Rtv show In Olympisch Stadion gaat het rondzingen 'Ik ben nog geen 'personality' als Karei en Sonja' T Dialogen Spijkerhoek vaak niet te verstaan Maandag 24 februan 1992 Redactie 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving COR HOOGETERP 10 VARA brengt 80.000 stemmen voor de Korenslag op scherm AMSTERDAM GERARD VAN PUTTEN Het voortbestaan van het Olympisch Stadion beweegt zich vandaag de dag tussen hoop en vrees, tussen Monu mentenzorg en sloophamer. Als het aan de Amsterdamse deelraad Zuid ligt, wordt bin nen afzienbare tijd op de plaats waar sedert 1928 de be tonnen tobbe de omgeving overschaduwt een complex woningen gebouwd. Maar sinds enige tijd maakt een groeiende groep mensen zich sterk voor een ingrijpende op knapbeurt van het stadion, dat daarna tot monument verhe ven zou moeten worden. Hoe het ook zij, de danig in verval geraakte schepping van archi tect jan Wils wacht op 16 mei in elk geval nog één spektakel stuk: de Korenslag. Als alles verloopt zoals de bestuurders van de vereniging Stemmen voor de Korenslag het willen, groeperen zich die dag in to- laal 80.000 zangers op en rond het veld om onder leiding van dirigent Geert van Tljn een gi gantisch koor te vormen. On der meer zal Theo Loevendie's compositie Korenslagvaardig- heidscantate ten gehore wor den gebracht De VARA brengt een deel van het spektakel rechtstreeks op het scherm. De regie van de 80 minuten durende tv-uitzending is in handen van Egbert van Hees, die het massaspektakel met be hulp van 9 camera's laat regi streren. Hoewel de lichtmasten van het Olympisch Stadion reeds zijn neergehaald, zal er die avond voldoende licht zijn om een tv-uitzending mogelijk maken. Er zal gebruik worden gemaakt van mobiele schijn werpers. „Voor deze speciale gelegenheid heeft er een inte gratie plaats van Sonja en de re portage van het evenement", verduidelijkt VARA-woordvoer- der Thomas Notermans. „Sonja en Korenslag vloeien als het wa re in elkaar over." Maar het blijft niet bij de tv- uitzending, binnen de vereni ging Stemmen voor de Koren - slag hebben ze meer noten op hun zang. Ter hprinnering aan het massale zangfestijn komt er een cd op de markt. Er ver schijnt een gedenkboek en er zullen t-shirts te koop worden aangeboden. Ten slotte weet ci neast l^endert Pot zich voor negentig procent financieel ge dekt („De produktiekosten be lopen volgens de begroting 290.000 gulden") door het Sti muleringsfonds en door de NCRV, zodat ook hij aan de slag kan. Medio november ver schijnt zijn rolprent als voorfilm in de bioscopen, daarna zendt de NCRV Pots film op tv uit. Tussen de rails Van 800 naar 80.000. Oftewel: hoe maf zijn zangpedagoog Geert van Tijn en componist Theo Loevendie van de stem des volks? Van Tijn geeft al een jaar of twee openbare zangles sen. Eerst in het Amsterdamse Vondelpark aan een goeie 800 leerlingen, nu in hoofdzaak in stationshallen en tussen de rails. Bijvoorbeeld gistermiddag nog in Haarlem en gisteravond Tekst recordlied Kunt u nog zingen, zing dan de tekst van Theo Loevendie's Ko- renslagvaardigheidscantate op 16 mei mee in het Olympisch Stadion. De vraag stellen is 'm beantwoorden Is een grote menigte zingende mensen, lyrische sopranen. warme alten, heldere tenoren, krach tige bassen, hoe vol en mooi ook. mooier dan één enkele nachtegaal op een mooie zomeravond in het Amsterdamse bos? Zangers die zich willen scharen bij de Stemmen voor de Koren slag kunnen zich als volgt mel den. Telefonisch op 020- 624.84.12 en 020-623.20.37 en schriftelijk via postbus 16553, 1001 RB in Amsterdam. in de Beurs van Berlage, als op maat voor het stadionspektakel. Openbare zanglessen geven in gebouwen van de Nederland se Spoorwegen heeft, beweert Van Tijn. het voordeel dat ie dereen er vrij is te gaan en te staan waar die wil. Wie wil in gaan op Van Tijns uitnodiging „kunt u nog zingen, zing dan mee", kan dat zonder manke ren doen. En wie er genoeg van krijgt kan altijd nog op de trein stappen om elders iets leukers te gaan doen. „Vissen bijvoor beeld, want zingen is wel de tweede sport van Nederland", verzekert Van Tijn. Zijn maat Loevendie is ook al zo gedreven. Het massazangfes- tijn moet wat hem betreft alles overstemmen wat eerder op dit gebied is georganiseerd. Het moet ook gezegd dat het be staande wereldrecord eigenlijk zo snel mogelijk uit het Guiness Book of Records dient te wor den geschrapt. Er zit een kwalij ke geur aan. In eerste aanleg gingen de heren Van Tijn en Loevendie ervan uit dat ze in mei een makkie zouden heb ben. Ooit zongen in Boston 20.000 mensen uit volle borst. Totdat op zekere dag een briefje op hun deurmat dwarrelde, ja, toen werd alles even anders. De afzender was de redactie van het Guiness Book of Records die in keurige bewoordingen mee deelde dat in 1937 in München 60.000 mensen op commando hun kelen openzetten. Tja, je hoeft geen historicus te zijn om te vermoeden wat er destijds in de Beierse hoofdstad allemaal voor fraais is gezongen. Dan heeft Loevendie's fasci natie voor geluidsgolven, die in kolkende mensenmassa's ont springen, een vreedzamer voe dingsbodem. In gedachten keert de Amsterdamse musicus terug naar die historische zater dag van november 1981, toen 500.000 demonstranten tegen kemraketten een indrukwek kende geluidsgolf door de hoofdstad lieten gaan. „En zo zouden straks ook die stemmen in het Olympisch Stadion moe ten rondwandelen." Laagdrempelig De meer dan enthousiaste Geert van Tijn zal vanuit de middencirkel de kakafonie in goede banen proberen te lei den, al houdt hij wel degelijk re kening met getoonzette chaos. Hij leverde het idee van „een artistiek ambitieus, maar toch laagdrempelig project" vorig jaar aan. Voor de uitwerking er van riep Van Tijn de hulp in van Cok Dittmar, eigenaar van een evenementenproduktiebed rijfje in Amsterdam. Van Tijn vond weerklank bij Dittmar. Van het een kwam het ander, de vereni ging Stemmen voor de Koren- slag werd opgericht en inmid dels zijn er vooral door toedoen van medewerkster Esther Log gers 10.000 stemmen in het land gevonden. Er moeten dus nog 70.000 stemmen voor de Korenslag worden gestrikt en dat, denkt organisatiecoördina tor Dittmar, zal waarachtig wel lukken. De Nationale Koren- slagkrant is zojuist van de pers gerold en wordt sinds gisteren Anita Witzier voelt zich thuis bij Veronica landelijk verspreid. De werving van stemmen is daarmee offi cieel begonnen. Dittmar: „Tot dusver is de campagne in stilte gevoerd. Nu begint het pas echt. We richten ons op twee groepen, mensen die in verenigingsverband zin gen en op mensen die niet in een koor zingen. In totaal zijn er hier 9.000 koren, waarvan 3500 niet zijn geregistreerd. De café- en familiekoren, zeg maar. Als het goed is zitten al die koren straks met hun eigen dirigent in de vakken van het Olympisch Stadion. Om het grootste koor ter wereld bij elkaar te krijgen moeten we 500 bussen laten rij den. Al met al staat Korenslag op de begroting voor een be drag dat ligt tussen de 1,6 mil joen en 2 miljoen gulden." VARA, ID-tv en De Mol/Wen- tink Evenementen een volle dochter van John de Mol Pro- dukties hebben elkaar ge vonden in een samenwerkings verband, van waaruit ook een niet nader gepreciseerde finan ciële donatie wordt geleverd. CLOSE UP Jolanda Oukes In 1989 kondigden Veroni ca en amusementsgrossier loop van den E.nde met veel bombarie „Nederlands ei gen Coronation Street" aan. Daarmee doelde zij niet op de inhoud maar op de duur van de serie. We hebben het over Spij kerhoek. dat begin dit jaar zijn derde seizoen is ingegaan en sa men met Van den F.nde onder dak heeft gevonden bij de com merciële zender RT1.4. De serie speelt zich af rond een pleintje in het provinciestadje Spijkerhoek. Hoewel samenstel ling van de cast in de jaren is veranderd, zijn er genoeg oude bekenden overgebleven. Bijzon der handig als je de serie een tijdje niet hebt gevolgd. Ie weet vaak exact wat voor vlees je in de kuin hebt. Gerard Verlinden (Hidde Maas) en I (tin (Joep Serious) bijvoor beeld doen in slechtheid niet voor elkaar onder. Al drie sei zoenen lang liggen ze zowel pri vé als zakelijk met elkaar over hoop. Gerard is de slimste van het stel. want hij slaagt er altijd in zijn problemen om te buigen in zijn eigen voordeel. Een inte ressante charmeur die goed door Maas wordt neergezet. Pizzabakker Mario (Michiel Kerbosch) woont ook nog steeds in Spijkerhoek maar wel met een andere vrouw. Anke is bij hem weg en heeft plaatsge maakt voor Karin, die in een an der acteerleven (de reclame) ge trouwd is met een hardwerken de Mona-toetjes-bedenker. U weet wel degene die nooit bloe men meeneemt. Nieuw in de serie is de familie lansen, die de plaatselijke gara ge hebben overgenomen. Een godvruchtig gezin dat heel wat te stellen krijgt met dochter Ma rieke. gespeeld door een van de kinderen van Boudewijn de Groot. De andere acterende De Groot-telg speelt de hippe pu ber Jan-Willem, die met zijn merkwaardige gedrag het plein af en toe flink op stelten zet. De ingrediënten van Spijker hoek zijn even simpel als ge niaal. Dat wil zeggen voor een soap. Liefde, oplichterij, intriges en drama. Een bijna perfect concept. Hidde Maas en Marlies van Alcmaer als Gerard Verlinden en Eva van Lanschot in Spijkerhoek. foto hennymil tenburc Wat verhaallijn betreft realisti scher dan Goede Tijden Slechte Tijden en ook wat acteerpresta ties betreft, ontstijgt de serie het abominabele niveau van GTST. In Spijkerhoek doen meer goe de acteurs mee dan in GTST zo maar van straat is geraapt. Toch heeft ook Spijkerhoek te kampen met een merkwaardige tekortkoming die bijna elk Ne derlands produkt heeft. Af en toe zijn de dialogen niet te ver staan. Ie kunt het toestel na tuurlijk harder zetten, maar dan nog is het gesprek niet te vol gen. Vooral Mario heeft er een handje van om binnensmonds iets te lispelen waar geen touw aan is vast te knopen. Misschien is het wel een gevolg van het natuurlijk acteren wat de spe lers doen. In het gewone leven zijn sommige mensen ook niet te volgen, of je nu wilt of niet. Dat vs eigenlijk de enige aan merking. Voor de rest blijft het natuurlijk een echt Nederlandse serie, model boerenkool met een kuiltje jus. Maar niet onaar dig om naar te kijken. Maar de stemmen voor de Ko renslag zullen zelf ook in de beurs moeten tasten. Wie wil meezingen en zodoende wil meewerken aan de wereldre cordpoging moet er een tientje voor over hebben. Het is de Snooker met Dennis Taylor eenmalige contributie voor het lidmaatschap dat recht geeft om deel te nemen aan het con cert, dat door een openbare zangles wordt Vriesvak Van Tijn: „Behalve de composi tie van Loevendie lijkt het me ook aardig om al die mensen het Ave Verum van Mozart, de Negende van Beethoven en het oude socialistische strijdlied Morgenrood te laten zingen. En wat ook heel mooi is: Grootva ders klok op z'n Fries. Dan heet het Us Pake Syn Klok. Dat komt dan uit een stadionvak dat moet worden gevuld met louter Frie zen, het Vriesvak." In alle vakken van het Olym pisch Stadion worden monitors geplaatst, opdat de koordirigen ten in de vakken kunnen zien wat Van Tijn daar in de mid dencirkel allemaal van de leden van zijn immense gelegenheids koor verwacht. „Het is eenma lig, een uniek evenement. In eerste instantie bedoeld als zwanezang voor het Olympisch Stadion. Gelukkig is er een nu een steeds belangrijker worden de stroming die ervoort ijvert het stadion te behouden. Maar wat wel vaststaat is dat de Ko renslag de massale zwanezang wordt voor alle openbare zang lessen. Een mooier slot kan er niet aan worden gegeven." Teleac start vandaag met de te levisieserie Snooker met Dennis Taylor. Op televisie worden ze ven lessen uitgezonden van een half uur, waarvan zes lessen zijn geproduceerd door de BBC. De eerste les is speciaal door Teleac gemaakt. De Nederlandse situa tie bij het snookeren komt hierin aan de orde. Kees Jansma van Studio Sport is voor Teleac naar Ierland ge gaan om Dennis Taylor te inter viewen over zijn ontwikkeling als snookerspeler. In de overige zes lessen komt Dennis Taylor zelf aan het woord. Hij vertelt en legt alles uit over regels, tac tiek, het hanteren van de keu en het geven van effect. Naast de televisielessen brengt Teleac de vertaling van het door Taylor bij de cursus geschreven boek uit. Hierin worden de aanwijzingen uit de televisieprogramma's nog eens herhaald en uitgebreid be schreven. Aan de hand van fo to's en schema's laat Taylor zien hoe je bijvoorbeeld effect moet geven. Ook is in het boek een verklarende woordenlijst en een register opgenomen. De zeven televisie-uitzendin gen starten vandaag en wor den wekelijks op maandag uit gezonden om 19.30 uur via Ne derland 3. HILVERSUM PETER VAN DE KRAATS ijdens de vorige uit- I zending van De -A. Staatsloterijshow stond Anita Witzier tot aan haar knieën in de schuim- sneeuw te kijken naar een hel ling vol skiërs met fakkels. Wat haar en het kandidatenpaar vanavond te wachten staat, kan ze nog met geen mogelijk heid zeggen. „De opdracht voor het paar op locatie horen wij pas op het laatste moment. Wel eerder dan de kandidaten natuurlijk, want je moet je wel kunnen voorbereiden." Witzier, de natuurlijke schoonheid van Veronica, komt meestal heel koel over, ook tij dens een hectische live uitzen ding. „Zo ben ik ook wel. Ik heb altijd zoiets van 'don't beat around the bush, let's do busi ness'." Maar tijdens de eerste uitzending vanaf locatie voor De Staatsloterijshow gilde ze. „Ja, heel erg. En ik had me nog zo voorgenomen dat niet te doen." „De Staatsloterijshow is zo leuk om te doen. Het is een to tale chaos in zo'n dorp. Die ver bazing, de ontreddering soms ook. Waanzinnig. Van tevoren denk je: nou, tweehonderd mensen met fakkels, 'big deal'. Maar toen al die mensen daar stonden die zo maar van alle kanten aan waren komen lopen met die brandende faldcels gaf me dat toch wel een fantastisch ge voel. De sfeer die dag ook heel goed. Het hele dorp leefde mee. Als die mensen niet gewonnen hadden was ik gewoon mee gaan huilen denk ik. Je bereidt jezelf en de kandidaten wel voor, maar dat geld komt zó binnen handbereik." Beter Anita Witzier kreeg na de uitzending van De Staat sloterijshow van diverse mensen complimenten. „Plus bloemen en faxen van de producer. Met al die reacties was ik natuur lijk heel blij. maar ik weet ook dat veel dingen beter hadden gekund. Ik heb de band later met mijn begeleider erbij rustig terug gekeken. Hij brandt me op zo'n moment op een vriendelijke manier weer tot de grond toe af. 'Dat was ruk en dat was uien en dat kan ook be ter', zegt hij dan. Voor mij is dat is heel goed." Witzier is aan haar tweede fulltime televisieseizoen bij Ve ronica bezig. Bij de jonge en snelle omroep is ze 'multi inzet baar'. Naast De Staatsloterij- show en Go! Veronica Travel presenteerde ze in de zomer Summertime („Ik hoop dat dat dit jaar weer doorgaat.") en zit ze nu iedere week achter de desk bij Veronica Sport. „Dat noem ik alleen geen presente ren, dat vind ik omroepen. Maar het is allemaal verschrik kelijk leuk om te doen. Laat mij maar multifunctioneel zijn. Stel je voor dat ik alleen maar een talkshow zou hebben. Ik moet er niet aan denken! Het hele sei zoen een keer per week een programma. Dan rommel ik lie ver in de marge, zoals nu." Trouwens, ik ben ook nog geen 'personality' zoals Karei of Sonja. Ik vind dat je dat wel moet zijn wil je een goede talk show brengen. Anders maak je een van de vele praatprogram maatjes waarvan de presentato ren uitwisselbaar zijn zonder dat de kijkers er iets van zouden merken. En je moet niet streven naar zaken waar je nog niet rijp voor bent." Thuis „Ik voel me ook echt thuis bij Veronica en hoop hier ook te blijven. Maar niemand weet hoe het met Veronica zal gaan, ik ook niet. Maar ik houd wel van die onzekerheid. Stel je voor dat je nu al weet op welke plek je de komende veertig jaar zit. Nou, hoera hoor. Nee, dan ga ik liever voor de onzekerheid. Maar je denkt wel wat meer na als je wat ouder wordt. Iedereen heeft dat blijkbaar. En natuur lijk ben ik ook burgerlijk. Zit ik zaterdagavond leldcer op de bank in plaats van de disco en wil ik ook een hond, kat, man en een kind. Voor mezelf voldoe ik niet aan het beeld dat ik als veertienjarige had van een 'ou dere mevrouw'. Maar misschien ben ik dat voor de jongeren van nu toch. Ik zat tenminste een tijdje geleden naast zo'n meisje in de kleedkamer van het NOB. Ze had het over house en MTV en toen dacht ik wel: Mijn God, ik ben toch zo'n mevrouw ge worden! Maar ik flip in ieder ge val nog steeds als ze U tegen me zeggen." STRIPS BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10