Italiaanse 'draaikont' traint vier jaar voor niets i OLYMPISCHE WINTERSPELEN w MAANDAG 24 FEBRUAR11992 Redactie 023-150187 Tim Brouwer de Koning Ad Heesbeen Karei Jansen Patricia Jimmink Ad van Kaam Rob van der Zanden. Winterspelen trekken meer bekijks dan verwacht Het aantal toeschouwers bij de Olympische Winterspelen, 941.650, heeft de verwachtingen met twintig procent overtroffen. Dit maakte de organisatie, CO- JO, gisteren vlak voor de slui tingsceremonie bekend. De schatting door COJO werd van te voren als te optimistisch be schouwd. In de eerste dagen le ken de media gelijk te krijgen met hun veronderstelling. De demonstratiesporten trokken echter veel meer toeschouwers dan verwacht. De Winterspelen van 1992 kende twee records, het aantal deelnemers (2.174 uit 64 lan den) en de verplaatsing van slechts één onderdeel door slecht weer. Als reden voor het laatste wordt de ligging van de accommodatie aangevoerd. Nog nooit was het olympische toernooi aan een regio gegeven, altijd aan een stad. De vorige evenementen vonden plaats in een wintersportgebied van iets meer dan anderhalve vierkante kilometer. Om te huilen De afgelopen twee we ken hebben in en rond Albertville achtduizend verslaggevers de verrichtingen van iets meer dan 2000 wintersportlieden gevolgd, lien verhouding van 4:1. Geir Karlstad zou er met zijn wat ho ge hormoonspiegel blij mee zijn. In het Nederlandse kamp was de verhouding één op twee. De 23 schaatsers, shorttrackers en freestyle-skiërs hadden dagelijks ruim 40 vaderlandse journalis ten op hun lip. Aan liet eind van de rit een paar opvallende olympische pers emoties op een rij. Behalve Veldkamp en Van Gen- nip had ook een Nederlandse sportverslaggever het even te kwaad in Albertville. Dat was tijdens de tien kilometer van Hun Veldkamp. Halverwege die winnende race trok de journalist zich terug achter de tribune en liet zijn tranen de vrije loop. „Ik kon het niet langer aanzien. Ik vond het zo mooi van die klei ne." Advies voorde volgende Spelen: een beetje afstand kan geen kwaad. hen vertegenwoordiger van een ander blad dreigde eveneens in huilen uit te barsten. Hij kwam afgelopen woensdagavond zijn hotel binnen en werd door een onder een bureau verstopt hond je in zijn kuit gebeten. De man hield er een flinke wond aan over en moesteen tetanus-injec tie halen: de hond had na de beet een verhoogd alcohol-pro millage. De Nederlandse schaatstrainers Koops en De Vegt moesten door collega Krook in bedwang wor den gehouden om een afgevaar digde van een weekblad niet te lijf te gaan. De jongeman zag zo ongeveer voor het eerst in zijn le ven een schaatstoernooi en be sloot meteen maar die sport vol ledig de grond in te schrijven. Dat werd niet gewaardeerd en zeker niet door beide coaches. Alle veertig Nederlandse verslag gevers lagen krom van het la chen, toen ze vlak voor de 1500 meter het mooiste spandoek van Albertville ontwaarden. De tekst: 'De fijnste anabole steroid is melk uit een moeder tiet'. L'Equipe, het Franse sportdag blad. signaleerde twee opvallen de zaken in het schaatsen. Het had. net als de I 'm u se televisie, vooral oog voor Sandra Voete link. Volgens de sportkrant on der andere vanwege haar 'Lèvres pulpeuses'. In goed Nederlands: haar 'vlezige lippen'. Na de tien kilometer omschreef L'Equipe Veldkamp als la Tuli- fte. Hoe kom je erop? Interessan ter was de constatering in het verslag, dat de schaats in Neder land een alledaags transport middel is. We schijnen, volgens de krant, met zijn allen glijdend op de ijzers naar de supermarkt en groenteboer te gaan. COVERT WISSE De omstandigheden in Les Saisies waren niet winters genoeg voor de taaie Italiaanse veteraan De Zolt. Zijn jarenlange voorbereiding leverde slechts een zilveren medaille op de 50 kilometer cross country op. foto epa Twintig dagen was hij al in Les Saisies. Met professor Conconi, de man achter wielrenner Francesco Mo- ser en atleet Alberto Cova. Maurilio de Zolt, van 29 september 1950, uit San Pietro di Cadore. 'II Grillo' voor de Italiaanse fans. LES SAISIES ANP De brandweerman van 41,5 jaar trainde vier jaar voor één doel: goud op de 50 kilometer cross country in Les Saisies. Na het zilver van Calgary 1988 raakte hij geobsedeerd door een gou den olympische medaille. Vier jaar, 38.000 trainingskilometers en 3600 trainingsuren later werd het opnieuw zilver. In Les Saisies vocht de kleine Italiaan zaterdag een heroïsch duel uit met de Noor Bjöm Daehlie. De achttien jaar jonge re Viking noteerde op alle meet punten de snelste tussentijd, maar nooit bedroeg zijn voor sprong meer dan anderhalve minuut, negentig tellen. Voor Daehlie was die marge meer dan voldoende. Aan het einde had hij nog 57,6 seconden over. Voor de kleine sportman uit Elverum was het zijn derde gou den medaille. Met driemaal goud en eenmaal zilver kwam hij op gelijke hoogte met Vegard Ulvang, tot zaterdag de onge kroonde koning. Door zijn zege scoorden de Noorse skilopers in Les Saisies vijf uit vijf. Een unie ke prestatie in de olympische cross country. Voor Lilleham- mer 1994 kunnen de Noren slechts hopen op meer zilver en brons. Ondanks zijn indrukwekken de optreden was Daehlie zater dag niet de grote held. Dat was Maurilio de Zolt, een manne tjesputter van 1 meter 69 van de De Noorse skilopers Noor Bjöm Daehlie (links) en Vegard Ulvang varen deze Winterspelen ieder goed voor vier medailles. foto epa Gruppo Sportivo Vigili del Fuo- co Belluno, de sportclub van de brandweer van de provincie Belluno. Speciaal voor hem hadden zijn makkers van de brandweer met 5000 andere Ita liaanse fans de lange busreis naar Les Saisies ondernomen. Voor hem had zijn biechtvader Don Piero vrijdag in een mobil home in Les Saisies zijn intrek genomen. Voor 'II Grillo', de draaikont, zoals zijn moeder Ale hem van kindsaf noemde om dat hij nooit kon stil zitten. De Zolt ontdekte skilopen ze ventien jaar geleden bij de Vigili del Fuoco. Hij was toen 24 jaar en werd gegrepen door de im pact van de sport. Drie jaar later was hij Italiaans kampioen op de 50 kilometer. In 1985, 35 jaar jong, behaalde hij zijn eerste mondiale medaille. Zilver op de 50 kilometer op het WK in See- feld. Twee jaar later (1987) werd hij op 37-jarige leeftijd wereld kampioen in Oberstdorf. In Cal gary wilde hij afscheid nemen. Met goud. Maar de Zweed Gun de Svan stak daar een skistok Bezeten En Tl Grillo' knoopte er nog eens vier jaar aan vast. Profes sor Conconi zag in De Zolt een nieuwe wetenschappelijke uit daging. Hij had Moser voorbe reid op het werelduurrecord op de fiets, op zijn schema's was Cova wereldkampioen op de 5 en' 10 kilometer hardlopen ge worden. Hij stelde een strak trainings- en leefschema op en De Zolt aanvaardde de tucht en discipline, bezeten als hij was van het goud. Hij trainde uitsluitend in Ita lië. Meed wereldbekerwedstrij den in het buitenland om niet alle contact met vrouw en drie kinderen te verliezen. Hij nam vier jaar verlof van de brand weer, peuterde van de provincie Belluno een jaarlijkse bijdrage van 5 miljoen lires (7500 gul den) los, vond enkele sponsors en trainde dag en nacht. Drie weken geleden arriveerde hij in Les Saisies. Om te acclimatise ren aan de 1600 meter hoogte. Hij trainde er elke ochtend vijf tig a zestig kilometer. Tot woensdag. Drie dagen voor zijn wedstrijd nam hij rust. Bunker de pasta's en concentreerde zich op het uur U. Hij trof het niet zaterdag. Hij had de strijd willen aanbinden onder barre omstandigheden. Met ijs in baard en snor, met uitgeholde ogen, waarin het op karakter aankwam. Les Saisies baadde evenwel in de stralende zon. Een strak blauwe hemel, geen zuchtje wind, temperatuur min 4,4. Het werd een wedstrijd voor techneuten. Voor de schaatsers onder de skilopers. Geen uitputtingsslag, geen slijtageslag. In dat gevecht voelde Daehlie, zich niet de mindere van De Zolt. Allerminst zelfs. De kleine Noor nam vanaf de eerste kilo meter een kleine voorsprong en handhaafde die vijftig kilometer lang. Tempoversnellingen van de Italiaan ving hij attent op. In het tweegevecht gingen de an deren ten onder. Ulvang werd met een lichte heupblessure ne gende. wereldkampioen Mo- gren uit Zweden twaalfde, drie voudig wereldbekerwinnaar Smirnov 35ste. Het brons ging naar een andere Italiaanse vete raan, Giorgio Vanzetta (32) uit Cavalese. Maar in de strijd om goud en zilver deed hij niet mee. Dat was het gevecht tus sen de kleine uit Elverum en 'II Grillo'. 7,08. 3. Hwang 47,23, 4 drecord), 2. Canac SKILOPEN (Noo) 2.03.41,5, 2. De Zolt (Ita) ,1, 3. Vanzetta (Ita) 2 06.42,1, 4 rov (GOS) 2.07.06,1, 5. Balland (Fra) ,7, 6. Nyc (Ts|) 2.07 41,5, 7 (Dui) 2 07.45,2, 8 Bene (Tsj) SPEEDSKI Meli (Zwi) 222,085, 10. 11. i (Fin) 219,245 (wereldre- va (Zwi) 210,526, 4. Morin (Zwe) 209,790, 5 Dimino-Simmons (VSt) 203,620. IJSHOCKEY a 3-1 (0-0 0-0 3-1). Om Albertville '92<' LAND G z B Duitsland 10 10 6 GOS 9 6 e Noorwegen 9 6 5 Oostenrijk 6 7 8 USA 5 4 2 Italië 4 6 4 Frankrijk 3 5 1 Finland 3 1 3 Canada 2 3 2 Zuid-Korea 2 1 1 Japan 1 2 4 Nederland 1 1 2 Zweden 1 0 3 Zwitserland 1 0 2 China 0 3 0 Luxemburg 0 2 0 N-Zeeland 0 1 0 Tsj-slowakije 0 0 3 Spanje 0 0 1 Noord-Korea 0 0 1 Zonder dat het om medailles ging stal de Tsjechoslowaakse kunstrij der Petr Barna zaterdag de show. Verkleed als Charlie Chaplin trad hij aan tijdens de demonstratie die de beste kunstrijders van Albert ville gaven. Eerder had Barna, uiteraard in een sportievere uitdos sing, de bronzen medaille bij de mannen gewonnen. foto afp Warm Haags onthaal Bart Veldkamp Nederlands enige olympische kampioen Bart Veldkamp krijgt een groots onthaal van het gemeentebestuur in zijn woonplaats Den Haag. De winnaar van de tien kilometer wordt vandaag, als hij met de auto de gemeentegrens nadert, op de snelweg tussen Rotterdam en Den Haag opgepikt. Onder politie-escorte legt hij de laatste kilometers naar het centrum af, alwaar hij zich rond 19.00 uur op het bordes van het oude stadhuis aan de Groen markt aan de Hagenaren toont. Daarna volgt een huldiging, met onder meer een toespraak van burgemeester Havermans. Rond 20.00 upr vertrekt hij met een historische tram naar de Frederik Hendriklaan, waar hij met zijn ouders woont. De buurt- en win keliersvereniging neemt de huldiging daar over. Meer toeschouwers dan verwacht Het aantal toeschouwers bij de Olympische Winterspelen, 941.650, heeft de verwachtingen met twintig procent overtrof fen. Dit maakte de organisatie, COJO, gisteren vlak voor de slui tingsceremonie bekend. De schatting door COJO werd van te voren als te optimistisch beschouwd. In de eerste dagen leken de media gelijk te krijgen met hun veronderstelling. De demon stratiesporten trokken echter veel meer toeschouwers dan ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14