Smaak De Gelderse rookworst: vaak minder Gelders dan je denkt Spanjes antwoord op champagne heet Cava Rook om het hoofd Peulvruchten als vervanger van aardappelen en vlees Woensdag 19 februan 1992 e: 023-150263 .HENRIETTE VAN DER H mgeving: ANDRIES DETMARS ALSEM OF ARTEMISIA ABSINTHIUM is een keu kenkruid waarvan in verband met de sterke, iets bitte re smaak minieme hoeveelheden van het blad aan vette vleesgerechten worden toegevoegd, mede om deze beter verteerbaar te maken. Het is een belang rijk kruid bij de bereiding van vermouth. Bij zuurkool met spek behoort een rookworst en aardappelen of puree met jus en kruiden zoals bijvoorbeeld kummel en peper. &foto gpd Meer dan 100 miljoen flessen per jaar Eikezaagsel en jeneverbessen waren vroeger de belangrijkste aromaten bij het roken van de traditionele Gelderse rookworst. Nu is dat anders, al zijn er nog steeds slagers die hun rookworst op een dergelijke manier roken. Maar niet overal is het roken van worst nog een traditioneel ambacht. Ook de fa- brieksrookworst heeft in de loop der jaren terrein gewonnen. En daar rookt men op een geheel andere manier. ALEXANDER HAJE Het roken van vlees was al bijna 100.000 jaar geleden een methode om voedsel te verduurzamen, jagers namen hun gevan gen buit mee naar hun holen, alwaar het 'rookritueel' plaatsgreep. Door het vlees te pekelen en te roken, kon men het goed be waren en kon het dienen als proviand voor de barre winterdagen. Nu is dat "niet meer zo. Al was het begin de ze eeuw nog wel gebruik dat boeren delen varkensvlees verwerkten in worsten, die vervolgens werden gepekeld en gerookt om ze voor een langere periode te bewaren. Keurmerk De originele rookworst vindt zijn bakermat in het Gelderse land, maar tegenwoordig wordt rookworst in heel Nederland ge maakt. Op ambachtelijke wijze en in de fa briek. Het resultaat: rookworsten van een uitstekend kwaliteitsniveau, die op waardi- MENU VAN DE DAG Voorlichtingsbureau voor de Voeding CHAMPIGNONRAGOUT MET HAMREEPJES zie onderstaand recept) WINTERWORTELREEPJES MET DOPERWTEN RUST VRUCHTENYOGURT Verwarm 20 gram (dieet)margarine of boter en bak een stukje ui mee. Bak 100 gram in plakken gesneden champignons even zachtjes mee. Strooi er 3 eetlepels bloem over, warm dit goed door en voeg onder goed roeren 2,5 dl bouillon toe. Roer 100 gram in de plakken gesneden gekookte ham door de ragout. Warm hem goed door en maak op smaak met een mespuntje mosterds en peper. Per persoon: 800 kilojoules, 190 kilocalo rieën, 12g eiwit, I2gvet lOg koolhydraten. OSSESTAARTSOEP VARKENSFILET MET KATENSPEK (zie onderstaand recept) BLOEMKOOL MET WITTE SAUS AARDAPPELEN Bestrijk 2 lapjes varkensfilet dun met mos terd. Wikkel om elk varkensfiletlapje een plakje katenspek en steek dit vast met een cocktailprikker. Bak de lapjes in 15 gram (dieet)margarine in 10 minuten bruin en gaar. Per persoon: 870 kilojoules, 210 kilocalo rieën, 24g eiwit, 13g vet Og koolhydraten. VARKENSHAAS SPERZIEBONEN AARDAPPELEN YOGURTCREMF. (zie onderstaand recept) Laat een klein blikje fruitcocktail uitlekken. Verwarm 3 eetlepels vocht met het sap van een halve citroen en 2 eetlepels suiker. Roer er 3 blaadjes geweekte gelatine door. Roer dit door 2,5 dl yogurt. Roer er als de yogurt wat dik begint te worden 3 eetlepeles fruit door. Verdeel dit mengsel over 2 coupes en laat dit opstijven. Garneer dit toetje met de rest van het fruit. Per persoon: 720 kilojoules, 170 kllocalo- rieën, 6g eiwitten, 2g vet, 28g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee jjerso- ge wijze het Rijkskeurmerk 'extra kwaliteit' dragen. Een keurmerk dat strenge eisen stelt aan de rookworst. Zo worden uiterlijk, geur, smaak en consistentie volgens strenge normen getoetst. Ook het vetgehalte van de worst mag de 30 procent niet te boven gaan. Rookworst is geen vleessoort maar een vleeswaar. Het is een van de weinige soorten vleeswaren in ons land die warm worden gegeten. In het buurland Duitsland kent men meer vleeswaren die warm wor den geserveerd, zoals de Bockwurst, de Frankfurter Wurst en de Weisswurst. AJ kan de rookworst ook prima koud worden ver werkt in bijvoorbeeld salades, warm is hij toch echt het lekkerst in de erwtensoep of bij diverse stevige winterstamppotten. Maar ook als hartig tussendoortje is rookworst bij uitstek geschikt om uit het vuistje te wor den gegeten. Soorten Van origine was de echte Gelderse rook worst een rauw produkt met een zeer grove Spaanse mousserende wijnen zie je steeds vaker verschijnen in Nederlandse winkels en restaurants. Dat is geen wonder, want enerzijds is champagne erg duur geworden, en anderzijds nam de kwaliteit van de Spaanse belletjeswijnen sterk toe. hubrecht duuker Zo heb ik dank zij nogal wat reizen naar Spanje het wijntype Cava zeer leren waar deren. Dit wordt gemaakt op de champag nemanier met dikwijls ook een deel van de witte champagnedruif chardonnay. Bovendien is de gemiddelde kwaliteit van de Cava's de laatste tion jaar sterk gestegen - waarbij de prijs toch redelijk bleef. Voor een echt goede Cava betaal je namelijk minder dan de helft van het bedrag dat te genwoordig voor de bekende champagne- merken wordt gevraagd. Vorige eeuw De geschiedenis van Cava begint in de vori ge eeuw. Want in 1872 maakte Josep Ra- ventós Spanjes eerste mousserende wijn. Hij gebruikte daarvoor de champagneme thode, waarbij een tweede gisting plaats vindt in de afgesloten fles. De daarbij ont stane koolzuur kan niet ontsnappen en blijft onder grote druk gevangen in de wijn - wat deze zijn belletjes geeft. Na de wijn zeven jaar in zijn kelders be waard te hebben, bracht Josep hem op de markt: 72 kisten in totaal. Dat gebeurde in Peulvruchten worden al vele eeuwen gege ten. Zo zijn er gecultiveerde peulvruchten gevonden bij opgravingen van een Zwitsers dorp dat 6500 jaar oud bleek te zijn. in Ne derland wordt gemiddeld maar 2,3 kg per persoon per jaar gegeten. En dat terwijl peulvruchten als voedingsmiddel zeer waardevol zijn. Vlinderbloemigen Peulvruchten behoren tot de familie van vlinderbloemigen. De zaden groeien in een omhulsel, 'peul' genoemd. Van sommige verse (onrijpe) peulvruchten worden zowel de zaden als de zachte peulen gegeten: sperziebonen, snijbonen, peultjes. Van an dere worden alleen de zaden gegeten: dop erwten kapucijners, tuinbonen. Er zijn ook peulvruchten die worden ge oogst als ze rijp zijn; de peulen zijn dan hard geworden. Deze peulvruchten moeten gedopt worden: de zaden worden verder nagedroogd en al dan niet verpakt in de handel gebracht. Dat geldt voor vele soor ten bonen, erwten en linzen. Vóór het ge bruik moeten ze eerst geweekt en vervol gens gekookt worden. Soorten Naast de bekende bruine en witte bonen zijn er nog vele andere soorten bonen: kie vietsbonen, citroenbonen, rode en zwarte structuur, waarin de verschillende vlees- en vetdeeltjes duidelijk zichtbaar waren. Ook nu nog zijn er rookworsten waarbij het vlees grof gemalen is. Deze worsten zijn be reid zonder toevoeging van een farce, een mengsel van mager vlees en water, die er voor dient om het gemalen vlees en spek meer stevigheid te geven. Stevigheid die de rookworst overigens verder voor een be langrijk deel ontleent aan het omhulsel waar hij wordt ingestopt. Bij de ambachte lijk bereide rookworst is dat altijd een na- tuurdarm, bij veel fabrieksmatig geprodu ceerde rookworsten gebruikt men vaak een op een darm gelijkend omhulsel. Van oudsherwerd de Gelderse rookworst gerookt boven eikezaagsel, 'gekruid' met geurige jeneverbessen. Ook nu nog zijn er slagers die deze ouderwetse methode vol gen. Vaak ook wordt het kinnebakspek dat in de worst gaat eerst gerookt, zodat de rooksmaak van het eindprodukt nog ver fijnder wordt. Een onvervalst ambacht waar vakmanschap en geduld aan elkaar gepaard gaan. Maar er zijn tegenwoordig veel meer ma nieren om rookworst te roken. Bijvoorbeeld door de worst in een bad te dompelen, waaraan een rookaroma is toegevoegd. Op die wijze kan men ongeveer 9000 rookwor sten per uur produceren. Zo'n gevacumeer- de rookworst hoeft men maar heel kort in heet (nooit kokend!) water te verwarmen voordat hij op tafel wordt gezet. Oogsttijd bij Codorniu. Barcelona, waar ze grif werden verkocht. In 1898 bouwde Joseps zoon een imposant keldercomplex even buiten San Sadumi.de Noya, een wijndorp in de Penedès. Dat be staat nog steeds en trekt tegenwoordig zo'n 200.000 bezoekers per jaar. Het wordt voortvarend geleid door de familie Raven- tós en heet Codorniu. nierbonen, aduki of adzukibonen, limabo nen, flagioiets, katjang idjoe (levert na ont kieming taugé) en sojabonen. Van de laatste soort wordt ook tempeh en tahoe gemaakt. Ook erwten kunnen onderverdeeld worden: groene erwten, gele erwten (van de schil ontdaan worden ze 'spliterwten' genoemd), grauwe of rozijnerwten, kapucijners en kik kererwten. De linzen vormen ook een apar te groep: plat en rond, in verschillende grootte en kleur. Voedingswaarde Gedroogde peulvruchten leveren zetmeel, eiwit, B-vitamines en ijzer. Ze kunnen zo wel de plaats van aardappelen als van vlees innemen. Doordat ze geen vitamine C leve ren zijn ze geen alternatief voor groente. Sperziebonen, snijbonen, tuinbonen en doperwten leveren wel vitamine C; deze worden dan ook als groente gegeten. Deze kunnen niet de plaats van vlees innemen, omdat ze minder eiwit bevatten. Gezien de voedingswaarde van peulvruchten, en hun smakelijkheid en mogelijkheden, adviseert het Voorlichtingsbureau voor de Voeding ze regelmatig op het menu te zetten. Houdbaarheid Gedroogde peulvruchten blijven ongeveer een jaar goed, mits ze koel, droog en donker &foto gpd Tapijtpersen Het experiment van Josep Raventós heeft ook tal van andere wijnmakers aangezet tot het maken van Cava. Momenteel zijn er zo'n 200, van gigantisch groot tot ambach telijk klein. Codorniu is een der leidende bedrijven gebleven, dankzij een stringente kwaliteitspolitiek. Zo wordt van de binnen- bewaard worden. Ze moeten af en toe om- geschud worden. Doordat de schil harder wordt, moeten 'overjarige' bonen langer ge weekt en gekookt worden. Bij peulvruchten in blik of glas moet de houdbaarheidsda tum op de verpakking vermeld staan. Gedroogde peulvruchten moeten, zoals ge zegd, eerst geweekt worden (met uitzonde ring van spliterwten) en daarna gekookt. De duur van weken en koken is afhankelijk van de soort en van de ouderdom. De meeste soorten moeten 8 tot 12 uur geweekt en vervolgens 1 tot 2 uur gekookt worden. Bij komende druiven - soms wel een miljoen kilo per dag - alleen het eerste sap gebruikt. Technisch is Codorniu voortreffelijk geëqui peerd. Zo zie je hier niet de gebruikelijke wijnpersen, maar persen bestaande uit snel rollende 'tapijten'. Deze persen de druiven tegelijk snel en zacht. Een andere zeer gro te, eveneens modem toegeruste firma is Freixenet. Witte soorten Vrijwel alle Cava's hebben als basis witte druiven. In Frankrijk zouden deze mousse rende wijntypen dan ook tot de categorie 'Blanc de Blancs' hebben behoord. De meest gebruikte druivesoort is de xarello, die kleur, structuur, alcohol en zuren aan de wijn geeft. Voorts is dikwijls de macabeo aanwezig, die een fruitig aroma toevoegt. En de parellada geeft de Cava's finesse. De vierde variëteit is in toenemende mate de chardonnay. Codorniu gebruikt deze druif in al zijn droge Cava's. De chardonnay geeft ze een extra dimensie en nog iets meer noblesse. Er bestaan zelfs spectaculair goede Cava's van hoofdzakelijk of uitsluitend chardon nay. Al met al is Cava een hoogwaardig pro dukt tegen een zeer decente prijs - een feit dat overal ter wereld door steeds meer wijn- liefhebbers wordt ontdekt. Want de jaarlijk se verkopen van Cava zijn de 100 miljoen flessen al ver voorbij. linzen kan volstaan worden met 2 tot 3 uur weken en 15 tot 25 minuten koken. Rauwe of onvoldoende verhitte peulvruch ten bevatten giftige stoffen. Deze kunnen onder andere enzymen in de darmen in hun functie remmen, waardoor de opname van voedingsstoffen ongunstig beïnvloed wordt. ineke volkers voorlichtingsbureau voor de voeding 8 DENK EENS AAN de sterke concentratie van energie in een eikel. Men begaaft hem in de grond en hij ontwikkelt zich ex plosief tot een machtige eik. Begraaf een schaap en het enige wat er gebeurt is dat het dier tot stof vergaat. GEORGE BERNARD SHAW Wistudat 11 miljoen Neder landers niet roken? Op dit moment rookt nog slechts een derde van de totale volwassen bevol king. Ik ben er stellig van overtuigd dat we terdege rekening moeten houden met die meerderheid. Regelmatig komt deze 'bran dende' kwestie aan de orde tijdens gesprek ken met collega vakbroeders. Hoe ga je er als restaurateur mee om. Een moeilijk on derwerp want met een absoluut verbod stoot je mensen voor het hoofd. En dat is het laatste wat wij onze gasten aan willen doen. We kiezen voor de gulden midden weg, alhoewel die er in feite niet is. Er blijft altijd een zekere irritatie. Ik sprak eens een Amerikaan en die zei: .There is nothing worse than a non-smo king smoker. "Daar moet ik nog wel eens om lachen want het is inderdaad zo dat een ooit verwoed roker, de meeste last heeft. Ik heb er alle begrip voor dat het niet prettig is om de lucht van met name een sigaar of pijp van de buurman of vrouw op te snui ven terwijl het voorgerecht juist wordt op gediend. In Amerika is men al veel verder en vraagt men gewoon of de roker zijn acti viteiten wil staken. Zover zijn we ik durf het bijna niet te zeggen hier gelukkig nog niet. Wel ben ik van mening dat we er op in moeten spelen. Een gast die een tafel reser veert mag best kenbaar maken dat hij er gens wil zitten waar de overlast van eventu ele rook minimaal is. Tal van hotels hebben speciale niet-rokers- kamers en vele restaurants hebben aparte ruimten voor rokers gereserveerd. Voor kleinere zaken wordt zo'n maatregel snel een probleem, alhoewel de apparatuur die de rook wegzuigt ook steeds beter wordt. Dat het onderwerp actueel is blijkt ook wel uit het feit dat de Stichting Volksgezond heid en Roken een symposium met als titel Passief roken in de horeca. Tijd vooreen ander beleid?" heeft georganiseerd. De con clusies waren best verrassend. In het groots opgezette Amsterdam-Grand- Café 'De Jaren' in de Doelenstraat dat an derhalfjaar geleden werd geopend waren twee aparte ruimten gereserveerd voor rriet- rokers. Een korte tijd later werden er toch weer asbakken neergezet omdat de ruimten nagenoeg altijd leeg waren. Niet-rokers blij ken in de regel best tolerant. Een van de symposiumbezoekers ging nog verder. Hij vond de overdadige geur van parfum en af- ter-shave minstens zo erg. „Een gast mag jou niet ruiken," was zijn stelregel, en dat gold volgens hem op alle gebieden. Wie meer wil weten over rookvrije gelegen heden in Nederland kan bij de Stichting Volksgezondheid en roken (tel. 070- 3522554) een zojuist verschenen brochure opvragen. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal LIEVELINGSRECEPT "Deze preischotel is het favoriete recept van ons gezin", schrijft HELGA VAN DER MEIJ - VESKE UIT IJMUIDEN. „Zelfs onze kinderen (5 en 3) vinden dit lekkerder dan Prei snijden, was sen en koken. Aard- apels schillen, was sen en koken. Ont bijtspek klein snij den en in de grote koekepan aanbak ken, vervolgens het gehakt erbij rullen. Royaal paprikapoe der en kerry toe voegen, peper en Worchestershire naar smaak en niet te veel tabasco erbij doen en goed doorroeren. Prei laten uitlekken en aan gehaktmengsel toevoegen. Als prei/gehakt mengsel erg nat is water afgieten. Alles nog even op laag vuur laten staan. Gare aardappels met scheutje melk tot puree mixen. Dan als volgt in ovenschaal doen: dun laag aardap pelpuree, laagje gemalen kaas: prei-gehakt mengsel; weer laagje gemalen kaas en dan de rest van de aardappelpuree. Paneermeel er overheen strooien en flink wat klontjes boter er op leggen. Halfuurtje op stand 4/5 in oven verwarmen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Snijbonen, sperziebonen en doperwten zijn gezond maar bevatten te weinig eiwit om vlees te kunnen vervangen. Wel bevatten deze bonen vitamine C. ?oFOTO PR patat. Voor 4 personen: on geveer 1 kg prei; 500 g gehakt; aardappels (iets meer dan u ge wend bent); gemalen kaas; 100 g ontbijt spek; blikje tomaten puree; paprikapoeder; kerry; peper; Wor- chestershiresauce; ta basco; scheutje melk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8