Extra 'Alle bedrog en misdrijf is mogelijk' Vrijdag 21 februari 1992 Redactie: 023-150225 JAN VAN DER NAT - FRANS VISSER Vormgeving: HENK GEIST Russische privatisering in de praktijk: Directeur Viktor Koeznetsov en bedrijfseco nome Nina Goevsjinova leggen uit, dat ze best willen privatiseren, maar dat ze vol gens de Jeltsin-regels pas in de tweede helft van dit jaar aan de beurt zijn. De plannen liggen klaar: er wordt niemand ontslagen, integendeel, men wil uitbreiden, bedrijfjes voor kindervoedsel en halffabrika ten opzetten. We bestaan nog maar een jaar, maar kunnen dit bedrijf opkopen van de gemaakte winst. Hoezo? Er wordt toch nauwelijks worst ver kocht vanwege de hoge prijzen? Viktor kijkt ons wat meewarig aan. „Met onze aanvoer hebben we geen problemen. Het meeste vlees krijgen we uit Zuid-Rusland. Onze le veranciers rekenen echter hoge prijzen. Een kilo vlees kost ons 50 roebel en na verwer king de aangeleverde winkel 100 roebel. Dat is te veel, ja, voor de mensen. Daarom heb ben we onze produktie verminderd." Dat is de logica van de Jeltsin-hervorming. Het staatsbedrijf rekent hogere prijzen en kan met verminderde produktie gewoon blijven doordraaien. Nog even afgezien van de lucratieve 'sluikhandel'. Wij krijgen geen bevredigend antwoord op onze vraag waar om er soldaten met stapels kleding lopen te sjouwen in deze worstfabriek. Evenmin be grijpen wij waarom een vrachtwagen met aardappels wordt uitgeladen bij de voor deur. Viktor en Nina kennen het klappen van de zweep. Ze werken al vijftien jaar in de vlees industrie. „De prijzen voor het vlees zijn in heel Rusland gelijk. Ik ken de leveranciers", zegt Viktor. Maar hij bespeurt enige veran dering. „Sommige privé-boeren gaan onder de prijs van de staatsboerderijen zitten. Als dat doorzet, ga ik daar misschien kopen." Nina: „Dat is wat voorbarig Viktor, dit is pas een maand aan de gang." Even later staan we op de werkvloer. Een gigantische 'ge haktmolen' wordt volgestouwd met een grondstof die in de verte op vlees lijkt. Er komt een drabbige fletsrose vloeistof uit, die door een aantal werknemers met witte mutsjes op in darmvel worden gestopt en met touwtjes tot forse saucijzen afgebon den. De zaak gaat in een oven en komt er De werkvloer van de gloednieuwe Moskouse staatsfabriek voor vleeswaren. foto hans geleijnse Ook babymelk is duur en schaars geworden in Moskou. als worst uit. Produktiechef Sergej ziet de lol van onze vragen in. De dames en heren worstdraaiers verdienen hier een comfortabele drie- tot vierduizend roebel per maand, ondanks dat er sinds enige tijd twee keer minder wordt geproduceerd. De winkels nemen nu een maal niet meer af vanwege de hoge prijzen, verklaart hij. Het bedrijf levert voornamelijk aan de win kels in deze wijk. U woont hier vlakbij en ziet maar zelden worst in de aanbieding? Z'n ogen glinsteren, een besmuikt lachje. Die vraag moet u maar aan het winkelper soneel stellen. Maar jullie halen voldoende winst om straks de zaak in eigen hand te nemen? Sergej: „Hoe eerder hoe beter. Het stikt nu van de staatsregels. We mogen bij voorbeeld niet buiten Moskou leveren. Als dat allemaal over is, bepalen we dat zelf. Ook onze prijs ja." Animo Volgens Andrejev is er voldoende animo voor de privatisering. Veertig procent van de winkels en bedrijven heeft al aanvragen ingediend. Vera Kosenka, bedrijfsleidster van een Basa, een staatsgroothandel die tachtig winkels in de Moskouse wijk Kry- latskoje bevoorraad, heeft zo haar twijfels. Het collectief heeft al uitgebreid over de prive-toekomst gepraat. Er is een reglement opgesteld, waarin onder meer wordt be paald dat Vera, de boekhoudster en de di rectrice elk twee stemmen in de raad van bestuur krijgen. Ook is vastgelegd dat het bedrijf gewoon blijft doen wat het al deed: levensmiddelen leveren aan winkels. Het collectief legt 15.500 roebel op tafel voor de overname. Het leidinggevende trio draagt drieduizend roebel bij, de gewone werknemers 500 elk. De winst van vorig jaar, honderdduizend roebel, wordt als startkapitaal aangewend. De boekhoudster heeft zelf uitgerekend dat de 600 m2 van het oude perceel niet meer waard zijn. Als we vertellen dat het volgens meneer Andrejev 5000 roebel per m2 moet opbrengen valt er een diepe stilte. Vera: „We zouden voor dit wrakke zooitje geld toe moeten krijgen." Vera zegt, dat er het afgelopen jaar dankzij van staatswege versoepelde regelingen voor bedrijfsvoering al 'getraind' is op de vrije markteconomie. Men mocht bijvoorbeeld ook buiten het toegewezen rayon verkopen, of leveranciers inschakelen die goedkoper aanbieden dan volgens het plan aangewe zenen. Daarom komt de worst uit het 600 kilome ter van Moskou verwijderde Voronjezj. Waarom niet uit De Kleine Staatsfabriek, twee kilometer verderop? Vera: „Te duur, slechte kwaliteit." In het magazijn staan uit het Nederlandse Voorthuizen afkomstige blikjes varkens vlees opgeslagen. Van de EG-hulp. Die gaan naar de speciale winkels voor gepensio neerden, grote gezinnen en andere minder draagkrachtigen. „Ben je gek joh, dat verko pen we niet aan anderen, de controle is veel te streng," zegt Vera, schrik veinzend. Waarom niet, als privé-bedrijf moet je toch straks de winst in de gaten houden?) Vera: „Ja, het kan niet zo blijven. Wij zijn bemiddelaars, straks gaan winkels mis schien wel direkt bij de producent kopen. Alles was zo eenvoudig, wie weet wat er al lemaal gaat veranderen." Ze laat doorschemeren dat er wel wat te genmaatregelen in de pen zitten. Er is het nodige contact tussen de directeuren van de 77 grote en kleine Basa in Moskou. Xn- drejev zei al, dat het niet onmogelijk is dat deze bestuurders de markt onderling verde len en en passant ook wat winkels opkopen. Vera: „Ja, ik denk wel dat zal worden gepro beerd de concurrentie uit te schakelen." Het gevaar is dus levensgroot dat het hele falende en bureaucratische distributiesys- j teem een monopolie-positie blijft behou den. Privatisering of niet. Met alle gevolgen voor de prijsvorming. Een oudere medewerkster trekt trouwhartig een pakje smeerkaas uit een doos. „Hier, eet maar op, lekker". We beginnen meteen te twijfelen aan Vera's uiteenzettingen over de strakke administratie. Geen blikje of pakje gaat hier ongecontroleerd de deur uit, had ze verteld. Maar goed, straks gaan we winst maken, roept Vera, de twijfels wegwuivend. Hoe wordt die dan verdeeld onder 28 mede-ei genaren? Vera: „Eén keer per maand komt het collectief bij elkaar en bepaalt wat wordt geïnvesteerd en wat aan winst wordt uitgekeerd." Het smeerkaasvrouwtje, zacht jes: „Dat wordt niks joh. We hebben ge woon een baas nodig." De huidige eigenaar, de gemeente Moskou, wil zo snel mogelijk van de winkel af. En van nog zo n 9000 andere hoofdstedelijke bedrijfjes. De gemeente weet namelijk niet meer hoe al die ondernemingen gefinan cierd en bevoorraad moeten worden, kan de loonkosten niel meer ophoesten en geeft nu graag privé-eigenaren ebn kans. Oat is tenminste de boodschap van het 'pri vatiseringsprogramma', dat burgemeester Popov door de radicale econome Larisa Pij- asjeva heeft laten opstellen. Privatisering moet, is verplicht. Belangstellenden dienen zich derhalve zo snel mogelijk met zakken vol roebels te vervoegen bij het Moskomi- moesjtsjestva. Het heeft in alle stedelijke kranten gestaan. Joeri Andrejev, voorzitter van dit Comité voor Controle en Beheer van Eigendom van de Moskouse stadsregering, schudt in zijn ruime werkkamer in het gebouw van de Mossovjet echter moeiteloos een paar be perkende voorwaarden uit de mouw. Bui tenlanders komen niet in aanmerking. Dat zou niet eerlijk zijn. Die hebben harde valu ta in de portefeuille en kunnen geholpen door de extreem goedkope roebel dus hele bedrijven voor een appel en een ei opko pen. Kapitaalkrachtige Russen zitten, voorlopig, ook nog op de tweede rang. Voorkeursbe handeling geniet namelijk Het Collectief. De werkers, die hun 'eigen' (want, leerde het socialisme, de staat, dat bent u) winkel of bedrijf met bloed, zweet en tranen heb ben opgebouwd, kunnen niet van de ene op de andere dag in loonslaven worden ge transformeerd. Spanning Wij werpen tegen dat Moskovieten toch in de eerste plaats gediend zijn met volle win kels, waar gewoon over de toonbank tegen concurrerende prijzen wordt verkocht. On geacht wie de eigenaar van de winkel is. An drejev, snel pak, verzorgd baardje, kijkt ons door de glazen van z'n intellektuelen-brille- tje verbaasd aan. „Snapt u dan niet, dat het enorme sociale spanningen »zou oproepen? Werknemers zien plotseling dat de nieuwe rijken, de maffiosi, hun bedrijven opkopen. Daar wil len wij niet verantwoordelijk voor zijn". An drejev, ter vermijding van elk misverstand, is bestuurslid van Democratisch Rusland, parlementslid en voor dat alles ingenieur. Sinds eind december probeert hij het pro gramma dat Pijasjeva twee maanden eerder ontwierp in de praktijk uit te voeren. De 'peetmoeder van de privatisering' is na vijf maanden politiek worstelen radeloos en schettert van de daken dat alles en ieder een, van communistische apparatsjiki tot democratische onbenullen, de overgang van staatshel naar privé-paradijs tegen werkt. Iedereen is corrupt, zegt ze tegen wie het maar wil horen, zonder overigens harde be wijzen te overleggen. „Dat moet een onaf hankelijke onderzoekscommissie maar doen. Laat maar eens boven water komen welke belangen regeringsleiders, ministers, parlementsleden, burgemeesters en ge meenteraadsleden in nieuwe joint ventures en zogenaamd geprivatiseerde bedrijven hebben". Andrejev moet er wat om lachen. „Larisa is een aantrekkelijke vrouw", zegt hij, kennelijk ter verklaring. „Ze is wat emo tioneel, echt vrouwelijk. Ze dacht dat zodra ze ten tonele verscheen en de privatisering afkondigde, alles ineens zou veranderen. Ze wilde gewoon de hele zaak in één klap aan de werkcollectieven geven. Maar dat moet natuurlijk netjes worden geregeld, met ei gendomspapieren en zo. Nou, dat doe ik, ik knap dat vuile werk op. Ik zal er voor zor gen dat alle bedrijven en diensten, restau rants en winkels in Moskou voor honderd procent privé worden. Larisa mag en moet onze ideologe blijven, wij doen het werk wel." len gratis ter beschikking wordt gesteld. Vanwege de sociale spanningen, alweer. Jeltsins programma kent ritsen, mitsen en maren en schrijft ook nog eens voor dat overheden op alle niveaus privatiserings commissies moeten instellen. „Per ambte naar 7,5 m2 kantoor, per 3000 inwoners één ambtenaar", aldus het programma. De staatsbank moet een half miljard roebel aan zachte leningen verstrekken om dit 'ap paraatje' het werken mogelijk te maken. Na harde strijd heeft Moskou een uitzonde ringspositie gekregen. De hoofdstad mag Het Collectief een voorkeursbehandeling blijven geven. De werkers kunnen hun de tailhandel voor 1000 roebel per vierkante meter opkopen. Bij de groothandel, de zgn. Basa, die door producenten in en buiten Rusland worden bevoorraad, geldt een prijs van 5000 roebel per vierkante meter. Andrejev bagatelliseert Pijasjeva's kritiek dat Jeltsins geplande privatisering de 267 miljoen Russen een leger van 92.000 priva tiseringsambtenaren oplevert. „Wij doen het hier, inclusief de subcomités in de stadsdistricten, met 456 man voor 10 mil joen inwoners." De hele procedure, van het moment van aanvraag tot het in ontvangst nemen van het eigendomsdocument duurt niet langer dan vier weken, verzekert hij. Taxateurs be oordelen de werkelijke waarde, want als het collectief niet wil kopen, mag een derde of meerdere partijen zich opwerpen en gaat het bedrijf naar de hoogste bieder. Maar waarom zouden die collectieven, die berucht zijn om hun clandestiene verkopen aan de achterdeur zodat de schappen voor de gewone klant leeg blijven, die winkels vqor een habbekrats mogen kopen? Plotse ling blijken de regels van elastiek. „Tja, als omwonenden bezwaar maken bij verkoop van een winkel en er meldt zich een andere betrouwbare gegadigde, vervalt het voor keursrecht. Daar bemoeien wij ons niet mee, dat moeten de mensen zelf maar uit maken", zegt hij. Een geprivatiseerde bakkerij moet na ver koop minstens een jaar lang bakkerij blij ven. „Als het personeel de winkel koopt, No nonsense Dat klinkt lekker no nonsense. Maar Rus land zou Rusland en Moskou dus Moskou niet zijn als er geen addertje onder het gras zat. De privatisering is van meet af aan een strijdpunt geweest tussen Jeltsins econo men en Moskou's duo Popov/Pijasjeva, maar ook tussen de bestuurders en volks vertegenwoordigers, die allemaal een vinger in de pap willen. Jeltsins team ontwierp in beproefde plan economie stijl een driejarig programma, dat de staat 950 miljard roebel moet ople veren uit verkoon van ondernemingen. Die moeten on openbare veilingen worden ver kocht, nadat eerst het werkcollectief 25 pro cent van de (niet-stemgerechtigde) aande Een Russische vrouw kan de enorme prijsstijging van eerste levensbehoeften niet venverken. Te koop: een supermarkt in Moskou. Aantrekkelijk gelegen in nieuwbouwwijk, geen concurrentie binnen een straal van twee kilometer. Hoge omzet en dito winst mogelijk. Er zijn ook wat minpunten. Het pand heeft een grondige opknapbeurt nodig. De vrieskisten en ander winkelmeubilair zijn aan vervanging toe. Het vol tallige personeel, van bedrijfsleider tot magazijnbediende, moet mogelijk worden ontslagen. In elk geval grondig heropgevoed. Veel nadruk moet daarbij worden gelegd op de begrippen 'De Klant is Koning' en 'Eerlijk duurt het Langst'. heb je die garantie voor langere tijd. Dat voorkomt dat de hele infrastructuur in el kaar dondert, dat we plotseling allemaal kantoren en computerwinkels in plaats van groenteboeren en slagers hebben," meent Andrejev. O ja? En als een geldschieter het collectief opkoopt, bijvoorbeeld door hun aandeel te gen hogere prijs uit te kopen. Andrejev ver blikt of verbloost niet. „Dat kan ja. Daar doen we niks tegen, dat is onze zaak niet." En de sociale spanning dan? Andrejev: „Wij hebben aan het collectief verkocht. Wat daarna gebeurt is onze verantwoordelijk heid niet meer." Ook geeft hij grif toe, dat vriendjes in de beoordelingscommmissies (vaak gemeenteraadsleden) de procedures kunnen 'versoepelen' voor belangstellende kennissen. Smeergelden? Misschien, maar daar moet de politie maar op letten. Tegen lagere prijs verkopen? Misschien, als Jeltsin erom zou vragen, of Popov. Maar die doen dat niet, lacht hij. Worst Andrejevs verbluffende openhartigheid doet ons duizelen. „Alle bedrog en misbruik is mogelijk. Maar in wezen is dit een eerlijk spel. We twijfelen er niet aan dat arbeiders hun aandelen meteen zullen doorverkopen. Nou en. Dat is een privé-zaak tussen privé- ondememers. Wij mengen ons daar niet in, niemand kan ons beschuldigen van door verkoop aan de Moskouse mafia." We spoeden ons naar buiten voor enig praktisch onderzoek. In de wijk Koentsevo aan de rand van Moskou produceert de gloednieuwe Kleine Moskouse Staatsfabriek voor Vleeswaren worsten. Wel vijf soorten. De peetmoeder van de privatisering van het Russische privatiserings programma, Larisa Pijasjeva. foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8