Binnenland Meer huizen asielzoekers Werkgevers zetten De Vries in z'n hemd Bond: Conflict ais ambtenaren Simons wil ingrijpen in tarieven specialisten Forbo hoeft weghalen Novilon niet te betalen Lubbers veegt Kaland en VVD de mantel uit Water tribunaal: Bedrijf erkent vervuiling water moeten inleveren bij ziekte 'Woensdag 19februan 1992 VERPLEEGKUNDIGEN van de afdeling Intensive Care (IC) van Ziekenhuis Hilver sum zijn gisteren begonnen met een stipt heidsactie die tot donderdagochtend duurt. Daarmee willen zij de directie van het ziekenhuis bewegen om hen beter te belonen voor het werk dat zij doen. DE VERKOOP van de olympische wenskaarten van de PTT valt tegen In totaal zijn sinds december slechts enkele duizenden setjes met steeds vier verschillende kaarten verkocht. In totaal heeft de PTT een half miljoen setjes laten drukken IN HET VIERDE kwartaal van 1991 had den gemiddeld 565 000 mensen een werkloosheidsuitkenng. Dat was ongeveer hetzelfde aantal als in hetzelfde tijdvak een jaar eerder Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). NIEUWSLIJN utrecht-den haag anp-gpd De organisaties van specialis ten, verzekeraars en ziekenhui zen zijn het gisteren eens ge worden over verlaging van de tarieven van medisch specialis ten. Maar staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) vindt de verlaging veel te klein en dreigt met ingrijpen. Eind 1989 was afgesproken dat de kosten voor specialisten hulp drie jaar lang op. het ni veau van 1989 zouden blijven. Eventuele overschrijdingen zouden worden goedgemaakt via lagere tarieven. Vorig najaar stelde Simons vast dat de uitgaven voor spe cialistenhulp in 1990 ongeveer 98 miljoen gulden hoger waren dan in 1989. Het gisteren be reikte akkoord over lagere tarie ven leidt echter tot een bespa ring van slechts 48 miljoen. Simons heeft de indruk dat de in 1989 gemaakte afspraken niet zijn nagekomen. Hij heeft de betrokken organisaties uitge nodigd voor een gesprek op maandag. Mocht Simons dan zijn zin niet krijgen, dan is wet telijk ingrijpen in de tarieven mogelijk. Daarmee heeft de staatssecretaris al eerder ge dreigd. Oud-rechter Borgerhoff overleden Oud-president mr. W.J. Borgerhoff Mulder van de Amsterdamse rechtbank is zondag op 78-jarige leeftijd overleden. Borgerhoff was van 1973 tot 1983 president van de hoofdstedelijke recht bank. Hij werd opgevolgd door mr. B.J. Asscher. Borgerhoff is te vens president geweest van de arrondissementsrechtbanken in Leeuwarden en Arnhem. Zijn dochter werd vorig jaar benoemd tot vice-president van de rechtbank in Zutphen. Borgerhoff Mul der behandelde als een van de eersten in Amsterdam zaken te gen krakers (Foto ANP). Zelfstandige positiever over leven Zelfstandige ondernemers oordelen positiever over hun loop baan en leven dan werknemers en niet-werkenden. De zelfstan dige ondernemer moet wel zijn leven aanpassen. Er blijft minder vrije tijd over voor andere zaken. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen in Nijme gen heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van econo mische zaken. Uit het onderzoek (onder 1.200 mannen en vrou wen die in 1965 het basisonderwijs verlieten) komt naar voren dat kinderen van hoog opgeleide ouders eerder kiezen voor zelf standig ondernemen. Mannen beginnen eerder een eigen on derneming dan vrouwen. Valse bommelding bij moskee Enkele honderden inwoners van Maassluis zijn gistermiddag ge- evacueerd na een valse bommelding. Een Nederlands sprekende man meldde de Maassluise politie omstreeks één uur dat bij de Turkse moskee drie uur later een bom zou ontploffen. De politie zette de omgeving af en liet de bedrijven in de naaste omgeving ontruimen. Na onderzoek door de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) werd het gebied weer vrijgegen. De man die de bomaanslag meldde, zei te spreken namens het 'Anti-Islami tische Front'. Groot onderzoek prostaatkanker Het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam begint een grootscheeps onderzoek naar de vraag of eerdere ontdekking van prostaatkan ker kan leiden tot een lager sterftecijfer. Circa 3.000 Rotterdamse mannen krijgen een uitnodiging om aan het onderzoek mee te doen. Het project - waaraan de Europese Gemeenschap een steentje bijdraagt - maakt deel uit van Europees onderzoek naar de effectiviteit van het vroegtijdig opsporen van prostaatkanker. nisatie bracht Forbo Novilon op de markt terwijl het bedrijf wist, of moest weten, dat bij verwijdering onaanvaardbare risico's voor de volksgezond heid zouden ontstaan. Forbo had kopers daarvoor moeten waarschuwen, aldus Konsu- menten Kontakt. De onderneming blijft ont kennen dat het nodig zou zijn de Novilon door een gespecia liseerd bedrijf te laten oprui men. De rechtbank is het daar mee niet eens en verwijst naar stukken van Vrorn en WVC, waarin staat dat het gezond heidsrisico 'ontoelaatbaar' is als mensen de vloerbedekking zelf verwijderen. Novilon is een gebrekkig produkt, aldus de rechters. Toch draait de fabrikant niet voor de schade op. Volgens de rechtbank kan Forbo, gezien de stand van de wetenschap in 1973, niet worden verweten dat het Novilon toen ronder waarschuwing op de markt bracht. Het bedrijf hield zich immers aan de door de over heid gestelde normen. In 1983 en 1988 werden de normen verscherpt. Toen was Forbo al met het gebruik van asbest ge stopt. 'Oppositie in armzalige toestand' Premier Lubbers heeft zijn par tijgenoot Kaland, CDA-fractie- leider in de Eerste Kamer, giste ren fors de mantel uitgeveegd. Kaland had geopperd dat maar een einde moet worden ge maakt aan de regeringscoalitie van CDA en PvdA. Gisteren vond daarover in de Tweede Kamer een spoeddebat plaats. Daarin gaf Lubbers niet alleen Kaland zijn vet, maar ook de oppositie. Lubbers vindt dat WD. D66 en Groen Links alleen maar gebakken lucht verplaat sen. „Wat moet ik hiermee?", vroeg de premier zich af. Naar aanleiding van Kalands uitspraken over de verhoudin gen tussen CDA en PvdA zei Lubbers het gevaarlijk te vinden als een politicus de burger naar de mond gaat praten en zo doende een eigen fanclub cre ëert. Hij bedoelde dat Kaland zichzelf tot spreekbuis heeft ge maakt van een groep mensen uit de CDA-achterban die een einde wil maken aan de samen werking met de Pv dA. Dat de oppositie op initiatief van de WD de uitspraken van Kaland en de reactie daarop van Pvd V leidei Kok Lik heb et ge* woon genoeg van") aangreep voor een spoeddebat, vindt Lubbers bedroevend. „De op positie probeert munt te slaan uit uitspraken die buiten dit huis worden gedaan. Dat is niet produktief en het bedekt de armzalige toestand waarin zij verkeert aldus de premier. De WD diende een motie van wantrouwen in waarin staat dat het kabinet op een te zwak ke basis opereert. Die motie kreeg echter geen steun. amsterdam tps-anp Een van de vervuilers van de ri vieren rondom de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft gisteren toegezegd maatregelen te nemen om de door het be drijf veroorzaakte vervuiling te gen te gaan. Het bedrijf Pelikan Argentina, dat onder meer kin- derkrijt maakt, heeft dat ken baar gemaakt in een brief ge richt aan het tweede Internatio nale Water Tribunaal dat deze week in Amsterdam wordt ge houden. Het Amerikaanse bedrijf. Southern Peru Copper Corpora tion, dat koper wint in het /ui- den van Peru. heeft zich verrijkt ten koste van het milieu en de lokale bevolking. Zo luidt een van de conclusies van de jury van het tribunaal. De jury raadt het bedrijf aan het verbruik van water drastisch te verminderen en maatregelen te nemen ter bescherming van het milieu. De vele gemeenten en verhuurders die te weinig wonin gen voor asielzoekers beschikbaar stellen, worden stren ger aangesproken op hun verantwoordelijkheid. Wan neer die aanpak onvoldoende oplevert, zal het rijk nog dit jaar gemeenten en verhuurders gaan dwingen tot me dewerking. Dat kan door het vorderen van woningen op grond van de regeling rijksvoorkeurwoningen. Staatsse cretaris Heerma (volkshuisvesting) en welzijnsminister d'Ancona hebben dat de Tweede Kamer gisteren gemeld. den haag cpd Op het ogenblik kunnen in zes duizend woningen 18.500 asiel zoekers worden gehuisvest. Dat is 1,2 per duizend inwoners. Het rijk streeft naar een opvang van twee asielzoekers per duizend inwoners. Dat betekent dat er nog zo n 4000 woningen moe ten bijkomen. Die doelstelling wordt met het huidige beleid, dat is gebaseerd op vrijwillig heid. niet gehaald. Heerma en d'Ancona schrij ven dat de regionale rijksin specties van welzijn en volks huisvesting nu actie gaan on dernemen. Gemeenten en ver huurders die onvoldoende me dewerking verlenen, worden ge confronteerd met een gedetail leerd plan van de inspecties. Ook de provincies zullen meer bij de problematiek worden be trokken. Zonodig zullen de inspecties hun wettelijke bevoegdheden aanspreken. In september zal worden bekeken of deze metho de vruchten afwerpt. Zoniet, dan zal Heerma woningen gaan vorderen. Heerma en d'Ancona wijzen er op dat ook particuliere verhuurders nadrukkelijk bij het beleid worden betrokken. Zij hebben tot nu nauwelijks wo ningen voor asielzoekers be schikbaar gesteld. Meer woningen zijn nodig voor asielzoekers die worden gedoogd of die een voorlopige verblijfsvergunning hebben ge kregen. Omdat daarvoor nu te weinig woningen zijn, is er on voldoende doorstroming vanuit asielzoekerscentra. Zo zitten er nu zo'n vierduizend asielzoe kers in noodopvangscentra. Slechts zestig van de 645 ge meenten in Nederland voldoen aan de norm van twee asielzoe kers per duizend inwoners, 55 gemeenten hebben geen enkele woning beschikbaar voor asiel zoekers. Een uitslaande brand heeft gisteravond het Niftarlake college in Maarssenbroek vrij wel volledig ver woest. Volgens de politié is ruim twee derde deel van de scholengemeenschap voor mavo, havo en vwo in de as gelegd. De schade wordt voorlopig geschat op een miljoen gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De directies van na burige scholen heb ben ruimte aangebo den voor het onder wijs aan de ruim dui zend leerlingen van het Niftarlake colle ge. foto anp henk tukker Ter herdenking van de Februaristaking rijdt de verzetstram weer in Amsterdam. Een tramstel uit 1941 doet plaatsen aan die een rol hebben ge speeld bij het verzet in de Tweede Wereldoorlog. Hier passeert de verzetstram het Joods Historisch Museum, dat vroeger een synagoge was. De tram rijdt tot en met 28 februari. foto anp ton toemen Rijk pakt gemeenten en verhuurders streng aan Mensen met Novilon-vloerbe- dekking in huis waarin asbest zit, moeten het opruimen daarvan zelf betalen. Fabri kant Forbo in Krommenie kan daarvoor niet aansprakelijk worden gesteld. Dit bepaalde de Haarlemse rechtbank giste ren in een door Konsumenten Kontakt aangespannen proef proces. Forbo maakte tussen 1970 en 1979 vlnyMoerbedekking die was voorzien van een on derlaag waarin witte asbestve zels en rubber zitten. Verwijde ring van de vloerbedekking kan gevaarlijk zijn voor de ge zondheid. Ingeademde asbest vezels kunnen kanker veroor zaken. Een echtpaar uit Dordrecht kwam In 1989 voor forse kos ten te staan toen de Novilon- vloerbedekking aan vervan ging toe was. Het gezin volgde de door het ministerie van wvc aangeraden weg: een gespecia liseerd sloopbedrijf verwijder de het vinyl. Kosten: ruim 9.000 gulden. Forbo weigerde voor dat bedrag op te draaien. Konsumenten Kontakt stap te vervolgens naar de rechter. Volgens de consumentenorga- n haag yvonne zonderop „Ik praat mij de blaren op de tong", zei oud-minister van sociale zaken Jan de Koning ooit over zijn functioneren als bewindsman. Zijn opvolger Bert de Vries kan het hem inmiddels nazeggen. Pu bliekelijk dreigt De Vries zijn goedkeu ring te onthouden aan cao's die de gel- dende Ziektewet-afspraken intact laten. De minister wil werknemers loon of vakantiedagen laten inleveren bij ziekte om daarmee het hoge ziekteverzuim te rug te dringen. Als werkgevers en werk nemers daar geen gehoor aan geven, weigert hij cao's algemeen-verbindend te verklaren, zo liet hij deze week weten. Het dreigement klinkt serieus genoeg. Maar net als bij zijn voorganger De Ko ning. die veel praatte en weinig maatre gelen trof. moet nog worden afgewacht of De Vries zijn woorden in daden zal De minister heeft overigens alle reden om zich bekocht te voelen. Al lange tijd zeurden de werkgevers hem de oren van het hoofd over het hoge ziekteverzuim en de toestroom in de wao. Het kabinet moest maar ingrijpen, vonden de werk- gev In de wao is dat inmiddels gebeurd. Er althans een ingrijpende wetswijziging in de maak. En wat de Ziektewet betreft, liet De Vries er evenmin gras over groei en. Bijna had hij een verbod uitgevaar digd aan werkgevers om hun zieke werk nemers meer dan zeventig procent van het loon uit te betalen. Op het nippertje wisten werkgevers en werknemers deze ingreep in de cao te voorkomen. Samen maakten ze een aanbeveling aan de cao onderhandelaars: praat in de loononder handelingen in elk geval over zogeheten 'arbeidsvoorwaardelijke prikkels' om het t te bestrijden. Gezonder Inmiddels zijn we enkele weken en zes cao's verder. En wat blijkt? Vrijwel ner gens hoeven werknemers vakantiedagen of loon in te leveren bij ziekte. Dezelfde werkgevers die bij De Vries kwamen kla gen over al die werknemers die zich zo gemakkelijk ziek melden, hebben zonder pardon toegegeven aan de eisen van de vakbonden. De bonden willen amper praten over inleveren bij ziekte. Zij den ken aan heel andere oplossingen voor het hoge ziekteverzuim, zoals hetere be geleiding van zieke werknemers en een gezonder arbeidsklimaat. Tot nu toe hebben de werkgevers die verlangens in gewilligd. En dus staat minister De Vries in zijn hemd. Toch kan dat niet de reden zijn dat de minister nu dreigt met het niet-verbin dend verklaren van de cao's. Immers, de bewindsman kan alleen maar cao's voor een gehele bedrijfstak van toepassing verklaren als meerdere bedrijven in het geding zijn. De cao's die tot nu toe zijn afgesloten, zijn voornamelijk bedrijfs- cao's, zoals bij Hoogovens. Akzo, Heine- ken, de Hema en de Bijenkorf. De af spraken die met de bonden zijn ge maakt. gelden alleen voor die bedrijven en niet voor hun concurrenten. Hoe anders ligt dat bij de bouw, de eerste belangrijke bedrijfstak waar nu over een nieuwe cao wordt onderhan deld. Tot voor kort stonden werkgevers en werknemers hier recht tegenover el kaar. De werkgevers wilden zieke bouw vakkers loon en vakantiedagen laten in leveren; de bonden weigerden daar cate gorisch over te praten. Even leek het zelfs op stakingen uit te draaien. Maar inmiddels zitten de heren weer vrolijk om de tafel. Het heeft er alle schijn van dat werkgevers zijn gezwicht Zoals een woordvoerder van de Bouwbond ver klaarde: ..Wij praten alleeri verder als het inleveren bij ziekte van tafel is". Als de bouwwerkgevers door de kniecn gaan, is het zeer de vraag of het nog één werkgever lukt een zieke werknemer tot inleveren te bewegen. Dat zal ook minis ter de Vries zich hebben gerealiseerd. Vandaar waarschijnlijk zijn dreigement aan de bouwwerkgevers: als jullie je rug niet recht houden in de loonondcrhan delingen, verklaar ik jullie cao niet ver bindend voor de volledige bedrijfstak. Het vervelendste gevolg daarvan zou zijn dat de zieke werknemer niet meer in alle gevallen zijn Ziektewet-uitkering krijgt aangevuld tot 100 procent van het loon. Wee de werkgever die met iedere werknemer afzonderlijk moet onderhan delen. Die komt aan het leiden van zijn bedrijf überhaupt niet meer toe. Om over het risico van wilde stakingen nog maar te zwijgen. De bouwwerkgevers staan nu voor een lastige keuze: geven ze toe aan de bon den of aan minister de Vries? Veel hangt af van de vraag of minister De Vries be reid is zijn dreigement tot uitvoer te brengen. Het niet langer v erbindend ver klaren van cao's is een ingrijpende maat regel, die in feite de bodem wegslaat on der onze nationale overlegeconomie. De FNV en het VN( waren er ^stèren als de kippen bij om de bewindsman dit idee uit zijn hoofd te praten. De maatregel van De Vries zou slechts leiden tot extra loonstijgingen veel arbeidsonrust. De ambtenarenbonden zullen één front maken wanneer mi nister Dales in de ambtenaren- cao strafmaatregelen wil opne men om het ziekteverzuim te bestrijden. „De bewindsvrouw zal dan de bonden tegenover haar vinden. Strafmaatregelen zullen lot een conflictsituatie leidenaldus AbvaKabo-voor zitter Vrins aan de vooravond van het ambtenarenoverleg. Minister De Vries waarschuw de er deze week voor dat als af te sluiten cao's geen prikkels bevatten óm het ziel teveizuim terug te dringen, het kabinet moet ingrijpen. De cao's zou den dan niet algemeen-verbin dend mogen worden verklaard Vrins sluit niet uit dat het overheidspersoneel het voor beeld moet geven om in te leve ren bij ziekte. „De verantwoor delijke minister bij het ambte narenoverleg. minister Dales, laat zich de kaas niet van het brood eten. Aan de andere kant zal de overheid willen laten zien dat zij het braafste kind van de klas is. Ik zou het bijzonder on verstandig vinden als het over heidspersonecl het voorbeeld moet geven om in te leveren bij zielfte aldusrins Mocht Dales in het voetspoor van De Vries treden en met sanctiemaatregelen komen voor ambtenaren die ziek worden, dan zal zij een gesloten front van werknemersverenigingen tegenover haar vinden. „Wij zijn nu ruim een jaar bezig om met de overheid op diverse terrei nen maatregelen te nemen om het ziekteverzuim terug te drin gen. De effecten daarvan wor den merkbaar Wij vinden dat een goede aanpak. Een andere aanpak zal leiden tot een con flictsituatie", aldus Vrins. Na vertegenwoordigers van de sociale partners hebben ook de voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER), ir T Quené, en PvdA-kamerlid F. leijnse zich gekeerd legen het dreigement van minister De Vries (sociale zaken en werkge legenheid) om overeengeko- bindend te verklaren Zij zeiden dat gisteren op een discussiebij eenkomst van de FNV in Am sterdam over de toekomst van de overlegeconomie Volgens Quené heeft de mi nister voor zijn beurt gespro ken Er ligl OVB In t OMR nog een adviesaanvraag bij de SF.R. Hij noemde het „buitenge woon hinderlijk" dat politici ko men met „interventies op het moment dat zij niet aan tie beurt zijn". Volgens de SER- voorzitter leidt da» welhaast on vermijdelijk tot verharding van de standpunten van de partijen Ui dr SI R OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR II

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3