Leidsch Dagblad Bouw blijft zieken volle loon betalen Duizenden op bezoek bij Infotheek 4 BEL: Bart Veldkamp: goud Israëlische tanks trekken Libanon binnen Mokerslag treft De Klerk in Potchefstroom Kiezers Punjab in ban dreigementen Sikhs Donderdag 20 februan 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39781 Losse nummers 1.50 Asbest Formido op de Rijndijk aangetroffen Ontslag dreigt voor 41 werkne mers van Sharp De Vries: Scho lingsbeleid bedrij ven deugt niet Geen krant ontvangen? 07I I6I499 mvr 1800-19 Muur Cao-onderhandelaars lappen wens De Vries aan hun laars In de bouw blijven de werkgevers de lonen van zieke werknemers volledig doorbetalen. De bouwnijverheid is de eerste grote bedrijfstak (230.000 werknemers) waar werkgevers en vakbeweging dat hebben afgesproken. Af gelopen nacht om half één bereikten ze een principe-ak koord over een nieuwe cao. •FOTO LOEK ZUYDERDUIN De duizenden bezoekers veroorzaakten veel overlast in de omgeving van de Infotheek. OPUK GPD Het akkoord voorziet verder in een loonsverhoging van 1,5 pro cent per 1 maart plus een com pensatie voor de gestegen kos ten van het levensonderhoud. Deze prijscompensatie komt dit jaar naar schatting uit tussen de 2,75 en 3,25 procent. De bouwwerkgevers en bon den gaan voorbij aan de oproep van minister De Vries (sociale zaken) om in cao's afspraken te maken die hoog ziekteverzuim afstraffen. Dat kan door af te spreken dat zieke werknemers hun loon niet volledig krijgen doorbetaald en vrije dagen kwijtraken. Al eerder negeerden de onderhandelaars voor enkele kleinere (bedrijfs-)cao's de wens van het kabinet om ziektever zuim af te straffen. Toch is er wel iets afgespro ken over het ziekteverzuim. Een commissie van werkgevers en bonden gaat maatregelen be denken die eind juni van kracht moeten worden. Het verzuim moet eind 1993 met zeker 1 procent zijn gedaald. Werkge vers en bonden denken dat dat lukt. Het ziekteverzuim in de bouw ligt nu op 12 procent. Wordt de doelstelling van eind LEIDEN EMIEL FANGMANN De eerste kijkdag van de inboedel van de failliete Infotheek in Leiden trok gisteren tussen de vijf- en zesduizend bezoekers. Zij veroorzaakten al vroeg op de dag files op de Plesmanlaan. Als ging het om een uitzon derlijke expositie stond voor de deur van het voormalige pand van Infotheek aan de Einstein weg een groot deel van de dag een lange rij wachtenden. Om iedereen een blik te gunnen op de failliete boedel van het computerbedrijf, werd besloten de kijkdag anderhalf uur te verlengen. Projectleider H. de Kok van Troostwijk Veilingen B.V. noemt de belangstelling 'bo ven verwachting'. Twee bewakingsbedrij ven hadden 25 man ingezet om toezicht te houden op de bijna 10.000 veilingstukken waaronder nr. 6666: het met leder beklede bureau van ex-eigenaar/directeur Wim van Leenen. Onder de kavels bevonden zich ook ruim 1.000 computers plus het complete fitness centrum van het bedrijf. Nieuwsgierigen kunnen nog tot en met dinsdag een kijkje nemen; vrijdagavond start de veiling, die een avond en vier hele dagen in beslag zal nemen, in het tegenover gelegen Holiday Inn. De goederen en meubels lagen voor het grootste deel gewoon op hun oude plaats in het Infotheek-gebouw dat in 1988 werd be trokken en op 1 november werd gesloten. Het was de bezoekers toegestaan om bijna alle ruimten te bezoeken. Wel werd zocht de directiekamers niet te betreden, maar dit verzoek werd massaal overtreden. Pagina Leiden: 'Het is toch om te janken, zoveel'. JERUZALEM AD CORRESPONDENT Israëlische militaire bronnen hebben vanmorgen bevestigd dat het leger operaties uitvoert ten noorden van de zogenoem de „veiligheidszone" in Zuid-Li- banon. Infanterie-eenheden zijn in de afgelopen nacht in ge pantserde personeelsvoertuigen naar de dorpen Kafra en Jater gereden, met de bedoeling lan- ceerplaatsen van Katusha-ra- ketten en „terroristencellen" op De bevolking van beide plaat sen is al afgelopen dinsdag te verstaan gegeven dat ze beter kan vertrekken. Tienduizenden inwoners van Zuid-Libanon hebben in de afgelopen paar dagen de wijk genomen naar het noorden, uit vrees voor een Israëlische invasie. 'Volgens een Israëlische mili taire bron wordt de operatie in de twee dorpen uitgevoerd door „een kleine troepenmacht", die zich zal terugtrekken „zodra de opdracht is uitgevoerd". De pro-Iraanse Hezbollah-be- weging bestookt de veiligheids zone en het noorden van Israël met Katusha-raketten, sinds de moordaanslag op haar leider, sjeik Abbas Mussawi, afgelopen ALBERTVILLE EDWIN STRUIS TIM BROUWER DE KONING Op de laatste en langste schaatsafstand van de Olympi sche Spelen, de 10 kilometer, heeft Nederland eindelijk toe geslagen. Bart Veldkamp legde met een Üjd van 14.12,12 be slag op de eerste plaats. Het zilver was voor de Noor Jo- hann-OIav Koss (14.14,58), het brons ging naar zijn landge noot Geir Karlstad die in een tijd van 14.18,13 over de finish kwam. Yvonne van Gennip heeft uit gehaald naar de Nederlandse sportpers. De door ziekte ver slapte maar inmiddels koorts vrije Haarlemse gaf de verza melde journalisten gisteren in Albertvilie opening van zaken NIEUWSLIJN Extreem rechts verovert zetel Gewapende overval op restaurant Op het Chinees Indisch restaurant Oriental aan 't Palet in Hille- gom is gistermiddag een gewapende overval gepleegd. De dader kwam vlak na twee uur binnen en bedreigde de eigenares met een vuistvuurwapen. Op dat moment zat er echter geen geld in de kas, zodat hij onverrichterzake weer vertrok. De Hillegomse politie vermoedt dat de dader een jongen van ongeveer 17 jaar zich voor de overval geruime tijd in de omgeving van het restaurant heeft opgehouden. Hij zou per fiets zijn gevlucht na de overval. De politie is hem en een mogelijke tweede dader nog niet op het spoor. Winst Shell daalt 33 procent De winst van Koninklijke Olie/Shell Groep is het afgelopen jaar sterk gedaald. Het netto resultaat van 7,9 miljard gulden kwam 33 procent lager uit ten opzichte van vorig jaar: Berekend op ba sis van de huidige aankoopkosten van de verkopen daalde de nettowinst ongeveer 4 procent, tot 9,5 miljard gulden. De omzet in 1991 steeg tot 191 miljard gulden, tegenover 193 miljard gul den in 1990. Vooral het vierde kwartaal gaf een aanzienlijk lager resultaat te zien. Gorki krijgt een Sacharovstraat De Russische stad Nizjni Novgorod, voorheen Gorki, gaat een straat vernoemen naars de in 1989 overleden Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov. Gorki was de 'verboden stad' waar Sacharov jaren sleet, nadat hij wegens zijn kritiek op de mensenrechten in de voormalige Sovjetunie uit Moskou was verbannen. Sovjet president Gorbatsjov maakte in 1989 de verbanning ongedaan. Burgemeester Dmitri Bedniakov van Nizjni Novgorod tekende gisteren het besluit voor de naamswijziging van de straat, waar Sacharov tijdens zijn ballingschap woonde. Politie Amsterdam verkoopt service De Amsterdamse politie heeft een stichting opgericht die tegen betaling surveillances uitvoert en beveiligingsadviezen geeft. Het deze week geopende Risico Advies Centrum Politie Amsterdam verkoopt beveiligingsabonnementen. Een particulier die op va kantie gaat, kan voor 25 gulden per week of 75 gulden per maand zijn sleutel inleveren. Er wordt dan extra op zijn huis ge let. Bedrijven gaan 396 gulden per maand betalen. POTCHEFSTROOM PETER V NNUUSENBURG De nederlaag van de Nationale Partij (NP) van de Zuidafrikaan- se president De Klerk bij de tus sentijdse verkiezingen in Pot chefstroom mag dan niet on verwacht zijn, de omvang moet De Klerk als een mokerslag heb ben getroffen. De nationalisten hadden bij een krappe overwinning van de aarts-reactionaire Konservatie- ve Partij (KP) nog staande kun nen houden dat de nederlaag een kleine tegenslag, maar geen ramp is. De extreem rechtse KP- kandidaat Beyers kreeg echter 9746 van de 17352 uitgebrachte stemmen, 2140 meer dan zijn NP-rivaal Kruger. En een verlies van meer dan 2000 van de in to taal 17352 uitgebrachte stem men is een catastrofe. De president zal de schuld van dit debacle voornamelijk bij zichzelf moeten zoeken. Hij had de verkiezingen in Potchef stroom uitgeroepen tot een „barometer van de stemming onder de blanken". De tussen tijdse verkiezingen in een be houdend bolwerk in een tijd dat de regering worstelt met een economische crisis, toenemen de criminaliteit en een verwoes tende droogte, terwijl de onder handelingen met het ANC over een nieuw politiek bestel nog geen resultaat hebben opgele verd, kregen daardoor de allure van een nationaal referendum. Ruim 75 procent van de blan ke kiezers ging gisteren naar de stembus, een recordopkomst. Bij de verkiezingen van drie jaar geleden had de NP hier nog met een meerderheid van ruim 1500 stemmen gewonnen. KP-leider Treumicht zei tot zijn juichende en hossende aanhang dat de boodschap aan De Klerk duidelijk was: „U ver tegenwoordigt niet langer de meerderheid van de blanken". Een woordvoerder van het ANC, waarmee de regering onderhan delt over een nieuw politiek be stel. wilde nog geen conclusies verbinden aan de uitslag. De Klerk bood de KP de gele genheid om munt te slaan uit de onvrede die deze kwesties oproepen en de KP heeft deze kans met beide handen aange grepen. De tweede blunder die de Nationale Partij heeft begaan was het in het veld sturen van een onervaren kandidaat. Theuns Kruger bleek een goed willende amateur, maar hij was de vierde keus van zijn partij en 1993 niet gehaald, dèn hebben de werkgevers nog een stok achter de deur. Ze gaan dan een dag loon inhouden van werkne mers die zich meer dan één keer per jaar ziek melden. De werkgevers waren het cao- gesprek hard ingegaan. Bij ziek te wilden ze eerst helemaal geen aanvulling meer geven op de Ziektewet-uitkering. Daar door zou een zieke nog slechts 70 procent van zijn normale loon krijgen. Later bonden de werkgevers in. Toen wilden ze in de eerste zes ziekteweken een aanvulling geven tot 80 pro cent van het normale loon. Uit eindelijk schoven ze op naar de volle 100 procent. Bovendien wilden ze aanvankelijk bij elke ziekmelding vrije dagen afboe ken. Ook dat punt is van tafel verdwenen. In dat verband heeft de dreiging van de vak bonden met massale acties ken nelijk effect gehad. HET WOORD IS AAN De kunst van vrouw te zijn kan e nooit in bestaan een slechte imi tatie van de man te zijn. O/ga Knopf VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie Extra 26 Familiebenchten 4 Feiten en meningen2 TV-programma's 15 Regio17.19.20.21 RTV Show Sport 14 29,30,31,33 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nog weinig verandering Wolkenvelden en vnjwel overal droog Min temp rond 3 graden, 's Middags 6 graden over haar gezondheidstoe stand. Daarbij beschuldigde zij hen van stemmingmakerij. Met name de berichtgeving over haar ziekte stoorde Van Gennip. Verbitterd legde zij uit dat zij deze winter bewust had afgezien van een griepvaccin, omdat zij dat beter achtte voor haar gezondheid. Een Neder landse ochtendkrant had die keuze ais een blunder van bondsarts Frank Nusse aan de kaak gesteld. «Paul Haarhuis maakte In de derde ronde van het tennistoernooi van Phila delphia korte metten met de nummer vier van de plaat singslijst, David Wheaton (6-3, 7-6). Pagina 29: Het 'ware verhaal' van Van Gennip AMRFTSAR TIM McGIRK in geen enkel opzicht opgewas sen tegen zijn KP rivaal. Beyers, een demagoog van ét bDWUtU plank. De KP zal nu nieuwe algeme ne verkiezingen eisen. De uit slag betekent volgens Treur- nient dat de blanke kiezers de onderhandelingen tussen De Klerk en het ANC verwerpen en zich nu uitspreken voor een ei gen „vaderland voor de Afrika- THE INDEPENDENT De politieman uit het Indiase Punjab heeft om zijn diensttul- band een sjaal gewikkeld en zttn adem stinkt naar de drank die hij sinds het aanbreken van de dag heeft genuttigd. „Breng ze niet in paniek", zegt hij tegen twee verslaggers terwijl hij op een groepje trieste bberen wijst die voor net schoollokaal annex stembureau in de rij staan. „Ik ben vanaf vanmorgen vier uur bezig geweest om ze op te trommelen voor de verkiezin gen en ik wil niet dat ze alle maal wegrennen." Bedreigingen met de dood door militante Sikhs, die eisen dat Punjab een onafhankelijk land wordt, hebben veel inwo ners hang gemaakt In de gi La den waar de hindus in de meer derheid zijn. ging gisteren onge veer 40 procent naar de stem bus. maar in Sikh-gebieden was de opkomst nul-komma-nul. De meeste Punjabi's wonen op het platteland en daarom heeft de politie opdracht gekre gen de doodsbange Sikh-boeren naar de stembus te begeleiden. „Zet alstublieft geen stempel op mijn vinger", smeekt een onwillige kiezer, „ze zullen me doden' De inkt die laat zien dal iemand al heeft gestemd, blijft tien dagen zichtbaar, lang genoeg voor de Sikhs om de te rugtrekking van de veiligheids troepen af te wachten en wraak Extremistische Sikhs hebben gezworen de verkiezingen te verstoren, maar dankzij net le ger dat in jeeps en met achter de machinegeweren onherken baar gemaakte 8Chuilers Mh trouilleerdc, werd het geweld in toom gehouden. Meet dm 250.000 soldaten, politieman nen en paramilitaire troepen daalden neer op Punjab. Toch waren de veiligheidstroepen niet in staat te voorkomen dat militanten gisteren zeven bom men lieten afgaan, waarbij twee mensen werden gedood. Volgens Manjit Singh, leider van ae militante Indiase Fede- Japan exporteert minder video's TOKYO «UW-AHP De Japanse exportgolf van vi deorecorders is flink afgezwakt. Door de recessie in belangrijke afzetgebieden zoals de Verenig de Staten en een verzadiging van dc markt verminderde de export van videorecorders in 1981 met «Witten prrxrnt tot 22 miljoen stuks. Het is de eer ste vermindering in drie jaar. zo heeft het lapanse ministerie van financiën bekendgemaakt. ratie van Sikh-studenten, is de lage opkomst het succes van de boycot. Maar het lijkt er eerder op dat angst, in plaats van poli tieke overtuiging, de belangrijk ste reden was waarom de Sikhs wegbleven. Binnenskamers zeggen veel Punjabi's dat de militanten de verkiezingen boycotten omdat ze de staat al regeren met hun geweren en niet hel risico willen lopen ii.ii bb rmm «wittelingen hun macht verliezen. De mili tanten zeggen dat zij een SikJi- staat willen en buiten op die manier de gevoelens uit van de grote Sikn-gemeenschap in Groot-Brittannië, waar ze pro beren geld los te krijgen om die staat te realiseren Maar voor veel extremistische Sikhs schuilt achter de vlag van Khalistan (het Zuivere Land) een winstge vende handel m ontvoeringen, afpersingen en smokkel. VERTALING: IUUTJE NIEMANTSVIRDRIIT betaal ik daarna Per maand (I 27.80) via automa tiacha batalmg' Per kwartaal (180.10) via accapt Naam an voorletter* Woonplaat* Telefoon (ivm controle buorgmgl Nummer ban ky girorekening Le*d«th Dagblad Antwoordnummer 10060 7300 VB 8 V12141^00053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1