Rtv show 'Stenen Tijdperk' is gigantische overgang Gemiddelde kijktijd stijgt nauwelijks De malle molen van Oprah AVRO begint met interviewreeks op Radio 2 Vrijdag 21 februari 1992 Redactie 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgev.ng HENK GEIST Ondanks explosieve groei van aanbod Jeroen Kosterman zo langzamerhand allround presentator bij KRO /-VENNEP INEKE V Hij is hij begonnen als presentator van de 'Zalige Liefdes- lijn' op zondagmiddag bij de KRO op radio 3. Daarna volg den de programma's 'Jonge Monden' en nu 'Het Stenen Tijdperk'. Jeroen Kosterman heeft bij de KRO behoorlijk carrière gemaakt. Maar van bekendheid wil hij niks weten. „En dat kan ook. Als radiopre sentator blijf je lekker ano niem. Niemand, die je aan houdt op straat met de vraag mag ik je handtekening. Nee, televisie zou echt niks voor mij zijn." De nu 27-jarige presentator draaide als kind thuis al met plaatjes en babbelde die aan elv* kaar. Met logisch gevolg was dat hij als tiener op schoolfeesten disc-jockey moest spelen, i spek dat hloedser pick-up onder de, ding plaatjes mee in de tas en ging op zo'n klasse-avond aan de slag." Groot was de vreugde bij Kos terman, inwoner van Nieuw- Vennep, toen in Haarlemmer meer een lokale omroep werd opgericht. Uiteraard meldde hij zien aan als disc-jockey en pre sentator. Dat heeft hij een aan tal jaren met veel plezier ge daan en al snel werden zijn ta lenten ontdekt door meer pro fessionele radiomakers. 'Echt' begon het allemaal bij joop van de Ende. ,,lk werd toen uitgeno- nen, oftewel de 'Dikke Blom berg', producer van het NOS- programma de 'Avondspits'. Blomberg spoorde hem aan de jingles op te sturen naar radio- omroepen. Kosterman voegde de daad bij het woord en stuur de zijn jingles naar de AVRO, Veronica en de KRO. ..Bij Vero nica heb ik een proefprogram- digd als stadion-speaker bij 'The way of Live Show' in de Ef- leling Ze hebben me toen echt in het diepe gegooid. Tussen de toestanden daar moest ik het publiek bezighouden. Ik kreeg een microfoon in m'n handen gedouwd met de woorden van: nou ga je gang maar. En het leuke was het ging." Jingles Voor de lokale omroep maakte Kosterman een hele lading jing les. En via diezelfde omroep leerde hij Ton Blomberg ken- ma gemaakt, overgebleven Wessel ter kreeg ik brief van Paul de drie kandidaten is ;ekozen. La- KRO een der Lugt, of ik spots en jingles voor ze wilde maken. Dat heb ik een half jaar gedaan. Paul was kennelijk zo tevreden, dat toen Jeanne Kooy- mans op vakantie ging, hij me vroeg 'De wakkere wereld' te presenteren." Dat ging blijkbaar goed, want nog maar enkele weken later werd Kosterman in het diepe gegooid met het programma 'De Zalige Liefdeslijn'. Het eer ste half jaar presenteerde hij het programma alleen, later kwam Marjolein Makranderer bij. Spataderen Het tweetal heeft regelmatig in een deuk gelegen om de liefdes problemen van de tieners. Mid dels brieven en telefoontjes stroomde het liefdesverdriet de studio binnen. Af en toe ging er wel eens wat mis, zoals die keer dat een oude dame de 'Liefdes- lijn' belde, met de mededeling dat ze zo'n last had van spat aderen. „Ze had dus het ver keerde nummer gedraaid. Ze CLOSE UP Oprah Winfrey, oftewel hoe verknipt is Unde Sam. Jeroen Kosterman: „Als radiopresentator blijf je lekker anoniem." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL In dit land zijn er nogal wat die zweren bij al wat leeft en groeit in de Verenigde Staten. In doen en laten werpen tal van Nederlanders zich graag op als fervente trendvolgers van Uncle Sam. zij het dat we in be paalde opzichten nog altijd en kele lichtjaren achter ons grote voorbeeld aanlopen, hier in Amerika's eigen Madurodam. Gelukkig maar. Toegegeven, politieke campagnes hebben hier de allure van een dorpse lobby die na veel kneuterig ge neuzel moet leiden tot iemands verkiezing in het bestuur van de lokale geitenfokvereniging. Maar je moet er toch niet aan denken dat ook hier de nieuwe minister-president ooit tevoor schijn komt uit een klef, circus achtig ballonnenfestijn, waar voor de eerste de beste Prins Carnaval zich tot het einde van z'n latijn zou doodschamen. Afgaande op de Oprah Winfrey- show loopt er een kronkel door de Amerikaanse samenleving. In de VS doen ze er werkelijk al les aan om te lijken op een on overdekt centrum voor psy chisch geknakten. Wellicht daarom ook dat zo ongeveer de helft van wat zich in de Verenig de Staten volwassen mag noe men geregeld op de sofa van de //inwc ligt. De Oprah Winfrey-show is de spiegel van het maatschappelij ke verkeer in wat eens het land van de onbegrensde mogelijk heden heette. Van krantenjon gen uitgroeien tot miljonair schijnt nog maar een enkeling gegeven, daarentegen deelt de malle molen aan de lopende band tikken uit. Menigeen loopt er ook rond met wat in de softe sector pleegt te worden aange duid als een verwrongen zelf beeld'. Al wie bij tante Oprah verschij nen. in elk geval geen walgelijk gezonden van geest. Want der gelijke types hebben veelal niet meer te melden dan dat ze zich happy voelen. En dan ben je als presentatrice, ook al heet je dan Oprah Winfrey, verdomd snel uitgepraat. Liever haalt ze dan ook de geblesseerden van de sa menleving naar de studio, daar zit een verhaal in. Neem maar de man en de vrouw die /k h ooit in de echt hebben laten verbinden, maar het al jaren niet meer met elkaar doen en elkaar ook anderszins compleet negeren. In de VS schijnen nogal wat van die moeders jochies rond te lo pen, die hun ma eigenlijk liever vinden dan hun vriendin. En daarover komt vriendin dan haar beklag doen. En dan zijn er natuurlijk ae incestueuze geval- moest Radio 'Romantica' heb ben en dat kon ik haar maar niet aan het verstand peuteren. Dus ga je toch maar even in op zo'n telefoontje. Niet bloedseri eus uiteraard, maar in de trant lend nou. Nu kunt u van de zo mer natuurlijk geen rokken dra gen." 'De speurtocht' vond Koster man een leuk onderdeel van de 'Liefdeslijn'. „Moet je je voor stellen. Belt er een meisje dat ze op 5 september vorig jaar in de trein van Amsterdam naar En schede zo'n leuke knul heeft ontmoet. Hij stapte in Hengelo uit en zij ging door naar En schede. Stom, maar ze was ver geten zijn adres te vragen. Ze weet alleen zijn voornaam: Wouter. Daarna geeft ze een be schrijving van die knaap en wij vragen dan of hij contact met ons op wil nemen. In veel geval len gebeurde dat en zo hebben we heel wat jongeren aan elkaar gekoppeld." Anderhalf jaar presenteerden Jeroen en Marjolein de 'Zalige Liefdeslijn'. Daarna werd het programma overgenomen door Jeanne Kooymans en Bert Vis ser. „Jeanne zat daar duidelijk niet op haar plaats. De luister cijfers zijn toen ook een paar procent gedaald. Rot voor Jean ne, maar ik voelde me er na tuurlijk wel lekker bij, dat snap je." Bij de KRO waren ze wel te vreden over het optreden van Kosterman. Daarom werd hij gevraagd om het nieuwe pro gramma 'Jonge Honden' te gaan presenteren. „Ik mocht doen waar ik zin in had van Van der Lugt. 'Als het niet goed gaat, roep ik je wel op het matje', zei hij. Nou dat is niet gebeurd. En het is, vind ik zelf, een leuk pro gramma geworden. Een hoop gekke dingen gedaan. Chinees in de studio gekookt en dan mochten de anderen van de KRO het afhalen en dat ging dan door een luikje net zoals bij de echte Chinees. We hadden er ook een knaap in die heel goed stemmen kon imiteren. Hij deed bijvoorbeeld Dolf Brou wers zó perfect na, dat we hem de vrouw van Dolf, Greet, heb- len: pa die het met dochter aan legt en zoon met moeder. Van zelfsprekend komt in de Oprah Winfrey-show ook de partner keuze ter sprake. Of liever het ongenoegen dat het prille geluk van jongeren bij ouderen kan veroorzaken. Pa die geen enkele kandidaat-schoonzoon goed genoeg acht voor dochter en ma die structureel elke door zoon in huis gehaalde meid als zijnde een ordinaire del afkeurt Bij Oprah Winfrey zijn ze allemaal te bezichtigen. En zonder uit zondering lopen ze leeg na een vraag van Oprah. Op zich is dat best opmerkelijk. Niet eens zo lang geleden was het in de Vere nigde Staten ondenkbaar dat een zwarte vrouw een talkshow kon dragen, laat staan dat blan- ben laten bellen. Die had niet in de gaten dat het haar Dolf niet Station 3 Toen kwam per 1 januari van dit jaar de horizontale zenderin deling. NCRV, KRO en AVRO gingen samen op in Station 3. Programma's verdwenen en het was ook afgelopen met 'Jonge honden'. Het door elkaar gooi en van de drie bloedgroepen is niet zonder slag of stoot verlo pen. „Mensen moesten pro gramma's gaan presenteren waar ze helemaal geen zin in hadden. Hubert vgn Hoof, 15 jaar bij de KRO, kreeg iets wat hij absoluut niet wilde. Meta de Vries is kwaad vertrokken, maar al met al vinden de baasjes dat de schade is meegevallen. Ze FOTO KIPPA kc Amerikaanse staatburgers bereid waren hun privéleven open en bloot bij een zwarte op tafel te leggen. Absoluut hoogtepunt tot dusver was de scheldkanonnade van. zeg maar. ma Sylvester Stallone. Birgit Nielsen, de ex-echtgenote van haar zoon. heette het doel wit. Niets deugde er van Niel sen. volgens ma Stallone, ze had nooit gedeugd en ze zal volgens ma Stallone ook niet deugen. Gelukkig had haar Sylvester dat was er we?een huwelijk over heen gegaan en zit zoontje nu ook met de gepakken peren van een forse alimentatie. Goh, wat een hysterische furie! Nee. dan had zij van Stallone liever gezien dat haar Sylvester hadden verwacht dat eenderde zou vertrekken en dat is niet ge beurd." Frits Spits bleef op zaterdag en maandag met zijn 'Avond- spits' bij de NOS van zes tot ze ven uur op zijn stekkie zitten. Het 'Stenen Tijdperk' verhuisde van maandag naar zondag en Kosterman nam de presentatie over van Jan Steenman. „Het is wel een gigantische overgang, m#ar hardstikke leuk. Eerst pre senteer je gekke programma's en nu zit ik bloedserieus te bab belen over pophistorie en draai ik de daarbij behorende platen uit de jaren zestig en zeventig." Het moeilijkste vond Koster man in het begin de teksten voorlezen. „Kijk alles gaat live, ook die spookrijder, die op de A 4 zit. Dan krijg je een telexbe richt onder je neus en dat moet Gerard van Putten het had aangelegd met Cher. Op haar beurt verklaarde ma Cher voor de camera dat ze dat ook wel gewild, maar helaas, Cher en Sylvester zagen elkaar niet zitten. Kunst en kunst, ofte wel de door anabolen samenge trokken spierbundels van Stal lone klikten niet met het para depaardje van de plastische chi rurgie. Er gaat geen Oprah Winfrey- show voorbij, of er komt een zieleknijper aan te pas. Zo'n ty pe dat ervoor heeft doorgeleerd begrip op te brengen voor alle steekjes die in bovenkamers loszitten. Het gaat meestal om zo'n bebrilde jongen met een gelaat, zó kleurloos dat-ie zich al jaren niet meer door de zon heeft laten beschijnen. En zo ie mand komt dan even vertellen waarom moeder al geruime tijd begerige blikken over de schut ting werpt richting buurman om daarna alle deelnemers aan het overspel een 'warme' schouder aan te bieden. Oprah Winfrey-show? Te gek voor woorden. Oftewel: it 's a mad, mad world bij Winfrey, al heeft het gewenningsproces ve le Nederlanders intussen ver trouwd gemaakt met de wonde re wereld van Uncle Sam. Beko men van de eerste verbazing over al die uitheemse toestan den daar acht nog maar een zeer beperkt percentage van het kijkersbestand de Oprah Win frey-show de moeite van het be kijken waard. Eens werd ze bij de VARA op prime-time aan kij kend Nederland voorgesteld, nu gebruikt RTL 4 haar 's middags en 's nachts als 'stopper', als programmavulling. De zakelijke benadering van de Luxemburg se onderneming kennende is het geruisloze einde van wat eens met veel tamtam werd aangekondigd nabij. Zet de sofa voor Oprah maar klaar. dan toch effe tussendoor. Het is wel zo dat ik er ontzettend veel van leer, niet alleen het serieus presenteren natuurlijk, maar vooral ook van de historie van de popmuziek. Dat vind ik prachtig, te weten waar de roots, de wortels van die muziek gelegen zijn." „Of de luisteraars het ook de moeite waard vinden? Geen idee nog. Ik zou willen dat er tienduizenden brieven met re acties op de nieuwe zenderin deling komen. Gewoon horen wat mensen van Station 3 vin den. Wij beslissen over waar de mensen naar 'moeten' luiste ren. Dat zou niet nodig zijn als de mensen hun mond opende den over wat ze wel en niet leuk vinden. Dus bij deze de oproep: stuur uw mening naar de om roepbazen." Ted Turner begint tekenfilmzender ATLANTA Reuter Nog dit jaar wil Ted Turner, de grote baas van de Amerikaanse nieuwszender CNN, beginnen met een tv-station dat 24 uur per dag tekenfilms uitzendt. De zender zal met ingang van 1 ok tober voorlopig alleen in de Ver enigde Staten te ontvangen zijn. Maar uitbreiding naar andere landen is mogelijk, zo is bij Tur ner Broadcasting Systems be kendgemaakt. Turner heeft on langs de rechten opgekocht van Hanna en Barbera-produkten, waartoe onder meer de Flintsto- nes en Yogi Bear behoren. Ook heeft Turner toegang tot het ar chief van MGM/UA, waar onder meer de filmpjes van Tom en Jerry te vinden zijn. STRIPS NUMEGEN TON NV MEUERMAN De gemiddelde tijd die een Nederlan der besteedt aan het kijken naar televisiepro gramma's neemt amper toe, ondanks het explosief gestegen aanbod aan zendtijd en zend gemachtigden. Dit blijkt uit een onderzoek van de commu nicatiewetenschapper drs. Va lerie Frissen, die hiermee vol gende week vrijdag hoopt te promoveren aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Tot 1987 beschikte de Neder landse televisie over slechts twee netten die alleen in de avonduren programma's brach ten. Pas sinds enkele jaren is in deze situatie verandering geko men. Er zijn meer middag- en nachtuitzendingen gekomen en Nederland 3 heeft zijn intrede gedaan. Buitenlandse zenders boden hun programma's aan. Toch steeg de kijk tijd amper. Van ge middeld 115 minu ten per dag in 1975 via 137 minuten in 1987 tot 145 minu ten vorig jaar. „Door de komst van RLT 4 is er een voorzichtige groei", vertelt Frissen, „maar de kijktijd houdt helemaal geen gelijke tred met het toege nomen aanbod. Vooral niet wanneer meegenomen wordt dat de beschikbare hoeveelheid vrije tijd, mede door de vergrij zing, flink stijgt." De Nijmeegse wetenschapper trekt hieruit de conclusie dat de Nederlander zich niet overgeeft aan massamedia. Zoals bijvoor beeld in de Verenigde Staten, waar het gemiddelde tussen zes en acht uur per dag bedraagt. „De publieke opinie in ons land vindt langdurig televisie kijken weinig zinvol. Het is hier nog steeds de gewoonte het toestel uit te schakelen als er visite komt. Lang televisie kijken wordt in onze cultuur heel ne gatief beoordeeld." Valerie Frissen maakt zich dan ook geen zorgen over de nadelige effecten van televisie kijken. „De wetenschap heeft daaraan veel aandacht besteed. Nieuwe vormen van ongeletter dheid zouden hiervan het ge volg zijn. Televisie-amusement is een ernstige bedreiging voor De AVRO zendt de komende maanden op vrijdagavond via Radio 2 een reeks interviews uit van AVRO radio- en/of tv-pre- sentatoren met hun favoriete gast, die bovendien de muziek keuze bepaalt. Titel van het pro gramma: Met mij valt te praten. Cees van Drongelen praat vanavond om vier minuten over negen met de directeur van het Westfriese museum. Ruud Spruyt. Volgende week is Her- de westerse cultuur. Kinderen wordt gewelddadig en crimineel gedrag aangeleerd door het kij ken naar televisiegeweld. Uit spraken die niet bewezen zijn en zeker niet van toepassing zijn op Nederland. Het pro bleem veelkijken is typisch Amerikaans." Andere cultuur Frissen, sinds november vorig jaar als universitair docente werkzaam bij de vakgroep com municatiewetenschap aan de VU in Amsterdam, gelooft niet dat de maatschappij in de na bije toekomst in de greep komt van de commerciële zenders. „Nogmaals, de Nederlandse cultuur leent zich daar niet voor. Bovendien zijn er steeds meer tekenen die erop wijzen dat het publiek verzadigd begint te raken van steeds meer van hetzelfde." Vooral aan de wijze waarop de reclame de huiskamers bin nenkomt ergeren ve len zich en wapenen ze zich ook tegen. Bekend is het zoge- naEimde 'zap'-ge- drag of het 'kanaal- zwemmen'. Met be hulp van de -af standsbediening ontwijken de kijkers de reclamebood schappen. ..Vooral commerciële sta tions baart het zorgen dat de kijkers er steeds meer toe nei gen reclameboodschappen niet netjes te consumeren zoals van hen wordt verwacht, maar dat ze die juist lijken te ontwijken." Het belang van hoge kijkcij fers is dan ook betrekkelijk, denkt Frissen. Reclamemakers willen hun boodschappen juist bij of in populaire programma's kwijt, maar als 'het grote pu bliek' deze beelden stelselmatig wegknipt, verliezen de kijkcij fers grotendeels hun waarde. Schokkende resultaten lever de de studie van Frissen niet op. „Wat ik ermee hoop te bereiken is dat men iets genuanceerder aankijkt tegen de veelkijker. Echte veelkijkers, zoals in de VS en Engeland, zijn er bij ons am per. Voor het onderzoek zijn duizend mensen geïnterviewd. Slechts twee daarvan keken ge middeld acht uur per dag, het normale gemiddelde in Ameri ka. De overigen gebruikten de televisie beduidend minder." man Broekhuizen (van AVRO's kinderkoor Jacob Hamel en Minjon) te gast. Andere namen van bekende Nederlanders die binnenkort te gast zijn in dit radioprogramma: Ellen Blazer (20 maart), prof. dr. PA Voute (17 april), Opland (24 april), Relus ter Beek (29 mei) en Hans Eysvogel (3 juli). De eindredactie is in handen van Gerrit den Braber. BOES 'Met mij valt te praten Nederlander kijkt 2,5 uur per dag

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10