Binnenland Dales onderzoekt 'handeltje' politie Herkeuring 400.000 wao'ers harddrugs nee! Salarissen leraren blijven fors achter Helpt een wet minderheden aan werk? Simons zwicht voor druk Tweede Kamer Vrijdag 21 februari 1992 Redacts: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VTSSER Vom^rving: RALPH KLEIN HOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Aantal verkeersdoden in 1991 gedaald Het aantal verkeersdoden is vorig jaar ten opzichte van 1990 ge daald van 1.376 tot 1.300. Het aantal gewonden dat in een zie kenhuis moest worden opgenomen nam eveneens af: van 13.652 tot 12.000. Dat blijkt uit voorlopige cijfers. Minister Maij (verkeer) wil het aantal verkeersdoden rond de eeuwwisseling met een kwart hebben verminderd ten opzichte van de 1.450 doden die in 1985 vielen. Dat zou betekenen dat het cijfer in het jaar 2000 iets onder de 1.100 zou moeten liggen. Huis Kosto wordt weer opgebouwd Bouwvakkers zijn sinds enige tijd druk bezig met de her bouw van het huis van staatssecretaris Kosto (justitie) in Groot-Schermer. De woning raakte in november vorig jaar zwaar beschadigd bij een bomexplo sie. De aanslag werd opggeëist door de Revolutionaire Anti- RacistischeAktie (RaRa), de groep die ook al verantwoor delijk was voor eer dere aanslagen, zoals de Makro- branden. Het huis van Kosto werd uit gekozen, omdat de staatssecretaris vol gens RaRa een on menselijk asielbe leid zou voeren. PAUL VREEKER Regels voor bordelen aangescherpt Minister Hirsch Ballin (justitie) wil gemeenten meer mogelijkhe den geven om op te treden tegen bordeelhouders. Hij wil de ge meenten toestaan om verordeningen op te stellen waarmee een bordeel kan worden verboden. Wat Hirsch Ballin betreft mogen gemeenten een vergunningenstelsel in het leven roepen, zodat het houden van een bordeel zonder vergunning strafbaar wordt Een bordeelhouder die gebruik maakt van buitenlandse prosti- tuées voor wie geen tewerkstellingsvergunning is afgegeven, wordt in elk geval strafbaar. 'Voor bankzaken eerst bellen, aub' De bezoekers van de ABN Amro vestiging in het Zeeuwse Oost- Souburg moeten voortaan op een bel drukken, alvorens ze wor den toegelaten. De maatregel is getroffen, omdat het filiaal de afgelopen vijf jaar al drie keer is overvallen. Directeur C. Linden- bergh van ABN Amro in Vlissingen, noemt de maatregel ex treem, maar noodzakelijk'. Volgens Lindenbergh is de maatregel niet waterdicht, maar vormt de bel een extra belemmering. Een overvaller kan in elk geval niet meer razendsnel toeslaan. Laatste konvooi hulpactie vertrokken Ruim een jaar na de televisie-actie 'Help de Russen de winter door' vertrok gisteren het laatste konvooi van vijf vrachtwagens met medicijnen vanuit Borculo naar Moskou en Minsk. Daar mee heeft de Stichting Voedselhulp aan Russen een punt achter haar werkzaamheden gezet. De opbrengst van de actie in de cember 1990, ruim 24 miljoen gulden, is volledig besteed. In to taal werden naast 100.000 voedselpaketten medicijnen met een handelswaarde van 45 miljoen gulden naar de voormalige Sov jetunie gebracht. Vredesactiviste krijgt vijf maanden cel De rechtbank in Den Bosch heeft donderdag een 48-jarige vre desactiviste uit Geldrop veroordeeld tot vijf maanden cel. Zij was onder meer medeplichtig aan het omver halen van twee zend masten voor de luchtmacht in het Brabantse Erp. Medeplichtig heid aan andere vernielingen, beschildering van een wegdek en een viaduct en het doorknippen van een hek bij een vliegbasis werd eveneens bewezen geacht. Ook is de vrouw veroordeeld voor diefstal van een aantal mappen met technische gegevens bij Signaal-Usfa in Eindhoven. Tegen vredesactivist Kees Ko ning, volgens de officier hoofddader bij de vernielingen in Erp, werd achttien maand.en cel geëist. Amsterdams korps stort zich op particuliere markt Minister Dales van binnenlandse zaken laat onderzoeken of de Amsterdamse politie tegen betaling beveiligingsad viezen aan particulieren mag verstrekken. Het korps kon digde gisteren aan dat te zullen gaan doen. Het onder zoek volgt op schriftelijke vragen in de Tweede Kamer. les komen trouwens bovenop de prijs. „Je moet het strikt gescheiden zien: waar de politie stopt, daar gaan wij commercieel verder", zegt P. Tamis, directeur van het RACPA. „Dit is een logische stap op de private markt. Een prakti sche uitwerking van de plannen van de korpsleiding." Oud-re chercheur Tamis wordt gese condeerd door het huidige hoofd Criminaliteitspreventie R. Spaans, die per 1 maart in dienst treedt van de stichting. De boodschap van Tamis is simpel: „We proberen de kennis van de politie te verkopen. En wie heeft er nou meer verstand van criminaliteit, risico-calcula tie en beveiliging dan de politie? Niemand moet denken dat je bij ons een politieman met uni form en pistool kunt huren. We geven alleen advies. Concurre ren is niet de bedoeling: voor bewakingsrondes nemen we bewakingsbedrijven onder con tract." Amsterdamse politiemensen worden ingeschakeld voor ad- Dijkstal (WD) wil van Dales ten of de politie mag ren met de particuliere sector. PvdA-kamerlid Stoffelen vraagt de minister of zij het zal toe staan dat de politie geld vraagt voor taken, die volgens hem tot het normale politiewerk beho ren. De Amsterdamse politie trad gisteren naar buiten met de stichting Risico Advies Centrum Politie Amsterdam (RACPA), waarmee het korps de commer ciële beveiligingsmarkt opgaat. Formeel staat het centrum los van de politie organisatie, maar in feite zijn beide instanties met elkaar verweven. Bedrijven kunnen het RACPA inhuren, maar ook de Amster dammer die op vakantie gaat kan bij het centrum voor 25 gul den per week zijn sleutel weg hangen. Een service die in veel kleine gemeenschappen van zelfsprekend en gratis politie werk is, maar niet in Amster dam. De kosten van huiscontro- vies, „maar in hun vrije tijd. En de betaling gaat via de stich ting". aldus Tamis. „Zo bunde len we de kennis en betrouwba re naam van de politie. In de beveiligingsbranche is nogal wat beunhazerij. Wij selecteren de betrouwbare bedrijven voor elektronische installaties en voor de bewaking." Na de eer ste publikaties meldden zich gisteren al tien bedrijven en een particulier „die bescherming wil voor zijn gezin", aldus Tamis. Voor het korps kan de be moeienis van het RACPA tot grotere efficiëntie leiden, denkt Spaans: „Negen van de tien alarmmeldingen zijn vals. Voor Amsterdam betekent dat dat per jaar 8900 keer twee politie mensen voor niets op pad moe ten. Vermenigvuldig dat met een half uur en reken maar uit wat het kost aan mankracht." Volgens Spaans en Tamis kan de politie met het RACPA niet alleen tijdrovende controleta ken uitbesteden en de kwaliteit van de beveiligingsbranche be ter bewaken, het plan geeft am bitieuze Amsterdamse dienders bovendien de ruimte om in ei gen kring hun loon wat op te krikken. Nu gebeurt dat vaak el ders. De burgemeesters van een aantal Twentse gemeenten boden gis teren de vaste kamercommissie voor defensie een pak handteke ningen van hun inwoners aan. De petitie moet de eis van de ge meenten kracht bijzetten dat er een eind komt aan oefenvluchten boven de bebouwde kom met F- 16's van de vliegbasis Twenthe. Anderhalve week geleden stortte een F-16 neer in de Hengelose wijk Hasseler Es. Minister Ter Beek van defensie heeft de Tweede Kamer inmiddels laten weten dat er geen problemen zijn met de veiligheid van de Neder landse F-16's. Uit de brief van Ter Beek blijkt wel dat het aantal ongelukken met F-16's per 10.000 vlieguren in Nederland hoger ligt dan in Noorwegen. Denemarken en de VS. Alleen Belgiè scoort slechter. Volgens Ter Beek zal het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in Hengelo nog enige tijd in beslag nemen. Voor zover nu kan wor den vastgesteld, heeft de vlieger zich aan alle procedures gehou den nadat hij motorstoring kreeg. fOTO ANP ID OUOlNAARDlN Ongeveer 400.000 mensen die arbeidsonge schikt zijn en daarvoor een uitkering hebben, en die op I januari 1993 bovendien jonger zijn dan vijftig jaar, worden opnieuw gekeurd. Daar bij gelden strengere maatstaven dat tot nu toe. Bekeken zal worden wat een wao'er nog aan „gangbare arbeid" kan doen. Daarbij wordt niet gekeken naar het opleidingsniveau dat iemand heeft. Nu gebeurt dat nog wel. Dat blijkt uit een wetsvoorstel van staatssecretaris Ter Veld (soci ale zaken). De regeling geldt vanaf I januari 1993 en dan alleen voor nieuwe gevallen. Men sen die nu al een uitkering hebben krijgen een overgangsregeling. In het voorgestelde systeem kan blijken dat iemand nog wel kan werken, maar dan op een plek die minder opleiding vergt dan de betrok kene heeft. Omdat dat ook vaak een lager sala ris oplevert, kan /o iemand dan een (gedeeltelij ke) arbeidsongeschiktheidsuitkering krijgen. Het wetsontwerp voorziet verder in verplichte om- en bijscholing. Wie scholing weigert, kan op de uitkering worden gekort. Staatssecretaris Ter Veld heeft dat alles vandaag voor advies naar de Sociale Verzekeringsraad gestuurd. Door de strengere beoordeling hoeft In de toekomst aan 190.000 mensen nog slechts een gedeeltelijke wao-uitkering te worden gegeven, terwijl ze nu nog een volledige uitkering heb ben. Dat scheelt 3,6 miljard gulden, denkt Soci ale Zaken. KOFFIE O.K. PEN HAAG ANP De aelarisMn van leraren dn gemiddeld niim 10 procent la ger dan die van rijksambtena ren in vergelijkbare functies. Om die achterstand van het personeel in het onderwijs weg te werken, is 1,35 tot 1.65 mil jard gulden nodig. Dat blijkt uit de resultaten van een onder zoek door het bureau Research Beleid, die gisteren naar de Tweede Kamer zijn gestuurd De onderwijsbonden hebben spoedige verbeteringen in lonen in het onderwijs geëist. Ze wij zen op de problemen met te korten aan leerkrachten en in vallers. die volgens de bonden voor een belangrijk deel terug te voeren zijn op de slechte sala rissen. De achterstand wordt blijkens het onderzoek vooral veroorzaakt door lage beginsa larissen en een verhoudingsge wijs trage stijging van het salaris tijdens de loopbaan van leer krachten. De chnsteli|ke onderwijsbon- dn ma ea p< Iidhodri dl reeering al voor het begin van vorens at hoqlf— maant §i loi neemt. Ze willen daarnaast af spraken over een meer jaren- aanpak. Ze suggcren om leer krachten in het begin van hun loopbaan enkele stappen m hun salarisopbouw over te laten staan. Volgens een schatting is daarvoor 400 tot 500 miljoen gulden nodig. De algemene hond Abop is bang voor een blijvende achter stand van de onderwijssector De bond vindt dat het extra geld niet alleen uit de begroting van minister Ritzen kan komen, omdat dat zou betekenen dat hij elders in hei onderwijs moet bezuinigen, bij voorbeeld door de groepen groter te maken. De Amsterdamse burgemeester Van Thijn bracht gisteren een werkbezoek aan Amsterdam-Oost. Tijdens zijn wandeling werd hij geconfrontreerd met buurtbewoners, die de grote overlast van de vele koffieshops rond het Beukenplein meer dan zat zijn. Volgens de buurtbewoners wordt er in die zaken in drugs gehandeld. Groenen willen Wim de Bie als (ere-)voorzitter PEN HAAG GPD De Groenen van het Amster damse gemeenteraadslid Roel van Duyn hebben Wim de Bie het voorzitterschap van de klei ne milieupartij aangeboden. Zo zou de nog steeds erg onbeken de partij zich beter in de kijker kunnen spelen. De ene helft van het bekende televisie-duo Koot en Bie is ove rigens volgens eigen zeggen al kandidaat voor het voorzitter schap van de Partij van de Ar beid. Als De Bie het voorzitterschap niet wenst te bekleden wat voor de hand ligt, omdat net een nieuwe voorzitter is geko zen mag hij ook ere-voorzit- ter worden of 'op wat voor plek dan ook' in de partij plaatsne men. Vice-voorzitter Visser schrijft dit in een brief aan de Vpro- programmamaker. „Om politieke macht te berei ken. is het nodig beleidsalterna tieven doordacht uit te wer ken'", zo schrijft Visser. „Maar niet minder intensief dient te worden gewerkt aan het verkrij gen van een positief, minder chaotisch beeld en een tikkeltje charisma. Graag zullen we u verwelkomen', aldus de brief van de Groenen. DEN HAAG CAREl GOSEUNG De werkloosheid onder ethni- sche minderheden daalde vorig jaar van 31 naar 30 procent Omgerekend is dat een afname met 3 procent. De werkloosheid onder andere Nederlanders zakte van 8 naar 7 procent, om gerekend een daling met 12 procent. Die cijfers zijn teke nend. Van de algemene daling van de werkloosheid profiteren de minderheden het minst. Bo vendien is de werkloosheid on der hen al vier maal zo hoog als onder andere bewoners van Ne derland. Het probleem is niet nieuw, maar eind 1990 gloorde er hoop. Werkgevers en vakbon den besloten in de Stichting van de Arbeid om het probleem sa men aan te pakken. In vijf jaar tijd moesten 60.000 mensen uit minderheidsgroepen aan het werk worden geholpen. Iedereen blij, niet in het minst de Haagse politiek. Wat kon je als overheid immers doen? Mensen uit minderheidsgroe pen hebben vaak een relatief laag opleidingsniveau. Meestal ligt dus alleen laaggeschold werk binnen hun mogelijkhe den. En juist die banen zijn en worden bij bossen geschrapt. werkgevers met meer dan tien Werkgevers dan maar ver- mensen in dienst moeten een plichten leden van minderhe- plan maken dat erin voorziet den in dienst te nemen? Dat zag dat een evenredig deel van hun men op het Binnenhof niet erg personeel uit allochtonen be zitten. Met onwillige honden is staat. Per jaar moet in het open- het immers slecht hazen van- baar gerapporteerd worden gen. En wat voor straf moest je over de vorderingen. Onwillige een weigerachtige werkgever werkgevers moeten rekenen op opleggen? Het akkoord uit 1990 hielp de poli tiek dan ook uit de nesten. Werkgevers en bonden beloof den dat ze het zelf wel zouden regelen. Inmiddels zijn we anderhalf jaar ver der en is er vrijwel niets gebeurd. Slechts 24 procent van de be drijven kent het akkoord. Niet meer dan drie procent van de ondernemers spant zich direct in om iets voor minderheden te doen. De werkgevers schamen zich diep. zegt minister De Vries (so ciale zaken). Ze hebben beloofd dit jaar meer actie te ondeme men. Alleen: de politiek gelooft het niet meer en is het wachten beu. De oppositie heeft daarom al een wetsvoorstel klaarliggen: De politiek gelooft de werkgevers niet meer en is het nu beu straf. Zo zouden uitgesloten kunnen worden van over heidsopdrachten. CDA en PvdA aarze len nog. Zij willen eigenlijk wel wetge ving, waarbij de PvdA neigt naar de voorstellen van de oppositie. terwijl het CDA wil wach ten op initiatieven waarop mi nister De Vries zijn ambtenaren achter de schermen laat broe den. Officieel gaat het daarbij om regels die de uitvoering van het akkoord uit 1990 moeten on dersteunen. En in dat kader passen geen sancties. Ook de Sociaal Economische Raad (SI R) nl daar niet voor pleiten. De SER wil wel iets voor min derheden doen, maar dan zon der stokken achter de deur. Ook De Vries wil trouwens geen 'oorlog' met de werkge vers. Hij heeft ze immers nog voor andere nuttige zaken no dig. De Vries voelt meer voor overreding. Wel druk uitoefe nen, maar met mate. Hoe lang hij dat nog kan volhouden is echter de vraag. Zoals gezegd, de PvdA neigt al in de richting van de oppositie. En berichten van De Vries zelf dat er per jaar 20.000 tot 30.000 banen extra nodig ziin om migranten aan werk te helpen, zullen die nei gingalleen maar versterken. In oktober 1991bij de debat ten over de Miljoenennota 1992, stemde de PvdA nog te gen een motie waarin om een dwingende wet werd gevraagd. Nu is de fractie voor. Het tij keert. Maar tegelijk ligt ook weer het probleem van vóór het 1990-akkoord tussen werkge vers en vakbonden op tafel. Hoe kunnen dingen worden afge dwongen? Concrete maatrege len zijn er nog lang niet. De Wet Arbeid Gehandicapte Werkne mers werd in 1982 gepresen teerd. ging in 1986 in en func tioneert nog steeds niet. Het is een voorbeeld, maar wel leer zaam. Tegenvaller bij onderwijs valt veel hoger uit PW HAAG ANP I >e tegenvaller voor rie van onderwijs als gevolg van het zogenoemde l>ondo sys teem zal nog beduidend hoger uitvallen dan verwacht. Er blijkt nu voor bijna 780 miljoen gul den aan investenngsbes< hik kingen aan basisscholen te zijn afgegeven, zonder dat die in de begroting werden verwerkt. In mei vorig jaar. toen het te kort aan het licht kwam. ging het departement nog uit van een tekort van 500 miljoen sinds 1985. Toen werd het Lon- do-bekostigingssysteem inge voerd. Staatssecretaris Wallage van onderwijs heeft dat gisteren laten weten aan de Tweede Ka- De omvangrijke tegenvaller werd vooral veroorzaakt door een gebrekkige communicatie op het departement van onder wijs. De afdeling die beschik kingen afgaf aan basisscholen voor nieuwbouw, noodgebou wen en huur. stond nauwelijks in contact met de afdeling die de begroting voorbereidde. Ge middeld zat er zeven jaar tussen de afgifir van een bi 1 hflddi en het tijdstip waarop er een re kening op het ministerie bin nenkwam. Rabo schort tarievenplan op De Rabobank stelt de invoering van een abonnementsgeld van 25 gulden per jaar voor particuliere rekeninghouders enkele maanden uit. Reden hiervoor is de hevige kritiek van onder mm de consu- mentenorgansaties op het plan. Volgens de bank hebben al enkele duizenden klanten de bank de nig toegekeerd sinds het plan vorig jaar bekend werd. Volgens de Rabo .is het abonnementsgeld nood zakelijk om de hoge kosten van het betalingsverkeer een halt toe te roepen. Een woordvoerder van de Rabobank wil niet bevestigen dat het abonnementsgeld nu definitief van de baan is. „Er worden aanvul lende voorstellen ontwikkeld Rabo is de eerste bank die particu liere klanten een rekening wil presenteren voor betalingen Overi gens zijn bij andere grote banken ook tarieven voor betalingsver keer in de maak. Nader overleg kostenonderzoek ziekenzorg DEN MAAG GPD-A Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) gaat met de orga nisatie van particuliere ziekte kostenverzekeraars. KLOZ, pra ten over uitbreiding van het on derzoek naar de kosten in de gezondheidszorg. Hij hoopt de Kamer halverwege volgende week de uitkomst van het gr 3Kek te melden. Voor de WD is at echter te laat Als er voor dinsdag geen uitsluitsel is. wil len de liberalen Simons ter ver antwoording roepen Dinsdag bepaalde de Tweede Kamer dat het kostenonderzoek ook moet gaan over collectieve contracten die KLOZ-ledcn aan bieden. Daarnaast moet grke- ken worden naar de kostenont wikkeling bij ziekenfondsen en de ambtenaren verzekering Si mons verzette zich fel. maar gaat nu toch met het KLOZ pra ten of het onderzoek breder kan worden opgezet Ziekenfond* Salland in De venter heeft vorig jaar bijna 12 procent meer uitgrgrvro dan in 1'CKI I gemMMdds kusten per verzekerde stegen van 1.470 n i ir gulden natste groeiers waren de ziekenhuis- verpleging 17 procent), spe- rialistenhulp 10 procent) en geneesmiddelen 9 procent). Salland heeft vandaag als eer ste ziekenfonds zijn jaarverslag 1991 gepubliceerd. Het l* een klein fonds, maar volgens de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraar* leen ilc erva ring dat de ontwikkrlingen bij Salland altijd een g*x*d beeld geven van de landelijke trends.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3