Abonnement op vierde plaatsen OLYMPISCHE WINTERSPELEN IJshockeytraditie van Sovjetunie gehandhaafd Tomba op slalom geklopt door een ex-sportinvalide INCO APPELT BEZORGDE Oosten rijk zaterdag goud bij het bobsleeën Samen met Winkler, Haidacher en Schroll kwam de piloot van de vier mansbob ten slotte tweehonderdste seconde eerder over de finish dan het Duitse viertal Monique Velzeboer laatste in shorttrack-finale De tijden zijn veranderd, de successen niet. GOS-coach Viktor Tichonov, in het verleden het toonbeeld van onverstoorbaarheid, laat zijn vreugde de vrije loop nadat zijn pupillen Canada verslagen hebben. foto ap MERIBEL TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER Stel dat de achttien beste voetballers van Neder- in het buitenland gaan spelen en niet meer beschikbaar zijn voor het nationale team. Oranje noeite hebben met de dwergen van Europa. Achttien ijshockeyers uit de voormalige Sovjetu- aan inmiddels op de loonlijst van de Noor- damerikaanse profclubs en konden niet ingezet worden bij de Olympische Spelen vanwege com petitie-verplichtingen en een rancuneuze bonds coach, die de vertrekkers in de ban heeft gedaan. Toch wandelde het team van het GOS simpel door de voorronde van het Olympisch toernooi, t alleen verlies zonder gevolgen tegen de Tsjechen. Vervolgens rekende de ploeg van Viktor Vasilejevits Tichonov in de kwartfinales simpel af Finland (6-1), werd in de halve eindstrijd het prestigeduel tegen de Verenigde Staten met 5-2 haar hand gezet en ging gisteren in de derde periode van de finale Canada met 3-1 over de knie. De beloning voor al dat moois was de dik verdiende gouden medaille. Het GOS-team is een verzameling talenten met n gemiddelde leeftijd van 23,5 jaar en wordt ge leid door de in Zwitserland hockeyende vetera nen Vjatsjelav Bykov (31) en Andrej Chomutov (30). Een duo dat al acht jaar samen speelt. Cap tain Bykov gaf twee minuten voor het einde het sein voor dc polonaise door de bevrijdende derde treffer in te knallen. Canada was blij na 24 jaar eens op het podium te staan bij de Spelen, armen van Tichonov gingen juichend de lucht in. De 61-jarige bondscoach van het GOS had het tegen de verwachting in toch weer gelapt. Voor de derde maal coachte hij zijn ploeg naar olympische goud. Daarmee evenaarde hij de prestatie van zijn legendarische voorganger 'pro fessor' Anatoli Tarasov. 'Vadertje' Viktor werd Ti chonov genoemd omdat hij als een vader met zijn spelers omging. Maar toen het ijzeren gordijn opgetrokken werd, en de spraakzaamheid toe nam bleek het toch meer de boze stiefvader. Hard, streng, onbuigzaam, rechüijnig en stug. 'Ordnung muss sein' gaf hij het Duitse blad Sports als antwoord op beschuldigingen van ex- discipel Larionov dat Tichonov zijn spelers als straf naakte looptraining gaf op het ijs. De dolgelukkige coach kon gisteren zwaaien met een telegram van Boris Jeltsjin, die de ploeg feliciteerde met het succes. „Daaruit kun je op maken dat ook de nieuwe leiders aan de topsport veel gelegen is", concludeerde Tichonov opgeto gen. „De samenwerking met de gearriveerde spe lers ging steeds moeilijker. Ze dachten alleen nog maar aan geld. De jonge spelers zijn hongerig. Ja, ook hongerig naar een contract in het buiten land." Elf Russen hebben inmiddels een voorcontract getekend bij een Noordamerikaanse profclub. Het is een illusie dat de profcompetitie, die in 1995 in het GOS opgestart wordt, kan opbieden tegen de dollars van de NHL-clubs. De vrees voor vertrek over de oceaan is groter dan het uiteen vallen van het GOS in negen onafhankelijke sta ten. De gouden ploeg van gisteren is geheel af komstig uit Rusland, twee spelers uitgezonderd: Darus Kasparaitis komt uit Litouwen en AJexei Jit- nik uit de Oekraïne. Nadat Sean Burke twee periodes onpasseerbaar was geweest, zette Viatsjelav Boutsaev (CSKA) het GOS op voosprong. Igor Boldin (Spartak Moskou) zorgde voor 2-0. Chris Lindberg bracht de span ning terug, maar pas nadat Bykov van het Zwit serse Fribourg voor 3-1 had gezorgd, was de on zekerheid voorbij. De olympische hymne klonk voor het Unified Team. Voor het eerst zag Ti chonov (acht keer wereldkampioen, driemaal goud) na een succes niet de vlag met hamer en sikkel omhoog gaan en misschien wel het meest opvallende, na afloop werd 'vadertje' Tichonov in de hulde betrokken en op beide wangen gekust door de spelers. Ondanks een valpartij in de halve finale plaatste Monique Velzeboer zich toch voor de eindstrijd. Daarin werd zij vierde. ALBERTVILLE WYBREN DE BOER Alsof er nog niet genoeg troostprijzen naar Nederland waren gegaan, legde Monique Velzeboer zaterdagavond in Albertville als zevende Oranje-klant beslag op een vierde plaats. In de finale van de 500 meter shorttrack was de 22-jarige Zuidhollandse niet opgewassen tegen het Amerikaans-Aziatische geweld. Velzeboer wijtte dat zelf vooral aan haar slechte start. Of dat terecht was, valt te betwijfelen. In shorttrack fi nishen de laatsten vaak nog als eersten. De neutrale toeschouwer heeft naar alle waarschijnlijkheid een iets ander toekomstbeeld van shorttrack. De ge luksfactor lijkt bij het ultra kortebaan schaatsen (een ronde is 111,111 meter) te bepalend om ooit te kunnen uitgroei en tot een hoofdact op het olympisch programma. Het rodeo-schaatsen maakt meer kans om als circusnummer succes te boeken. De volgepakte Olympic Hall vermaakte zich in elk ge val uitstekend met de vele valpartijen en de talloze andere kolderieke situaties. De wave rolde over de tribunes, de Chinezen en Fransen zongen de longen uit hun lijf en het Oranje-legioen raakte zelfs in de Thialf-sfeer. Zodra Monique Velzeboer in de baan verscheen werd de langebaan-klassieker 'heya Monique, heya Monique' aangeheven. Velzeboer liet zich geen moment van dc wijs bren gen in de heksenketel en hield zich als één van de favorieten figuurlijk uitste kend staande. In de praktijk had ze er beduidend GPD-VERSLAGGEVER Tienduizend toeschouwers stroomden op de voorlaatste dag van de Olympi sche Spelen nog eenmaal de Olympic Hall binnen, om met eigen ogen te zien of het lelijke eendje van de ijssporten misschien binnen enkele jaren zou kun nen uitgroeien tot een mooie zwaan. Een gedaanteverwisseling die volgens de Engelse wereldkampioen Willy O'Reilly in 1998 definitief zijn beslag zal krijgen. O'Reilly. „Dan zijn de Winterspelen in Nagano. En in Japan zijn ze helemaal gek van shorttrack. Vier jaar geleden in Calgary hielden Japanners zich er nog niet serieus mee bezig. Nu shorttrack of fideel een olympische sport is, doen ze al behoorlijk mee. Maar over zes jaar willen ze voor eigen publiek ongetwij feld de besten zijn. Dat korte, flitsende werk, daar houden Japanners van. In Nagano is shorttrack één van de belang rijkste sporten." meer moeite mee. Na haar kwartfinale race verkeerden de Hollandse suppor ters zelfs in de veronderstelling dat de boerendochter uit Oude-Ade was uitge schakeld. Bij het uitkomen van de laatste bocht ging de Canadese Annie Perreault rechtdoor in plaats van linksaf. Velzeboer. op dat moment net bezig met een inhaalmanoeuvre, schrok zicht baar. tuimelde ook onderuit en nam in haar val de Koreaanse Kim So-Hee mee. Alleen Marina Pyiaeva kwam onge schonden aan de finish. Diskwalificaties voor de Nederlandse en Canadese leken het gevolg. De jury wees echter alleen PeiTeault als boos doener aan. Velzeboer liet weten geen enkele twijfel gekend te hebben omtrent de goed afloop. Het olympisch avontuur eindigde voor loëlle van Koetsveld-Van Ankeren wel in de kwartfinales. Het ta lent uit Loenen aan de Vecht slaagde er zoals zo velen niet in op de been te blij ven. In de halve eindstrijd had Velzeboer andermaal niet over geluk te klagen. Na eerst een valse start van de Chinese Wang. ging de psychologiestudente bij het tweede vertrek na amper vijf meter al tegen de vlakte. De shorttrack-regle menten zeggen, dat wie voor het uitko men van de eerste bocht ten val komt, recht heeft op een herkansing. Dus werd het kwartet voor een derde keer wegge- ANTONtSX/KLUITtRS schoten. Honderd meter voor het einde waren de perspectieven voor de in laatste positie liggende Velzeboer nog minimaal, maar valpartijen \.m Wang en GOS-rijdster Vlasova boden haar als nog de doorgang naar de grote finale. Voor haar kwart- en halve finale-race lootte Velzeboer de nadelige' buitenste startpositie. „Als je daar staat, ben je al bijna verloren", voorspelde bondscoach Jan de Vries nog voor het toernooi. Dat Velzeboer voor de eindstrijd de tweede positie mocht innemen, leek daarom een prettig voordeeltje. Het pakte an ders uit. Velzeboer startte slecnt. had ai haar kracht nodig om de aansluiting te behouden en kon zich daardoor geen moment in het tactische gevecht om de medailles mengen. Opvallend genoeg schreef Velzeboer de verloren' race juist toe aan haar mtpuride ..Ms e op de twii de pk staat, slaan de nummers twee en drie meestal vrij dicht tegen je aan. Daar was ik te veel mee bezig. Ik had juist gecon centreerd moeten zijn op dat startschot, maar daar was ik met mijn hoofd hele maal niet bij. Stom Vierde van de vier. dat is slecht. Een finaleplaats is leuk. maar ik was hier gekomen voor een me daille." De eerste olympische titel werd nu een prooi voor oe Amerikaanse Ca thy Turner. Jagge zet kroon op Noorse olympische successen LES MENUIRES TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER Voor de start schudt Alberto Tomba de hand van zijn concurrenten en knijpt door. Even laten voelen wie de sterkste is. In dat psychologische spel paste ook de show tussen de twee manches van de olympische slalom zaterdag in Les Menuires. Te scherp geslepen kanten van zijn werkten als een rem in de eerste waardoor de Italiaan zichzelf in de uitslag pas terugvond op de zesde plaats op ruim anderhalve seconde van de verrassende winnaar, de 25-jarige Noor Finn Christian Jagge. Een bokser die zich gewonnen geeft, gooit de handdoek. Tomba die zich ge en geeft hanteert de scheerkwast. Gladgeschoren stapte hij in de sleeplift die hem naar de start van de tweede manche bracht. Duidelijk zichbaar de gespannen Noor voerde hij zijn show op. Hij gooide twee vrouwe lijke fans die hem wilde fotograferen in eeuw. nam een slok wijn van een supporter aan en liet zich uit de lift val len. Capriolen van een verliezer, die wil laten zien dat met hem geen rekening meer gehouden hoeft te worden. Vervolgens schoot de al met goud op de reuzeslalom omhangen miljonairs als een raket door de poortjes en achterhaalde de Oostenrijker Michael Tritscher (brons), de Zwitsers Patrick Staub en Paul Accola en de Zweed To- mas Fogdoe. Hadden Geir Karlstad, Jo- han Olaf Koss, Vegard Ulvang, Björn Dahlie, de Noorse cross country ploeg en Kjetil André Aamodt op de Super G al niet voor acht gouden plakken ge zorgd. dan zou 'Albertone' ook Jagge met zijn theater plat gekregen hebben. Maar door de successen van zijn ploeggenoten stond Finn Christian Jagge boordevol vertrouwen in het starthuis bij aanvang van de tweede manche. „Faal ik dan is het geen pro bleem. Noorwegen heeft al achtmaal goud." De blonde Skandinaviër nam geen overdreven risico's en behield bij na drietiende seconde voorsprong op de door 15.000 landgenoten aange moedigde Italiaan Alberto Tomba laat zich uitgeput in de sneeuw vallen r 0,28 seconde achter de Noor Finn Christian Jagge. Veertig jaar na Stein Eriksen in het ei gen Oslo veroverde Noorwegen twee maal olympisch goud bij het alpine skiën. Het kwam niet uit de lucht val len, zoals de regen van eremetaal niet als een surprise kwam. In juni voor spelde de voorzitter van het nationale olympisch comité zeven gouden plak ken. Het bleek geen bluf. Kennis door samenwerking, dat is het Noorse ge heim. „We zijn een klein land, we heb ben elkaar nodig, laten we de handen ineenslaan." Onder dat motto ging men na Calgary aan de slag. - Skiër Jagge en schaatser Koss train den samen op de mountain bike, op de motor, in de turnzaal en op de bal- letvloer. Gingen de langlaufers op hoogtestage dan werden de resultaten doorgegeven aan de alpine-skiërs. Hadden de schaatsers voordeel bij be paalde voeding dan werd het menu uitgewisseld met de biathlon-atleten. Twee jaar voor de 17e Winterspelen in Lillehammer oogt de toekomst ge weldig, zeker ook omdat van de me daillewinnaars alleen Geir Karlstad en Vegard Ulvang de dertig naderen. Koss, Daïilie. Furuseth, Jagge en Skardal zijn rond de 25 en de nieuwe generatie staat zeker bij het alpine-skiën al klaar: Didrik Marksten 20. Kjetil André Aamodt en Lasse Kjus beide 19. Karlstad en Koss worden bij'de bal lettraining overigens niet meer gesig naleerd, maar de skiërs hebben wel baat bij de oefeningen, waarover in de skiwereld lacherig gedaan wordt. Maar dat de balans van het lichaam belang rijk is bij de dans tussen de slalom- paaltjes bewees Jagge in Les Menuires. Zijn overwinning wekte bij de Noor se bevolking dezelfde gevoelens als bij de winst van Geir Karlstad op de 5000 meter. Een sympathiek atleet die het succes vanwege zijn enorme ijver ge gund werd. Jagge werden medaillekan sen toegedacht in Calgary, maar hij kwam daar niet verder dan de negende plaats op de combinatie. Vervolgens had hij twee seizoenen meer kontakt met de verpleegsters in het hospitaal dan met zijn collega's op de latten. De olympisch kampioen stond al geregi streerd als sportinvalide, maar wilde daaraan niet toegeven. De wilskracht was zo groot dat telkens als hij zijn ren tree maakte de spanning te groot was. Bij het derde slalompaaltje ging hij meestal in de fout. Na een blessurevrij seizoen '90-'91 kwamen dit seizoen de successen. In Madonna di Campiglio verdedigde hij met succes een voorsprong van 0,31 seconden op Tomba, zijn eerste triomf in een World Cup. Aan die overwin ning dacht hij zaterdag in het starthms terug, die Finn Christian Jagge, telg die uit een sportieve familie komt. Vader Finn-Dag werd 53 maal tenniskam pioen en moeder Liv was nog eens ze vende in de Olympische slalom van Innsbruck. In Madonna versloeg hij Tomba. waarom nu niet? Bovendien viel Jagge dit seizoen in geen enkele WC-slalom uit en eindigde in alle acht wedstrijden bij de eerste tien. De trainers achter het succes van Aamodt en Jagge zijn een Oostenrijker en een Slovenier. Dieter Bartsch werd kort voor de Spelen van Calgary ontsla gen bij de Oostenrijkse ploeg. Het ver schil in mentaliteit was het eerste dat hem opviel. Zijn landgenoten onder gingen de training mopperend de Skandinaviërs vroegen: „Wat kunnen we nog meer doen". Ales Gartner kreeg vier jaar terug de verantwoording voor de slalomploeg. Noorwegen stelde als alpine-land niets voor, geld was er niet. sponsors hadden geen interesse. Alle Skardal en Ole Christian Furuseth wa ren de viaggedragers van een bond die zich, vergeleken bij schaatsen en cross country, het kleine broertje voelde De ommezwaai kwam door Furu- seths klauterpartij van de 87e plaats in het eindklassement van de World Cup in 1988 naar de vierde een jaar later. Elf jaar na afdaler Erik Haaker won hij een World Cupwedstrijd. Een barrière was genomen. „We bleken ons te kunnen meten met de top. anderen hebben daar inspiratie uitgeput." De rederij Bergesen pompte 2,5 mil joen gulden in het voormalige lelijk eendje van de Noorse sport en inder daad bleek de overwinning een menta Ie drempel. Jagge: „Het was als bij Boebka die voor de eerste maal over zes meter springt. Het brak dc ban. plots kon de een na de ander winnen." 1ST houdt vast aan buitenhaan Het olympische schaatstoernooi in Albertville heeft de Interna tionale Schaats Unie (1SU) niet tot dc overtuiging gebracht dat het schaatsen op indoorbanen moet worden bevorderd. „Alles is UK h perfect venopen", mgwrde ISII vuuzluet I lm Poulseo De Noor zat er niet mee dat een aantal keer de wedstrijd een uur werd uitgesteld vanwege de te hoge temperatuur en dat er zeker geen gelijke kansen waren voor alle schaatsers. „De komende WK's worden, afgezien van het WK mannen in 1993 (Eilleham- mer), ook op buitenbanen gehouden." De Vries weg als shorttrackcoach Jan de Vries zal tijdens het WK shorttrack, in april in de Ameri kaanse stad Denver, afscheid nemen als coach van de Neder landse ploeg. De Vries kan zijn bezigheden voor de KNSB niet langer combineren met zijn dagelijks werk als gymnastiekleraar aan een basisschool in Delft. Ondanks dal zijn equipe geen en kele medaille won. sprak Dc Vries van een positieve slotbalnns van het eerste olympische shorttrack-toernooi ..Vorig seizoen hadden we drie gebroken benen. Nu nog geen één. Dat is gun stig." Nog geen enkele olympiër positief Geen van de ruim 2000 deelnemers aan de Olympische Spelen is betrapt op doping. Tijdens de Spelen zijn 473 controles uitgc voerd. er moeten nog vijftig urinemonsters worden geanalv seerd. Geen analyse had een positief resultaat, afgezien van zes die het IOC opzettelijk had 'vervalst' om de betrouwbaarheid van het controle-systeem te testen. Brons voor Tsjechoslowakije In de schaduw van de ijshockeyers van het GOS en Canada, die tegenover elkaar stonden in de finale, veroverde het team van Ip hoslowaki|e het brons lp mrrtuigrnrir v. iv.cnl Ipw kend met de ploeg van de Verenigde Staten 6-1 Nieuwelingen vallen niet in de prijzen De met veel bombarie aangekondigde deelname van Slovenië viel op sportief gebied bitter tegen. De sinds kort zelfstandige staat won geen enkele medaille Net als de andere nieuwelingen Kroatië, letland. Estland en Utouwen. Dc Slovenen troostten zich met de gedachte, dat ze de besten van dc nieuwen waren met vier klasseringen bij dc eerste tien. Heiden berispt schaatsers Eric Heiden, ex-schaatser en in Albertville commentator voor de Amerikaanse tv-gigant CBS, heeft zijn schaatsende landgenoten er stevig van langs gegeven Heiden, die vijf keer goud won in lake Placid (1980). verwijt de Amerikanen luiheid Hij maakt een uitzondering voor Bonnie Blair, die olympische titels op de 500 en 1000 meter won. ..Als re niet willen lijden, komen ze interna tionaal nergens. Ze trainen gewoon niet hard genoeg en er zijn te weinig wedstrijden"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15