Sport KjT Albertville: vonk slaat niet over De 'handjes' van Masefield Maandag 24 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: AD VAN KAAM Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Zware blessure korfballer Nijenhuis SASSENHEIM - Frank Nijenhuis zal wellicht nooit meer op top niveau kunnen korfballen. Zaterdagavond liep de smaakmaker van TOP. die onlangs nog met het Leidse team uitkwam tegen het Nederlands zaalkorfbalteam, tijdens het duel tegen DKOD een zware achillespees-blessure op. Per ambulance werd Nijen huis naar het ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werd dat de pees finaal was afgescheurd van het gewTicht. Gistermorgen is Nijenhuis geopereerd. Dat de 33-jarige sportin- structeur ooit nog op top-niveau zal kunnen acteren is niet waarschijnlijk. Druppers raakt wereldrecord kwijt BIRMINGHAM - In een tijdsbestek van negen dagen zijn twee van de drie Nederlandse wereldrecords indoor atletiek in andere handen overgegaan. Nadat Nelli Cooman op 13 februari in Ma drid zowel haar record op de 60 meter was kwijt geraakt aan Merlene Ottey werd Rob Druppers zaterdag in Birmingham als snelste ter wereld onttroond op de 1000 meter. De Algerijn Mor- celi liep de afstand in 2.15,26. Hij was daarmee ruim eentiende seconde sneller dan Druppers. Ook de Schotse Liz McColgan veroverde haar eerste wereldre cord. Zij won de vijf kilometer in 15.03,17, waarmee zij ruim tien seconden sneller was dan de Duitse Uta Pippig. Schikking Sabau en Feyenoord ROTTERDAM - De arbitragezaak die loan Sabau had aange spannen tegen Feyenoord gaat niet door. De partijen troffen za terdag een schikking in het conflict. De Roemeense international had een groot bedrag tegoed, dat hem was toegezegd door de voormalige sponsor van de club, HCS. Feyenoord heeft de vordering afgekocht. Voor hoeveel werd niet bekendgemaakt. Forse schuld betaald voetbal zeist gpd Het betaalde voetbal heeft een recordschuld. Dat is de conclu sie nu vrijwel alle clubs hun be groting voor het nieuwe seizoen hebben ingeleverd. Ad Smits, penningmeester van de sectie betaald voetbal van de KNVB, erkende gisteren het kritieke van de situatie: „Het is een triest beeld. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat er fors gesa neerd moet worden. Clubs moeten verdwijnen, andere clubs zullen moeten samen gaan". Tot op heden heeft de voet balbond bij de 38 clubs een to tale schuld van ongeveer 50 miljoen gulden berekend. Feye noord neemt bijna de helft van die schuld voor zijn rekening. Financieel deskundigen bij de voetbalbond noemen de situa tie een ramp. Smits nuanceert die stelling. „De rek is eruit. Ik voel dat de animo bij het be drijfsleven vermindert. Dat er in Limburg over een fusie wordt gesproken, komt ook niet voort uit weelde. Ik heb op bestuurs vergaderingen al tijden geleden gezegd: 'Let op: binnen enkele jaren moeten we fors saneren'. Nu hebben we het pas over een halfjaarlijkse rapportage. Dan valt er voor de clubs ook nog het nodige te verbloemen". Magere voldoende Oranje-af\'aardiging Adieu Albertville. Jean-Claude Killy en Michel Barnier trokken gisteravond na zestien dagen de stekker uit de Winterspelen van de telefoon, de fax en de TV. Een groot deel van de 2100 sportmensen maakte dat moment niet eens meer mee en had Albertville al ver voor de sluitings ceremonie verlaten. Op een enkeling na voelden weinig atleten de behoefte om hun verblijf langer dan noodza kelijk te verlengen. albertville govert wisse Adieu Albertville. De 18.000 in woners van het Alpen-stadje gaan vanaf vandaag weer over tot de orde van de dag. Ze ver keren in de veronderstelling, dat hun Olympische Spelen de mooiste uit de hele geschiede nis zijn geworden. Daarmee hebben zij dat mis. Hun beeld is gekleurd door gevoelens van trots en chauvinisme. Dat is niet alleen in Albertville zo, maar in heel Frankrijk. De vol gelingen van Francois Mit- terand raakten niet uitgekeken op en uitgepraat over de Franse medailles. Daardoor verloren zij de werkelijkheid uit het oog. Adieu Albertville. De realiteit is, dat de zestiende Winterspelen een saai, emotieloos, onover zichtelijk en te duur evenement is geworden. Saai vanwege het lang gerekte programma. Er zaten dagen tussen, waarop haast niks ge beurde. Het had vlotter, korter en dus compacter gekund. Dat is vooral een les voor het IOC. Emotieloos, omdat Albertvil le, met uitzondering van de Fin se skispringer Toni Nieminen, geen nieuwe idolen heeft opge leverd.' In Calgary veroverden Alberto Tomba, Katarina Witt, Matti Nykanen en Yvonne van Gennip de wereld met spraak makende successen. Zij stook ten het olympisch vuur op. De ze keer bleef het bij een waak vlam. Onoverzichtelijk, omdat de wedstrijd-locaties te verspeid in de Haute Savoie waren gesitu- Dodelijk ongeval bij speedskiïng De Zwitserse speedskiër Nicolas Bochatay is zaterdag om het le ven gekomen tijdens trainingen op de piste van Les Arcs. De 27- jarige Bochatay zou later op de dag aan de start verschijnen van de finale van het speedskiïng, dat demonstratiesport is tijdens de Olympische Winterspelen. Directeur Michel Albert van de piste in Les Arcs verklaarde dat Bochatay botste met een sneeuwschuiver op rupsbanden. Hij trainde op een openbare afdaling. „Hij heeft de machine niet ge zien en is frontaal gebotstaldus Albert. De wedstrijden vonden gewoon doorgang Speedskiërs bestempelen hun sport als redelijk veilig. Het voorlaatste (geregistreerde) dodelijke ongeluk gebeurde in 1979, toen een skiër in Chili in een gletsjerspleet viel. Fin eerd. Door de grote afstanden fn de bergen was het een pro bleem om twee, laat staan drie evenementen op één dag te be zoeken, zoals voorheen altijd wel het geval is geweest. Het leuke was in Innsbruck, Calgary en al die andere olympische plaatsen, dat men 's ochtends naar het schaatsen ging, 's mid dags het skiën bezocht en 's avonds, als daar nog de behoef te toe was, een ijshockeywed- strijdje meepikte. Dat kon nu niet. Wat er elders gebeurde, werd per fax, door de telefoon of via de televisie bekendge maakt. Huisvesting Bovendien klaagden de sporters steen en been over hun huisves ting. Ze waren ruim twee weken ondergebracht in vijf verschil lende dorpen. Het olympisch gevoel, wat dat ook moge zijn, ontbrak. Men kreeg meer de in druk, dat er her en der verspreid in de Alpen heel toevallig op hetzelfde tijdstip WK's of we reldbeker-wedstrijden in diver se takken van sport werden ge houden. Er was geen bindend element. De show is over. De laatste medailles in Albertville w, zig om de boel af te breken. Inpakken en wegwezen. i nog niet vergeven of werklieden v Te duur, omdat het budget van circa 1,3 miljard gulden met een paar procent is overschre den. Vermoedelijk is het tekort 50 miljoen gulden. Dat zullen de Franse overheid en ook de belastingbetalers moeten aan- Adieu Albertville. Behalve kri tiek is op één punt lof op zijn plaats. Er werd chaos voorspeld op de wegen, als het slecht weer zou worden. Die puinhoop bleef uit, mede doordat de Fransen hun zaakjes beter voor elkaar hadden dan de gemid delde buitenlander had ver wacht. Positief is voorts, dat na 473 dopingcontroles geen enke le sporter is betrapt. De uitslag van de mine-onderzoeken tij dens de laatste vier dagen wordt pas in de loop van deze week bekend, maar zoals de zaak er nu voorstaat, kan van 'schone' Spelen worden gesproken. Us Adieu Albertville. adieu patina- ge de vitesse. Frankrijk en de schaatswereld: die twee lagen elkaar niet zo. De organisatoren weigerden veel geld in het in hun ogen onbegrijpelijke olym pisch onderdeel te stoppen. Een dak boven de ijsbaan ontbrak en de installaties waren ontoe reikend. Het gevolg: slecht ijs. tot vijf keer toe uitstel van een wedstrijd en ongelijke omstan digheden voor de rijders en rijd sters. Albertville is blij, dat de schaatsers zijn opgehoepeld. De schaatsers op hun beurt zijn blij, dat ze in de toekomst beter (indoor)ijs krijgen voorgescho teld. Vanaf 1991 zijn ze niet lan ger dakloos. In Hamar. waar het olympisch schaatsen plaats vindt, wordt momenteel druk gebouwd aan een prachtige hal in de vorm van een omgekeerd Viking-schip. Ook in het Japan se Nakano, waar in 1MB de Winterspelen worden gehou den. bestaan plannen voor een overdekte baan. Zesje Adieu Albertville. Nederland scoorde een zesje. Een magere voldoende dus. Tegenover het rapportcijfer vijf van de vtou wen, die teleurstelden, stond een zeven voor de mannen. Eenmaal goud (Veldkamp), eenmaal zjlver (Zandstra) en twee keer brons (Visser): het was precies volgens de ver wachting. Veldkamp redde op de allerlaatste afstand het ge /li in .ui Nnrtpfkmd ah schaatsnalic. Op een enkele uitzondering na (Schenk in '72 en Van Gen nip in 88) heeft Nederland nooit uitgeblonken op de Win terspelen. Dat heeft veel te ma ken met het belang, dat in ons land nog altijd aan net allround- schaatsen wordt gehecht Zo lang specialisatie is uitgesloten, zal die situatie zo blijven. Lillehammer Adieu Albertville. bienvenue Lil lehammer. Over twee jaar al worden de zeventiende Winter spelen gehouden. Die zijn naar VOno WfllOWft omdat het IOC de Zomer- en Winterspelen vanwege de commerciële be langen heeft losgekoppeld. Het kleine Noorse Lilleham mer is de volgende gastheer. De Vikingen hebben de kachel in Albertville al behoorlijk opge pord. De Noren deden een on verwacht grote greep in de me daillepot. De weer verenigde Duitsers scoorden ondanks hun Stasi -penkelen voor het eerst in de geschiedenis van de Winter- ■mi hel be* m den gou den, tien zilveren en zes bron zen plakken. Als één van de weinigen zeggen zij behalve 'adieu Albermlle' ook 'au revoir, Albertville'. *7 W elfs het lullige kinder- M IU i ei de slotceremonie ion de Olympische Winterspelen in Albertville w<u een volwassen spektakel. Je kunt hel woord 'spektakel' nauwelijks meer ge bruiken. het is zo glad ges let en en smoezelig als een dubbeltje uit 1972, maar InnIwt an ders noemen? Langzaam maar heel zeker ont stijgen de Olympische Sfielen de eenvoudige sfxirt Sport is toch stank, zweet, tranen en trainen en dit evenement was eigenhjk- totaal-theater4 Zo'n hele orgie van activiteit, prestatie en pro- fMganda speelt zich op drie ni- i<mus iegelijk af: het eerste is dat van de atleten en hun trainers, die uiteindelijk hele maal in de diepte hun slavenwerk doen. Daar om- .f heen lopen tien- >a|[l duizenden toe j> schouwers, twin- j tigduizend vrijwil ligers. zoieel dui zend ordetroepen, iele duizen den horecamensen, chauffeurs: alles en iedereen in een straal van tweehonderd kilometer om dat stadion heen is er jarenlang mee bezig. Tot en met de protest en actiegroeftcn aan toe Dat is het tweede niveau. Zonder die lui zijn die sportlieden nergens. Ze zijn trouwens ook de baas: als Samaranch of Voetelink hun pasje vergeten zijn, komen ze er niet in. Het dienstdoende wind jack ls onverbiddelijk: ook 'ni veau frn moet zich aan de re gels houden, anders zou het een mooie boel worden. Maar dan is er het wonderbaar lijke derde niveau, met recht de derde dimensie de televisie Al leen de aftiteling al vannacht hij de BBC. (die strikt genomen de Spelen zelf met eens opnam, de sfxjrtierslagen waren gemnno- fmliseerd door een sjteciaal op gericht Trans TV-consortium), telde een kleine tachtig namen. Allemaal mensen, schakeltjes in een mega machine, die elk de tail van hef toernooi probeerde zo tijdig zo fraai en zo doeltref fend mogelijk uw huiskamer binnen te krijgen. Dit alles is niet nieuw. Het is al jarenlang op gang maar men doet er telkens toch weer een schepje bovenop. Dat drong /tas gered tot me door bij die slotvie ring die op de aanwezigen ter plekke ongetwijfeld een bijna re ligieuze uituerking had. Het Westen vierde hier de Hoogmis van haar beschaving met het uiterste aan menselijke lichame lijke prestaties, met bovenmen selijke technische prestaties, en ietuot builen-menselijke cultu rele prestaties. Kunst en sport vormen altijd een erg linke soep als ze samen in ren (>an worden gegooid, maar wal die Philipi)e Decouflvoor Albertville hail gemaakt deed de sport eirn i ergeren Het stak zeer ter uit boien de aftandse Spartakiade-achtige massa-be- uegingen waarmee we door de jaren heen werden verveeld. Martelt kees beperkten zich wijselijk lot het grinnikend doorvertellen hoe de Nederlandse schaatsers zich ge droegen als groeft 6 van basisschool 'De Schakel' die een dagje naar de Tie- iwtof is. want droeg de choreo grafie later niet. Ik las dat die ongelooflijke wentel- apparaten waarin mannen zich op spierkracht voortrolden, ii o ren onfworjten door de man die ook de decors van de film 'Deli catessen maakte. Die film heb i k gezien, de mooiste en leukste die ik in jaren zag Het klopt alle maal als een bus •a er maar heen. die film blijft wel draaien En daarna gaan uc naar Triton' de theatervoorstelling van De- couflé. die in maan in Amster dam komt. Dat zijn ivrl goeie kanten In drukwekkerui Het noord trots' viel erg vaak in de toespraken. Maar de arme atleten moeten zich in zwakkere momenten af vragen: 'of ik hier nu wel of niet win, dit alles is zo groot, zo duur en zo belangrijk, unit maakt het allemaal uitT Omringd door computers, aan elektroden vast- gr haakt, achtervolgd door do ping-beulen. in errrmonieen tot figurant gedegradeerd, totaal af hankehjk ion de grillen ion sponsors en overheid En een 500 meter duurt toch echt maar rond de 37 seconden. Tenzij je io It. Noordwijk komt goed weg uit Lisse Rob van Dijk speelt voor 'vliegende keep'. Zonder veel succes. Mark Ens (rechts) heeft namelijk doeltreffend n Lisse op 2-1 tegen Noordwijk. zei dat hij zijn hand in het vuur durfde te steken voor Masefield. „Al heb ik het zelf niet gezien. Mensen met een slap karakter Géén doelpunt van Bosma. De vrije trap was een indirecte en dus mag Lisse-doel- man Veenboer het spel hervatten. FOTO LOEK ZUYDLRDUIN slaan de bal op zo'n moment, maar Masefield is niet iemand mei een slap karakter. Hij gaat voor goud en zal op zo'n mo ment altijd proberen de bal met zijn hoofd te spelen." En Masefield bleef woedend. Een dag later meldde Bröring dat de videobeelden het gelijk van de Engelsman onderstreep ten. „Dan word je doodziek. Al leen heeft het geen zin om over een zo'n voorval te blijven zei ken. De wedstrijd hangt niet van één moment af." Zo was het ook. Nadat Lisse al vrij snel op voorsprong was ge komen door een kopbal van Ralph Polman uit een comer van Robert Vermin, was het een minuut later alweer prijs aan de andere kant. Doelman Veen- boer verkeek zich op een voor zet van Patrick Scheurwater en Bosma tikte in: 1-1. Het hobbelige veld en de har de wind maakten goed voetbal nauwelijks mogelijk, maar er gebeurde genoeg Veenboer stopte een fraaie vrije trap van Bosma. Bram Marbus tikte een voorzet van Scheurwater net naast. Mark Ens en Radjin de Haan strandden op N'oordwijk- doelman Rob van Dijk en Bos ma scoorde uit een vrije trap. Tenminste, dat dacht hij. Maar omdat het een indirecte vrij trap betrof en Veenboer de bal niet raakte, keurde BmI hel doelpunt terecht af. Ens knikte kon na de hervat ting raak nadat Rob Vermeulen de bal panklaar voor hem had neergelegd en Noordwijk ging in de achtervolging /onder succes, totdat Masefield er zich mee bemoeide. Lisse haalde in elk geval na vier verliespanijen eindelijk weer eens een puntje. Brönng: .Ach. het is een groeiproces. Voor de kerst was het hier een en al hosanna. Maar juist op dit moment moeten we laten zien wat we waard zijn. Met het ma tcriaal dat er nu is, moet een vijfde, zesde plaats er in zitten. In vier jaar tijd kunnen we dc top halen, zonder dat hel nood zakelijk is dat wc al tc veel ver sterkingen van buitenaf te ha len." O ja, Noordwijk behield door het gelijke spel de koppositie en haalde ook nog eens de perio- detitcl. Maar geen Noord wijkcr die zich daar na afloop mee be zighield. FC Lww NocnJw-A 2 211 1 9 Pt»"n»o 10 Bovn» 1 1 Cf (penalty) Schud» suww* 2500 FC Litte Veenb M -1 Putten USSE HERMAN JOUSTRA Keith Masefield heeft gewone handjes, hij is geen Maradona. De Argentijn scoorde ooit eens op een WK met de hand tegen Engeland, de arbiter zag het niet en de Argentijn noemde het theatraal „de hand van God". Die mazzel kende Mase field afgelopen zaterdag niet. Halverwege de tweede helft van het duel tegen Noordwijk (2-2) leek de bal voor de schietgrage voeten van Albert Bosma te be landen, maar de Engelsman stak. er een stokje voor. „De hand van Masefieldwas de le zing van scheidrechter Floor Baas, die na raadpleging van grensrechter Evert Brouwer een penalty toekende. Masefield hield het er op dat hij zijn hoofd had gebruikt. Vanaf dat moment was Lisse in rep en roer. Kees Zethof be nutte de penalty (2-2) en Baas raakte volkomen de kluts kwijt. Hij zag niet dat de ingevallen WÊÊSm t Erik Kattenberg Zethof kort na de gelijkmaker natrapte, slin gerde Rick van Dijk op de bon na een grove charge op diezelf de Kattenberg en schreef de naam van Masefield in zijn boekje toen die Leonard van Utrecht onderuit schoffelde. Daartussendoor kleunden de Noordwijkers en Lissenaren flink op elkaar in, raakten van alles, behalve de goal. En bleef het bij 2-2. Er viel dus genoeg te beleven in Lisse, maar het moment van Masefield was volgens iedereen het moment van de wedstrijd. De ene toeschouwer achter de goal van doelman Veenboer had hands geconstateerd, de ander „een zuivere kopbal". Bosma hield zich na afloop op de vlakte, hij wist het niet pre cies. De trainer van Noordwijk, John Eelman, had het vanuit zijn dug-out wel gezien. „Of die bal zijn hand nu schampte of niet. hands is hands." De Lisser coach Ruud Bröring

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13