Sport j H Zware 'tour' Riethoven BOLLEN Krabbe eist elf miljoen bij verlies contracten Woensdag 19 februari 1992 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB V NIEUWSLIJN Predikanten tegen celstraf Tyson INDIANAPOLIS De vereniging van baptiste predikanten in de VS wil door het ophalen van honderdduizend handtekeningen Mike Tyson uit de gevangenis houden. Tienduizend Amerikanen zouden al een petitie hebben ondertekend. Het is de bedoeling de handtekeningen aan de rechter te overhandigen. ,,Het kan toch niet zo zijn, dat het slachtoffer haar genoegdoe ning alleen krijgt doordat Tyson in de gevangenis verdwijnt", al dus een woordvoerder van de groep. „Wij belastingbetalers zou den voor de kosten opdraaien." Tyson werd door de jury schuldig bevonden aan verkrachting van een 18-jarige deelneemster aan een schoonheidswedstrijd. De rechter spreekt eind maart het vonnis uit. De 25-jarige bok ser kan rekenen op een straf van zeven tot twaalf jaar. De advo caat Greg Garrison bestempelde het initiatief van de geestelijken als onzinnig. „Verkrachting kan toch niet nietig worden ver klaard, alleen omdat een prominent iemand zich eraan bezon digd heeft." Wild cards tafeltennis Zuid-Afrika TOKYO Twee tafeltennissers uit Zuid-Afrika mogen met een zogeheten wild card meedoen aan het Olympisch tafeltennis toernooi van Barcelona. Het gaat om een man en een vrouw. Dat heeft de Internationale Tafeltennis Federatie gisteren be kendgemaakt. De wereldbond kwam tot die beslissing, omdat Zuidafrikaanse spelers niet in staat waren deel te nemen aan het continentale kwalificatietoernooi. De sportboycot was destijds nog van kracht. Minister wil trustfonds amateurs DEN HAAG In navolging van het centraal fonds contractspe lers uit het betaalde voetbal, waar inmiddels honderd miljoen gulden inzit, wal minister d'Ancona van WVC komen tot een trustfonds voor amateur-topsporters. In een amicebrief aan minister Kok heeft ze verzocht of het mi nisterie van Financiën ook andere fiscale aspecten van de top sport wil bezien. Met name een erkenning van de onkosten, die voor de topsport gemaakt moeten worden. Friesche Elf Steden: 18772 rijders LEEUWARDEN Van de 20.287 leden van de Vereniging de Friesche Elf Steden willen slechts 1.515 niet meer deelnemen aan een komende tocht. Het aantal „rijdende" leden bedraagt 18.772, van wie ruim zeven procent vrouwen. De Vereniging, die het jaar 1991 afsloot met een voordelig saldo van 6521 gulden en een eigen vermogen van bijna een kwart miljoen gulden, laat nog steeds geen nieuwe leden toe. Voor de sluipwegen, die gebruikt werden om het lidmaatschap en dus het startrecht aan familieleden over te doen, zijn nagenoeg sluitende maatregelen genomen. De Friese vereniging heeft niettemin de mogelijkheid geopend voor niet-leden deel te nemen aan de tocht door inschrijving open te stellen voor potentiële leden. Tot 1 november van het vorig hebben 11.977 schaatsliefhebbers van die mogelijkheid ge bruik gemaakt. Per seizoen zullen, door loting, 2000 potentiële leden startrecht krijgen in de tocht. Dat recht geldt slechts voor één jaar. Ieder seizoen zal notaris H.J. Wierda opnieuw 2000 startbewijzen trekken. Twee boksers naar kwalificatie DEN HAAG De Nederlandse Boks Bond vaardigt naar het eer ste van de vier Olympische kwalificatietoernooien twee boksers af. De Amsterdammers Raymond Joval (midden) en Jerry Nij- man (super-zwaar) komen in actie in het kwalificatietoernooi, dat van 26 februari tot en met 1 maart in Kopenhagen wordt ge houden." Wanneer Katrin Krabbe haar sponsorcontracten verliest, zal de Duitse atlete haar nationale bond confronteren met een eis tot schadevergoeding van mini maal tien miljoen mark (ruim elf miljoen gulden). Die uit spraak deed Krabbe's Neder landse manager Jos Hermens gisteren in het Duitse boule vardblad Bild. Krabbe, vorige week door de Duitse bond met haar clubge noten Grit Breuer en Silke Möl- ler voor vier jaar geschorst naar aanleiding van manipulaties tij dens een dopingcontrole in Stellenbosch (Zuid-Afrika), heeft zich inmiddels van rechts kundige bijstand verzekerd. Naast juridische steun van een advocatenkantoor uit Frankfurt heeft Krabbe, volgens Hermens, ook Dr. Reinhard Rauball als rechtskundig adviseur aange trokken. Rauball is een erkend deskundige op het gebied van sportrecht en oud-voorzitter van de Bundesligaclub Borussia Dortmund. Jos Hermens' eisen zijn niet gebaseerd pp het afhaken van alle sponsors, die de Krabbe- groep had aangetrokken. Inte- Joop Riethoven moet er nog een jaartje aan vastplakken. De onvermoeibare organisator slaagde er gisteren in Pa rijs niet in de start van de Tour de France van 1995 naar Noordwijk te halen. Wél kreeg hij van de Tour-directie te horen, dat een eventuele Noordwijkse kandidatuur een jaar later kans van slagen heeft. Dus krijgt de 69-jarige Leidenaar bij leven en welzijn wat langer de tijd om alles tot in de puntjes te regelen. PARUS TIM BROUWER DE KONING Bijna had Riethoven zijn chauf feur, tolk en buurman Denis Kober op de Champs Elysées onverrichterzake huiswaarts kunnen sturen. Op het afge sproken tijdstip, drie uur 's mid dags, zaten de Tour-directeuren Jean-Marie Leblanc en Jan-Pier- re Carenso braaf te wachten op de Nederlandse delegatie, maar van Riethoven en Kober ont brak elk spoor. Vastgelopen in het hectische verkeer van de Franse hoofdstad werd Rietho ven in een kwartier een jaar ou der. Precies dat kwartier, dat de algemeen directeur en de koers- directeur elkaar in hun kamer op de vijfde verdieping van het Franse sportdagblad L'Equipe aan de praat moesten houden. Qm kwart over drie waren beide Tour-bobo's alsnog be reid de twee Leidenaars te woord te staan. De eerste dom per voor Riethoven was de me dedeling, dat na de Tour-starts van 1993 en '94 ook die van 1995 aJ vergeven is aan een Franse gemeente. En op dat jaar had 'ome Joop' aanvankelijk zijn zinnen gezet. Maar de regel dat de Tour na een start in Frankrijk vervolgens uit een an der land vertrekt, bestaat vol gens de Tourdirectie officieel niet. Of die binnenkomer nog niet erg genoeg was, werd hem verteld, dat de kosten voor de organisatie van de Tour-start minstens negen miljoen francs (drie miljoen gulden) bedragen. Dat was de tweede streep door de rekening, die volgens Rietho ven 2,3 miljoen (het Franse ta rief) bedroeg. Voor een lichte kentering in het gesprek zorgde de secreta resse van de Tour-directeuren, die de badplaats Noordwijk uit eigen ervaring bleek te kennen. Daar hoorden haar bazen van op. Dat Nederland een wieler- land is wisten zij al. Dat het na 1978 (Leiden) hoog tijd wordt voor een nipuwe Tourstad in het kikkerlandje ook, maar dat er bovendien vakantie kan wor den gevierd was nieuw voor hen. Riethoven, die binnenkort 'herdenkt' dat hij veertig jaar organisator is, greep de laatste strohalm met beide handen. Hoewel hij de gemeente Noord wijk nog zo ver moet krijgen dat zij zich officieel kandidaat stelt voor de begeerde Tour-start, goochelde hij al cijfers uit de hoed waaruit moest blijken, hoe ver hij de zaak had doorgere kend. Het draaiboek van Leiden 1978 en Noordwijks promotie materiaal verschenen vervol gens op de directietafel. De na men van de hotels waar de Tourkaravaan zou kunnen over nachten, kon hij desgewenst ook al opdreunen. Zo ver wilden Leblanc en Ca renso het nog niet laten komen. Zij vonden het al heel wat dat de Leidenaars in één dag op en neer naar Parijs reden voor een gesprek van een half uur. ,,U lijkt wel gek, monsieur Rietho ven. U had toch ook kunnen te lefoneren of faxen?" Dat laatste kan Riethoven niet. En als hij het al zou kun nen, zou hij het weigeren. Want de Leidenaar moet het hebben van zijn uitstraling, waarmee hij heel wat gedaan krijgt. Zelfs een fotootje met ome Joop kon er bij de drukbezette Fransen nog wel af. En toen zij de naam Joop Zoetemelk hoorden, trokken zij spontaan een fles champagne uit de kast. Voor 'Zotelmek', als Riethoven hem thuis in Meaux zou aantreffen. Hoewel de Franse onderne ming ogenschijnlijk goed afliep („Maar u weet het, monsieur Riethoven, de gemeente moet zich officieel tot ons wenden"), begint het eigenlijke werk nu pas. Riethoven en zijn mede standers moeten de gemeente Noordwijk ervan overtuigen, dat zij zich snel kandidaat stelt voor de Tour-start van 1996. Voorlopig kan dat volgens de directie geheel vrijblijvend. De waar die de Tour-directie biedt voor het bepaald niet mis selijke bedrag van drie miljoen gulden, woog voor Riethoven ruimschoots op tegen de kos ten. Het 'totaalpakket' omvat behalve de proloog, de eerste etappe en de start van de twee de etappe, ook de dagen vooraf gaand aan de proloog, als de Tourkaravaan neerstrijkt in de plaats van vertrek. Vooral die eerste etappe zag Riethoven al helemaal voor zich. „Met de start én finish in Noordwijk kunnen we dan ook Den Haag en Den Bosch aan doen, mochten die gemeenten naast de Tourstart grijpen. En omgekeerd, als de Tour-directie voor één van die steden kiest, dan kunnen de renners ook Noordwijk en Leiden aandoen." Dat is in elk geval een schap- pelijker rondje dan Leiden-Pa- rijs-Leiden, dat Riethoven giste ren binnen twaalf uur aflegde. gendeel, een aantal van de geld schieters die de atlete dan wel de vroegere Oostduitse club geld hebben toegezegd, blijft in de markt. Het modebedrijf Weber AG bijvoorbeeld uit Darmstadt. Een woordvoerder meldde: „Onze overeenkomst loopt tot novem ber 1992 en wij zijn vast van plan de afgesproken periode vol te maken. Wij willen Katrin Krabbe niet laten vallen. Op dit moment zien wij niet dat zij voor ons negatieve publiciteit zou verzorgen." De blonde atlete zal ook op drie Duitse commerciële zen ders in beeld blijven in spotjes voor een haarmiddel. Wolfgang Drefke, reclamechef van 'Gol- dwell', vertelde dat de spotjes op de buis blijven. „Wij hebben met de tv een contract voor het hele jaar afgesloten en dat zul len wij handhaven." Autofabrikant Mitsubishi heeft geen belangstelling meer voor de Duitse atlete, maar het Japanse bedrijf had de onder handelingen al afgebroken vóór het bedrog bij de dopingcontro le in Zuid-Afrika bekend werd. Sportartikelenfabrikant Nike wil nog geen standpunt inne- DORTMUND/KEULEN De Duitse SPD wil dat dopinggebruik door sportlieden wettelijk strafbaar wordt gesteld. De Duitse rege ring is tegen strafbaarstelling van doping. Zij vindt schorsingen af doende. De SPD vindt dat op dopinggebruik een gevangenisstraf van maximaal twee jaar moet komen te staan. Het Duitse ministerie van Binnenlandse zaken ziet niets in een wettelijke anti-dope rege ling omdat een schorsing ook leidt tot het verlies aan inkomsten. Een anti-dope wetgeving zou daarentegen de verantwoordelijkheid bij de sportbonden wegnemen. fa* ■■•.jét. STUTTGART Echt gemakkelijk had Ivan Lendl het gisteren niet in Stuttgart, n in twee sets van Tsjerkasov: 7-6, 6-4. r hij bereikte wel de tweede ronde. Hij v m OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Wat de Rotter damse scheidsrechter Roelink vorige weck zaterdag in Usserbroek bezielde, zal al tijd wel een vraag blijven. Ze ker is dat de spelleider tijdens Kagia-Sportlust (2-2) het zicht volledig kwijt was. De thuis club raakte volledig van slag doordat de arbiter ontspoorde. Kagia heeft toch niet bepaald een opstandige groep voetbal Iers, maar op 8 februari on- stond er een heuse muiterij in de polder. De spelleider stuurde drie Lis- serbroekers weg (trainer Ro bert Suttorp de spelers Ri chard Trompert en Cock Kaak) en noteerde voorts De Kooker en Daalman van de thuisclub. Tenminste, zo zagen deelne mers en toeschouwers het. maar scheidsrechter Roelink vulde naderhand in de cata comben andere namen in op het wedstrijdformulicr. Van Richard Trompert had de bes te man nog nooit gehoord ter- wijl-ie wel degelijk was wegge stuurd, De Kooker heette plots Proper en Peter Daalman had volgens Roelink twee boekin gen ontvangen. Maar was dus niet weggestuurd. Het bestuur van Kagia nam notie van het verbasterde wedstijdformulier, maar schonk er verder geen aan dacht aan. De oplettende tuchtcommissaris in Zeist ging vervolgens over lot maatrege len. Hij legde Peter Daalman vorige week een voorlopige schorsing op. Dit tot grote ver bazing van net slachtoffer zelf. Daalman probeerde de KNVB nog te overtuigen van het on gelijk, maar de Lisserbroeker kreeg nul op rekest. Daalman „Ze zeiden dat Kagia niet zo stom had moeten zijn om het formulier te ondertekenen. Li gcnlijk is dat natuurlijk zo. Al met al ben ik er helemaal niet blij mee. Ik moet hoeten voor een blunder van de scheids rechter. Ik ben inderdaad op geschreven. maar dat was ze ker niet mijn derde boeking. Ik vermoed wel waarom die scheids op het verkeerde been is gezet. In de tweede helft ben ik ingevallen. Toen heeft hij mijn naam opgeschreven in zijn boekje. Ik stond er na die waarschuwing dus twee keer Na het resolute 'nee' van Zeist klampte Daalman zich nog vast aan de rapporteur, Lisse- naar Van stofii im Die heeft een keurig rapport opgestuurd naar de scheidsrcchterscom- missie, alleen ontbreken daar op de namen van de boosdoe ners ,in Staffelen „Een rapporteur telt het aantal boekingen, maar noteert geen namen. Als het goed is moet het aantal hoekingen van mijn rapport en het wedstrijdformu lier overeenstemmen. Is dat niet het geval, dan zal de KN VB wel actie ondernemen. Mooi niet, want op het bureau van tuchtcommissaris Van der Broek is het rapport van Van StofTelen in geen velden of we gen te bekennen. Van der Broek „En zonder rapport doe ik niets. Ik kan toch niet afgaan op een ftaar telefoongesprek ken waarin wordt gesteld dat de scheidsrechter het bij het verkeerde eind heeftDat wil ik best geloven hoor. maar ik moet bewijzen hebben Scheidsrechter Roelink is trou wens overtuigd van zijn gelijk „Heb ik verkeerde namen inge- vuUtt ii- weet van nik En au dat zo is moet Kagia maar met Van der Broek in Zeist Op die gedachte was Peter Daalman al lang gekomen. Hij heeft zaterdag tegen Oegst- geest een straf uitgezeten, die eigenlijk voor Richard Trom pert bedoeld-was. Foutje. Be dankt' En atë onverhoopt aan het licht komt dat Daalman ten onrechte heeft 'gezeten', dan hoeft hij niet op clementie van de KNVB te rekenen. Bij een eventuele derde boeking, moet-ie weer gewoon brom- men. Opvallend gegeven in deze kwestie is dat de 'be schuldigde onschuldige' de zoon is van de voorzitter van Kagia. lunior „M n vader heeft een behoorlij ke veeg uit de pan gehad. Dit is toch allemaal te gek voor woorden. et kroegleven in Leiden is gevari rd. In de rijke bellet lappendeken van bruine cafés, bars. disco's, bodega's en an dere uitspanningen komt ech ter geen sportcafé voor. TerwijL- de politici en kunstenaars wel een établissement hebben waar zij zich op gezette tijden verzamelen De Burcht is nogal populair in politieke Leidse kringen kennen de sporters geen vast ontmoe tingspunt waar ze gezellig met elkaar kunnen zeveren en zwetsen over hun geliefde be zigheid. In feite wordt er aan ongeveer elke toog over de sport geluld, maar dat is wat anders. Binnenkort wordt die leemte enigszins opgevuld. Op vri|dag 27 maart is de eerste aflevering van Sportcafé Leiden. In de kantine van de 3 Octoberhal gaat hel café om 1630 uur open en de sluiting is twee uur later gepland. De sessies wor den geopend door een beken de spreker. Jan Dufvesteijn, di recteur Sport en Recreatie van de gemeente Leiden, bijt het spits af. In principe is het café vooral bedoeld voor bestuurders, trainers, officials en journalis ten, maar eigenlijk is iedereen die maf is van sport welkom. I let is de bedoeling om elke laatste vrijdag van de maand een aflevering te organiseren. Het is meereen sociëteit dan een café", zegt Wim van Duivenbode, die hel idee in loeiden lanceerde en samen met Aad van der luit de plannen uitvoerde. „In Arnhem en Den Haag heb- j ben ze ook een sportcafé. Daar- i oor worden mensen uit diver- se geledingen van de s/tort uit genodigd. De uitwisseling van informatie en ideeën staat voorop Alles is in principe mo gelijk. Er komen sprekers, de I radio kan er uitzendingen ver- 1 zorgen, sponsors kunnen er za ken doen Ook kan men hm j nen het sportcafé ruimte krij gen om een persconferentie te houden. Het zijn maar een jxmr voorbeelden.' Van Duivenbode. duizendpoot in sportzaken, borduurt met het café voort op een oud stokpaardje. Hij runde ooit een echt sportcafé in dc Vrou- wensteeg. Omdat de eigenaar v an het pand tegenwerkte en de vereiste v ergunningen uit - bleven, leefde het geesteskind van Duif niet langer dan een De bedoeling is dat de socië teit een langer leven bcscho-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25