Leiden 'Ik zal niets meer uit de tuin eten' 'Ik wil geen stinkding in Leiden' Protesttocht tegen vlees Stickers tegen reclame worden gerespecteerd Psychiatrisch patiënt moet flat verlaten Verbod op asbest bij nieuwbouw en renovatie Vrijdag *21 februari 1992 13 NIEUWSLIJN Korenavond in De Menswording Vijf koren zingen vanavond kerkliederen in de Leidse parochie De Menswording. De Leidse Petruscantorij. het Jongerenkoor en het Dameskoor van De Menswording, het Oegstgeester Capella Pro Cantibus en het gezamenlijke Dames- en Herenkoor van De Menswording zingen Gregoriaanse en eigentijdse kerkmuziek. Het thema van deze 'korenavond' is 'De koormuziek in onze huidige liturgie'. Het jubilerende Dames- en Herenkoor van de Menswording heeft de Korenavond georganiseerd. Aanvang 20.00 uur. Rechtswinkel uit telefoonboek De Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg heeft een nieuw telefoonnummer: 141516. De rechtswinkel, die zich inzet om de rechtspositie van sociaal-economisch zwakke groepen te verbe teren. werkt nog.aan een campagne om de bekendheid van dit nummer te vergroten. Die campagne is nodig omdat door een misverstand het nieuwe telefoonnummer niet in het jongste te lefoonboek is opgenomen. De Rechtswinkel vreest dat zijn be reikbaarheid daardoor aanmerkelijk is gedaald. Twee milieugroepen houden morgen eenprotesttocht door de binnenstad tegen het over vloedige gebruik van vlees. Tij dens de demonstratie leggen ze bij vijf slagerijen een krans. De optocht begint om 14.00 uur in het Van der Werfpark en eindigt bij De Burcht. De twee milieugroepen Milieu Aktief en de Vereniging Milieudefensie menen dat de hoge vleesconsumptie niet al leen leidt tot ziekten, maar ook onnodig veel dierenleed en milieuvervuiling met zich mee brengt. De bio-industrie met haar enorme mestoverschotten is volgens de groepen daar het ernstigste voorbeeld van. Bo vendien worden in een aantal Derde Wereldlanden tropische regenwouden verbrand om vee voer te kunnen verbouwen. leiden «gertvisser De gemeente heeft met de ver spreiders van reclamedrukwerk afgesproken dat stickers tegen ongewenst reclamedrukwerk voortaan zullen worden geres pecteerd. Wanneer de versprei ders, de PTT en enkele particu liere bedrijven, zich daar niet aan houden, heeft wethouder H. de la Mar verdergaande maatregelen aangekondigd. De la Mar heeft gedreigd met een wijziging in de APV waar door de verspreiders strafrech terlijk kunnen worden vervolgd wanneer zij de stickers negeren. Zij kunnen dan een fikse boete of zelfs gevangenisstraf krijgen. Nog voor de zomer zal de ge meente bekijken of zo'n maat regel nodig is of dat de versprei ders zich houden aan de nu ge maakte afspraken. Momenteel zijn er twee stickers tegen reclamedrukwerk in om loop. De rode sticker, verkrijg baar op het stadhuis en het stadsbouwhuis, geeft aan dat reclame niet welkom is in de brievenbus. Op de postkantoren Brand Fonnido smeult aan Rijndijk verder De brand bij bouwmarkt Formido aan de Hoge Morsweg - ruim een maand geleden - smeult verder aan de Rijn dijk. Op daken, in tuinen en langs opritten en stoepen liggen flinters asbestcement, afkomstig van het dak van het bedrijf. Een speelveldje is afgezet met hekken: Stop, asbest! „Het spul zit overal", zegt bewoonster C. Westgeest, „Ik heb alle prei uit mijn moestuintje weg kunnen gooien. Ik zal voorlopig niets meer uit de tuin eten. We hebben nog geluk gehad dat het zo vochtig is. Als het gaat stuiven, is dat spul levensgevaarlijk." leiden erik basseuer kan binnenkort een zwarte stic ker worden verkregen die aan geeft dat behalve de gewone re clame, ook huis-aan-huisbladen niet op prijs worden gesteld. Probleem is dat velen wel die bladen, maar niet de reclame willen ontvangen. Aan de zwar te sticker hebben zij niets terwijl de rode niet voldoende blijkt omdat reclame vaak wordt in- gevouwen in het huis-aan-huis- blad. Afgesproken is nu dat be woners die de rode sticker op de voordeur hebben geplakt, wel de huis-aan-huisbladen ontvan gen waarin reclame is gevou wen. De verspreiders van het drukwerk zijn niet bereid de re- clamekrantjes uit de krant te verwijderen. Wanneer de zwarte sticker op het postkantoor wordt afge haald, wordt ook naam en adres van de 'gebruiker' genoteerd en opgeslagen in een landelijk re gister. De la Mar hoopt dat wanneer er maar voldoende zwarte stickers worden aange vraagd, uitgevers van reclame genoodzaakt zijn hun oplage te verminderen. De gemeente is veel te laks op getreden, vinden de bewoners van de Rijndijk. Woensdag kre gen zij een brief waarin een on derzoek werd aangekondigd naar de stukjes asbest die waren aangetroffen. Ondertussen kun nen zij de scherfjes maar beter laten liggen. Zelfs het vegen van de stoepen wordt ontraden. Direct gevaar leveren de scherfjes niet op. Asbest is pas gevaarlijk wanneer vezels vrij komen en worden ingeademd. Maar de gemeente neemt geen enkel risico. A. van der Heijden, die boven de smederij pal tegenover de voormalige Formido-vestiging woont, staat de brand van za terdagochtend 11 febrauri nog helder voor ogen. Hij zag de vonken over zijn huis zweven. „Het was een compleet vuur werk. Je kon niet eens buiten staan zonder die rotzooi op je hoofd te krijgen. Er was toen weinig wind, maar door de hitte stegen de deeltjes hoog de lucht in en kwamen ze bij ons te recht. Er moet ontzettend veel troep in de Rijn terecht geko men zijn. De volgende dag zijn ze het water direct gaan door spoelen." Van der Heijden deed overi gens niet erg moeilijk over het asbest. „Ik heb gewoon de hele handel opgeveegd en wegge gooid. Maar het blijft geen pret tig idee." Ziek Een andere bewoonster denkt dat er veel meer aan de hand is dan de gemeente wil doen gelo ven. „Mijn kinderen, die bijna nooit ziek zijn. hebben al weken last van hoofdpijn, benauwd heid en misselijkheid. Zelfs de hond is ziek. De gemeente heeft dat grasveldje nu wel afgezet, maar mijn kinderen hebben daar wekenlang ongehinderd kunnen spelen. Ik zeg niet dat het asbest de oorzaak is, maar wat ligt daar in zo'n bouw markt: lijm, verf, spaanplaat, plastic. Ook niet erg gezond al lemaal." Milieuambtenaar G. in 't Veld heeft een simpele verklaring voor het late optreden van de gemeente om het asbest op te ruimen. „We hebben afgelopen vrijdag pas een melding van de bewoners binnen gekregen. Toen hebben we onmiddellijk een onderzoek op touw gezet. Dus ik zou zeggen: sneller kan het niet." Toch kwam er al in januari een melding van een bewoner binnen. „Die tip hebben we na getrokken, maar dat verhaal bleek niet te kloppen." Het ar gument dat de gemeente direct na de brand zelf een onderzoek had moeten instellen, wijst In 't Veld van de hand. „Volgens de brandweer bestond er geen ge vaar voor de omwonenden. Op dat moment heeft ons onder zoek zich beperkt tot de directe omgeving van de bouwmarkt. De verantwoordelijkheid van de gemeente als hoeder van de burgers heeft natuurlijk ook zijn grenzen." Klus Plaatsvervangend brandweer commandant J. Baardscheer zegt dat de brandweer pas na de brand ontdekte dat het dak asbest bevatte. Direct na de brand heeft het onderzoek van de brandweer zich geconcen treerd op de giftige stoffen die in de bouwmarkt waren opge slagen. Aan het asbest werd door de brandweer verder geen aandacht besteed. Medewerkers van milieu ontdekten twee da gen na de brand wel deeltjes as best op het terrein van For mido. Volgende week woensdag is het eindrapport over de inspec- Stop Asbest! Het speelveldje het gras waren gevonden. tie van de buurt klaar. Dan gaat de gemeente bekijken op welke wijze het asbest zal worden op geruimd. Wanneer met de schoonmaak kan worden be gonnen is nog niet bekend. In 't Veld: „Het lijkt een omvangrijke klus te worden. Het asbest zal waarschijnlijk verwijderd moe ten worden door een gespeciali seerd bedrijf. Zoiets is natuurlijk duur. Wat mij betreft beginnen we zo snel mogelijk, maar we moeten eerst een goed beeld hebben van de kosten." „Bloembakken en lege bierflessen door de ruiten gooien van zijn woning waarin een ongelooflijke stank hangt, open vuur maken in de kamer, midden in de nacht viool spe len en overdag kinderen uit de buurt lastig vallen onder het uiten van de meest grove s<^iuttingwoorden." Advocaat J. Langeraar kwam namens de Leidse woningbouwvereniging 'De Sleutels' tegenover de Haagse rechter bijna woorden tekort om het gedrag te beschrijven van een 42-jarige bewoner van een fiat aan de Buf ferkade in Leiden. Ook al omdat verschei dene huurders uit de flat hun woning drei gen op te zeggen, eiste De Sleutels dat de man, een psychiatrisch patiënt, de flat ont ruimt. Hij verblijft nu op last van de recht bank voor zes maanden in een inrichting. De advocaat had zo'n dertig handtekenin gen van buurtbewoners bij zich om zijn eis kracht bij te zetten. Hij benadrukte dat de Leidenaar zijn kan sen had verspeeld. De politie kwam er de afgelopen jaren al diverse malen aan te pas. Ook werd ooit met hulp van een wijkagent en een maatschappelijk werker een 'grote schoonmaak' gehouden in de uitgeleefde woning. Na verloop van tijd bleek de man, die aan schizofrenie lijdt, echter steevast te rug te vallen in zijn oude patroon. De raadsman van de gedaagde, mr. P. van Kooij, is bang dat zijn cliënt na een ont ruiming gedwongen is tot een zwerversbe staan; „Dat zie je steeds vaker met psychia trisch patiënten, ik denk dat noch meneer zelf, noch de maatschappij daarmee ge- diendis." Hoewel hij nog niet tot een uitspraak kwam, stak de president niet onder stoelen of banken dat een ontruiming wel degelijk moet plaatshebben. Uitspraak over twee weken. Leiden Zuid-West stond vorige zomer op z'n achterste benen vanwege het plan om aan de Voorschoterweg een afvalscheidirigs- en composteringsfabriek te bouwen. In Europa staan alleen in Frankrijk en in Denemarken installaties die op een dergelijke manier huisvuil verwerken. Een miniserie over de vuilfabriek, die voor honderden Leidenaars een nachtmerrie is, maar voor vele Fransen een mooie droom, die is uitgekomen. Vandaag het laatste deel: De beslissing. LEIDEN. JANET VAN DUK Als je met acht mensen in een klein vliegtuigje door het lucht ruim zweeft, ergens tussen Rot terdam en Kopenhagen, dan voel je je een beetje alleen op de wereld. De situatie is tekenend voor milieuwethouder Hans de la Mar, die niet geheel op zijn gemak met het kleine kistje van Air Tulip naar Denemarken vliegt om daar de hypermoder ne vergistingsinstallatie in Hel- singer te bekijken. „Ik ben een van de weinige bestuurders die in vergisting gelooft", zegt hij. Hoe waar deze woorden zijn bleek begin deze week weer, toen het Afvalstoffen Overleg Orgaan (AOO) zijn programma voor de vuilverwerking in de ko mende tien jaar presenteerde. De adviescommissie voor de rijksoverheid plaatst nog veel kanttekeningen bij de methode van vergisting, waarbij orga- nisch materiaal in grote tonnen wordt verwerkt tot biogas en compost. We moeten maar niet al onze hoop daar op vestigen, en nieuwe verbrandingsinstalla ties blijven bouwen, stelt het AOO. De la Mar is niet helemaal al leen, bij hem in het vliegtuig zit ten onder anderen twee pro jectmanagers van de Proav, het provinciale afvalverwerkingsbe drijf. Ze zijn dan wel geen be stuurders, ze steunen hem wel. Het tweetal ziet de milieu-effec trapportage die in april ver schijnt met vertrouwen tege moet. Daaruit moet blijken of een afvalscheidings- en com- posteringsinstallatie aan de Voorschoterweg of achter be graafplaats Rhijnhof kan wor den gebouwd. Botlek Het Centrum voor Energiebe sparing en TNO zetten in het rapport de milieu-effecten van verbranden tegenover die van scheiden en vergisten. Verder gaat het onderzoek in op vraag of een dergelijk project finan cieel haalbaar is. Het belangrijk ste hoofdstuk in het rapport gaat echter over de plaatselijke effecten. De gevolgen van de in stallatie op het water, de bo dem. De herrie die de fabriek veroorzaakt, de stank. „Daar zijn we het bangst voor", geeft Jack Kuin van dë Proav toe. „Het is geen pro bleem om aan te tonen dat het financieel kan en beter is voor het milieu. Maar voor elke in stallatie die afvalstoffen ver- Iv 'v'r- Het terrein aan de Voorschoterweg. waar de gemeente Leiden een afvalscheidings- en vergistingsinstallatie wil bouwen. Op de achtergrond de flats aan de Apollolaan. foto wim dukman werkt, vormen de lokale effec ten het grootste probleem",De stank vormt eigenlijk het enige risico", meent Ton Jacobs, eveneens werkzaam bij de Proav. Hij zegt het op de terugweg naar Nederland, als hij net de wat zure lucht op het fabrieks terrein in het Deense Helsinger heeft geroken. Inmiddels is ge bleken dat de grote boosdoener daar de grote pijp is geweest, waarin een waakvlam brandt. De pijp staat er uit veiligheids overwegingen. Wordt in de fa briek te veel biogas geprodu ceerd of gaat er iets mis, dan kan de vluchtige stof ontsnap pen 'via deze pijp. Er was die middag iets kapot, zodat steeds vlagen stank vrijkwamen. „Typisch een kinderziekte", vindt Kuin. Over dergelijke pij pen en waakvlammen maakt hij zich geen zorgen. „De hele Bot lek staat er vol mee. Overdekt Overigens blijken zowel de De nen als de Fransen zich minder druk te maken om de stank dan de Nederlanders. Maar in Dene marken en Frankrijk staan de fabrieken ook op industriege bieden, ver van de bewoonde wereld. Opvallend zijn de bord jes die de weg naar de installa ties wijzen. 'l'Usine de méthani- sation' heet de scheidings- en vergistingsfabriek in Amiens. Biogasanlaeg. noemen ze 'm in Helsinger. Niks vuilfabriek, gas fabriek wordt-ie genoemd. Het is de bedoeling dat de fa briek in Leiden of Oegstgeest helemaal overdekt wordt. Een goede afzuiging met onder meer heel grote biogasfilters moet ervoor zorgen dal de om wonenden niets, maar dan ook niets niiken. „Zo'n installatie is natuurlijk nooit helemaal dicht. Op het teiTein zelf mag een heel lichte stank waarneembaar zijn, maar daarbuiten moet die geur weg zijn", vindt Jacobs. De twee Proav grijpen echter heel goed de be denkingen van de omwonen den, die totaal 600 boze brieven naar de gemeente Leiden stuur den. „Ik zou zelf ook op mijn achterste benen staan als ik hoorde van dergelijke plannen Maar als het om een autospui terij zou gaan, zou ik nog veel kwadei worden, 0m ova een broodbakkerij maar helemaal niet te spreken", zegt Kuin. Bang voor het gas hoeven de Leidenaars niet te zijn. volgens de Proav. Het biogas wordt on der zo'n lage druk bewaard, dat explosies zijn uitgesloten en er geen risico's zijn als er een lek in de ketel komt. „Dan wordt het onmiddellijk verdund." Wethouder De la Mar gelooft nog steeds in de nieuwe afval verwerkingsmethode. „Maar ik wil niet zo'n stinkding". wijst hij nog eens op de absolute voor waarde dat de omwonenden geen last mogen hebben van de fabriek. LEIDEN GERT VISSER De gemeente leiden gaat een \erbod instellen op het p bruik van asbest bij nieuw bouw- en renovatieprojecten. Dit verbod wordt in de bouw verordening opgenomen. Vooruitlopend daarop heeft Leiden zichzelf verplic ht geen asbest meer toe te passen in gemeentelijke gebouwen. De gemeente gaat hiermee een stap verder dan de rijks overheid die op dit moment alleen het gebruik van bepaal de soorten asbest heeft verbo den. Volgens A. van den Berg van de afdeling milieu van de gemeente komt het dan ook nog steeds voor dat asbest in de woningbouw wordt ge bruikt. De gemeente is bovendien van plan een contract te slui ten met een aannemer opdat partitulieren goedkoper asbest uit hun woning kunnen laten verwijderen. Voorzover het om hmtrwoningen gaat is de eige naar vauk verplicht om op zijn eigen kosten de gevaarlijke stof te verwijderen. Veel men sen hebben echter nog vloer bedekking liggen waarin as best is verwerkt. De verwijde ring daarvan door gespeciali seerde vaklui kost vaak dui zenden guldens waarmee het risico bestaat dat mensen om kosten te besparen zelf de vloerbedekking weghalen. Dat brengt grote gevaren voor de gezondheid m«J zich mee. Het inademen van asbest-vezels is zeer schadelijk. Stofzuiger Ook wordt onderzocht of er methoden zi,n WSail hct-zelvers op veilige wijze het spul uit hun woning kunnen halen. Daarvoor moet een spe dale stofzuiger worden inge zet die de stofdeeltjes vum houdt in plaats van ze de lucht in te blazen zoals gewone stof zuigers doen. Bekeken wordt of het mogelijk if deze appara tuur aan particulieren te ver huren. Van den Berg „We hopen dat er een landelijke steunrr geling komt voor mensen die asbest-houdende vloerbcdek king willen verwijderen. I)c gemeente heeft hiervoor geen geld beschikbaar." Deze v\ock bepaalde de rechter dat de fa brikant van de vloerbedekking niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de kosten van verwijdering. Een aantal wo ningbouwverenigingen ver plichten de huurders om as best houdende vloerbedekking te verwijderen wanneer de woning wordt verlaten. De maatregelen die de ge meente wil nemen, staan in di asbestnota die deze week door B en W werd vastgesteld. Hei is de bedoeling ren aantal maatregelen ai op 1 iuni van dit jaar definitief van kracht te laten worden. (cm) Computer Marketing Associatie BV Bezoek de open dagen 27 28 februari /Exact Software Doorlopende demonstratie Exact Software voor Financiële administratie Fakturering Voorraad Logistiek Management informatie Verkoopinformatie Relatiebeheer CMA/CENTRIC BV Haagse Sehouwweg 8b Leiden, naast Holiday-Inn. Tel 071-323626 Fax 071-769948

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13