Leiden Cito-toets veel moeilijker Dan zou ik toch liever in Wassenaar wonen Brand bij Sociale Dienst Overvallers aangehouden Vrijdag 21 februari 1992 Redactie: 071-161418 KA REL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie NIEK FAAS Vormgeving RON VAN HAASTREGT 15 Op ongeveer 38 basisscholen in Leiden bogen de leerlin gen van groep 8 zich deze week over de Cito-toets. De uitslag van de toets is mede bepalend voor de keuze van de vervolgopleiding. Hoewel de toets niet verplicht is, doen van oudsher vrijwel alle Leidse basisscholen mee. Dat aantal is ook niet veranderd toen de Leidse toets in 1989 werd vervangen door de landelijke Cito-toets. LEIDEN ERIK BASSELIER Toch was die overgang van Leidse naar Cito-toets geen ge makkelijke. Volgens docent H. de Graaf van groep 8 van basis school de Meerpaal zit tussen beide toetsen een wereld van verschil. „Persoonlijk vind ik de Cito-toets veel moeilijker. In de Leidse toets ging het vooral om de cognitieve vaardigheden van de kinderen; dus alleen: Wat hebben ze geleerd? Wat zit er in? De Cito-toets doet een veel groter beroep op hun inzicht. Aan de ene kant is het natuur lijk goed om te zien wat een kind kan, maar je wilt ook graag zien wat het nu eigenlijk weet". Het inzicht van de leerlingen wordt vooral getoetst in de in- formatieverwerkings-opgaven. De Graaf: „Dat onderdeel was voor ons geheel nieuw. In de Leidse toets bleef het bij reke nen en taal. Bij informatiever werking krijgen de leerlingen pittige teksten met vragen die nog^ wat inzicht in het verhaal eisen. De meeste vragen gaan dan ook over de tekst in zijn ge heel. De kinderen moeten het hele verhaal begrijpen voordat ze de vragen kunnen beant woorden. Voor vier teksten krij gen de kinderen veertig minu ten, en dat is soms best krap". Met de gierende zenuwen blijkt het bij de meeste leerlin gen nogal mee te vallen. Wan neer ze klaar zijn met een on derdeel. mogen ze een strip boek gaan lezen. Gezien de ho ge stapels strips op sommige ta feltjes hebben de kinderen wei nig moeite met de toets. „Ik heb ze ook heel duidelijk gezegd dat ze niet zenuwachtig hoeven te zijn", vertelt de Graaf. „Voor de meesten staat het schooladvies al vast. Van de toets hangt dus niet zoveel meer af'. Doorslag Naar welke school de leerling gaat, hangt af van de uitslag van de toets en het oordeel van de school. Als die twee niet over een komen, dan geeft het oor deel van de school de doorslag. Volgens ambtenaar N. Ober is het regel dat wanneer het oor deel van de school overeenkomt met de uitslag van de toets, er niet wordt afgeweken van het Schoolkeuze is vaak al eerder gemaakt advies. De leerling wordt dan op andere scholen gewoon niet toegelaten. ..De toets was een makkie", zegt Bart. Maar ja, Bart wil naar het Stedelijk Gvninasium. Hij be aamt dan ook dat hij een knap pe kop is. „Zijn kop is niet knap, alleen wat erin zit!", roept de gangmaker van de klas. Er wordt hard gelachen. Martijn is het niet helemaal met Bart eens: „Informatieverwerking vond ik best moeilijk". Van veel kinderen krijgt hij bijval. De stemming slaat om in concentratie als nieuwe ant woordformulieren worden uit gedeeld. De kinderen moeten heel duidelijk hun naam, num mer en school vermelden. Wan neer de leraar de opgaveboekjes uitdeelt, drukt hij zijn leerlingen nog eens op het hart de tekst vooral goed te lezen voordat ze aan de vragen beginnen. Daar na zijn de kinderen niet meer af te leiden. Zelfs niet door de fo tograaf. Leerlingen van 38 basisscholen in Leiden bogen zich dinsdag en donderdag over de Cito-toets. Op de foto concentreren scholieren v paal zich op de vragen. fo r< LEZERS SCHRUVEN Eindelijk duidelijkheid over hoe er wordt gedacht over de wijk Noord in Leiden. Zaterdag kon men in deze krant lezen hoe mevrouw Guittet van woning bouwvereniging De Sleutels een toekomstig Leidenaar het ad vies gaf niet in Noord te gaan wonen vanwege de gettovor ming van allochtonen. Fijn om te horen als bewoner van deze wijk. Wordt deze mevrouw nu ook beschuldigd van discriminatie of racisme of is dit alleen voor behouden aan de bewoners van deze wijk? Want zij mogen zelfs geen vraag stellen in die rich ting. Vorig jaar bij de eerste ver gadering over de sociale ver nieuwing vroeg een bewoner aan de voorzitter waarom er zo veel allochtonen in de wijken De Kooi en Noord worden ge huisvest. De man werd gelijk op zijn vingers getikt, .hij mocht niet van die onfrisse vragen stellen. Wethouder De la Mar wist daar nog aan toe te voegen: „In Was senaar wonen ook veel buiten landers, daar komen nooit klachten vandaan". Maar het mag gek klinken, ik zou per soonlijk toch liever in Wasse naar wonen, de huizen staan daar wat ruimer en er is ook een pietsje meer groen. Mocht mevrouw Guittet gelijk hebben en is er inderdaad een getto in de wijk dan zijn de ambtenaren en politiek er ver antwoordelijk voor. Zij moeten de signalen uit de wijk oppak ken en niet gelijk met het woord discriminatie op de proppen komen. Eens in de vier jaar zijn zij verontrust over de lage op komst bij de verkiezingen, maar hierna gaan ze snel over tot de orde van de dag. Maar mocht Guittet zich ver gissen en is er geen getto in.de wijk, dan heeft Noord opnieuw een stempel gekregen. En dat is een slag in het gezicht van de bewoners en wijkcomités die met de steun van goedwillende ambtenaren en met succes de wijk uit het dal hebben gehaald. Mevrouw S. van Noort-Piket Van der Duynstraat 11 Leiden 'Swinging Endegeest'? Schuilt er niet een tegenstelling in deze naam? Modern dansen in het psychiatrisch ziekenhuis op de grens van Leiden en Oegstgeest waar men toch in de eerste plaats mensen tot rust wil brengen. Als het aan de organisatoren ligt niet want, 'Het is allemaal zo gek nog niet in Endegeest' en dat wordt aanstaande donderdag bewezen. „Kom maar eens kijken, want het is inderdaad zo gek nog niet. Als de dansavond eenmaal op gang is, zie je de verschillen echt niet. De jonge patiënten zijn erg enthousiast, willen graag dansen en uit hun dak gaan". Aan het woord is Yolanda van Hees, activiteitenbegeleidster bij Endegeest en zij daagt iedereen tussen de ongeveer twintig en veertig jaar uit om te komen. Van Hees vond dat er voor met name de jongere patiënten te weinig werd georganiseerd. Tenminste, ten opzichte van de oudere bewoners. „Er is duidelijk een vraag van jongeren naar meer activiteiten, en muziek en dansen, dat slaat altijd aan", aldus van Hees. Gekke-house (2) Daarom ontstond het idee om zogeheten swingavonden te houden. Niet alleen voor jonge bewoners van Endegeest möar ook de verstandelijk gehandi capten die deels zelfstandig wo nen en het liefst ook met jonge ren van buiten. Er werd eens gekeken of er bandjes waren die wilden komen spelen. Voor een appel en een ei moest dat, want het budget was beperkt. Maar tot verbazing van Van Hees meldden zich al na een schriftelijke oproep een aardig aantal redelijk professionele 'amateurbands'. Voor de ko mende maanden is 'Swinging Endegeest', dat steeds plaats grijpt op de laatste donderdag van de maand, al volgeboekt. Donderdag speelt 'Rat, Bat en Blue' uit Leiden die al liet weten het een uitdaging te vinden. Volgende maand staat de groep 'Seabreeze' en in april 'Gelly Red' op het programma. Het feest kan beginnen. Gekke-house (3) „Een paar jaar geleden is het zelfde al eens geprobeerd. Toen speelde de band 'Te Gek' die bestond uit patiënten van Endegeest. Het was er erg druk maar plannen voor een vervolg, raakten in het slop", blikt Van Hees terug. Vlak voor de kerst werd het opnieuw geprobeerd. - Wederom succesvol maar met de integratie wilde het maar niet vlotten. „Mensen van buiten kunnen op zo'n avond toch een goede blik Een 45-jarige man uit Dinteloord is gistermiddag om kwart over twee aangehouden wegens brandstichting in het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Hij eiste inzage in een oud dossier De man had een plantenspuit met benzine gevuld en stak met be hulp daarvan de vlam in een aantal dossiers Hij dreigde ook i\m-< medewerkers in brand te steken Bij zijn aanhouding kreeg hij last van zijn hart. Hij werd na het A/.L. gebracht. Op advies van de go meente-arts is besloten de de man niet in te sluiten. Wel is prot verbaal opgemaakt. een 58-jarige man 's nachts in zijn slaap overvallen. De man verdedigde zich en zag na een worsteling kans de twee zrjn huls uit te werken Zij vluchtten toen met een boot over de Ou de Rijn. Op 7 mei was tegen midder nacht een bejaarde bewoonster van de Irenestraat het slachtof fer. Zij werd in de huiskamer in haar slaap door twee mannen gestoord, die vervolgens haar nuis overhoop haalden. Bij de dvervallen werd niets meegeno- Twee broers uit Leiden van 23 en 29 jaar oud zijn aangehou den omdat zij vorig jaar op 30 april en 7 mei inbraken zouden hebben gepleegd in woningen aan de Lage Rijndijk en de Ire nestraat werden gepleegd. Zij hebben slechts gedeeltelijk be kend. Een politiehond werd in gezet om de inbraak aan de I.a- ge Rijndijk, waar een van de mannen een handschoen ach terliet, te kunnen bewijzen. Aan de Lage Rijndijk werd VRUETUD Volksdansen Slichting FETA begint in februa ri met nieuwe lesgroepen voor kinderen en jonge volwassenen. Moderne danssoorten uit diver se landen in klein-Azië en het Middellandse zeegebied komen aan de orde. Voor informatie: 071-215650 Joppensz Buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat ba houdt vanavond februari een bingo mei vele pri|/ni. I HUI vang is 20.15 uur. De bingo is om 23.00 uur afgelopen. Klaverjassen Muziek- en showband Concor dia houdt zaterdag 22 februan een klaverjas- en sjoelavond in het verenigingsgebouw aan de Langegracht 61. Aanvang 20.00 Houtblazers De streekmuziekschool houdt zaterdag 22 februari een ensem- bledag voor amateur musici op fluit, hobo, klarinet, fagot of hoom. De deelnemers worden naar speelniveau ingedeeld. Vooi Mm htingen: 071 141041 Wandeltochten over 5. 10. 15 25 en 40 kdlomtrf door de duinen. I)c routes gan door Boswachterij Noordwijk. Inschrijving van 9.00 tot 14 00 uur aan de start bij café restau rant De Duinpoori (langrvcl derlaan 22). IVN Het IVN-Leiden houdt op zon dag 23 febmari een voorjaar*»' wandeling in de Leidse I lont. Vertrek om 14 uur vanaf hel Koetshuis bij de boerderij. Duur anderhalf tot twee uur Ook be gint het IVN binnenkort mei een korte duincursus op drie woensdagavonden en drie za terdagochtenden Kosten 23 gulden Inl. 174175 (voor 8.30 uur of tussen 17-19uur). Ma tik) Drumfanfare Matilo houdt o|f zondag 23 februari (10.30 14.30 uur) een rommelmarkt rij buurthuis Matilo aan de /aansi: traat 12b. Rommelmarkt De Franciscusband leiden houdt aanstaande zondag 23 fe bruari een rommelmarkt in het clubgebouw aan dc Maze wineïsteeg (achter de schouw burg) De markt duurt van 9 Ml tot 22. 00 uur. Van de opbrengst worden nieuwe instnunentert gekocht. AGENDA VRIJDAG 21 FEBRUARI lmm 8>ngo t>i Buu*1tij»s Comers Joqpe*u. (va ?0 15 tot 2300 uur SfOtfen rr coripelfl* ki«vtr jAWenb-lSpWtuifWPP.R'rigStWW- serf C n B'uawö 2. «"vang 20 15 uur ZATERDAG 22 FEBRUARI letöfn tri SfOeiAvoftd txj ConconJu m N-lCiubg«>tiouw. LangegracW 61. Mn- t»rg 20 00 uw F.o»ip ii-xh Cabarei F«irv»l. La»öw v HouwtMf. WNang ?0 15 uu' Yolanda van Hees, een van de organisatoren van 'Swinging Endegeest'. in de wereld van de psychiatrie werpen, en de patiënten krijgen zo meer omgang met anderen somt Van Hees wat voordelen Gekke-house (4) Aanstaande donderdagavond van acht tot elf is het zover in de grote zaal naast de hoofdingang van Endegeest. Van Hees hoopt op 'spontane gezelligheid' en volgens haar zal het aan de pa tiënten niet liggen. Hét grote probleem bij het houden van de swingavonden blijft echter mensen van buiten 'zo gek' te krijgen om aan deze toch aardi ge bedachte vorm van integratie mee te doen. Want. hoe zeg je dat nou, 'ik ben gisteren flink wezen stap pen, in Endegeest'. Zo'n uit spraak eist toch een korte ver klaring. Want wie denkt er bij een leuk avondje uit nu aan de Endegeesterstraatweg. Van Hees heeft daar een korte oplossing voor: „Je moet het ge woon zo zien. Er speelt een band en ik heb zin in een gezel lige avond. Dus, laat ik daar eens gaan kjjken in plaats van dc gebruikelijke kroeg op de hoek". (LL) Roy Kloppw tct Loman t Dobbegaarde Het is onverantwoord dat er door lange procedures niks aan de galerijen in de Dobbegaarde wordt gedaan. Tenslotte is er een gezamenlijke verantwoor delijkheid van gemeentebestuur en de Woningbouwvereniging Leiden. De bewoners hebben er geen enkele schuld aan, en zijn zeer teleurgesteld in hun woon comfort. Is er geen weg te vinden die tot een snelle oplossing leidt van dit inmiddels onaanvaard bare probleem? Wanneer de ge meente, woningbouw en de be woners nu eens tot overeen stemming komen: ieder neemt een derde deel van de kosten op zich, dan is het ook aanvaard baar voor de bewoners. Zes gulden per maand voor iets waar je niets mee van doen hebt is te veel. 1,50 tot 2 gulden per maand is het waard voor de veilgheid en het is op te bren gen. C.W. Kistemaker Etta palmstraat 120 Leiden W. de Zwijgerlaan Naar aanleiding van het ongeval op de kruising Willem de Zwij gerlaan/Gooimeerlaan vorige Ik weet dat er vage plannen bestaan om een voetgangers- en fietstunnel aan te leggen ter hoogte van de hoek Mamix- straat. Belachelijk en geldver- kwistend, temeer daar er vrijwel geen gebruik wordt gemaakt van het tunneltje ter hoogte van de Kooilaan. En zeker niet door voetgangers. Geregeld zie ik mensen ille gaal oversteken tussen de be planting door. Dit kan gemak kelijk worden opgelost door pa len onderling te verbinden met prikkeldraad. Een frequentere snelheidscontrole zou ook geen kwaad kunnen, evenals wat borden met 'dit is een groene zone'. G. Alkemade Wilem de Zwijgerlaan 16 Leiden week vrijdag, het volgende. De verkeerslichten op deze kruising worden het hele weekend bui ten werking gesteld. Wat levert dat niet voor uiterst gevaarlijke situaties op. Zie hier het resul taat. Leed, veel schade enz. Zijn de verantwoordelijken zich wel bewust van de geva ren? Het is bekend dat verkeers lichten niet alle ongelukken kunnen voorkomen maar als je ze hebt, moet je ze ook opti maal gebruiken. De Willem de Zwijgerlaan is een van de druk ste en gevaarlijkste verkeerswe gen in Leiden. De Willem de Zwijgerlaan: één van de gevaarlijkste en drukste wegen in Leiden. foto wim diikman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15