Feiten Toearegs vechten voor vrijheid Rammelend B VD-rapport misschien toch nuttig 'Die tien kilo heroïne was niet van ons Vrijdag 21 februari 1992 Redactie. 023-150225 janine bos ma altan erdogan Ronald frjsart (chef) on no havermans patrjck v Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIFT Vormgeving: ESTHER NY PELS HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN TOM JANSSEN EN MENINGEN De democratisering in Mali komt moeizaam op gang. De eerste ronde van de vrije presidentsverkiezingen stond voor deze maand op de agenda maar is uitgesteld tot eind maart. Een oorzaak hiervan vormen de Toeareg-re- bellen, die strijden voor een onafhankelijke staat. Onder andere omdat zij in zes van de acht Malinese regio's ac tief zijn, zijn de verkiezingen moeilijk te organiseren. den. Niger riep de veizetsstrij- ders onlangs op met een duide lijk eisenpakket te komen. Over alles valt te praten, behalve over één ding: een onafhankelijk 'Air en Azawad', dat zich volgens de rebellen moet uitstrekken over delen van Mali, Niger, Algerije, Libië en Burkina Faso. AMSTERDAM IPS Ook voor Mali's buurland Niger zijn de Toeareg-rebellen een flinke luis in de pels. De Natio nale Conferentie die vorig jaar in Niger als opstapje moest die nen naar een nieuw democra tisch begin, had als gevolg dat de rebellen hun strijd opvoer den en verschillende politie agenten gijzelden. Zij vonden dat tijdens de conferentie weer bleek dat er te weinig rekening met hen werd gehouden. Zowel de Malinese regering on der generaal Ali Saibou, als de Nigerese regering onder luite nant-kolonel Amadou Toumani Touré doen herhaaldelijk toena deringspogingen aan het adres van de rebellen. Zo kwam Mali vorige maand met de vrijheids strijders een bestand overeen, dat echter alweer is geschon- Wraak Zoals de Toearegs een pro bleem vormen voor de Malinese en Nigerese regering, zo vor men deze regeringen een pro bleem voor de Toearegs. De be rovingen en moorden die de Toeareg-guerrilla's op hun ge weten hebben worden ruim schoots gewroken. Het zijn vaak de vreedzamen onder de Toearegs. waarvan een groot deel gewoon met rust gelaten wil worden en slechts om een zekere mate van autonomie vraagt, die het slachtoffer wor den van de represailles. Zij wor den verkracht, vernederd en vermoord. De gewapende Toeareg-op- stand brak uit in mei 1990 in het noorden van Niger en het vuur waaide een maand later over naar Mali. Sindsdien zijn er aan alle kanten doden gevallen, vooral burgers. Sommige rebel len is het te doen om de buit, anderen om een onafhankelijke staat. Intussen vlucht het groot ste deel van de Toearegs weg voor het geweld en voor racisti sche uitingen van de zijde van Arabieren ten noorden en zwar te Afrikanen ten zuiden van het Toeareg-gebied. Het gewapende conflict wortelt voor een groot deel in het Fran se koloniale verleden. Toen de Fransen begin deze eeuw West- Afrika binnendrongen, was de woestijn het domein van de Toearegs. De Fransen vonden een trots woestijnvolk dat zwar te slaven had, zich op dromeda rissen verplaatste en altijd ge huld ging in indigo-blauwe slui ers. De Toearegs leefden van de handel en de roof. Zij kenden de woestijn als hun broekzak en gidsten karavanen door het on herbergzame gebied. Overheersers Maar ook de Toearegs moesten, na een verbitterde strijd, hun hoofden buigen voor de Franse overheersers. Toen de Fransen uiteindelijk vertrokken lieten ze Afrika in stukken gesneden achten het domein van de Toearegs was versnipperd over verschillende nieuwe landen. De scherpe grenzen blokkeerden de voorde Toearegs zo belangrijke han delsroutes. Hun welvaart waren ze kwijt. Als gevolg van de hon gersnood in 1973 raakte het volk op drift en sindsdien vluch ten de Toearegs over de gren zen heen en weer en zijn ze ner gens meer welkom. Al drie keer sloten de Malinese regering en de Toeareg-rebellen een bestand: het meest recente in januari van dit iaar. Een staakt-het-vuren nad op 8 fe bruari in moeten gaan, maar er worden weer, of nog steeds, ge vechten gemeld tussen Toearegs en het leger. Een deel van de rebellen weigert conces sies te doen en wil slechts ak koord gaan met volledige zelf standigheid. Zo hielden ook de eerdere be standen het niet. Een jaar gele den bereikten de Malinese rege ring en de Volksbeweging van Azawad (MPA) een eerste ak koord. Een vreedzame oplos sing was toen in zicht, ware het niet dat een radicalere groep zich van de MPA afscheidde en de strijd voor een onafhankelijk Azawad onverminderd voort zette. Wapens Toch is er, vergeleken met an derhalf jaar geleden, wel iets veranderd. Terwijl de Toearegs voorheen altijd unaniem als 'bandieten' werden afgeschil derd, erkennen nu zowel Niger als Mali dat de Toearegs voor een zaak vechten. De regering van Niger riep onlangs de guer rilla's, waarvan in Niger een groot deel verenigd is in het Front voor de Bevrijding van Air en Azawad (FLAA), op voor on derhandelingen. Het lijkt er niet op dat het FLAA staat te sprin gen om om de tafel te gaan zit ten: het eist dat het leger eerst de wapens neerlegt. MAK&I BMV-, Docters van Leeuwen doet stevig aan public relations HENRI KRUITHOf Twee Toeareg-' in de woestijn bij Timboektoe, in Mali. Plotseling lag het er. Een open baar rapport van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) over de taak en werkwijze van deze tot nu toe uiterst geheime 'sectie stiekem'. Vrijwel onaan gekondigd en zonder enige toe lichting werd de Tweede Kamer en het publiek een kijkje ge gund in de keuken van onze Geheime Dienst. Het rapport is een uitvloeisel van de nieuwe inzichten van di recteur Docters van Leeuwen en zijn baas, minister Dales van binnenlandse zaken. Docters - van Leeuwen doet stevig aan 1n ilk public relations, want anders kan het rapport niet worden ge- - zien. Hij wil ermee voorkomen dat De Dienst drastisch wordt t ingekrompen als gevolg van de veranderde omstandigheden in de wereld. De vele honderden medewer- v kers van de BVD waren tot voor kort vrijwel uitsluitend bezig met al dan niet vermeende infil- V y* trades vanuit het Oostblok. En V >1 ofschoon die werkzaamheden r niet helemaal overbodig zijn ge- worden, is toch heel wat van het 1 voormalige werk vervallen. -• -V Met het nu gepubliceerde rap- V port zoekt Docters Van Leeu- - wen naar nieuwe werkterreinen. Terreurbestrijdingbijvoorbeeld, v r alüjd al een onderdeel van het BVD-werk, wordt belangrijker. Maar ook eventuele ongeoor loofde beïnvloeding van politici, corruptie en dergelijke. Bij veel van de opgesomde nieuwe taken past de vraag of de BVD daarvoor wel is bedoeld en of de medewerkers wel zijn opgeleid voor dergelijke taken. Corruptie van politici moet vooral door de politiek zelf aan archieffoto ap de kaak worden gesteld en niet door de BVD. En het voorko BARCELONA «RUUD PC V CORRESPONDENT Ria Hilhorst en Zora Abed hebben geen oog voor het prachtige uitzicht over Barcelona. Daar hebben ze hun rede nen voor. Nog geen twee uur eerder te kenden zij bij een Spaanse rechter hun voorlopig vrijlatingsbewijs, dat een ein de maakte aan bijna zestien maanden opsluiting in de vrouwengevangenis Wad-Ras. „Ten onrechte, dat verblijf ip de gevan genis", houden de twee 30-jarige Am sterdamse vrouwen vol. „Die bijna tien kilo heroïne was niet van ons. Ja, het een vreemde aannamen, zonder te kij ken wat er in zat", aldus de blonde Ria, die in Wad-Ras dertig kilo gewicht kwijtraakte. Aan een tafeltje in een koffiebar op de negende verdieping van een warenhuis In net centrum van de olympische stad vertellen de dames hun verhaal. Het uit de hand gelopen Spaanse avon tuur van de in Hilversum geboren Ria en de uit het Marokkaanse Ousda af komstige Zora begon begin november 1990. De twee bijstandsmoeders, met ieder twee dochters van rond de tien iaar en een verblijf in een Blijf van mijn lijf-huis achter de rug, vonden dat ze een weekje vakantie in Spanje hadden verdiend. Zora: „Ik weet het bedrag nog. Een week Benidorm met de bus en vol pension voor 450 gulden Bij aankomst in het herfstige Benidorm wachtte de twee vrouwen een teleur stelling. De hotelgasten bleken allemaal de zestig te zijn gepasseerd en de dis co's, barretjes en winkels waren aan een toeristische winterslaap begonnen. Twee Spanjaarden in de hotelbar brach ten uitkomst. Het tweetal zei op weg te zijn naar hun woonplaats Barcelona maar in Benidorm te zijn gestrand met een kapotte auto. „Waarom gaan jullie niet met me mee", zei een van hen. „Ik ga morgen met de trein, terwijl mijn vriend nier blijft, totdat de auto gerepa reerd is. Jullie kunnen bij ons slapen en wij zorgen voor de treinkaartjes", was het verleidelijke aanbod. Ria en Zora voelden wel wat voor een bezoek aan Barcelona en vertrokken nog diezelfde maandagavond vanuit Alicante voor de tien uur durende reis. De Spaanse vriend, waarvan ze zich al leen maar diens naam Jorge weten te herinneren, trok zich terug in de vol gende slaapkabine, maar liet wel een tas achter bij hen. Ria: „Hij zei: 'Dat is veili ger. Jullie zijn met z'n tweeën en kun nen de deur van binnen af sluiten'." Toen de trein rond half elf de volgende ochtend in Barcelona arriveerde, was Jorge verdwenen, maar wachtte de poli tie Ria en Zora op. Hun paspoorten werden gecontroleerd en ook hun baga ge met de tas, waarin 9.7 kilo heroïne bleek te zitten. „Ik probeerde ze uit te leggen dat die tas niet van ons was, maar ze geloofden het niet. We kregen handboeien aan en moesten mee naar het politiebureau", aldus Ria. Een dag later werden ze overgebracht naar de Wad - Ras gevangenis. Verslaafd Daarmee begon een periode die ze zo snel mogelijk willen vergeten. „Noem het maar onmenselijk. Of gruwelijk", meent Ria. „Ik heb me zestien maanden lang een hondje gevoeld, dat gedres seerd moest worden". Wat Ria en Zora in Wad-Ras hebben meegemaakt, lijkt op een verhaal uit een Derde Wereldland. Ria opnieuw: „Van de ruim 300 vrouwen is 99 pro- cemt verslaafd, lijdt aan aids of is sero positief. In die zestien maanden zijn drie vrouwen in de gevangenis aan een overdosis overleden. Wij gebruiken geen drugs, maar de rest deed dat wel. Ik geloof dat er maar drie spuiten in de gevangenis in omloop waren en we nebben afschuwelijke spuitscènes mee gemaakt met kromme en vuile naal- Op Zora maakte de geboorte van een babv in haar cel de diepste indruk. De verslaafde moeder was door de gevan genisarts onderzocht, maar die achtte opname in de ziekenboeg niet noodza kelijk. „Wij belden en bonkten op de deuren om de aandacht van de cipiers te trekken. Maar het licht bleef uit en het alarm werd afgezet Het babytje werd uiteindelijk om kwart over zes in de koude, pikdonkere cel ge boren en pas ruim een uur later kwa men de cipiers met de dokter aanzetten. Zora: „Dat kind is geboren, terwijl ik met een aansteker bijscheen. De vrouw en het kind hebben aaama nog weken in het ziekenhuis gelegen. Gelukkig is de dokter deze week ontslagen, net zoals het hoofd van de afdeling". Inmiddels zijn Ria en.Zora teruggekeerd in Nederland, waar hen ook de nodige problemen wachten. Zora heeft ^een nuis meer, haar jongste dochter is in een pleeggezin opgenomen en haar oudste woont bij haar moeder in Marokko. Maar of ze die ooit nog terug ziet, betwijfelt ze. Ria heeft haar woning weten te behou den en haar twee dochters zijn de afge lopen 16 maanden liefdevol opgevan gen door het hoofd van hun lagere school. Hun bijstandsuitkering is stop gezet. Schadevergoeding Naar Spanje willen ze in ieder geval niet meer terug, ook niet als hun zaak einde lijk voorkomt. Ria:Alleen als de rechter ons vrijspreekt, gaan we terug naar Bar celona om een schadevergoeding te ei sen voor zestien maanden gevangenis straf, die we niet hebben verdiend Volgens de Spaanse wet kunnen ver dachten overigens tot maximaal vier iaar worden vastgehouden zonder dat net tot een proces hoeft te leiden. Dat gebeurt vooral bij buitenlanders, die in verband worden gebracht met drugsmokkel en waarbij de bewijslast niet zo makkelijk sluitend te maken is. Volgens de Nederlandse ambassade in Madrid zitten er op dit moment 120 Ne derlanders in Spanje vast, allemaal van wege drugshandel of -smokkel. Consul Theo Siedenburg in Barcelona, die Ria Hilhorst en Zora Abed met zijn staf zo veel mogelijk heeft bijgestaan: „Veel arrestanten denken dat wij ervoor moeten zorgen dat zij weer vrij komen. Wij doen ons best om hen te helpen, maar veel kunnen we niet doen. Maar als het verhaal van deze twee vrouwen klopt, moet het als een waarschuwing gelden, dat het verstandiger is om geen pakketjes of tassen van een onbekende men van sabotage van militaire objecten behoort niet automa tisch tot het werkterrein van de BVD, maar veeleer tot de taak van defensie zelf. Het is dan ook de vraag of de BVD wel de juiste aanpak kiest bij de aanpassing aan de veran derde omstandigheden. Docters van Leeuwen zou misschien ge loofwaardiger zijn geweest, als hij eerst de nieuwe taken had vastgesteld (onder parlementai re controle) en dan de BVD grondig had beoordeeld op kwaliteit en vooral omvang. Nu heeft hij eerst gereorganiseerd en komt vervolgens met de nieuwe taakstelling. Zou hij het omgekeerde hebben gedaan, dan was hij waarschijn lijk tot de conclusie gekomen dat een kleinere organisatie ook wel voldoende is. Maar hij voel de er natuurlijk niets voor zelf het initiatief te nemen tot in krimping van zijn koninkrijk. Daarvoor is hij niet ingehuurd. De kritiek waaraan de BVD de laatste tijd, ook vanuit de poli tiek, onderhevig is, is waar schijnlijk de belangrijkste drijf veer voor de nieuwe openheid van deze dienst. Hij hoopt op deze manier meer begrip te kweken voor het belang van het voortbestaan van de geheime dienst. Of het rapport dat doel ook wer kelijk dient, is echter zeer de vraag. Daarvoor rammelt het te veel. In 35 pagina's worden hier en daar zeer concreet, dan weer erg vaag en algemeen, allerlei bedreigingen van de Neder landse samenleving gesigna leerd, waaraan de BVD volgens Docters van Leeuwen meer aandacht moet besteden. Vooral over de problematiek van de minderheden in ons land is hij erg specifiek. Hij schuwt zelfs bloederige details niet. De uitvoerige aandacht die aan de minderheden wordt be steed, zou gemakkelijk kunnen leiden tot een versterkte groei van vreemdelingenhaat in Ne derland. En dat kan toch niet zijn bedoeling zijn. Docters van Leeuwen heeft het geluk gehad dat de zusterorga nisaties van de BVD (Inlichtin gen Dienst Buitenland en Mili taire Inlichtingen Dienst) in middels al zijn ingekrompen of binnenkort onder het mes gaan. Taken die deze diensten daar door moeten laten liggen, neemt de BVD met graagte over. De een z'n dood is de an der z'n brood. Dat Dales en Docters van Leeu wen nog moeite hebben met de nieuwe openheid, blijkt uit de manier waarop het rapport werd gepresenteerd. Plotseling lag het in de Tweede Kamer. De vragen die een dergelijk rapport onvermijdelijk oproept, werden niet beantwoord. De BVD noch de minister was bereid enige toelichting te geven. Dales zag de bui kennelijk al hangen, getuige haar opmerkin gen in het voorwoord bij het rapport. „Naar mijn stellige overtuiging kunnen de belan gen waarvan de beveiliging me de aan de BVD is opgedragen, alleen dan effectief worden be schermd als de actviteiten van de BVD politiek worden gedra gen en gelegitimeerd", schrijft ze. Kennelijk is ze tot nu toe niet zo zeker van die steun. Uit democratisch oogpunt kan het stuk een belangrijke functie vervullen. De Tweede Kamer kan na jarenlang alleen maar op incidenten reageren, nu ook weer eens structureel over de taken van de BVD discussiëren. En zo hoort dat in een parle mentaire democratie. BVD-baas mr. Arthur Docters van Leeuwen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2