Sport Eerste grote scalp Siemerink Voorschoten voelt zich thuis in 'Haagse klasse' Hockeyteam stroef langs Fransen Ottey mengt zich ook in de discussie over zaak Krabbe NIEUWSLIJN Nog kaarten voor Nederlands team RIJNSBURG - Het Nederlands volleybalteam geeft vanavond een show weg in Rijnsburg. De selectie, die volgende maand onder de hoede komt van Arie Selinger, gebruikt RW in sporthal Mid- delmors als sparring-partner om verschillende facetten van de volleybalsport te tonen. Voor de "clinic", die van 19.00 uur tot 22.00 uur duurt, zijn aan de zaal nog kaarten te koop. Tegenslag Zuidafrikaanse sporters JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse sporters. Waarvoor terug keer in de internationale competities, hebben een tegenslag te verwerken gekregen. Nu de wereldwijde boycots worden opge heven, komt de oppositie uit eigen gelederen. De Zuidafrikaanse regering heeft besloten de fiscale voordelen voor bedrijven die de sporters financieel willen steunen, drastisch in te dammen. Bayern bij Bochum ouderwets BOCHUM - In plaats van verder af te glijden naar de degradatie zone, in plaats van trainer Sören Lerby nog verder tot wanhoop te brengen en te doen verlangen naar zijn ontslag, heeft Bayern München gisteravond tegen VfL Bochum een prestatie van de bovenste plank geleverd. De Zuidduitse topclub speelde als van ouds en zegevierde in Bochum met 5-0. Bayern München schoof door dit positieve resultaat op naar de tiende plaats in de algemene rangschikJdng met negen punten achterstand op lei der Borussia Dortmund en een wedstrijd meer gespeeld Kenyaan schrapt oudste wereldrecord SEVILLA - De Kenyaan Moses Kiptanui heeft gisteren bij atle tiekwedstrijden in Sevilla het wereldrecord indoor op de 3000 meter verbeterd. De wereldkampioen op de 3000 meter steeple chase liep een tijd van 7 minuten en 37,31 seconden. Hij schrap te daarmee het oudste wereldrecord indoor uit de boeken. Ne gentien jaar en twee dagen was Emiel Puttemans wereldrecord houder met 7.39,2. De Belg leverde zijn prestatie op 18 februari 1973 in West-Berlijn. Drie jaar wegens afpersing Peter Graf FRANKFURT - Als oud-sportman weet Eberhard Thust v hij heeft verloren. Gisteren was het voor de Duitse "bokspromo- tor' zover, toen hij direct van het beklaagdenbankje in de recht bank van Frankfurt am Main naar de gevangenis werd overge bracht. Hij werd veroordeeld tot drie jaar hechtenis wegens het afpersen van Peter Graf, de vadet van tennisster Steffi. Thust maakte, geholpén door het 24-jarige naaktmodel Nicole Meissner, pa Graf, die in de populaire media bekend werd als schuinsmarcheerder, bijna negen ton afhandig. Merlene Ottey voelt zich bedro gen door Katrin Krabbe. Indien de internationale amateur atle- tiekfederatie (IAAF) de schor sing van vier jaar wegens mani pulatie rond de dopingcontrole bevestigt, eist Otteys Neder landse zaakwaarnemer Ray mond de Vries een schadever goeding van een half miljoen gulden. De sprintster uit Jamaica denkt na haar derde plaatsen bij de wereldkampioenschappen in Tokyo dit bedrag aan neven-in komsten uit startgelden en re clame-activiteiten te zijn mis gelopen. .Zonder een gedro geerde Krabbe was Ottey eerste in plaats van derde geworden", zegt De Vries in Bild. „Dus moet Krabbe ons terug betalen", al dus De Vries, die de Amerikaan se Gwen Torrence, in Tokyo -tweede op 100 en 200 meter, gemakshalve over het hoofd Professor Manfred Donike, de Duitse doping-deskundige, is ervan overtuigd dat Katrin Krabbe bij de dopingcontrole in het Zuidafrikaanse Stellenbosch gemanipuleerd heeft. „Ben Johnson heeft zeven maanden gelogen. Ik zie bepaalde over eenkomsten", aldus Donike. De Duitser, lid van de medi sche commissie van het inter nationaal Olympisch comité, is van mening dat een onderzoek naar de gang van zaken, niets nieuws aan het licht zal bren gen. „Het dossier is eenvoudig te omvangrijk om het te kunnen weerleggen. De aanwijzingen tegen Katrin Krabbe, Grit Breu- er en Silke Möller zijn overwel digend." Katrin Krabbe, die dagen lang gezwegen heeft, doorbrak giste ren voor de Duitse tv-zender ZDF dat zwijgen: „Wij hebben van onze kant niet gemanipu leerd. Men kan ons niets verwij ten." Katrin Krabbés verloofde, Torsten Krentz, heeft zich giste ren ook in de discussie ge mengd. Hij zei te geloven dat de schorsing van zijn vriendin en de twee andere atletes een Westduitse poging is het gehele voormalige Oostduitse sportsy- steem in diskrediet te brengen. „Net zoals het met de economie is gebeurd, moet dat ook met de sport in de voormalige DDR ge beuren. Wanneer zij niet kun nen bewijzen dat Katrin voor de Stasi heeft gewerkt, proberen ze haar op een andere manier te pakken." Doelman Jos Loose wil herkansing in derde klasse In de vierde klasse A van het za terdagvoetbal gebeurt meer. Meer spanning, veel knokken en dat gepaard met een vleugje techniek. De 'Haagse klasse' be valt Voorschoten-doelman Jos Loose meer dan de 'Leidse' (4B). Daar is het lange-halen- gauw-thuis-voetbal de meest gangbare speelwijze. Aldus Jos Loose. En dat ligt de ploeg van Leo Holl volgens de 24-jarige in Hazerswoude woonachtige doelman niet. Voorschoten weet van zich zelf nog niet of ze nou in de vierde of de derde klasse thuis hoort. „We zitten er een beetje tussenin", zegt Loose. „Ik denk dat we te goed zijn voor de vier de. Vorig jaar degradeerden we door een beetje pech als derde van onder met zeventien pun ten uit de derde klasse, nadat we in het eerste seizoen een goede middenmoter waren ge weest." De Voorschotenaren willen graag bewijzen dat ze het derde klasserschap waardig zijn. Voor dat het zover is, zullen zij dit seizoen promotie moeten be werkstelligen via een kam pioenschap of via de nacompe- titie. Voorschoten, momenteel koploper en in de race voor de tweede periodetitel, volgt beide paden richting derde klasse. Een overwinning morgen in de thuiswedstrijd tegen KMD (Klein Maar Dapper) uit Wate ringen vergroot de kampioens kansen voor de Adegeest-bewo ners. Loose: „In principe kun nen we vier punten los komen, we hebben immers twee wed strijden minder gespeeld dan de verwijderd. KMD volgt Voor schoten opéén punt. Loose: „Dat is het boeiende van deze klasse. Qua voetbal doen de ploegen weinig voor el kaar onder. JAC bijvoorbeeld, die ploeg staat één na laatste, knokt voor elke meter en daar Concurrentie Het begrip concurrentie is in de klasse van Voorschoten op zijn zachtst gezegd rekbaar. ADO deelt momenteel de koppositie met de geel zwarten, maar er liggen meer kapers op de kust. Elf van de twaalf clubs, SVPTT is praktisch gedegradeerd, staan slechts zeven punten van elkaar KMD is precies eender. Die jon gens stropen hun mouwen op en gaan er flink tegenaan. Uit hebben we 1-1 gespeeld. Wat ik nog weet van KMD is dat ze een stugge verdediging hebben. Ze hebben maar zestien goals te gen, evenveel als wij trouwens. Daar tegenover staat dat wij 36 keer gescoord hebben, KMD slechts twintig keer." Het aanvallend vermogen, in de rug gesteund door een dege lijke defensie, is nu de kracht van Voorschoten. Voorheen was de ploeg vaak afhankelijk van Hein de GraafT, iets waarin vol gens Loose, die vijf jaar geleden Herman Keizer ais keeper op volgde, verandering is geko men. „Natuurlijk is Hein een goede voetballer, maar uit de Jos Loose:„KMD zal zijn gaan." jeugd zijn een paar goede spe Iers voortgekomen, zodat ook anderen aan scoren toekomen. Arwin Visser en Tjeerd Verweij, allebei pas twintig jaar, pikken hun doelpuntjes regelmatig mee." Veelal worden de Haagse opstropen en er flink tegenaan clubs versleten als hard. en dan in de negatieve zin. Dat valt vol gens Loose echter wel mee. Hij is van mening dat zij hun kracht uitbuiten. „Zie moeten het van mentaliteit en werkvoetbal heb ben. en daar is niets mis mee. En bovendien ligt dat ons weL" Jan Siemerink heeft zijn goede herinneringen aan het tennistoernooi in Stuttgart ook gisteren bewaard. De 21- jarige Rijnsburger, die vorig jaar als qualifier bij de „Clas sics" pas in de halve finale een halt werd toegeroepen door Stefan Edberg, werkte nu de enige Duitse favoriet Boris Becker uit het evenement. van de wereld, klaagde, hoewel hij ruim zeven kwartier op de baan stond, in tegenstelling tot Becker niet over vermoeidheid. Hij won dan ook en nog wel v,an Richard Krajicek. De Hagenaar moest door een schouderbles sure de halve finale van het open Australisch kampioen schap tegen Courier laten lo pen. De herkansing in Stuttgart maakte niet duidelijk, dat Kraji- cek in Melbourne moreel recht had op de eindstrijd. Hij toonde zich alleen in de tweede set de meerdere (6-3) en verloor de andere met dezelfde cijfers. Krajicek, die in de eerste ronde Jordi Arrese had verslagen, werd voor zijn inspanningen beloond met een premie van 25.000 gul den en 28 punten voor de we reldranglijst. Siemerink schaarde zich via 6-3 6-4 in 1 uur en 20 minuten bij de laatste acht. Becker, vierde op de wereldranglijst, had nau welijks iets in te brengen. De Duitser, die afgelopen weekein de de Amerikaah Jim Courier de baas bleef in een vijf uur duren de finale, werd bedwongen door het degelijk en betrouwbare sla genrepertoire van Siemerink, niet door diens brille. Die was gisteren niet vereist. De als derde geplaatste Bec ker klaagde over vermoeidheid. De partij tegen Courier zat hem nog in de arm en kuiten, net als de inspanningen uit de eerste ronde tegen Jonas Svensson. „Ik ben momenteel op", veront schuldigde de oud-Wimbledon- kJampioen zich voor eigen pu bliek. „Tegen Svensson wankel de ik al langs de rand van de af grond. Mijn benen warén lood zwaar. Ik kon amper lopen." Dat was Siemerink ook niet ontgaan. De Nederlander, 40ste op de wereldranglijst met de blik weer naar boven, rook zijn kans. Hij brak in de eerste set Beckers opslag voor 5-3 en nam in de tweede al snel een voor sprong van 3-1. De 7000 toe schouwers zagen het geschrok ken aan. „Ik wist onmiddellijk dat ik tegen deze Becker niet kansloos was", zei Siemerink. „Hij heeft zware weken achter dc rug." Siemerink speelt in de volgende ronde tegen de als zesde ge plaatste Tsjechoslowaak Petr Korda. die Anders Jarryd in twee sets uitschakelde. Krajicek Jim Courier, de nummer één Courier krijgt in de kwartfina le te maken met een ander ser vicekanon, Goran Ivanisevic. De Kroaat ontdeed zich in de nacht van woensdag op donderdag van Olivier Delaitre. Stefan Ed berg bereikte de laatste acht probleemloos. Hij gunde Alex Antonitsch slechts drie games. De tennisliefhebbers in Stuttgart verloren donderdag avond na Boris Becker ook de als vierde geplaatste Tsjechoslo waak Ivan Lendl. Ze kregen er Alexander V'olkov voor terug. De Rus. die 28ste staat op de we reldranglijst, duldde de in de Amerikaanse staat Connecticut wonende Lendl twee sets in zijn buurt (7-6 5-6). Daarna sloeg hij onverbiddelijk toe: 6-1 Fransman Guy Forget was te sterk voor Bergström. In twee sets (7-6 6-2) schoof hij de Zweed aan de kant. Jan Siemerink balt zijn vuist nadat hij met e e de wedstrijd tegen Boris Becker heeft gewonnen. Vrijdag 21 februan1992 Redactie: 071-161400* MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Slachtoffer Tyson onder druk baptisten INQUHACOUS AFf De baptistengemeenschap in de Verenigde Staten heeft de 18 jarige schoonheidskonin gm. die don MÊm lymi werd verkracht, vóór het pro ces onder druk gezet de aan klacht in te trekken. Dat heeft een televisiesta tion in Indianapolis beweerd. De zender ontnulde gisteren ook dat de FBI h-di-Mlr Amerikaanse politie) een on- dnmk ton zijn begonnen Een woordvoerder van de FBI in Boston ontkende noch bcvndfdl lm onderzoek. De baptisten, met veertien miljoen aanhangers onder wie de helft Avarten de grootste kerk in de Verenigde Staten, zouden Desiree Was hington drie weken voor het begin van de rechtszaak te gen de 25-|ar1ge zwaarge wicht al benaderd te hebben de beschuldiging in te trek ken of de aanklacht te ver zachten, aldus het TV-station wmn Maandag werd bekend dat de vereniging van baptisten predikanten in de Verenigde Staten door het ophalen van honderdduizend handteke mngen Tyson uit dc cel wil houden. Tienduizend Amen Li::, r ,'ouilni \*-WUr .ii hebben ondertekend. Het is de bedoeling de handteke ningen aan de rechter te overhandigen Tyson werd door dc jury schuldig bevonden aan ver krachting van een deelneem ster aan een schoonheids wedstngl. Op 6 maan wordt het vonnis uitgesproken De 25- jarige bokser kan rekenen op een straf van zeven tot twaalf >aar Bondscoach badminton zoekt dubbels Dcwaosot» In de mannenploeg van bonds coach Van Doo re malen zijn goede dubbelspelers niel te vin den. De Nederlandse formatie steunde gisteren QB ét NM serieuze wedstrijddag van de strijd om dc Thomas Cup - het officieuze WK voor landen teams - tegen ontwikkelingslan den als de Verenigde Staten en Polen op de kracht van het indi vidu. De minimale overwinning op de Amerikanen (3-2) en de iets ruimer uitgevallen zege op de Polen (4-1) konden louter worden teruggevoerd op de overheersing van Bruil, Van Di|k en Pelupessy in hun éénmans- gevechten. De opwarmronden voor het mannenteam verliepen in de nog steeds matig gevulde Maas poort stroef. Volgens verwach ting. want de Gunstige tech nische directeur heeft in het dubbelspel niets om op terug te vallen. Zijn 'Olympische dub bel' Meijer/Bruii viel tijdens de wereldtitelstrijd in Kopenhagen uit elkaar. Persoonlijke tegen stellingen speelden een belang rijker rol dan het Oranje-gevoel. De mogelijkheid de nationale kampioenen Meijer en Pelupes sy gezamenlijk weer op interna tionaal niveau le laten optre den. liet Van Doo re malen be wust aan zich voorbijgaan. Het tWBftal - bi) het LK in 1990 nog goed voor brons - is als duo niet geschikt, meent Van Doorema- len De afmelding van Rob Sta lenhoef vergrootte nog eens ex tra de personele problemen in de dubbels. De mannen moeten in Den Bosch derde worden om zich te kwalificeren voor de finale in Kuala Lumpur in mei. Een bijna onmogelijke opgave, gezien dc zwakte van de groep in de dub bels. Van Doo re malen moet het hebben van zijn solisten. Het wordt de scheidende coach moeilijk gemaakt. „Dc in teresse van de spelers ligt in het enkelspel, zeker bij de huidige groep Het dubbelspel spreekt te weinig aan", verkJaart hij de noodlijdende situatie in zijn mannenselectie. Dc coach valt in Den Bosch terug op de ge broeders Van Daim en het kop pel Michels/Trleling. Duo's aie te zwak zijn in het weekeinde tijdens de halve eindstrijd één van de vijf punten binnen te ha len. Ken plaats in de halve finales moet vandaag afgedwongen worden tegen Duitsland. Het Nederlandse hockeyteam heeft gister avond in Karachi drie kwartier nodig gehad om in het eerste duel voor de strijd om de Champions Trophy de ban te breken tegen het zwakke Frankrijk. Toen was het meteen goed raak. Binnen vier minuten tilden Bo- velander. Brinkman en invaller Veen de score naar 3-0, waarna aanvoerder Mare Delissen de eindstand bepaalde op 4-0. Zo kwam er toch nog een ruime overwin ning tot stand in een wedstrijd die qua spelpeil beter zo snel mogelijk vergeten kan worden. Invaller-doelman Bart Looije (HGC) was de grote uitblinker met een handvol fraaie reddingen in de eerste helft Ook de twee daaraan voorafgaande duels waren nauwelijks het aanzien waard. Pakis tan, dat sinds 1980 op jacht is naar de tro fee, die het twee jaar eerder zelf beschik baar stelde, won ternauwernood van Groot- Brittannië 1 -0 door een treffer twee minu ten voor tijd van goochelaar Shahbaz). Be kerhouder Duitsland, matig voorbereid vanwege het zaalhockeyseizoen. ging met 1-2 ten onder tegen Australië, dat vandaag tegen Nederland speelt Waren er in de middag nog 7500 toe schouwers op de tribune, naar Nederland - Frankrijk, gespeeld bij kunstlicht, keken hooguit nog duizend liefhebbers, die voor een groot deel in de rust hoofdschuddend weggingen Frankri)k is hoogstwaarschijnlijk voor het eerst en het laatst deelnemer aan het toer nooi om de Champions Trophv. Als zeven de bij de laatste wereldtitelstrijd in Lahore (1990) mocht de ploegde plaats van het vo rig jaar september in Berlijn gedegradeerde voormalige Sovjetunie innemen. Nadat de sprong naar het Olympische toernooi in ok tober tijdens de kwalificatie in Auckland volledig was mislukt (achtste) viel de selec tie uiteen. De Nederlandse coach Obe Post- mawerd op een zijspoor gBHl u NOMta voorbereiding op het evenement in Pakis tan was geen sprake. Bovelander zag dc hal uit de vierde strafcor- ner eindelijk achter doelman Florin tegen het hout ploffen, rechterverdediger Bnnk- man scoorde na een bijzonder fraaie solo en Veen. in de rust ingevallen voor dc veel te trage Wctenngs. mikte via een Franse voet raak. Dal Mare Delissen nog een straf- bal mocht verzilveren was meegenomen. Het was aan Ban Ijooije te danken dat Frankrijk in de beginfase niet verrassend de leiding kon nemen I >e 2T|.ir.ge HQf er. die pas aan zijn vi|fde interland loc was. verving de lient geblesseerde vaste keus Frank leistra met verve Hij maakte in dc eerste helft stijlvol zeker vier gevaarlijke Franse inzetten onschadelijk. „Ik heb Looijc niet voor niets al genomi neerd voor Barcelona", zei bondscoach I lans Jorritsma „1 lij is nog jong, maar heeft klasse en speelt bij een heel goeie club. Of hij ook legen Australië in hel doel staat weet ik pas vrijdagochtend. Ik ben blij. dal Izxiije het goed heeft opgepakt." Leidenaar Mare Delissen is zijn Franse tegenstrever Oliver Petit te snel af.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25