Buitenland Rusland en vs gaan meer kernwapens vernietigen Dood Mussawi slag voor Teheran FIS-aanhang duikt onder bij de kapper Volksfront Azerbajdzjan tegen vredesplan Karabach Stakingsoproep radicalen Premier Ierland wil debat over abortus 1 NIEUWSLIJN 'Gorbatsjov moet normaal adres nemen' Als oud-Sovjet-president Michail Gorbatsjov nog post wil ont vangen, zal hij net als ieder ander een normaal adres moeten opgeven. Persbureau Itar-Tass meldde gisteren dat postmede werkers in de Siberische stad Tsjita weigerden een brief door te sturen die was gericht aan „Michail Gorbatsjov, Moskou". Vol gens het postkantoor is Gorbatsjov nu een gewone burger en zal ook hij alleen brieven krijgen als daarop adres en postcode nauwkeurig vermeld staan. VS erkennen Moldava - De Verenigde Staten en de vroegere Sovjet-republiek Moldavië (nu Moldava geheten) hebben gisteren diplomatieke banden aangeknoopt. Washington zal naar verwachting nog deze week diplomatieke betrekkingen aangaan met Azerbajdzjan, Oezbe kistan, Tadzjikistan en Turkmenistan, aldus Amerikaanse func tionarissen. Myanmar stuurt meer troepen naar grens Myanmar (Burma) heeft de afgelopen dagen tienduizenden mi litairen aan de grens met Bangladesh gestationeerd. Volgens Myanmar is de troepenversterking bedoeld om een islamitische opstand in de grensstaat Arakan te onderdrukken. De krant BanglarBani meldde dat het aantal militairen aan de grens is gegroeid tot 90.000. Eerder waren er 55.000 militairen aan de grens gelegerd. Honecker zou stervende zijn De voormalige Oostduitse leider Erich Honecker heeft nog maar een maand te leven. Dat heeft de Duitse krant Bild gisteren ge meld. Volgens Russjsche doktoren zouden kankercellen bij Honecker ver zijn uitgezaaid. In regeringskringen in Bonn werd betwijfeld dat Honedcer stervende is. Bon zou er echter geen be zwaar tegen hebben als de ex-DDR-chef wordt behandeld bui ten de Chileense ambassade in Moskou, waar hij zijn toevlucht heeft gezocht. Chili vindt het goed dat Honecker naar dat land komt, als de Russische autoriteiten daarvoor toestemming ge ven. Dat is gisteren in Santiago gezegd. Gorbatsjov schrijft column Michail Gorbatsjov is columnist geworden bij de Italiaanse La Stampa en het Portugese dagblad Publico. Gisteren verscheen zijn eerste artikel, getiteld 'Het socialisme is niet de vijand'. Daarin weigert het voormalige Sovjet-staatshoofd „de dood van het communisme" te erkennen. Van Gorbatsjov zal maandelijks een artikel in de twee kranten verschijnen. 50 Doden bij hindoe-feest in India Zeker 50 hindoe-pelgrims zijn gisteren gedood toen een tempel instortte in het zuiden van India. Dat meldde het Indiase pers bureau UNI. Zeker 50 mensen raakten ernstig gewond. Tiendui zenden hindoes hadden zich in Kumbakonam, in de deelstaat Tamil Nadu, verzameld om een bad te nemen in een bassin, als onderdeel van het Mahamaham-feest dat eens in de twaalf jaar wordt gevierd. Hindoes geloven dat zo'n bad alle zonden weg wast. Toen een van de volgepakte tempels instortte brak er grote paniek uit. Zeker vijftien mensen werden dodelijk getroffen door neerstortend puin. De rest van de slachtoffers werd onder de voet gelopen door de op drift geraakte menigte. Een van de grote paviljoens voor de wereldtentoonstelling die vanaf april in het Spaanse Sevilla wordt gehouden, is gisteren door brand verwoest. Er vielen geen gewonden, zo Verklaarden autoriteiten ter plaatse. Het paviljoen, waar tijdens de Expo zo'n 20.000 bezoekers per dag werden verwacht, kan niet meer worden hersteld. foto ife Woensdag 19februan 1992 DE PALESTIJNSE DELEGATIE naar de vredesbesprekingen over het Mid den-Oosten zal volgende week toch het vredesoverleg in Washington bij wonen, ondanks de arrestatie van twee delegatieleden in Israël. Dat is gisteravond bekendgemaakt. GAMSACHOERDIA. de met geweld verdreven Ge orgische president is gisteren opgedoken in de Noord- kaukasische republiek Tsjetsjen-lngoesjebë. Gamsa- choerdia heeft zich zes weken op een onbekende plaats schuilgehouden voor de troepen van de oppo sitie, die nu aan de macht is in de Georgische hoofd stad Tbilisi. Nog geen eensgezindheid over precieze aantal Rusland en de Verenigde Staten gaan meer kernwapens vernietigen dan vorig jaar per verdrag is afgesproken. Beide landen overwegen ook het gezamenlijk opzetten van een verdedigingssysteem tegen kernwapens. Een nieuw kernwapenverdrag zou kunnen worden onderte kend tijdens de komende top in Washington van de pre sidenten Bush en Jeltsin. Die top gaat waarschijnlijk in juli plaatsvinden. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De twee kernmachten zijn het echter nog niet eens over het aantal kernwapens dat moet worden geschrapt. Dat bleek gisteren in Moskou bij de afslui ting van het bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker. Baker toonde bovendien reserves over de gezamenlijke ontwikkeling van een defensiesysteem tegen kernwapens. Moskou was jaren lang tegen het destijds door president Reagan gepresenteer de Star Wars-programma (SDI). Jeltsin wil het nu samen met de Amerikanen opzetten. Volgens de Russische minis ter Kozirev (buitenlandse za ken) is het nieuwe kernwapen verdrag (dat het vorig jaar zo mer door Bush en Gorbatsjov overeengekomen Start-verdrag vervangt) nog slechts een kwes tie van tijd. „We zijn het eens over een snelle aanpak. Geen langdurige gesprekken tussen deskundigen, maar ontmoetin gen op ministersniveau ter voorbereiding van de top tussen de presidentenaldus Kozirev. Jeltsin wil dat Rusland en de VS elk nog 2.500 kernkoppen over houden. Van de huidige ar senalen van ongeveer 11.000 strategische kernkoppen zou den er volgens het Start-verdrag de komende zeven jaar aan Russische kant 4.000 en aan Amerikaanse zijde 3.000 wor den vernietigd. De Amerikanen zijn het met Moskou eens dat die aantallen moeten worden verhoogd en de periode verkort. Maar Baker noemde Jeltsins plafond van 2.500 niet en /ei HBChtS dat er sprake zal zijn van „betekenis volle en substantiële verminde ringen ten opzichte van Start'. De Amerikaanse en westerse bezorgheid over mogelijke inci denten met ex-Soriettoenm*- pens is groot. Amerika, de EG en Duitsland hebben Rusland fiannciële en technische hulp aangeboden teneinde emigratie van kerngeleerden naar 'risico landen' als Libië en Iran. Rusland zal waarschijnlijk protest aantekenen tegen schending van zijn territoriale wateren door een Amerikaanse kemonderzeeboot. Dat werd gisteren in Moskou bekend, na dat de Amerikanen hadden be vestigd dat een Russische en een Amerikaanse kemonder- zeeër vorige week dinsdag met elkaar in aanvaring kwamen in de Barents//» r De Russische onderzeeboot, waarvan de naam niet is vrijge geven, kruiste op 22 meter diep te bij het Kola-schiereiland. De Amerikaanse onderzeeër USS Baton Rouge voer aan de op pervlakte. De schade aan beide schepen was genng. er waren geen gewonden of lekkage van nucleair materiaal. Kiezers die vandaag in de noordwestelijke Indiase deelstaat Punjab naar de stembus gaan, lopen het risico dat hun handen worden afgehakt. Met dergelijke dreigementen proberen militante Sikh-groepen de opkomst voor de verkiezing van een nieuwe deelstaatregering tot een mini mum te beperken. En hoewel het straatbeeld in Punjab wordt bepaald door politie en veiligheidstroepen, lijken de naar een onafhankelijk 'Kha- listan' strevende militanten in hun opzet te zullen slagen. Op de foto een groep mensen die de dreigementen van de Sikhs naar zich heeft neer gelegd en toch ter stembus gaat. foto afp THE INDEPENDENT AP De Algerijnse autoriteiten gaan onverminderd door met de arrestaties van fundamentalistische isla mieten. Gisteren werden 23 leden van islamitische guerrillabewegingen opgepakt; volgens berichten zouden ook een hoeveelheid wapens in beslag zijn ge nomen. De laatste dagen zijn al duizenden Algerijnen gearresteerd en ondergebracht in kampen in de Sahara. Verwacht wordt dat premier Sid Ahmed Gho- zali later vandaag het ontslag van zijn regering be kend zal maken om de weg vrij te maken voor de vor ming van enkele 'superministeries' die de noodlijden de Algerijnse economie nieuw leven in moeten bla- In Algerije worstelen aanhangers van het fundamenta listische Islamitische Heils- of Reddingsfront (FIS) met een brandend theologisch vraagstuk: hoeveel tijd kost het om een islamitische baard af te scheren? In Ali's kapsalon in het hart van de hoofdstaf Algiers kunnen ze een islamitische baard in ongeveer vijf mi nuten verwijderen. Maar, zo legt de 75-jarige eigenaar uit, aanhangers van het FIS praten nogal veel tijdens hun noodzakelijke scheerpartij. Hierdoor duurt de be handeling soms wel tien minuten langer. Maar de prijs blijft hetzelfde: slechts 15 Algerijnse dinars (nog geen twee gulden). En voor dit luttele bedrag kunnen de FIS- aanhangers voorkomen dat ze zomaar worden gearres teerd en in de gevangenis worden gegooid. En daarom dragen in Algiers alleen dappere mannen en gekken nog de lange, gepunte moslimbaard die tot een week geleden nog een symbool was van het FIS. Voordat het leger en de politie hun massale arrestatie- campagne begonnen, kon je onmiddellijk zien waar de politieke voorkeuren van een Algerijnse man lagen. Aanhangers van de partij die bij de verkiezingen in de cember blijkbaar te veel zetels won. waren duidelijk te herkennen aan hun lange baarden, witte petjes en ver korte broeken. De nieuwe baardloze coiffure heeft derhalve ernstige politieke en zelfs militaire gevolgen voor de Algerijnse regering. Door hun baarden af te scheren, duiken de FIS-aanhangers als het ware onder. Kapper Ali is te bang om zijn achternaam te geven, maar te trots op zijn professionele kwaliteiten om weer stand te kunnen bieden aan deze kans op gratis recla me. Nooit eerder heeft zijn beroep zo'n belangrijke rol gespeeld in de Algerijnse geschiedenis. Gehurkt zit hij op de drempel van zijn huis. Naast hem zitten twee slankeflrfjtt katten te spinnen in «I»' BOQ „Het scheren van een baard is te vergelijken met het besturen van een vliegtuig", legt Ali uit, „ofrond zijn mond speelt een cynische en ondeugende glimlach „met het schrijven van een artikel. Je nebt vaardige handen nodig. Dagelijks scheer ik ongeveer vijf baarden af. hoewel ik vrijdag dicht ben gebleven vanwege de schietpartij. Maar de meeste mensen scheren hun baard thuis af Voor de Algerijnse veiligheidsdiensten schept de ver dwijning van de baard grote problemen Om niet op te vallen in het straatbeeld hebben veel veiligheidsagen ten hun eigen gezichten opgesierd met een fikse bos slecht verzorgd baardhaar. Vorige week greep zo'n be baarde veiligheidsagent ineen traditioneel Algerijns khamis-hemd nog een imam in de kraag hij de Bah el- Oued moskee. In net plaatselijke politiebureau scheer de de agent volgens de voorschriften de rechter helft van de baard van de imam af en voegde hier volgens de islamitische geestelijke nog aan toe „Uiteindelijk pak ken we jullie helemaal." Maar dat lijkt een ambitieuze onderneming, nu de kappers van Algiers hen de loef dreigen af te steken. VERTALING MA ACRE ET MESUNGA Premier Alavsane Ouattara verklaarde dat de gearresteerde leden van de oppositie en men senrechtenactivisten spoedig berecht zullen worden voor hun acties en waarschuwde dat de regering meer gewelddadighe den niet zal toestaan. Wat bedoeld was als een vreed zame protestmars, georgani seerd door Ivoorkusts grootste oppositiepartij het Populaire Front, diverse studentengToene- nngen en vakbonden, leidde gisteren al snel tot botsingen met de oproerpolitie en mavsaJc vernielingen. Een groep militante jongeren greep meteen bij het begin van de demonstratie al naar stokken en stenen om de oproerpolitie uit te dagen en eiste de vrijla ting van de onlangs gearresteer de radicale studentenleider Marcel Aipou. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het waren geen verzoenende woorden waarmee de radicale sjeik Hassan Nasrallah gisteren het ambt aanvaardde van secre taris-generaal van de Libanese beweging Hezbollah. „De mis daden van Israël zullen ons niet dwingen tot matiging, onder handelingen ofvemederingen", kondigde hij aan. De strijd te gen Israël is „open en lang" en „zal doorgaan tot de joodse staat van de aarde is geveegd". Nasrallah volgt de in het week einde door Israël gedode sjeik Mussawi op. Mussawi was de laatste jaren een relatief gematigd leider. In mei vorig jaar koos de Majlis a- Shura, de leidinggevende raad van de shi'ietiscne beweging, hem als opvolger van de radica le sjeik Subhi Tufayli. Deze laatste stond in 1982 samen met Mussawi en Nasrallah aan de wieg van Hezbollah. De oprich ting van die beweging volgde op de Israëlische invasie in Liba non. Van echte verkiezingen is in de Majlis a-Shura nooit sprake. Het is Iran dat aangeeft welke koers Hezbollah moet varen. Vorig voorjhar waren de leiders in Te heran tot de conclusie gekomen dat het na de Golfoorlog tijd werd de banden met het Wes ten te herstellen. Mussawi was bereid die lijn te volgen en daarom werd hij de nieuwe se cretaris-generaal. De dood van Mussawi betekent dat de Iraanse president Rafs- anjani en andere Iraanse leiders van de 'gematigde groep' een belangrijke marionet in Liba non zijn kwijtgeraakt. Er waren de laatste maanden steeds meer aanwijzingen dat Rafsanjani van plan was toe te geven aan een eis van Syrië om Hezbollah om te vormen tot een politieke organisatie die normaal zou kunnen functioneren binnen de Libanese democratie. Dat wil zeggen dat Hezbollah dan niet langer actief zou streven naar het stichten van een islami tische staat in Libanon. Het zou ook betekenen dat de organisa tie zich op den duur misschien zou kunnen neerleggen bij een vredesregeling met Israël. Hezbollah is de enige Libanese militie die nog steeds al zijn wa pens in handen heeft. De Ira- niërs hebben de radicale shi'ie- ten de afgelopen zeven jaar voorzien van onder meer tanks van Russische makelij, raket werpers, pantservoertuigen en lichte artillerie. Volgens het plan van Rafsanjani en de Syriërs moet Hezbollah zijn wapens in leveren. Een uitzondering zou worden gemaakt voor een aan tal eenheden in het zuiden van het land die strijden tegen Israël en zijn Libanese bondgenoten. In die opzet vindt de Iraanse president een groep radicale politici tegenover zich. De be langrijksten zijn Ali Khomeini de zoon van de overleden ayatolla en het parlementslid Ali Akbar Mohtashemi, die lan ge tijd vanuit Teheran bij Hez bollah aan de touwtjes trok. De ze groep wil koste wat kost de Iraanse revolutie exporteren en daarbij Hezbollah als werktuig gebruiken. Volgens AmirTaheri, een Iraan se journalist die in ballingschap leeft, is een ander probleem voor Rafsanjani de aanwezig heid in Teheran van ongeveer zestig Hezbollah-radicalen die betrokken zijn geweest bij de ontvoering en gevangenhou ding van westerse gijzelaars. Iran heeft aangeboden ze „een paar maanden" onderdak te verlenen, in afwachting van een aanbod van Arabische landen hen op te nemen. Rafsanjani is bang dat het Westen hun uitle vering zal eisen. De radicale leiders in Teheran BAYRUT Rtr-AFP Fundamentalisten hebben gis teren in de bezette Gazastrook een oproep gedaan „joden af te slachten". De Islamitische Palestijnse jihad-groep, een verlengstuk van de Libanese Hezbollah, verspreidde een verklaring waarin ze ook op riep zaterdag in de bezette ge bieden te staken. Hezbollah heeft gisteren de willen deze Hezbollah-leden echter in Iran houden en ze hebben die eis verheven tot een strijdpunt bij de komende par lementsverkiezingen op 10 april. Tegen die tijd zal de strijd tussen de gematigde en radicale leiders het hoogtepunt berei ken. De uitkomst zal niet alleen bepalend zijn voor de politieke koers van Iran, maar ook voor de toekomst van Hezbollah. De Israëlische luchtmacht heeft af gelopen zondag de radicalen een goode dienst bewezen. Israëlische piloot Ron Arad ge dood, nadat hij verscheidene jaren gevangen was gehouden. Aldus een anonieme man in een telefoontje aan een Liba nees radiostation. Noord-lsraël Is vanmorgen voor de derde keer vanuit Li banon bestookt met Katusha- raketten. De raketten werden tussen vijf en zes uur (Neder landse tijd) op diverse doelen afgevuurd. Aanhangers van Hez bollah rouwen om de dood van de in het afgelopen weekeinde door Israël vermoorde leider Abbas Mussa wi. «foro afp MOSKOU HANS GEUJNSE CORRESPONDENT Het Volksfront van Azerbajdzjan heeft gisteren het vredesvoor stel voor de.omstreden enclave Nagomo-Karabach verworpen. Het voorstel, dat was opgesteld door de Azerbajdzjaanse presi dent Moetalibov. behelst onder meer een onmiddellijk staakt- het-vuren. onderhandelingen met Armenië en toekenning van culturele autonomie aan het overwegend door Armeniërs be volkte Nagomo-Karabach Het Volksfront verwijt Moetalibov halfslachtige maatregelen en zegt dat hij de Azensche min derheid in Karabach niet af doende beschermt tegen .Ar meense extremisten". In zowel de omstreden Ar meense enclave Nagomo-Kara bach als aan de Armeens-Azer- DUBUN Rtr-AFP De Ierse premier Reynolds heeft gisteren de leiders van de oppo sitiepartijen uitgenodigd voor een debat over de scIkIJK .urn abortuswetgeving in het land. Aanleiding is de rel die is uitge broken over een uitspraak van hel ■nniflmlinf tn Dublin Maandag verbood het hof een 14-jarig meisje om in het bui tenland abortus te laten plegen. Het meisje raakte zwanger na verkrachting door de MÉH MB haar beste vriendin. Het ge rechtshof belette de 14-jarige naar Groot-Brittannië te gaan om de zwangerschap te laten afbreken De rechter bflpiMI dat zij dan bij terugkeer zou worden gearresteerd. Krachtens de grondwet is abortus verbo den in Ierland. Reynolds verklaarde in het parlement dat hij wil praten over abortus in het algemeen en bajdzjaanse grens is gisteren opnieuw hevig gevochten. Het Azerbajdzjaanse leger zette vol gens neaniMi I Mi mm gevechtshelikopters in voor de beschieting van door .Armeniërs bewoonde dorpen in Nagomo- Karabach. Armeense strijders beschoten Azerbajdzjaanse dor pen in het grensgebied Het overleg tussen de Azerba jdzjaanse president Moetalibov en zijn Armeense ambtgenoot Ter Petrosjan. dat vandaag in Mossou zou plaatsvinden, gaat niet door. Volgens een Armeen se zegsman weigert Moetalibov het rechtstreekse gesprek waar toe de Russische regering de twee leiders had uitgenodigd. Azerbajdzjan accepteert wel de bemiddeling van de Europe se Omeonschap en Iran in het conflict over Nagomo-Kara bach. niet over deze kwestie in het bijzonder. Het slachtoffer en haar fami lie kunnen in beroep gaan bij het hooggerechtshof. Het pro blcem is echter dat behandeling zo lang duurt, dat na een uit spraak de termijn is verstreken waarbinnen in -tont BttllUlllIB tot een abortus mag worden overgegaan. Oppositieleiders Ivoorkust vast NAIROBI FRANS VAN PEN HOUOT CORRESPONDENT De regering van Ivoorkust heeft gisteren oppositieleider Laurant Gbagbo en andere leden van de oppositie gearresteerd. Zij wor den verantwoordelijk gesteld voor de ernstige onlusten die volgden op een protestmars in de hoofdstad Abidjan. Meer dan 25.000 anti-regeringsdemon stranten gingen gisteren de straat op om de vrijlating van een studentenleider en het ont slag van de legrrbcvcllu hbt r tr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7