T Eén misslag kost Van Velde goud w OLYMPISCHE WINTERSPELEN 'Er is helemaal niks olympisch aan Albertville' Simone Velzeboer mag na één bocht naar huis Terminator voltooit trilogie WOENSDAG 19 FEBRUAR11992 HET ORGANISATIECOMITÉ van de Winterspelen heeft zijn raming van het aantal toeschouwers bijgesteld In plaats van de 800 000 verkochte kaartjes, wordt gerekend op een miljoen. Vooral het aan tal bezoekers bij het schaatsen (70 000) heeft de verwachtingen ruim overtroffen. COJO, het organisatiecomité van de Winterspelen, heeft besloten de be zoekers die de afdaling voor vrouwen hebben gemist hun geld terug te ge ven. Wegens de weersomstandighe den was de wedstrijd een uur ver vroegd ri het gezicht van Gerard van Velde. De Nederlander kwam éénhonderste tekort voor een medaille op de 1000 me. "Wie een dergelijke instel ling aan de dag legt. moet wel haast uitgroeien tot een groot kampioen. „Zijn kop staat heel goed op zijn romp", schetste De Vegt de innerlijke mens van zijn leerling. Aan de buitenkant viel Van Velde reeds op door een musculatuur, die doet denken aan Igor Zhelezovski, de vier voudig wereldkampioen sprint. Van Velde heeft alles in zich óm tot eenzelfde niveau te stijgen, menen insiders. De Vegt: „Ge rard kan de dingen die hem in de training lukken, ook in de wedstrijden laten zien. Dat kun nen alleen de allerbesten." Van Velde, vanwege zijn verre van gepolijste techniek te boek staand als 'een criwboy op schaatsen', rijdt op gevoel en ook dat is het kenmerk van een potentiële wereldtopper, vol gens De Vegt. Gistermiddag bij de warming-up zag het sprint talent enkele haarscherpe eind tijden op het scorebord staan en wist bovendien dat die mid dels snelle openingen tot stand waren gekomen. De twintigjari ge slagerszoon uit Overijssel koos niettemin „op gevoel" voor een bescheiden start („dan heb ik in de laatste ronden wat over") en zag de gok goed uit pakken. Van Velde scoorde de op een na snelste slotronde. Lang zal de 'teleurstelling' van Albertville bij coach en pupil niet duren. Pas sinds vorig sei zoen houdt Gerard van Velde zich serieus mer sprinten bezig. Kansen om de 'teleurstelling' van Albertville weg te poetsen, komen er nog genoeg. Daar zijn Van Velde en De Vegt beiden van overtuigd. „Over twee jaar, in Lillehamer, kan Gerard er al zijn. Hij is een wereldtopper", zei Wopke de Vegt. De enige die een snellere laatste ronde aflegde dan Van Velde was Falko Zandstra. De Europees allroundkampioen, die na de teleurstellende optre dens van de favorieten plotse ling tot kanshebber werd gepro moveerd, ging in zijn race ech ter te rustig van start. Zandstra had naar eigen zeggen ook geen moment aan goud. zilver of brons gedacht. „Op de duizend meter hoor ik normaal niet thuis. Ik wilde het gevoel dat ik op de 1500 meter miste, terug vinden. Dat is me gelukt. Voor mij blijven de Spelen een suc ces." Ritsma keek net als zijn pro- vinciegenoot tevreden achter om. .Als allrounder ga je hier natuurlijk niet voor een medail le van start." Een podiumplaats werd ook niet verwacht van Arie Loef, maar als nummer veertien van het klassement, achter het Friese duo, kon hij onmogelijk spreken van een geslaagd toer nooi. .Albertville is voor mij mislukt", was zijn commentaar. Griepaanval In het Duitse kamp werd 's morgens nog getreurd over de griepaanval die vedette Uwe- Jens Mey te verduren had ge kregen en die de olympisch 500 meter-kampioen tot afzeggen had gedwongen voor de kilo meter. Alle hoop werd gevestigd op Peter Adeberg, die misschien een bronzen medaille in de wacht zou kunnen slepen. Uit totaal onverwachte hoek meld de zich echter een nieuwe Duit se schaatsheld. Olaf Zinke, ja renlang levend in de schaduw van Uwe-Iens Mey, nam de rol van zijn zieke slapie moeiteloos Zinke, afkomstig uit het aan de Poolse grens gelegen stadje Weisswasser, maakt sinds 1986 deel uit van de beroemde schaatsselectie van SC Berlin, waartoe ook Uwe-Iens Mey be hoort en waar loachim Franke als trainer de scepter zwaait. Voor de Olympische Spelen van Calgary kondigde Franke hem aan als de man die Mey na '88 van de troon zou stoten. De doorbraak liet lang op zich wachten. „Soms reed ik fantas tische tijden, maar altijd was Uwe-Jens Mey net iets sneller", verwoordde de werkeloze auto monteur gisteren zijn grote frustratie. Het griepje bij zijn kamergenoot kwam voor Zinke daarom als een bevrijding. Zin ke: „Na mijn opening had ik al het vermoeden dat ik een gou den race aan het rijden was. Spectaculair bochtenwerk van Monique Velzenboer. De inwoonster van Oud Ade leidt de dans voor de Koreaanse Chun Kim en de Hongaarse Vlasova. fok> anp Simone Velzeboer hield het gis teren wel heel kort. Haar optre den op de 500 meter van het eerste olympische shorttrack- toernooi duurde tot de eerste bocht. Daar werd de studente medicijnen uit Oud Ade onder uit gereden. Omdat zij als laatste opkrabbelde, was de oudste Velzeboer uitgeschakeld Zus Monique en broer Mark schaarden zich evenals Joëlle van Koetsveld van Ankeren wel bij de laatste zestien. De 1000 meter voor mannen wordt mor gen voortgezet, zaterdag volgt de 500 meter voor vrouwen. De aflossingskoers voor vrouwen staat morgen op het program ma. Verrassend was de elimina tie van ex-wereldkampioene Sylvie Daigle. Simone Velzeboer baalde. „Normaal worden we terugge schoten als er voor de helft van de eerste bocht een valpartij ontstaat. Ik weet niet precies waar het exact gebeurde. Dat moet ik nog op de tv bekijken. Maar ik heb ik mijn leven al zo veel meegemaakt, dat dit er ook nog wel bij kan.". Vier jaar geleden had het de- monstratietoernooi shorttrack voor Simone Velzeboer een dra matisch verloop. Als gevolg tweede plaats te kunnen schaat sen. De Koreaanse Lcc-Kyung Chun had andere gedachten en tracteerde de favoriete op een bittere surprise. Monique Velzeboer passeerde fluitend de finish als eerste, .rik was nerveuzer dan anders. Van Koetsveld van Ankeren werd derde, maar mag desondanks het toernooi voortzetten. De Chinese Yanmei Zhang werd in haar serie gediskwalificeerd. Mark Velzeboer eindigde in zijn serie als tweede achter de Geert Blanc hart. de Belgisc he hoop op Olympisch succes. Rondingen de ijsbaan ean Albertville en het sta dion uaar de ope nings - ceremonie plaatsvond, i •erscholen achter de werkruimte van CBS. staat een keet. In die keet huizen Piet Schipper en Ni co Be timers. Ze vormen de direc tie. bedienend personeel en pr- afdeling tegelijk van Raps Ser- vicestationPiet uit Haarlem en Nico uit Almelo gaan oter de rondingen in Albertville. valpartij verbleef zij weken Schaatsers met materiaal-pro- Canadees ziekenhuis. Een maandenlange revalidatie volgde. Monique Velzeboer, die in Calgarv het demonstra tiegoud op de 500 meter won. raakte gisteren een belangrijke tegenstandster kwijt. Daigle werd voor de kwartfinales uitge schakeld. De viervoudige we reldkampioene is een van de sterksten in het métier. „Zij houdt altijd het hoofd erbij. Nooit raakt zij in paniek." In Albertville dacht de 29-jari- ge Canadese simpel naar de Vunderink snapt niets van koude drukte rond Spelen GPD-VERSLAGGEVER Zijn sponsor heeft speciaal voor hem een busreis met supporters vanuit Nederland naar Albert ville georganiseerd. De Vunde- rink-express, met privé-trainer Jan Wiebe Last aan boord, ver schijnt morgen enkele uren. voor de start van de tien kilo meter (om 12.00 uur) op de plaats van bestemming. Een vooruitgesnelde fan van de stayer uit Raalte verwacht op de laatste schaatsafstand het acht ste wereldwonder te mogen aanschouwen. In het olympisch ijsstadion hangt al een paar da gen een spandoek met de tekst 'Vunderink, 13.43,51'. Volgens de 32-jarige mara thonrijder is het uitgesloten, dat hij dat zal weten te realiseren. „Als ik die tijd rijd, zit ik net on der het wereldrecord van Koss. Hoeveel precies, weet ik niet, want ik ben niet zo goed in tij den onthouden. Een wereldre cord, nee, dat haalt natuurlijk geen mens op dit ijs." De rijwielhersteller is zondag avond al vanuit Inzeil aangeko men in Albertville. In de Zuid- duitse plaats heeft de wereld uurrecordhouder twee weken in trainingskamp gezeten om aan zijn olympische vorm te scha ven. „Ik heb er lekker kunnen trainen. Op het ijs en op de fiets. Nee. ik heb er 's ochtends vroeg niet warm gegeten, zoals ik thuis gewend ben. Ik hoefde nu overdag niet te werken en had dus alle tijd. Er werd 's avonds voor me gekookt." Nadat hij twee keer getraind heeft op het beruchte ijs van AJ- De laatste Nederlandse schaatser, Robert Vunderink, is in Albertville aangekomen. Hij wordt begroet door coach Ab Krook. bertville, maakt Vunderink niet de indruk in hogere olympische sferen te verkeren. Tegen de verslaggevers: „Goh, dat jullie het hier drie weken uithouden. Ik ben het na een dag al zat. Er is niks olympisch aan. Al dat heen en weer rijden naar en van de baan heb ik wel gehad. Bo vendien wordt er een hoop drukte om niets gemaakt. Waar om staat iedereen op zijn kop? Het is gewoon een wedstrijd, met hetzelfde aantal rondjes als altijd en dezelfde concurrenten, waarin iedereen probeert zo hard mogelijk te rijden. Het eni ge verschil is dat er nu toevallig vijf ringen aanhangen. Kernploeg Ooit was Vunderink lid van de kernploeg. In die hoedanigheid deed hij een keer mee aan de Winterspelen. Zonder succes. In 1984 stelde hij teleur met een veertiende en zeventiende posi tie. Vunderink maakt in Albert ville zijn come back en viert te gelijkertijd zijn afscheid op het olympisch platform. „Het is so- siewo de allerlaatste wedstrijd als langebaan-rijder Ik zal ook nooit meer de NK afstanden rij den. Ik heb altijd gezegd: 'ik wil ooit nog eens meedoen aan de Olympische Spelen'. Dat doel heb ik bereikt. Een mooi af scheid. toch. Ik ga alleen nog marathons rijden Bart Veldkamp liet onlangs in een sportblad weten de aanwe zigheid van de zich solo voorbe reidende fietsenmaker niet erg op prijs te stellen. „Ik had liever gehad, dat iemand anders van ons meegaat", liet Veldkamp zich vooraf ontvallen. „Wat heeft die jongen te zoeken in Al- botvflfe Hoé, laai hel hed Boed gaan. dan wordt-ie misschien vijfde. Leuk voor hem. Voor de toekomst van het schaatsen was het beter geweest, als een goeie junior meegaat om ervaring op te doen." Vunderink. die zich naast Veldkamp en Bos kwalificeerde voor de tien kilometer, heeft de boude uitspraken van zijn ploeggenoot - voor-een - week niet gelezen, maar wel gehoord. ..Ik heb Bail erover aangespro ken. Hij zegt. dat zijn woorden uit zijn fatsoen zijn getrokken Ik geloof hem Waarom zou hij zoiets zeggen?" Indringer Hoewel hij een eenling en een indringer is. is er volgens Vun derink in Albertville geen sprake van wrijving. Het onderling contact is echter ook niet dave rend. „We zijn gewoon sporters. Jk doe geen moeite om opgeno men te worden door de anderen en de andere jongens doen niet moeilijk tegen mij. Ze zijn niet geheimzinning tegen me. Zc vertellen precies hoe hun plan nen eruit zien. Vrijdag gaan ze skiën, dan ga ik gewoon mee. Jongens, waar gaat het om? Om vijf dagen. Donderdag zit het seizoen er voor mij op. De kern ploeg moet daarna nog een maand verder voor NK. World Cups en WK. Als ze terugko men. heb ik al krokussen gc- Clukt Dan /i|n ét NhMÉM errs al aan de gang." ?n kunnen terecht bij het tweetal Een olympische pri meur, want tot voorkort moes ten de rijders het zelf maar uit zoeken. Schipper:„Wezijn hier op uitnodiging van de organisa tie I let idee slaat geweldig aan. icht, het is dagelijks een gekken huis. Raps is een schaatsmerk, dat pas drie jaar op de markt is. (lustaf- son. Zandstra en Boiko zijn de bekends ten, die erop rond koer sen. Het bijzondere is, dal schoen en ijzer demontabel zijn. Egbert van 't Oever riep voor de start van het olympisch toer nooi, dat Schipper en Beuniers - met hun tengels van de schaat sen van de ederlandse ploeg af moesten blijven Die had im mers zijn eigen materiaalverzor-, ger, Frans van Slipt hout. bij zich. Een rel over rondingen? Schipfxr: „Welnee, 't Was een opgeblazen zaak De ene dag is het ijs van Albert- ville te hard, de tweede dag te zacht en de derde dag te bros Om gek van te worden. Vooral i-oor de gebruikers zelf, die het idee hebben soms op rubber, en dan weer op gewafsend beton te rijden. Beuniers: „De ronding van het staal moet steeds aange- fxist worden. Die bejHialt het af zet-moment Het gaat maar om honderdsten van millimeters, maar die kunnen o zo doorslag- geiend zijn. Koss kwam een dag voorde 1500 meter bij ons. Hij schaatste voor zijn gevoel met lekker We hebben zijn glij ijzer iets ronder gemaakt De volgen de dag had hij goud. Schip/ter: „Er is geen coach of rijder, die tijdens een toernooi aan zijn rondingen gaat sleute len Waanzin De Noren wel Die onderkennen her belang van het materiaal. Zr zijn niet grk. IVrts het landsbelang niet Ise langrijker i>oor de eigenaar/slij- per en zijn pr-man Schipper ..Nee. nee. je moet het niet za zien. dat een jsaar Nederlanders de Noren aan goud hebben ge holpen. De organisatie wilde materiaalmensen hier hebben en dat die twee toevallig uit Ne derland komen.tja...dat doel misschien pijn. Onze rol moet je niet overdrijven. Al is het wel zo. dat Koss niet had gewonnen, als wij z'n schaatsen slecht hadden mnUpen. - Beumers „Schaatsen is nog een onderontwikkelde sjsort Ik heb hier in mijn keet medaillekandi- daten ontvangen, die schaatsen bij zich hadden, waarvan de tranen in je ogen sprongen. COVERT WISSE Vegard Ulvang, door een Amerikaans televisiestation voorzien van de bijnaam „The Terminator" pakte gisteren zijn derde gouden medaille. Hij maakte deel uit van het Noorse team, dat op de 4 x 10 kilometer skilopen de concurrentie een lesje gaf. Laatste man Björn Dahlie, winnaar van de 15 km van zaterdag, ver nederde de rest van het veld door achterwaarts over de finishlijn te glijden, on derwijl zwaaiend met een Noorse vlag. Met een ach- terstand van bijna ander halve minuut werden de Italianen tweede. Finland greep het brons. Tweede gouden Japanse medaille ALBERTVILLE ANP Japan heeft gisteren in Courchevel zijn tweede gouden medaille in de historie van de Olympische Winterspelen ge wonnen. Het Japanse trio be hield tijdens de 3 x 10 km esta fette skilopen de voorspong, die tijdens de eerste dag van de Noordse combinatie was geno men op de springschans. Reii- chi Mikata, Takonori Kono en Kenji Ogiwara hielden een mi nuut en 26 seconden voor sprong over op de Noren en 1.40 op Oostenrijk. Slechts een dolle bui van Robert Vunderink kan morgen de sensatie van de kilometer overtreffen. De 1000 meter, het voorlaatste olympische schaatsnum- mer, werd gisteren een on deronsje van de grote on bekenden. Duitslands Olaf Zinke en de Zuidkoreaan Kim Yoon-Man verdeelden het goud en zilver. De Ja panner Yukonori Miyabe was de enige van het top- trio die in het verleden zijn gezicht ook wel eens op het erepodium liet zien. Nederland verbaasde zich ech ter vooral over 'coming man' Gerard van Velde, die slechts een-honderdste seconde van het brons verwijderd bleef. De Fransen, niet helemaal be kend met het cijferwerk op schaatsgebied, kwamen bij het opmaken van de rangschikJdng tot de conclusie dat de Neder landse kopman veertien centi meter te kort was gekomen om de Japanner van het ereschavot te stoten. Die verrassende bere kening illustreerde niettemin nog duidelijker hoe dicht Van Velde bij eremetaal was ge weest. Driehonderd meter voor het einde maakte hij namelijk een serie misslagen en bij het doorlopen van de laatste (bin- nen)bocht had hij eveneens al zijn aandacht nodig om op de been te blijven. Coach Wopke de Vegt had naar eigen zeggen een half uur naar het elektronisch scorebord staan staren, maar aan de rangorde veranderde niets. De gedachten van de Friese coach gingen overigens niet uit naar het brons. „Ik ben niet teleurge steld over die éénhonderdste, ik ben teleurgesteld over die acht honderdste. We hadden goud kunnen hebben, het scheelt misschien één misslag." Ook Van Velde maakte de re kensom naderhand, maar deed dat wel met een voor topspor ters ongebruikelijke nuchter heid. „Eénhonderdste, dat doet pijn. Maar achthonderdste, dan wordt het een zaak van als, als, als. Ik ben vierde, klaar, het is niet anders. Ik denk ook dat het niet goed is: nog nooit wat ge wonnen hebben en dan ineens goud halen. Misschien is dit mentaal alleep maar goed voor

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23