Extra 'Barak 9' bepaalt wat er gebeurt 311 M 3I 'De ambtelijke top heeft een geweldig bord voor de kop' Woensdag 19 februari 1992 Reactie 023-150239 JAN VAN DER NAT. FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is alweer in opspraak geraakt Al jarenlang is dit depar tement het toneel van affaires, interne twisten en per manente reorganisaties, die een verlammende werking hebben op het beleid. Na aanhoudende kritiek op het bolwerk aan de Haagse Bezuidenhoutseweg is een commissie onder leiding van voormalig minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Kroes begonnen met een onderzoek naar de problemen. Dat onderzoek kan ver velende gevolgen hebben voor het ministerie. De top heeft altijd volgehouden dat er weinig aan de hand is, maar komt door de groeiende kritiek steeds meer on der druk te staan. Bovendien steekt de discussie over het opsplitsen van het ministerie de kop weer op. Een portret van de groene burcht, die moet vechten voor zijn voortbestaan. De Groene Burcht van Landbouw aan de Bezul* denhoutseweg in Den Haag. FOTO CPD Dl BRUIN Kritiek op ministerie van landbouw houdt hardnekkig aan Wat deed Jaap van der Veen eigenlijk verkeerd? Hij was een aimabele man met verstand van zaken, die hij onder meer had opgedaan bij de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de CBTB. Toch hield hij het niet lang vol als direc teur-generaal landbouw en voedsel voorziening bij het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. Van der Veen raakte volgens ingewijden op het ministerie 'tussen de wielen'. Hij ging ten onder in de slag met de rest van de top, die bestaat uit gehaaide en door gewinterde beroepsambtenaren. Van der Veen verdween naar Washington, waar hij landbouw-attaché werd. Eén van de belangrijkste landbouw-banen, zij het buiten bet Haagse ministerie. DEN HAAG W1LCO DEKKER Inmiddels is Van der Veen terug in Den Haag, als voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit. Een produktschap dat relatief weinig met het ministerie te ma ken heeft, maar daar zal de voormalig di recteur-generaal niet rouwig om zijn. Hij wil wel praten over de problemen van het ministerie van landbouw, maar niet over het verleden en niet over personen. Van der Veen is een aimabele man, het is al gezegd. „Het zou misschien goed zijn als het mana gement van het ministerie wat moderner zou opereren," zegt de produktschap-voor- zitter. „Een goede sfeer scheppen, mensen stimuleren en ze de ruimte geven om fou ten te maken. Dat gebeurt nu te weinig, denk ik. Het is nogal hiërarchisch. Er zitten genoeg capabele mensen op het ministerie, maar die moeten wel een kans krijgen. En het zou ook goed zijn als het ministerie de contacten met de samenleving wat aan zou halen. Zowel met de boeren als met de na tuur- en milieu-organisaties. Dat zou veel spanning wegnemen." En wat deed dr.ir. EA Goewie eigenlijk ver keerd? Hij was directeur van de Planten- ziektekundige Dienst van het ministerie in Wageningen. Goewie nam een jaar geleden ontslag, omdat de ambtelijke top volgens hem 'cruciale taxatiefouten' had gemaakt bij het bestrijdingsmiddelen-beleid. Goe- wies werk op dit gebied werd gewaardeerd, behalve door de ambtelijke top. De direc teur kreeg geen steun en vertrok. Bij zijn af scheid noemde hij de top „een angstig, van de buitenwereld afgesloten bolwerk". De gevallen van Van der Veen en Goewie bevestigen het beeld van het ministerie, zoals dat na de problemen van de laatste ja ren is ontstaan. Er is een strakke hiërarchie, gedomineerd door een hechte ambtelijke top. Die club - soms aangeduid als 'barak negen', naar het nummer van de vleugel waar men domicilie houdt - bepaalt wat er gebeurt. Veel initatieven vanuit lagere echelons worden gesmoord. Van de ambte naren wordt desondanks loyaliteit geëist. Er is ten slotte al genoeg kritiek van buiten staanders op het ministerie. En ben je niet onvoorwaardelijk vóór het ministerie, dan hoor je bij de vijand. Doeners Dit organisatie-model heeft niet altijd voor Kroblemen gezorgd. Integendeel. Ooit was et ministerie van landbouw een voorbeeld van doelmatig bestuur. Met vaardige hand gaf het departement leiding aan de ontwik keling van Nederland tot agrarische super macht. In die tijd domineerden de 'doeners' het ministerie. Wageningers werden ze ge noemd, opgeleid aan de Landbouwuniver siteit aldaar. Jongens die wisten wat er on der de achterban leefde en die niet schroomden de groene handen uit de mou wen te steken. Niet praten, maar doen. Het ministerie had ruime mogelijkheden om dat motto in de praktijk te brengen. Er waren eigen onderwijs-, onderzoeks- en voorlichtingsinstituten. Er was zelfs eigen politie, in de vorm van de Algemene In spectie Dienst, de AID. En op de ambassa des in het buitenland had het departement eigen ambassadeurs: de landbouw-atta- chés. Alles werd in eigen hand gehouden, een belangrijke voorwaarde voor het succes dat het ministerie boekte. „In die tijd was je iemand als je op Landbouw werkte. Je werd gerespecteerd," zegt een ambtenaar wee moedig. Het departement heeft nog steeds alles in eigen hand, maar dat dreigt zich nu tegen Landbouw te keren. Het ministerie wordt steeds meer verweten een gesloten front te zijn, dat signalen uit de maatschappij niet of te laat oppikt. „Een gesloten bolwerk? Ach, laat ik zeggen dat het ministerie van landbouw nu niet bij uitstek het departe ment is dat ver voor de troepen uitloopt," formuleert Piet Blauw, deze week nog actief als landbouw-woordvoerder van de WD- fractie in de Tweede Kamer. „Dat is jam mer, want volgens mij zijn veel van de ver wijten niet terecht. Landbouw zit te veel in het defensief, het zou meer in de aanval moeten." Wantrouwen Maar het ministerie gaat niet in de aanval. Integendeel, er wordt verkrampt gereageerd op kritiek. Er wordt niet gekeken naar de oorzaak van die aantijgingen. Men beperkt zich tot het sluiten van de luiken, als be scherming tegen de grote boze buitenwe reld. As er brand uitbreekt, dan pakt de ambtelijke top niet de brandblusser. Nee, men gaat eerst uitzoeken wie er het laatst aan de lucifers heeft gezeten. Zo krijg je ge konkel en wantrouwen," verklaart een voormalig ambtenaar. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu omschrijft het kernachtiger. „De ambtelijke top heeft een geweldig bord voor zijn kop. Pappen en nathouden, dat is alles wat ze doen." Reijnders' stichting protesteerde in 1982 met zestig verwante organisaties tegen het overhevelen van natuqr- en milieutaken van het toenmalige CRM naar het ministe rie van landbouw. Reijnders vindt dat de tijd hem gelijk heeft gegeven. „Landbouw is natuurbeheer totaal gaan overheersen. Het lijkt wel alsof het ministerie veel voor de na tuur doet, maar het is niet zo. Ze maken leuke brochures over het beschermen van de das, maar als er een snelweg overheen wordt gelegd, dan hoor je het ministerie niet." De vertegenwoordigers van de boerenach- terban vinden daarentegen dat het ministe rie genoeg doet voor de natuur. „Ik vind na tuurbeheer helemaal niet ondergewaar deerd op het ministerie. Het zouden best eens een paar querulanten kunnen zijn, die daar steeds weer over beginnen," zegt Rob Tazelaar, ooit landbouw-woordvoerder voor de PvdA en nu voorzitter van het Pro duktschap voor Vee en Vlees. „Die mensen die destijds van CRM kwamen, hebben ge woon een andere cultuur. Dat botst wel eens." Dat er direct na het overhevelen van natuur naar Landbouw botsingen waren is logisch, maar het ministerie lijkt er na negen jaar nog niet in geslaagd de beide kampen te verzoenen. En dat ontwikkelt zich steeds meer tot een nagel aan de doodskist van het ministerie. Interne twisten en overplaatsin gen zijn het gevolg. „Vroeger kende ik veel DIRECTORAAT-GENERAAL VOOR LANDBOUW EN VOEDSELVOORZIENING Directeur-generaal: G.van der Lely plaatsvervanger: E. Pierhagen Stafbureau Uitvoering Regelingen Landbouwonderwijs Veehouderij en Zuivel Internationale Agrarische Aangelegenheden en Marktordeningsvraagstukken Wetenschap en Technologie Akkerbouw en Tuinbouw Industrie en Handel Dienst La ndbouwvooriicht ing SECRETARIS-GENERAAL T.H.J. Joustra. plaatsvervanger M. Brabers Financieel-Economische Zaken Personeelszaken Accountantsdienst Materiële Zaken Juridische en Bedrijfs- organisatorische Zaken Organisatie en Efficiency Voorlichting en Externe Betrekkingen AID Algemene Inspectiedienst ORGANISATIESCHEMA MINISTERIE VAN LANDBOUW, NATUURBEHEER EN VISSERIJ DIRECTORAAT-GENERAAL VOOR LANDELIJKE GEBIEDEN EN KWALITEITSZORG Directeur-generaal: J.P. van Zutphen (wordt binnenkort opgevolgd door J.F.de Leeuw), plaatsvervangers: P. Ritsema, J.B.Pieters. Stafbureau Regionaal directeuren (12 stuks) Gewasbescherming Openluchtrecreatie Milieu, Kwaliteit en Voeding Veterinaire Dienst Beheer Landbouwgronden Landinrichtingsdienst Staatsbosbeheer van de mensen van landbouw, zowel de vertegenwoordigers in provincies als de at tachés. Nu zit er elke keer iemand anders." vertelt ir. D. Luteijn, WD-senator en be stuursvoorzitter bij de agrarische coöperatie Cebeco Handelsraad. „Dat zegt mij meer over wat er fout zit bij Landbouw dan het geval Goewie of zo'n AID-affaire." Toverwoorden De twisten geven ook voeding aan de dis cussie om natuur weer weg te halen bij Landbouw. En dat wil het ministerie koste wat het kost voorkomen. Het zou immers het begin van het einde van het departe ment kunnen zijn. Dus wordt alles ingezet om het voortbestaan te verzekeren. De af deling juridische en bedrijfseconomische zaken bijvoorbeeld, kortweg JBZ. De direc tie JBZ heeft zich ontwikkeld tot het cen trum van de 32 directies die het nUMe na de laatste reorganisatie telt. Plannen hebben slechts kans van slagen als JBZ ze steunt. De toenemende macht van de juristen van JBZ heeft binnen het ministerie voor veel wrijvingen gezorgd. De Wageningse 'doe ners' van weleer voelen zich gedwars boomd, de frustraties stapelen zich op. De juristen zouden slechts uitblinken in veel te gedetailleerde reeelgeving, die boeren in de praktijk aan hun laars lappen. Niet alleen omdat ze er niets mee kunnen, maar ook omdat de controles van de ook al met pro blemen kampende Algemene Inspectie Dienst weinig indruk maken. Een vervelende situatie, nu het DÉÉMB 18 maken heeft met rap veranderende eisen. Moest vroeger slechts de agrarische M tor zoveel mogelijk gestimuleerd worden, te genwoordig zijn milieu en produktiebeper- king de toverwoorden. Vanuit Brussel wordt serieus werk gemaakt van het beëindigen van de eens vanzelfsprekende groei van de landbouw. Daarnaast heeft landbouw te kampen met steeds meer milieu-eisen, waardoor bijvoorbeeld de mestwetgeving aangescherpt moet worden. De maatschappii stelt dus andere eisen aan het ministerie. Of de huidige ambtelijke top wel geschikt is die te honoreren, wordt be twijfeld. Zo zou sec ret ans generaal mr. T.H.J. Joustra, de hoopte ambtelijke baas. ervan overtuigd zijn dat het departement ondanks enkele strubbelingen goed func tioneert. „Echt. hij heeft een rotsvast geloof in het ministerie," meent een ambtenaar uit zijn omgeving. „Joustra denkt gewoon dat hij wel weet wat er leeft binnen het de partement. En dat er geen reden is voor zorg." CDA-botwerk Ook van het niveau vlak onder Joustra ver wachten de critici niet veel op het gebied van vernieuwend management. Plaatsver vangend secretaris generaal mr. M. Brabers houdt zich bezig met de zogeheten 'grote efficiency operatie', waarbij het ministerie van landbouw duizend van de kleine twaalfduizend ambtenaren kwijtraakt. Bra bers verklaarde, als toenmalig JBZ-dircc- teur, na het gedwongen aftreden van minis ter Braks bang geweest te zijn voor zijn stoel. Maar hij maakt de inaruk nu weer comfortabel tr ÉMO Een van de twee directoraten-generaal, dat voor de landbouw- en Voedselvoorziening, wordt geleid door drs. G. van der Lely. Van der Lely zou jarenlang op deze post geaast hebben en is. vóór alles, van plan hern niet weer af te geven. Het andere directoraat-ge neraal. dat voor de Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg, staat een belangrijke wijzi ging te wachten. Onlangs gmg directe; neraal mr. J.P. van Zutphen na 45 jaar trou we dienst op het ministerie met pensioen. De pensioengerechtigde werd bij zijn ver trek bedolven onder de lof. maar op revolu tionaire ideeën heeft niemand hem de afge lopen 45 jaar kunnen betrappen. Of zijn opvolger, ir. J.F. de leeuw, die wel heeft, staat te bezien IX- leeuw is nu nog Kamerlid voor het CDA. waar hij onder meer Landbouw in zijn pakket heeft. Dat was niet direct een aanbeveling. Het minis terie had liever R.W. Welschen aangetrok ken. Welschen is milieu-gedeputeerde van dr Pvd I m Noocd Brabant co gil a 1 la voorkeur aan dat te blijven. Jammer voor het ministerie, dat in het kader van de beeldvorming meer behoefte had aan een milieu gronrnteerdc PvdA'er. dan aan een CDA'er met een landbouw-achtergrond Over de banden tussen het CDA en het landbouw-ministerie doen namelijk veel verhalen de ronde. Al sinds het begin van de jaren zestig rogtvn een 1 hnsien demo cratische minister over landbouw. Grap pend wordt de ambtelijke landbouw-top wel eens het Corps Diplomatique Agricole genoemd, analoog881)de begin). Uns V8D s lands grootste partij. Het landbouw-mi- nisterie gaat gemakshalve altijd door voor een CDA-bolwerk. Terecht, volgens ingewij den, behalve waar het gaat om de ambtelij ke toj) Naast toekomstig dtrr. leur-generaal De leeuw telt de top hoogstens drie CDA'ers, en dan niet eens manifest Secre taris-generaal Joustra wordt zelfs verdacht van een flirt met D66. evenals diverse plaatsvervangend directeuren generaal Opsplitsen Hoe dan ook. het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij kan de steun van de christen-democraten in deze moeilijke tijden goed gebruiken De commissie-Kroes is innud.i.-K haar aak bafoonea WWiiiIBb worden in een kamer op het provinciehuis van Zuid-Holland betrokkenen gehoord over de problemen van het ministene Kroes en de haren zijn uitstekend in staat de zaken op een rijtje te zetten, is de indruk van mensen die inmiddels een bezoek heb ben afgelegd. Zo rond de Kerst maakt de commissie bekend wanneer de rapportage gereed zal zijn. Tot die tijd Ls de druk even van de ketel en heeft landbouw de tijd voor een ultieme poging de rijen te sluiten. Want als het Kroes-rapport cr eenmaal ligt, dan zal de discussie rond het departement opnieuw in alle hevigheid losbarsten. Eon kritische rap portage zou enkde topambtenaren hun baan kunnen kosten Daarmee zou de dis- ussie rond het ministerie Immers weer even tot rust komen In elk geval tot de volgende kabinetsforma tie. als de opsplitsing van het ministerie van landbouw, nauiurbeneer en visserij weer op de agenda /.il prijken ZoA het departe- ment in vrijwel elke formatie van oe afgelo pen decennia ter discussie heeft gestaan i11/ietir PB Boowma i>\ senator, hoogleraar openbare financiën en geestelijk vader van een voorstel voor het opsplitsen van ministerie, zijn plan voorlopig nog geen werkeliikheid worden „Ik moet mijn voor stel de laatste tijd weer geregeld toelichten, m.i.u ik m ii.it /.id.it dr mmtm nof Mb i helemaal rilp voor zijn Maar ach. goede ideeën hebben nu eenmaal een beetje tijd nodig

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27