Regio Bijna half miljard voor schoner water 'Geregeld klachten over schoonhouden schoollokalen 'Haagse politiek dringt samenwerking op' RUL denkt aan een lange vacaturestop Bouw medische faculteit gaat 140 miljoen kosten 'We zijn hier geen gevangenisbewaarders' t I Vrijdag 21 februari 1992 Redactie: 071-161400* WILLEM SPIERDIJK «MEINDERTV CAROUNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving; RON VAN HAASTREGT 19 Universiteit haalt broekriem aan dat er moet worden geïnves teerd voor, onder meer, onder houd. En er moet rekening wor den gehouden, meent het CvB, met nieuwe tegenvallers. Het tekort loopt in 1996 op tot 37 miljoen gulden. Om dit enigszins in te dammen wil het college daar drie miljoen aan rente-opbrengst aftrekken; in 1994 de kosten voor contract onderzoek verhogen van één naar drie miljoen gulden en an derhalf miljoen halen uit het potje werkgelegenheidsgeld. Het budget van vijf grote fa culteiten die met een vermin derde toestroom van studenten te kampen hebben, wordt het eerst aangepast. In 1993 gaat het om een kleine twee miljoen, oplopend tot bijna vijf miljoen in 1996. Het college overweegt de faculteiten sociale weten schappen, letteren en wis- en natuurkunde nog eens extra te korten voor hun hbo-studenten. Zij hoeven slechts bij de helft van de colleges aanwezig te zijn. De Rijks Universiteit Leiden moet de komende jaren flink de broekriem aanhalen. Bezuini gen is het credo. Te beginnen met 12 miljoen gulden in 1993 [tot zeker 22 miljoen in 1996. Een langdurige vacaturestop en bezuinigen op onderzoek zijn het gevolg. Aldus blijkt uit de nota financië le kaderstelling, het huishoud boekje van de universiteit. Het college van bestuur wil het te kort in 1993 verhalen op alle fa culteiten en diensten. Ze moe ten bijna vier procent van hun budget inleveren. De 'kleine let terenstudies' blijven buiten schot. Bezuinigen moet, zegt het CvB, omdat er minder geld van de overheid afkomt. De rijksbij drage gaat niet omhoog, omdat er minder nieuwe studenten voor Leiden kiezen. Het college zegt dat de universiteit echter ook geld nodig heeft voor het treffen van voorzieningen en De nieuwbouw van de medi sche faculteit gaat zo'n 140 mil joen kosten. De Rijks Universi teit Leiden heeft architect Wie- gerinck uit Arnhem vandaag opdracht gegeven om de nieu we medische faculteit te ont werpen. De faculteit, die met twee of drie loopbruggen met het AZL wordt verbonden, wordt 1997 in gebruik geno- Met de ondertekening zijn de eindeloze onderhandelingen met het ministerie van onder wijs en wetenschappen afge rond. Hoewel, het budget is nog niet definitief vastgesteld. Er wordt echter wèl begonnen, omdat de bouw anders te lang wordt uitgesteld. De vorm en de inhoud van de faculteit worden nu uitgewerkt. Begin 1994 wordt de eerste paal geslagen. Eén wens van prof. W.Th. Daems, decaan van de medi sche faculteit, mag niet worden vervuld: AZL en faculteit wor den niet direct tegen elkaar ge bouwd. De gemeente Leiden heeft daar een stokje voor ge stoken. Tussen ziekenhuis en faculteit moet een weg lopen. Om toch vanuit die faculteit in het AZL te kunnen komen, wordt er met luchtbruggen ge werkt. Een groot groengebied komt tussen het Nationaal Historisch Museum enerzijds en het AZL met de medische faculteit an derzijds. „Daar", zegt Daems, „moet wat mij betreft de hoofd ingang van de faculteit komen. Het personeel en de studenten van de faculteit kunnen dan zo het park in of naar het Pesthuys lopen om er wat te eten of een kop koffie te drinken." Minder ruimte De faculteit heeft hevig met het ministerie gebakkeleid over vierkante meters. De ruimte die daadwerkelijk kan worden be- nut is 21.800 vierkante meter. I Een goede duizend m2 minder Uitbraken asielcentrum Schiphol-Oost SCHIPHOL-OOST. j De deur van de achterste kamer in het asielzoekerscentrum j Schiphol-Oost wordt behendig uit de scharnieren getild. Ver volgens gebruiken de mannen de deur als stormram om de I ijzeren nooduitgang te torpede ren. Als de vluchtelingen buiten staan, wacht de sprong vanaf de eerste verdieping. Letterlijk en figuurlijk een sprong in het duister. Want hoe vind je in het stikke donker een goed heenko men in een volstrekt onbekend land als Nederland? Van de veertien asielzoekers die dinsdag tegen het midder nachtelijk uur de benen namen, zijn er nog acht voortvluchtig. Zes van hen werden enkele Rijnland komt met ambitieus vierjarenplan Aan het grootste deel van de vervuiling van het opper vlaktewater kan het hoogheemraadschap Rijnland niets doen. Vervuiling uit de lucht en vies Rijnwater zijn zaken waartegen het waterschap in zijn eentje machteloos staat. Daarom wil Rijnland de komende jaren intensief samenwerken met gemeenten, provincie en rijk om het water te verbeteren. En dat mag best geld kosten: 464 miljoen gulden. Het ministerie van onderwijs gaat de basisscholen informeren hoe zij hun lokalen het best kunnen schoonhouden. Project op alle Leidse scholen dan gewenst. Zo is er 1300 tot 1500 vierkante meter beschik baar voor de proefdieren. Daems vraagt zich af of die ruimte wel voldoende is. De decaan:Als je in vierkan te meters terug moet, dan heb je een probleem. Je moet afblij ven van de ruimten waarin on derwijs wordt gegeven en on derzoek wordt gedaan. Tegen 250 studenten kun je niet zeg gen: het is jammer, maar de col legezaal heeft slechts 150 plaat sen. Daar kun je dus niet aan knabbelen. We hebben de vier kante meters uiteindelijk uit de opslagplaatsen gehaald. Mét de leveranciers spreken we af dat zij op afroep leveren. Vandaag bellen, morgen in huis. En we gaan nog met het Nationaal Historisch Museum praten of dat een deel van onze museale en tentoonstellingsactiviteiten kan herbergen." Over de inwendige vorm van de faculteit vertelt Daems, dat zij flexibel wordt. Het wordt een gebouw met een hotelfunctie. „Niet de vakgroepen staan cen traal bij het verdelen van de ruimte, maar de wetenschappe lijke projecten waaraan wordt gewerkt. We willen een gebouw waarbij je na een paar jaar kunt zeggen: jij levert je ruimte in voor onderzoekers die op dat moment met iets belangrijks bezig zijn. Een muurtje moet dus zo kunnen worden wegge haald. In het Sylviuslaboratori- um en in het AZL kan dat ook." Parkeren Daems omschrijft het parkeren als een 'gigantisch probleem'. „Voor het AZL en de faculteit moeten er ongeveer 1550 plaat- isen komen. Die kun je niet 'plat' creëren. Dus moeten er parkeergarages komen. Het ou de ziekenhuisterrein valt af, omdat daar het Medipark komt. Elke meter die je daar afneemt, betekent dat je er geen bedrijf op kunt bouwen. Ja, dat geeft de nodige zorgen." SI WESTERLAKEN Er wordt in Leiden geregeld ge klaagd over het schoonhouden van schoollokalen, zegt de jeugdarts H.M. Gijsman. Ze is hoofd jeugdgezondheidszorg. Toch baart het probleem de GGD (Gemeenschappelijke Ge zondheids Dienst) voor Leiden en omgeving wel zorgen. De or ganisatie heeft een project voor basisscholen opgezet waarin hygiëne een plaats heeft gekre gen. Het is de bedoeling dat het project in september gaat draai- van onderwijs gaat de basisscholen informe ren hoe zij hun lokalen het best kunnen schoonhouden, zei staatssecretaris Wallage deze week. Er komt een folder waarin staat hoe voorkomen kan wor den dat de scholen vies worden. Geen vaste vloerbedekking, maar linoleum is het advies. Dat voorkomt overmatige stof. Schoonmaken kost geld. En dat hebben de scholen niet. Ouders klagen nogal eens dat hun kinderen astmatisch zijn. De vieze lokalen geven zij daar van de schuld. Terecht? Me vrouw Gijsman: „Echte cara- kinderen (aandoening aan luchtwegen) kunnen daar goed last van hebben. Maar je praat slechts over één plek waar ze verblijven. Het is best mogelijk dat ze die klachten ergens an ders oplopen. Voor alle duide lijkheid: de scholen moeten niet alleen schoon zijn voor cara-pa- tiënten, maar voor alle kinde ren. Want als de school vies is, lopen de kinderen een grotere kans op infectieziekten (lever, darmen)." Handdoeken De GGD houdt in de gaten of de scholen schoon zijn. Niet alleen haar is daar veel aan gelegen, zegt mevrouw Giisman, maar de scholen zelf ook. „Ze vragen ons wel eens om samen ergens naar te kijken. Kijken of een be paalde situatie kan worden ver beterd. We adviseren: geen ta pijt op de vloer en geen dieren in de klas. Cara-kinderen kun nen van dieren een aanval krij gen. In Leiden hebben alle scholen daaraan gehoor gege ven." Komt de GGD wel eens echte FOTO HIELCO KUIPERS LEIPEN MEINPERT VAN OER KAAU Het hoogheemraadschap wil een serieus begin maken met de modernisering van de afvalwa terzuiveringsinstallaties. Zo worden kleine installaties in de komende jaren gesloten in Sas- senheim, Voorschoten en Kaag dorp (1993); Alphen-West. Il.i zerswoude-Rijndijk en Koude kerk aan de Rijn (1994); Leider- doip (1995) en Hoofddorp, Cru- quius, Vijfhuizen en Zwanen burg (1996). Reden van sluiting is dat zij economisch zijn afgeschreven, maar vooral ook omdat zij niet meer voldoen aan de techni sche eisen. Zo wil Rijnland een serieus begin maken met het verwijderen van het schadelijke fosfaat en stikstof uit het water. De veroudere installaties die vaak mechanisch zuiveren, kunnen dat niet. Ook wil het waterschap dat water gedesin fecteerd wordt opdat ziektever wekkers niet meer worden over gebracht. gekke dingen op scholen tegen? „Sporadisch", zegt jeugdarts Gijsman. „Zo nu en da dat handdoeken over de grond slingeren. Daar moet je voor oppassen. Die zijn een bron van infectie. Dus is het van belang dat ze netjes worden op gehangen. De meeste scholen letten er wel op dat dit gebeurt. Wantoestanden, nee, die maken we niet mee." De GGD heeft op twee Leidse scholen onderzoek gedaan naar het voorkomen van en de ge voeligheid voor cara. Mevrouw Gijsman: „Bijna twintig procent van de kinderen blijkt er gevoe lig voor te zijn." De jeugdarts van de GGD in Leiden moet het antwoord schuldig blijven op de vraag hoe het komt dat zo'n hoog percentage van kinderen op basisscholen cara-klachten heeft. Mevrouw Gijsman: „Er wordt naar gezocht. Uit het on derzoek dat wij op twee Leidse scholen deden, bleek niet over duidelijk dat vuile lokalen de oorzaak van cara waren. Wij hebben TNO gevraagd het on derzoek over te nemen en het landelijk te bekijken. Een uitslag is er nog niet." Blauwwieren Het hoogheemraadschap, dat behalve het waterpeil ook de kwaliteit van het water in de ga ten houdt, heeft 14 projecten aangewezen waar zoveel moge lijk bronnen van vervuiling te gelijk worden aangepakt. Voor beelden daarvan zijn de Polder de Noordpias (bij Hazerswou- de-dorp), Nieuwkoopse en Lan- geraarse plassen. De Nieuwkoopse plassen zit ten volgens Rijnland vol met blauwwieren die door meststof fen zoals stikstof en fosfaat flo reren. Deze alg verdringt alle bos. Hen wachtte een sarcastische ontvangst in het centrum door de achtergebleven asielzoekers. André Altenburg van het bureau asielzaken van de Koninklijke marechaussee, de instantie die is belast met het toezicht in het centrum:„Iedereen had er dikke pret over. Ze hebben een hou ding van: lekker niet gelukt." De reactie van de marechaus see is totaal verschillend. „Ik zeg meestal tegen ze dat ik blij ben dat ze weer heelhuids terug zijn. Zonder dat ze onder een trein of in een sloot zijn terecht gekomen. Verder valt er weinig te zeggen. Ze hebben gewoon het recht om te ontsnappen." REGIO PAUL VAN DER KOOU 'Den Haag' is het beu dat ruim telijke problemen zoals het vin den van bouwlocaties niet wor den opgelost. Als de Bollen streek en de regio Leiden niet snel de handen ineen slaan, dringt de Haagse politiek een samenwerking op. Dit is de ver wachting van het Leidse PvdA- kamerlid A. de Jong. Hij vindt dan ook dat deze ag glomeratie snel het voorbeeld moet volgen van zeven uitver koren regio's, waaronder Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Die worden de ko mende jaren omgevormd tot supergemeenten of mini-pro- „En als je voorin de rij staat, kun je je partners nog kiezen en maak je meer kans op geld uit stimuleringsfondsen", zegt het kamerlid. „Bovendien, slechte verhoudingen doen niemand een plezier. Waarom zou je ru zie maken over iets dat toch over je heen komt?". De Jong weet dat Leiden en Oegstgeest snel willen praten met andere gemeenten uit de regio's Leiden, Alphen, Bollen streek en Gouda, grofweg het gebied van de nieuwe politiere gio. Hij ziet dat overleg echter niet direct wat opleveren. De re gio Gouda hoort er volgens hem niet bij omdat het weinig ge meen zou hebben met de Bol lenstreek en de regio Leiden. Bij Alphen zou eerst het nodige 'af getast moeten worden'. Benauwend „Het is ook een ervaringsfeit dat heel veel gemeentebestuurders in de eerste plaats bestuurder zijn van hun eigen gemeente", zegt hij. „Samenwerking in een groter verband vinden ze be nauwend". Waar dat toe leidt, leren strubbelingen bij de woning bouw. „Eerst kostte het ge meente-ambtenaren in de Leid se regio de nodige moeite en tijd om de weerstand te over winnen überhaupt met elkaar te praten over bouwlocaties", klaagt De Jong. „Vervolgens werd er flink nagedacht en kwam er een redelijk voorstel. Maar de wethouders waren de gemeentegrenzen nog niet over, of het zaakje werd al afgescho ten". De PvdA'er vindt vertragingen extra vervelend omdat de bouwmogelijkheden in Leiden en Leiderdorp over drie tot vief jaar zijn uitgeput: „Koopprijzen dreigen dan omhoog te schieten en de wachtlijsten worden hele maal te lang". Wachten kan dus echt niet meer. De Jong: „Het is het afgelo pen jaar bij de nieuwe bouwlo caties een paar keer voorgeko men dat gemeenten in de regio Leiden gezamenlijk in een im passe geraakten en de provincie vroegen het dan maar op te los sen. Een duidelijker brevet van onvermogen konden ze zichzelf niet geven". Daar komt nog bij dat ae provincies steeds 'krak- kemikkiger' worden, zoals het kamerlid het noemt: ,Als de re gio's rond Rotterdam en Den Haag provincievrij of -arm wor den, heeft de rest geen samen hang, geen betekenis meer". Moloch Coalitiepartner CDA pleit er te genwoordig voor om Nederland op te delen in 25 regio's, vol gens de grenzen van de politie regio's. Provincies zouden dan overbodig worden. De Jongs fractie vindt zo'n opgelegde in deling weinig vruchtbaar: „Dan moet je eerst eindeloos gaan baJckeleien over het doormid den hékken van Friesland, ter wijl in de Randstad een aantal stedelijke gebieden om een op lossing roept". Naast de regio Leiden/Bollenstreek, denkt hij hierbij aan de regio Haarlem/IJ- Waarom zou je ruzie maken over Iets dat toch over je heen komt?" mond en de Drechtsteden. Voor een alles opslokkende moloch is hij niet bang: „Er blij ven gemeenten bestaan die uit voerende taken blijven doen. bijvoorbeeld op het gebied van bouwvergunningen, openbare werken en welzijn. Maar we moeten af van de situatie dat losse gemeenten tegen elkaar inwerken op regionaal belang rijke onderwerpen zoals ruimte lijke ordening, verkeer en ge zondheidvoorzieningen". ,AJs je naar de regio Leiden kijkt, zie je relatief arme en rijke gemeenten. Gemeenten die winst boeken op nieuwe wijken, FOTO LOfK ZUYDfRDUIN zoals Oegstgeest met Haaswijk, en gemeenten die met verliezen kampen, zoals leiden met Ste venshof. Dat moet een beetje verevend worden in een grond- fonds. Oegstgeest voelt daar weinig voor. terwijl het allemaal gemeenschapsgeld is. Van een afstand zeg je: dat is raar". andere waterorganismen en leidt tot vissterfte. Rijnland wil dat woonboten worden aange sloten op het riool, het inlaten van vervuild water wordt be perkt en dat water wordt gede- fosfateerd. Aan dit projo I wer ken straks 13 verschillende in stanties. „Het is niet meer zo dat wij kunnen zeggen: 'Rijnland doet wel even"," aldus dijkgraaf Van Tuyll. Volgens hem staat juist de samenwerking met gemeenten en provincie voorop. Zo zal Rijnland bij de gemeenten op de stoep staan voor verbetering van de riolen die vooral in Lei den in slechte staat verkeren en voor woonboten die nog niet zijn aangesloten op het riool. Verbod Een ernstige vervuiler van het oppervlaktewater zijn palen en overbeschoeiingen die 'stiif staan' van de chemische mia- delen. Volgens Rijnland is dat de voornaamste bron van zoge heten PAK's. een stof die niet oplost en zich hecht aan de bo dem die hierdoor vervuilt. Zelf gebruikt Rijnland vanaf vorig jaar geen geïmpregneerde be schoeiingen meer. Per 1 januari 1993 gelat een verbod voor het hele gebied Volgens Rijnland zijn mensen dan aangewezen op alternatieven zoals matten, puudc "f onbehandeld hom „Voor particulieren is dat duurder," erkent dijkgraaf Van Tuyll. „Maar uiteindelijk is het goedkoper, want nu moet voor veel geld het vervuilde bagger gereinigd of ergens gestort wor den." Snelheidscontrole: ruim kwart weggebruikers rijdt te hard HOOfOPORR» Tijdens een snelheidscontrole donderdag op Rijksweg A4 is gebleken dat ruim een kwart van de voertuigen te hard reed. Van de 7.300 passerende weg gebruikers waren er 1915, of wel 26 procent in overtreding. Dat heeft de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitic in Hoofddorp meegedeeld. De controle werd tussen 10.00 en 15.30 uur gehouden ter hoogte van AJkemadc. Op dat deel van de A4 mag niet harder dan 100 kilometer per uur wor den gereden. De hoogst gemeten snelheid onder de personenauto's be droeg 159 kilometer per uur. Een motorfiets werd gepakt met 116, een personenauto met aanhangwagen passeerde met 118 in plaatt van da vooi dna combinatie toegestane 80 kilo- matei lol een vrat hi a ign die 97 reed, kreeg een bon, evenals een autobus die 101 ki lometer per uur ging in plaats van Ho Hoofddorper wint auto HOOfOOORP De Hoofddorpse automonteur Ruud Klein heeft een splinter nieuwe Volvo 440 GL ter waarde van 35.000 gulden cadeau ge kregen Klein werkt sinds twaalf jaar bij de Volvo-dealer Baars in Hoofddorp. De actie was be doeld om de motivatie en de kwaliteit van het werk van het personeel bij alle Volvo-dealers op MQ hogrr pefl brangM Wie opviel door zijn prestaties kreeg loten, waarmee prijzen te verdienen vielen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19