tv-kij- kers kansloos met 31-13 van 'eeuwige' rivaal Engeland. Erger dan dat is, zelfs voor vele chauvinistische Franse suppor ters, het gedrag van de Franse voorwaartsen Lascubé en Mos- cato. Zij toonden zich bijzonder slechte verliezers en werden in de slotfase van de partij door de Ierse referee Hilditch wegens het slaan van en het schoppen naar een tegenstander van het veld gezonaen. Het is de tweede keer in de geschiedenis van het internationale rugby dat twee man in één duel voortijdig de kleedkamer moesten opzoeken. Het Franse sportblad L'F.quipe beloonde de boosdoeners 's maandags bij de beoordeling van de spelers met het ronde cijfer 0. En dat in een schaal van 1 tot 10.. Enfin, het duo mag meteen doorlopen naar het strafkamer tje. Om daar, na ampel beraad van de commissie, met gebogen hoofden naar het vonnis te luis teren. De videobeelden behoe ven er niet eens aan te pas te komen. De zaken liggen over duidelijk ter tafel. Iedereen heeft het gezien en, belangrijk, de referee wordt op zijn woord geloofd. De straffen, direct uitgesproken, zijn niet mals. Zes maanden schorsing. Onvoorwaardelijk en met onmiddellijke ingang. Voor de goede orde: dat betreft niet alleen internationale wedstrij den. Ook voor hun respectieve lijke clubs Agen en Begles Bor deaux, nog in de race voor de ti tel en de beker, staan ze een half jaar op non-actief. Zelfs een vriendschappelijk partijtje is uit den boze. Nadenken, dat mag voorlopig wél. De moraal? Dit zou wat zijn voor het voetbal. Daar peinzen de bobo's zich wereldwijd suf hoe ze de sport weer clean moeten krijgen, waarom al die scheidsrechters wegblijven, hoe het imago alsmaar achteruit holt. Stel gewoon een paar voorbeelden. Wees consequent en onverbiddellijk. Begin met diegenen die als rolmodel voor f k <ji» Ma - 'r Opgetrokken baskets en twee kinderhoofdjes gevangen in een (glazen) beeld. Toeschouwertjes in de Was- beekhal bij het korfbaltreffen tussen TOP en DKOD. foto lofk z de jeugd fungeren, cq de top pers. Ze zullen zich, na een half jaar van nagelbijten, nog wel een twee keer bedenken om een tegenspeler genadeloos onder de zoden te schoffelen. En zie: alles zal rech kom... Boksen als sport krijgt een wel hele slechte naam. Twee weken na het proces tegen de Ameri kaanse bokser Mike Tyson is ook zijn voorganger als wereld kampioen schuldig bevonden aan verkrachting. Ditmaal ging het om oud-wereldkampioen in het zwaargewicht Trevor Ber- bick. Het gerechtshof in Miami acht te bewezen dat de inmiddels 39-jarige Canadees zich op 21 oktober 1990 in zijn woning heeft vergrepen aan de 26-jarige babysit. Berbick zou de vrouw geslagen hebben, de kleren van het lijf gerukt en haar tot ge slachtsgemeenschap hebben gedwongen. Berbick. die zijn wereldtitel in 1986 door knockout aan Tyson verloor, ontkende alles. De rechter geloofde zijn tegenstrij dige uitspraken echter niet. De strafmaat wordt op 10 april be kend. heeft behoefte aan hulp. Dat heeft de 18-jarige Desirée Washington gezegd tij dens een interview met het tv- station ABC. De jonge vrouw klaagde de bokser aan vanwege verkrachting. Tyson wacht net als Berbick op het vonnis van de rechter. De maximale straf in de VS is zestig jaar. De verwachting is dat Tyson op tien jaar cel kan rekenen. „Ik heb het proces niet aange spannen om u pijn te doen", zei Washington voor de televisie te gen de voormalige wereldkam pioen, „noch om uw loopbaan te ruineren." Volgens het slachtoffer is Tyson ziek en dient hij zo lang opgesloten te worden als nodig is voor zijn behandeling en herstel. Washington zei ook dat ze bijna twee miljoen gulden kon ver dienen als ze bereid was de aanklacht tegen Tyson in te trekken. Ze wilde niet vertellen van wie het aanbod kwam. Naam: Ger Bontje Club: trainer HVZ Leeftijd: 37 jaar Beroep: Documen talist OCD VZ werd in het begin van het nog lopend seizoen danig ver sterkt. De Zoeter- woudenaren leken een goede gooi naar de titel in de Afde ling Leiden zaterdag te kunnen doen maar kwamen van de koude kermis thuis. Niet in het minst trainer Ger Bontje die naar ge lang de competitie vorderde zijn ploeg in een troosteloze puinhoop zag veranderen. Bles sureleed was een belangrijke factor in de ontmanteling. Bontje zelf moest uit nood ge boren vorige week zelfs op doel staan. Kreeg de geplaagde trai ner er vorige week al zes om de oren, afgelopen zaterdag tegen Abbenes was dat het dubbele (12-1), waardoor Abbenes ten faveure van Valken '68 op doel- saldode tweede periodetitel pakte. Dat leek een beetje op Spanje- Malta, nietwaar? „Hè. nee hoor. Ik weet wat je be doelt, maar zulke praktijken houd ik er niet op na. Ik heb he lemaal geen voorkeur. We heb ben Abbenes niks cadeau ge daan". Hoe verklaar je dan dit grote verlies? „Ik heb dit ook nog nooit meege maakt maar van mij hoeft het zo niet meer. Op papier hebben wij best een aardig team maar, de goedwillenden daargelaten, blijkt het in de praktijk anders te zijn." Ie hebt getekend voor GWS. Wat zijn je verwachtingen? „GWS heeft altijd al bovenin meegedraaid. Ik venvacht daar mijn ei beter kwijt te kunnen. Ik hoop daar wel een winnaars- mentaliteit aan te treffen. Wat HVZ betreft ben ik blij dat de competitie zo n beetje is afgelo pen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22