Sport Zijl naar degradatiepoule Opleving LSG 1 van korte duur Volleyballers VCS begaan opnieuw een misstap Avanti sterk tegen reserves Oegstgeest Martin Centrum behaalt knappe remise Het doek is al bijna gevallen voor Leython Maandag 24 februan 1992 Y HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA Eindredactie: GUS VAN OOSTEN Vormgeving: RUTGER V KAAM (dief) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER Y WANROOY ROB JAN TIMMAN is gisteren het tiende in ternationale schaaktoernooi in Linares begonnen met een nederlaag tegen wereldkampioen Cari Kasparov. Tim man blunderde op de tiende zet. LZ1886 zorgt voor spektakel in slotfase tegen AZPC De reguliere competitie is voor de Zijl/LGB op een te leurstelling uitgedraaid. In het laatste treffen voor de play-offs verloor de equipe van Rob Schouten met 13-19 van het dit jaar sterk operende AZPC uit Amersfoort. Hoewel De Zijl toch een respectabel aantal punten (24) uit 22 wedstrijden wist te behalen zal men in het Leidse kamp toch met gemengde gevoelens terug kijken op het afgelopen half jaar. voor is kloof met de bodem van de hoofdklasse veel te groot. Trainer Rob Schouten heeft echter in eerder stadium al ver klaard dat het spelen in de de gradatiepoule zijn prioriteit heeft. „Het spelen om de zoge naamde Lente-cup heeft niets om het lijf." Het spel van De Zijl stelde za terdag ook niet veel voor want tegen het sterke AZPC had men weinig in te brengen. In eerste instantie trachtte men de fysie ke confrontatie uit de weg te gaan door een zone-verdedi ging toe te passen. Dit was ech ter een kolfje naar de hand van Amersfoorter Niels van der Kolk Bij vlagen werd er sterk ge speeld en werden zelfs de top pers in enkele wedstrijden het vuur na aan de schenen gelegd. Meer dan een midden moot po- si tie zat er echter niet in en de uiteindelijke zevende positie geeft al aan dat De Zijl dit sei zoen te groot was voor het ser vet en te klein voor het tafella ken. De nederlaag tegen AZPC zaterdag heeft tot gevolg dat De Zijl gaat meedraaien in de de gradatiepoule. In aanmerking komen voor degradatie doet De Zijl allang niet meer, want daar- die beschikkend over een dode lijk schot de Zijl-goalie Nederlof meerdere malen het nakijken gaf. Om de schade nog enigszins binnen de perken be sloot men in de slotfase van het treffen nog wel over te schake len naar een pressing, maar toen was het kwaad allang ge schied. Qua veldspel was De Zijl, dat nog steeds zonder Anton Hei den speelde, zeker niet de min dere van AZPC. Maar het schortte bij De Zijl, zoals zo vaak, aan spelers die koelbloed ig met de kansen omspringen. Van de tien numerieke meer derheden werden er twee be nut. Alleen Mark van Belkum deelde niet in de malaise; hij scoorde vijf maal. Rob Dubbel- deman, Edwin Redegeld en Marco Kerkvliet scoorden ieder tweemaal. Niels Joor en Johan Kluivers ieder eenmaal. Bui Trainer Hans Parrel zag de bui al hangen. Met de bruiloft van Frans van den Brink nog in de benen zag hij het treffen tegen Merwede als een van de groot ste hindemissen in de race naar de kampioenschap. En inder daad. met nog zón twee en een halve minuut op het scorebord keek de LZ-brigade tegen een 4- 6 achterstand aan. Er was dan ook niemand in het zwembad die nog een cent voor de kansen van LZ gaf. Daar was dan ook alle aanleiding toe want LZ modderde de eerste twee perio des maar wat aan. Hoe Hans Parrel zijn spelers ook aanmoe digde, er was geen beweging in te krijgen. Tot overmaat van ramp was LZ ook niet in staat de numerie ke meerderheden om te zetten in doelpunten. Net op tijd kreeg LZ het besef dat in het eigen Vijf-meibad wel dure punten konden worden verloren. Het al feestvierende Merwede kreeg een domper van jewelste te ver werken toen achtereenvolgens Jan de Graaf eb Mirko Zuidweg De latere matchwin naar Bas Willemse kan nog lachen om de uitbrander die LZ- coach Hans Parrel hem geeft. FOTOLOEK ZUYDERDUIN de Leidenaars naast het overi gens te laag op ranglijst gepos teerde Merwede schoten. Coach Zonko Sladic zakte nog verder onderuit toen warempel Bas Willemse zich ontpopte als matchwinnaar door vlak voor tijd de bevrijdende 7-6 op zijn naam te schrijven. Mirko Zuid- weg trof drie maal het doel ter wijl Frans van den Brink en Jan Langerhorst één treffer voor hun rekening namen. Katwijk heeft goede kansen op de titel in de tweede klasse. Katwijk remiseerde tegen het lastige Alliance (8-8) terwijl naaste concurrent Het Dolfijn een nederlaag moest incasse ren. Katwijk was de meerdere van Alliance, maar het vechtpo- lo wat de Zaankanters bedreven leverde toch nog een punt op. Leendert de Jong en Kjelt Boon stoppel scoorden tweemaal. WZK blijft door de 6-4 zege op HPC in het spoor van de Katwijkers en kunnen ook nog aanspraak maken op promotie. Het verschil bedraagt met nog zes wedstrijden te gaan welge teld één punt. Doelpuntenma kers WZK; Hugo Bregman en Edwin van der Geest ieder 2x, Marc Halfmouw en Evert Breg man ieder lx. Derdeklasser Sassenheim is bezig aan een mindere periode. De Zijl be haalden een benauwde zege op de reserves van Donk. Juul Kor- tekaas scoorde vlak voor tijd de winnende treffer. Eindstand 13- 12. De vrouwen van LZ behaal den een simpele 11-1 zege op DAW. Ellen Hoogeboom scoor de 6x, Yvonne Flippo 4x. Nata- sja Raaphorst lx. LEIDEN RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDE WERKER De regioclubs zijn op de vierde speeldag van de landelijke com petitie mager uit de verf geko men. In de eerste divisie kregen de reserves van l'ecos/Oegst geest in de derby met Avanti onverwacht een draai om de oren: 7-3. De reserve's van Scylla moesten thuis tegen SKF een 8- 2 nederlaag slikken. In de eerste divisie vrouwen verloren zowel Docos als Rijnsoever. De op het een na hoogste ni veau acterende reserves van Oegstgeest waren naar Flazers- woude afgereisd met de bedoe ling het varkentje Avanti even te wassen. Dat het piepjonge Avanti daar niet aan mee wilde werken bleek bij rust (4-2) al een feit. Na de pauze liep de ploeg van coach Nico ten Brink zelfs uit naar een 7-3 zege. Na deze ontmoeting zijn de Oegst- geestenaren weliswaar op een voorlaatste plaats beland, maar volgende week kan daar bij het te kloppen FVT snel verande ring in komen. Bij Oegstgeest kwamen de talenten van Ted van den Bt-rg door Michael van der Haar aan het licht. Ook moest Van den Berg (16) buigen voor leeftijdgenoot Ronald Vij verberg (21 18 in de derde ga me). Dat zelfde overkwam Paul de Jong tegen beide spelers. In het tweede paar wist Marco van der Meijden het derde punt (beide openingsdubbels werden door Oegstgeest verzilverd!) in de wacht te slepen ten koste van Edwin Ven te. Wim Gerte- naar leed twee nipte nederla gen. De reserves van Scylla wer den vorig seizoen weliswaar met groot overmacht kam pioen, maar lijken nu met de zelfde vaart weer te worden te ruggezet. Dat mag duidelijk zijn na de 8-2 nederlaag, de vierde in successie. De tegenstander SKF uit Veenendaal, vorig sei zoen uit de eredivisie gekelderd, gunde de overigens steeds in compleet aantredende Leide naars slechts twee punten. Al leen Mare Klein en Jeroen Koudstaal waren in staat een enkelspel te veroveren. De vrouwen van Rijnsoever wisten zich vooraf reeds kans loos tegen het naar de eredivisie lonkende Hoonhorst. Dat de Katwijksen, overigens zonder Iris Sjaardema (griep), met 10-0 afgedroogd werden betekende toch een zware dreun. Mariska de Haas: „Ik weet dat het slecht gaat, zeker met mii. Het lijkt wel of ik in een diep dal zit." Het is voor Rijnsoever hopen op bete re tijden. Ook de vrouwen van Docos spelen te wisselvallig om hoge ogen te kunnen gooien. Tegen de nummer twee ZTTC incasseerde het Leidse team een 7-3 nederlaag. Hoewel het team pas 12 punten uit drie wedstrijden vergaard heeft, kan daar met de wedstrijden tegen Hotak en het zwakke Olympia voor de boeg snel verandering in komen. Petra Buitelaar deed met twee zeges weer van haar spreken. Marijn Olden voegde daar een potje aan toe. Sylvia Laseroms kan nog altijd niet aan het niveau wennen en bleef zonder winst. De mannen van Rijnsoever lijken zich middels het gelijke spel tegen SVE (5-5) als een aardige middenmoter op te werpen. Vanuit een mise rabele 1-4 achterstand wist het trio Marco Cecchi (2x), Johan van Meurs( lx) en Gert-Jan van Duijn (lx) er toch een remise uit te slepen. GDANSK - Bottine Vriesekoop en Mirjam Hooman-Kloppenburg zijn er in Gdansk gisteren niet in geslaagd in het dubbelspel recht streekse kwalificatie voor het Olympisch tafeltennistoernooi af te dwingen. Hooman en Vriesekoop stuitten in hun groep op het Tsieenoslowaakse koppel Hrachova/Milhockova en het Duitse duo Scnall/Struse. Hel Nederlandse paar krtjgl vandaag een nieuwe Edwin Verhoogt van Martin Centrum passeert doelman Johan Tol met e twee keer tegen Kras Boys. VOORSCHOTEN AAP SIERA ZAALVOETBALMEDEWERKER Martin Centrum heeft het afge lopen weekeinde de goede lijn van de laatste tijd kunnen door zetten. In het duel tegen Kras Boys, dat door 300 toeschou wers werd bezocht, wisten de manschappen van Jules van der Horst een knappe 3-3 remise te behalen. Vooral Edwin Verhoogt blijkt in goede doen te zijn. Met een aantal sleepbewegingen wist hij de Volendamse defensie voort durend te misleiden en zodoen de de eerste treffer op zijn naam te zetten. Ook de tweede treffer kan min of meer op zijn conto worden geschreven. Met een aantal subtiele schijnbewegin gen zette hij Marcel van der Burg voor open doel die wel raad wist met dit buitenkansje (2-0). Toch moest de Voorscho- tense defensie vlak voor rust nog zwichten. In een rommelige situatie voor het doel was Jack Kemper er als de kippen bij om doelwacht John Erades te pas seren en op slag van rust zijn ploeg terug in de wedstrijd te brengen (2-1). In de tweede helft mocht Pa trick Heymans na een overtre ding de kant even opzoeken. Kras Boys profiteerde onmid dellijk van deze numerieke meerderheid met een treffer van Harry Zwarthoed (2-2). Toch bleek Martin Centrum ook mentaal goed in de wedstrijd te zitten. Vooral de naar het Ne derlands team lonkende Ver hoogt bleek voor zijn ploeg van goud waard te zijn. Hij wist van dichtbij wederom Johan Tol op het verkeerde been te zetten en wist het daarop volgende schot te bekronen met een 3-2 voor sprong. Dat Verhoogt ook zijn kansen mist bleek een paar mi- nuten later. Terwijl hij goalie Jo han Tol ontgoocheld achter zich liet miste hij een opgelegde kans op 4-2. Even later kon de verder niet opvallende Kemper Kras Boys op een 3-3 gelijkspel brengen. Hij wist van zo'n me ter of tien venijnig uit te halen en zo het broodnodige punt naar het palingdorp mee te ne men. Ondanks enige spelde- prikjes aan beide kanten bleef het bij die 3-3. Het talrijke pu bliek maalde er al niet meer om, want opnieuw heeft Martin Centrum bewezen een aanwinst te zijn voor de landelijke eerste divisie. LEIDEN RUUD DOBBELAAR De opleving van LSG 1 in de eerste klasse B van de landelijke schaak-competitie (winst tegen koploper DD U bleek in ronde nummer zes van kortstondige duur. De Leidenaren gingen na melijk stevig onderuit tegen Ortec uit Capelle aan de Ijssel en staan nu weer met beide be nen op de grond: 6 1 2-3 112. Dat het met het Leidse schaak momenteel kommer en kwel is, werd in dezelfde klasse overi gens bevestigd door Philidor 1. Een 51/2-41/2 nederlaag bij DOS-Nieuw West bracht de Lei denaren verder in de zorgen. Maar ook LSG 1 moet nu danig op zijn tellen gaan letten. In de hoofdklasse stijgt on dertussen de spanning in de strijd om de titel per ronde. Vol- mac Rotterdam had gistermid dag de nodige problemen met het Nijmeegse SMB en zag de marge beperkt blijven tot 6 1/ 2- 3 1/2. Aan Rotterdamse zijde waren er overwinningen van Jeroen (tegen Krudde) en Mar cel (tegen Bartels) Piket, terwijl John van der Wiel en Rini Kuijf op remise bleven steken tegen respectievelijk Van Gisbergen en Tjiam. De Hilversumse con current HSG wist Volmac dank zij een sterke 7 1/2-2 1/2 zege op Eindhoven nu tot op een half bordpunt te naderen. Van de slagvaardigheid die LSG 1 in de vorige ronde tegen DD toonde viel in Capelle wei nig terug te vinden. Kansrijke stellingen werden in de tijd noodfase hopeloos verknoeid, met een royale nederlaag tegen middenmoter Ortec als gevolg. Henk van Putten incasseerde daarbij een overtuigend winst punt. terwijl Leon Konings te gen de Capelse kopman Jan de Wit juist niet voldoende voor de winst had: 1 1/2-1 1/2. Chris Roosendaal boorde vervolgens de optimistische geluiden reso luut de grond in, door met een stukwinst voor het grijpen ver liezend te blunderen. Een ont moedigende nul, die werd ge volgd door een regelmatig ver lies van Ik Oei: 3 1/2-1 1/2. De Leidse misère werd com pleet, toen Peter Passenier in betere stelling onnodig aan het forceren sloeg en Michel Hockx zijn uitstekende kansen ver gooide. Leidse nederlaag was onafwendbaar: 5 1/2-1 1/2. Erik de Vries slaagde er, in tegenstel ling tot Benschop en Van der Steen) wel in om het volle pond in de wacht te slepen, hetgeen de eindstand op 6 1/2-3 1/2 voor Capelle bepaalde. Philidor 1 liet in Amsterdam bij DOS/Nieuw West kostbare kansen liggen om in veiliger wa teren te komen. Ook voor de brigade van Raymond Vermeij verliep de start bemoedigend. Een geblesseerde Piet Bakker en Ragg de Graaff voelden zich tegen respectievelijk Van der Lijn junior en senior niet in bes te doen en waren tevreden met vlotte remises. Edwin van Haas- tert maakte daarop echter over tuigend korte metten met Hem- mers, terwijl Henk van Maaren geen enkele moeite had met Neufeglise: 3-1. Bij deze voor sprong liep het echter volledig spaak. Gert-Michiel de Niet vergat in tijdnood voor eventjes de voort durende matdreiging van zijn opponent. Herman van Halde ren gaf pardoes een vol stuk weg, terwijl Machiel de Heer het karwei te luchtig opvatte en eveneens verloor: 4-3. Kersvers jeugdkampioen Fred Slinger land demonstreerde zijn goede vorm met winst op Roele, maar een te optimistisch optreden van Heieen de Greef maakte de ze pret snel ongedaan: 5-4. Nico Kuijf poogde daarop in een re mise-eindspel nog ijzer met handen te breken. Pas na zes uur spelen zag hij het zinloze van zijn zwoegen in: remise en daarmee 51 /2-41 2 verlies. LEIDEN GER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER In de nationale competitie kwam bij de mannen alleen N<M lil .1' til Mj hn sterke Rijnmond werd een puntje ge jukt i I .'i In de promotieklas ging VCS in de fout, na het puntverlies van vorige week was er nu zelfs verlies tegen Zovoc 2 (1 ll Bij lie WUUWI win I ev- thon 1 oen nederlaag op het nippertje te voorkomen. Na 2-0 werd met 2 1 gewonnen bij VCS. NOVO had zijn ware gezicht afgelopen donderdag in een oe- fendriekamp - met Rijnmond - goed verborgen gehouden. Nu kende het een goed begin tegen de nummer drie. Het speelde feller dan zijn tegenstander en blokte op de buitenkant veel af (Rob van Dalen) en dat bracht eigenlijk de beslissing in de eer ste winst: 10-15. In de volgende twee sets ging het wat minder. Eerst werd met 15-11 verloren, vervolgens ging NOVO ongeluk kig ten onder door een niet door de scheidsrechter geziene touché (16—14). De vierde set toonde een goed herstel en won NOVO met 10-15. Daarna kon NOVO het herstel niet doortrek ken: 15-9. In de promotieklasse had VCS de pech dat tijdens het inspelen Ad van Elk geblesseerd raakte en die enorme domper was van invloed op het spel van de Sas- senheimers bij Zovoc 2. In de eerste set werd het inspiratie loos weggespeeld, maar met in valler Olof van Dam in de ploeg werd de volgende set gewon nen. VCS kon het niveau niet vasthouden, zakte vervolgens weer weg en verloor opnieuw. In de vierde set was een 4-10 voorsprong niet voldoende. Leython 2 speelde in Gouda bij Jodan Boys een spannende wedstrijd, die het won met 1-3 (11-15. 15-11. 13-15, 11-15). leython kende dit maal geen uitblinkeis. maar wist door een sterk collectief de winst op het taaie Jodan Boys veilig te stel len. De start van Graficon/Do- nar bij Riva/R was ronduit rampzalig. Er kwam geen bruik bare pass uit met als gevolg een 15-0 verlies. Ineens sloot het blok wel goed, werd er goed ge- passt en mede door een te ge makzuchtige instelling van Riva trok Donar gelijk via 11-15. Daarna ontwikkelde zich een leuke wedstrijd, waarin Riva aantoonde meer kwaliteit in huis te hebben. Donar probeer de nog een alternatieve opstel ling uit maar dat hielp niet meer (15-9.15-8 en 3-1 verlies). RW had zeven keer in suc cessie gewonnen, maar leek bij Radius 3 al zijn kruit te hebben verschoten. Misschien speelde ook de uitstekende prestatie te gen het Nederlands team tij dens de clinic nog mee. Feit was dat in de eerste twee sets weinig fut viel te bespeuren: 15-11. 15-2. In de derde set. met spel verdeler Carlo de Jong en Mar tin de Jong in de ploeg, werd even het tij gekeerd (8-15), maar in de vierde periode kon RVV geen potten meer breken: 15-11 en 3-1 verlies. Bij de vrouwen leek VCS re gelrecht voor een sensatie te gaan zorgen, want na twee sets stond het tegen Leython met 2-0 voor (15-12. 15-6). Leython opereerde zenuwachtig, terwijl VCS ontspannen bleef. Esther van de Niet en Lucy van Luinen grepen in die fase een hoofdrol. Vanaf de derde set wist Leython met hard werken alsnog de vol gende drie sets te winnen (12-15,10-15,7-15). Tegen verwachting in won Gemini 3 heel soepel van Velo. Gemini koppelde goede aanval len aan bekeken serveerwerk. Ook het feit dat de ploeg weer compleet was scheelde veel: 9-15,7-15,12-15. De strijd tus sen NOVO en Oikos was be langrijk voor zowel degradatie als promotie. Uiteindelijk kostte het NOVO minder moeite dan de uitwedstrijd 1—3); nu won het met 3-0 via 15-10, 13-5 en 15-1. Skania en Leython 2 wis selden goede met slechte mo- af en ontliepen elkaar weinig. In de derde set liet Ley thon het even liggen, waardoor het in plaats van 1-2, nu 2-1 werd voor Skania. De vierde was weer wel voor Leython, dat in de vijfde met 15-12 net aan het kortste eind trok (3-2). Ook RW en Inter Amicos speelden wisselvallig. Eigenlijk had RW gezien de stand op de ranglijst de volle winst moeten grijpen, maar het kwam niet verder dan 2-3 verlies. In de derde set maakte Hetwih Stui- venberg haar rentree, na een lange periode van blessures. Na 9-15, 15-5 en 15-11 gooide RW de samenstelling om en dat hielp: 12-15. In de vijfde set nam Inter Amicos snel een voorsprong, die met het rally- pointsysteem niet meer in te halen viel: 15-12. De volleyballers van Leython vieren de komende twee weken va kantie zonder competitieverplichtingen, om daarna een eind sprint in te zetten die gedoemd is te mislukken. Want na het 3-1 verlies bij VCL moeten de resterende vijf wedstrijden door de Leiderdorpers worden gewonnen om in de eerste divisie B te blijven. En een dergelijke winstserie zette de kwaJdcelende ploeg nog niet neer dit seizoen. Hoewel de lange reis naar Landgraaf (bij Heerlen) in de eerste twee sets Leython parten speelde, wilde coach John Groen niet naar excuses zoeken. „We hebben gewoon te weinig bagage als ploeg. Bovendien mis ik het heilige vuur. Dan is het natuurlijk snel gebeurd. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar ik zie de komende maanden somber in", aldus Groen, die de club aan het einde van het seizoen verlaat. Na twee verloren sets (15-7, 15-11) kwam Leython pas een beetje op toeren. De derde ronde werd met 15-10 gewonnen. In de vierde set lieten de spelers het echter weer afweten. „Onbe holpen spel waarmee je op dit niveau genadeloos wordt afge maakt". zo typeerde Groen de verrichtingen van zijn team. Met 15-9 trok VCL de wedstrijd naar zich toe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20