Regio Plan Van Alphenplein aangepast na protesten Rambootjes langs Warmondse spoorlijn Onderzoek naar sterke milieudienst Bollenstreek Aya Zikken in Wassenaar Mannequins kunnen personeel 'Elisabeth' niet overtuigen Hoop voor kwijnende mini-markten Vrijdag *21 februan 1992 LEIDEN MIEP DE GRAAFE LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WÉTERINGS EindrwMct* KEES VAN HERPEN Vom«ev.«r SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Wassenaars college de «ijk in WASSENAAR De Wassenaarse wijk Oostdorp krijgt volgende week dinsdag bezoek van het plaatselijke college van burge meester en wethouders. Het dagelijks bestuur van de gemeente wil vaker 'naar de mensen toe' en legde al eerder werkbezoeken af bij bedrijven, wijken, scholen en instellingen. De trip naar Oostdorp begint met een rondwandeling door de wijk. Daarna gaat het college naar de sporthal om een toelichting te geven op de toekomstplannen voorde wijk. Om 16.00 uur is er een ont vangst in het buurtcentrum Oostdorp. Manifestatie rond scheiden huisvuil VOORSCHOTEN Rond de invoering van de gescheiden inza meling van gft-afval in Voorschoten wordt morgen een grote manifestatie gehouden. Onder het motto 'Doe mee met gft' staan tal van activiteiten op het programma. De symbolische start van de campagne is om 10.00 uur op het Treubplein door wethouder J.W.E. van de Poel. Een half uur eerder heeft de Har monie Voorschoten het programma dan al muzikaal geopend. Vanaf 12.00 uur is er een expositie in het cultureel centrum aan de Prins Marijkelaan 4, met tot 15.00 uur ook tekenfilms voorde kinderen. Om 15.30 uur is er op het Treubplein een gft-ballon- nenvvedstrijd en om 16.00 uur treedt Circus Custers op in het cultureel centrum. De toegang tot en de deelname aan alle acti viteiten is gratis. Uitbreiding NIAS in Wassenaar WASSENAAR Het Netherlands Institute for Advanced Study (NIAS) in Wassenaar gaat uitbreiden. Het op de hoek van de Meijboomlaan en de Van der Doeslaan gevestigde instituut heeft toestemming voor de bouw van een nieuw pand van ruim 41 meter lang. maximaal 15 meter breed en 9 meter hoog. In het middengedeelte komt een conferentiezaal, de twee vleugels be vatten in totaal 23 woon-/werkkamers. Het NIAS biedt Neder landse en buitenlandse top-onderzoekers in de mens- en maat schappijwetenschappen de gelegenheid om zich te wijden aan wetenschappelijkonderzoek. 'Laagvliegende' motorrijder WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft gistermiddag op de Lange Kerkdam een 26-jarige Franse motorrijder aangehouden. De man werd vanaf de rijksweg bij Delft door de politie gevolgd, omdat hij met hoge snelheid met zijn voertuig door het verkeer slalomde. Bij de achtervolgingwerd een snelheid van bijna 200 kilometer per uur bereikt. Gedurende enige tijd kon de man al leen dooreen helicopter worden gevolgd. Na het betalen van een boete van 600 gulden kon hij weer naar huis. Nieuw ontwerp bejaardenwoningen minder massaal Het plan voor de bouw van 84 seniorenwoningen op het Leiderdorpse Van Alphenplein wordt waarschijnlijk aan gepast. „Ik neem de opmerkingen van de omwonenden serieus", verklaart wethouder H. Veldstra (ruimtelijke or dening). De Voorhof-bewoners hebben vooral geprotes teerd tegen de hoogte van het complex, dat drie verdie pingen zou moeten gaan tellen. De gemeente laat nu een alternatief plan ontwikkelen dat wel acceptabel is voor mensen die aan de Huygensdreef, Coomhertdreef of Camphuysdreef wonen. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK „Eind volgende week heb ik een gesprek met de omwonenden en voor die tijd bekijkt de archi tect waar aanpassing in het plan mogelijk is. Ik verwacht dat het financiële plaatje van het alter natieve plan acceptabel is. maar ik kan daarover nog geen harde uitspraken doen", aldus Veld stra. Het alternatieve plan behelst een kleiner complex met daar naast een ander soort woning bouw, meldt de wethouder. „Het oorspronkelijke plan was beslist geen hoogbouw; het zou niet boven de nok van de hui zen uitkomen. Maar ik heb wel begrip voor de protesten. We kijken nu of de derde etage iets kan terugwijken, waardoor het minder massief oogt." Veldstra verwacht dat ze in het overleg met de omwonen den tot een compromis kan ko men. „Het Van Alphenplein biedt een unieke gelegenheid om voor ouderen in die inko mensklasse te bouwen. Ik sta open voor de omwonenden die verontrust zijn en ik vind rechtsbescherming een heel groot goed. We moeten maar kijken hoe ver we met elkaar komen. Ik vind dat we eruit moeten komen; daar steek ik mijn nek voor uit." Volgens de wethouder is het Van Alphenplein een ideale plaats voor de bouw van senio renwoningen. „Het is een goede zaak dat daar die ouderenhuis vesting komt. Het is een prima locatie ten opzichte van het openbaar vervoer, de winkels en het gemeentehuis. Een ruime meerderheid in de raad vindt het een goede zaak; hel zou heel spijtig zijn als het plan niet door kon gaan." De appartementen in het complex passen voldoen aan de hoge eisen die ouderen stellen, verwacht Veldstra. „Mensen Wethouder H. Veldstra: „Ik vind dat we er met elkaar uit moeten komen." foto wim diikman worden steeds ouder en er zijn steeds meer ouderen. Daardoor is er heel veel aan het verande ren. Zij eisen, terecht denk ik, meer dan alleen een kamer met een zuster die achter een wa gentje over de gang loopt. Ze willen een goede woonkamer, een slaapkamer en goede sani taire voorzieningen. Maar ze willen ook een extra ruimte als logeerkamer of als werkhok. Ouderen zijn zeer geëmanci peerd geworden. Het complex aan het Van Alphenplein moet drie-kamerwoningen krijgen en er komen ook logeerkamers en een ontmoetingsruimte in." Velstra is verbaasd over de opmerkingen van de Vereniging Algemene Bejaardenzorg Lei derdorp (VABL), die vindt dat de gemeente moet wachten op de uitslagen van het woonbe hoefte-onderzoek omdat de animo voor seniorenwoningen sterk zou teruglopen „Waarom legt de VABL dan wel steeds een wachtlijst met 300 namen op mijn bureau met de vraag wan neer ze mogen gaan bouwen? Ik denk dat het enthousiasme van de plaatselijke ouderenbonden voor zich spreekt en dat onze afdeling welzijn ook goed zicht heeft op de behoefte." Wachten op de uitslagen van het onderzoek is bovendien on mogelijk. Veldstra: ..Over een jaar kan ik niet meer bouwen en dat lijkt me onverstandig Us de provincie ons een contingent woningen toezegt, moeten we daar onmiddellijk op insprin gen. Het is niet zo dat ik het wo ningbehoefte-onderzoek niet waardevol vind. maar ik kan ge woon niet wachten. Bovendien in de sociale sector moet je al tijd bouwen, want dat is een schaars goed WARMOND ROZA V „Het klinkt me als muziek in de oren." Zo reageert de War mondse C. Saris op de oproep van de Noordvvijkerhout.se wet houder C. van der Klaauw om één sterke milieudienst in de Duin- en Bollenstreek op te richten. Sans is portefeuillehou der van milieuzaken van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) en is bereid onderzoek te doen naar een sterke milieudienst Van der Klaauw pleitte tijdens de installatie van de Noordwij- kerhoutse burgemeester I An- del voor één sterke milieu dienst. Als redenen voerde hij de grote achterstanden aan die gemeenten en SDB hebben in hun milieuwerk. het dubbel werk verrichten door de ver scheidene gemeentelijke milieu-ambtenaren en de pro blemen van de verschillende gemeenten om capabele amb tenaren aan te trekken. Daar door worden soms ambtenaren door naburige gemeenten weg gekocht voor een hoger salaris. Milieuportefeuillehouder Sa- ris erkent deze problemen en is bereid onderzoek te doen naar hoe de nu nog kleine, vijf man sterke, milieudienst van het SDB. kan uitgroeien tere dienst. .Alle t meenten moeten daarvoor dc voelen, want ik wil niets foroq ren", geeft zij onmiddellijk 3fs voorwaarde aan. Saris is zelf op- de tien SDB-gemeenten. ..Zes jaar geleden was een regionale milieudienst nog bijna eep vloek Dat wilde men absoluut niet. Nu ziel men de voordeliA van samenwerking op milieuge bied, want de huidige, kleide milieudienst, die zich bezig houdt met het controleren van hinderwetvergunningen, loopt echt heel goea." Saris stelt vast zelf een voor stander te zijn van een groten» milieudienst die in de toelconw bijvoorbeeld alle milieuvergun ningen beheert „Die duiwt moet wel geleidelijk aan grot en 11 ummi niet dit jaar vijf en volgend jaar vijftien mensen zitten Bovendien moeten dr gemeenten zeggenschap ovefr de dienst houden." Angst dat er een grote dieifi wordt geschapen die na het ut halen van de achterstanden mpt de hinderwetvergunningen ovflfr een paar jaar overbodig is. kent Saris niet. „Ik denk dal miliftb steeds meer zorg /.al gaan kijk ten, alleen al door de si strengere milieu-eisen." WASSENAAR - De schrijfster Aya Zikken is op donderdag 19 maart te gast in de openbare bibliotheek in Wassenaar. De manlfestatufti het pand aan de Luifelbaan vindt plaats in het kader van de boe kenweek die dit jaar wordt gehouden van 11 tot en met 21 mnifl Centraal thema is dit )aar "t Prachtige Rijk van Insulinde' Do in Epe geboren Zikken verhuisde op 6-jange lcefti|d naar Indonesia waar zij met haar familie een zwervend nettaan leidde In Wasfe naar zal zij spreken over haar reis naar het Indonesische eiland Su lawesi. dal zij beschreef in het boek 'Eilanden van vroeger Keuze speelterrein jeugd baart politie grote zorgen Medisch Centrum West in het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. Op vlijmscherpe naaldhakken en zwaar opge maakt showden mannequins gisteren de nieuwe uniformen. foto hielco kuipers LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Uit de vlijmscherpe naaldhakken steken benen die in dure. bewerkte kousen zijn gestoken. Het gezicht zwaar opgemaakt, in het kapsel elke haar op de juiste plaats. De mannequins die gisteren in het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp (EZL) de nieuwe uniformen toonden, gingen uit van het ziekenhuisconcept van 'Medisch Centrum West'. Een modeshow in het restaurant van het Elisa beth Ziekenhuis moest de knoop over de nieuwe uniformen voor 1200 personeelsleden in het Eli sabeth en het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen doorhakken. De verpleegkundigen, allen op oer degelijke Birkenstocks en onopgemaakt, mochten een keuze maken uit een model met een op staand boordje, één met een liggende kraag of een asymetrisch model. De heupwiegende mannequins brachten de verpleegkundigen niet af van het doel: een uni form zoeken dat leuk èn praktisch genoeg is om ongeveer drie jaar te dragen. „Die drukknopen vooraan vind ik niet handig. Straks houdt iemand je aan de achterkant vast en dan sta je in je blootje", becommentarieert een verpleegster giechelend. De EZL-medewerkers kozen gisteren een prak tisch model zonder veel opsmuk. Of ze van die lijn de jurk, broekrok, broek of het jasje willen dragen, mogen ze verder zelf bepalen. „Ie moet gewoon net als thuis voor je kast kunnen staan en denken: het is warm vandaag, ik doe een jurkje aan. Of: vandaag is een broek praktischer", vindt H. Versloot, hoofd van de verpleegkundige dienst. ZOETERWOUDE De twee mini-markten in Zoe- terwoude doen het slecht, maar burgemeester A. Houdijk heeft nog hoop. Dat bleek gister avond in de raadscommissie voor economische zaken. Op donderdagmiddag zouden twee kramen bij gebouw de Eenden kooi moeten staan, maar slechts af en toe komt er één opdagen. Op het Watertje zouden op de zelfde middag drie kramen moeten staan, maar meestal zijn dat er twee en komt num mer drie veel te laat. Zijn goede hoop ontleent de burgemeester uit het feit dat zich na een oproep twee-gega digden meldden voor een kraam bij de Eendenkooi: een groenten en fruithandel en een bloemenhandel. Samen met de reeds aanwezige poelier en kaashandel staan er dan vier kramen. Verder is de burge meester op zoek naar een koek- jeskraam. omdat die veel men sen zou trekken. De toekomst voor de markt op het Watertje ziet er minder rooskleurig uit. De gemeente wacht op voorstellen van de werkgroep Dorpsplein, die de visboer, groentenboer en kaas boer naar het pleintje voor het winkelcentrum zou willen ha- WARMOND WIM KOEVOET Peter de Boer en Marcel Marsanto, 'combi 1-leden' van de politie-surveillance Oegst- geest/Sassenheim, hebben de plaats snel weer gevonden. Drie weken na dato is aan de be schadiging van de bielzen en de forse deuk in de verharding tus sen de rails nog te zien dat dit de plek des onheils was. Op za terdag 1 februari legden twee Warmondse jongens van 13 jaar hier twee betonnen paaltje tus sen de rails, één horizontaal en de ander daar verticaal boven op. De palen lagen bij elektrici teitshuisjes langs de spoorbaan en zijn NS-eigendom. Nadat de jongens hun blokkade hadden opgeworpen, kozen ze het ha- zepad, van de spoordijk af. over het glibberige paadje bij de sloot langs de gemeentewerf aan de Warmondse Van den Woudestraat, terug in de be woonde wereld. Ze hebben niks gezien maar ter hoogte van de gemeentewerf des te meer gehoord. „Het is een enorme flap geweest. De trein heeft de paal over enkele honderden meters meege sleurd. tot even voorbij de tun nel. Treinen mogen op dit deel 140 kilometer per uur rijden. Deze trein reed 120. De paal was versplinterd. Dat was vol gens die jongens ook het doel van hun actie", merkt De Boer droogjes op. „Het mag een klein wondertje heten dat niemand gewond is geraakt." De schade was groot. De trein kon niet verder en moest wor den weggesleept naar een remi se. De schadeclaim van de NS zal tussen de anderhalf en twee ton bedragen. De twee daders werden eerder deze week ge pakt. Kroongetuige was volgens De Boer een Warmondse jon gen van elf jaar die zo veel wist te vertellen over het bewuste deel van het baanvak dat het leek alsof hij over een fotogra fisch geheugen beschikte. Het geruchtencircuit, waann de kleine kenner van het NS-ter- rein de politie moeiteloos weg wijs maakte, leidde tot de aan houdingvan de daders. Projectiel De Boer en Marsanto zeggen het niet met zo veel woorden maar het spoorbaanincident hing al een hele tijd in de lucht. ihb Politie-agenten Peter de Boer (rechts) en Marcel Marsanto op de spoorrails: „Het is een wonder dat er niemand gewond Is geraakt „Warmond heeft volgens de spoorwegpolitie een reputatie op te houden", zegt de in droge opmerkingen grossierende De Boer. Niet dat machinisten ter hoogte van Warmond op allerlei boobytraps moeten rekenen. Maar de Warmondse politie krijgt wel vaak meldingen via de spoorwegpolitie binnen over spelende kinderen langs de rails. En het is nog niet zo lang geleden dat een machinist aan de dood ontsnapte toen een met een katapult of luchtdruk geweer afgeschoten projectiel het ruitje van de bestuurders- ruimte doorboorde. Volgens de twee politieman nen zijn de spoorbanen leiden- Haarlem en de Schiphollijn tus sen de hallen van Dekker tot aan AKZO in Sassenheim een zeer populaire speelplaats voor kinderen. Het zijn jongens tus sen de 10 en 15 jaar. „Logisch", vindt De Boer. Je bent jong en je wilt wat, het is cr spannend en het is op veel plaatsen heel gemakkelijk om er ongemerkt en ongezien te komen." Traptreden De Boer maakt zijn bewering waar door zijn collega, dc ver slaggever en dc fotograaf voor te gaan tijdens een korte voet tocht. Die begint bij de gemeen tewerven. „Daar ligt natuurlijk altijd wel wat bruikbaars.In het hek langs het terrein van de NS zit een gat. zo groot, dat ook volwassenen er gemakkelijk doorheen kunnen. De politie man \M)si op maitgebuluade stukken geluidsscherm en de vele graffiti. „We zijn duidelijk de eersten en de enigen niet. Marsanto vertelt over de schuttersputjes die de politie op verschillende plaatsen langs de rails heeft aangetroffen. Volgens De Boer woedt er een heus»- ca- m<uitlag-pak ItgB m WÉ mond. ..Ie ziet soms hele batal jons commandootjes langsko men. Warmondse jongetjes spelen geen cowboytje maar Rambootje." De geluidsschermen langs de spoorbaan zijn geribbeld. De Boer gebruikt de ribbels als traptreden De deur in het ge luidsscherm kan vanaf de bin nenkant worden opengedaan De Boers gevolg hoeft dus niet eens te klimmen om langs de rails ie komen „Het is hier bloedlink, voor die jongens zelf ook. Ie wordt verrast door de geweldige luchtdrukverplaatsin gen als er een trein langskomt. En het is een misverstand dat je treinen ver van tevoren hoort en ziet aankomen. Na het incident met de palen gingen we zelf bij na in de fout toen we hier foto's maakten. We zagen van dc ene kant een trein naderen die uit eindelijk over dc hoger en ver derop gelegen spoordijk van de Schiphollijn aan ons voorbij ging. Dus stapten we weer vol komen gerustgesteld op deze rails Net op dat moment na derde de trein met bestemming Haarlem Het geluid daarvan was verloren gegaan in dat van die ander." Gevaren De politie heeft zich sinds het incident op de spoorbaan ttw^ dingen voorgenomen Wh gaan nauwer samenwerken rhnt de spoorwegpolitie loch is cl.fi maar betrekkelijk. Het gebied if. ontzettend groot en valt ond<7 rayon Den Haag Dal teil welis waar 55 formatieplaatsen, ma.» daarvan wordt slechts de helft bezet want er Is geen hond die bij de spoorwegpolitie wil. I n het beetje mensen dat er nog it. houdt zich veelal op bij de sta tions." Meer resultaat verwacht Dfc Boer van de voorlichtingscam pagne. over enig» rijd. op tdho- Ion in Warmond. Het accent wil hij leggen op de groic gcvafca van het spelen langs de sprt»C lijn. „Dat het is verboden. ^41 geen nieuwe voor ze zijn. Zt doen het juist omdat h» t «dat mag. Dat het ontzet temt hnfcc soep is, wordt klaarblijkelijk minder goed beseft. Ik ftnflb ook maar dat ik de ouders fag reik met deze boodsrhap.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17