Buitenland Zwarte organisaties verwerpen referendum Leider doodseskaders El Salvador overleden Minister: Milities Krajina onder gezag van federatie Krant: Parlement grijpt in als Jeltsin faalt Ministers eens over bestand in Karabach Grote problemen voor Russische dagbladen VN moeten reageren op terreur in Irak Meesterzet De Klerk misschien toch paniekvoetbal Vrijdag *21 februari 1992 Redactie 023-150225 RONALD FRJSART (chef ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vo»mgevtng: ESTHER NYPELS DE INDIASE CONGRESPARTU heeft de verkiezin gen in de deelstaat Punjab gewonnen Het ging om de eerste parlementsverkiezingen sinds 1985 Door de dreigementen van militante Sikhs kwamen slechts 3,2 van de 13 miljoen kiezers opdagen De Congres partij behaalde meer dan de helft van de 117 parle mentszetels. NIEUWSLIJN In een apenonder- zoekscentrum in het Amerikaanse Atlan ta is gisteren Gam ma overleden. Vol gens onderzoekers was zij met haar 59 jaar de oudste aap ter wereld, fotoap FRANK KIERNAN 'Tchad schendt mensenrechten' De Internationale Federatie voor de Mensenrechten heeft Tchad er gisteren van beschuldigd op grote schaal de mensenrechten te schenden. In 1985 en 1986 zouden zeker 569 politieke gedeti neerden in Tchadische gevangenissen zijn omgekomen. De in ternationale mensenrechtenorganisatie publiceerde het rapport vier dagen na de moord op Joseph Behidi, de vice-voorzitter van de Tchadische liga voor de mensenrechten. Twee doden bij aanslag Istanbul Een bomaanslag op de Kamer van Koophandel in het Turkse Is tanbul heeft gisteren aan zeker twee mensen het leven gekost Volgens het persbureau Anatolia zijn zeker 20 mensen gewond geraakt. Vooralsnog heeft niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Erotisch affiche mag niet in metro Een affiche met een foto van de Italiaanse pornoster en parle mentariër Cicciolina in bed met echtgenoot-artiest Jeff Koons mag niet worden opgehangen in de Londense metro. Met het af fiche werd de opening aangekondigd van een tentoonstelling van moderne kunst in de Hayward Gallery in Londen. Te ero tisch vonden de heren van de metro. Extra militairen VN-macht Cambodja De Nederlandse regering stelt aan de VN extra militairen be schikbaar voor de vredesmacht in Cambodja. Het gaat om een bataljon van 6 tot 800 man, voornameHjk mariniers. Ook me disch personeel van de marinevloot is echter aangezegd zich be schikbaar te houden. Eerder besloot het kabinet 27 explosieven- experts van marine, land- en luchtmacht naar Cambodja te stu- Chinese krijgt boete voor bevalling Buitenechtelijke kinderen worden in China gewoonlijk op last van de overheid geaborteerd. Een 18-jarige moeder uit Peking weigerde echter zich bij deze praktijk neer te leggen. Ze is in middels bevallen en is daarvoor zwaar gestraft. Ze moest een geldboete betalen van 3.500 yuan, wat overeenkomt met een ge middeld salaris van twee jaar. Erewacht graf Tito legt werk neer Een eenheid gardisten van het federale leger heeft geweigerd als erewacht te fungeren bij het graf van maarschalk Tito, de op richter van Joegoslavië. De gardisten protesteerden met hun ac tie tegen de burgeroorlog in Joegoslavië. Tito was een Kroaat. Duitse boer-vindt container Indiërs Een boer in het Duitse Soltau heeft een container op zijn land gevonden met daarin 34 Indiërs die op die manier illegaal naar de VS wilden reizen. De container was dinsdag door onbeken den op het land van de boer neergezet. Gistermorgen zag de boer de eerste Indiërs uit de container kruipen. 'Bedenker Salvadoraanse democratie SAN SALVADOR Roberto d'Aubuisson, de recht se leider in El Salvador die er van wordt beschuldigd de gees telijke vader te zijn van de be ruchte doodseskaders, is van nacht op 48-jarige leeftijd over leden. Volgens zijn arts maakte een hartaanval een einde aan d'Aubuissons leven. Sinds april 1991 leed hij aan een ongenees lijke vorm van keelkanker. De burgemeester van de hoofdstad San Salvador en voorzitter van de door d'Aubi- u^son opgerichte ARENA-partij, Calderon Sol, noemde d'Au buisson ,,een groot patriot" en de ..bedenker van de Sal vadoraanse democratie en vre de". D'Aubuisson was majoor bij de legerinlichtingendienst toen hervormingsgezinde officieren in 1979 een coup pleegden in een mislukte poging een einde aan de burgeroorlog te maken. Daarna ontsloegen de coupple gers d'Aubuisson vanwege zijn enorme haat tegen alles wat links is en omdat hij plannen gemaakt zou hebben om met medestanders uit rechtse kring een tegencoup uit te voeren. Fr restte d'Aubuisson niets anders dan in de politiek te gaan Hij bracht meer dan twee jaar als balling door in Guate mala en Argentinië, waar hij on der bescherming stond van de rechtse militaire heersers van die landen. Daarna richtte hij in El Sal vador de ARENA-partij op. eqn D'Aubuisson in september vorig jaar. foto ap stap die samenviel met het op treden van rechtse doodseska ders. Het duurde dan ook niet lang voordat daartussen ver banden werden gelegd en d'Au buisson ervan werd beschuldgd dat hij de moordcampagne te gen linkse oppositieleiders had uitgebroed. Veel diplomaten en gematig de politici beschouwden ARE NA destijds als niet meer dan de legale tak van de doodseska ders. De voormalige Ameri kaanse ambassadeur in El Sal vador, Robert White, omschreef d'Aubuisson eens als een thologische moordenaarlose Napoleon Duarte. die d'Aubuis son bij de presidentsverkiezin gen van 1984 versloeg, beschul digde hem ervan de moord op de kritische aartsbisschop Ro mero te hebben bevolen. De Klerk wil mening blanke kiezers peilen Anti-apartheidsorganisaties in Zuid-Afrika hebben het plan van president De Klerk om een referendum onder de blanke kiezers te houden, verworpen. De Klerk wil via de volkstemming te weten komen wat de blanken van zijn hervormingsbeleid vinden. De president kondigde het referendum gisteren aan, een dag na de verpletteren de nederlaag van zijn Nationale Partij (NP) tijdens een tussentijdse verkiezing in Potchefstroom. De NP verloor daar haar zetel aan de extreem-rechtse Konservatieve Partij (KP). De president zei dat hij had besloten tot een referendum om voor eens en altijd de waag te beantwoorden wie de blanke kiezers vertegenwoordigt: De NP of de KP. Tevens wil hij een einde maken aan de discussie of hij nu wel of geen mandaat heeft om met de zwarte opposi tiebeweging ANC te onderhan- Het referendum zal waarschijn lijk eind volgende maand plaatsvinden. Wanneer de kie zers de hervormingen verwer pen, zullen De Klerk en zijn re gering aftreden en nieuwe ver kiezingen voor het blanke parle ment uitschrijven. delen over de deling van de macht. In een gezamenlijke verkla ring hebben het ANC en zijn bondgenoten, de communisti sche partij en de vakbond Cosa- tu. het referendum verworpen. „Een racistisch voornemen, dat de blanken een veto geeft over de toekomst van ons land", al dus de verklaring. Ook het mili tante Pan Afrikaans Congres (PAC) verwerpt de volksstem ming. „De Klerk en zijn partij genoten zijn blanke calvinisten die denken dat onze maat schappij in een democratie kan worden veranderd als de blan ken dat goedkeuren. De KP is blij met het referen dum. KP-parlementariër Uys zei dat hij „vertrouwen heeft in het oordeel van de blanke Zuidafri- Bij gevechten in diverse zwarte woonoorden in Zuid-Afrika zijn gisteren 6 doden en 16 gewonden gevallen. Een conflict tussen rivaliserende zwarte taxibedrijven kostte in de woonoorden bij Kaapstad drie mensen het leven. In de woonoorden Vosloorus en Soweto (waar de foto werd genomen) kwamen bij gevechten tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha eveneens drie mensen om. foto epa BELGRADO AFP-Rtr Struikelblok voor VN-macht weg woensdag de Servische vrijwilli gers in het gebied opdracht ge geven zich onder het comman do van de federale strijdkrach ten te plaatsen. Martic zei te hopen dat daar mee de in Krajina heersende weerstand tegen de komst van een VN-vredesmacht uit de weg wordt geruimd. Martics uitlatingen zijn opval lend. De president van het au tonome gebied. Babic, heeft herhaaldelijk verklaard tegen de komst van „VN-blauwhelmen" te zijn. Leiders van de gewapende een heden in Krajina, de grootste Servische enclave in Kroatië, zijn bereid hun manschappen onder het gezag van het Joego slavische leger te brengen. Dat meldde het persbureau Tan jug gisteren. De maatregel is een stap op weg naar uitvoering van het VN-vredesplan voor Joegosla vië. Minister Martic (binnenland se zaken) van Krajina heeft ?e&dtn«n 'e6en De krant berichtte ook over een nieuw geschil tussen Jeltsin en vice-president Roetskoj. die verbolgen is over het feit dat hij niet genoeg bevoegdheden heeft gekregen om hervormin gen in de landbouw door te voeren. Roetskoj werd eerder deze maand belast met de her vorming van de landbouw. Roetskoj is de afgelopen weken steeds kritischer gewordpn ten aanzien van Jeltsins nervor- mingsbeleid. Hij is vooral fel tegen het vrij laten van de prijzen. De economische hervormingen van de Russische president Jelt sin moeten in april vruchten hebben afgeworpen, anders zal het parlement Jeltsin beroven van een gedeelte van diens be voegdheden. Dat herfi de In vloedrijke krant Nezavisiniaja Gazeta gisteren geschreven. De krant zei in een commen taar dat als de economische si tuatie niet is verbeterd op 6 april, wanneer het Russische Congres van Volksafgevaardig den in een speciale zitting bij eenkomt, de parlementariërs in kaan". Ook de liberale Demo cratische Partij steunt De Klerks voorstel. Politieke commentatoren hebben zich onmiddellijk op voorspellingen over de uitslag gestort. Volgens commentator Simp son zullen de blanken zich uit spreken voor voortzetting van het hervormingsbeleid. Simp son staat in zijn voorspelling echter alleen. Andere com men tatoren verwachten niet dat De Klerk van ue blanke kiezers een mandaat zal krijgen om de on derhandelingen met het ANC voort te zetten. Zij zijn van me ning dat de uitslag een morele plicht inhoudt tot net uitschrij ven van nieuwe verkiezingen, die De Klerk vervolgens niet zal Jitschak Shamir (rechts op de foto) is gisteravond onbedreigd herko zen als leider van de Israëlische Likud. Hij zal het op 23 juni in de parlementsverkiezingen moeten opnemen tegen de nieuwe leider van Arbeid (de voormalige Arbeiderspartij). Jitschak Rabin. Nadat op de bijeenkomst van de Likud-partijraad in Tel Avtv de helft van de stemmen was geteld, stond Shamir op 48 procent. Zijn twee nvalen, minister van buitenlandse zaken Levy (midden) en minister van volkshuisvesting Sharon (links), hadden in dat stadium respectieve lijk 30 en 22 procent van de stemmen. foto afp MOSKOU «Rtr-A De ministers van buitenlandse zaken van de voormalige Sov jetrepublieken Armenië en Azerbajdzjan hebben gisteren opgeroepen tot een onmiddel lijk staakt-het-vu ren in de om streden enclave Nagomo-Kara- bach. Dit staat in een gezamen lijke verklaring die de twee mi nisters. Hovanisian en Sadi- chov. met hun Russische colle ga Kozyrev overeenkwamen. De twee partijen zullen Icrachtens de verklaring de „vreedzame inspanningen van de CVSE (Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa) en de VN om het conflict te regelen" aanvaarden. De twee bewindslieden riepen te vens op de blokkades in het ge bied op te heffen en bovenal het geven van humanitaire hulp in Nagorno-Karabach mogelijk te maken. De afgelopen vier jaar zijn meer dan 1000 mensen om het leven gekomen in het con flict tussen Azeri's en Arme niërs. De verklaring volgde na uren lange onderhandelingen onder auspiciën van Rusland. Daarin is ook het initiatief genoemd van het Russische ministerie van buitenlandse zaken voor een werkgroep die het onder handelingsproces op gang moet brengen en de onderhandelaars aanwijst. De punten waarover de ministers het eens werden, moeten nog worden goedge keurd door de presidenten en parlementen van de twee repu blieken. De Armeense president Ter Petroslan zal daar wellicht in de komende dagen met zijn Azerbajdzjaanse collega Moeta libov over praten. MOSKOU» De twee grootste kranten in Rusland, Tnui en Komsomols- kaja Pravdti, zitten diep in de problemen door de economi sche hervormingen van de af gelopen anderhalve maand. Woensdag is Komsomolskaja Pravda (3,8 miljoen abonnees) niet verschenen. Gisteren moesten ook de 4,3 miljoen abonnees van Trud het zonder hun krant stellen. Het grootste probleem zJJn de hoge drukkosten. Sinds het vrijgeven van de prijzen op 2 januari kost In Rusland het la ten drukken van een krant tien keer zo veel als daarvoor. Ook de dlstributiekosten zijn sterk gestegen. Van der. Stoel in rapport mensenrechten: GENEVE-IONDEN De speciale rapporteur voor de mensenrechten in Irak. Max van der Stoel, heeft gisteren voorgesteld zo snel mogelijk tiHi tune wmwiti naai MA te sturen om een einde te ma ken aan de schending van men senrechten. Als dat niet lukt. zo zei de ex-minister van buiten landse zaken, mort de Veilig heidsraad van de VN actie on dernemen. Van der Stoel pre senteerde gisteren het verslag van zijn onderzoek in Iran aan de VN-mensenrechte! misschien wel miljoenen bur gers. Behalve marteling regi strerrrie ,m der M... I .1 ••m sa-executies en omstreden ar De Iraakse vertegen woo rdi gcr. Mohammad al Doun, heeft M r.ippnrt onmfckMAJk worpen „Wij zetten vraagte kens bij de waarachtigheid, oh jectiviteit en neutraliteit van het anport De Bri In het rapport wordt Irak be schuldigd van de ernstigste schendingen van de mensen rechten sinds nazi Duitsland. Hij beschuldigt Irak van syste matische schendingen van de rechten van honderdduizenden. De Britse minister van hui tenlandse zaken, Douglas Hurd. heeft gisteren verklaard dat de anti Irak coalitie niet „passief zal tor-kijken" als president Sad dam Hussein doorgaal met het onderdrukken van ae bevolking en het ontduiken van VN-reso luties. Hurd hield een toespraak tot de Bnts-Egyptische Vcrrni ging in l/mdcn. Saddam moet inzien dat hij niet kan winnen aldus Hurd. Paus vraagt Afrika slavernij te vergeven DAKAR/ZIGUINCHOR Pf A-AFë-CIC Paus lohannes Paulus II heeft aan het begin van zijn reis naar Senegal, Gambia en Guinee aangekondigd dat hij de Afrika nen namens de gehele mens heid vergeving zal vragen voor de slavernij. Zijn bezoek aan het 'Huis van de Slaven' op het Senegalese ei landje Goree. morgen, is voor de paus een van de hoogtepun ten van zijn achtste Afrika-reis. Hij zal er tot boetedoening en verzoening oproepen, liet hij journalisten al vast doorsche meren. Tijdens de eerste dag van zijn oezoek aan Senegal, waar 85 procent van de mensen moslim is. riep de paus op tot een dialoog tussen islam en christendom. De christelijke missie staat deze ontmoeting tussen de godsdiensten geens zins in de weg. JOHANNESBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse president De Klerk is er opnieuw in geslaagd vriend en vijand te verrassen. Een dag nadat de ultra-rechtse Konservatieve Partij (KP) zijn Natio nale Partij^NP) bij de tussentijdse verkiezing in Pot chefstroom een zware slag had toegebracht, heeft hij het initiatief weer naar zich toe weten te trekken. Zoals bij eerdere gelegenheden, de legalisering van het ANC", de vrijlating van ANC-leider Mandela en de afschaffing van de apartheidswetten. toonde hij zich ook gisteren weer de meester van de verrassingsmanoeuvre Zijn aankondiging om binnen enkele weken een re ferendum onder de blanke kiezers te houden over zijn hervormingsbeleid, lijkt echter op een berekende gok. die voor het zelfde geld verkeerd kan uitpakken. Sinds De Klerk twee jaar geleden zijn hervormingen in gang zette, heeft hij veel terrein verloren aan de KP. De nederlaag in Potchefstroom was het voorlopige sluitstuk van een ontwikkeling die zijn machtsbasis onder de blanke kiezers gaandeweg heeft ondermijnd De KP mag dan geen realistisch alternatief voor het beleid van De Klerk hebben, de partij weet wel munt te slaan uit de onvrede en onzekerheid onder een groot aantal blanken. De Klerks hervormt, terwijl de economie een diepe crisis doormaakt, geweld en mis daad hand over hand toenemen en een verwoestende droogte de boeren bedreigt. De president had gehoopt dat Potchefstroom een einde zou maken aan de erosie van het vertrouwen van de blanke kiezer in zijn beleid. Daarom had hij de verkiezingen in dit conservatieve bolwerk uitgeroepen tot de 'barometer van zijn steun onder de blanken". Maar nu de kiezers overweldigend voor de partij van het verleden hebben gekozen, zijn drastische maatre gelen geboden. Via net referendum kan De Klerk de blanke kiezer voor de simpele keus stellen: voor of tegen de hervor mingen. voor de kans op een vreedzame toekomst of voor een beleid dal onheROtpdp z.il lelden H- h.i< 18 en een bloedige confrontatie met de zwarte meerder heid. De proteststem die de tussentijdse verkiezingen tol nog toe beheerst, zou in een referendum een on dergeschikte rol spelen. Fiet is maar de vraag of deze redenering opgaat. Het is met /ei..er of de UhRIOW u|f \srken IIKM R 10 ren dan nu. terwijl thema's als de beroerde economie en de toenemende misdaad niet plotseling zullen ver dwijnen. De president zal daarom veel zendingswerk onder zijn benarde achterban moeten verrichten Zijn aankondiging dat hij aftreedt als hij het referen dum verliest, moet in dit verhand de kiezers met de neus op de feiten drukken. Zij zullen zich wel driemaal bedenken voor ze de man weg sturen die hen uit orn isolement van jaren heeft verlost, en hun lot in handen geven van een partij die de klok wil terug draaien naar een systeem, de apartheid, dat in werkelijkheid nooit heeft gefunctioneerd. De Klerk kan alleen maar hopen dat zij zo redelijk zullen zijn Hij neemt grote risico's Ex hoeft maar ien blank ge zin te woorden vermoord, en die kans isbij de huidige misdaadexplosie niet denkbeeldig, of het ANC. maakt een onhandige opmerking over de economie, even min denkbeeldig, en zijn hele scenario kan in de vuil nisbak. Is het voorstd nu een staaltje paniekvoetbal, zoals de KP zegt. of de meesterzet die De Klerks aanhangers vermoeden? Wie De Klerks staat van dienst in ogen schouw neemt, is geneigd het op de tweede mogelijk heid te houden. De president is niet iemand die Dij te genslag zijn hoofd verliest en zich in dneste avonturen MM Toch is het niet geheel uitgesloten dat hij de situatie onjuist beoordeelt. Dat hij de verkiezingen in Potchef stroom uitriep tot een mini referendum over ziin her vormingen, is op zijn minst een ernstige misrekening gebleken En hoewel deskundigen ook nu nog van me ning blijven dat hij het referendum kan winnen, durf ik (1,mi Drijnpld m op ie MH

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7