Leidsch Dagblad Al vanaf 1996 verbod op cfk's in EG-landen Van Kemenade tegen Randstadprovincie Klompendans in Albertville 'Fusie tussen KLM en BA erg onzeker' mocÏSSKR? Maandag 24 februan 1992 Opgencht 1 maart 1860 Nr 39784 Losse nummers 1.50 Tijdens de sluitingsceremonie v klompendans ten beste. tim brouwer de koning De sluiting van de zestiende Olympische Win terspelen kreeg nog een Hollands tintje. De enige Nederlandse winnaar van een gouden medaille in Albertville, Bart Veldkamp, bood gisteren tijdens de indrukwekkende sluitings ceremonie Jean-Claude Killy en Michel Bar nier, de leiding van de organisatie, ieder een paar klompen aan. De opgeluchte Hagenaar, die voor zijn ver rassende manoeuvre de olympische rijen moest verlaten, was de enige die zich huiten de gebaande wegen waagde. De rest van de Ne derlandse afvaardiging had minder reden tot uitbundigheid. Het abonnement dat de lange baanschaatsen op de schlemielige vierde plaats hadden genomen, werd zaterdag in de shorttrackhal met een dag verlengd. Monique Velzeboer uit Oud Ade, vier jaar geleden in Calgary nog onverslaanbaar, moest haar drie medefinalisten zaterdag op de 500 meter laten voorgaan. Toch liep het met de Nederlandse delegatie in Albertville een stuk beter af dan met de Zwitserse. Niet alleen vielen de sportieve ver richtingen van de Zwitsers zwaar tegen, maar ook betreurden zij een dode. De speedskiër Ni colas Bochatay kwam zaterdag om het leven tijdens trainingen op de piste van Les Arcs. De 27-jarige Bochatay botste op een sneeuwschui ver op rupsbanden. Ondanks het ongeval gin gen de finales van het speedskiën, dat demon- stratiesport was tijdens de Spelen, gewoon door. De ijshockeyers uit de voormalige Sovjetunie versloegen Canada overtuigend met 3-1. Al berto Tomba kon zijn dubbelslag van vier jaar geleden niet kopiëren. Over de slalom deed de Italiaanse winnaar van de reuzenslalom name lijk een fractie langer dan de verrassende Noorse skiër Finn Christian jagge. Voor het slotverhaal over de zestiende Olympi sche Winterspelen zie de sportpagina's. BINNENLAND Verbaal geweld van Rottenberg zal wel winnen DE TUD VAN TOEN Vlietweg wil de Leidse schilder De Gemeenterei- herrie van model- Jan Lievens ging niging wint Leids vliegtuigjes kwijt drie maal failliet Cabaret Festival Nederlands standpunt vindt steun in rest Gemeenschap De Europese Gemeenschap gaat al vanaf 31 december 1995 de produktie en het gebruik verbieden van cfk's. Dat zijn de drijfgassen die de beschermende ozonlaag boven de aarde aantasten. De Europese ministers van milieuzaken zijn het dit weekeinde eens geworden over vervroeging van het cfk-verbod met twee jaar. Dat ge beurde tijdens een informele bijeenkomst in Estoril in Portugal, dat de eerste zes maanden van dit jaar als EG- voorzitter functioneert. De Amerikaanse president Bush heeft zich naar aanleiding van de Nasa-berekeningen al bereid verklaard de produktie van cfk's ln de Verenigde Staten na 1995 te staken. Het Belgische Koninklijk Me- tereologisch Instituut publiceer de het afgelopen weekeinde overigens gegevens waaniit zou blijken dat er niet genoeg harde brussel peter de vries De Europese Gemeenschap rea geert met dat voornemen op alarmerende rapporten van on der andere het Amerikaanse ruimtevaartinstituut Nasa, dat er deze winter boven Europa en de Verenigde Staten een groot gat in de ozonlaag zal ontstaan. bewijzen zijn voor de Ameri kaanse waarschuwingen. De Belgen meten al twintig jaar de ozonconcentraties in de atmos feer. Net als Nasa constateerden zij in januari uitzonderlijk lage concentraties ozon. Maar dat zou best eens kunnen komen door 'bijzondere meteorologi sche omstandigheden'. De ge middelde metingen hebben de afgelopen jaren namelijk geen dalende tendens laten zien. al dus de Belgische deskundigen. Nederland. Duitsland. Dene marken en Engeland leidden in Estoril de roep om snellere uit banning van de cfk's. Het EG- beleid ging tot nu toe uit van een verbod vanaf juli 1997. El ders op de wereld wordt gemikt op het jaar 2000. Carlos Ripa di Meana, die milieuzaken in zijn portefeuille heeft, komt binnenkort met een officieel voorstel om het verbod per 31 december 1995 af te kondigden. Eind volgend jaar moet de pro duktie van chloorfluorkoolwa terstoffen binnen de Gemeen schap al met 85 procent zijn verminderd. De EG-ministers beslissen 23 maart. De Neder landse bewindsman Alders hoopt dat het dan definitief tol een cfk-verbod komt per 31 de cember 1995. Het verscherpte Europese standpunt zal ook aan de orde komen op wereldwijde milieuconferenties die worden gehouden in Rio de Janeiro (Brazilië) en Kopenhagen (De nemarken). 'Maar het is wel nodig dat iets verandert' eindhoven maria sitniakowsky Het is nog maar de vraag of er één Randstadprovincie moet komen. Dat vindt Jos van Ke menade (PvdA), nu burgemees ter van Eindhoven en vrijdag benoemd tot commissaris der koningin in Noord-Holland waar hij Roel de Wit zal opvol gen. Vooralsnog is Van. Kemenade in tegenstelling tot de commis saris der koningin in Zuid-Hol land. PvdA'er Patijn. geen voor stander van de vorming van één Randstadprovincie. „Een derge lijk landsdeel zou Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Flevo- polder omvatten. Daar zal dan de helft van de Nederlandse be volking wonen. De rijksoverheid zal geen grote bevoegdheden aan zo n provincie toekennen, dus dat leidt tot centralisering van de macht", aldus Van Ke menade. „Een dergelijke keuze moet je alleen maken als vast staat dat het merendeel van de Van Kemenade. foto anp problemen boven de schaal van de provincie uitreikt." Van Kemenade voelt evenmin voor het plan heel Nederland in 25 regio's in te delen. „Ook dat zal er toe leiden dat de rijks overheid zelf veel bevoegdhe den zal houden, omdat de re- NIEUWSLIJN VVD wil sancties tegen Griekenland De Griekse boycot van Nederlandse produkten vraagt om een krachtige uitspraak van de Europese Gemeenschap. Dat bracht WD-kamerlid Weisglas vandaag via schriftelijke vragen onder de aandacht van minister Van den Broek van buitenlandse za ken en staatssecretaris Van Rooy van economische zaken. Nu een hoge ambtenaar van het Griekse ministerie van buitenland se zaken de - hoofdzakelijk door de Griekse media op touw ge zette - actie ondersteunt, is volgens de WD de tijd voor hande len aangebroken. De Grieken zijn boos dat Nederland de onaf hankelijkheid van (Joegoslavisch) Macedonië wil erkennen. Amsterdamse PTT Post op leasefiets Honderdtien medewerkers van de Amsterdamse PTT Post ma ken sinds vrijdag gebruik van een leasefiets, die in het kader van een speciaal project een maand lang ter beschikking wordt ge steld. De medewerkers krijgen ook een regenpak in bruikleen. Het project is een initiatief van de ANWB en fabrikanten van fietsen en kleding. Het is de bedoeling dat de fiets wordt ge bruikt voor woon-werkverkeer op de korte afstanden (tot circa zeven kilometer). De initiatiefnemers willen het autogebruik te rugdringen en het file- en parkeerprobleem oplossen. gio's te klein zijn."Volgens Van Kemenade is het wel nodig dat er iels gebeurt met de bestuur lijke indeling van Nederland. Problemen op het gebied van afvalverwerking, het milieu en de infrastructuur maken dat noodzakelijk. Maar de aan staande commissaris der konin gin vindt het nog belangrijker dat het bestuur belangrijke be voegdheden krijgt. „De helft van het budget dat de provincie heeft te besteden, wordt nu uit gegeven aan zaken waarin de provincie niet zelfstandig kan optreden, maar het medebe wind voert. Het is van belang dat deze bestuurslaag meer au tonomie krijgt. Dat is belangrijk voor de democratie. Want voor een bestuurslaag die niets zelf kan beslissen, gaan de niet naar de stembus." Demonstratie tegen racisme en fascisme amsterdam anp Naar schatting 1500 hebben zaterdag in Amsterdam deelgenomen aan een demon stratie tegen de opkomende vreemdelingenhaat in Europa. De tocht van de Dam naar de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein was een voorproefje voor de landelijke demonstratie die op 21 maart in de hoofdstad wordt gehouden. Volgens een verklaring van de organisatoren nemen in een aantal Europese landen „racis me en fascisme gevaarlijke vor men aan" en is het van groot belang op te komen voor „de nieuwe zondebokken, de mi granten". Ook in Nederland dreigt de vreemdelingenhaat ernstige vormen aan te nemen, aldus de verklaring, waarbij werd verwezen naar recente ge weldsincidenten waarvan mi granten het slachtoffer werden. Chirurgische patiënten vaak ondervoed utrecht/den haag anp-gpd Een kwart van de patiënten op chirurgische ziekenhuisafdelin gen lijdt hij opname aan een ze kere mate van ondervoeding. Dat blijkt uit onderzoeken in de ziekenhuizen van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit Limburg. Vol gens VU-hoogleraar R. Wesdorp wordt de groep groter als men sen langer in het ziekenhuis lig gen: 62 procent na een week, 85 procent na twee weken. Een patiënt is 'ondervoed' als in korte tijd tien procent of meer van het gewicht is verlo ren. Dat betekent minder weer stand, waardoor complicaties en infecties eerder kunnen toe slaan. Verder geneest de opera- tievvond minder snel. Vaak is onnodig lange opname in het ziekenhuis het gevolg. Een aantal ziekenhuizen heeft voedingsteams opgericht. Bij binnenkomst kijken die naar de voedingstoestand van patiën ten. Zo nodig wordt kunstmati ge voeding gegeven. Uit gege vens van het Academisch Zie kenhuis Maastricht blijkt dat dit leidt tot een korter verblijf in het ziekenhuis. Voorzitter Weijers van de Nederlandse Vereniging van Zorgverzekeraars. .Als de gegevens juist zijn, kunnen honderden miljoenen guldens worden bespaard". Sunday Times: Aandelenverhouding breekpunt schiphol henny v De fusiebesprekingen tussen de KLM en British Airways (BA) dreigen te mislukken. aldus de Britse krant de Sunday Times. Breekpunt is de aandelenver houding (en daarmee de winst deling) in de nieuw op te rich ten holding. BA wil de KLM niet meer dan dertig procent van de aandelen in de nieuwe holding geven, ter wijl de Koninklijke veertig pro cent eist, aldus de Sunday Ti mes. Een woordvoerder van de KLM wil niet inhoudelijk ingaan op het hericht in de Britse krant. „I)e gesprekken met BA gaan door Zodra iets concreets is te melden, zullen wij dat doen aldus KLM-woordvoerder J.C. Heil endoom. BA en de KLM praten sinds vorig najaar over een fusie. Met het belang dat de KLM in de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Northwest Airlines heeft, zou het nieuwe bedrijf di reet de grootste luchtvaart maat schappij in de wereld zijn. Vol gens de Britse beursanalist la- mes Halstead. die de luchtvaart nauwgezet volgt, levert samen werking een direct voordeel op anderhalf miljard gul- Hocwd de IQ M en BA hel In middels over veel zaken eens zijn geworden, heeft BA volgens de Bntse krant laten weten dat als de KLM vasthoudt aan de 40 procent aandelen, de onder handelingen zullen worden af gebroken. De Britten blijven bij hun voorstel voor een verdeling van 70-30 omdat BA groter is dan de KLM en volledig aan particulieren toebehoort Britse beursanalisten zijn altijd uitge gaan van de 70/30 verdeling en voorspellen dat de BA-aandeel- houders minder zeggenschap voor de Britten niet zullen ac cepteren. Overigens is de aandelenver houding niet het enige punt. Een van de belangrijkste rede nen voor BA om een fusie met de KLM na te streven is het be lang dat de Nederlandse maat schappij heeft in Northwest Air lines. Daarmee zou BA vaste voet op Amerikaanse bodem krijgen. De Amerikanen willen dat BA ook een belang neemt in North west. maar de Bntten zijn daar over nogal huiverig De finan ciële positie van de Amcnkaan- se luchtvaartmaatschappij is niet al te sterk. Nog geen abonnte? nri 071-161400 DEL! 071 - 161353 ABOWtt SERVICE m HET WOORD IS AAN De Europeanen kunnen niet be staan als zij niet voortgestuwd worden in een grootse, gezamen lijke onderneming. Bij gebreke hieraan vervallen zij. verslappen zij. worden zij innerlijk ontwricht José Ot eg* v Gasset VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio Religie RTVShow Sport1: HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Aanhoudend zacht Er wordt geleidelijk iets drogere lucht uit Franknjk aangevoerd Vannacht zijn er enkele opkla- nngen Kans op mist en plaat selijk vorst aan de grond Overdag af en toe zon en droog weer Middagtempera- tuur is met 9 graden opnieuw aan de hoge kant De wind is zuid tot zuidoost en zwak tot matig NOORDWUK - Het lenteachtige weer trok gisteren veel dagjesmensen naar de Noordwijkse boulevard. De horeca-ondememers deden deze derde zondag van februari goede zaken. De terrassen zaten overvol. Hoewel het vinden van een parkeerplaats voor de vele automobilisten de nodige pro blemen opleverde, deden zich volgens de politie geen noemenswaardige opstoppingen voor. forof khogcwomn den Meeste Ieren voor soepeler abortus-wet Een meerderheid van de Ierse bevolking wil het volledige abortus-verbod opheffen Dit blijkt uit de gisteren gepubli ceerde resultaten van een opi niepeiling. In Ierland heerst grote beroering over een vonnis dat een I I jarig meisje na een verkrachting verbiedt in Enge land haar zwangerschap tc la ten beëindigen. Dc katholieke kerk. die in Ier land zeer invloedrijk is, heeft een vnj terughoudende opstel ling gekozen Secretaris Smith van de Ierse bisschoppenconfe rentie verklaarde ..Abortus is onder alle omstandigheden fout maar ik denk niet dat de kerk zich kan vinden in een voorstel de bewegingsvrijheid van men sen in te perken". Een opiniepeiling in de krant Sunday Independent gaf aan dat niim 60 procent van dc on dervraagden vindt dat abortus onder bepaalde omstandighe den zou moeten worden tocgr- si.4.1 n pioen b tan net vonnis van het Ierse Hoogge rechtshof om het 14 jange meisje, dat is verkracht door tie vader van haar beste vriendin, te verbieden naar Engeland te reizen om abortus te onder- gaan. HOELANG Ja. itiadaUia I akoaaa naat u —waf kr«« da aartta twaa wakt* gratia ^■nWn»fT>«>nl betaal ik daarna I IriV maand II 2 7.801 via rutomi 1 I titcha balalmg' FV kwartaal <180101 na accapi 1 coctrotaba/orgmgi Numm®» ban» <j.tore»e> 8 VI2141*4000531

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1