Niemand snoert Alberto Tomba nu nog de mond OLYMPISCHE WINTERSPELEN Tretjak: een blunder met grote gevolgen 1924 TUSSEN 1992 CHAMONIX EN ALBERTVILLE Puck blijft liggen op de doellijn. Frans feestje op Super G afgeblazen WOENSDAG 19 FEBRUAR11992 W-ji De Engelse verslaggever in het perscentrum schiet in de lach. „Lees hoe Tomba zich voorbereidt. 'Ik ben heel se rieus bezig met de Spelen. In plaats van 's nachts om vijf uur verlaat ik de disco nu om drie uur 's nachts. Ik slaap niet met drie vrouwen, maar met twee". Alberto Tomba voegde de daad weer bij het woord en maakte zijn grootspraak helemaal v VAL D'ISERE TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER Alberto Tomba, de skiër met de grootste mond, de grootste eet lust en de meeste personality, roept de roddels over zich af. „Tweederde van de verhalen moet je niet geloven. Ik ben een topsporter, die niet altijd om tien uur naar bed gaat. Bij het ontbijt eet ik geen cornflakes en bij de conditietraining ben ik niet de ijverigste, maar geloof me: training, ontspanning en voedsel zijn allemaal op elkaar afgestemd. Mijn resultaten ko men niet uit de lucht vallen. Vooral in de afgelopen zomer heb ik zeer gedisciplineerd een programma afgewerkt dat we tenschappelijk onderbouwd was. Alleen talent is echt niet voldoende voor de winst". Met twee dames werd de 26- jarige zwaargewicht ondanks die gedisciplineerde aanpak in verband gebracht. Miss Italië nodigde hem uit in haar hotel voor een etentje, nadat Tomba zelf als jurylid een bijdrage aan haar verkiezing geleverd had. Deborah Compagnoni vergezel de hem drie weken op de trai ningen. De 21-jarige, die bege leid wordt door de vroegere jeugdtrainer van Tomba Pier Mario Calcamuggi, plukte de vruchten van de samenwerking op de Super G in Meribel. Tus sen Tomba's eerste en tweede manche op de reuzeslalom in Val d'Isere snoepte zij net de hoofdprijs weg voor de Francai- se Carole Merle. De Italiaan zelf zette de con currentie met Marco Girardelli aan het hoofd" in de eerste man che op afstand, verspeelde zijn voorsprong in het bovenste stuk van de tweede run, maar sloeg in het laatste deel op formida bele wijze toe. Wat Killy, Sailer, Stenmark, Zurbriggen en alle andere Olympische kampioe nen niet lukte, presteerde de miljonairszoon uit Castel de Britte op de flanken van de Bel- verdère: prolongatie van de Olympische titel. Bluf Sporters met een grote mond zijn er genoeg, maar atleten die bluf omzetten in daden telt het wereldje niet al te veel. De Itali aanse vlaggedrager bij de ope ningsceremonie beloofde Al- bertville om te dopen in Alber- toneville. Ontzettend knap als je die grootspraak dan ook waar maakt. De eerste stap is gezet, wie houdt hem zaterdag tegen als op de slalom in Les Menui- res de tweede daad gesteld moet worden. Waar een wetenschappelijke aanpak niet toe kan leiden. Niets wordt aan het toeval over gelaten in het super-professio nele begeleidingsteam bestaan de uit manager Robert Brunner, coach Gustav Thöni, assistent trainer Robert Brunner, materi aalman Arturo Maiolani, fysio therapeut Giorgio Durbano en sinds november een psycho loog. Alhoewel, professioneel. Geen van de 133 vertrekkers trainde zo weinig op de Olym pische piste als Tomba. Zon dagavond om half zes verzocht hij de helikopterpiloot die hem van zijn trainingskamp naar Val d'Isere vloog een rondje te ma ken over de Belverdère. Het was de eerste kenninsmaking met de piste en een hernieuwde ontmoeting met Val d'Isere waar hij drie jaar terug in de Su per G een sleutelbeen brak. Moest hij toen met de heli kopter naar het ziekenhuis in Bologna gebracht worden, nu ging hij met het hefschroefvlieg- tuig op Olympische herhaling. De twee medailles van Calgary nam hij mee naar de Franse Al pen. „Je weet nooit, misschien sta ik na twee wedstrijden met lege handen. Hoe bitter dat is heb ik ervaren bij het wereld kampioenschap in Vail (89) en in Saalbach (91)". Na de Golfoorlog ging de vlag in de Verenigde Staten uil. Einde lijk had de natie weer iets om trots op te zijn. Hen dergelijk beeld ontstond tijdens de Olympische Spelen van 1980. De opleving kwam op de avond van de 22e februari uit een on verwachte hoek. De ijshockey - teams van de USA en de Sovjet Unie stonden tegenover elkaar in Lake Placid. De Sovjets Olympisch kampioen in 1964, 1968, 1972 en 1976 tegen de Amerikanen zonder hun sterke profs. „Stop de Rode Machine" schreven de kranten op de dag van de wedstrijd. Voor de win naar van het duel lag de weg naar de gouden medaille open, maar de Russen golden als on verslaanbaar. Het ijsstadion dat de voorgaan de dagen veel lege plekken ver toonde was gevuld tot de laatste plaats. Gorbatsjov was nog een kleine politicus en had nog geen bijdrage aan de ontspanning in de wereld kunnen leveren. De stemming in de bergen van de staat New York was anti-Rus sisch, hetgeen bleek uit de vele spandoeken die door de veilig heidsdienst in beslag genomen werden. In het doel bij de Russen stond de legendarische doelman Vla dislav Tretjak. Eenendertig jaar en driehonderd dagen oud kreeg hij in Serajewo zijn derde Olympische goud omhangen. Dat hij daar in het grauwe Joe goslavië niet zijn vierde gouden medaille afhaalde, had hij een beetje aan zichzelf te wijten. Bij een 2-1 stand in het voordeel van zijn ploeg liet de concentra tie hem even in de steek. De puck viel uit de handschoen, bracht de gelijkmaker voor de USA en maakte van het ijssta dion een heksenketel waarin de ploeg van Herbert Brooks met 4-3 aan het langste eind trok. Die avond klonk in de straten van Lake Placid het Amerikaan se volkslied. President Carter, die het vijfvoudige goud van schaatser Eric Heiden nog niet opgevallen was, belde onmid dellijk na de winst met de coach en nodigde hem uit op het Wit te Huis. Carter toen: „Dit is de meest adembenemende ge beurtenis in de geschiedenis van de Spelen De laatste acht in het ijshockey- toernooi zijn inmiddels bekend, de bekvechters van toen beho ren daarbij en staan vrijdag te genover elkaar in de halve finale als de duels tegen respectieve lijk Frankrijk en Finland gewon nen worden. Maar zoals in 1980 zal het tussen de ploeg van Da ve Petersen en de formatie van de GOS nooit worden. De kou de oorlog is ook op het sport veld voorbij. SPELEN OP TV 20.15-23.30 Did 1 Hoogtepur 2(3 30 20 50 Ned 3 Kunstrijdc 21 05-22.30 Ncd 3 KunMrijdf u.tbiik op short tracM 1000 m final. 23 30 00.30 EURO l rue ve". I f 23.32 00 00 Ned 3 Samenvatting v, en Kunstr i|den op de vhaats (verphc vat» ander sportnieuws 00.30-01.00 EURO Alpineskiën sU 01.00 02 00 E 03'00-050 0 EUROl 5 00-06 00 EURO K 06 00-06 30 EURO Auiourd'hu> es ieux 06 30 07 00 EURO l K'v kev 07 00 07 30EUROAuiourd tiuiiesieu» 07 30 08 00 EURO Alpineshiêni reuzensia- 08 00-08 30 EURO Auiourdhui les ieu* 08 30-09 50EUROhunst'.|denopde 09 30-10.00 Ned 3 Ó9.45-19 00 Old 2 B v n i20km mannen alpineskiën (Slalom vrouwen), schaatsen (10 09.50-11.30 EURO Alpinesk.ern slalom vroi 10.00-11.45 Ned 3 Skièn slalom vrouwen, 11.30-13.00 EURO Biathlon (20 km manner en schaatsen (10 km mannen). 11.52 19.00 Nod 3 Sc» Wsen 10 km man nen met m de dweilpauces biathlon (20 km 13 00 13 30 EURO 13 30-13.45 EURO A p.ne sk*n slalom vroi 13.45-13.50 EURO la rue vers lor 1 3 50 15 00 EURO Aipme sk,en slalom vro. 13 55 14 30 RAI UNO 14 50-16.50 BBC 1 S» e (sla wouwen) 15 00-15 30 EURO 15 30-17.00 EURO Schaatsen lOkmman Doelman Sean Burke verijdelde de Duitse stunt. De Canadees stopte de penalty van Peter Draisatl, de zesde van Duits land. En loodste de negentien- voudige wereldkampioen naar de halve finales van het olym pisch ijshockeytoernooi. De verrassende Duitsers dwongen de Noordamerikanen na een 3-3 stand in de eerste kwartfinale een verlenging af. Het extra vervolg van tien mi nuten, met de zogenaamde sudden death - het eerste doel punt is beslissend - leverde ook al geen winnaar op in het adembenemende duel voor 5500 toeschouwers. Een serie van vijf penalty's was noodza kelijk. maar die eindigde ook onbeslist omdat beide landen ieder slechts twee keer de puck achter de doelman schoven. Lindros was bij de zesde 'shoot-out' wél succesvol. De sterspeler had in de eerste reeks gefaald. Draisatl deed dat voor Duitsland in de zesde poging. Burke stopte de puck half. Ter gend langzaam gleed het rubber onder hein door, maar bleef op de doellijn liggen. Het scheelde een millimeter. Een drama voor Duitsland; Canada ontsnapte. De grootste ijshockey-sensa- tie sinds 1980, toen de Verenig de Staten in Lake Placid de toenmalige Sovjetunie van de troon stootten, zat er lange tijd in. In de eerste periode al ver baasden en verbijsterden de Duitsers de tegenstander, die door Juneau na tien minuten op voorsprong waren gekomen. Rumrich en Hegen brachten de Canadezen in verlegenheid na de eerste twintig minuten. 1 -2. Tussen het eerste en tweede deel zette Canada de zaken op een rijtje en binnen de minuut maakte Wally Schreiber zijn eerste treffer van het toernooi en de gelijkmaker voor zijn ploeg. Het bleef bij dat ene doelpunt, ondanks het feit dat de Duitse doelman Raaf veer-, tien schoten op zich af zag ko- Ook in het laatste part was de Düsseldorfse sluitpost bijna niet te passeren. Zeven minuten voor het einde moest hij capitu- leren, 1 anada dacht de hal ve finales bereikt te hebben, maar Ernst Köpf had een ande re opvatting. Twee minuten voor het eindsignaal bracht hij zijn team opnieuw op gelijke hoogte. Penalty's hielden Canada uit eindelijk in de race dankzij doelman Burke en de misser van de ongelukkige Draisatl. Deborah Compagnoni, de vrouwelijke Tomba De Marseillaise werd al ingezet, de cham pagne ontkurkt. Carole Merle had goud. Op de Super G. Het onnatuurlijke compromis tussen afdeling en reuzenslalom. Twintig minuten had de Francaise gisteren bij min zeven in de zon in Meribel bij de finish op haar nagels staan bijten. Katja Seizinger. een laaglander uit het Roergebied, was halver wege eerste maar verspeelde haar voor sprong. En nadat Petra Kronberger als laatste van de top-15 van de wereld even eens faalde, was het eerste goud van de Franse vrouwen sinds de Goitschell-zusjes in Grenoble 1968 binnen. Op naam van Ma dame Super G, negen overwinningen in drie jaar, winnares van de laatste drie wereldbe kers. Merle (28) hief de handen in de lucht. Het teken voor de 15.000 Fransen het volkslied in te zetten en vele meters nationale drie kleur uit te rollen. Merle's trainer Adrait kwam met de nationale versnapering aan hollen. Hij had de kurk nog niet half uit de fles of Merle verstijfde en de menigte viel stil. Startnummer zestien had een betere tussentijd dan Merle. Een aanzienlijk betere tussentijd zelfs. Van anderhalve seconde. Het goud van Merle stond op de tocht. Deborah Compagnoni (21) stortte zich als een menselijke lawine de Roe de Fer af. De dochter van een hotelier uit Bormio hield haar voorsprong vast en finishte 1,41 secon de sneller dan Merle. Die was«zo sportief de champagne door te schuiven naar het Itali aanse kamp. Het was het eerste goud voor de Italiaanse vrouwen na Sarajevo 1984, waar de outsider Paoletta Magoni de slalom op haar naam schreef. Het was het tweede Italiaanse goud in het alpine skiën in Albert - ville. Na Polig, en twee uur voor Tomba. Tarzan Compagnoni wordt de vrouwelijke Tomba van Italië genoemd. Ze trainde van de zo mer samen met hem in Santa Caterina en leerde veel van de tarzan in de sneeuw. „Agressiviteit, aanvallend skiën. Altijd en overal. Daar hamerde hij constant op." Bo vendien leerde ze relativeren. „Je hebt meer nodig dan talent en inzet om in deze sport te slagen. Ie moet goed skiën. Blessures ver mijden. Maar je moet vooral geluk hebben, mazzel. Dat had ik in de Super G." De goedlachse Italiaanse wist waarover ze praatte. Na een goede start in het wereldbe ker-circuit in 1988/89 met de vierde plaats in de afdaling van Val d'Isère en de vijfde in de Super G van Sestrières verhinderde een serie blessures haar definitieve doorbraak. Door operaties aan kruisbanden en de darm verdween ze anderhalf jaar uit beeld. Vorig seizoen maakte ze voorzichtig haar rentree, maar pas dit jaar haakte ze aan bij de top. Door de wijze lessen van haar Tomba. Wereldbeker In januari behaalde ze haar eerste overwin ning in de wereldbeker. Op de Super G in Morzine. Daar versloeg ze Merle voor de De Italiaanse Deborah Compagnoni kan het niet geloven: ze heeft de Super G gewonnen. eerste keer met ruim verschil en bracht de achterstand van 0-3 terug naar 1-3. Het ver leidde haar zich in de schrijven voor de olympische Super G. Maar meer als war ming up voor de reuzenslalom. Het kwam slecht uit dat de Super G een dag werd uit gesteld. Gisteren viel er 39 cm sneeuw in Meribel en was het bij de start op de Roe de Fer zo nevelig, dat de organisatoren una niem tot uitstel besloten. Dat betekende de Super G op dinsdag en de reuzenslalom op woensdag. Een zware opgave voor Compagnoni. Gisteren was het stralend weer in Meribel. Een vorstelijke zon, geen zuchtje wind en min zeven. De piste was keihard door de stevige nachtvorst van min achttien. Op dat traject voelde Compagnoni zich in haar qlement. Voor Carole Merle groeide de druk. Het Franse wonderkind spoot als een Mirage de Roe de Fer af maar behaalde slechts zilver. Frankrijk eist goud. Haar sponsor eist goud voor de jaarlijkse afdracht van 500.000 fran cs. Ze heeft nog één kans: de reuzenslalom. In die discipline behaalde ze zes overwin ningen. De champagne wordt weer koud ge zet. De Marseillaise gerepeteerd. Sandwiches De Italiaan hoefde niet met oud metaal te pronken, al in zijn eerste optreden sloeg hij toe. Mare Girardelli werd tweede en moest de prijsuitreiking laten lopen vanwege een blessure. Tomba verscheen wel en hield zich opvallend rustig. Pas toen niemand een vraag stelde aan nummer drie, de Noor Aamodt, viel hij uit zijn rol tegen de Itali aanse journalisten. „Klootzak ken, stel ook eens een vraag aan die jongen en laat mij met rust". Even daarvoor had hij in re cordtempo drie sandwiches naar binnen geslagen. „Ik had honger als een beer, tussen de eerste en de tweede manche heb ik niet meer gehad dan een kopje thee en een stuk chocola de. Straks ga ik lekker eten en me een beetje amuseren. Nee, niet te gek natuurlijk. Dat moet maar even wachten tot zater- ALBERTVILLE ALPINESKIËN e(Fra) 1.22,63, 3. Sei; NOORDSE COMB. 569,9/1 18.46.9/op 1.26. 3 615.6/1 22 49.6/1 40 Jen. 2. Noorwegen SCHAATSEN SHORTTRACK Albertville. 1000 meter, geplaatst voor kwartfi nales, vierde serie: 1 Blancharf (Bel) 1 38,66, 2 Mark Velzeboer (Ned) 1 38.74 Aflossingswedstrijd. 5.000 m. geplaatst voor volgende ronde: Zuid-Korea. Australië, Canada, Groot-Brittanniê. Italië, Nieuw-Zéeland. Japan en Frankriik kwartfina- 1.00,29 'zesde 2 Rubini (Fra) 49,25, 4. Simone Velzeboer (Ned) 55,43 (uit- 1. Kim (ZKo) 50,9 ikeren (Ned) 1.0( INKo) 48,70, 2 I geschakeld), zevende serie: 1 Canclini (Ita) 47,00 (wereldrecord) achtste serie: 1 Moni que Velzeboer (Ned) 48,09, 2. Vlasova (GOS) 48,29. SKIËN 1 Tomba (Ita) 2 06.98 (1 04.57 1.02,41). 2. Girardelli (Lux) 2 07,30 (1 04.70 1.02.60). 3 Aamodt (Noo) 2 07,82 <1.04.81 SKILOPEN Les Saisies, 4x10 km estafette: 1 Noorwegen 1 39 26,0, 2. Italië op 1.26,7, 3. Finland op IJSHOCKEY vartfinales: Canada-Duitsland 3-3 PROGRAMMA :urling poule 2, wedstrijd 3 18 00 uur lunstrijden korte kur vrouwen 19.30 uur Jshockey kwartfinale GOS-Finland 17.00 en Zweden-Tsiechoslowakije Albertville '92 df 3 LAND G z B Duitsland 9 8 6 Noorwegen 7 5 4 GOS 7 4 6 Oostenrijk 4 6 7 Frankrijk 3 5 1 Italië 3 4 3 USA 3 2 1 Finland 3 1 3 Japan 1 1 3 Canada 1 0 1 Zwitserland 1 0 1 China 0 2 0 Luxemburg 0 2 0 Nederland 0 1 2 Zuid-Korea 0 1 0 Tsj.slowakije 0 0 2 Zweden 0 0 2

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24