Binnenland Shell: 'Kwartje van Kok' een mislukking De tijd is rijp voor de statiegeldfiets Akzo weigert overleg over cao te heropenen Soetekouw (NMB) weg na Newtron-affaire Vrijdag «21 februari 1992 M 50225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART chef) PATRICK V NT PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vomigeving: ESTHER NVPELS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke r Press Service (IPS). KONINKLIJKE BUENKORF Beheer heeft gisteren het plan laten varen om de werknemers 1 procent loon te laten bijdragen aan de reorganisatie van het warenhuisconcern Hema. Een woordvoerder van de Diensten bond FNV heeft dat meegedeeld NIEUWSLIJN Hagemeyer: 26 procent meer winst Het internationale handelshuis Hagemeyer uit Naarden heeft vorig jaar 85,2 miljoen gulden winst geboekt, 26 procent meer in vergelijking met 1990. Dat heeft Hagemeyer gisteren bekendge maakt. De omzeg steeg van 2,51 miljard gulden tot 2,95 miljard gulden. Voor dit jaar hoopt het concern op een verderde omzet stijging. Nagenoeg alle concernactiviteiten droegen bij aan de winst. Wel erkende topman Land dat Hagemeyer zich duidelijk heeft verkeken op de consumptiedrift van de Oostduitsers. Het handelshuis had een enorme voorraad consumentenelektronica ingeslagen, die onverkoopbaar bleek. Dat drukte de winst met „enkele miljoenen guldens". Meerderheid voor behoud vut Van de werkende bevolking is 83,3 procent voorstander van handhaving van de vut regeling in cao's. Dat blijkt uit een on derzoek van het bureau Inter/View dat is uitgevoerd in opdracht van het RTL4 Nieuws. Drie kwart van de ondervraagden is be reid loon in te leveren voor het behoud van de vut. Een vijfde wil dat niet. Van alle ondervraagden vindt ruim 11 procent dat de vut-regeling niet langer in cao's hoeft te worden geregeld. Geen vergunningen voor Polen Het Amsterdamse VU-ziekenhuis krijgt géén werkvergunningen voor 24 Poolse verpleegkundigen. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) heeft dat gisteren gezegd. Het CBA weigerde het VU-ziekenhuis vorig jaar juli al vergunningen voor de Poolse verpleegkundigen. Tegen déze beslissing maakten het ziekenhuis en de verpleegkundigen bezwaar. De arbeidsvoorzie ning oordeelt nu dat er geen verpleegkundigen uit Polen hoeven te worden gehaald. Volgens het bestuur is er in Nederland of el ders in de EG voldoende aanbod van verpleegkundigen. Minder mest in schone gebieden Boeren in de zogenoemde 'schone gebieden' in Nederland mo gen met ingang van 1994 niet meer zoveel mest uitrijden als hun collega's elders in het land. Dat zijn de ministers Bukman (land bouw) en Alders (milieubeheer) overeengekomen. De maatregel, die nog door de Tweede Kamer moet worden goedgekeurd, is een vervolg op de aanscherping van het mestbeleid. In septem ber vorig jaar kondigde het kabinet al maatregelen aan om de schone gebieden, met name die in het noorden en het zuid-wes ten van het land, schoon te houden. Pauselijke onderscheiding Daf-topman President-commissaris M. van Doorne van Daf ontvangt over morgen de hoogste onderscheiding die de rooms-katholieke kerk kent: Commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius. De pauselijke onderscheiding wordt Van Doorne zondag in zijn woning in Deume uitgereikt door bisschop J. ter Schure van Den Bosch, zo heeft het bisdom Den Bosch meegedeeld. Van Doorne heeft de onderscheiding onder meer te danken aan zijn grote verdiensten voor het kerkelijke en maatschappelijke leven. Arke aangenaam verrast door winst Touroperator Arke Reizen heeft vorig jaar een winst-en omzet stijging geboekt, die veel hoger is uitgevallen dan bij de presen tatie van de halfjaarcijfers was voorzien. De bruto-omzet steeg met ongeveer 10 procent naar 801 miljoen gulden, de bruto winst bedroeg 20 m^joen gulden. In december dacht Arke op een bruto-winst van 15 miljoen gulden uit te komen. Dat de cij fers veel gunstiger zijn uitgevallen heeft volgens president-direc teur F. Fransen te maken met het feit „dat alles gunstiger uitviel dan was begroot". Nadat het personeel met kerst als beloning een gratificatie van 4 procent kreeg, werd gisteren nog eens een gratificatie van l,5,procent toegezegd. FNV dreigt met stakingen NUNSPEET ANP-GPD Het Arnhemse chemieconcern Akzo weigert de vorige maand afgesloten cao-onderhandelin gen te heropenen. De Industrie bond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV eisen nieuw overleg nu zoveel vakbondsle den het principe-akkoord voor een nieuwe cao (22.500 werkne mers) hebben afgewezen. Er is vooral veel kritiek op de over eengekomen maatregel om de vut geleidelijk af te schaffen. De loonsverhoging van 5,2 procent wordt als 'te mager' omschre ven. De FNV dreigt met stakin gen als het concem niet op de eisen ingaat. Het principe-akkoord is voor al slecht gevallen bij de leden van de FNV. Tijdens ledenraad plegingen de afgelopen weken stemden 540 van de 940 aanwe zige leden tegen de overeen komst. Bij het CNV stemde een zeer kleine meerderheid voor het akkoord, maar een woord voerder van de bond zei eerder deze week dat het aantal tegen stemmers te groot is om het ak koord van kracht te laten wor den. Akzo voelt echter niets voor nieuwe onderhandelingen. „Het antwoord is: nee. Ze moeten nu niet ineens paniekerig gaan doen", reageert Akzo-directeur Van Es. Volgens hem is boven dien een meerderheid van het personeel vóór het principe-ak koord (de bond voor hoger Akzo personeel, VHP-Akzo, keurde het akkoord deze week goed). Akzo wil het principe-akkoord nu laten ondertekenen door alle bonden op de Industriebond FNV na. Het principe-akkoord voor ziet in een geleidelijk afschaf fing van de collectieve vut-rege ling vanaf 1997. Daarnaast is een loonsverhoging van 5,2 pro cent overeengekomen: 4 pro cent per 1 februari 1992 en 1,2 procent op 1 januari volgend jaar. Versoepeling krediethypotheek gaan gelden voor 'nieuwe geval- Mensen die in de bijstand ko men en beschikken over vermo gen, hoeven dat niet eerst op te maken voordat ze een uitkering krijgen. Een deel van het ver mogen wordt 'vrijgelaten'. Woont men in een eigen huis waarvan de waarde na aftrek van de hypotheek hoger is dan dit vrijgelaten vermogen, dan kan men bijstand krijgen in de vorm van een kredielhypo- theek. Hierdoor hoeft het eigen huis niet te worden „opgege- Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) wil mensen met een „krediethypotheek" (een vorm van bijstand voor eigen-wo ningbezitters) de kans geven sneller en zonder rentebetaling hun schuld af te lossen. De aflossingsperiode is nu 25 jaar mét renteverplichting. Als het aan Ter Veld ligt wordt dat 10 jaar zonder rentebetaling. Doel is mensen zo snel mogelijk weer in hun eigen bestaan te la ten voorzien. Volgens een be kendmaking van Sociale Zaken moet de nieuwe regeling alleen Geen druppel minder benzine verkocht door milieumaatregel Het 'kwartje van Kok' heeft niet geleid tot de verkoop van één druppel minder benzine en faalt dus als milieumaat regel. Het verbruik van autobrandstoffen is vorig jaar zelfs iets toegenomen. Dat heeft president-directeur P. van Duursen van Shell Nederland gisteren gezegd tijdens de presentatie van de jaarcijfers over 1991 van de Ko ninklijke/Shell Groep. DEN HAAG GPD De enigen die wat van de milieumaatregelen hebben ge merkt zijn de pomphouders in de grensstreek met België. Hun omzet zakte gemiddeld met 15 procent in, en soms zelfs met 30 procent, omdat de benzine aan de Belgische kant van de grens stukken goedkoper is. De Shell-top sprak zich op nieuw onomwonden uit tegen een zogenoemde regulerende energieheffing. Hoewel onder andere minister Kok van finan ciën al de verzekering heeft ge geven dat zo'n heffing in Euro pees verband wordt ingevoerd, waarschuwde Shell-topman L van Wachem Den Haag ervoor „op de solotoer" te gaan. De ge volgen van een energieheffing worden momenteel onderzocht door de Commissie-Wolfson die daarover volgende week woens dag aan het kabinet rapporteert. De Shell-top liet voor de tweede keer in enkele weken tijd doorschemeren dat P-95, het grote modemiseringsplan voor de raffinaderij in Pernis, op losse schroeven komt te staan als de energieheffing wordt in gevoerd. Volgens Shell zijn dergelijke investeringen in zo'n geval niet meer lonend. De Koninklijke heeft al eerder gedreigd niet meer in Nederland te investeren als de heffing eenzijdig wordt ingevoerd. Van Wachem vroeg zich ver der hardop af of Nederland niet eens van de gedachte af moet dat „groeiende energiecon sumptie slecht is". Volgens hem is er om milieuproblemen op te lossen juist een groter gebruik van energie nodig. Bovendien wees hij erop dat verbetering van de eerste levensbehoeften in delen van de wereld „vrijwel onmogelijk" is zonder energie. Het totale energieverbruik in Nederland is vorig jaar met on geveer 5 procent gegroeid. Met een Minstdaling van 4 procent over 1991 heert de Ko ninklijke/Shell Groep niet te klagen in vergelijking met ande re oliemaatschappijen zoals Chevron die de winst vorig jaar met 40 procent zag dalen. Con- Een deel van de nieuwe ethylbenzeenfabnek van Shell Nederland In Moerdijk, die nog dit jaar in gebruik wordt genomen. De uitstoot van milieubelastende stoffen is aanmerkelijk lager dan die van de oude fa briek foto ap Mobil boekte een winst daling van 3 procent. De winstdaling met 4 procent is berekend op basis van de hui dige aankoopkosten van de ver kopen. Zonder dit door Shell toegepaste rekensommetje daalde de winst met 33 procent. Wat hierbij wel van psycholo gisch belang kan zijn. is dat Shell zich niet langer meer het op-één-na grootste concem in de wereld kan noemen: Exxon ligt nu met een neuslengte voor (na General Motors onbetwist één). AMSTERDAM ANE NMB Postbank bestuurder A. Soetekouw. treedt op 1 juli ver vroegd af als lid van de Raad van Bestuur van zowel de NMB Postbank als de houdstermaat schappij Internationale Neder landen Groep (ING). Dat heeft Soetekouw gisteren zelf be kendgemaakt. Het besluit op te stappen heeft volgens hem te maken met „persoonlijke ambi ties". Het vertrek heert volgens een woordvoerder van ING ook te maken met de Newtron-affai re waar Soetekouw vorig jaar bij betrokken was. Soetekouw kwam vorig jaar in opspraak toen het zakenblad Quote meldde dat de bankbe- stuurder vóór de beursintroduc tie van het automatiseringsbe drijf Newtron, die door de NMB werd verzorgd, privé aandelen- Newtron had gekocht tegen een prijs onder de introductiekoeTS. NMB Postbank kwam na deze zaak met een interne regeling om handel met voorweten schap in de toekomst te voorko men. De Raad van Commissarissen van ING maakte gisteren be kend dat G. van der I.ugi is ,un- gewezen als opvolger van NMB- topman Scherpenhuijzen Rom Van der l.ugt is nu nog plaats- vervangend voorzitter van de Raad van Bestuur. Scherpen- huijsen Rom wordt op zijn beun per I juli topman van l\(i wanneer de huiaige president- directeur. Van Rijn. met pen sioen gaat. Ondanks alle geavanceerde elektronica, veranderen sommige zaken nauwelijks. En als al dat elektronica het op een druk verkeerspunt even laat af weten, verschijnt de politieagent met zwaaiende armen weer ten tonele. Gisteren oefenden enkele jonge agenten hun verkeerslessen op het kruis punt Van Woustraat/Ceintuurbaan in Amsterdam-Zuidoost. foto anp paul vreeker Opbrengst boetes valt tegen De tegenvaller is opmerkelijk. omdat lustitie tot voor kort nog rekende op meer geld dan de eerst geraamde 315 miljoen miK den. Bovendien kondigde net openbaar ministerie in septem ber nog aan. dat hef innen van boetes nauwkeuriger zou ga- beu rep. Vla wetgeving werd dat ook eenvoudiger grmaakL Daarnaast zijn de boetes voor verkeeersovertredingen flink omhoog grg.t. ui De opbrengst van boetes en jus titiële transacties zijn lager dan verwacht. Het ministerie van justitie heeft de begroting voor net afgelopen jaar daarom met 23 miljoen gulden moeten ver lagen. Dat blijkt uit de tweede aanvullende begroting voor het jaar 1991. Hoe het kan dat de inkomsten zo tegenvallen, weet lusiitic niet Luud Schinunelpenninck weet het zeker: jongensdroom gaat alsnog in vervulling ten AMSTERDAM JAN PREENEN Omdat het internationaal „wel lekker klinkt", zijn de witte fiet sen van 1965 omgedoopt tot depo's. Je kunt ze immers overal deponeren. In de volks mond zullen ze waarschijnlijk statiegeldfietsen worden ge noemd. Voor Luud Schimmel- penninck is de naam van het 'zelfbedienend openbaar ver voer' echter niet zo belangrijk. Als zijn geesteskind maar door Amsterdam kan rijden. En daar ziet het eindelijk naar uit. Bijna dertig jaar nadat hij met zijn provocerende ideeën letter lijk probeerde om dwars door 'alle bureaucratie' heen te fiet sen, is de altijd optimistische Schimmelpenninck overtuigd van zijn gelijk en zijn succes: zijn jongensdroom gaat „op korte termijn" in vervulling. Dat de Europese Gemeenschap on langs een verzoek om subsidie heeft afgewezen, deert hem niet: „Die subsidie zou het ons alleen maar gemakkelijker ma ken. Zonder dat geld gaat het ons ook lukken". Schimmelpenninck wil dat volgend jaar duizend fietsen gratis beschikbaar zijn in Am sterdam. De gebruiker hoeft al leen maar vijf gulden statiegeld te betalen. Na een half uur kan de fiets worden achtergelaten in een van de zeventig depostallin- gen. Net als met winkelwagen tjes in de supermarkt, krijgt de gebruiker dan het geld terug. „Het hele centrum van Amster dam is met dit systeem gemak kelijk te bereiken". Tijd vooruit' De 56-jarige ex-Provo wekt de indruk dat hij is blijven steken in de flowerpowerige jaren zes tig. In werkelijkheid was hij zijn tijd echter ver vooruit, vindt hij zelf. „Degenen die de witte fiet sen toen onzin vonden, hebben hun ongelijk moeten erkennen. Toen was de fiets uit en had ik geen kans met mijn plan. Nu heb ik de tijd mee. Er is veel meer aandacht voor het milieu. In steeds meer plaatsen komt de discussie op gang over het autoluw of autovrij maken van de binnensteden. Schimmelpenninck had het blik in 1965 al aan de kant wil len vegen, maar zijn schoon maakactie liep spaak door ge brek aan geld en belangstelling. Zoals later ook zijn elektrische witkarren op dood spoor be landden. Ondanks het feit dat beide projecten mislukten, ge looft Schimmelpenninck nog al tijd in zijn witte fietsen. Het woord 'mislukt' lijkt voor hem trouwens niet eens te bestaan. „Mislukkingen? veert hij op uit zijn zadel. „Er is helemaal niets mislukt. Met die witte fiets wisten we dat we weinig kans hadden. De fiets was iets uit het verleden, maar de strijd tegen De witte fietsen kwamen er niet de wftkar redde het evenmin, maar het jongste geesteskind van Luud Schimmelpenninck gaat het volgens de bedenker helemaal maken: de statiegeldfiets. united photoS de boer gerald VAn daalen de luchtvervuiling niet. Alleen waren toen nog maar heel wei nig mensen ervan doordrongen dat je het milieu zo schoon mo gelijk moet houden. Er werd nog niet gesproken over gaten in de ozonlaag." „De witkar is ook niet mis lukt. Dat die het niet heeft ge haaid. komt door de knulligheid van instanties die er niet vol doende geld in wilden steken. Dat stopten ze liever in parkeer garages. Ik ben cr echter van ovenuigd dat de witkar er toch nog komt." Kopenhagen Vooralsnog beperkt Schimmel penninck zich tot de depo's, „hét vervoersysteem voor de Europese binnenstad„Een jaar geleden kwam ik in contact met mensen in Kopenhagen die met een soort gelijk systeem be zig zijn als wij destijds in Am sterdam. In plaats van met een magneetsleutel wordt gewerkt met statiegeld. Het gaat om een fiets met dikke banden zonder ventiel, lekvrij dus. een verstel baar stuur en met het formaat van een opvouwbare fiets. Ge schikt voor mannen én vrou wen. We werken de plannen nu verder uit. Het was de bedoeling dat Kopenhagen nog dit jaar zou starten en ons aan de nodi ge informatie zou helpen. Doof Mowln m D—Miton zullen wij waarschijnlijk eerder kunnen beginnen, maar zijn we ook meer op onszelf aangewe- "We' zijn Schimmelpenninck en zijn medewerkers van het Ytech innovatiecentrum in Am sterdam Het centrum werd vijf jaar geleden opgezet en heeft onder meer de overdekte fiets gemaakt. Het idealisme van de jaren zestig gekoppeld aan de zakelijkheid van nu. „Het zou best kunnen dat de depo ons geld oplevert, maar dat is hele maal niet zeker. We vinden het met z'n allen leuk om dit plan uil Ie MHfcM Schimmelpenninck is op dit moment al lang hli| dat de !i nancien vrijwd rond zijn. „Pu- bleu heeft al toegezegd voor re clame en adverteerders te zor gen. waardoor de jaarlijkse ex ploitatiekosten van zeven ton lunnen vsorden gedekt M dat we alsnog subsidie krijgen van de Europese Gemeenschap, dan komen we alleen maar ruimer te /itten maar zover is het nog niet. De EG heeft ons laten we ten dat meer steden in Europa moeten meedoen Daarnaar zijn we nu met Kopenhagen en Brussel, waar ook plannen be staan, op zoek." Bang dat de statiegeldfietsen straks worden gestolen is Schimmelpenninck niet „De fietsen zijn gemakkelijk te her kennen. Die druk je niet zomaar achterover. Overspuiten heeft JMB zin Za dja ook niet ge schikt om cr lange afstanden mee te rijden. Wc moeten al leen voorkomen dat iemand een fiets een hele dag ergens binnenzet Daarom. nog naar een mogrlijkheid om dc fiets na een half uur zwaar der te laten lopen. En verder zal het ren kw»-stir MB IMBM zijn. In het Nationaal Park De Hoge Vcluwe, waar al mii deze fietsen wordt gewerkt, heb ik een vrouw gr/im dn- m«-t .m .t wat ze morst doen toen ze ont- drktr d.it rr git-n slot op 1. 's zat. Uttcinocli|k heeft ze 'm maar met een sjaal vast gr bon den. terwijl hei slot niet voof niets is weggelaten."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5