Binnenland Onderdelen RDM mogen naar Taiwan Maij: Afzien van TGV slecht voor Nederland Akkoord over aanpak verzuim streekvervoer Politie schiet autodief neer na langdurige achtervolging Computer zoekt baan voor werkloze 'Alternatieve straffen vaker toepassen' Jaarlijks 30.000 banen nodig voor migranten Nederland halveert hulp aan het GOS Woensdag 19 februan 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef PATRJCK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Wilma verkoopt belangen VS Projectontwikkelaar Wilma International heeft eind vorig jaar al le Amerikaanse belangen (ruim honderd projecten) afgestoten, als gevolg van de belabberde situatie op de Amerikaanse onroe rend goed-markt. Directievoorzitter Maas sprak van een 'zeer slechte' omstandigheden in de VS die worden veroorzaakt door de recessie en door grote financiële problemen bij veel Ameri kaanse banken. Onroerend-goedprojecten kunnen daardoor nauwelijks meer worden verkocht. Wilma leed vorig jaar in to taal 110 miljoen gulden verlies, na een winst van 34 miljoen gul den in 1990. In Nederland waren de resultaten bevredigend. Norit ziet de winst kelderen Norit, producent van actieve koolstof voor onder meer zuive ringsinstallaties. zag de winst vorig jaar met ruim 60 procent kel deren tot 10,1 miljoen gulden. De omzet daalde van 235,8 mil joen gulden tot 232,9 miljoen gulden, zo heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Oorzaken voor de winstdaling zijn de zwakke conjunctuur, de onzekere situatie in grote delen van Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie. Deze factoren zullen ook dit jaar nog doorwerken in de resultaten. Norit zinspeelde eind december al op een forse daling van de winst. Winst IBM Nederland gehalveerd De winst van IBM Nederland is vorig jaar met 50 procent ver minderd tot 122 miljoen gulden. De omzet daalde met bijna 7 procent tot 3.2 miljard gulden. Dat heeft de maatschappij giste ren bekendgemaakt. Moedermaatschappij IBM in de VS maakte begin dit jaar een omvangrijke reorganisatie, bekend die de po sitie van het concern op de instortende automatiseringsmarkt moet verstevigen. Het is de tweede reorganisatie die het concern doormaakt. Door de eerste is het personeelsbestand in Neder land vorig jaar al met 440 mensen verminderd. Océ boekt goede resultaten Het kopieerconcem Océ-van der Grinten in Venlo heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 101 miljoen gulden tegen 86 miljoen gulden in 1990. De omzet steeg van 2.3 miljard gulden tot 2,6 miljard gulden. De goede resultaten zijn te danken aan de vernieuwing van het assortiment, onder meer door overnames, aldus de directie gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. De goede resultaten zorgden op de beurs van Amsterdam gister middag onmiddellijk voor een forse waardestijging van het aan deel Océ-van der Grinten. Directielid koopt De Etna Het Rotterdamse handelsconcem Intematio-Müller heeft De Et- na (onder meer fornuizen) in Ulft overgedragen aan M. Ros, lid van de directie van het bedrijf. Deze zet De Etna met financiële steun van een aantal investeerders voort. Door de overname zul len 15 tot 20 arbeidplaatsen worden geschrapt. Met de bonden is een sociaal plan overeengekomen. Ongeveer een maand gele den maakte Internatio bekend in onderhandeling te zijn met Atag over de verkoop van De Etna. Dat stuitte echter op proble men bij de bonden, omdat Atag slechts 50 van de arbeidsplaat sen wilde garanderen. Het beeld van Nederland als distributieland zal een flinke knauw krijgen als de hoge-snel- heidstrein (TGV) hier niet wordt aangelegd. Dat zei minister Ma- ij-Weggen van verkeer en wa- terstaat gisteravond op een CDA-spreekbeurt in het Bra- L .bantseFijnaart.' Volgens de minister maakt het een slechte indruk op han delspartners als de supersnelle trein er niet komt. Dat kan wel licht ten koste gaan van investe ringen in ons land. In de eerste plaats moet de TGV echter gaan dienen als vervanging voor het vliegverkeer op afstanden onder de 500 kilometer, aldus Maij. Het luchtverkeer op Schiphol zal daardoor met tien tot twin tig procent afnemen. De minister verwacht dat on derzoeken zullen uitwijzen dat Werkgevers stellen 'prikkels' even uit UTRECHT ANP Werkgevers en vakbonden in het streekvervoer proberen het ziekteverzuim voor oktober van dit jaar met een half procent te rug te dringen. Lukt dat niet, dan zullen beide partijen alsnog overgaan tot invoering van 'ne gatieve prikkels', zoals het inle veren van vakantiedagen en het niet meer volledig doorbetalen van loon tijdens ziekte. Dat hebben de werkgevers en bonden gisteravond afgespro ken in het overleg over een nieuwe cao (15.000 werkne mers). De werkgevers wilden aanvankelijk de Ziektewet-uit kering eind dit jaar verlagen van 100 tot 85 procent van het laatst verdiende loon tijdens de eerste zes weken ziekte. Voor de bon den was dat onbespreekbaar. De vakbondsleden zetten gis teren hun eisen kracht bij met een demonstratie in Utrecht. Actievoerende chauffeurs trok- ken van het Centraal Station naar het kantoor van Streekver voer Nederland, waar ze de cao onderhandelaars een petitie aanboden tegen korting op het ziekengeld. De onderhandelaars zijn ver der overeengekomen een werk groep in te stellen die zich met de aanpak van het ziektever zuim gaat bezighouden. Daar naast is overeenstemming be reikt over de begeleiding van zieken, het opstellen van een te- rugkeerplan en aanpak van de arbeidsomstandigheden. Het overleg over andere on derdelen van de cao, waaronder de loonsverhoging, is gister avond ook afgerond. Beide par tijen zijn het eens geworden over een loonsverhoging van 4 procent per 1 januari en hand having van de vut-leeftijd op 60 jaar. Een voorstel van de bon den om chauffeurs zes minuten vrije tijd te geven voor elk uur rijden in de spits, wordt meege nomen in een studie naar de beloning van onregelmatige en gebroken diensten. Andriessen: 'Alleen wapens verboden De ondergang van RDM is niet automatisch bezegeld door het verbod om onderzeeërs te mogen leveren aan Taiwan. De Rotterdamse werf mag namelijk wel onder delen voor onderzeeërs leveren aan Taiwan. Dat zijn geen wapens en dus is er geen exportvergunning voor nodig. Dat heeft minister Andriessen van economische zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Ook het in zetten van Nederlandse expertise bij de bouw van onder zeeërs in Taiwan is niet uitgesloten. zet wordt, zit Den Haag nogal hoog. Volgens premier Lubbers heeft de Nederlandse ambassa deur in Frankrijk Wijnaendts tij dens een recent bezoek aan China dan ook duidelijk ge maakt dat Nederland niet tevre den is over het feit dat Frankrijk Bij de RDM-werf in Rotterdam werd gisteravond koortsachtig overleg gevoerd c order voor Taiwan. Leden van de directie maakten druk aantekeningen. De opmerkingen van An driessen hebben te maken met het feit dat China landen als Frankrijk niet dreigt met han delssancties wegens leveringen aan Taiwan. Dat Nederland door Peking wèl onder druk ge- wel ongestraft delen van fregat ten aan Taiwan mag leveren. Daarnaast wees hij de Volksre publiek op de afspraken die in 1984 zijn gemaakt over stimule ring van de Chinese import uit Nederland. Tot nu toe is daar van niets terechtgekomen. Het laatste sprankje hoop van de directie van RDM blijft ge vestigd op de Tweede Kamer, die vanmiddag een politiek oor deel velt over het verbod om onderzeeërs aan Taiwan te mo gen leveren. Nu al staat echter vast dat het besluit niet wordt teruggedraaid, omdat de rege ringspartijen CDA en PvdA het kabinet steunen. De kamerleden zullen van het kabinet wel garanties eisen dat China inderdaad meer Neder landse produkten zal kopen, in ruil voor de meewerking van het kabinet geen wapens te leveren aan de 'opstandige provincie' Taiwan. Staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel ontkende gisteren in de Kamer dat de Chinese order voor zeven Fokker-100 vliegtuigen bedoeld was om druk op de Nederland se regering te leggen geen on derzeeboten aan Taiwan te Ie veren. Het was veeleer bedoeld als teken van goede wil van Chi na om de oude afspraken na te komen, zo verklaarde zij. Helft studenten gebruikt nooit een condoom OEN HAAG GPD Bijna de helft van de studenten aan de Nederlandse universi teiten gebruikt tijdens ge slachtsgemeenschap nooit een condoom. Eén op de vier stu denten had het afgelopen jaar geslachtsgemeenschap met meer dan één persoon. Een derde van deze groep zegt nooit een condoom te gebrui ken, bijna een kwart deed dat Dit blijkt uit een landelijke enquête onder ruim vierhon derd studenten. De peiling werd gehouden door het stu dentenmaandblad Sum (Speci fiek Universitair Magazine). Vijftien procent van de stu denten heeft nog nooit ge slachtsgemeenschap gehad. Gemiddeld heeft deze groep Ma leeftijd van twintig jaar. Hierin verschillen deze studen ten van hun niet-studerende leeftijdgenoten, die doorgaans Op 17 jarige leeftijd voor het eerst geslachtsgemeenschap hebben. De doorsnee-student doet 'het' op 18-jarige leeftijd voor het eerst. de TGV vanaf de Belgische grens tot Amsterdam over een nieuw spoor zal moeten rijden. Anders komt de rentabiliteit in gevaar. Wel denkt de minister erover om met plannen te ko men tussen de TGV's door snel le 'shuttletreinen' te laten rij den. Zo zou tweemaal per uur tussen Rotterdam en Amster dam kunnen worden gepen deld, waardoor de reistijd tot een half uur wordt terugge bracht. Volgens Maij zal het kabinet eind dit jaar een beslissing ne men over het traject van de TGV. Begin volgend jaar debat teert de Tweede Kamer erover. Naar verwachting van Maij zal in 1995 of in 1996 de eerste spa de voor de aanleg van de hoge snelheidslijn de grond in gaan. De snelle trein zal dan nog vóór de eeuwwisseling kunnen rij den. Een inzittende van een gestolen auto is maandag nacht bij een schietpartij na een wilde achtervol ging door Noord-Holland zwaar gewond geraakt door politiekogels. Dat heeft de Rijkspolitie in Alkmaar gisteren bekendgemaakt. Volgens de Rijkspolitie liep de man verschillen de kogelwonden op, waaronder een schotwond door de knie. Hij zat naast de bestuurder, die on gedeerd bleef. Volgens de politie is de man buiten levensgevaar. Het slachtoffer nam maandag in Baarn deel aan de diefstal van een auto. Toen een politie-pa- trouille het voertuig wilde controleren, gaf de be stuurder vol gas en vluchtte met twee andere ver dachten, allen afkomstig uit Amsterdam, richting hoofdstad. Tientallen politicauto's van verschil lende korpsen namen aan de achtervolging deel, waarbij de vluchters politiewagens ramden, weg blokkades omzeilden en volgens de politie op di verse plaatsen levensgevaarlijke situaties veroor zaakten. De achtervolging ging door tal van kleinere ge meenten in Noord-Holland in noordelijke rich ting. De auto kon op een oprit van de A 7 in Hoom tot stoppen worden gedwongen. Daar ont stond de schietpartij. Volgens getuigen heeft de politie meermalen op de auto geschoten, terwijl deze al klemgere den stilstond tussen verschillende politie auto's. Volgens een woordvoerder van de politie stond de auto klem, maar zou de bestuurder getracht hebben weer weg te komen. DORDRECHT GPD De bemiddelaar op het arbeids bureau krijgt concurrentie van de computer. In de metaal- en elektrotechnische industrie wil len de werkgevers vacatures en werklozen in een computer stoppen, die vervolgens voor el ke gegadigde een baan naar wens zoekt. Het systeem werd gisteren ip gebruik genomen in het ar beidsbureau in Dordrecht. Drs. Wijkstra van Industriebond FNV maakte bij die gelegenheid duidelijk waarom een andere werkwijze nodig is: „Geneuzel over werkloosheidsbestrijding heeft geen zin zolang de bemid deling tussen werkgevers en werknemers niet werkt.'' 'Jobmatcher ln de Metalektro' (JIM) werkt eenvoudig. In een computerbestand zijn zowel va catures als werkzoekenden op genomen. Met een druk op de knop kunnen beiden bij elkaar worden gebracht. Daarbij wor den de eisen voor de vacature en de kwalificaties van de werk zoekenden met elkaar vergele ken. Wijkstra zei goede hoop te hebben dat JIM een bijdrage le vert aan het terugdringen van de aanhoudende werkloosheid in de metaalindustrie. Drs. I. Blankert. voorzitter van de ar beidspool in de metaal, onder schreef deze opvatting. Met het nieuwe systeem komen volgens hem eindelijk de juiste mensen op de goede plek terecht, iets waar het in het verleden nogal eens aan schortte. Blankert beklemtoonde dat het nieuwe systeem door de metaalwerkgevers zelf is ont wikkeld. Hij vroeg zich af waar om de arbeidsbureaus niet op dat idee zijn gekomen. R. de Boer, voorzitter van het Cen traal Bureau voor de Arbeids voorziening wees dat verwijt van de hand. Volgens hem lie ten de werkgevers \Toeger nogal eens na om hun vacatures bij de arbeidsbureaus te plaatsen. Een soldaat bewaakt een Russische Antonov 72 op Eindhoven Airport. Het vliegtuig landde gisteren in Neder land, met aan boord een team Russische inspecteurs. Zij komen kijken of Nederland zich houdt aan de ver mindering van de conventionele bewapening, zoals vastgelegd in het CSE-akkoord. Het hele bezoek is met strenge veiligheidsmaatregelen omgeven. Binnenkort vertrekt ook een team Nederlandse inspecteurs naar Rusland. foto anp paul stolk DEN HAAG GPD Alternatieve straffen, zoals dienstverlening in plaats van gevangenisstraf, moeten vaker worden opgelegd. Ook moeten er nieuwe alternatieve straffen worden bedacht voor speciale groepen veroordeelden, zoals vreemdelingen en moeilijk plaatsbaren. Staatssecretaris Kosto (justitie) zei dit vanoch tend tijdens een justitiële stu diedag in Rotterdam Een voorstel van Kosto in die richting zal over enkele weken in het kabinet worden bespro ken. De plannen lijken haaks te staan op de ideeën van CDA- fractieleider Brinkman. Hij heeft de afgelopen weken enkele ma len laten weten dat het alterna tief straffen beperkt moet blij ven tot bijzondere gevallen. Kosto meldde dat het aantal dienstverleningen onder meer derjarigen gegroeid is van min der dan 3000 in 1965 tot ruim 7000 vorig |aar I Nxtai uéodm jarigen liep het aantal alterna tieve straffen op van minder dan 1000 in 1985 tot 2700 in 1990. DEN HAAG GPD Er zijn jaarlijks 20.000 tot 30.000 banen ex tra nodig om buitenlanders die naar ons land komen aan werk te helpen. Voor maar een klein deel van de buitenlanders bieden bestaande vacatures een uitkomst. Voor de extra banen zal vooral een lage opleiding moeten worden gevraagd. Dit schrijft minister De Vries (sociale za ken) in het kwartaalbericht arbeidsmarkt dat hij aan de Kamer heeft gezonden. De bewindsman gaat er van uit dat er jaarlijks 50.000 buitenlanders naar ons land komen om zich hier te vestigen. Ruim de helft komt wegens gezinshereniging of gezins vorming. Van alle migranten zullen er jaarlijks ruim 20.000 meteen naar werk gaan zoeken. Nog jeens 10.000 doen dat na enkele jaren. Het betreft dan jongeren die als zij hier komei> nog geen vijftien zijn, of asielzoekers die pas na enkele jaren definitief worden toege laten. In het kwartaalbericht stelt De Vries dat EG-onderdanen vrij snel aan werk komen. Turken en Marokkanen komen hier vooral heen wegens gezinshereniging of -vorming. Hun opleidingsniveau wordt steeds beter. Bestaande vacatures bieden geen uitkomst Ook Surinamers komen hierheen wegens gezinshereniging. Van hun opleidingsni veau is weinig bekend. Antillianen en Arubanen komen vaak voor een opleiding, om daarna in principe weer terug te keren naar hun land. Dat laatste komt er echter meestal niet van. Over hun scholing is weinig bekend. Wel staat vast dat steeds meer kansarmen uit de Antillen of Aruba de overstap naar ons land wagen. De Vries stelt dat vluchtelingen en asiel zoekers de lastigste groep vormen. Er is vrij wel geen peil te trekken op de omvang van deze groep. Bovendien zijn de gegevens over het aantal vluchtelingen en asielzoe kers die na enige tijd ons land weer verla ten, zeer slecht. Volgens De Vries kan hoog uit 45 procent van alle vluchtelingen en asielzoekers meteen of na enige tijd blijven. In zijn stuk gaat De Vries voorbij aan voorspellingen van het Centraal Bureau voor de Staüittet BS) dal bel aantal vreemdelingen dat zich hier vestigt op ter mijn zal dalen, omdat de mogeli|kheden voor vestiging kleiner worden. De bewinds man meent dat lui BS BOB Ie bfpeifclB <>n derbouwing geeft van die voorspelling om daar op af te gaan. Het kabinet stelt dit jaar geen 200 miljoen gulden, maar hoog uit 125 miljoen gulden beschik baar voor directe hulp aan de voormalige Sovjet republieken van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS). Van dat bedrag moeten, met ingang van dit jaar, tevens de oprichting en exploitatie van een consulaat-generaal in Sint- Petersburg en een ambassade in Kiev worden betaald. Dat hebben de meest betrokken be windslieden besloten. Het besluit moet vrijdag wor den goedgekeurd door het vol tallige kabinet. Dan komt ook de verdeelsleutel voor de kosten van de hulp over de verschillen de departementen aan de orde k<>k I hin ten 61 \nrinrssrn Economische /akenzullen daarvoor een voorstel op tafel leggen Tqdens een conferentie os-er hulp aan de voormalige Sov jetunie in Washington vorige maand, zegde minister Van den Broek van buitenlandse zaken onder voorbehoud een bedrag toe van 200 miljoen gulden. De bewindsman krijgt dal grid ech ter niet bijeengesprokkeld bij zijn collega s \.in den Broek zélf heeft weinig geld te spende ren (1.8 miljard per jaar).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5